Γιατί δεν πιστεύω

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
dtango έγραψε:
patroklos έγραψε:dTango μου θυμίζεις σχιζοειδεις συνειρμους, με ολο το σεβασμο δηλαδη.
Φίλε Πάτροκλε, αν θέλεις σχιζοειδείς συνειρμούς άνοιξε ένα νήμα και ζήτησε να σου πουν γιατί δεν πιστεύουν :D
Υπάρχουν ήδη τέτοια νήματα και παρακαλώ να μην το συνεχίσετε εδώ.
Δεν βρήκα το κατάλληλο νήμα. Εφόσον υπάρχει, παρακαλώ κάντε την συγχώνευση.
Ωστόσο, νομίζω ότι δεν έχουμε καταθέσει τις απόψεις μας με σαφή και λακωνικό τρόπο υπό τον τίτλο «Γιατί δεν πιστεύω» χωρίς να εμπλέκουμε τις γνωστές, δανεισμένες θεωρίες.

Αν η κατάθεση της άποψής σας σάς φαίνεται εύκολη, θα διαπιστώσετε την δυσκολία της μόλις αποφασίσετε να την απαλλάξετε εντελώς από αγνωστικιστικά στοιχεία.

Προσωπικά, δεν πιστεύω επειδή γνωρίζω ότι ο Θεός ούτε μας αποκαλύφτηκε ούτε μας τον γνώρισαν θεολόγοι και φιλόσοφοι. Ο Θεός αποτελεί το προϊόν μιας παρεξηγημένης πληροφορίας, μιας παρανόησης την οποία παρέλαβαν θεολόγοι και φιλόσοφοι και την μετέτρεψαν στο σημερινό νοητικό τερατούργημα.

Αν η απάντησή σας υπερβαίνει τις δέκα γραμμές, τότε σίγουρα υπάρχει άλλο νήμα καταλληλότερο.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Γιατί μπορώ.Ορίστε,σε λιγότερες από 10 γραμμές.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Διότι με χαλάνε τα παραισθησιογόνα.... :-)
They are finite and we are unbound, undivided.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

dotplan έγραψε:Διότι με χαλάνε τα παραισθησιογόνα.... :-)
L3o ΧΞΣ έγραψε:Γιατί μπορώ.Ορίστε,σε λιγότερες από 10 γραμμές.
Δύσκολο είναι παιδιά, το καταλαβαίνω! :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Προσωπικά, δεν πιστεύω επειδή γνωρίζω ότι ο Θεός ούτε μας αποκαλύφτηκε ούτε μας τον γνώρισαν θεολόγοι και φιλόσοφοι. Ο Θεός αποτελεί το προϊόν μιας παρεξηγημένης πληροφορίας, μιας παρανόησης την οποία παρέλαβαν θεολόγοι και φιλόσοφοι και την μετέτρεψαν στο σημερινό νοητικό τερατούργημα.
Ενδιαφέρουσα ερμηνεία αλλά βέβαια ακόμη κι αν ισχύει αφορά όλους τους άλλους θεούς και όχι τον δικό μας για τον οποίο γνωρίζω ότι υπάρχει διότι τον ζώ.

Με άλλα λόγια μπορεί κάποιος να λατρεύει τον σωστό θεό για λάθος λόγους.Η γνώση σου δεν λέει τίποτα σε όσους πιστεύουν,και μέχρι τώρα το μόνο που έχει καταφέρει είναι να εκνευρίζει με την απολυτότητα, τον δογματισμό της και την αξίωση της μόνης αθεΐστικής® προσέγγισης όσους δεν πιστεύουν.

Good job?Δε νομίζω....
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ενδιαφέρουσα ερμηνεία αλλά βέβαια ακόμη κι αν ισχύει αφορά όλους τους άλλους θεούς και όχι τον δικό μας για τον οποίο γνωρίζω ότι υπάρχει διότι τον ζώ.
Ο Θεός που ο θεϊστής γνωρίζει ότι υπάρχει συνεχίζει να είναι ένα νοητικό τερατούργημα και επανειλημμένα έχω δηλώσει ότι δεν με ενδιαφέρει τι και γιατί το πιστεύει.

Αλλά Γιατρέ, φίλε μου, εγώ δεν απευθύνομαι στους πιστούς αλλά στους άθεους. Δογματικός – ξεδογματικός, τουλάχιστον έχω κάποια γνώση να προσφέρω στους άθεους. Εσείς τι τους προσφέρετε, εκτός από το απειροελάχιστο ποσοστό της αμφιβολίας βέβαια;
Γιατρος Του Ικα έγραψε:… και μέχρι τώρα το μόνο που έχει καταφέρει είναι να εκνευρίζει με την απολυτότητα, τον δογματισμό της και την αξίωση της μόνης αθεΐστικής® προσέγγισης όσους δεν πιστεύουν.
Παρόλα αυτά την θεωρείς ενδιαφέρουσα την ερμηνεία μου. Για δώσε και την δική σου να την κρίνουμε.
Off Topic
Οι αιγυπτιολόγοι της λίστας στην οποία γράφτηκα μου είπαν από πού να κατεβάσω το Wörterbuch, το επίσημο, τεράστιο λεξικό της ιερογλυφικής, καθώς και τα ιερογλυφικά κείμενα των κειμένων των πυραμίδων. Έχω ετοιμάσει κάτι το οποίο θα αναρτήσω στο μπλογκ μου σύντομα. Θα σου στείλω πμ να πας να το διαβάσεις όταν θα είναι έτοιμο (δυο τρεις σελίδες αν διαβάσεις φτάνουν) για να διαπιστώσεις ότι υπάρχει βάθος, υπάρχουν γνώσεις που μας κρύβουν και ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο θέλουν να πιστεύουμε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Not enough evidence.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Not enough evidence.
...and philosophically incoherent.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:...and philosophically incoherent.
Off Topic
Thank God for that!
:D
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango

1) το ιδιο νομισμα
οσο ασχετο με το παρον νημα ηταν το αρχικο σχολιο μου, τοσο ασχετο ειναι αυτο που γραφω εδω στο 1) με το παρον νημα, αλλα και κρισιμα σημαντικο για την επικοινωνια μας.

δεν θελω να πιω απο το ποτηρι, εχει σημασια το γιατι?
Δεν θα οδηγησω το αμαξι, εχει σημασια αν εχει χαλασμενη μηχανη, σκασμενο λαστιχο ή δεν ξερω οδηγηση?

ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΩ/ΔΕΝ ΚΑΝΩ εξεταζουμε
οχι πως περιγραφομαι καλυτερα

εκει παει το σχολιο περι σχιζοειδους αποκλισης

-Δεν νομιζεις οτι κανει πολυ κρυο?
-Κρυο χρειαζεται αν δεν θελουμε να λιωσουν οι παγοι που πατανε οι αρκουδες.
-Ναι αλλα οι αρκουδες εφυγαν απο την μακεδονια γιατι εκοψαν τα δεντρα επειδη τα χρειαζομαστε γιατι γραφουμε σε χαρτι

2) Στην ερωτηση του νηματος
Συμφωνω με ολους
Και αγνωστικιστικα (αυτο θελεις να ακουσεις) not enough evidence
Kαι την λογικη απαξιωση philosophically incoherent

αλλα και ο δικος σου λογος ενας απο τους 2 ειναι, και οι 2 λογοι αυτοι απορρεουν ο ενας απο τον αλλο
δεν πιστευεις επειδη διαισθανεσαι/ξερεις/νομιζεις/γνωριζεις οτι ειναι νοητικο κατασκευασμα, ασχετως με το πως και ποιος το εφτιαξε και ποιος το πασαρε !

3) DTANGO = "Ο Θεός ΤΗΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΕΜΕΠΙΡΙΑΣ συνεχίζει να είναι ένα νοητικό τερατούργημα και επανειλημμένα έχω δηλώσει ότι δεν με ενδιαφέρει τι και γιατί το πιστεύει"

Επειδη εχω αρχισει να κατανοω ΠΩΣ και ΤΙ μπορει να αντιληφθει, παραξει, νιωσει και εκφρασει ο ανθρωπινος κεντρικος νευρικος ιστος, μπορω να ΝΙΩΣΩ ΑΘΕΟΣ με αυταρκης πεποιθηση. Επειδη μου αρεσει ολο το φασμα της ανθρωπινης εμπειριας ( και οι παραισθησεις) δεν ειμαι διαθετιμενος να το απορριψω/υποβιβασω/υποτιμησω για εναν πλασματικο αντικαταστατη.

Και αν θελουμε ειλικρινεια
Ολοι διεξαγουν την ζωη τους σαν αθεοι, οι λεγομενοι θειστες σαν κοινωνικοι υποκριτες, αλλα και ολοι σε μια πλανη με λιγοτερη ή μεγαλυτερη ανταποκριση στην πραγματικοτητα.
Η προσπαθεια για μεγαλυτερη ανταποκριση με την πραγματικοτητα μετραει για μενα ( και για ολους στην ουσια),
τιποτα φιλοσοφογνωστικα αλλο και ασυνδετο

4) ιστορικη αναλυση και κοινωνικη πραγματικοτητα.
Δεν στηριζω προσπαθειες παλιες ή νεες ( ως θρησκευτικες οργανωσεις, εννοιες θεου που δηθεν ελεγχει /μετεχει) και που προσφερουν μαξιλαρι, οπιο, κουραγιο
ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ
αυτο απεχει περισσοτερο απο την πραγματικοτητα διοτι Τί θα κανουν οι σημερινοι δουλοι χωρις θρησκεια ????????

απο την αλλη
το καθε ατομο πρεπει να ειναι ελευθερο να πραγματωσει αυτο που χρειαζεται
για να "αντεξει" την ανθρωπινη κατάσταση

..φταιει το naked lunch που ξαναπιασα να διαβασω...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Άβαρης
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 12 Μάιος 2010 18:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι είναι πίστη....
Παρόλο που το ρήμα "πιστεύω" χρησιμοποιείται στην καθομιλουμένη σαν το "θεωρώ", "νομίζω", η "Πίστη" έγινε δικαιολογία για κάθε αυθαίρετη ένταξη θεωριών στην πραγματικότητα ως αποδεδειγμένες αλήθειες.

Ποιοι τη χρησιμοποιούν...
H πίστη είναι ΠΑΝΤΑ συνυφασμένη με την ανοησία ή την εξαπάτηση.

Οι ανόητοι τη χρησιμοποιούν γιατί βολεύει τον συναισθηματικό τους κόσμο.
Ο,τι έχει ανάγκη καθένας τους το φαντάζεται και το θεωρεί αληθινό νομιμοποιώντας έτσι κάθε παράλογο και κάθε ψυχασθένεια ως λογικό. Και αν κάτι λογικό είναι σκληρό για τον μαλθακό συναισθηματικό τους κόσμο απορρίπτεται ή μεταλλάσσεται με τα στοιχεία που βολεύουν.
(Τρέμει το θάνατο;; θα πιστέψει στη μεταθάνατον ζωή. Είναι αποτυχημένος;; θα πιστέψει ότι σ'αυτή θα λάβει όλα όσα απέτυχε εδώ.Είναι δειλός και δεν μπορεί ο ίδιος να τιμωρήσει όσους νομίζει οτι τον αδίκησαν;; κάτι ανώτερο θα το αναλάβει και θα τους τιμωρήσει αργότερα κτλ

Ετσι φτάνουμε σε τερατώδεις νομιμοποιήσεις του παράλογου που τις συναντάμε όλοι μας στην καθημερινότητα...
- πάνε τον άρρωστο στο γιατρό, αν σωθεί τον βόηθησε ο άγιος, αν πεθάνει φταίει ο γιατρός.
- ατύχημα, το αμάξι σμπαράλια και ο οδηγός σώζεται;; είχε άγιο!! και ποιος του κατέστρεψε τότε το αμάξι;;
- καλός άνθρωπος και αποτυχημένος = ο θεός δοκιμάζει την πίστη του
καλός άνθρωπος και πετυχημένος = ο θεός τον επιβραβεύει
κακός άνθρωπος και αποτυχημένος = ο θεός τον τιμωρεί
κακός άνθρωπος και πετυχημένος = τον βοηθάει ο σατανάς)

Στην ουσία μέσω της "πίστης" έχουν επεκτείνει τα όρια του πραγματικού κόσμου προσθέτοντας έναν δικό τους φανταστικό, και όλο μαζί αυτό το λογίζουν ως πραγματικότητα. Ετσι την ανθρώπινη λογική διεργασία που επεξεργάζεται δεδομένα για να εξάγει συμπέρασμα, αυτοί την κάνουν και με αληθινά και με πλαστά δεδομένα.
Τα συμπεράσματα που βγάζει το μυαλό τους ποικίλουν σε παραλογισμούς αναλόγως τι από τα πλαστά δεδομένα χρησιμοποιούν.



Oι απατεώνες συγκροτούν και προβάλλουν ό,τι θεωρία τους βολεύει και μπορεί να τους αποφέρει κέρδη και άλλα οφέλη, και την πωλούν στους ανόητους με τη μέθοδο της "Πίστης".
(Ανοίγουν ψιλικατζίδικα πίστης πχ.αστρολόγων, μάγων, καφετζούδων, κάνας ξέμπαρκος άγιος κτλ, έως και πολυκαταστήματα οργανωμένης πίστης (θρησκείες).
Φυσικά τα πολυκαταστήματα πίστης λειτουργούν και ως εργαλείο χειραγώγησης των μαζών, κάτι που εξασφαλίζει ότι ο πλούτος θα παραμένει στους λίγους.

Όλοι οι "πωλητές πίστης" πάντως πρέπει να σε κάνουν να πιστέψεις πρώτα, γιατί ακόμα και ο πιο ηλίθιος δεν βάζει το χέρι στην τσέπη ν' αγοράσει κάτι που "ίσως είναι"-"ίσως δεν είναι".
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Δεν πιστεύω γιατί δεν έχω βρεί κάτι που να μην εξηγήται με κάτι απλότερο από την ύπαρξη ενός ανότερου νοήμονος όντος. Και για τα ανεξήγητα, το να υποθέσω ότι υπάρχει θεός που να τα εξηγεί, απλά μεταφέρει την αναγκη για εξήγηση ένα βήμα παραπέρα. Οπότε πρακτικά δεν είναι εξήγηση για τίποτα.

dtango αν έχω καταλάβει καλά την θεωρία σου, δεν καταλαβαίνω πως αποκλείει την ύπαρξη θεών πέρα από αυτόυς που δημιουργήθηκαν από την λάθος ερμηνία που λες.

Δεν λέω ότι εγώ αποκλείω 100% την ύπαρξη θεού με την πρώτη μου παράγραφο βέβαια, αλλά υποθέτω ότι και εσύ θα καταλήξεις σε κάτι αντίστοιχο αν σε ρωτήσω "γιατί δεν πιστεύεις ότι κάποιος σχεδίασε το σύμπαν;" (κάποιος πέρα από αυτόν που προέκυψε από την παρεξήγηση στην οποία αναφέρεσαι)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Σας προλαβαίνω να μην το συνεχίσετε, για την θεωρία του dtango μεταφρεθείτε εδώ. Ας κρατήσουμε το παρόν θέμα για τους λόγους που δεν πιστεύει ο καθένας μας...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Προσωπικά, δεν πιστεύω επειδή γνωρίζω ότι ο Θεός ούτε μας αποκαλύφτηκε ούτε μας τον γνώρισαν θεολόγοι και φιλόσοφοι. Ο Θεός αποτελεί το προϊόν μιας παρεξηγημένης πληροφορίας, μιας παρανόησης την οποία παρέλαβαν θεολόγοι και φιλόσοφοι και την μετέτρεψαν στο σημερινό νοητικό τερατούργημα.
Dtango :greetings-wavingblue:
Γνωρίζεις; Τί ακριβώς σημαίνει "επειδή γνωρίζω"; πως, που και πότε γνώρισες;
επειδή έχεις διαβάσει, μελετήσει και ερευνήσει;
Και οι πιστοί "γνωρίζουν", διότι και αυτοί έχουν διαβάσει, μελετήσει και ερευνήσει. Και επί πλέον έχουν και βιωματικές εμπειρίες τις οποίες εσύ στερείσαι.

Είπα και εγώ πως τώρα θα μας φέρει την δηλωσάρα! :P
Αν παραθέσεις αυτή την δήλωση αθεϊας σε έναν δόκιμο απολογητή της ΟΟΔΕ, θα σε ξετινάξει βρε!

Ο ορισμός που έδωσε το Τριτόνιο, είναι κατά πολύ δυσκολότερος στην κατάρριψή του από τον δικό σου. Μάλιστα θα τον τροποποιήσω λίγο (για να αποφύγω το clopyright χιχιχι) και θα στον σερβίρω για δικό μου :lol:

Δεν πιστεύω διότι δεν υπάρχει τίποτε που να μην εξηγήται με κάτι απλούστερο από την ύπαρξη ενός υπερφυσικού, εξω-ενδοσυμπαντικού, "θεϊκού" όντος. Και για τα ακόμη ανεξήγητα, το να υποθέσω ότι υπάρχει θεός που να τα εξηγεί, απλά μεταφέρει την αναγκη για εξήγηση ένα βήμα παραπέρα. Αξιωματικά λοιπόν δεν πιστεύω σε ύπαρξη θεών-δημιουργών του σύμπαντος.

ΥΓ.
Δεν ένοιωσα ποτέ την ανάγκη να βρω ορισμό ή εξήγηση της αθεϊας μου με την μορφή αξιώματος. Ούτε τώρα νοιώθω και γι' αυτό δανείστηκα του Τριτονίου. Η κλίμακα αθεϊας του Ντώκινς μου φαίνεται περισσότερο ένα διανοητικό κατασκεύασμα επειδή σαν συγγραφέας πρέπει να δώσει κάποιες εξηγήσεις. Με αφήνει αδιάφορο το σε ποιόν αριθμό βρίσκεται κάποιος. Εγώ δεν νοιώθω την ανάγκη να δώσω εξηγήσεις, πειστήρια και αποδείξεις για την αθεία μου. Στις πολλές ερωτήσεις που έχω δεχθεί και δέχομαι, απαντώ "Διότι δεν υπάρχει. Τέλος". Εσωτερικά νοιώθω τόσο σίγουρη και βέβαιη αυτήν την πεποίθησή μου, ώστε δεν έχω ανάγκη ορισμών και κλιμάκων. Φυσικά και έχω ασχοληθεί με διανοητικά και λογικά παιχνίδα του τύπου: "δεν υπάρχει θεός, διότι αν υπήρχε θα έπρεπε να...", "αν υπήρχε θεός, τότε θα έπρεπε να..." και πάει λέγοντας, αφού είναι εκατοντάδες οι συλλογισμοί "Αν...τότε" που μπορεί να παραθέσει κάποιος. Αλλά μόνον σαν διανοητικά παιχνίδια τα βλέπω και ασκήσεις επί χάρτου..

Αλλά βρε "πιο παλιόγερε από εμένα" :lol: έχεις ειλικρινά καταντήσει το συνώνυμο της γκρίνιας! Και επειδή πολλοί από τους συμφορουμίτες μας είναι γύρω στα τριάντα, τους "γέρους" δεν τους βλέπουν και με τις καλύτερες διαθέσεις (και δεν έχουν άδικο).
Αν λοιπόν με κατατάξουν και εμένα μαζί με όλους τους άλλους γερογκρινιάρηδες και αγύριστα κεφάλια σαν κυπραίικα γαϊδούρια, θα σε ζεματίσω :P

Μακρυγόρησα, επειδή ποτέ δεν έχω απαντήσει στις εκατοντάδες υποδείξεις σου ότι δεν είμαι (είμαστε) 100% άθεοι.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Tritonio, Λοξίας
Tritonio έγραψε:dtango αν έχω καταλάβει καλά την θεωρία σου, δεν καταλαβαίνω πως αποκλείει την ύπαρξη θεών πέρα από αυτόυς που δημιουργήθηκαν από την λάθος ερμηνία που λες.
Η ιδέα περί θεών προέκυψε από αυτή την λάθος ερμηνεία. Χωρίς αυτό το λάθος η ανθρωπότητα δεν θα είχε ποτέ παράγει μια τόσο ανορθολογική, μια τόσο προσβλητική για την νοημοσύνη της ιδέα.
Είναι τρομερό λάθος να συζητάμε για ύπαρξη Θεού την στιγμή που αντιλαμβανόμαστε ότι η ιδέα που τον παρήγαγε είναι για γέλια.
Λοξίας έγραψε:Τί ακριβώς σημαίνει "επειδή γνωρίζω"; πως, που και πότε γνώρισες;
επειδή έχεις διαβάσει, μελετήσει και ερευνήσει;
Και οι πιστοί "γνωρίζουν", διότι και αυτοί έχουν διαβάσει, μελετήσει και ερευνήσει.
To δικαίωμα να πει κανείς «γνωρίζω» το κερδίζει με το σπαθί του (και με τριμμένα παντελόνια) και όσο για πιστούς, είναι μόνο εκείνοι που δεν έχουν μελετήσει και απλά διαβάζουν ότι τους συμφέρει.

Τον ΘΒ τον γνωρίζεις φαντάζομαι. Πιστεύεις ότι ο δόκιμος απολογητής της ΟΟΔΕ, τον οποίο αναφέρεις, θα ήταν ικανότερος από τον ΘΒ; Ε, λοιπόν, όπως ο Ορθόδοξος δεν εμπλέκεται σε συζήτηση μαζί μου το ίδιο έκανε και ο ΘΒ.

Ας παραμείνουμε όμως επί του θέματος:
Λοξίας έγραψε: Δεν πιστεύω διότι δεν υπάρχει τίποτε που να μην εξηγήται με κάτι απλούστερο από την ύπαρξη ενός υπερφυσικού, εξω-ενδοσυμπαντικού, "θεϊκού" όντος. Και για τα ακόμη ανεξήγητα, το να υποθέσω ότι υπάρχει θεός που να τα εξηγεί, απλά μεταφέρει την αναγκη για εξήγηση ένα βήμα παραπέρα. Αξιωματικά λοιπόν δεν πιστεύω σε ύπαρξη θεών-δημιουργών του σύμπαντος.
Το σκεπτικό σου επιτρέπει την παραμονή σε φιλοσοφικό επίπεδο και εκεί το παιχνίδι είναι χαμένο. Τα πας καλά με όσα έχουν εξηγηθεί αλλά όχι και με τα προς το παρόν ανεξήγητα. Κάθε φορά που το ένα βήμα παραπέρα θα σε απαλλάσσει από ένα ανεξήγητο, πίσω θα μένουν μύρια άλλα που θα επιδέχονται την μέσω Θεού εξήγηση.

Κανένας απολογητής δεν θα τολμήσει να παρουσιάσει κάποιον φιλόσοφο ως θεόπνευστο και έτσι τον περιορίζεις στα κλασσικά κείμενα. Αν συζητάς με μορφωμένο άνθρωπο δεν θα δυσκολευτείς να τον κάνεις να παραδεχτεί ότι ούτε τα κείμενα της Καινής Διαθήκης είναι θεόπνευστα και επομένως δεν απομένουν παρά αρχαϊκά κείμενα όπου η Παλαιά Διαθήκη εύκολα εξισώνεται με τα Ομηρικά έπη και τα υπόλοιπα κείμενα από την Εγγύς Ανατολή.

Εκεί ο Θεός δεν είναι δημιουργός του σύμπαντος, είναι απλά για γέλια. Η ιδέα του Θεού δηλαδή αποτελεί ένα σπαρταριστό ανέκδοτο. Δεν πιστεύω στον Θεό επειδή τον γνωρίζω, και επειδή τον γνωρίζω κάθε φορά που τον σκέφτομαι ξεραίνομαι στα γέλια.
Λοξίας έγραψε:Μακρυγόρησα, επειδή ποτέ δεν έχω απαντήσει στις εκατοντάδες υποδείξεις σου ότι δεν είμαι (είμαστε) 100% άθεοι.
Όσο δεν υιοθετείτε την δια της γελιοποίησης αντιμετώπιση της ύπαρξης Θεού, θα παραμένετε μακράν του 100% :D
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Όσο δεν υιοθετείτε την δια της γελιοποίησης αντιμετώπιση της ύπαρξης Θεού, θα παραμένετε μακράν του 100% :D
οταν σκαει ανθρωπος-βομβα σε αγορα στην παλαιστινη

οταν πεφτει αεροπλανο επιτηδες πανω σε αλλους

οταν ακρωτηριαζουν το γυναικειο οργανο χαριν παράδοσης

οταν βουρκωνουν και απορροφωνται σιωπηλα ζωες απλων ανθρωπων

ΕΣΥ μπορεις να γελας και να γραφεις ανεκδοτα
και η κωμωδια παιζει
και ο σαρκασμος

και ειμαστε 30% συνυπευθυνοι

δεν πειραζει ομως γιατι ειναι μονο 30%

και φυσικα δεν χρειαζεται καν να με διαβαζεις, ποσο μαλλον να απαντας


με την πληρη αδιαφορια και αποδεσμευση
πεθαινουν οι θεοι
το γέλιο ΤΡΑΒΑΕΙ κοσμο
ειναι θεραπευτικο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η ιδέα περί θεών προέκυψε από αυτή την λάθος ερμηνεία.
Aς πούμε πως ναι.
Χωρίς αυτό το λάθος η ανθρωπότητα δεν θα είχε ποτέ παράγει μια τόσο ανορθολογική, μια τόσο προσβλητική για την νοημοσύνη της ιδέα.
Όπως ας πούμε την ιδέα περί φαντασμάτων;Καλικάντζάρων;Την θεωρία της φυλετικής υπεροχής;Υποτιμάς την ικανότητα των ανθρώπων για αυτοεξαπάτηση Dtango.

Kαι επιπλέον για τελευταία φορά:Μπορεί όντως η ιδέα περί θεών να προέκυψε με τον τρόπο που λες (λέμε τώρα...).

Σήμερα όμως έχει αυτονομηθεί σε τέτοιο βαθμό που είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ακόμη και αν αποδειχτεί περίτρανα δεν θα κάνει ούτε τον πιό γιαλαντζί πιστό να αναθεωρήσει τα πιστεύω του επειδή οι Νεατερντάλιοι πριν από 150000 χρόνια πιάστηκαν μαλάκες....

Και δεν τον αδικώ (τον υποθετικό μας πιστό εννοώ) κιόλας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:..και φυσικα δεν χρειαζεται καν να με διαβαζεις, ποσο μαλλον να απαντας
Ομολογώ ότι δεν σε διαβάζω πάντα επειδή είσαι πολύ δυσνόητος, υπερβολικά ποιητικός και πολύ εγκεφαλικός για μένα.
Όταν μου απευθύνεις ευθεία ερώτηση θα σου απαντήσω.

Όσο για την γελιοποίηση, τα κοριτσάκια θα σταματήσουν να τα ακρωτηριάζουν μόνο όταν κατανοήσουν το εγκληματικά γελοίο της πράξης τους.
Ο Θεός δεν θα φύγει από μόνος του. Θα φύγει όταν τον γελοιοποιήσουμε στα μάτια των παιδιών.

Είμαι φανατικός εχθρός της θρησκείας και δεν γελάω καθόλου με όλα αυτά. Κάπου κάτι κατάλαβες λάθος.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:To δικαίωμα να πει κανείς «γνωρίζω» το κερδίζει με το σπαθί του (και με τριμμένα παντελόνια)
Αυτό ΔΕΝ είναι απάντηση στην ερώτησή μου. Εδώ δεν γράφουμε έκθεση ιδεών, οπότε τα καλολογικά στοιχεία περί τριμμένων παντελονιών και σπαθιών (του Δον Κιχώτη;), δεν προσφέρουν απολύτως τίποτε στην απόδειξη του ισχυρισμού σου ότι γνωρίζεις. Συνεχίζω να υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην πολύυυυ μελέτη και έρευνα, οπότε συνεχίζει να ισχύει και η παρατήρησή μου πως υπάρχουν επίσης πιστοί που έχουν ρίξει και αυτοί το διάβασμα της ζωής τους και έχουν μελετήσει τα μάλα. Και ισχυρίζονται πως γνωρίζουν. Ποιά είναι η απόδειξη πως η δική σου γνώση είναι ανώτερη; ο ισχυρισμός σου πως η ιδέα του θεού είναι τόσο γελοία και γι' αυτό δεν πιστεύεις. Να είσαι σίγουρος πως θα σου απαντήσουν πως αυτά που λες είναι τόσο γελοία που δεν χρειάζεται καν να ασχοληθούν μαζί σου.
dtango έγραψε:και όσο για πιστούς, είναι μόνο εκείνοι που δεν έχουν μελετήσει και απλά διαβάζουν ότι τους συμφέρει.
Και ατεκμηρίωτος ισχυρισμός και λάθος. Γνωρίζουμε όλοι κάνα δυο πιστούς οι οποίοι έχουν μελετήσει πάρα πολύ, μα πάααρα πολύ.
dtango έγραψε:Τον ΘΒ τον γνωρίζεις φαντάζομαι. Πιστεύεις ότι ο δόκιμος απολογητής της ΟΟΔΕ, τον οποίο αναφέρεις, θα ήταν ικανότερος από τον ΘΒ; Ε, λοιπόν, όπως ο Ορθόδοξος δεν εμπλέκεται σε συζήτηση μαζί μου το ίδιο έκανε και ο ΘΒ.
Μεγάλη ιδέα μου φαίνεται πως έχεις γέρο μου. Ο ίδιος είπες πως εσύ έκανες πέρα τον Ορθόδοξο ακριβώς μετά την πρώτη του απάντηση, η οποία δεν σε ικανοποίησε. Δίκιο έχεις. Ο Ορθόδοξος ότι και αν τον ρωτήσεις, θα απαντήσει με το μόνιμο μοτίβο "ο θεός υπάρχει και εσέις είσαστε πλανεμένοι". Ο Ορθόδοξος μια χαρά ενεπλάκη μαζί σου. Εσύ την έκανες διότι θα σήκωνες πίεση. Καλά έκανες, αλλά μην μας λες κι όλας ότι σε φοβήθηκε!

Για όλα τα υπόλοιπα γέρο μου, θεωρώ πως ακόμα και να συμφωνούσα με τον ορισμό σου, αμέσως θα έβρισκες κάτι για να γκρινιάξεις.
Η μεγαλύτερη πλάκα που θα μπορούσαμε να σου κάναμε, θα ήταν να συνεννοηθούμε και όλοι μαζί να αποδεχθούμε ότι έχεις δίκιο και υιοθετούμε τον ορισμό σου. Θα ήθελες 5 lexotanil να συνέλθεις :lol:
Ψάχνεις εναγωνίως στα γραπτά του άλλου να βρεις μία προεξοχή να στηριχθείς και να κραυγάσεις: "Ιδού, δεν είναι άθεος 100%", Και σου διαφεύγει η ουσία αυτών που λέει.

Καταλαβαίνεις τί ακριβώς σημαίνει η πολύ απλή δήλωση: Ρε δεν πιστεύω λέμε

Η σειρά μου τώρα:
Αν εσύ χρειάστηκες να τρίψεις δεκάδες παντελόνια για να πειστείς πως δεν υπάρχει θεός και πως μόνον και μόνον η αναφορά σε τέτοιο όν είναι τόσο γελοία που αυτοκαταστρέφεται σε 5 δεύτερα αφ' ότου την κάνεις...

...εγώ δεν χρειάστηκα ούτε ένα βιβλίο να διαβάσω. έτσι γεννήθηκα!

το κατάλαβες γέρο μου; :P

Χέστηκα για τον κάθε μαλάκα που θα έρθει και θα μου υπενθυμίσει "έχουμε ακόμα 5 πράγματα αναπόδεικτα από την επιστήμη. Τί λες τώρα για τον θεό;".
Χέστηκα για τον όποιον μαλάκα θα νομίσει ότι βρήκε κάποιο ρήγμα στις απόψεις μου κα θα προσπαθήσει να με πείσει για την ύπαρξη θεών.

Δεν πιστεύω. Τόσο απλά, ήρεμα και χωρίς τυμπανοκρουσίες.

Αλήθεια γιατί τα χτυπάς τόσο πολύ τα τύμπανα; :think:
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: 1)Ο Θεός δεν θα φύγει από μόνος του. Θα φύγει όταν τον γελοιοποιήσουμε στα μάτια των παιδιών.

2)Είμαι φανατικός εχθρός της θρησκείας και δεν γελάω καθόλου με όλα αυτά. Κάπου κάτι κατάλαβες λάθος.
1) Στα παιδια ειναι ηδη γελοιος οταν εισαγεται! ξεχασες? αντιθετως στην πρωτοεμφανιση του φοβου του θανατου σε 7χρονα ΘΑ ΒΟΛΕΥΕ η "γελοια" θεολογια. Ο θεος θα παψει (δεν θα φυγει) οταν αντικατασταθει επαρκως. Στα παιδια εμπρακτως εχω χρησιμοποιησει για αυτο χαρα και χιουμορ, οχι κοροιδευοντας το ανυποστατο (ο φοβος ειναι αληθινος) αλλα επικεντρωνοντας στο υπαρκτο και αξιολογο. το μισος δεν λειτουργει θεμιτα στα παιδια(και στους μεγαλους)

Με τους καποιους ενηλικες χρειαζομαστε ΧΑΠΙΑ, οχι ιστορια και εκλογικευση

Με τους περισσοτερους ενηλικες ομως χρειαζομαστε μονο δικαιη κοινωνια, αξιοπιστια, αξιοκρατια, εργονομια και πειθαρχια
Μια κουβεντα που δεν αρμοζει εδω .

2) Οι φανατικοι συνευρισκονται ολοι σε ενα πηγαδι οπου χανουν τον οριζοντα των στοχων τους.
Σαν τον ορθοδοξο που αν πραγματι ειχε αρετη μεσα του και αγαπουσε τον πλησιον του, θα εφευγε μονος του απο εδω γιατι θα ακουγε και θα επαιρνε τα κοινωνικα θεματα αδικιας στην οργανωση που καπηλευθηκε την σημιτικη παραδοση και προδιδει καθημερινα τα μηνυματα του ιδιου του δηθεν δασκαλου τους.
Δεν συζητω καν αν ειναι δηθεν δασκαλος.

ειναι εμπρακτως δηθεν δικο τους πρωτυπο, αφου η μικροψυχια, μισαλλοδοξια και εγωιστικη κοσμικη προσηλωση τους χαρακτηριζει.

Και αυτο σε φερνει σε σημειο φανατισμου
οχι η θεωρια
αλλα η πρακτικη εφαρμογη της

κατανοητο αλλα κριμα
δικαιο φαινομενο, αδικο για σενα

αν ειχε μετριοπαθεια η σταση σου και οχι φανατισμο
θα θαυμαζα την ιστορικη/ιερογλυφικη σου θεωρηση
οπως αρχικα ειχα την ταση να κανω
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση