Μαθηματική - στατιστική πιθανότητα ύπαρξης (ανυπαρξίας) θεού

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Beautiful Loser,εσύ,που κατατάσσεις τον ευατό σου?Είσαι χριστιανός?Οπαδός κάποιας άλλης θρησκείας?Ένθεος μεν,άθρησκος δε?Άθεος?Αγνωστικιστής?Τι είσαι απ'όλα?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Beautiful Loser.
Δεν βγαίνει νόημα απ'αυτά που λες.
Τέλος.
Αχμ...όταν έλεγα τα ίδια, με λέγατε γκρινιάρη... :mrgreen:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Beautiful Loser έγραψε:Οχι , ειναι τεραστια σφαλματα στη σκεψη που βγαζουν ματι οπως και τα γραμματικα σου.
Θου Κύριε, έχω πει να μην μιλάω πια για τα γραμματικά-ορθογραφικά λάθη, για να μην θεωρούμαι ...κάπως.
Για να πουλ-μουρ πρέπει να μην έχεις χεσμένη την φωλιά σου, εσύ κύριε που
Beautiful Loser έγραψε: Εσυ επιδυκνυεις οτι δεν εχεις καταλαβει τιποτα για οτιδηποτε.
Α, μα την ίδια επίδειξη ορθογραφικής/γραμματικής ψευτομαγκιάς έκανε και με την είσοδό του στο φόρουμ! και κοτσάρισε σε κάποιον το βιβλίο γραμματικής, την ίδια στιγμή που δολοφονούσε την ορθογραφία...χιχιχι :lol: :lol:
αλλά και εσύ μόνον αυτό είδες εσύ βρε Κόμητα;
Beautiful Loser έγραψε: "μια αλλη πλανη πραττεται οταν δηλωνεται πως δεν υφιστανται θαυματα."
εγραψα..
Χαχαχα...
η πλάνη πράττεται; έτσι από μόνη της; χωρίς να πάρει άδεια; και δηλώνεται κι όλας;;;
λες να είναι πλάνη ελαφρών ηθών και αυτοδηλώνεται; :P
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Beautiful Loser,εσύ,που κατατάσσεις τον ευατό σου?Είσαι χριστιανός?Οπαδός κάποιας άλλης θρησκείας?Ένθεος μεν,άθρησκος δε?Άθεος?Αγνωστικιστής?Τι είσαι απ'όλα?
Ερώτηση και εσύ καημένε!
Χριστιανός Ορθόδοξος είναι και μάλιστα καραμπινάτος!
Αλλά είναι "νέας κοπής"...όχι από τους συνήθεις χριστιανούς που ξέρεις, σαν τον Ορθόδοξο ας πούμε.
Έχει παρακολουθήσει νεώτερα σεμινάρια απολογητικής, έχει διαβάσει κυρίως χριστιανούς θεολόγους και φιλοσόφους και οχυρωμένος πίσω από αυτό το 0,0000001% που λέμε σε άλλο νήμα, προσπαθεί με μία επίφαση φιλοσοφίας και ακαταλαβίστικες παραγράφους να σε κάνει να πιστέψεις ότι βρίσκεσαι σε πλάνη αν θεωρείς ότι δεν γίνονται θαύματα.

Γειά σου ρε "Όμορφε Χαμένε" με την φιλοσοφία σου, ρίξε τους κι άλλα.
Δεν καταλαβαίνουν Χριστό αυτοί λέμε (άθεα είναι τα παλιοτόμαρα) :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
daslim
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2010 19:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Μετά απο καιρό μπαίνω στο φόρουμ και βλέπω ότι ακόμα απαντάτε σε σχόλια που κάνει ο ομορφος.
Και τελικά όπως βλέπω καταλήξατε πάλι στο ίδιο συμπέρασμα που είχαμε καταλήξει και την άλλη φορά. Και είμαι σίγουρος ότι στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγει κανείς κάθε φορά που ανήγει διάλογο μαζί του:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Beautiful Loser.
Δεν βγαίνει νόημα απ'αυτά που λες.
Τέλος.
Ο διάλογος με τον όμορφο είναι ένα αέναο loop της σκέψης που δεν καταλήγει πουθενά. Όμορφε αν ήμουν ο Θεός θα σε έστελνα στην κόλαση για παρα φύσιν βιασμό της λογικής.
deja vu
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιαν 2011 20:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγνώμη παιδιά,βρήκα λίγο χρόνο να διαβάσω το topic και ομολογώ ότι μου φάνηκε αρκετά αστείο,το να ψάχνετε με μαθηματικούς τύπους και αλγόριθμους για να απαντήσετε για την ανυπαρξία του Θεού είναι τραγικό!
Στο παρελθόν δυστυχώς είχα ασχοληθεί με αποκρυφισμό και βίωσα την ύπαρξη άλλων οντοτήτων στον χώρο μου,η ύπαρξη ενος πνευματικού κόσμου για μένα είναι δεδομένη λοιπόν,ακόμα και η ιεραρχία αυτών των οντοτήτων μπορεί να γίνει διακριτή,στην κορυφή αυτής της πυραμίδας υπάρχει σίγουρα ο Θεός
-YHVH
Light in extension
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί δυστυχώς; Αφού σε βοήθησε να δεις την αλήθεια, καλό δε σου έκανε;
Μόλις είδα το Dante's Inferno: An animated epic και γουστάρω να ακούσω για σημεία και τέρατα! Would you consider sharing? :D
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Το φόρουμ είναι ελεύθερο να αναπτύξει ο κάθε ένας τις απόψεις του. Όπως θα γνωρίζεις, σε όλους τους χώρους υπάρχει μια ποικιλία απόψεων και μπορεί και από τα τα μέλη του ίδιου χώρου να θεωρούν κάποιες από τις απόψεις ακραίες, πόσο μάλλον από μέλη άλλου χώρου. Μπορείς να αναπτύξεις και εσύ τις δικές σου αν θέλεις!

Αν θέλεις επίσης πέρνα και από το αυτοσυστηθείτε! να μας πεις λίγα πράγματα για εσένα, και ίσως να μιλήσεις για τις πνευματικές σου εμπειρίες.

Καλώς ήρθες!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

deja vu έγραψε:...
Στο παρελθόν δυστυχώς είχα ασχοληθεί με αποκρυφισμό και βίωσα την ύπαρξη άλλων οντοτήτων στον χώρο μου,η ύπαρξη ενος πνευματικού κόσμου για μένα είναι δεδομένη λοιπόν,ακόμα και η ιεραρχία αυτών των οντοτήτων μπορεί να γίνει διακριτή,στην κορυφή αυτής της πυραμίδας υπάρχει σίγουρα ο Θεός
Πράγματι, το "δυστυχώς" είναι άστοχο. Μέσω του αποκρυφισμού ανεκάλυψες τον θεό σου... γιατί δεν συνέχισες;
Δέχομαι ότι, όπως λες, εβίωσες ύπαρξι οντοτήτων. Αλλά γιατί αυτό σε ωδήγησε στο συμπέρασμα της υπάρξεως του θεού; Επειδή με την λογική δεν κατέστη δυνατόν να το ερμηνεύσης; Ανθρώπινη αδυναμία είναι... και αυτό δεν είναι υποχρεωτικώς κακό. Το κακό είναι το να δίδουμε αυθαίρετες ερμηνείες για πράγματα που αγνοούμε.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν ακούω για τη μοναδικότητα της κάθε στιγμής, όπως αυτές οι δηλώσεις περί μοναδικότητας γεγονότων μάλλον κοινότυπων καταδεικνύουν (
Off Topic
hint: είναι τεράστιο το φάσμα των φαινομένων που ανάγονται σε «πνευματικά» ή ό,τι ανάλογο έχει ήδη ακούσει κανείς — άρε, τον Πλάτωνά μου μέσα, εδώ βρίσκουν Ατλαντίδες οι Ισπανοί, και τα τσουνάμια, ωιμέ! τις βύθισαν, για να μην κάνω σχόλιον περί των "Supermoons" τελευταίως... φευ!
), κάπου μου έρχεται να γελάσω...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
deja vu
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιαν 2011 20:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν θέλεις επίσης πέρνα και από το αυτοσυστηθείτε! να μας πεις λίγα πράγματα για εσένα, και ίσως να μιλήσεις για τις πνευματικές σου εμπειρίες.
apeleytheros
Δεν συστήνομαι γιατί λειτουργώ αναρχοαυτόνομα,δεν μου αρέσουνε οι τυποποίησεις και τα κλισε,περαστικός είμαι απο και εδώ εξάλλου..
Γιατί δυστυχώς; Αφού σε βοήθησε να δεις την αλήθεια, καλό δε σου έκανε;
Φίλε chaoscrew θα το εξηγήσω λίγο καλύτερα αυτή την φορά,η έλξη που είχε για μένα ο χώρος του αποκρυφισμού σε συνδυασμό με κάποια προσωπικά προβλήματα με οδηγήσανε προς το τέλος της εφηβείας μου στην τέχνη της Μαύρης μαγείας και σε οργανωμένες ομάδες σατανιστών,εκεί παρέμεινα περίπου 5 χρόνια στα οποία έζησα εμπειρίες και οδηγήθηκα σε προσωπικά συμπεράσματα πέρι ανώτερων υπάρξεων-οντοτήτων

Καλώς ή κακώς αυτή είναι η ζωή μου,το δυστυχώς πάει στο μπλέξιμο μου με το αυτό το κύκλωμα λοιπόν,αλλα οι γνώσεις μου απο αυτήν την περίπετεια είναι εξαιρετικά σημαντικές για εμένα και όταν διαβάζω τυχαία κάποιους να εκφράζονται με σιγουριά και αλγόριθμους πέρι 99,9% ανυπαρξίας δαιμόνων,Θεού κλπ ...ηχούνε στα αυτιά μου σαν ανεκδοτολογικού τύπου απόψεις με τεκμηριώση για ένα 7χρόνο παιδάκι,από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα τουλάχιστον
-YHVH
Light in extension
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
Ε, ρε γλέντια...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

deja vu έγραψε: apeleytheros
Δεν συστήνομαι γιατί λειτουργώ αναρχοαυτόνομα,δεν μου αρέσουνε οι τυποποίησεις και τα κλισε,περαστικός είμαι απο και εδώ εξάλλου..
Ένα χαιρετισμό σου εζήτησε και να μας λύσης, ίσως, κάποιες απορίες λόγω των εμπειριών σου. Αυτό είναι "τυπικό" ή αντίκειται στις αναρχοαυτόνομες πεποιθήσεις σου;
deja vu έγραψε: Φίλε chaoscrew θα το εξηγήσω λίγο καλύτερα αυτή την φορά,η έλξη που είχε για μένα ο χώρος του αποκρυφισμού σε συνδυασμό με κάποια προσωπικά προβλήματα με οδηγήσανε προς το τέλος της εφηβείας μου στην τέχνη της Μαύρης μαγείας και σε οργανωμένες ομάδες σατανιστών,εκεί παρέμεινα περίπου 5 χρόνια στα οποία έζησα εμπειρίες και οδηγήθηκα σε προσωπικά συμπεράσματα πέρι ανώτερων υπάρξεων-οντοτήτων
Θα ξαναμπώ στον πειρασμό να σε ξαναρωτήσω.
Ωδηγήθηκες στο συμπέρασμα της υπάρξεως ανωτέρων οντοτήτων (και μάλιστα υφισταμένων κάποιου θεού) διότι η λογική σου δεν έδιδε ετέραν ερμηνεία σε αυτό το οποίο εβίωσες;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
Off Topic
Ε, ρε γλέντια...
Off Topic
Δε λες τίποτα...
deja vu έγραψε:Δεν συστήνομαι γιατί λειτουργώ αναρχοαυτόνομα,δεν μου αρέσουνε οι τυποποίησεις και τα κλισε,
Συμπάθα με που θα σου το πω έτσι, αλλά, πρώτον, ξέρεις πόσο «κλισέ» είναι αυτό; :think:

Κατά δεύτερο λόγο, μάλλον συγχέεις την αναρχία (την έλλειψη, εν προκειμένω δε τη μη αναγνώριση, αρχής — δηλαδή εξουσίας — πράγμα που είναι λίγο έως πολύ αδύνατο, τη στιγμή που συνένεσες με τους κανόνες αυτού του χώρου) και την αυτονομία (δηλαδή, τη λειτουργία ενός μη ανεξάρτητου, αλλά ως προς το δίκαιο απεσπασμένου τομέα ενός συνόλου το οποίο συνεχίζει να έχει εξουσιαστική ισχύ σε αυτό του το υποσύνολο, έστω και πεπερασμένη).

Τώρα, βέβαια, η ιδέα ότι ένας αναρχικός ή αυτονομιστής δε μιλάει για τον εαυτό του, ποσώς δε όταν αυτό λίγο-πολύ έπραξε εξ αρχής, απλά ομιχλωδώς και χωρίς πολύ ζουμί, να το πούμε απλά, μάλλον είναι περιττή όποια ανάλυση.
deja vu έγραψε:περαστικός είμαι απο και εδώ εξάλλου..
Περαστικό και το πρώτο σχόλιον; Για να ξέρουμε τι βαρύτητα να του δώσουμε κι εμείς, αδερφέ, στην τελική... :twisted:
deja vu έγραψε:Φίλε chaoscrew θα το εξηγήσω λίγο καλύτερα αυτή την φορά,η έλξη που είχε για μένα ο χώρος του αποκρυφισμού σε συνδυασμό με κάποια προσωπικά προβλήματα με οδηγήσανε προς το τέλος της εφηβείας μου στην τέχνη της Μαύρης μαγείας
Λαμπρόν! (Τρόπος του λέγειν...)

Πες μου, αν σε αφορά και ενδιαφέρει, γιατί η Μαύρη Μαγεία συγκεκριμένα; Αυτό που ορίζεται ως Μαύρη στη μελέτη των σχετικών κύκλων της Μαγείας είναι η εξάσκηση της Μαγείας (ποιον ορισμό προτιμάς, σημειωτέον; Crowley μήπως, ή κάποιον άλλο — γιατί μου αρέσει να μελετώ τις ανθρώπινες δοξασίες και πρακτικές, κάτι ξέρω κι εγώ) με συγκεκριμένο τρόπο, και ο οποίος την χαρακτηρίζει (τώρα, βέβαια, μπορεί να λες κάτι διαφορετικό, οπότε και δεν ανοίγω όλα μου τα χαρτιά, για να δω τι ακριβώς πιστεύεις — να μη «χρωματίσω» αυτά που υποστηρίζεις).
deja vu έγραψε:και σε οργανωμένες ομάδες σατανιστών,εκεί παρέμεινα περίπου 5 χρόνια στα οποία έζησα εμπειρίες και οδηγήθηκα σε προσωπικά συμπεράσματα πέρι ανώτερων υπάρξεων-οντοτήτων
Από κάποιες τελετές, μήπως; Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε βιώματα κλασσικών τελετών (Golden Dawn, LBRP, κ.λ.π.) και συμπεράσματα που προκύπτουν εξ αυτών; Μήπως σε κάτι άλλο; Θες να αναφερθείς πιο συγκεκριμένα;
deja vu έγραψε:Καλώς ή κακώς αυτή είναι η ζωή μου,το δυστυχώς πάει στο μπλέξιμο μου με το αυτό το κύκλωμα λοιπόν,αλλα οι γνώσεις μου απο αυτήν την περίπετεια είναι εξαιρετικά σημαντικές για εμένα και όταν διαβάζω τυχαία κάποιους να εκφράζονται με σιγουριά και αλγόριθμους πέρι 99,9% ανυπαρξίας δαιμόνων,Θεού κλπ ...ηχούνε στα αυτιά μου σαν ανεκδοτολογικού τύπου απόψεις με τεκμηριώση για ένα 7χρόνο παιδάκι,από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα τουλάχιστον
Ούτε εγώ δίνω ιδιαίτερη βάση σε μαθηματικούς προσδιορισμούς αυτού του τύπου, αλλά αυτό έχει να κάνει με την ορθότητα της χρήσεως των μαθηματικών κατά έναν τέτοιο τρόπο. Όσον αφορά την έλλειψη πίστης, όμως, συμφωνώ μαζί τους.

Αν θες να δώσεις βάρος και ουσία σε όσα λες, πάντως, λίγο περισσότερο ζουμί μάλλον απαιτείται, δε νομίζεις;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Off Topic
Εγώ είμαι lvl 52 Necromancer...
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Off Topic
εγώ γουστάρω τρελά μαργιέτη
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

@RaspK
Αν θες να δώσεις βάρος και ουσία σε όσα λες, πάντως, λίγο περισσότερο ζουμί μάλλον απαιτείται, δε νομίζεις;
Όταν λες "ζουμί" αναφέρεσαι ας πούμε σε συνταγές του τύπου "μάτια αράχνης, αυτιά σαρανταποδαρούσας, ένα κουταλάκι κύμινο, τρίχες από ρινόκερο και ένα κύβο knorr!" ή σε κάτι άλλο;

Εγώ κάτι τέτοια ζουμιά θυμάμαι στην μαγεία. Μαύρη, άσπρη εμπριμέ δεν έχει σημασία :)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

vlakedios έγραψε:@RaspK
Αν θες να δώσεις βάρος και ουσία σε όσα λες, πάντως, λίγο περισσότερο ζουμί μάλλον απαιτείται, δε νομίζεις;
Όταν λες "ζουμί" αναφέρεσαι ας πούμε σε συνταγές του τύπου "μάτια αράχνης, αυτιά σαρανταποδαρούσας, ένα κουταλάκι κύμινο, τρίχες από ρινόκερο και ένα κύβο knorr!" ή σε κάτι άλλο;

Εγώ κάτι τέτοια ζουμιά θυμάμαι στην μαγεία.
Θα με πεθάνετε στα γέλια, όλοι σήμερα! :lol:
vlakedios έγραψε:Μαύρη, άσπρη εμπριμέ δεν έχει σημασία :)
Στα σοβαρά, πάντως, ένα αρκετά καλό "primer" στις σχετικές δοξασίες βρίσκεται σε αυτές τις σελίδες της Wikipedia:
Black and white magic differences
Gray magic
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
deja vu
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιαν 2011 20:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Πες μου, αν σε αφορά και ενδιαφέρει, γιατί η Μαύρη Μαγεία συγκεκριμένα; Αυτό που ορίζεται ως Μαύρη στη μελέτη των σχετικών κύκλων της Μαγείας είναι η εξάσκηση της Μαγείας (ποιον ορισμό προτιμάς, σημειωτέον; Crowley μήπως, ή κάποιον άλλο — γιατί μου αρέσει να μελετώ τις ανθρώπινες δοξασίες και πρακτικές, κάτι ξέρω κι εγώ) με συγκεκριμένο τρόπο, και ο οποίος την χαρακτηρίζει (τώρα, βέβαια, μπορεί να λες κάτι διαφορετικό, οπότε και δεν ανοίγω όλα μου τα χαρτιά, για να δω τι ακριβώς πιστεύεις — να μη «χρωματίσω» αυτά που υποστηρίζεις).
Nα πω κάτι εξαρχής,δεν μπήκα εδώ μέσα για να διδάξω μαθήματα Μαγείας και ούτε αυτό έχω σκοπό καθώς συνειδητά εδώ και χρόνια αποσύρθηκα απο την πρακτική εφαρμογή του χώρου

Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχει και επιστημονικότητα στον εσωτερισμό κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες, για να απαντήσω σε κάποιους φίλους που πρόλαβαν να πούν ή θα προλάβουν να πούν ότι τα παραπανω είναι αναπόδεικτα και κατά συνέπεια ανούσια, συγκεχυμένα,απαυγάσματα διεστραμμένης φαντασίας,μη επιστημονικά αποδεδειγμένα κτλ κτλ.

Να πώ ένα παράδειγμα
Αν δεν υπήρχε το μικροσκόπιο αγαπητοί φίλοι θα αναρωτιόμουν σοβαρά εάν θα πίστευε κανένας στην ύπαρξη των μικροβίων. Πως θα μπορούσε κανείς να περιγράψει σε έναν τυφλό τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος όταν στερείται ο τελευταίος την δυνατότητα μίας εκ των βασικών του αισθήσεων. Δεν κατηγορώ κανέναν αγαπητοί φίλοι απλά το πρόβλημα όλο είναι ότι οι εσωτεριστές μετά απο σκληρή εκπαίδευση διευρύνουν τον κόσμο των αισθήσεων τους και άν ο μέσος άνθρωπος έχει μία δυνατότητα αντίληψης Χ τότε ο πραγματικός εσωτεριστής θα έχει Χ+Υ ή και Χ+Υ+Ζ. Πως θα μπορούσε λοιπόν αυτός που βιώνει το Χ+Υ+Ζ να κατορθωσει να περιγράψει σε έναν που κατέχει μόνο το Χ?? Δύσκολο ιδίως εάν ο κάτοχος του Χ κατασκευάζει την κοσμοθεωρία του μόνο με έναν παράγοντα υποβαθμίζοντας την εξίσωση σε πρωτοβάθμια. Απο την άλλη ο κάτοχος του Χ+Υ+Ζ συνήθως αδιαφορεί για τον παραπάνω γιατί θα σπαταλήσει πολύτιμη ενέργεια για να του εξηγήσει εάν ο άλλος δεν θέλει να ακούσει.Πάλι με τα μαθηματικά μπλέξαμε όμως..

Είναι λυπηρό αλλά δυστυχώς δεν γίνεται ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.Θα ήταν το λιγότερο ανόητο απο μέρους αυτού που εισέπραξε το βίωμα να το διαπραγματευτεί όσον τουλάχιστον αφορά την αυθεντικότητα του και λέω τουλάχιστον διότι έστω ότι ένα τρελός βλέπει τη μορφή ενός όντος που δεν την βλέπει κανείς άλλος. Εστω ότι την βλέπει και ένας εσωτεριστής με ανεπτυγμένη διόραση. Ο τρελός παραμένει στην μορφη, ο εσωτεριστής θα μιλήσει για ένα προιόν σκεπτομορφής απο το μυαλό του τρελού, ο ψυχολόγος θα μιλούσε για παραίσθηση αλλά και οι τρείς έχουνε δίκιο. Η βιωματική όμως εμπειρία της μορφής δεν αλλάζει άσχετα εάν συμβαίνει μόνο ώς υποπροιόν της πυκνής σκέψης ενός τρελού.

Για μένα η ύπαρξη του πνευματικού κόσμου είναι δεδομένη ενώ για εσάς όχι οπότε η βάση του διαλόγου είναι εξ΄αρχής λάθος,εγώ πάντως ψάχτηκα..
-YHVH
Light in extension
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

deja vu, όλα αυτά στα οποία αναφέρεσαι στο τελευταίο σου σχόλιο μπορούν να περιγραφούν με μία και μόνο λέξη.

Αυταπάτη.

Το βίωμα έχει αξία για σένα που το βιώνεις, και η αξία του σταματά εκεί. Δεν λέει τίποτα σε κανέναν άλλο, άρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως επιχείρημα.

Α, και το να παίρνεις κάτι σαν δεδομένο δεν είναι και η καλύτερη μέθοδος για να διαπιστώσεις αν αληθεύει.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Απάντηση