Δινουμε καλό όνομα στην αθεία;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Θα προσυπογράψω τα λεγόμενα του Επικουρίδη. Θα σημειώσω μόνο πως προσωπικά ποτέ μου δεν ένιωσα καταπιεσμένος ως άτομο στην Ελλάδα. Ίσως η χριστιανική μανία καταδιώξεως να είναι κολλητική. Να το προσέξουμε αυτό.
Εικόνα
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αγαπητέ Александр Василиевич Wazdabaz,

πρέπει να καταλάβεις την διαφορά forum και ομάδας. Εδώ που μπήκες είναι forum δηλαδή, αγορά, καφενείο πως το λένε, οπότε είναι λογικό να δεις χαλαρές συζητήσεις, εννίοτε καυβγάδες, και φυσικά τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του.
Τι να κάνουμε έχουμε και άλλες ανάγκες πιο ανθρώπινες και πιο απλές.
Η ομάδα της αθείας που ονομάστηκε έτσι για ευνόητους λόγους είναι άλλο πράγμα.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάτι? Αν υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο για την συμπεριφορά ορισμένων απέναντι στους πιστούς την συμπεριφορά των πιστών απέναντι σε εμάς δεν την πρόσεξες? Το ότι οι περισσότεροι μπαίνουν εδώ μέσα τρολλάροντας δεν το πρόσεξες? Πολύ επιλεκτική παρατηρητικότητα έχεις.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Βλέπετε τι απόψεις υπάρχουν εκεί έξω στον κόσμο …
Όταν χάριν της συζήτησης σας παρακαλάω να μην καλλιεργούμε εχθρικό κλίμα, όταν σας λέω πως δεν υπάρχει δικαιολογία για όλη αυτή την συμπεριφορά που δείχνετε … εσείς απλά συνεχίζετε να με καταδικάζετε, καταδικάζοντας ουσιαστικά τον ίδιο τον εαυτό σας.
Όλα αυτά σας τα γράφω καλοπροαίρετα, ειλικρινά χωρίς να έχω καμιά διάθεση να σας προσβάλω. Νόμιζα ότι επιθυμείτε την παρουσία κάποιου απλού πιστού, αλλά εσείς με όλα αυτά τα επιθετικά σχόλια φανερώνετε το αντίθετο και λυπάμαι γι’ αυτό.
Παλληκάρι, πέρα από την εμμονή αυτή που έχεις με το θέμα, έχεις κάτι άλλο να δώσεις στην κοινωνία; Εδώ μπορείς να μας πείς ένα λόγο γιατί να πιστέψουμε ότι υπάρχει θεός και μάλιστα είναι έτσι όπως τον περιγράφει η μυθολογία σας;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Βλέπετε τι απόψεις υπάρχουν εκεί έξω στον κόσμο …
Όταν χάριν της συζήτησης σας παρακαλάω να μην καλλιεργούμε εχθρικό κλίμα, όταν σας λέω πως δεν υπάρχει δικαιολογία για όλη αυτή την συμπεριφορά που δείχνετε … εσείς απλά συνεχίζετε να με καταδικάζετε, καταδικάζοντας ουσιαστικά τον ίδιο τον εαυτό σας.
Όλα αυτά σας τα γράφω καλοπροαίρετα, ειλικρινά χωρίς να έχω καμιά διάθεση να σας προσβάλω. Νόμιζα ότι επιθυμείτε την παρουσία κάποιου απλού πιστού, αλλά εσείς με όλα αυτά τα επιθετικά σχόλια φανερώνετε το αντίθετο και λυπάμαι γι’ αυτό.
Παλληκάρι, πέρα από την εμμονή αυτή που έχεις με το θέμα, έχεις κάτι άλλο να δώσεις στην κοινωνία; Εδώ μπορείς να μας πείς ένα λόγο γιατί να πιστέψουμε ότι υπάρχει θεός και μάλιστα είναι έτσι όπως τον περιγράφει η μυθολογία σας;
Αγαπητέ μου εάν δεν προσπαθήσεις αρχικά να λύσεις αυτά τα απλά θέματα, πως είναι δυνατόν να προχωρήσεις στην εύρεση του Θεού;
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

@Александр Василиевич Wazdabaz

Ο παρών χώρος αγαπητέ δεν αποτελείται από κάποια στρατευμένη συμπαγή ομάδα ανθρώπων οι οποίοι και δρούνε στοιχισμένα, ο καθένας μιλά για λογαριασμό του και είναι λογικό και αναμενόμενο να υπάρχουν και κάποιοι πιο ευέξαπτοι ή λιγότερο υπομονετικοί από τους υπόλοιπους. Όσο για την συμπεριφορά των διαφόρων μελών απέναντι στον Ορθόδοξο θα ήθελα, όπως σου επισημάνθηκε και παραπάνω, να λάβεις υπ' όψιν σου την προκλητικά (έως παρεξηγήσεως) επίμονη στάση του, απέναντι στα εύλογα ερωτήματα πολλών, να μην απαντά ουσιαστικά! Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχω λάβει ούτε κατ' ελάχιστον ικανοποιητικές απαντήσεις σε όσα κατά καιρούς τον έχω ρωτήσει. Κατόπιν όλων αυτών μια κάποια παρεκτροπή των υπολοίπων μελών είναι αναμενόμενη και κατ' εμέ δικαιολογημένη, και η υπομονή έχει τα όρια της!
Να πω και αυτό, κατά την γνώμη μου και η ειρωνεία αποτελεί θεμιτό "όπλο" σε μια λεκτική διαμάχη όταν όλα τα υπόλοιπα λογικά επιχειρήματα φαίνεται να μην γίνονται αντιληπτά, ιδίως όταν κατά τα φαινόμενα η αντίπαλη πλευρά δεν έχει ως πραγματικό σκοπό της να συζητήσει, να διαλεχθεί αλλά να προβοκάρει μια συγκεκριμένη στάση εκ μέρους των συνομιλητών της έτσι ώστε να "¨δικαιολογείται" κατόπιν να κλαίγεται ανά το διαδίκτυο ότι "του συμπεριφέρονται άσχημα οι άθεοι".
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Αγαπητέ Ορθόδοξος γιατί εξάπτεστε; Μπορούμε να ομιλούμε ήρεμα ευελπιστώ. Εάν δεν επιδιώξετε τη θεία φώτιση πως είναι δυνατόν να ελπίζετε στην ανάδειξη της αλήθειας; Δίχως τη θεία χάρη δεν είστε παρά ένα ταπεινός αδαής. Δε θα έπρεπε πρώτα όμως να ζητήσετε συγχώρεση για την αμαρτωλή σας συμπεριφορά που βρίθει από αλαζονεία και εγωισμό;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητέ Ορθόδοξος,
σκέφτηκες άραγε για την αίρεση της Ορθοδοξίας εις την οποίαν έχεις παρασυρθεί, όπως σου ανέλυσα στην τελευταία μας συνομιλία, και κινδυνεύεις με οριστική απώλεια της ουράνιας βασιλείας;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητέ Ορθόδοξος,

αλήθεια δεν σε ικανοποίησαν οι τόσες σελίδες που γράφτηκαν χάρις στο δικό σου ποστ και άνοιξες πανιά και για άλλο φόρουμ; με το ίδιο ακριβώς ερώτημα; και το ίδιο χρώμα; και την ίδια γραμματοσειρά;

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8& ... 8#p3080948

Copy+paste το κάνεις;
Πιστεύω να μην κάνεις copy+paste και τις απαντήσεις που έδινες εδώ!
Αλλά έχε το νου σου, διότι εκείνο το φόρουμ δεν έχει τόσο ευγενικά παιδιά όσο αυτό εδώ, και αν διαμαρτύρεσαι ότι εδώ σε γρατζουνίσαμε, εκεί θα σε γδάρουν! θα σε υποστηρίξουν βεβαίως οι ομόδοξοί σου, αλλά οι άλλοι κρατάνε μεγαλύτερες χατζάρες.

ΥΓ.
αν θέλει ο Αλεξάντρ Βασίλιεβιτς, και αφού βεβαίως πρώτα ο αγαπητός Ορθόδοξος συνεχίσει το νήμα που άνοιξε στο φόρουμ που οδηγεί το λινκ, ας κάνει τον κόπο να παρακολουθήσει την ενδεχόμενη συζήτηση, ώστε να διαπιστώσει εκ του σύνεγγυς τί σημαίνουν "γαμοσταυριλίκια" στα φόρα.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Η συζήτηση για και με τον Ορθόδοξο είναι off topic σε αυτό το νήμα και off logic γενικότερα. Εγώ δεν ασχολούμαι πλέον μαζί του, εφόσον στην ερώτησή μου «Που βρίσκεται ο Θεός;» μου απάντησε «όπου βρίσκετε η χάρις του Θεού» και προτείνω και σε σας να κάνετε το ίδιο: αγνοήστε τον.
karakitsossecurity έγραψε:Αγαπητέ Александр Василиевич Wazdabaz,
πρέπει να καταλάβεις την διαφορά forum και ομάδας. Εδώ που μπήκες είναι forum δηλαδή, αγορά, καφενείο πως το λένε, οπότε είναι λογικό να δεις χαλαρές συζητήσεις, εννίοτε καυβγάδες, και φυσικά τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του.
Τι να κάνουμε έχουμε και άλλες ανάγκες πιο ανθρώπινες και πιο απλές.
Η ομάδα της αθείας που ονομάστηκε έτσι για ευνόητους λόγους είναι άλλο πράγμα.
Φίλε Καρακίτσο, πρέπει να δέχεστε την κριτική καλόπιστα. Οι συζητήσεις της Ένωσης, τις οποίες βγάλατε στον δημόσιο χώρο, περιέχουν κι αυτές χαβαλέ, πράγμα που θεωρώ ανεπίτρεπτο, και είχα κάνει και σχετική παρατήρηση πριν από λίγο καιρό.

Το φόρουμ αποτελεί τον καθρέφτη της Ένωσης. Στο φόρουμ θα κάνει την γνωριμία το μελλοντικό μέλος της Ένωσης και υπάρχει περίπτωση ο άνθρωπος ο σοβαρός να μην ενθουσιαστεί (διάβαζε χαβαλέ + Βλάσφημο χιούμορ).

Όσον αφορά την ομάδα Αθεΐα, το έργο της το επιτέλεσε και θα πρέπει να πάψει να υπάρχει. Δεν νοείται Ένωση και από πίσω μια ομάδα που να επιτρέπει στον καθένα να υποπτεύεται ότι σκοπός της είναι να ελέγχει την Ένωση.

Αν εσείς σκέφτεστε με έναν τρόπο που εγώ δεν μπορώ να τον φανταστώ, πιθανόν να κάνω λάθος.
Εξηγήστε λοιπόν σε μένα, και σε όσους σκέφτονται σαν και μένα αλλά δεν ενδιαφέρονται αρκετά ώστε να αποφασίσουν να χαλάσουν την καρδιά τους ερχόμενοι αντιμέτωποι μαζί σας, πως αντιλαμβάνεστε εσείς την κατάσταση και τι αναμένετε από μια ειδική ομάδα μέσα στους κόλπους της Ένωσης.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Αγαπητέ Ορθόδοξος,

αλήθεια δεν σε ικανοποίησαν οι τόσες σελίδες που γράφτηκαν χάρις στο δικό σου ποστ και άνοιξες πανιά και για άλλο φόρουμ; με το ίδιο ακριβώς ερώτημα; και το ίδιο χρώμα; και την ίδια γραμματοσειρά;

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8& ... 8#p3080948
Καλά, άλλα επίπεδα εκεί...
Βέβαια δεν έχει ποστάρει ξανά μετά την αρχική ανάρτηση. Τι να πει, αφού εκεί δεν υπήρξε "ευήκοον ούς" ούτε στην αρχή. Γιατί εδώ, ως αθεϊστικό φόρουμ, ξεκινήσαμε να το συζητάμε. Φυσικά, αφού οι λοιποί νιώσατε την πλυμμηρίδα των επιχειρημάτων του, τον πήρατε :whistle: στον μεζέ.
Πάντως από το phorum.gr και από αυτή την ανάρτηση του Ορθό, γράψαμε πελάτη τον Σίμωνα Resurrected. :D
Ορθό, σε παρακαλώ να σπέρνεις τούδε το ερώτημά σου ως εξής:
Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός, χωρίς την παραμικρή απόδειξη για αυτό και φυσικά με όλα αυτά τα θεϊκά σημεία που παρατηρούνται;
Πώς είναι δυνατόν να φτιάχνουν και αθεϊστικά φόρουμ όπως το atheia.gr; '
:D :D :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

dtango, και αυτά που λες εσύ off-topic είναι. Τα έχεις ξαναπεί και σου έχουν δοθεί απαντήσεις αλλού.
It is by will alone I set my mind in motion.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:dtango, και αυτά που λες εσύ off-topic είναι. Τα έχεις ξαναπεί και σου έχουν δοθεί απαντήσεις αλλού.
Να με συγχωρεί η Χάρις σας Συντονιστώτατε, αλλά δεν είμαι καθόλου off-topic:
Александр Василиевич Wazdabaz έγραψε:Ζητάω ταπεινά συγνώμη για την ενόχληση, αλλα πρέπει να αναφέρω κάποια πράγματα πάνω στην συμπεριφορά των μελών της αθείας. Κυριότερο όλων όσων με απασχολούν ειναι η αναγκη ύπαρξης μελων της ...αθείας. Τι ρόλο έχει μια ομαδα αθείας;
Εξάλλου δεν ζητώ απαντήσεις. Έργα ζητώ: αποκήρυξη του αμαρτωλού παρελθόντος (kidding, in the hope that Aqyn will have a heart attack) :lol:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Εξάλλου δεν ζητώ απαντήσεις. Έργα ζητώ: αποκήρυξη του αμαρτωλού παρελθόντος (kidding, in the hope that Aqyn will have a heart attack) :lol:
Το αμαρτωλό παρελθόν είναι αποκλειστικά δικό σου. Και σε παρακαλώ πολύ μη με ξαναπιάσεις στο ψηφιακό στόμα σου.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:Θα προσυπογράψω τα λεγόμενα του Επικουρίδη. Θα σημειώσω μόνο πως προσωπικά ποτέ μου δεν ένιωσα καταπιεσμένος ως άτομο στην Ελλάδα. Ίσως η χριστιανική μανία καταδιώξεως να είναι κολλητική. Να το προσέξουμε αυτό.
Βαγγέλη ευχαριστώ, για την προσυπογραφή των θέσεών μου. Βάζεις όμως κάποιες επιφυλάξεις, μήπως δείχνω χριστιανική μανία καταδιώξεως και αναφέρεσαι και στη διαπίστωση-δήλωσή σου, ότι εσύ δεν ένιωσες καταπιεσμένος στην Ελλάδα.

Κοίτα και αφουγκράσου, σε παρακαλώ, με προσοχή τα λίγα συμπληρωματικά που θα σου πω. Δεν διακατέχομαι από μισαλλόδοξα αισθήματα κατά των θρησκειών. Η απόδειξη για τη δήλωσή μου αυτή καταφαίνεται σ’ όλα τα κείμενά μου στα οποία καλώ τους πλουμιστούς να ασχοληθούν και με τα καθημερινά προβλήματα του ποιμνίου τους που στην πραγματικότητα είναι πελάτης τους.

Αγαπημένε φίλε μου, μ’ αναγκάζεις να σε ταρακουνήσου, σχετικά με το γεγονός ότι δεν νοιώθεις ότι σε καταπιέζουν. Δηλαδή όλα στο Ελλαδιστάν πρέπει να τα βλέπουμε ρόδινα και ωραία!

Κατ’ αρχήν, δεν σε κατηγορώ , γιατί και εγώ, παρά το γεγονός ότι είχα κατ’ εξακολούθηση «υπερπιεσθεί», για τις δύο φορές πυρπολήσεων δύο πατρικών σπιτιών το 43 και το 47, από τους Γερμανούς και τους εθνικόφρονες αντιστοίχως, τρεις φορές έγινε απόπειρα ενάντια στο παιδικό δικαίωμα να ζω το 47 από δεξιόφρονα «πατριώτη», το 42 οι Ιταλοί πυροβόλησαν ζεμένο βόδι μας και πυροβόλησαν θανάσιμα τον δέκα επτάχρονο ζευγίτη αδελφό μου, στη πέτρινη και συφοριασμένη πολεμική περίοδο 41-49 τραβήξαμε αφόρητη πείνα, γευτήκαμε τρόμο που χτυπούσε κόκκινο, κακοποιηθήκαμε και από τα στρατεύματα κατοχής και εκατέρωθεν από τους εμφύλιους αντιπάλους, θρηνήσαμε θύματα, και παρόλα αυτά επαναλαμβάνω, ότι για δεκαετίες εξακολουθούσα να μην αντιλαμβάνουμε τι ρόλο έπαιζαν επουράνιοι και γήινοι θεοί.

Η αφύπνισή μου ενεργοποιήθηκε, όταν δοκίμασα το αδίστακτο και τη στυγνότητα των μεγιστάνων πολυεθνικών εταιριών που λιμαίνονταν την αγορά, ως συνεταιριστής και εκπρόσωπος τριάμιση χιλιάδων εταίρων μικροπαντοπωλών.

Αυτές οι κυρίες του διαίρει και βασίλευε, δεν επιδοκίμασαν τη συσπείρωση μικρών και αδύναμων επαγγελματιών. Κάποιπος εκπρόσωπος ομίλου πολυεθνικών εταιριών, μου είπε ξεκάθαρα, ότι το έργο της συσπείρωσης αποτελεί κόκκινο πανί για τους καπιταλτστές που θέλουν την αγορά με υποχείριους πελάτες. Αν αφήσουμε διοργανωτές μεγάλων ομάδων επαγγελματιών, τότε προς τι νικήσαμε στο Γράμμο και το Βίτσι;

Και όλα αυτά γιατί τα υπεστήκαμε και από ποιους, σφριγηλέ νέε και συνάθεε Βαγγέλη;

Μα από τους προγόνους εκείνων που και σήμερα, μας διαιρούν και βασιλεύουν, μας εξαθλιώνουν καταληστεύοντάς μας και ως εργαζόμενους και ως καταναλωτές και δεν διστάζουν να μας αιματοκυλήσουν ξανά και ξανά, όταν κρίνουν ότι πρέπει να διαιωνίσουν τα παράνομα κέρδη τους.

Μήπως η κρίση που περνούμε σήμερα δεν είναι μια μορφή επίθεσης και καταλήστεψης, μια αισχρή μορφή οικονομικού πολέμου; Και όμως εσύ ισχυρίζεσαι ότι δεν πιέζεσαι στη χώρα, όπου δρουν, καταληστεύουν, μας αφήνουν άνεργους και εξαθλιωμένους. Αλήθεια φίλε μου πως θα αντιπαρατεθούμε σ’ αυτούς τους λύκους, όταν δεν νοιώθουμε, ότι μας δαγκάνουν;

Βαγγέλη, μήπως με την εκπαίδευση που μας δίνουν, κατορθώνουν ν’ αμβλύνουν τα αντανακλαστικά επισήμανσης και υπεράσπισης κατ’ αυτών που μας πηδούνε ποικιλοτρόπως;

Μήπως και ο Νοξ, για το λόγο αυτό επιδοκιμάζει με φανατισμό τον καπιταλισμό; Τον πάω τον Νοξ και τον θέλω συμμαχητή μας. Αλλά βλέπω ότι πολεμά μόνο τους αόρατους θεούς. Δεν μπορεί να δει τους γήινους τραμπάκουλες. Μα οι καπιταλιστές είναι αυτοί που μας εξαντλούν αφήνοντάς μας μόνο τα ψίχουλα.

Τελειώνοντας πρέπει να προσθέσω και τα εξής: Δεν νοιώθουν καταπιεσμένοι, η άρχουσα τάξη, οι υποτακτικοί αυτών πολιτικοί και θρησκευτικοί ταγοί, οι βολεμένοι, και, οι οπαδοί και τα ποίμνια. Και εμείς οι άθεοι, δεν μπορούμε ν’ ανήκουμε σ’ αυτούς.

Ας τα σκεφθούμε όλα αυτά, αν φιλοδοξούμε να ταυτίσουμε τον αθεϊσμό μας με την υλοποίηση και διεύρυνση των καταστατικών σκοπών της Ένωσής μας.

Διαφορετικά θα καταλήξουμε σε δύο ανώφελα αποτελέσματα: στην εν κενώ λειτουργία και στη μια τρύπα στο νερό. Και όλοι θα φταίνε, εκτός από τους ίδιους μας!

Πάντως μην αποθαρρυνόμαστε. Με τον καιρό θα βρούμε το σωστό βηματισμό μας, θα γίνουμε διμοιρία επιδείξεων, τάγματα, συντάγματα, ταξιαρχίες και στρατιές ξεκάθαρων εξειδικευμένων μαχητών.

Εκείνο που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε είναι το λάβαρο του χάρχαρ με μήνυμά του; «Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα». «Απόλυτα συμμαχητής και συνυπερασπιστής σας, στη μάχη των σκοτεινών επιδιώξεων πάντων των θυτών μας».

Οι αντιπαραθέσεις και οι αλληλοσπαραγμοί τους, μ’ αφήνουν αδιάφορο και δεν μου καίγεται καρφί. Εκείνο που μ’ ενοχλεί είναι το αντικοινωνικό φθοροποιό μεταφυσικό έργο, όχι για να σώσουν τους οπαδούς τους, όπως ισχυρίζονται και κόπτονται, αλλά να τους ελέγξουν και να τους χρησιμοποιήσουν, για τους δικούς τους σκοπούς επικυριαρχίας και παράνομου πλουτισμού.

Μ’ άρεσε το εικονικό γκάλοπ, όσον αφορά τα ποσοστά ελέγχου επί των οπαδών τους Ελλήνων πολιτών.

Να υπολογίζεις, ότι εν δυνάμει άθεοι με τα προκλητικά τους σκάνδαλα των συμμάχων πολιτείας και εκκλησίας, τα ποσοστά των άθεων αγγίζουν το 70% του εικονιζόμενου κεφαλοτυριού. Θα σε παρηγορήσω με μερικά νούμερα άθεων απ’ ορισμένες χώρες της Υφηλίου:

Στατιστικά ήθελα να σας ενημερώσω ότι ανά τον κόσμο δηλώνουν ΑΘΕΟΙ στο Βιετνάμ το 81% , στην Ιαπωνία το 64%, στην Τσεχία το 54%, στην Ελλάδα το 16% , ενώ στις Η.Π.Α. μόνο το 3%. Στην Κίνα δεν πιστεύουν , αλλά δεν είναι άθεοι, διότι έχουν θεούς τον Ήλιο, τα ζώα και τα φυτά πού έγιναν από τον Δημιουργό για την υπηρεσία του ανθρώπου.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Εξακολουθώ να συμφωνώ, Επικουρίδη, απλά δηλώνω ότι συχνά το αίσθημα καταπίεσης συχνά (ή και αγανάκτησης) είναι κολλητικό, λόγω ενσυναίσθησης και επιρροής από τον περίγυρο. Η δική μου αντίληψη σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί απόδειξη/κατάρριψη της θέσης σου. Συγγνώμη για την παρεξήγηση.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

dtango ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς επιδιώκεις με την δήθεν κριτική σου. Μια ομάδα ανθρώπων αποφάσισε και αφιέρωσε τον χρόνο της και σιγουρα και κάποια χρήματα για να μπορείς εσύ και εγώ να έχουμε έναν χώρο όπως αυτός να ανταλλάσουμε ιδέες. Άυτή η ομάδα εμπλουτίστηκε σιγά από νέα άτομα που έδειξαν ότι ενδιαφέρονται και που φυσικά είχαν το χρόνο να το κάνουν και προχώρησε ένα βήμα παρά πέρα ιδρύοντας μια ένωση προσώπων που αν είχες την διάθεση θα μπορούσες να παρεβρεθείς να έχεις λόγο και να γνωρίσεις και απο κοντά αυτούς τους ανθρώπους και να είσαι σήμερα ένας από αυτούς. Αυτές οι προσπάθειες θέλουν συλλογικότητα και όχι γκρίνιες. Τους κατηγορείς για χαβαλέ και το θεωρείς και ανεπίτρεπτο? Μια παρέα φίλων είναι και θα κάνουν και χαβαλέ, εγώ θεωρώ ανεπίτρεπο να υπονομέυεις μία προσπάθεια και μάλιστα στην αρχή της χωρίς καν συμμετέχεις ενεργά.
Όσον αφορά την ομάδα Αθεΐα, το έργο της το επιτέλεσε και θα πρέπει να πάψει να υπάρχει. Δεν νοείται Ένωση και από πίσω μια ομάδα που να επιτρέπει στον καθένα να υποπτεύεται ότι σκοπός της είναι να ελέγχει την Ένωση.
η ομάδα αυτή είναι ομάδα εργασίας, είναι άνθρωποι που αφιερώνουν τον χρόνο τους για όλα αυτά που βλέπεις, αν πάψει να υπάρχει θα πάψει να υπάρχει και η ένωση και το φόρουμ και το μπλογκ. Αυτό θες?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:dtango ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς επιδιώκεις με την δήθεν κριτική σου. Μια ομάδα ανθρώπων αποφάσισε και αφιέρωσε τον χρόνο της…
[…]
Μια παρέα φίλων είναι και θα κάνουν και χαβαλέ, εγώ θεωρώ ανεπίτρεπο να υπονομέυεις μία προσπάθεια και μάλιστα στην αρχή της χωρίς καν συμμετέχεις ενεργά.
Κατ’ αρχήν σ’ ευχαριστώ για τον φιλικό και σοβαρό τόνο στον οποίο απάντησες και μετά θέλω να σου πω ότι ο τρόπος σου αυτός με έκανε για πρώτη φορά να υποπτευτώ ότι φέρεστε απολυταρχικά χωρίς να το συνειδητοποιείτε.

Την παρέα των φίλων, όπως την αποκαλείς, εγώ την θεώρησα από την πρώτη στιγμή ως επίσημους αντιπροσώπους όλων των άθεων της Ελλάδας και παρότι πολλές φορές επιμένατε, ιδιαίτερα η Μελάνη, ότι αυτό δεν ισχύει, τα πράγματα αποδεικνύουν ότι είχα δίκιο. Παραμένοντας εκτός, βλέπω τα πράγματα από την οπτική γωνία του ευρισκόμενου εκτός και διαμαρτύρομαι για ότι θεωρώ λάθος.

Το κυριότερο λοιπόν λάθος σας είναι, συνεχώς από την πρώτη στιγμή, ότι αδιαφορείτε για την έλλειψη δημοκρατικότητας στην οργάνωσή σας και αυτό είναι εντελώς μα εντελώς απαράδεκτο για οργάνωση άθεων.

Αν ανήκα στην ομάδα σας δεν θα συμφωνούσα ποτέ στην δημοσίευση του νήματος με τίτλο «Δημοσκόπηση: να κάνουμε τον χώρο αυτόν ορατό σε όλη την ομάδα;» το οποίο βρίσκεται στις προ-ιδρυτικές συζητήσεις.
Οι πέντε (?) πρωτεργάτες συζητούσαν μεταξύ τους κρυφά από τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας. Όταν λοιπόν έγινε η πρόταση να ανοίξει ο χώρος και για τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, ο Breadfan νόμισε πως η πρόταση ήταν να ανοίξει ο χώρος για όλους τους άθεους (όπως δηλαδή είχε γίνει την πρώτη φορά) και έγραψε:

Ωχ, Θεέ μου...
Δεν ξέρω αν θα το αντέξω, φοβάμαι ότι θα γίνει χαμός.

Για παράδειγμα, προβλέπω ότι στις προτάσεις για την επωνυμία θα εμφανιστούν:
[…]
Και φυσικά θα πέσει τεράστια γκρίνια για τον κεντρικό πυρήνα της ένωσης όπως περιγράφεται στο καταστατικό.

Δεν έχω ψηφίσει ακόμα. Θα ψηφίσω ναι, υπό δύο όρους.
α) Να διαγραφεί το post μου αυτό, για να σας αποδείξω ότι έχω κληρονομικό χάρισμα.
β) Να γίνει σαφής προειδοποίηση σε όσους κάνουν post σε αυτό το χώρο να κρατήσουν το επίπεδο.


Breadfan, ειλικρινά σε συγχαίρω που θα ψήφιζες «ναι». Ευτυχώς που δεν σου έγινε η χάρη και το post δεν διαγράφηκε.

Για το καταστατικό φαίνονται να συζητούν έξι άτομα και δεν μπορώ να γνωρίζω αν το καταστατικό παρουσιάστηκε έτοιμο στα υπόλοιπα μέλη της ομάδας.
Πάντως, ο αμαρτωλός κεντρικός πυρήνας της Ένωσης παρέμεινε, τον πολέμησα μόνος μου κόντρα σε όλες τις κατηγορίες σας, και στην πρώτη γενική συνέλευση κατέρρευσε για να αφήσει πίσω του το χάος.

Από την προστασία που προσέφερε στην Ένωση η θωράκιση του κεντρικού πυρήνα, ο οποίος μάλιστα αναμένατε ότι θα προκαλέσει διαμαρτυρίες, φτάσαμε στην παντελή έλλειψη πυρήνα και προστασίας και περιμένετε αυτό να γίνει πιστευτό;

Όπως επισήμανα και σε ένα μέλος της ομάδας σας με πμ, η Μελάνη δηλώνει ότι δέχεται νέα μέλη στην ομάδα «Αθεΐα»:
Στις 14 Νοεμβρίου, στο νήμα με τίτλο «Ποιες κατηγορίες Άθεων γίνονται αποδεκτές στην Ένωση Άθεων» # 46813, η Μελάνη έγραψε:

Αν κάποιος θέλει να γίνει μέλος της ομάδας Αθεϊα μπορεί να το ζητήσει είτε με μήνυμα στο inquiries@atheia.gr είτε μέσω της φόρμας επικοινωνίας στη δεξιά στήλη του μπλογκ, και το αίτημά του θα περάσει από δημοψήφισμα μεταξύ των μελών της ομάδας. Ούτε κι εδώ δεν εξετάζουμε πεποιθήσεις, εξετάζουμε το κατά πόσον το άτομο που προτείνεται ως μέλος έχει την πρόθεση και τη δυνατότητα να προσφέρει στους σκοπούς της ομάδας. Είναι μια σχετικά μικρή κλειστή ομάδα, γιατί θέλουμε άτομα αξιόλογα με ικανότητα και όρεξη για δουλειά και θέλουμε να ταιριάζουμε μεταξύ μας ώστε να συνεργαζόμαστε καλά.

Βοήθεια για το φόρουμ και το μπλογκ μπορείτε να βρείτε από τα μέλη της Ένωσης, διαφορετικά οι δικαιολογίες που προβάλλεται δεν πείθουν κανέναν.

Θα αναγκαστείτε τελικά να επαναφέρετε τον θεσμό των τακτικών μελών (τα οποία θα επιλέγονται όμως από τα εν ενεργεία τακτικά μέλη και όχι από την γραμματεία) με κόστος αργότερους ρυθμούς ανάπτυξης της Ένωσης, η οποία όμως θα είναι μια Ένωση για την οποία θα μπορούν όλοι να είναι υπερήφανοι.

Αυτό επιδιώκω, Καρακίτσο φίλε μου, μια Ένωση για την οποία θα είμαι υπερήφανος.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Την παρέα των φίλων, όπως την αποκαλείς, εγώ την θεώρησα από την πρώτη στιγμή ως επίσημους αντιπροσώπους όλων των άθεων της Ελλάδας και παρότι πολλές φορές επιμένατε, ιδιαίτερα η Μελάνη, ότι αυτό δεν ισχύει, τα πράγματα αποδεικνύουν ότι είχα δίκιο.
Αυτή είναι η ρίζα όλων των διαφορών μας, αλλά δεν νομίζω να το μετονομάσουμε σε "Ενωση Κάποιων Αθέων Ελλάδας" για να σε διαψεύσουμε.
Δεν ισχύει αυτό που λες, είναι μία εμμονή σου για τον ένα και μοναδικό φορέα των αθέων στην Ελλάδα. Μου θυμίζεις το "Εις μίαν καθολικήν και αποστολικήν εκκλησίαν", καλά σε λέω καρα-δογματικό εγώ...
dtango έγραψε:Αυτό επιδιώκω, Καρακίτσο φίλε μου, μια Ένωση για την οποία θα είμαι υπερήφανος.
DIY
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte, mon amour!

Είσαι εις εκ των πέντε σκληροπυρηνικών.
Άσε τον ανένταχτο λαό να μιλήσει. :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Μια ομάδα ανθρώπων αποφάσισε και αφιέρωσε τον χρόνο της και σιγουρα και κάποια χρήματα για να μπορείς εσύ και εγώ να έχουμε έναν χώρο όπως αυτός να ανταλλάσουμε ιδέες.
θέλει πολύ προσπάθεια για να δεις κάτι στραβό στην παραπάνω μου πρόταση και τα κατάφερες. Λέγοντας θέλει πολύ προσπάθεια εννοώ ότι πρέπει να βάλεις το αυτονόητο στην άκρη, ότι δηλαδή για να ξεκινήσεις κάτι θα το κάνεις πρώτα με φίλους και γνωστούς, με ανθρώπους δηλαδή που γνωρίζεις εμπιστεύεσαι και μπορείς να συνεργαστείς, και φυσικά αφού κοπιάσεις και το στήσεις οφείλεις αν μη τι άλλο πρώτα στον εαυτό σου να το προστατέψεις, ενώ εσύ εμ το βρήκες έτοιμο εμ το διαβάλλεις με ιστορίες συνωμοσίας.
Φυσικά δεν πρόκειται να σου απαντήσω σχετικά με τι έκανε και τι είπε ο Breadfan, ούτε γνωρίζω το "παρασκήνιο", αυτά που σου λέω έχουν να κάνουν με το πως εγώ βλέπω τα πράγματα.
Να ξεκαθαρίσουμε επίσης ότι εγώ δεν είμαι ενεργό μέλος της ομάδας διότι δεν έχω πολύ χρόνο, δεν ήμουν φίλος ή γνωστός με τα παιδιά, από εδώ τα έχω γνωρίσει, αλλά τουλάχιστον φρόντισα να συναντήσω και να γνωρίσω κάποιους από αυτούς σε μία και μοναδική συνάντηση που κατάφερα να παραστώ.

Τώρα όλα τα υπόλοιπα που γράφεις για καταστατικά τακτικά και άτακτα μέλη γενικές συνελεύσεις κλπ κλπ δεν βρίσκω νόημα σε τέτοια κουβέντα. Κάποιοι αποφάσισαν να κάνουν μία ένωση. Θα την κάνουν όπως θέλουν και όπως νομίζουν ότι είναι σωστό. Δεν είναι δυνατόν να εμπλακούν 1000 άτομα σε κάτι τέτοιο, να λέει ο καθένας ότι του κατέβει και απόφαση να μην βγαίνει. Αυτές οι δουλειές θέλουν αποφασιστικότητα και ταχύτητα αλλιώς τις έφαγε η μαρμάγκα, και μόνο ένα μικρό και ευέλικτο σχήμα μπορεί να τα φέρει εις πέρας. Ας είναι ο αμαρτωλός πυρήνας όπως τον αποκαλείς αλλά κάποιος πρέπει να είναι.

Εσύ από την άλλη γκρινιάζεις σαν τους γέρους στο μαπετ σώου από το θεωρείο σου χωρίς να προσφέρεις κάτι. Η ένωση το φόρουμ η ομάδα θέλουν συμμετοχή χέρια και ουσιαστική βοήθεια όχι γκρίνια. Αν θέλεις να συμμετέχεις είμαι σίγουρος ότι δεν θα στο αρνηθεί κανείς, και από μέσα θα εκφράσεις ότι έχεις να εκφράσεις, αν πάλι νιώθεις ότι δεν σε αντιπροσωπεύει κάτσε στην από όξω. Από την άλλη η χρησιμότητα της ένωσης πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη και μόνο κακό θα προκαλέσεις σαμποτάροντας την.
Το όνομα αθεΐα δεν είναι κατοχυρωμένο και η ένωση δεν μπορεί να τους εκφράζει όλους.
Εδώ το ΠΑΣΟΚ έχει σφετεριστεί ολόκληρο σοσιαλισμό και η αθεΐα μας μάρανε.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Απάντηση