Περικλης, στις υπηρεσιες σας!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας λοιπον και απο μενα, με λενε Περικλη ειμαι 19 και φοιτω στο ΕΜΠ.
Σταθεροποιησα τις αποψεις μου για τις θρησκειες μολις τα 4-5 τελευταια χρονια τωρα και αυτο λογω της συγκρουσης τους αμεσου περιβαλλοντος(γονεις) που ηταν αθεϊστικο και του κοντινου(γιαγιαδες και συναφεις αρχαιοτεροι προγονοι) που ηταν χριστιανικο.

Το φορουμ (και το μπλογκ) το τσιμπολογαω αρκετο καιρο (lurking που λενε), αλλα δεν γραφτηκα μεχρι τωρα για λογους αγνωστους. Ισως και να εφταιγε οτι καπου εδω το πηρα αποφαση οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρω αθεους μεσα στην πολυτεχνειακη κοινοτητα(προς φρικτη εκπληξη μου) οποτε και τα παρατησα...

Αυτα λοιπον για μενα, τα λεμε εδω γυρω!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Periklis έγραψε:καπου εδω το πηρα αποφαση οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρω αθεους μεσα στην πολυτεχνειακη κοινοτητα(προς φρικτη εκπληξη μου)
Welcome, αλλά αλήθεια; Εγώ πάλι σε αυτό το περιβάλλον πρώτη φορά γνώρισα τόσους άθεους (ή εκεί γύρω) με ποσοστά άνω του 50% (από εμπειρία αλλά και με βάση στοιχεία).
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αυτό με σόκαρε και μένα, είσαι σίγουρος? Για να πω την αλήθεια, βάσιζα τις ελπίδες μου στη φοιτητική κοινότητα για να διευρύνουμε τον κύκλο των άθεων. Μήπως εννοείς ότι είναι "γιαλαντζί θρήσκοι" που ναι μεν δεν πιστεύουν αλλά πάνε στην ανάσταση και κάνουν και κάνα σταυρό για τα μάτια του κόσμου, επειδή δεν θέλουν ν' ασχοληθούν πολύ με το θέμα?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Εχω δει καθε λογης θρησκους, απο μαχητικους μεχρι γιαλαντζι. Απο την αλλη βεβαια ειναι δυσκολο να βρεις αθεους, κυριως επειδη δεν φαινονται.

Η αλλη εξηγηση που εχω δωσει ειναι οτι στο πολυτεχνειο ειναι λιγο αναμενομενο να υπαρχουν περισσοτεροι πιστοι, μιας και η επιστημη που μαθαινουμε ειναι κυριως εφαρμοσμενη(και κατα συνεπεια αλγοριθμικη) οποτε κανεις δεν μπαινει στον κοπο για λιγη βαθυτερη σκεψη.

Στο πανεπιστημιο πχ θα περιμενα να εχει περισσοτερους αθεους, γιατι ασχολουνται με καθαρη επιστημη που θελει λιγο παραπανω νιονιο(κατα την γνωμη μου)

Φυσικα, υπαρχει και οι εκδοχη,η οποια ελπιζω να ισχυει, οτι απλα εχω λανθασμενη αντιληψη της καταστασης.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Μα εγώ αναφερόμουν στο Πολυτεχνείο, όχι στο Πανεπιστήμιο και έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη. Ως πιο εφαρμοσμένες επιστήμες δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για "φιλοσοφίες". Πάντως, πέρα από τη δική μου εμπειρία, σε συγκεκριμένο τμήμα πολυτεχνείου το ποσοστό όσων δηλώνουν (σε δημοσκόπηση) ότι ΔΕΝ πιστεύουν στο θεό γενικά είναι κοντά στο 55% και πάλι χαμηλό μου φαίνεται! Είσαι σίγουρος ότι δεν έτυχε στην παρέα;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως ο σύζυγος άθεος είναι επίσης του πολυτεχνείου, και η παρέα συμφοιτητών του εξίσου άθεη.

Σας έφτιαξαν κι ένα εκκλησάκι μέσα πριν δυο τρία χρόνια ε?
Σε καλή μεριά! : brrr :
(Τι διάολο... αντί να βγάζουν τα θρησκευτικά από την παιδεία φτιάχνουν εκκλησάκια και στο πολυτεχνείο τώρα ?? )
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Λετε να επεσα στην περιπτωση? Στην παρεα μου ειμαστε επι το πλειστον αθεοι, αλλα αλλους παραεξω δεν εχω δει και πολλους...
Μια που αναφερθηκε το εκκλησακι, καθε μερα που περναω απεξω βλεπω καμια φορα κοσμο μεσα, που και που ακουγονται και κατι ψαλμοι!
Το αστειο που λεμε παντως ειναι οτι ειναι ο Αγιος Πεντε, προστατης των φοιτητων, εχω και εικονισμα αμα θελετε!
Συνημμένα
Μεγαλη η χαρη του :P
Μεγαλη η χαρη του :P
aipente.jpg (22.43 KiB) Προβλήθηκε 796 φορές
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι να πω ρε Περικλή... εμένα μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι όταν άκουσα ότι φτιάχνουν εκκλησάκι στην πολυτεχνειούπολη......
...και τόσοι ΚΝίτες εκεί μέσα δεν είπε κανένας τίποτα ?
Τι θα έλεγε ο Μαρξ αν το έβλεπε αυτό??
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο καθε ενας μπορει να κανει οτι θελει στην ελλαδα

καλος ηρθες φιλε ασχετο η γατα τι συμβολιζει? ειδα και αλλον που εχει γατα για σημα σημαινει κατι η απλα οτι σου αρεσουν τα συμπαθητικα αυτα ζωακια?

καλες συζητισεις να εχουμε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Η γατα ειναι και επειδη μου αρεσουν οι γατες αλλα και επειδη βρηκα αυτην την συγκεκριμενη που στο ιντερνετ επονομαζεται "Skeptic Cat"
Συνημμένα
128768688176790721.jpg
128768688176790721.jpg (39.38 KiB) Προβλήθηκε 759 φορές
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Periklis έγραψε:ειμαι 19 Σταθεροποιησα τις αποψεις μου για τις θρησκειες μολις τα 4-5 τελευταια χρονια
Καλώς σε βρήκα. Τι εννοείς, ρε παληκάρι μου, "μόλις". Με απλά μαθηματικά 19-5=14 :!: Δηλαδή πόσο πιο νωρίς έπρεπε να σταθεροποιηθείς, από βρέφος :?: :lol: :lol:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαχα οντως :D .Ομως οι γονεις μου με βοηθησαν απο πολυ μικρο να αναπτυξω την κριτικη μου ικανοτητα, να φανταστεις πρωτη φορα που την επεσα στην γιαγια μου για τον θεο ηταν στην ηλικια των 8-9. Οποτε στην ουσια καθυστερησα 5 χρονια να κατασταλλαξω λογω της κατηχησης που ετρωγα οποτε πηγαινα εκει. :o
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Καλώς ήρθες periklis,

και εγώ νομίζω ότι στο Πολυτεχνείο υπάρχουν πολλοί άθεοι, απλά δεν τους ενδιαφέρει πολύ το θέμα και δεν ασχολούνται.
Αν μη τι άλλο αυτοί που κατανοούν φυσική και μαθηματικά είναι πιο κοντά στον αθεΐα.
καλό tronαρισμα στο foroum σου εύχομαι!
Να περάσεις από το
< απόψεις μελών
< τι μαζευτήκαμε να κάνουμε εδώ
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

Periklis έγραψε:Γεια σας λοιπον και απο μενα, με λενε Περικλη ειμαι 19 και φοιτω στο ΕΜΠ.
Σταθεροποιησα τις αποψεις μου για τις θρησκειες μολις τα 4-5 τελευταια χρονια τωρα και αυτο λογω της συγκρουσης τους αμεσου περιβαλλοντος(γονεις) που ηταν αθεϊστικο και του κοντινου(γιαγιαδες και συναφεις αρχαιοτεροι προγονοι) που ηταν χριστιανικο.

Το φορουμ (και το μπλογκ) το τσιμπολογαω αρκετο καιρο (lurking που λενε), αλλα δεν γραφτηκα μεχρι τωρα για λογους αγνωστους. Ισως και να εφταιγε οτι καπου εδω το πηρα αποφαση οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρω αθεους μεσα στην πολυτεχνειακη κοινοτητα(προς φρικτη εκπληξη μου) οποτε και τα παρατησα...

Αυτα λοιπον για μενα, τα λεμε εδω γυρω!
καλως ηλθες! ειναι ευτυχες γεγονος που ενας 19χρονος δεν φοβαται να δηλωσει τα πιστευω του. επισης ευτυχες γεγονος ειναι και το ηλθες απο νωρις σε επαφη με αθεϊστικο περιβαλλον. εγω ημουν λιγο πιο τυχερος γιατι και ο παππους και η γιαγια απο το σοϊ με το οποιο μεγαλωσα μπορει να μην ηταν αθεοι (αν και κατα καιρους εχω τετοια δειγματα) αλλα σιγουρα οχι ιδιαιτερα θρησκοι.

στο ΕΜΠ παντως γνωριζω πολλους που ειναι αθεοι και καποιους που το δηλωνουν ανοιχτα. παντου θα βρεις αρκει να ψαξεις.
Απάντηση