Γιατρός Του Ικα-παρών!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Παιδιά,γειά και από μένα.

Λοιποοοόν,με λένε Κλέαρχο,είμαι 41 ολόκληρα,φιλόλογος στο επάγγελμα (ιδιωτική εκπαίδευση).Παντρεμένος με έναν γιό 6,5 χρονών,που είναι για μένα Θεός (ναι,ναι γιαλαντζή άθεος).Ζω στη Σαρωνίδα από επιλογή,Ελευσίνιος στην καταγωγή εδώ και 5 τουλάχιστον γενιές-παραπέρα δε βρήκα άκρη.

Άθεος από τα 14 (φοβάμαι ότι το αρχικό ερέθισμα ήταν γελοίο-τα βιβλιά του Νταίνικεν.... :oops: ,στην πορεία βρήκα καλύτερους λόγους,no worries).

Mου αρέσουν οι παρενθέσεις,ο μακροπερίοδος λόγος,η επιστημονική φαντασία,τρελλαίνομαι να διαβάζω για τις φυσικές επιστήμες (συνειδητά διάλεξα το φιλολογιλίκι,όχι επειδή δεν ήμουν καλός στα μαθηματικά),τη βιολογία,τη φιλοσοφία ,μου αρέσει η κουβέντα,η καλή παρέα.Απολαμβάνω τη μουσική-τώρα το winamp παίζει Portishead-mysterons,πρίν έπαιζε Ρασούλη-Σώσε με,τρέχα γύρευε-αλλά δεν είμαι και ειδικός.

Θεωρώ τη θρησκεία κοινωνικά αναγνωρισμένη μορφή παράνοιας και σαλτάρω όταν οι παλαβοί με αντιμετωπίζουν σα να είμαι εγώ ο ανάποδος.Φορτώνω εύκολα-παραδόξως ποτέ με τους μαθητές μου.Μετά μετανοιώνω.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
dolores
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 16:47
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Θεωρώ τη θρησκεία κοινωνικά αναγνωρισμένη μορφή παράνοιας και σαλτάρω όταν οι παλαβοί με αντιμετωπίζουν σα να είμαι εγώ ο ανάποδος.

Πολύ πολύ εύστοχο!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι έγινε, ρε γιατρέ; Τι αλλαγή χρώματος είν' αυτή; Δεν ξέρω τι λέει και τι ζητάει ο καθένας, όμως απ' την πλευρά μου τουλάχιστον κατανοώ τις όποιες δυσκολίες επιφυλάσσει το κάθε πόστο, και είναι δεδομένο ότι όποιος δουλεύει κάνει λάθη (αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι εγώ σου καταλογίζω τέτοια). Πολλώ δε μάλλον όταν πρόκειται για εθελοντική εργασία.

Σίγουρα εσείς εκ των έσω που βρίσκεστε και τετ-α-τετ ξέρετε περισσότερα, όμως σε κάθε περίπτωση εκφράζω την αμέριστη στήριξη και συμπάθειά μου σε κάθε φιλότιμη οικειοθελή προσπάθεια, απ' όποιον κι αν προέρχεται.

Βρίσκομαι κι εγώ πολλές φορές στα όρια ξεσπάσματος, όμως προτιμώ να σιωπώ κι αποφεύγω όσο μπορώ τις εν θερμώ αντιπαραθέσεις. Κατανοώ όμως τα ξεσπάσματα κάποιων.

Τέλος πάντων, ελπίζω να σε ξαναδώ σύντομα πράσινο, και μάλιστα έντονο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιατρός του ΙΚΑ δεν είναι? Πήρε πρόωρη σύνταξη! :D

Ο Γιατρός είναι από τα παλιότερα μέλη της ομάδας μας και μας έχει στηρίξει πάρα πολύ. Η προσφορά του στο συντονισμό ήταν πολύτιμη. Κάποτε όμως όλοι κουραζόμαστε, και ο συντονισμός του συγκεκριμένου φόρουμ είναι δουλειά για πολύ γερά νεύρα. Ο Γιατρός ήταν συντονιστής για πάνω από ενάμιση χρόνο και έχει αντιμετωπίσει πολύ δύσκολες καταστάσεις, είναι λογικό να θελήσει κάποτε να αποσυρθεί. Φαντάζομαι πως θέλει να ξεκουραστεί ο άνθρωπος. Άσε που, όπως είπε κάποιο άλλο μέλος κάποτε, έχουμε και ζωές να ζήσουμε, και η ενασχόληση με το φόρουμ τρώει πολύ χρόνο.

Θα σου απαντήσει φαντάζομαι και ο ίδιος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Μου αρέσουν πολύ τα σχόλια του Γιατρού ! :clap:
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Γεια σου ρε Γιατρέ...
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Άβαταρ μέλους
parfe
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010 09:52
Όνομα Ιστότοπου: -

:cry: Του πήγαιναν τα πράσινα του γιατρού...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Join the Ika Doctor Fan Club!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]UeVtZjGII-I[/youtube]
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Σίγουρα εσείς εκ των έσω που βρίσκεστε και τετ-α-τετ ξέρετε περισσότερα, όμως σε κάθε περίπτωση εκφράζω την αμέριστη στήριξη και συμπάθειά μου σε κάθε φιλότιμη οικειοθελή προσπάθεια, απ' όποιον κι αν προέρχεται.
Συμφωνώ απολύτως.
Γιατρέ μου, αν και μπήκα στο φόρουμ πολύ αργότερα από σένα, σε ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για τον πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσες στο συντονισμό.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Για σου Γιατρέ
Σε πολλά συμφωνούμε σε λιγότερα διαφωνούμε.
Καλώς τον και ας άργησε .
Τι?
Ξέφυγες από την συμμορία?
Να δούμε τώρα τι θα κάνεις ρε!

Ξέρεις τι ωραία είναι να παίζεις με την κόρη σου ? και να μην ασχολείσαι με τον κάθε …………………..


tot ziens
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ρε παιδιά πού είναι ο Γιατρός?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η σελίδα του γράφει

Τελευταια επισκεψη: 07 Απρ 2011 15:25

Οπότε μην αγχώνεστε, δουλειά θα έχει ο άνθρωπος :D
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εδώ είναι ο Γιατρός.Κάθε μέρα που μπορώ,μπαίνω,βλέπω και αν θεωρώ πως κάτι χρήζει σχολιασμού το σχολιάζω. Αλλά τις τελευταίες μέρες πέρασα ένα μάλλον βαρβάτο κρυολόγημα που μου χάλασε και την διάθεση.Θα επανέλθω δριμύτερος.

Επίσης να πω πως τα καλά σας λόγια με συγκινούν ειλικρινά (καθότι είμαι και ευσυγκίνητο άτομο) και να πως επίσης πως τώρα στα μπλε νοιώθω πιο άνετα. Μάλλον μου πήγαινε πιο πολύ ο ρόλος του εμπρηστή από του πυροσβέστη.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Στα μπλε;
[youtube]D4Filyj2cAA[/youtube]

Συλλαμβάνεσαι...
Άρθρο 264 (Ποινικού Κώδικα)
Εμπρησμός

Όποιος με πρόθεση προξενεί πυρκαγιά, τιμωρείται: α) με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών, αν από την πράξη μπορεί να προκύψει κοινός κίνδυνος σε ξένα πράγματα. β) με κάθειρξη, αν από την πράξη μπορεί να προκύψει κίνδυνος για άνθρωπο. γ) με κάθειρξη ισόβια ή πρόσκαιρη τουλάχιστον δέκα ετών, αν στην περίπτωση του στοιχ. β’ επήλθε θάνατος.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

[youtube]CpouSA_3KWs[/youtube]
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Και με τις δικές μου ευχές, όπου και να είσαι... και ό,τι και αν φοράς!
Να μην μας λείψεις πολύ όμως γιατί αρκετές φορές....κάνεις καλό σεκόντο!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ, με στενοχωρείς για δεύτερη φορά. Η απουσία σου είναι σαφώς αισθητή (μάλιστα, μόλις είδα παρέμβαση από σένα, και πριν διαβάσω το συγκεκριμένο απόσπασμα, αναρωτήθηκα αυτομάτως "πού χάθηκε αυτός ο άνθρωπος, είπαμε άφησε το συντονισμό, όχι και το φόρουμ"), πολλώ δε μάλλον όταν πρόκειται για το τρίτο μέλος σε αριθμό δημοσιεύσεων ( :!: :!: :!: ). Αν θεωρείς ότι κάπου στράβωσε ο χώρος, νομίζεις ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις γι' αυτό είναι να απέχεις, αφήνοντας ακόμα περισσότερο ελεύθερο το πεδίο κι επιτρέποντας ν' αλωνίζουν ανενόχλητοι αυτοί που επικρίνεις; Διαφωνώ, κι ελπίζω να το ξανασκεφτείς με καθαρότερο μυαλό και ν' αναθεωρήσεις. Μείνε και πάλεψε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

tasos_didymoteicho έγραψε:
Γιατρέ, με στενοχωρείς για δεύτερη φορά. Η απουσία σου είναι σαφώς αισθητή (μάλιστα, μόλις είδα παρέμβαση από σένα, και πριν διαβάσω το συγκεκριμένο απόσπασμα, αναρωτήθηκα αυτομάτως "πού χάθηκε αυτός ο άνθρωπος, είπαμε άφησε το συντονισμό, όχι και το φόρουμ"), πολλώ δε μάλλον όταν πρόκειται για το τρίτο μέλος σε αριθμό δημοσιεύσεων ( :!: :!: :!: ). Αν θεωρείς ότι κάπου στράβωσε ο χώρος, νομίζεις ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις γι' αυτό είναι να απέχεις, αφήνοντας ακόμα περισσότερο ελεύθερο το πεδίο κι επιτρέποντας ν' αλωνίζουν ανενόχλητοι αυτοί που επικρίνεις; Διαφωνώ, κι ελπίζω να το ξανασκεφτείς με καθαρότερο μυαλό και ν' αναθεωρήσεις. Μείνε και πάλεψε.
Αλλη μια φορα που συμφωνω με τον Γιατρο.
Αλλα προς το παρον μενω, τωρα οσον αφορα το παλεψε, δεςν εχω και παρα πολυ χρονο η ενεργεια για τετοιου ειδους μαχες.
Αλλα μενω ακομα.........
Αληθεια η Βερα τι εγινε?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση