Aς μιλήσουμε για την αθεία!!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Μισό λεπτό.

Ποιός είπε ότι στο διάστημα δεν υπάρχει βαρύτητα; Υπάρχει, απλά δεν την αισθάνεσαι τόσο πολύ όσο στην Γη. Κι έπειτα αν δεν υπήρχε βαρύτητα στο διάστημα δεν θα είχαμε γαλαξίες και ούτε και η Γη θα γύριζε γύρω από τον Ήλιο. Η βαρύτητα είναι που παίζει έναν σημαντικό ρόλο στην σημερινή μορφή του Σύπμαντος.

Από εκεί και πέρα, δεν μετράει η προσωπική εμπειρία. Μετράει το ότι παρατηρείται και από άλλους. Δηλαδή Πέφτω, χτυπάω. Αλλά αυτό όμως το βλέπουν και άλλοι! Οι προσωπικές εμπειρίες στην επιστήμη δεν έχουν καμμία απολύτως σημασία.

Ο κάθε πιστός έχει τις δικές του προσωπικές εμπειρίες περί θεού, του θεού στον οποίο πιστεύει. Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει θεός!

Επίσης απόδειξη υπάρχει μόνο στα μαθηματικά. Στις υπόλοιπες επιστήμες έχουμε στοιχεία, τα οποία επιβεβαιώνουν τις θεωρίες. Αυτό που στα αγγλικά λέγεται scientific evidence.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
daslim
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2010 19:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε: Ποιός είπε ότι στο διάστημα δεν υπάρχει βαρύτητα; Υπάρχει, απλά δεν την αισθάνεσαι τόσο πολύ όσο στην Γη. Κι έπειτα αν δεν υπήρχε βαρύτητα στο διάστημα δεν θα είχαμε γαλαξίες και ούτε και η Γη θα γύριζε γύρω από τον Ήλιο. Η βαρύτητα είναι που παίζει έναν σημαντικό ρόλο στην σημερινή μορφή του Σύπμαντος.
Έχεις δίκιο. Δικό μου ανόητο λάθος.
Darkchilde έγραψε: Από εκεί και πέρα, δεν μετράει η προσωπική εμπειρία. Μετράει το ότι παρατηρείται και από άλλους. Δηλαδή Πέφτω, χτυπάω. Αλλά αυτό όμως το βλέπουν και άλλοι! Οι προσωπικές εμπειρίες στην επιστήμη δεν έχουν καμμία απολύτως σημασία.

Ο κάθε πιστός έχει τις δικές του προσωπικές εμπειρίες περί θεού, του θεού στον οποίο πιστεύει. Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει θεός!
Μα δε λέω κάτι διαφορετικό. Και το να δεις τον άλλο να πέφτει και να χτυπάει, προσωπική εμπειρία είναι. Είναι παρατήρηση. Δεν χρειάζεται να το δοκιμάσεις ο ίδιος πάνω σου για να δεις ότι ισχύει. Από εκεί και πέρα οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός διασταυρώνονται μ' αυτές των άλλων ανθρώπων και μπαίνει σε εφαρμογή η κριτική σκέψη και η επιστήμη για να βεβαιώσουμε ότι δεν είναι παραισθήσεις. Στο θέμα της θρησκείας δυστυχώς λείπει η κριτική σκέψη γι' αυτό έχουμε τις προσωπικές εμπειρίες εκατομμυρίων ανθρώπων να περνάνε ως πραγματικότητα, ενα mass hallucination δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

daslim έγραψε: Μα δε λέω κάτι διαφορετικό. Και το να δεις τον άλλο να πέφτει και να χτυπάει, προσωπική εμπειρία είναι. Είναι παρατήρηση. Δεν χρειάζεται να το δοκιμάσεις ο ίδιος πάνω σου για να δεις ότι ισχύει. Από εκεί και πέρα οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός διασταυρώνονται μ' αυτές των άλλων ανθρώπων και μπαίνει σε εφαρμογή η κριτική σκέψη και η επιστήμη για να βεβαιώσουμε ότι δεν είναι παραισθήσεις. Στο θέμα της θρησκείας δυστυχώς λείπει η κριτική σκέψη γι' αυτό έχουμε τις προσωπικές εμπειρίες εκατομμυρίων ανθρώπων να περνάνε ως πραγματικότητα, ενα mass hallucination δηλαδή.
Δεν είναι mass hallucination, είναι personal hallucination. Ο καθένας έχει πάντα την δική του εμπειρία. Όλες αυτές οι μαρτυρίες από τους προηγούμενους αιώνες ότι ο τάδε ή η τάδε είδαν τον Χριστό ή την Παναγία, δεν είναι τίποτε άλλο από προσωπικές παραισθήσεις. Είχε μερικές σελίδες αφιερωμένο ακριβώς σε αυτό το ζήτημα ο Carl Sagan στο βιβλίο του The Demon-Haunted World (στα ελληνικά: Ο Δαιμονισμένος Κόσμος).
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι η εντύπωσή μου, ή ο λόγος του «Όμορφου» είναι υπερφίαλος;

Το βασικό πρόβλημα με τις διατυπώσεις του, πέραν από το σωστό σχόλιο του Γιατρού του ΙΚΑ (η ορθότητα ενός επιχειρήματος είναι αναγκαία, όχι όμως και ικανή συνθήκη για την αλήθεια του, αφού απαιτείται και η αλήθεια των βασικών προτάσεών του) είναι ότι, εν κατακλείδι, απλά προσπαθούν να αντιμετωπίσουν μερικές από τις ενστάσεις που έχουν εκφραστεί εναντίον των θεολογικών τοποθετήσεων (ενδιαφέρον προκαλεί η άγνοια ή αποφυγή των πιο σοβαρών ενστάσεων, λες και η αλήθεια της ύπαρξης θεού καθορίζεται από το αν ο συνομιλητής σου τις γνωρίζει, πράγμα που καταδεικνύει, και πάλι, το μεγαλύτερο πρόβλημα των λογικών αντιπαραθέσεων, έναντι των συζητήσεων, όπου κυριαρχεί η προσπάθεια μεταστροφής γνώμης και όχι η αναζήτηση του λογικότερου πορίσματος).

Αντ' αυτού, ο Όμορφος υποστηρίζει ότι, πρακτικά, κανένας δεν απέδειξε ότι δεν υπάρχει θεός. Αντιθέτως, στη λογική υπάρχει μόνο ένα είδος λογικής «ανταπόδειξης:» η εις άτοπον απαγωγή. Εφόσον δεν υπάρχει κάποια σαφής και λογικώς συνεχής τοποθέτηση, αλλά παλεύουμε με ομίχλες, στην καλύτερη καλούμαστε να καθαιρέσουμε μερικές από τις κοτσάνες εκεί έξω.

Τί έχει να πει ο Όμορφος για τη «Νύχτα των Ζόμπυ» στο κατά Ματθαίον; Για την καταφανή προσθήκη για την πραγματοποίηση των ευχών των πιστών στο κατά Μάρκον; Ποιά η στάση του πάνω στην μπαρούφα της μετουσίωσης εις σάρκα και αίμα; Τότε να σε δω, «Όμορφε.»
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Wolfen1976
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010 14:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δικη μου πορεια προς τον σκεπτικισμο/ αθεια περασε μεσα απο τα βιβλια-οι γονεις μου λενε οτι με χαλασε το πολυ διαβασμα ;)
Ο Χριστος Ξανασταυρωνεται, και ο Τελευταιος Πειρασμος του Καζαντζακη ηταν μια απο της πρωτες μου επαφες με τον παραλογισμο της θρησκειας και της εκκλησιας.
Η Σιδερενια Φτερνα του Jack London μου εδωσε μια ιδεα του τι εστι σκεπτικισμος.
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy του Douglas Adams και η σειρα Discworld του Terry Pratchett μου εδωσαν μια ιδεα ποσο πραλλογα οντα ειμαστε-συνιστω το Guards! Guards! παραθετω ενα μικρο κομματι που με σημαδεψε:
The Supreme Grand Master smiled in the depths of his robe.
It was amazing, this mystic business. You tell them a lie, and then when you don't need it any more you tell them another lie and tell them they're progressing along the road to wisdom. Then instead of laughing they follow you even more, hoping that at the heart of all the lies they'll find the truth.
And bit by bit they accept the unacceptable. Amazing.

Μετα γνωρισα τους Asimov, Sagan, Dawkins, Shermer, Randi και Russell.
Δεν υπαρχει γυρισμος για μενα πια...
The great thing about being the only species that makes a distinction between right and wrong is that we can make up the rules for ourselves as we go along.
Douglas Adams
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Wolfen1976 έγραψε: Μετα γνωρισα τους Asimov, Sagan, Dawkins, Shermer, Randi και Russell. Δεν υπαρχει γυρισμος για μενα πια...
Χαίρομαι ιδιαίτερα για την διαπίστωση με την οποία κλείνεις το μήνυμά σου.
Ωστόσο, έχω μια απορία: εφόσον έχεις τα διανοητικά εφόδια για να καταλάβεις πόσο παράλογα όντα είμαστε, γιατί χρειάστηκαν όλα αυτά τα βιβλία;

Αυτό το λέω διότι για μένα η διαδικασία αυτή λειτούργησε αντίστροφα. Διαπίστωσα δηλαδή τα του παραλογισμού και μετά άρχισα να διαβάζω βιβλία για να μάθω το «γιατί» του παραλογισμού.
Η θρησκεία είναι παράλογη, αλλά οι άνθρωποι δεν γεννήθηκαν παράλογοι. Το αξίωμα αυτό οδηγεί αναπόφευκτα στην ανάδυση του μεγάλου «γιατί;», το οποίο παραμένει αναπάντητο.

Για να εξηγούμε καλύτερα: Όταν ο Supreme Grand Master είπε το πρώτο lie, οι άνθρωποι δεν είχαν αποκουτιαθεί ακόμα από την θρησκεία, πως λοιπόν έπιασε εκείνο το πρώτο ψέμα;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Τι είναι σκεπτικισμός μην ανατρέχετε σε πολύπλοκες ερμηνείες .
Στύβω το μυαλό μου να ερμηνεύω μέσα από τι αισθήσεις μου και τις αντιδράσεις μου και την κοινωνική κατάσταση επηρεαζόμενος από την οικογένεια την ιστορία και και και και ………… και τελικά το συμφέρον μου .
Και μην γράψετε κάτι διαφορετικό γιατί όταν οι κυβερνήσεις μας πηδάνε με αυτό τον τρόπο και καταλαβαίνετε τι εννοώ εάν είστε κάτοικοι αυτού του τόπου που περιλαμβάνεται μέσα από τα hellinika σύνορα και δεν αντιδρά κανείς , μας έχουν ερμηνεύσει και αυτοί τι κουμάσια ( ανάλυση κουμάσια ποιος θα την κάνει ) είμαστε.
Μπορείτε να το μπερδέψετε και άλλο?
Έχω διαβάσει μερικά βιβλία και δεν έχω αγιοποίηση ( αυθεντία ) κανένα .
Από την άλλη δεν έχω αγιοποίηση ούτε εμένα.
Ανακάλυψα όλως τυχαίως ότι οι άνθρωποι άλλα λένε , άλλα ευνοούνε και άλλα κάνουν.
Θα έλεγα μέσω του χιούμορ ( κωμικό πνεύμα ? βοήθεια μια καλή μετάφραση θα ήθελα παρακαλώ ) μπορείς να ανακαλύψεις πολλά και να περάσεις και καλά.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

dtango
Τώρα μόλις σε διάβασα νομίζω ότι λέμε περίπου τα ίδια και τα γράφουμε την ίδια ώρα θα ήθελα να τα πούμε με παραξενέυει αυτή η σύμπτωση.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Wolfen1976
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010 14:23
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
Wolfen1976 έγραψε: Μετα γνωρισα τους Asimov, Sagan, Dawkins, Shermer, Randi και Russell. Δεν υπαρχει γυρισμος για μενα πια...
Χαίρομαι ιδιαίτερα για την διαπίστωση με την οποία κλείνεις το μήνυμά σου.
Ωστόσο, έχω μια απορία: εφόσον έχεις τα διανοητικά εφόδια για να καταλάβεις πόσο παράλογα όντα είμαστε, γιατί χρειάστηκαν όλα αυτά τα βιβλία;

Αυτό το λέω διότι για μένα η διαδικασία αυτή λειτούργησε αντίστροφα. Διαπίστωσα δηλαδή τα του παραλογισμού και μετά άρχισα να διαβάζω βιβλία για να μάθω το «γιατί» του παραλογισμού.
Η θρησκεία είναι παράλογη, αλλά οι άνθρωποι δεν γεννήθηκαν παράλογοι. Το αξίωμα αυτό οδηγεί αναπόφευκτα στην ανάδυση του μεγάλου «γιατί;», το οποίο παραμένει αναπάντητο.

Για να εξηγούμε καλύτερα: Όταν ο Supreme Grand Master είπε το πρώτο lie, οι άνθρωποι δεν είχαν αποκουτιαθεί ακόμα από την θρησκεία, πως λοιπόν έπιασε εκείνο το πρώτο ψέμα;
Φοβαμαι πως παρεξηγηθηκα :oops:
Ο σκεπτικισμος μου ηταν υπαρκτος παντα-τα βιβλια και οι συγγραφεις που ανεφερα απλα με βοηθησαν να τον βγαλω στην επιφανεια και να του δωσω υποσταση.
Οσον αφορα τον Supreme Grand Master, το βιβλιο που ανεφερα δε μιλαει για θρησκεια, αλλα για μια secret society, οπως οι Μασονοι.
Δες ενα παραδειγμα διαλογου:
The figure rapped a complex code on the dark woodwork. A tiny barred hatch opened and one suspicious eye peered out.
" 'The significant owl hoots in the night,' " said the visitor, trying to wring the rainwater out of its robe.
" 'Yet many grey lords go sadly to the masterless men,' " intoned a voice on the other side of the grille.
" 'Hooray, horray for the spinster's sister's daughter,' " countered the dripping figure.
" 'To the axeman, all supplicants are the same height.' "
" 'Yet verily, the rose is within the thorn.' "
" 'The good mother makes bean soup for the errant boy,' " said the voice behind the door.
There was a pause, broken only by the sound of the rain. Then the visitor said, "What?"
" 'The good mother makes bean soup for the errant boy.' "
There was another, longer pause. Then the damp figure said, "Are you sure the ill-built tower doesn't tremble mightily at a butterfly's passage?"
"Nope. Bean soup it is. I'm sorry."
The rain hissed down relentlessly in the embarrassed silence.
"What about the caged whale?" said the soaking visitor, trying to squeeze into what little shelter the dread portal offered.
"What about it?"
"It should know nothing of the mighty deeps, if you must know."
"Oh, the caged whale. You want the Elucidated Brethren of the Ebon Night. Three doors down."
"Who're you, then?"
"We're the Illuminated and Ancient Brethren of Ee."
"I thought you met over in Treacle Street,'' said the damp man, after a while.
"Yeah, well. You know how it is. The fretwork club have the room Tuesdays. There was a bit of a mix-up."
"Oh? Well, thanks anyway."
"My pleasure." The little door slammed shut.

Ο λογος που χρησιμοποιησα το προηγουμενο παραδειγμα με τον Supreme Grand Master, ηταν γιατι θεωρω οτι περιεγραφε την πλειοψηφια των θρησκειων/ αιρεσεων.

Θα σου συστηνα να διαβασεις το βιβλιο (Guards! Guards!), κατα προτιμηση την αγγλικη εκδοση-ειναι ενα απο τα πιο αστεια βιβλια που εχω διαβασει, ενα φοβερο μειγμα fantasy, humour, noir και κοινωνικης κριτικης.
The great thing about being the only species that makes a distinction between right and wrong is that we can make up the rules for ourselves as we go along.
Douglas Adams
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Epicourosan, Wolfen1976
epicourosan έγραψε:dtango
Τώρα μόλις σε διάβασα νομίζω ότι λέμε περίπου τα ίδια και τα γράφουμε την ίδια ώρα θα ήθελα να τα πούμε με παραξενέυει αυτή η σύμπτωση.
Ευχαρίστως να τα πούμε, αν και εσύ το πας και λίγο πιο μακριά ενώ εγώ αρκούμαι με τα … θρησκευτικά.

Σήμερα, πριν από λίγο, πήγα ένα γειτονόπουλό μου στο σχολείο του όπου έχει γίνει κατάληψη. Ήταν από τους πρωτεργάτες και παραπονιόταν ότι ξεκίνησαν με έναν πυρήνα από σαράντα περίπου μαθητές, ότι είχαν πλέον μείνει μόνο τέσσερις και ότι μάλλον έπρεπε να σταματήσουν αφού δεν είχε πλέον νόημα.
Του εξιστόρησα τα δικά μου, που στα καράβια ξεκινούσαμε να παραπονεθούμε για την κακή τροφοδοσία και όπως ανεβαίναμε προς την καμπίνα του καπετάνιου σε κάθε κατάστρωμα χάναμε και κάποιος, με αποτέλεσμα όσοι φτάναμε τελικά απάνω να είμαστε αναγκασμένοι να ζητήσουμε απλά συγνώμη για την ενόχληση.
Για το ποιόν των κυβερνήσεων φταίμε εμείς!

Τώρα, για να επαναφέρουμε το καράβι στην σωστή πορεία και να μην μας γίνει παρατήρηση για off topic, θα πω ότι είμαι της άποψης πως η αθεΐα πάσχει –και μάλλον σε μεγάλο βαθμό- από συντηρητισμό. Από την μια μεριά αρκούνται στην ετοιμοπαράδοτη απάντηση στο «γιατί» των θρησκειών όπως τους παραδόθηκε (με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή χωρίς έρευνα, που οι πιστοί πιστεύουν στους όποιους θεούς παρέλαβαν) και από την άλλη θεωρούν την αθεΐα ένα ακόμα ρεύμα, όμοιο με όλα τα άλλα, που τα μέλη του απλά δεν πιστεύουν σε υπερφυσικά όντα.

Με λίγα λόγια, ο άθεος που αντιπροσωπεύει την αθεΐα η οποία καλλιεργείται μέχρι στιγμής, ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους, πιστούς και μη, μόνο όταν στο μέτωπό του υπάρχει μια ταμπελίτσα που γράφει «Άθεος».
Για να μην χάνουμε και το χιούμορ μας. :)
Wolfen1976 έγραψε: Ο λογος που χρησιμοποιησα το προηγουμενο παραδειγμα με τον Supreme Grand Master, ηταν γιατι θεωρω οτι περιεγραφε την πλειοψηφια των θρησκειων/ αιρεσεων.
Έχεις δίκιο. Και μάλιστα όχι μόνο την πλειοψηφία, όλες τις περιγράφει.
Όμως, μας χρειάζεται μια δικαιολογία γι αυτό που συμβαίνει, για το ότι πιστεύουμε δηλαδή στα ψέματα του Supreme Grand Master. Ιδιαίτερα όταν εκτιμούμε τους ανθρώπους και μας πονάει λιγάκι η κατάντια τους.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango ας παρασυρθώ μία φορά... :roll:
Για να εξηγούμε καλύτερα: Όταν ο Supreme Grand Master είπε το πρώτο lie, οι άνθρωποι δεν είχαν αποκουτιαθεί ακόμα από την θρησκεία, πως λοιπόν έπιασε εκείνο το πρώτο ψέμα;
Παρασύρεσαι και εσύ από την θεωρία σου.
Θεωρείς δηλαδή πως οι άνθρωποι την Δευτέρα της 16ης Ιουνίου του 30.454 πρό σήμερα, δεν είχαν ακούσει και ούτε είχαν ιδέα περί θεού, και αξαφνικά την Τρίτη 17/6/30454 τους ήρθε ολοζούπιτη η ιδέα και άρχισαν να πιστεύουν στο πρώτο ψέμα και να ψάχνονται περί θεών.

Πρώτοι Homo, αύξηση του εγκεφάλου, νέοι Homo, συνείδηση, αυτοσυνείδηση, περιέργεια, παρατήρηση των φυσικών φαινομένων και τεράστιες απορίες για τα τεκταινόμενα, τα χρόνια πέρναγαν, νέα αύξηση του εγκεφάλου και αύξηση της συνειδητότητας, νέες παρατηρήσεις, νέες απορίες, αδυναμία εξήγησης (π.χ. του κεραυνού) και τσάαακ να ένας με 10 δράμια μυαλό περισσότερο και ανέλαβε την εξήγηση των φαινομένων και φυσικά την αποκλειστική αντιπροσωπεία της "Κεραυνός & Άλλα Φαινόμενα, Συμπαντική ΑΕ".

Είναι η πιο απλή, λογική και φυσιολογική (γι' αυτό και αποδεκτή γενικώς) εξήγηση της απαρχής των θρησκειών, η οποία συνεπάγεται υποχρεωτικά και την έννοια του θεού

Τώρα αν μετέπειτα κάποιοι "αρχηγοί-ηγέτες-φύλαρχοι/μάγοι-αποκλειστικοί αντιπρόσωποι", θέλησαν-απεφάσισαν να αυτοανακυρηχθούν CEO της ανωνύμου εταιρείας και να πλασσαριστούν σαν θεοί οι ίδιοι (ή απόγονοί τους), να εφαρμόσουν "θεϊκή" διακυβέρνηση και να πηδήξουν (κυριολεκτικά και μεταφορικά) τους φτωχούς υπηκόους-υπαλλήλους της εταιρείας, με αποτέλεσμα οι φτωχοί υπάλληλοι να νοιώσουν στο πετσί τους τα απάνθρωπα μέτρα του τότε ΔΝΤ των "αρχηγών-ηγετών- κ.λπ", ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.
Και δεν έχει να κάνει επ' ουδενί λόγω με την καταγωγή της έννοιας του θεού όπως υποστηρίζεις.
Η έννοια του θεού, προϋπήρξε των γεγονότων που αναφέρεις στην θεωρία σου.
Όπως και οι θρησκείες βεβαίως. Και πέρασαν πολλές εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια, εκατομμύρια χρόνια ίσως, όπου οι Homo μετέφεραν από γενιά σε γενιά τις δύο αυτές θηλιές στο λαιμό τους.
Γι' αυτό και έπρεπε να αναπτυχθεί η γνώση, να περάσει σε υψηλό επίπεδο η φιλοσοφία, ώστε ν' αρχίσουν να κάνουν την εμφάνισή τους οι πρώτες αμφισβητήσεις και αθεϊστικές απόψεις και θέσεις.
Off Topic
Τα γεγονότα με τα οποία υποστηρίζεις την θεωρία σου, απαιτούν γνώσεις ευγονικής και γενετικής, τις οποίες ασφαλώς και δεν τις είχαν οι τότε Homo. Πουθενά δεν υπάρχει ένα τέτοιο τεκμήριο. Αν ντε και καλά το δεχθούμε, τότε θα πρέπει να δεχθούμε πως αυτοί που τις είχαν ήταν "άλλοι" Homo, άλλο είδος, προϋπάρχον και πολύ πιο εξελιγμένο και έκαναν πειράματα με αυτούς τους Homo που γνωρίζουμε εμείς. Αλλά επειδή αυτό το "άλλο" είδος δεν έχει αφήσει κανένα δείγμα της ύπαρξής του, πέραν των εξηγήσεων που δίνεις εσύ, αναγκαστικά θα πρέπει να αρχίσουμε να εισάγουμε και άλλες υποθέσεις για αυτούς. Ε δεν νομίζεις ότι θα πάμε πολύ μακριά έτσι;
Μην μου απαντήσεις σε αυτό το νήμα επί της θεωρίας σου. Θα μας κράξουν και θα έχουν δίκιο.
Α πα πα...πως την πάτησα έτσι; :o
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

@Wolfen1976: Το καλύτερο για μένα του Pratchett από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, και το οποίο έχει πολύ γέλιο είναι το Small Gods.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Wolfen1976
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010 14:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:@Wolfen1976: Το καλύτερο για μένα του Pratchett από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, και το οποίο έχει πολύ γέλιο είναι το Small Gods.
Δυσκολευομαι να ξεχωρισω καποιο απο τα βιβλια του Pratchett-ολα μου αρεσουν, αλλα λιγοτερο και αλλα περισσοτερο. Απο τα 39 που εχω στην κατοχη μου, θα ξεχωριζα το Wyrd Sisters (McBeth κα μαγισσες), Small Gods (χριστιανισμος και θρησκειες γενικα), Jingo (πολεμος και διπλωματια), Interesting Times (Τζεγκινς Χαν, Κινα, Ιαπωνια και Απω Ανατολη γενικα), Carpe Jugulum (βρυκολακες)...τι να πρωτοδιαλεξω.
Το Small Gods εχει πιο πολυ σχεση με τον παραλογισμο των θρησκειων
"Chain letters," said the Tyrant. "The Chain Letter to the Ephebians.
Forget Your Gods. Be Subjugated. Learn to Fear. Do not break the chain-the last people who did woke up one morning to find fifty thousand armed men on their lawn."

Απλα πιστευω οτι το κειμενο που παραθεσα νωριτερα ειναι ενα κλασσικο παραδειγμα ψυχολογιας οργανωσεων και θρησκειων, γενικα.
The great thing about being the only species that makes a distinction between right and wrong is that we can make up the rules for ourselves as we go along.
Douglas Adams
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Μην μου απαντήσεις σε αυτό το νήμα επί της θεωρίας σου. Θα μας κράξουν και θα έχουν δίκιο.
Ξέρεις που θα βρεις την απάντηση. :violence-instagib:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Κάποτε πριν χρόνια ήμουν σε μια συζήτηση για την ελευθερία στο σεξ.
Και έλεγαν κάποιοι πιτσιρικάδες γύρω στα 20 ότι < εγώ είναι ομοφυλόφιλος και εγώ λέει ο άλλος είχα την τάδε εμπειρία και και κτλ > δεν άντεξα και τους είπα να κάνουμε μια ομαδική παρτούζα.
Εγώ ήμουν με την σύζυγο μου και τα παιδιά μου αγόρι 14 και κορίτσι 9 και δεν αστειευόμουνα.
Είχα και έχω βαρεθεί να μιλώ στα αμφιθέατρα περί ανέμων και υδάτων.
Με ενδιαφέρει η πράξη γιατί είμαστε όλο μπλα μπλα και βρισκόμαστε όλοι στο απυρόβλητο .
Μιλάμε και λέμε πράγματα χωρίς κόστος.
Θα μου πείτε τι σχέση έχουν όλα αυτά με την αθεΐα , αλλά ίσως θα με ενδιέφερε να μιλήσω πιο πολύ για την ελευθερία.
Θέλουμε δεν θέλουμε μέσα στο dna μας έχουμε τόσες πολλές θρησκευτικές πληροφορίες που αντιδράμε πολλές φορές τόσο χριστιανικά που ούτε το παρατηρούμε.
Σημ. dtango πολύ μου άρεσε το παράδειγμα σου ίσως επειδή έχω ταξιδέψει λίγο και εγώ να επικοινωνούμε.
Εμένα δεν μου αρέσουν τα θρησκευτικά ούτε η ιστορία γιατί έχουν πολλές ανακρίβειες.
Εάν παρακολουθήσεις τις τέχνες και τις επιστήμες θα καταλάβεις και την ιστορία, τα θρησκευτικά είναι για τον έλεγχο των λαών.
Και δεν είμαι κκε .-
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

epicourosan έγραψε: Εάν παρακολουθήσεις τις τέχνες και τις επιστήμες θα καταλάβεις και την ιστορία, τα θρησκευτικά είναι για τον έλεγχο των λαών.
Εγώ μαζί σου!
Τα θρησκευτικά διδάγματα τα παίρνω από την τέχνη:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
epicourosan έγραψε: Εάν παρακολουθήσεις τις τέχνες και τις επιστήμες θα καταλάβεις και την ιστορία, τα θρησκευτικά είναι για τον έλεγχο των λαών.
Εγώ μαζί σου!
Τα θρησκευτικά διδάγματα τα παίρνω από την τέχνη:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Μεγάλο πράγμα η έμμηνος ρύσις...
Φαντάζεσαι τί ταράκουλο θα έπαθε ο Homo Τάδε, μόλις αντιλήφθηκε ότι η γυναίκα είχε πάνω της ένα όργανο μέτρησης του χρόνου;
Και θα μπορούσε (και δεν άργησε να το βάλει σε εφαρμογή) να μετρήσει πότε ακριβώς θα ξαναγεμίσει το φεγγάρι, θα έλθει και πάλι η άνοιξη;
Ταμπλάς στην κυριολεξία θα του ήρθε! δεν είναι λοιπόν καθόλου περίεργο που την "θεοποίησε" (σε εισαγωγικά, μην το ερμηνεύσεις αλλοιώς) σε αγαλματάκια...
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε: Ταμπλάς στην κυριολεξία θα του ήρθε! δεν είναι λοιπόν καθόλου περίεργο που την "θεοποίησε" (σε εισαγωγικά, μην το ερμηνεύσεις αλλοιώς) σε αγαλματάκια...
Περίεργο είναι που της φόρεσε καλύπτρα…
Εικόνα
και της έδεσε τα χέρια…..
Εικόνα

Πριν την βιάσει. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Πάλι εκτός θέματος βγήκατε. Μαζευτείτε...
It is by will alone I set my mind in motion.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Πάλι με φτιάξατε μπορεί να είσαι τεμπελόσκυλο άλλα είσαι ξύπνιος.
Τέλος πάντων ο χρόνος και η μέτρηση του όπως τον ξέρουμε χωρίς να αναφέρω την σχετικότητα και όλα τα άλλα επιστημονικά γιατί δεν τα ξέρω και καλά ισχύει μόνο για εμάς τους μικρούς φοβισμένους και γεμάτους προλήψεις ανθρωπάκους.
Έχεις δει κάποιους ανθρώπους ίδιας ηλικίας , που ο ένας φαίνεται 30 ετών ( και να είναι ) και ο άλλος 60?
Ξέρετε πόσο έχει αλλάξει η ανθρωπότητα τα τελευταία 50 έτη , την περίοδο την υπολόγιζαν γιατί τους ενδιέφερε η τεκνοποίηση, τώρα με τον παγκόσμιο ευνουχισμό τι μας ενδιαφέρει ( σορυ τεμπελόσκυλο ).
Επανέρχομαι ΘΕΟΣ
Θεός για ένα παπά είναι αυτός που θα συγχωρήσει τις αμαρτίες του.
Για ένα έμπορο αυτός που θα τον βοηθήσει να κάνει λεφτά
Για ένα στρατηγό αυτός που θα τον βοηθήσει να κερδίσει την μάχη
Για ένα ερωτευμένο αυτός που θα τον βοηθήσει να κερδίσει την ερωμένη του
Βάλτε τώρα εσείς την συνέχεια και γράψτε ένα κατάλογο ατελείωτο.
Το μόνο που ταιριάζει σε όλες τις περιπτώσεις είναι το προσωπικό κέρδος και αν υπάρχουν τόσες περιπτώσεις θρησκευτικότητας δεν πρέπει να υπάρχουν και άλλες τόσες αθεΐας αθρησκίας?
Ας μην κάνουμε την φτώχεια μας αρετή.
Το θέμα άθεος η μη είναι θέμα θεώρησης και συμπεριφοράς απέναντι σε συνανθρώπους μας τι με νοιάζει εμένα αν είσαι άθεος όταν είσαι βιαστής, δηλαδή μπορεί να είσαι καλός βιαστής ?
Στο όνομα του θεού ( συμφέρον ) έχουν γίνει τα μεγαλύτερα αίσχη στην ιστορία.
Χιούμορ πως μεταφράζεται στα ελληνικά?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση