Καλησπερααα σε ολους (Ρία)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Είμαι η Ρία, ομοιοπαθούσα άθεη.
Και λέω ομοιοπαθούσα γιατί δεν περνάμε και λίγα εμείς οι άθρησκοι Έλληνες μέσα στη θεοκρατική Ελλάδα μας! Πληρώνουμε τις εκκλησίες τους ΚΑΙ το προσωπικό τους, ανεχόμαστε παπάδες μέσα στην εκπαίδευση ΚΑΙ στην πολιτική, δεν μπορούμε να επισκευτούμε κάποιες παραλίες της Μακεδονίας('Αγιο Όρος) γιατί δεν έχουμε πέος ΚΑΙ δεν μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε για τις καμπάνες που ακούμε καθε μια ώρα... και πολλά άλλα. Όλη μου η οικογένεια ευτυχώς είναι απελευθερωμένη από την θρησκεία, όμως η πλειοψηφία των ανθρώπων που ξέρω όχι, και αυτός είναι και ο λόγος που μπήκα σ αυτό το forum. Γιατί βλέπω πόσο μπόρει η θρησκεία να επηρεάσει τον ορθολογισμό, την κρίση, την πρόοδο αυτών των ανθρώπων, βλέπω πόσο κακό μπορεί να κάνει η θρησκεία...
Θα χαρώ να διαβάζω έξυπνες συζητήσεις από τα έξυπνα μέλη του forum! Au revoir!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς την Ρία.
Στο μέρος που είσαι, ο κύκλος των ανθρώπων έχει πρόβλημα αν δηλώσεις ότι είσαι άθεη;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Πρόβλημα δεν μπορεί να έχει κανείς με το αν είμαι άθεη ή όχι γιατί δεν επηρεάζεται από αυτό. Κάποιοι όμως έχουν απορία, σαν να μην το χωράει ο νους τους σαν δυνατή επιλογή! Προς τι η ερώτηση, φίλτατε;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες ρια αλλα μην κανεις τοσο τραγικα τα πραματα για την ελλαδα και ειδικα για εσας της γυναικες γιατι δεν ειναι ετσι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Καλώς σε βρήκα Αριστοτέλη! Τα πράγματα είναι πολύ πιο τραγικά απ όσο τα λέω εγώ, το θέμα είναι πως τα αντιμετωπίζουμε εμείς. Αν καθησυχαζόμαστε και πιστεύουμε οτι όλα ειναι οκ τότε βεβαίως και τα αντιμετωπίζουμε λαθος...
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Ρία! Καμία αναπηρία στο πνεύμα, αυτό είναι προφανές. Χαίρομαι που ήρθες κοντά μας.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Γεια σου Ρία.
Εξαιρετική η εισαγωγή σου. :D
Και εξαιρετική επιλογή να μοιραστείς τον πόνο σου σε αυτό το φόρουμ (για να ευλογήσουμε και τα γένια μας), είμαστε πράγματι ομοιοπαθείς, και επομένως αλληλέγγυοι...

Αυτό που είπες με το πέος με προβλημάτισε. Αναρωτιέμαι, ευνούχους δέχεται το Άγιο Όρος;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Legend has it ότι δεν έχουν ούτε θηλυκά ζώα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Καλημέρα σε όλους!!
Εγώ είχα μια άλλη χαζή απορία σχετική με το θέμα εδώ και χρόνια: δηλαδή αν πετάω με ελικόπτερο πάνω απ το Άγιο Όρος και ξαφνικά το ελικόπτερό μου έχει βλάβη και πρέπει να το προσγειώσω αναγκαστικά τι θα γίνει; Θα μου σώσουν τη ζωή σαν ''καλοί χριστιανοί'' ή θα σώσουν το μοναστήρι τους από τον μαγαρισμό;; Ίσως θέσω αυτή τη φαντασίωση σε εφαρμογή κάποια μέρα...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Legend has it ότι δεν έχουν ούτε θηλυκά ζώα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...
Off Topic
Ένας φίλος πήγε πρόσφατα και μου είπε ότι ούτε κότες δεν είχαν.
anapiRia έγραψε:δηλαδή αν πετάω με ελικόπτερο πάνω απ το Άγιο Όρος και ξαφνικά το ελικόπτερό μου έχει βλάβη και πρέπει να το προσγειώσω αναγκαστικά τι θα γίνει;
δοκίμασε να πέσεις με αλεξίπτωτο... φαντάζομαι ότι θα σε περιμαζέψουν και θα σε "απελάσουν" το συντομότερο δυνατόν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Legend has it ότι δεν έχουν ούτε θηλυκά ζώα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...
Off Topic
homeostasis αγαπητε, εν απουσια όρχεων σε ευνουχους με τον καιρο δημιουργουνται de novo αδενες κοντα στην σπονδυλικη στηλη που παράγουν καοπια τεστοστερονη σαν replacement

τοιουτοτοτροπως, εν απουσια αληθινων θηλυκων, καποιοι (αρκετοι) μοναχοι αναγονται στον ρόλο
...το ξερουν καλα οι ναυτες που εσβησαν την φωτια εκει στο ορος την εποχη της χουντας...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

anapiRia έγραψε:Είμαι η Ρία, ομοιοπαθούσα άθεη.
Και λέω ομοιοπαθούσα γιατί δεν περνάμε και λίγα εμείς οι άθρησκοι Έλληνες μέσα στη θεοκρατική Ελλάδα μας! Πληρώνουμε τις εκκλησίες τους ΚΑΙ το προσωπικό τους, ανεχόμαστε παπάδες μέσα στην εκπαίδευση ΚΑΙ στην πολιτική, δεν μπορούμε να επισκευτούμε κάποιες παραλίες της Μακεδονίας('Αγιο Όρος) γιατί δεν έχουμε πέος ΚΑΙ δεν μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε για τις καμπάνες που ακούμε καθε μια ώρα... και πολλά άλλα.
ρία, το άγιο όρος εχει μια ιστορία 1000 ετών ώς ανεξάρτητο κράτος μοναχών.
υπήρχε με την μορφή αυτή και με το άβατο πρίν κάν την δημιουργεία του ελληνικού κράτους.

οι κάτοικοι του, δηλαδοί οι μοναχοί έχουν το δικαίωμα να αποφασίσουν το ποιός θα μπαίνει στον χώρο τους.

εκτός αυτού οι παραλίες του άθους δέν έχουν κάτι το ιδιαίτερο που δέν θα βρείς σε αλλες παραλίες της ελλάδας, οι οποίες αποτελούν και αυτές άβατο στον έλληνα πολίτη, απο οικονομικά συμφέρωντα όμως.

το να καταστραφεί το άγιο όρος όπως είναι σήμερα, είναι κάτι που εκτός απο παράνομο (εκτός και άν συμφωνήσουν οι μοναχοί) είναι μή θεμιτό απο την πλειοψηφεία των ελλήνων πολίτών.

τέλος, το άγιο όρος αποτελεί πια μια πολιτιστική κληρονομιά, αναγνωρισμένη και απο το εξωτερικό, και την εε.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Ακριβώς! Έχει μια ΙΣΤΟΡΙΑ ως ανεξάρτητο κράτος, δεν αναγνωρίζεται όμως έτσι. Από πού κι ως πού οι μοναχοί έχουν δικαίωμα να αποφασίζουν; Σπίτι τους είναι και θεωρείται άσυλο; Το ότι μίλησα συγκεκριμένα για τις παραλίες της περιοχής ελπίζω να κατάλαβες ότι ήταν εν μέρη χιουμοριστικό, η ουσία ήταν ότι δε μπορώ να επισκευτώ ελληνικό έδαφος σαν ελληνίδα. Επίσης, αν ένα θηλυκό πατήσει πόδι στο Άγιο Όρος δε μπορώ σε καμία περίπτωση να προβλέψω πώς αυτό θα καταστραφεί όπως λες! Τέλος, η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι χριστιανοί, εκλέγει τη λάθος κυβέρνηση επί πιο πολλά χρόνια απ όσα ζω και ασχολείται φανατικά με την Eurovision επομένως... δε με χαρακτηρίζει ;)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ρία καλωσόρισες.

Sinner, η "ιδιαιτερότητα" του Αγίου Όρους παραβιάζει ένα σωρό ανθρώπινα δικαιώματα και είναι αξιοπερ΄΄ιεργο που το αποδέχθηκε η ΕΕ. Αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα. Κι επιπλέον οι μοναχοί ας αποφασίζουν για τις μονές τους - εκεί καμία αντίρρηση σαν ιδιωτικός χώρος. Στην έκταση δε θα έπρεπε να έχουν καμία δικαιοδοσία. Ας αποφασίσουν την πλήρη αποκοπή τους από το ελληνικό κράτος να δούμε πως θα αντιδράσει ο ελληνικός λαός.

Οι υπεκφυγές για τις παράνομες ιδιωτικές παραλίες είναι αποπροσανατολιστικές: Το ότι υπάρχουν και αλλού λάθη δε σημαίνει ότι πρέπει να ξεχνάμε το Άγιο Όρος ειδικά όταν στο τελευταίο η παρανομία γίνεται με τις επίσημες ευχές του ελληνικού κράτους.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

anapiRia έγραψε:Ακριβώς! Έχει μια ΙΣΤΟΡΙΑ ως ανεξάρτητο κράτος, δεν αναγνωρίζεται όμως έτσι. Από πού κι ως πού οι μοναχοί έχουν δικαίωμα να αποφασίζουν; Σπίτι τους είναι και θεωρείται άσυλο; Το ότι μίλησα συγκεκριμένα για τις παραλίες της περιοχής ελπίζω να κατάλαβες ότι ήταν εν μέρη χιουμοριστικό, η ουσία ήταν ότι δε μπορώ να επισκευτώ ελληνικό έδαφος σαν ελληνίδα. Επίσης, αν ένα θηλυκό πατήσει πόδι στο Άγιο Όρος δε μπορώ σε καμία περίπτωση να προβλέψω πώς αυτό θα καταστραφεί όπως λες! Τέλος, η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι χριστιανοί, εκλέγει τη λάθος κυβέρνηση επί πιο πολλά χρόνια απ όσα ζω και ασχολείται φανατικά με την Eurovision επομένως... δε με χαρακτηρίζει ;)
αποτελεί αυτοδιοικούμενο τμήμα της ελληνικής επικράτειας όπως και επι τουρκοκρατίας ήταν αυτοδιοικούμενο τμήμα της οθωμανικής επικράτειας.

μόνιμοι κάτοικοι είναι μόνο οι μοναχοί.
ακόμα και οι άντρες επισκέπτες μπορούν να μείνουν μόνο για 3 μέρες αφού πάρουν ειδική άδεια απο τις αρχες του όρους.

η όλη αυτή απομόνωση απο την κοινωνία δημιούργησε ένα μέρος με παρθένα δάση, απάτητο και ανεπηρέαστο απο τον πολιτισμό.

θυμάμαι όταν είχα επισκεφτεί το όρος, όχι για προσκύνημα αφού δέν επισκέφτηκα κανένα μοναστήρι αλλα για ορειβασία στην κορυφή του άθου στα 2033 μέτρα.
οι μετακινήσεις γίνονται όλες με μουλάρια, και όλα θυμίζουν μια παλαιότερη εποχή. εντύπωση μου έκαναν οι ηλιακοί συλλέκτες απο οπου μάζευαν οι μοναχοί ρέυμα και το τοπίο στο δύσβατο μονοπάτι προς την κορυφή το οποίο ήταν ίδιο με το τοπίο που θα συναντούσε κάποιος πρίν την έλευση του πολιτισμού. κεραυνοβολημένα δέντρα, απόλυτη ησυχία, και που και που συναντούσες και κάποιον μοναχό που ανέβαινε και αυτός κουβαλώντας νερό με το μουλάρι.
τελικά κατάφερα να φτάσω μόνο μέχρι τα 1500 μέτρα, ομως έχω σκοπό να ξαναδοκιμάσω.

όλα αυτά καθιστούν το όρος πολιτιστική κληρονομία, και εθνικό δρυμό, και δέν μου κάνει καθόλου εντύπωση η αναγνώριση απο την εε.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

αποτελεί αυτοδιοικούμενο τμήμα της ελληνικής επικράτειας
μαζί με αυτό
μόνιμοι κάτοικοι είναι μόνο οι μοναχοί.
σου φαίνονται λογικά;
η όλη αυτή απομόνοση απο την κοινωνία δημιούργησε ένα μέρος με παρθένα δάση, απάτητο και ανεπηρέαστο απο τον πολιτισμό.

θυμάμαι όταν είχα επισκεφτεί το όρος, όχι για προσκήνημα αφού δέν επισκέφτηκα κανένα μοναστήρι αλλα για ορειβασία στην κορηφή του άθου στα 2033 μέτρα.
οι μετακινήσεις γίνονται όλες με μουλάρια, και όλα θυμίζουν μια παλαιώτερη εποχή. εντύπωση μου έκαναν οι ηλιακοί συλλέκτες απο οπου μάζευαν οι μοναχοί ρέυμα και το τοπίο στο δύσβατο μονοπάτι προς την κορυφή το οποίο ήταν ίδιο με το τοπίο που θα σηναντούσε κάποιος πρίν την έλευση του πολιτισμού. κεραυνοβολιμένα δέντρα, απόλυτη ησυχία, και που και που σηναντούσες και κάποιον μοναχό που ανέβαινε και αυτός κουβαλόντας νερό με το μουλάρι.
τελικά κατάφερα να φτάσω μόνο μέχρι τα 1500 μέτρα, ομως έχω σκοπό να ξαναδοκιμάσω.
Ας το κάνει εθνικό δρυμό ή κάτι ανάλογο. Οι διακρίσεις προς τις γυναίκες δεν κολλάνε πουθενά. Είναι κατάφωρη παραβίαση ισότητας.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε: το άγιο όρος αποτελεί πια μια πολιτιστική κληρονομιά, αναγνωρισμένη και απο το εξωτερικό, και την εε.
Τις πολιτιστικες κληρονομιες τις προβαλλουν και τις επισκεπτονται ΟΛΟΙ με εισιτηριο,
ειδικα σε εποχη κρισης του ξενιστή δλδ της χωρας την γλωσσα και το εδαφος που χρησιμοποιουν


σαν μια ακριβοπληρωμενη πορνη

ειναι εκει για να γαμιεται
και να τα "βγαζει"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Γεια σου κι από εμένα, Ρία. Καλές συζητήσεις!

Πωπω... λυσάξατε τσαούσες με το Αγινόρος. Σ'αυτή τη φάση, καλώς ή κακώς, το δικαίωμα των μοναχών να κάνουν κουμάντο εκεί πέρα είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο. Αυτό που ΔΕΝ είναι, είναι η όποια υποχρέωσή μας να τους ταΐζουμε. Ας τους κόψουν τις επιχορηγήσεις, να βάλουνε κι ένα συνοριακό φυλάκιο και να πληρώνουν τέλη για να μπαινοβγαίνουνε και θα πούνε μπιρ-αλλάχ εκεί μέσα. Ήδη οι Χαλκιδικιώτες τους τα έχουνε μαζεμένα.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

θυμάμαι όταν είχα επισκεφτεί το όρος, όχι για προσκύνημα αφού δέν επισκέφτηκα κανένα μοναστήρι αλλα για ορειβασία στην κορυφή του άθου στα 2033 μέτρα.
οι μετακινήσεις γίνονται όλες με μουλάρια, και όλα θυμίζουν μια παλαιότερη εποχή. εντύπωση μου έκαναν οι ηλιακοί συλλέκτες απο οπου μάζευαν οι μοναχοί ρέυμα και το τοπίο στο δύσβατο μονοπάτι προς την κορυφή το οποίο ήταν ίδιο με το τοπίο που θα συναντούσε κάποιος πρίν την έλευση του πολιτισμού. κεραυνοβολημένα δέντρα, απόλυτη ησυχία, και που και που συναντούσες και κάποιον μοναχό που ανέβαινε και αυτός κουβαλώντας νερό με το μουλάρι.
τελικά κατάφερα να φτάσω μόνο μέχρι τα 1500 μέτρα, ομως έχω σκοπό να ξαναδοκιμάσω.
Αγαπητέ Sinner,
Kατ αρχάς σ ευχαριστώ που μου περιγράφεις το μαγευτικό αυτό μέρος που εγώ δε μπορώ να επισκευτώ. Βεβαίως και έχεις δίκαιο! Αν η πρότασή μου ήταν να επιβάλουμε με το ζόρι ρεύμα στους παπάδες και στη θέση των παρθένων δασών να χτίσουμε night clubs έχεις δίκαιο. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση αυτά που μου λες είναι άσχετα με το προηγούμενο post μου! Σα να σε ρωτάω εγώ τι ομάδα είσαι και να μου απαντάς τριαντάφυλλο :)
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Καλησπέρα και από μένα... Ωραίες οι δικαιολογίες για το "Όρος", αλλά εφορεία πληρώνουν;
They are finite and we are unbound, undivided.
Απάντηση