Μπορεί ενας αθεος να παει στον παραδεισο;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Εγώ νομίζω ότι μπορεί να πάει στον Παράδεισο,
δεν ξέρω αν θέλει ,
γιατί αν ρωτήσεις εμένα,

δεν θέλω γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει πάει και ένας γνωστός μου κολομπαράς και φοβάμαι πολύ, δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται.

Εγώ θέλω να πάω στην κόλαση που είναι πιο ζεστά γιατί τώρα τελευταία έχω κάτι κρυάδες και έχω συνεννοηθεί με τον Πέτρο να μου βρει ένα καλό δωμάτιο με θεά και αυλή ε..ε..ε που και που να παίζουμε και κάνα ταβλάκι.

Το ξέρετε το ανέκδοτο με την φωτιά στην κόλαση? Αν θέλετε σας το γράφω.

Και ρε παιδιά να είμαστε κόσμιοι γιατί αυτά είναι σοβαρά θέματα και πρέπει να αντιμετωπίζονται και να απαντώνται με σεβασμό και ευλάβεια
και επιστημονικά.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Γιατί στεναχωριέσαι;
Ο παράδεισος θα είναι γεμάτος απο (πρώην) πόρνες τελώνες και αθεους.
Θα έχεις πολλους γνωστούς εκεί για παρέα.
Τώρα θα σου έλεγα κάτι... μίλαγες και για διπλωματία... :hand:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn χρονια πολλά και καλή χρονιά!
aqyn έγραψε: Β - Η επιστήμη δεν σου υπόσχεται καμμιά απόλυτη αλήθεια. Ούτε και ο μύθος που θα βρεις σε παραδόσεις και τραγούδια. Όποιος σου υπόσχεται την απόλυτη αλήθεια, όπως για παράδειγμα το ιερατείο που σου πουλάει το μύθο για αδιαμφισβήτητο γεγονός, σου λέει ψέμματα.
δέν γνωρίζω την απόλυτη αλήθεια, και κανένα ιερατείο δέν μου την πουλάει, αφού δέν πληρώνω πουθενά εισφορές.
εσείς όμως ως άθεοι απο ότι λέτε έχω σχηματίσει την εντύπωση οτι πιστεύετε με βεβαιότητα στην απόλυτη αλήθεια της ανυπαρξίας του θεού.
το θέμα περι απόδειξης θεού πλέων δέν είναι ισχυρό αφού υπάρχουν λογικές προτάσεις μη αποδείξιμες, σύμφωνα με την επιστήμη.
aqyn έγραψε:Γ - Το αν κάτι είναι ή όχι άμεσα ορατό σε μας δεν έχει καμμία σημασία. Το θέμα είναι ότι για κάποια πράγματα δεν υπάρχουν καθόλου ενδείξεις, παρά μόνο ονειροφαντασίες και λαθεμένες λογικές συνδέσεις.
ενδείξεις υπάρχουν και μάλιστα είναι πάρα πολλές. απο τα πειράματα των ρώσων πάνω στην τηλοψία, μέχρι τα ufo τα οποία φυσικά μπορεί να μήν δείχνουν τίποτα σχετικά με την ύπαρξη ή οχι του θεού, αλλά δείχνουν οτι υπάρχουν πράγματα η μυστικές τεχνολογίες πέρα απο τις στερεότυπες αντιλήψεις του κόσμου.

βαφτίζετε όμως πολύ εύκολα τις ενδείξεις ώς γελοίες ή πλαστές.
οσο και να γελοιποποιέιται ομως κάτι δέν γίνετε λιγότερο αληθηνό, η ψευτικο,
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:εσείς όμως ως άθεοι απο ότι λέτε έχω σχηματίσει την εντύπωση οτι πιστεύετε με βεβαιότητα στην απόλυτη αλήθεια της ανυπαρξίας του θεού.
Δεν είναι έτσι. Θα βρεις και τέτοιους, αλλά είναι πολύ λίγοι.
SinneR έγραψε:το θέμα περι απόδειξης θεού πλέων δέν είναι ισχυρό αφού υπάρχουν λογικές προτάσεις μη αποδείξιμες, σύμφωνα με την επιστήμη.
Τι εννοείς; Και θυμήσου ότι δεν μιλάμε γενικά για λογικές προτάσεις, αλλά για ύπαρξη κάποιου πράγματος ή όχι.
SinneR έγραψε:ενδείξεις υπάρχουν και μάλιστα είναι πάρα πολλές. απο τα πειράματα των ρώσων πάνω στην τηλοψία, μέχρι τα ufo τα οποία φυσικά μπορεί να μήν δείχνουν τίποτα σχετικά με την ύπαρξη ή οχι του θεού, αλλά δείχνουν οτι υπάρχουν πράγματα η μυστικές τεχνολογίες πέρα απο τις στερεότυπες αντιλήψεις του κόσμου.

βαφτίζετε όμως πολύ εύκολα τις ενδείξεις ώς γελοίες ή πλαστές.
οσο και να γελοιποποιέιται ομως κάτι δέν γίνετε λιγότερο αληθηνό, η ψευτικο,
Οι ενδείξεις που λες είναι μόνο λόγια, ισχυρισμοί. Μέχρι να επαληθευτούν δεν μπορείς να τους δώσεις βάση, άρα δεν αποτελούν ενδείξεις για τίποτα.

Καλή χρονιά και σε σένα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

πιστεύετε με βεβαιότητα στην απόλυτη αλήθεια της ανυπαρξίας του θεού.
Η έννοια της απόλυτης αλήθειας είναι σχολαστική.Εφόσον δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι υποθέσεις όπως ο σολιψισμός ή ότι ένας κόσμος σαν το Matrix δεν ισχύουν σε φιλοσοφικό επίπεδο απόλυτα σίγουροι δεν μπορούμε να είμαστε για τίποτα.

Αν όμως παρακάμψουμε (ως οφείλουμε να κάνουμε) τέτοιες στείρες ομφαλοσκοπήσεις τότε μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι για πολλά πράγματα.

Για μένα ένα από αυτά είναι και η υπόθεση περί ύπαρξης θεού.Κι αυτό γιατί αν σκεφτούμε τι εννοούμε με τον όρο "θεός" -ειδικά με την έννοια που δίνουν στην έννοια θεός οι μονοθεϊσμοί-τότε πρόκειται σαφώς για την πιο παράλογη και αστήρικτη ιδέα που γέννησε ποτέ ο νους του ανθρώπου.

Οι θεοί του πολυθεϊσμού που είναι δημιουργημένα όντα και πολυδύναμοι (αλλά όχι παντοδύναμοι) μου φαίνονται (οριακά) πιο πιθανοί από τον Γιαχβέ,τον Αλλάχ και σία.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

http://www.pare-dose.net/?p=2945 Κοσμάς ο Αιτωλός – Ο «άγιος» ανθέλληνας και φιλότουρκος σκοταδιστής.
Διάβασε πρώτα, καλέ μου φίλε πιστέ (και όλοι οι υπόλοιποι, φυσικά), στον ανωτέρω σύνδεσμο πόσο καλό παιδί είναι ο ανωτέρω αναφερθείς "άγιος". Όσο για το ερώτημά σου, ειλικρινά δε μ' ενδιαφέρει καθόλου. (διάβασε και λίγο Λιαντίνη, ίσως καταλάβεις το γιατί)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Antlike
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 23:15
Όνομα Ιστότοπου: -AntW

Ο Χριστός μας "αγαπάει" και για αυτό το λόγο σε αφήνει να κάνεις και να πιστέψεις ότι θέλεις στη ζωή σου.....Αλλά άμα δεν τον ακολουθήσεις θα πας στην κόλαση......Πόσο αγαπάω την "ελευθερία" του....!!! (ειρωνικό ύφος) :ugeek:
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Antlike έγραψε:Ο Χριστός μας "αγαπάει" και για αυτό το λόγο σε αφήνει να κάνεις και να πιστέψεις ότι θέλεις στη ζωή σου.....Αλλά άμα δεν τον ακολουθήσεις θα πας στην κόλαση......Πόσο αγαπάω την "ελευθερία" του....!!! (ειρωνικό ύφος) :ugeek:
Ανεξαρτήτως αυτών των τελείως εξόφθαλμων προβλημάτων, ας λάβουμε υπόψιν μας τη λιγότερο παρανοϊκή εκδοχή: ότι ο θεός όντως αγαπάει τα δημιουργήματά του, αλλά δε «στέλνει στην Κόλαση» όσα δεν πληρούν κάποιες προδιαγραφές· η «Κόλαση» δεν είναι παρά η αποτυχία θέωσης.

Δηλαδή, ο πανάγαθος και ελεήμων θεός έφτιαξε έναν κόσμο όπου η πλειοψηφία των δημιουργημάτων του θα αποτύγχανε τη θέωση, και αυτό δεν προκαλεί λογική ασυνέπεια; :roll:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Δηλαδή, ο πανάγαθος και ελεήμων θεός έφτιαξε έναν κόσμο όπου η πλειοψηφία των δημιουργημάτων του θα αποτύγχανε τη θέωση, και αυτό δεν προκαλεί λογική ασυνέπεια; :roll:
Και μεγάλη μάλιστα!
Επειδή πολλοί ένθεοι (αρκετά ενοχλητικά σκεπτόμενοι) έχουν διαπιστώσει αυτές τις λογικές ασυνέπειες των μονοθεϊστικών θρησκειών, τις οποίες μέχρι πριν καμιά 20αριά χρόνια οι ταγοί των θρησκειών μπορούσαν και τις κρατούσαν σε σχετική απομόνωση από τα ποίμνια, κάποια πολύ έξυπνα μυαλά σκάρωσαν ένα νέο τρόπο θεολογικής κωλοτούμπας.

Πήραν κομάτια από τις πολυθεϊστικές (κυρίως τον Ινδουϊσμό), κομμάτια από τις παγανιστικές, Ορφικούς, Ελευσίνια μυστήρια, λίγο απ δω λίγο απο κει, τα χτύπησαν στο μίξερ με τις μονοθεϊστικές καi έφτιαξαν έναν νέο τρόπο θελογικού γίγνεσθαι.

Ο δημιουργός, ο ίδιος είναι για όλους ασχέτως ονομάτων, έχει μοιράσει την εξουσία της δημιουργίας με πυραμιδικό τρόπο σε επίπεδα.
7 το όλον. Σε κάθε επίπεδο κάνει κουμάντο μία "τάξη" αρχόντων (οι θεοί των αρχαίων Ελήνων τέτοιοι ήσαν) ονομαζομένη Λευκή ιεραρχία. Αλλά υπάρχουν και οι τάξεις των "άλλων", της Μαύρης ιεραρχίας. Σκοπός τους; τα εμπόδια, αλλά όχι με την έννοια του Σατανά του χριστιανισμού. Και αυτοί έχουν μερίδιο στην εξουσία της δημιουργίας και στα κατώτερα επίπεδα μάλιστα είναι ισομοιρασμένο με αυτό της Λευκής. Αλλά σε κάθε ανώτερο επίπεδο η εξουσία της αυτή μειώνεται.
Η θέωση (η σωτηρία της ψυχής) για να επιτευχθεί, πρέπει αυτή (η ψυχή) να διανύσει όλα τα επίπεδα ώστε να φτάσει στο τελευταίο όπου θα ενωθεί με τον θεό. Ο Παράδεισος ένα πράγμα δηλαδή.
Πλην όμως ότι μπορεί να "φυλακιστείς" από τις πράξεις σου (κάρμα) σε κάποιο επίπεδο για πάρα πολλές ζωές. "Ποινή" δηλαδή, το αντιπεπονθός με άλλα λόγια. Αυτό δεν είναι υποχρεωτικά κακό, καθώς η ψυχή σου τελειοποιείται, όλο και καθάρεται και γίνεσαι έτοιμος για το πιο πάνω επίπεδο.
Τις "ποινές" αυτές δεν τις επιβάλλει ο δημιουργός αλλά ο "Κύριος της Δικαιοσύνης", μέγας άρχοντας της Λευκής ιεραρχίας (οπότε ο δημιουργός απαλλάσσεται από την εκδικητικότητα -έτσι νομίζουν).
Τελικά, κάποια στιγμή, θα ξεφύγεις από το επίπεδο στο οποίο είσαι και θα ανέλθεις στο ανώτερο. Εκεί πάλι, άντε ξανά μανά τα ίδια. Όλο και περισσότερη τελειοποίηση, όλο μεγαλύτερη κάθαρση της ψυχής, όλο και αυξάνεις το ποσοστό θέωσης.
Η δημιουργία ΔΕΝ έχει τελειώσει ακόμα. Βρίσκεται εν εξελίξει. Οπότε μέχρι να τελειώσει (άγνωστο το πότε, βουλαί του δημιουργού βλέπεις), όλες οι ψυχές, μα όλες ανεξαιρέτως, θα έχουν ανέλθει στο 7ο επίπεδο και θα έχουν επιτύχει την πλήρη θέωση.
Με αυτόν τον τρόπο, δεν υπάρχουν οι λογικές αντιφάσεις και ασυνέπειες των μονοθεϊστικών θρησκειών. Ούτε Κόλαση, ούτε αιώνια τιμωρία και ξεπροβάλλει ένας δημιουργός πανάγαθος που σκόρπισε τετράκις εκατομμύρια -και βάλε- σταγόνες από το "υλικό" του, μικρά κοματάκια από τον εαυτό του (οι ψυχές), στα πέρατα της δημιουργίας, ώστε να την χαρούν ανεξάρτητα και να επιστρέψουν κάποια φορά πλήρεις εμπειριών πέφτοντας να ενωθούν και πάλι στον ωκεανό του θεϊκού "υλικού" (θέωση).
Σαν τον πατέρα, λέει, που μεγαλώνει και καμαρώνει το παιδί του που μέρα με τη μέρα γίνεται όλο και πιο σωστό, όλο και πιο έμπειρο. Και στο τέλος γίνεται ένας τέλειος ενήλικας προς μεγάλην ευδαιμονία του πατρός του.

Α, ξέχασα να πω, ότι σαν πανέξυπνα μυαλά που ήταν και είναι, φυσικά και κράτησαν τα χαλινάρια της εξελικτικής ανόδου των ψυχών για την πάρτη τους!
Δυστυχώς υπάρχει ένα αλλά!
Δεν μπορείς να ξεφύγεις από την τριπλή φυλακή των τριών πρώτων επιπέδων, όσες ζωές και να ζήσεις, διότι ο άρχων αυτών των επιπέδων (Μετραίγια), έχει την εξουσία να σε κρατήσει προσκολλημένο πάνω του μέχρι το τέλος. Και ναι μεν δεν είναι αυτό Κόλαση, αφού και στο τρίτο επίπεδο να πας και πάλι ωραίος είσαι, αλλά δεν είναι και η πλήρης θέωση.
Για όλα όμως έχει προνοήσει ο πανάγαθος δημιουργός.
Κατά καιρούς ενσαρκώνει το θέλημά του (Λόγος) και αυτός έρχεται στη Γη να διδάξει μερικούς ξεχωριστούς που θα αποτελέσουν τους εκάστοτε πανεπιστημιακούς καθηγητές, οι οποίοι αυτοί και μόνον αυτοί μπορούν να σε τραβήξουν έξω από την τριπλή φυλακή. Από εκεί και πάνω, δεν χρειάζεσαι καθηγητές!
Απολύτως αυτούς χρειάζεσαι, μετά από τους καθηγητές μέσης εκπαίδευσης φυσικά, οι οποίοι μπορούν να σε βοηθήσουν να περάσεις σχετικά σύντομα στο τρίτο επίπεδο, αλλά μέχρις εκεί. Για πιο πάνω θέλεις ΑΕΙ.
Και ποιός είναι ο Λόγος που ενσαρκώνεται κάθε τρεις και λίγο; μα ποιός άλλος; ο Χριστός φυσικά. Που απλά οι χριστιανοί τον γνώρισαν ως Χριστό. Όλες τις άλλες φορές οι άνθρωποι τον γνώρισαν με διαφορετικό όνομα και προσωπικότητα.
Έτσι, βάζουμε στο μαντρί και τους χριστιανούς που χωρίς Χριστό δεν μπορούνε.

Κυρίες και κύριοι (και οι άλλοι :P ), η Νέα Παγκόσμια Θρησκεία!
Γνωστά ονόματα παγκοσμίως είναι πιστοί. Και από τον χώρο του θεάματος και από αυτόν της πολιτικής αλλά και από άλλους χώρους. Αθλητές, άνθρωποι του πνεύματος, ακόμα και επιστήμονες.


ΥΓ. Η αναφορά ήταν εν είδη τηλεγραφήματος, διότι όλη η ιστορία θέλει τρία βιβλία.
Off Topic
Βρε σεις! αυτό δεν είναι απάντηση, σεντόνι για ξεχωριστό νήμα είναι! :o
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Πυθαγόρας
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοίταξε. Από ότι καταλαβαίνω είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός.

Σύμφωνα λοιπόν με τις γραφές που πιθανότατα θεωρείς << Λόγο Θεού>> αν κάποιος απολογηθεί για τις πράξεις του (αυτές που εσείς κατονομάζετε αμαρτίες) είτε εν ζωή είτε στην μετά θάνατον κρίση τότε δικαιούται μια θέση στον παράδεισο. Απλά εμείς έχουμε συμφιλιωθεί με την ιδέα του θανάτου και της μετά θάνατον ανυπαρξίας. Στην περίπτωση που έχουμε άδικο και αν η ψυχή μας πάει μπροστά στον θεό σου, αρκεί να ζητήσουμε συγνώμη και θα μπούμε. Όμως τι συμβαίνει στην περίπτωση που έχεις εσύ άδικο και δεν υπάρχουν αυτές οι έννοιες παρά μόνο στη σφαίρα της φαντασίας? Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις πως ένας άθεος θα ήθελε να αράξει στον παράδεισο ενός θεού που δεν εμπιστεύεται και που σε βάθος χρόνου μιας ανθρώπινης ζωής δεν μπόρεσε να αποδείξει την ύπαρξη του? Εγώ προσωπικά όταν πεθάνω, αν υπάρχει ο θεός που προτείνεις θα τον προσβάλω κατά πρόσωπον. Μετά θα με πετάξει στην κόλαση όπου θα κάνω πραξικόπημα και θα γίνω Εωσφόρος στην θέση του Εωσφόρου. Θα ξεσηκώσω όλους τους δαίμονες και θα τους κάνω να καταλάβουν πως ο αρχηγός τους ήταν φλώρος γιατί είχε ως πρότυπο και μέτρο σύγκρισης κάποιον ακόμα πιο θρασύδειλο. Έπειτα θα οδηγήσω τον στρατό μου στις πύλες του παραδείσου και θα εισβάλλω και θα γίνω Θεός στη θέση του Θεού και θα χρίσω ως άγιο πνεύμα την λογική και την ευφυΐα. Μόνο που εγώ θα είμαι πιο κακός και πιο σκοτεινός και έτσι θα στερήσω την ελευθερία βούλησης και επιλογής μεταξύ αγίου πνεύματος και βλακείας και έτσι το άγιο πνεύμα θα πάει σε όλους τους ανθρώπους. Επίσης θα κάνω και έναν υιό. Όμως εγώ θα τον κάνω με τον σωστό τρόπο και όχι με τον κρίνο. Θα πάρω την πιο όμορφη αρχιδαιμόνισσα του ανωτέρου τάγματος και θα κάνουμε έρωτα κολασμένο και διαλείμματα πίνοντας κρασί και τρώγοντας λωτούς, κυδώνια, μήλα και σταφύλια μέχρι να συλλάβουμε. Ο γιος μου θα πάει στην γη όπου θα διδάξει τους ανθρώπους πως να αντιμάχονται τα καταπιεστικά καθεστώτα των θρησκόφιλων πολιτικών, πως να καταρρίψουν το οικονομικοχρηματικοπιστωτικοτραπεζικό σύστημα και πως να επιτύχουν την μεγιστοποίηση της ηδονής μέσα σε κάθε πράξη τους.
Δίκαιον πράττειν

Between the cracks and hollows, the earth is good.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθαγόρας έγραψε:Εγώ προσωπικά όταν πεθάνω, αν υπάρχει ο θεός που προτείνεις θα τον προσβάλω κατά πρόσωπον.
My point, exactly! :clap: :clap: Και οι κρίνοντες
Off Topic
(θεοί)
θα κριθούν και μάλιστα αυστηρότατα. Δηλαδή αν εμείς κάναμε μερικά λάθη, αυτωνών τα απειροαπέραντα τρισκακουργηματικά αποκρουστικά απάνθρωπα κτηνώδη βάναυσα
Off Topic
(ας μη συνεχίσω τα επίθετα)
εγκλήματα πώς πρέπει να τα κρίνουμε; Και, τό 'χω πει και σε τετ-α-τετ συζητήσεις με άλλους, να κριθούμε γι' αυτό που είμαστε κι όχι γι' αυτό που πιστεύουμε. Είμαστε οι αυστηρότεροι κριτές του εαυτού μας, η συνείδησή μας είναι και οι ερινύες μας που στο παραμικρό παραστράτημα μας κατατρέχουν. Αμίμητο μότο του Μόργκαν Φρήμαν σε ταινία του: "There is no such thing as self-forgiveness".
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθαγόρας έγραψε:Κοίταξε. Από ότι καταλαβαίνω είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός.
Σε εμένα αναφέρεσαι εφευρέτη του ομώνυμου θεωρήματος; :D
Αν ναι, από που το έβγαλες το συμπέρασμα;
...οχι τίποτε άλλο μπας και με χτύπησε κάνα Αλτσχάϊμερ και δεν το έχω καταλάβει... :think:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
antrikos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 10 Οκτ 2010 11:28
Όνομα Ιστότοπου: Για το σοσιαλισμό στον 21ο αιώνα
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:
Πυθαγόρας έγραψε:Και, τό 'χω πει και σε τετ-α-τετ συζητήσεις με άλλους, να κριθούμε γι' αυτό που είμαστε κι όχι γι' αυτό που πιστεύουμε.
Στο σύγχρονο Ποινικό Δίκαιο τιμωρείται η πράξη και όχι το φρόνημα.
Στα ολοκληρωτικά καθεστώτα τιμωρείται εκτός από την πράξη και το φρόνημα.
Τα συμπεράσματα περί θεού δικά σας.
Off Topic
Αλήθεια, στο παράδεισο θα μπορούμε να εκλέγουμε τους αντιπροσώπους της αρεσκείας μας ή θα τους ορίζει ο θεός ανάλογα με το βαθμό αγιόητητας; (μια και μιλάμε για ολοκληρωτικά καθεστώτα)
Χάρη και στο linux θα γίνει κατανοητή η αντικοινωνική φύση της εμπορευματικής παραγωγής
Γιατί ο Θεός έφτιαξε τους ιούς, βακτήρια, μικρόβια, βάκιλλους; Ε; Γιατί; Από αγάπη για τον άνθρωπο; Έτσι ε;
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε:
Πυθαγόρας έγραψε:Κοίταξε. Από ότι καταλαβαίνω είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός.
Σε εμένα αναφέρεσαι [...];
Original Poster, μάλλον.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
Λοξίας έγραψε:
Πυθαγόρας έγραψε:Κοίταξε. Από ότι καταλαβαίνω είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός.
Σε εμένα αναφέρεσαι [...];
Original Poster, μάλλον.
Ε κάτω από την δική μου απάντηση και με αυτά που είχα γράψει, δεν ήμουν σίγουρος.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Εύκολα πάει ένας άθεος στον παράδεισο μόνο που στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι παράνομο :mrgreen:

Για να απαντηθεί αυτό το ερώτημα σοβαρά, πρέπει να το κοιτάξει κανείς από τη σκοπιά του θρήσκου. Νομίζω ότι ο χριστιανισμός μάς αφήνει μερικά παραθυράκια στα οποία μπορούμε να τρυπώσουμε. Θεωρητικά, αν ο τρόπος ζωής μας συμβαδίζει με αυτό που διδάσκει η εκκλησία έστω και αν δεν πιστεύουμε, έχουμε περισσότερες πιθανότητες να κερδίσουμε θέση στο πάνω διάζωμα από έναν τύποις χριστιανό που υποκρίνεται και δε ζει σύμφωνα με τις επιταγές της εκκλησίας. Το ζήτημα εδώ είναι ότι για έναν άθεο/ντεϊστή δεν αξίζει τον κόπο να ζήσει μια ζωή γεμάτη περιττές στερήσεις γιατί απλούστατα ο θεός δεν υπάρχει / δεν ασχολείται μαζί μας άρα το στοίχημα του Πασκάλ δεν έχει νόημα, είναι ήδη κερδισμένο... Μόνο ένας αγνωστικιστής θα μπορούσε να καταφύγει σε τέτοια λύση αλλά το καλύτερο γι' αυτόν θα είναι να πιστέψει μια και καλή...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ούτε και ο άθεος αγνωστικιστής θα ενδιαφερθεί όμως :mrgreen:, ενώ ο ντεϊστής φυσικά και πιστεύει εξ ορισμού! :roll:

Όσον αφορά τους πιστούς, έχουμε πολλές «ταχύτητες» για τους άθεους κι εδώ: ενώ κάποιοι εκλογικεύουν το δόγμα ώστε να μπορεί να σωθεί τουλάχιστον ένα μέρος των άθεων (το ποιοι είναι αυτοί ποικίλει), άλλοι ακολουθούν μέρη του δόγματος τουλάχιστον που εμμένουν στην αναγκαιότητα και επάρκεια της πίστης για τη σωτηρία της ψυχής και είναι το άμεσο αποτέλεσμά του η πίστη τους ότι δεν μπορεί ένας άθεος να πάει στον Παράδεισο επουδενί λόγο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Comte de Toulouse την 29 Ιαν 2011 11:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διαγραφή άχρηστων παραθέσεων
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Νομίζω ότι ο χριστιανισμός μάς αφήνει μερικά παραθυράκια στα οποία μπορούμε να τρυπώσουμε. Θεωρητικά, αν ο τρόπος ζωής μας συμβαδίζει με αυτό που διδάσκει η εκκλησία έστω και αν δεν πιστεύουμε, έχουμε περισσότερες πιθανότητες να κερδίσουμε θέση στο πάνω διάζωμα από έναν τύποις χριστιανό που υποκρίνεται και δε ζει σύμφωνα με τις επιταγές της εκκλησίας.
Τότε ποιο το νόημα της βάφτισης από βρεφική ηλικία ή ακόμα και του αεροβαφτίσματος; :whistle: (Ρητορική, μάλλον, η ερώτηση, καθώς δεν απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένα, πολλώ δε μάλλον κάποιον από δω μέσα, απλά θέλω να καταδείξω για πολλοστή φορά τον τρελό παραλογισμό των Χ.Ο.)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:Νομίζω ότι ο χριστιανισμός μάς αφήνει μερικά παραθυράκια στα οποία μπορούμε να τρυπώσουμε. Θεωρητικά, αν ο τρόπος ζωής μας συμβαδίζει με αυτό που διδάσκει η εκκλησία έστω και αν δεν πιστεύουμε, έχουμε περισσότερες πιθανότητες να κερδίσουμε θέση στο πάνω διάζωμα από έναν τύποις χριστιανό που υποκρίνεται και δε ζει σύμφωνα με τις επιταγές της εκκλησίας.
Τότε ποιο το νόημα της βάφτισης από βρεφική ηλικία ή ακόμα και του αεροβαφτίσματος; :whistle: (Ρητορική, μάλλον, η ερώτηση, καθώς δεν απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένα, πολλώ δε μάλλον κάποιον από δω μέσα, απλά θέλω να καταδείξω για πολλοστή φορά τον τρελό παραλογισμό των Χ.Ο.)
Μεγαλύτερο ακόμα πρόβλημα αποτελεί το σύνολο των πεποιθήσεων των Ρωμαιοκαθολικών επί ηθικής, πίστης, και χρίσματος.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

...ένα νήμα αφιερωμένο στο στοίχημα του Pascal...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση