Γιατι δεν μπορει να υπαρξει διαλογος με τους πιστους.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Μολις το ειδα στο blog του PZ Myers "Pharyngula"
http://scienceblogs.com/pharyngula/2010 ... onists.php

Που βασικα ειναι και οι κανονες για να κανεις οποιαδηποτε συζητηση!
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

χαχα, so true.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορείς να οραματισθείς οτιδήποτε που θα άλλαζε την γνώμη σου πάνω στο θέμα?
Οχι? ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Ναι? Τότε

Αν ένα από τα επιχειρήματά σου αποδειχθεί λανθασμένο, θα σταματήσεις να χρησιμοποιείς αυτό το επιχείρημα ( με οποιονδήποτε)?
Οχι? ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Ναι? Τότε

Εισαι διαθετιμένος-η να συμορφώνεσαι με τους βασικούς κανόνες λογικής που αρμόζουν σε διάλογο για το θέμα?

παραδείγματα

-μια πρόταση που είναι πιο λογική και έχει περισσότερα αποδεικτικά στοιχεία στήριξης θα πρέπει να την λαμβάνουμε ώς αληθής

-το άτομο που θέτει μια θέση έχει το βάρος να επιδεικνύει την αλήθεια του




Οχι? ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Ναι? Τότε

Ας Αρχίσουμε Διάλογο

1) Μην εισάγεις νέα θέματα πρωτού το προυπάρχον θέμα βρεί ικανοποιητική λύση ή συμφωνία
2) Μην συνεχίσεις στο επόμενο θέμα εαν φανερωθεί ανακρίβεια σε ένα γεγονός που βασίζεις την επιχειρηματολογία σου
3) Να παρέχεις αποδεικτίκά στοιχεία περί της θέσης σου ή των επιχειρημάτων σου
4) Μην ισχυρίζεσαι ότι «δεν χρειάζονται» αποδείξεις

Κατάφερες να διατηρήσεις αυτούς τους κανόνες?


Οχι? Έκλεψες. Η συζήτηση τερματίζεται

- Θεωρείσαι ότι παραδέχτηκες και παραχωρείς δίκιο σε όλα τα αντίθετα επιχειρήματα μέχρι αυτό το σημείο
- Χάνεις κάθε δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς για την συζήτηση

Ναί? Τότε

Συγχαρητήρια
Αυτός είναι ο τρόπος που ανταλλάσουν ιδέες οι λογικοί άνθρωποι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Βασικά παιδιά στο πρώτο ερώτημα ούτε εγώ έχω μπορέσει ως τώρα να φανταστώ κάτι που θα μπορούσε να με κάνει να αλλάξω γνώμη πάνω στο ζήτημα της ύπαρξης του θεού.Ότι και αν φανταστώ (π.χ. να ανασυνταχθούν εν ριπή οφθαλμού τα αστέρια και να σχηματίσουν φράσεις από το Ευαγγέλιο) μπορώ να σκεφτώ ως ερμηνεία κάτι πιο εύλογο από την παρέμβαση ενός όντος που προϋπάρχει όλων των συμπάντων, ελέγχει τους φυσικούς νόμους είναι παντογνώστης,πανταχού παρόν είναι εκτός χρόνου (ότι και αν σημαίνει αυτό) είναι τέλειος και παράλληλα έχει βούληση, θέληση, επιθυμίες.

Πάρτε το χαμπάρι.Είναι χαζή ιδέα.Πολύ χαζή ιδέα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Βασικά παιδιά στο πρώτο ερώτημα ούτε εγώ έχω μπορέσει ως τώρα να φανταστώ κάτι που θα μπορούσε να με κάνει να αλλάξω γνώμη
βασικά μιά εξωγήινη συμπαντική "υπεύθυνη δήλωση" με την απαραίτητη φανφάρα και τζαζματάζ, επιδεικτική διαστρεβλωση των πιο τρανταχτών νόμων της φύσης, δραματική και μόνιμη αλλοίωση του κόσμου με προφανείς ορατές παρεμβάσεις

και όλο τον κόσμο στον πλανήτη σε όλες τις γλώσσες και χρώματα να ρωτάει ο ενας τον άλλο μία κοινή ερώτηση " ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!?"

-----------------------------------
μην υποτιμάς την φαντασία σου γιατρέ
εφτιαξε δυναστες "θεους" τεχνογνώστες και τεχνοκράτες
που καστρεφουν και πλανήτες από την μαλακία τους άμα λάχει
αλλά επισκευάζουν και ζωές και μηχανές
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Και γω για την πρωτη ερωτηση θα απαιτησω μια ολοφανερη και καταφωρη παραβιαση των νομων της φυσης με την σφραγιδα του "δημιουργου".
(Εναλλακτικα βολευομαι αν βρουμε οτι στην ακρη του συμπαντος υπαρχει μια ετικετουλα που λεει "Made by X",μαζι με τις οδηγιες πλυσιματος )

Λοιπον ζητησα αδεια και μου στειλαν, μαζι με την αδεια για τροποποιηση, ενα κενο φυλλο, οποτε Voila!

http://img64.imageshack.us/img64/9523/d ... hartgr.jpg
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην εισάγεις νέα θέματα πρωτού το προυπάρχον θέμα βρεί ικανοποιητική λύση ή συμφωνία
Εχω παρευρεθεί σε άπειρες συζητήσεις όπου ο συνομιλητης βρίσκει τρομερά ερεθιστικό το να ανοίγει το ένα θέμα μετά το άλλο και το σημαντικότερο , χωρίς να κρατάει λογαριασμό για το τι έχει ήδη ειπωθεί και ποια είναι τα θέματα που εκκρεμούν .

Τον βλέπεις ότι ψοφάει για τέτοια . Δεν μπορεί να συγκρατηθεί . Ανεβαίνει στην πλώρη και τραβάει για το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα
Και πάει.. και πάει.. και πάει ..... σαν να μην έχει σημασία ο προορισμός παρά μόνο το "ταξίδι" :)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Βασικά παιδιά στο πρώτο ερώτημα ούτε εγώ έχω μπορέσει ως τώρα να φανταστώ κάτι που θα μπορούσε να με κάνει να αλλάξω γνώμη πάνω στο ζήτημα της ύπαρξης του θεού.Ότι και αν φανταστώ (π.χ. να ανασυνταχθούν εν ριπή οφθαλμού τα αστέρια και να σχηματίσουν φράσεις από το Ευαγγέλιο) μπορώ να σκεφτώ ως ερμηνεία κάτι πιο εύλογο από την παρέμβαση ενός όντος που προϋπάρχει όλων των συμπάντων, ελέγχει τους φυσικούς νόμους είναι παντογνώστης,πανταχού παρόν είναι εκτός χρόνου (ότι και αν σημαίνει αυτό) είναι τέλειος και παράλληλα έχει βούληση, θέληση, επιθυμίες.

Πάρτε το χαμπάρι.Είναι χαζή ιδέα.Πολύ χαζή ιδέα.
γιατι πρεπει να ειναι υπερφυσικος θεος; ή άπειρος ως προς τις ιδιοτητες του;
Μπορει να ειναι ο θεος της οδυσσειας 2001 ή του ΡΑΜΑ.

Εγω σαν αποδειξη υπαρξης ενος φυσικου θεου, θα θεωρουσα την καταρριψη της επικρατουσας εξελικτικης θεωριας για τον
ανθρωπο.
Ενας απειρος θεος ειναι μη αποδειξιμος εξ ορισμου, αφου το απειρο δεν αποδεικνυεται. Θεωρειται. Αρα δεν ασχολουμαστε.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ωραίο Πάτροκλε, αλλά δεν έβαλες το πλαϊνό κομμάτι κειμένου που έχει. Αν δεν έχεις πείρα σε προγράμματα Photoshop, θα χαρώ να σε βοηθήσω και να το σουλουπώσω εγώ (βάλε κάπου όμως και την κενή εικόνα).
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Βασικά παιδιά στο πρώτο ερώτημα ούτε εγώ έχω μπορέσει ως τώρα να φανταστώ κάτι που θα μπορούσε να με κάνει να αλλάξω γνώμη πάνω στο ζήτημα της ύπαρξης του θεού.
Αμ ο PZ, που έχει δηλώσει κιόλας ότι γι'αυτόν το ζήτημα έχει λήξει, τι να πει, που αποτυγχάνει από το πρώτο σημείο κιόλας; Βέβαια, το διάγραμμα δεν είναι μόνο για την ύπαρξη Θεού.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

γιατι πρεπει να ειναι υπερφυσικος θεος; ή άπειρος ως προς τις ιδιοτητες του;
Μπορει να ειναι ο θεος της οδυσσειας 2001 ή του ΡΑΜΑ.
Γεγονός.Ένας θεός "δημιουργημένος" εντός χρόνου και με περιορισμένες δυνατότητες μου φαίνεται απείρως λογικότερος αλλά να είμαστε σαφείς,προς το παρόν εξίσου άδηλος και κατά συνέπεια ανύπαρκτος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Μήπως βάλατε ανάποδα τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ ; :think: :shock:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:Αν ένα από τα επιχειρήματά σου αποδειχθεί λανθασμένο, θα σταματήσεις να χρησιμοποιείς αυτό το επιχείρημα ( με οποιονδήποτε)?
Οχι? ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Αυτό, και κάποιες παραλλαγές του, είναι το αγαπημένο μου!!!
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Start Troll. Ιοκαστη μου αρέσει πολύ το αβαταρ σου! End Troll.

Γιατρέ, συμφωνώ οτι ουτε ενας φυσικος θεος ειναι απαραιτητος ή αποδεικνυεται σημερα, και τονιζω αυτο που ειπες. Ενας φυσικος θεος ειναι απειρως πιο λογικος (ΣτΜ :πιθανος), απο εναν απειρο.

Αυτο, γιατι εκνευριζομαι που καποιοι πιστοι του απειρου θεου νομιζουν οτι μπορει να αποδειχτει μεσω της επιστημης ή της λογικης.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

EvanT έγραψε:Ωραίο Πάτροκλε, αλλά δεν έβαλες το πλαϊνό κομμάτι κειμένου που έχει.
Periklis παρακαλώ ο μεταφραστής. Ο Πάτροκλος είναι ο ποιητής.
kapages έγραψε:Start Troll. Ιοκαστη μου αρέσει πολύ το αβαταρ σου! End Troll.
Start Troll. Και μένα! End Troll

Ο οδηγός είναι φοβερός - μπράβο σε όσους παραδέχτηκαν ειλικρινά ότι θα έχαναν από την πρώτη ερώτηση.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

τα ναι και τα όχι στο πρώτο μισό της εικόνας είναι λάθος!

Periklis έγραψε:Και γω για την πρωτη ερωτηση θα απαιτησω μια ολοφανερη και καταφωρη παραβιαση των νομων της φυσης με την σφραγιδα του "δημιουργου".
(Εναλλακτικα βολευομαι αν βρουμε οτι στην ακρη του συμπαντος υπαρχει μια ετικετουλα που λεει "Made by X",μαζι με τις οδηγιες πλυσιματος )

Λοιπον ζητησα αδεια και μου στειλαν, μαζι με την αδεια για τροποποιηση, ενα κενο φυλλο, οποτε Voila!

http://img64.imageshack.us/img64/9523/d ... hartgr.jpg
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
τα ναι και τα όχι στο πρώτο μισό της εικόνας είναι λάθος!

Periklis έγραψε:Και γω για την πρωτη ερωτηση θα απαιτησω μια ολοφανερη και καταφωρη παραβιαση των νομων της φυσης με την σφραγιδα του "δημιουργου".
(Εναλλακτικα βολευομαι αν βρουμε οτι στην ακρη του συμπαντος υπαρχει μια ετικετουλα που λεει "Made by X",μαζι με τις οδηγιες πλυσιματος )

Λοιπον ζητησα αδεια και μου στειλαν, μαζι με την αδεια για τροποποιηση, ενα κενο φυλλο, οποτε Voila!

http://img64.imageshack.us/img64/9523/d ... hartgr.jpg
Αμαν! :icon-redface:
Διορθωνω!

Σωστο ελληνικο λινκ:
http://img152.imageshack.us/img152/9523 ... hartgr.jpg
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μπορεί να υπάρξει διάλογος όταν τουλάχιστον ο ένας το βλέπει σαν πόλεμο: δεν είναι έτοιμος να παραδεχτεί ήττα ή κάποιο σωστό επιχείρημα του αντιπάλου, προϋποθέτει ότι πάντα και μόνο ο αντίπαλος είναι προκατηλειμμένος και αυτός ο ίδιος αντιπροσωπεύει το σωστό και το δίκαιο στο ακέραιο, κάνει ακόμα και τακτικές υποχωρήσεις - χάνεται για λίγο ή και για πάντα σταματώντας το διάλογο στη μέση. Οι περισσότεροι θρήσκοι το βλέπουν έτσι αλλά κι ένα κομμάτι των αθέων. Η διαφορά είναι ότι ο άθεος, ακόμα και αν είναι ξεροκέφαλος, δε θα καταφύγει σε γλυκανάλατες εκδηλώσεις πίστης ή συναισθηματικά φορτισμένα τσιτάτα αλλά θα προσπαθήσει να βρει λογικά επιχειρήματα κι εξηγήσεις. Βέβαια και αυτός μπορεί να γίνει πρήχτης ("άθεοι γαμώ το χριστό σας" που λέει και ο τίτλος ενός νήματος) ή να αρχίσει τις προσωπικές επιθέσεις...

Σταδιακά χάνω το ενδιαφέρον μου για διάλογο με τους θρήσκους. Ας συμφωνήσουμε στην αμοιβαία ανοχή και στην ουδετερότητα του κράτους και ας κάνουν ό,τι θέλουν αν δε μας ενοχλούν.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Αυτοι οι ''κανονες'' αφορουν το debate, δηλαδη την ανταλλαγη αντιθετων αποψεων που, μαλιστα, εχει ως σκοπο την επικρατηση καποιας. Προσωπικα, οταν μιλαω με εναν θρησκευομενο περι θεου, δεν εχω ως αμεσο σκοπο να τον πεισω οτι εγω εχω τη γνωση κι αυτος ζει σε φανταστικο κοσμο η να τον ξεφτιλισω(εκτος κι αν ειναι παπαρας και τα θελει ο κωλος του) γιατι ετσι καταφερνω να κανω τον αλλο να παρει αμυντικη σταση και ενισχυω τη γενικη αποψη οτι ολοι οι αθεοι ειναι ξεροκεφαλοι και τα κανουν ολα απο αντιδραση κλπ.. Ο σκοπος μου μαλλον ειναι να αφησω στον αλλο απλα ενα ιχνος αμφιβολιας, μια αφορμη για να αρχισει να σκεφτεται το θεμα απο μονος του(it's ok to use your brain :shock: !!!). Δηλαδη για μενα προκειται περισσοτερο για διπλωματια παρα για debate το πραγμα.. Εσεις τι επιδιωκεται οταν μιλατε με ενα πιστο για χριστοπαναγιες???
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι εγώ γενικά προτιμώ να διατηρήσει, όποιος το επιθυμεί, την πίστη του, εφόσον δε θίγει άλλους με αυτήν του την πράξη. Κατ' ουσίαν είναι αδύνατο, πιστεύω, να πετύχεις ή να ελέγξεις κάτι τέτοιο, αλλά το θέλει ο λαός το όπιό του (η σχετική δε φράση δεν αναφέρεται στο επιτηδευμένο νάρκωμα από έμπορο οπίου, αλλά για το πώς ο ίδιος, τελικά, ο άνθρωπος προτιμά το όπιό του από την αναζήτηση της αυτοπραγμάτωσης).

Επίσης, είναι γενική τάση του ανθρώπου η λατρεία, απλά δεν είναι υποχρεωτικό να έχει θρησκευτικό χρωματισμό.

Η αδερφή μου είναι απόφοιτος κοινωνικής θεολογίας, όπως και ο γαμπρός μου, που έγινε παπάς. Μία φορά προέκυψε να κάνω συζήτηση με την αδερφή μου, και προτιμώ να μην ξαναμπώ στη διαδικασία (συμπεριφέρθηκε, πάντως, ανάγωγα, κι ας έκανα πολύ απλή και λογική επιχειρηματολογία).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε αν την ειπες κατι πολυ χημα λογικο ειναι να αντιδραση

δεχομαι να συντονισω συζιτηση σε καποιο ντιμπειτ φερτε πιστους φερτε απιστους βαλτε της ερωτισεις που θελετε και να τα ρωταο :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση