Μπορεί ενας αθεος να παει στον παραδεισο;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:

για εμενα που ειμαι ορθοδοξος χριστιανος δεν ειναι εδω ο παραδεισος γιατι απλουστατα ο ανθρωπος ειναι αθανατος οποτε δεν μπωρει να ειναι μερικες δεκαδες χρονια μονο ο παραδεισος..
Άρα ενεργείς σαν καλός άνθρωπος γιατί υπάρχει κίνητρο ανταμοιβής, αυτό όμως είναι ωφελιμισμός και δεν δίνει αξία στον εαυτό σου, που σαν αυτόνομο όν χάνει την ελευθερία του και δρά κάτω από τον φόβο της αιώνιας τιμωρίας και της αιώνιας ανταμοιβής.ότι κάνουμε το κάνουμε γιατί το πιστεύουμε και όχι για χάρη του παραδείσου, εκεί είναι το μεγαλείο του ανθρώπου, κάνει το καλό και το ρίχνει στο γιαλό.
συμφωνω με το αγαπατε διαφορετικους αλληλους οπως ειπε και ο χριστος ασχετος αν εμεις αγαπαμε κατα το συμφερον μας..οντως ο παραδεισος δεν ανηκει στους χριστιανους γιατι ειναι του ΘΕΟΥ.
Αν συμφωνείς πώς ο παράδεισος δεν ανήκει μόνο στους χριστιανούς, τότε δεν είσαι χριστιανός, αλλά πανανθρωπιστής. χάνεις την βασιλεία των ουρανών γιατί δέχεσαι πως έχουν θέση στον παράδεισο και αλλόθρησκοι, αλλά κερδίζεις κάτι πολύ περισσότερο από αυτό την αγάπη για τους συνανθρώπους σου ανεξαρτήτως θρησκεύματος.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

mandra έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:




ο παράδεισος δεν ανήκει στους χριστιανούς αλλά στους καλούς ανθρώπους, ανεξαιρέτως θρησκείας, και δεν είναι στους ουρανούς αλλά εδώ στην γή, και συγκεκριμένα στο μυαλό του κάθε ανθρώπου. δεν έχει παρά να τον ανακαλύψουμε με το αγαπάτε διαφορετικούς αλλήλους, και όχι μόνο χριστιανούς.

για εμενα που ειμαι ορθοδοξος χριστιανος δεν ειναι εδω ο παραδεισος γιατι απλουστατα ο ανθρωπος ειναι αθανατος οποτε δεν μπωρει να ειναι μερικες δεκαδες χρονια μονο ο παραδεισος..συμφωνω με το αγαπατε διαφορετικους αλληλους οπως ειπε και ο χριστος ασχετος αν εμεις αγαπαμε κατα το συμφερον μας..οντως ο παραδεισος δεν ανηκει στους χριστιανους γιατι ειναι του ΘΕΟΥ.
Έχεις μεγάλη σύγχυση στο μυαλό σου. Και γερά κότσια να μπαίνεις σε φόρουμ αθείας και να γράφεις αυτά τα πράγματα. Κράτα το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" του Χριστού σου και πορέψου.

επειδη τωρα τα λεμε με τον κυριο που γραφη ως θεοφιλος ασε πρωτα να τελειωσουμε και μετα μου λες τα δικα σου παροτι ξεκινησες τα λογια σου με βρισια.εχω κοτσια πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζης γιατι απλουστατα δεν ηρθα να σας κανω τον εξυπνο αλλα να μαθω οσα μπωρο απο εσας.τωρα αν εσενα σε πειραζουν αυτα που γραφω και θελης μονοι σας να γραφεται μονοι σας να τα διαβαζεται πεστο μου και θα φυγω απο το φορουμ σας χωρις πολλα λογια.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

atlanda-dog1 έγραψε:για εμενα που ειμαι ορθοδοξος χριστιανος δεν ειναι εδω ο παραδεισος γιατι απλουστατα ο ανθρωπος ειναι αθανατος οποτε δεν μπωρει να ειναι μερικες δεκαδες χρονια μονο ο παραδεισος..συμφωνω με το αγαπατε διαφορετικους αλληλους οπως ειπε και ο χριστος ασχετος αν εμεις αγαπαμε κατα το συμφερον μας..οντως ο παραδεισος δεν ανηκει στους χριστιανους γιατι ειναι του ΘΕΟΥ.
Σύμφωνα με τις γραφές τις οποίες πιστεύεις, ο Ιησούς δεν είπε αγαπάτε διαφορετικούς αλλήλους αλλά το αντίθετο.
Ο Ιησούς όταν λέει «αγαπάτε αλλήλους», αναφέρεται μόνον μεταξύ των μαθητών του: «Εντολή νέα σας δίδω, να αγαπάτε αλλήλους, καθώς εγώ σας αγάπησα, έτσι να αγαπάτε κι εσείς ο ένας τον άλλον. Από αυτό θα ξέρουν όλοι ότι είσθε μαθητές μου, εάν δηλαδή έχετε αγάπη μεταξύ σας» («κατά Ιωάννη» ιγ΄34-35). Για όλους τους άλλους, φωτιά και τσεκούρι: «Όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς πού δεν με θέλησαν για βασιλιά τους, φέρτε τους εδώ και κατασφάξτε τους μπροστά μου» («κατά Λουκά» ιθ΄27).
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Θεόφιλος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:

για εμενα που ειμαι ορθοδοξος χριστιανος δεν ειναι εδω ο παραδεισος γιατι απλουστατα ο ανθρωπος ειναι αθανατος οποτε δεν μπωρει να ειναι μερικες δεκαδες χρονια μονο ο παραδεισος..
Άρα ενεργείς σαν καλός άνθρωπος γιατί υπάρχει κίνητρο ανταμοιβής, αυτό όμως είναι ωφελιμισμός και δεν δίνει αξία στον εαυτό σου, που σαν αυτόνομο όν χάνει την ελευθερία του και δρά κάτω από τον φόβο της αιώνιας τιμωρίας και της αιώνιας ανταμοιβής.ότι κάνουμε το κάνουμε γιατί το πιστεύουμε και όχι για χάρη του παραδείσου, εκεί είναι το μεγαλείο του ανθρώπου, κάνει το καλό και το ρίχνει στο γιαλό.
συμφωνω με το αγαπατε διαφορετικους αλληλους οπως ειπε και ο χριστος ασχετος αν εμεις αγαπαμε κατα το συμφερον μας..οντως ο παραδεισος δεν ανηκει στους χριστιανους γιατι ειναι του ΘΕΟΥ.
Αν συμφωνείς πώς ο παράδεισος δεν ανήκει μόνο στους χριστιανούς, τότε δεν είσαι χριστιανός, αλλά πανανθρωπιστής. χάνεις την βασιλεία των ουρανών γιατί δέχεσαι πως έχουν θέση στον παράδεισο και αλλόθρησκοι, αλλά κερδίζεις κάτι πολύ περισσότερο από αυτό την αγάπη για τους συνανθρώπους σου ανεξαρτήτως θρησκεύματος.
για μενα παντα μιλαω που ειμαι ορθοδοξος.ο παραδεισος ειναι του χριστου και θα βαλη μεσα οποιους θελη αυτος.τωρα αν πχ ο πατερας σου εκανε ποιο πολλες και ποιο καλες πραξεις απο εμενα που λεω οτι ειμαι χριστιανος τοτε μαλλον εκεινος θα μπη μεσα και οχι εγω οπως φυσικα και αλλοι καλλητεροι και απο τους δυο μας, αυτο λεω και ειμαι χριστιανος και οχι πανανθρωπιστης, και την βασιλεια των ουρανων δεν την χανουμε γιατι απλουστατα δεν την εχουμε κερδιση ακομα.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

atlanda-dog1 έγραψε:...τωρα αν πχ ο πατερας σου εκανε ποιο πολλες και ποιο καλες πραξεις απο εμενα που λεω οτι ειμαι χριστιανος τοτε μαλλον εκεινος θα μπη μεσα και οχι εγω οπως φυσικα και αλλοι καλλητεροι και απο τους δυο μας....
Δηλαδή εγώ ως άθεος αλλά -περιέργως πως- καλός άνθρωπος, δεν πρέπει να φοβάμαι μήπως χάσω τον παράδεισο του Ιησού σου λόγω της αθεΐας μου...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Τα καλά κορίτσια πάνε στον παράδεισο ....τα κακά κορίτσια πάνε παντού :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected ειπε τα κακά κορίτσια πάνε παντού

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Αναρχος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:...τωρα αν πχ ο πατερας σου εκανε ποιο πολλες και ποιο καλες πραξεις απο εμενα που λεω οτι ειμαι χριστιανος τοτε μαλλον εκεινος θα μπη μεσα και οχι εγω οπως φυσικα και αλλοι καλλητεροι και απο τους δυο μας....
Δηλαδή εγώ ως άθεος αλλά -περιέργως πως- καλός άνθρωπος, δεν πρέπει να φοβάμαι μήπως χάσω τον παράδεισο του Ιησού σου λόγω της αθεΐας μου...

φυσικα και ολοι εχουμε ελπιδα να μπουμε στον παραδεισο.αυτο ομως οπως ξερης ισως και καλλητερα απο εμενα αλλος το κανονιζη το ποιος θα περαση μεσα,και οσο το οτι εισαι αθεος δεν εχει και τοσο σημασια αλλωστε πριν 20 περιπου χρονια ειμουν και εγω. οταν λες περιεργος εισαι καλος δεν πιστευω να λες οτι συνηθως οι αθεοι ειναι κακοι,γιατι εγω τουλαχιστων δεν το πιστευω.μαρεσει και το αναρχος γιατι ετσι ειναι και ο ιησους χριστος..
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

atlanda-dog1 έγραψε:...φυσικα και ολοι εχουμε ελπιδα να μπουμε στον παραδεισο...
Μου δίδεις ελπίδες Κύων, αλλά δεν με παρηγορεί. Στο φανταστικό σενάριο ότι υπάρχει παράδεισος και κόλασις γνωρίζω ότι έχω κατοχυρώσει την θέσι μου στην κόλασι... Είναι αυστηρά τα κριτήρια εισόδου στον παράδεισο βλέπεις... και δεν υφίσταται και πρόθεσις μετανοίας. Άσ' τα...
atlanda-dog1 έγραψε:...μαρεσει και το αναρχος γιατι ετσι ειναι και ο ιησους χριστος..
Έκανα την "θυσία" να αλλάξω το "Χρίστος" σε "Χρήστος"... Το Άναρχος δεν το αλλάζω ότι και να πης. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αναρχος την 27 Ιαν 2012 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω δεν θελω παραδεισο και μαλακιες οταν πεθανω. Θελω να μου ερθει φωτιση και να μαθω και να κατανοησω ολα οσα θα επιθυμω. και μετα απο λιγο καιρο, ας πεθανω οριστικα. Μην σας πιανω και θεση...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Άναρχε αν πας πρώτος προς κόλαση μεριά, κλείσε μου και μένα ένα δίκλινο με θέα τη πισίνα, έχει πολλή ανία ο παράδεισος και με σκοτώνει.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Αναρχος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:...φυσικα και ολοι εχουμε ελπιδα να μπουμε στον παραδεισο...
Μου δίδεις ελπίδες Κύων, αλλά δεν με παρηγορεί. Στο φανταστικό σενάριο ότι υπάρχει παράδεισος και κόλασις γνωρίζω ότι έχω κατοχυρώσει την θέσι μου στην κόλασι... Είναι αυστηρά τα κριτήρια εισόδου στον παράδεισο βλέπεις... και δεν υφίσταται και πρόθεσις μετανοίας. Άσ' τα...





ελπιδα εχουμε ολοι μεχρι να βγη η ψυχη μας και τα ξερετε ολοι ποιο καλα απο εμενα αφου ειστε μορφωμενοι ενω εγω οχι. θεση πουθενα δεν εχει κατοχυρωσει κανενας μας απο τωρα, για την προθεση μετανοιας [ που δεν εχεις ] να πω οτι μου θυμησες τα νιατα μου.



atlanda-dog1 έγραψε:...μαρεσει και το αναρχος γιατι ετσι ειναι και ο ιησους χριστος..
Έκανα την "θυσία" να αλλάξω το "Χρίστος" σε "Χρήστος"... Το Άναρχος δεν το αλλάζω ότι και να πης. :lol:

δεν προσπαθω να αλλαξω κανενα σας και τιποτα εδω μεσα.απλα κανω κουβεντα με οποιον θελη και βελτιωνω την γραφη μου και την ορθογραφια μου. σαυτο με βοηθατε θελετε δεν θελετε. :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atlanda-dog1 την 28 Ιαν 2012 14:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

kapages έγραψε:εγω δεν θελω παραδεισο και .......... οταν πεθανω. Θελω να μου ερθει φωτιση και να μαθω και να κατανοησω ολα οσα θα επιθυμω. και μετα απο λιγο καιρο, ας πεθανω οριστικα. Μην σας πιανω και θεση...


ξερεις τι θελεις για να ζητας φωτιση.αρα ξερεις και πως θα το βρης,οποτε γιατι το ψαχνης με λαθος τροπο.οσο για το [ μην σας πιανω και θεση ] να σου πω απο αυτα που ξερω εγω οτι σιγουρη θεση στην κολαση εχουν ο αρχαγγελος εωσφορος το δεκατο ταγμα αγγελων [εκτος και αν μετανιωσουν ] ο χιτλερ ο σταλιν και ολοι οι ομοιοι τους.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

atlanda-dog1 έγραψε:... ελπιδα εχουμε ολοι μεχρι να βγη η ψυχη μας και τα ξερετε ολοι ποιο καλα απο εμενα αφου ειστε μορφωμενοι ενω εγω οχι. θεση πουθενα δεν εχει κατοχυρωσει κανενας μας απο τωρα, για την προθεση μετανοιας [ που δεν εχεις ] να πω οτι μου θυμησες τα νιατα μου.
Κοίτα, δεν χρειἀζεται καμμία μόρφωσις για να καταλάβης ότι ΔΕΝ υπάρχει ψυχή... άρα και μετά θάνατον ζωή. Η μόνη θέσις την οποία έχουμε κατοχυρωμένη είναι αυτή του νεκροταφείου ή (για κάποιους άλλους) αυτή της τεφροδόχου.
Σου εθύμισα τα νειάτα σου; Πόσο είσαι βρε παππούλη; Μεγαλύτερος από τα 50 μου; Όχι τίποτα άλλο αλλά για να δω πόσα χρόνια α-μετανοίας έχω ακόμα περιθώριο... :D
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:
για μενα παντα μιλαω που ειμαι ορθοδοξος.ο παραδεισος ειναι του χριστου και θα βαλη μεσα οποιους θελη αυτος.τωρα αν πχ ο πατερας σου εκανε ποιο πολλες και ποιο καλες πραξεις απο εμενα που λεω οτι ειμαι χριστιανος τοτε μαλλον εκεινος θα μπη μεσα και οχι εγω οπως φυσικα και αλλοι καλλητεροι και απο τους δυο μας, αυτο λεω και ειμαι χριστιανος και οχι πανανθρωπιστης, και την βασιλεια των ουρανων δεν την χανουμε γιατι απλουστατα δεν την εχουμε κερδιση ακομα.
Θα ήθελα να σε αποκαλούσα με το κανονικό σου όνομα, και μπροστά από αυτό να βάλω το κύριε λόγω της ηλικίας σου, και γιατί νομίζω πώς είσαι καλός άνθρωπος και αξίζεις αυτήν την προσφώνηση, αλλά αν μου επιτρέπεις θα σε αποκαλώ με το ψευδώνυμο σου υπό τον τίτλο ''φίλε άτλαντα'', το λοιπόν. χαίρομαι για τις απόψεις σου που δεν ξεχωρίζεις τους ανθρώπους σε χριστιανούς και μη, αυτό μου αρκεί. και ο παράδεισος και η ανταμοιβή της πίστης στον κύριο είναι υποδεέστερη αυτής της άποψης, γιατί είναι επιμένω πανανθρώπινη και όχι χριστιανική όπως θέλεις να λές, χαίρομαι που συμφωνούμε επί της ουσίας και διαφωνούμε στον τύπο. να είσαι καλά.

φιλικά θεόφιλος.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Αναρχος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:... ελπιδα εχουμε ολοι μεχρι να βγη η ψυχη μας και τα ξερετε ολοι ποιο καλα απο εμενα αφου ειστε μορφωμενοι ενω εγω οχι. θεση πουθενα δεν εχει κατοχυρωσει κανενας μας απο τωρα, για την προθεση μετανοιας [ που δεν εχεις ] να πω οτι μου θυμησες τα νιατα μου.


Κοίτα, δεν χρειἀζεται καμμία μόρφωσις για να καταλάβης ότι ΔΕΝ υπάρχει ψυχή... άρα και μετά θάνατον ζωή. Η μόνη θέσις την οποία έχουμε κατοχυρωμένη είναι αυτή του νεκροταφείου ή (για κάποιους άλλους) αυτή της τεφροδόχου.

ολοι οι μορφωμενοι ετσι λενε στους αμορφωτους για παρηγορια. :mrgreen: στο αλλο συμφωνω.


Σου εθύμισα τα νειάτα σου; Πόσο είσαι βρε παππούλη; Μεγαλύτερος από τα 50 μου; Όχι τίποτα άλλο αλλά για να δω πόσα χρόνια α-μετανοίας έχω ακόμα περιθώριο... :D

ειμαι παππους με 4 εγγονια εδω και πολλα χρονια.στην ηλικια σου ακομα με τα kawasaki ετρεχα και επεζα. :mrgreen:[ σε λιγες μερρες θα κλεισω τα 60 ]
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Θεόφιλος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:
για μενα παντα μιλαω που ειμαι ορθοδοξος.ο παραδεισος ειναι του χριστου και θα βαλη μεσα οποιους θελη αυτος.τωρα αν πχ ο πατερας σου εκανε ποιο πολλες και ποιο καλες πραξεις απο εμενα που λεω οτι ειμαι χριστιανος τοτε μαλλον εκεινος θα μπη μεσα και οχι εγω οπως φυσικα και αλλοι καλλητεροι και απο τους δυο μας, αυτο λεω και ειμαι χριστιανος και οχι πανανθρωπιστης, και την βασιλεια των ουρανων δεν την χανουμε γιατι απλουστατα δεν την εχουμε κερδιση ακομα.
Θα ήθελα να σε αποκαλούσα με το κανονικό σου όνομα, και μπροστά από αυτό να βάλω το κύριε λόγω της ηλικίας σου, και γιατί νομίζω πώς είσαι καλός άνθρωπος και αξίζεις αυτήν την προσφώνηση, αλλά αν μου επιτρέπεις θα σε αποκαλώ με το ψευδώνυμο σου υπό τον τίτλο ''φίλε άτλαντα'', το λοιπόν. χαίρομαι για τις απόψεις σου που δεν ξεχωρίζεις τους ανθρώπους σε χριστιανούς και μη, αυτό μου αρκεί. και ο παράδεισος και η ανταμοιβή της πίστης στον κύριο είναι υποδεέστερη αυτής της άποψης, γιατί είναι επιμένω πανανθρώπινη και όχι χριστιανική όπως θέλεις να λές, χαίρομαι που συμφωνούμε επί της ουσίας και διαφωνούμε στον τύπο. να είσαι καλά.

φιλικά θεόφιλος.


σε ευχαριστω, ιωαννης.Κ
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Να ρωτήσω κάτι; Μόνο οι άνθρωποι και οι άγγελοι πάνε στον παράδεισο;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Rictor έγραψε:Να ρωτήσω κάτι; Μόνο οι άνθρωποι και οι άγγελοι πάνε στον παράδεισο;

οι αγγελοι ειναι στον παραδεισο, οι ανθρωποι που πρεπει πανε στον παραδεισο.τωρα μαλλον το λες για τα ζωα η τα πουλια κλπ.αυτα ολα εχουν ζωη και μονο ο ανθρωπος εχει ψυχη που ισως να παει στον παραδεισο.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

atlanda-dog1 έγραψε:... σε λιγες μερες θα κλεισω τα 60
ΟΚ, έχω καμμιά δεκαριά χρόνια ακόμη περιθώριο για να μετανοήσω... :mrgreen:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Απάντηση