Μεταπείθοντας έναν άθεο!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

biologist έγραψε:σωστός ο Στράτος +1
Συγχαρητήρια και στους δυο σας: εσύ, με τη συμφωνία για «φιοριτούρες,» συμφώνησες με την άποψη κάποιου που πρακτικά λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει η λογική συνέπεια (βλέπε «εις άτοπον απαγωγή» που είπα νωρίτερα), ενώ στη σημαντικότερη θέση για το αν κάτι υπάρχει ή όχι, όπως λέει, βάζει τη λογική συνέπεια!

Είχα σκεφτεί αρχικά να μην απαντήσω σε κανέναν από τους δυο σας. Όταν κάτι με κάνει και σαλτάρω με τον παραλογισμό του, όταν διακρίνω ότι μάλλον άκρη δεν πρόκειται να βγει, απλά δε μιλάω άλλο. Συγχαρητήρια και πάλι: ανήκετε σ' εκείνο συγκεκριμένα το μέρος του ανθρωπίνου πληθυσμού που με βγάζει τόσο έξω από τα ρούχα μου με την αμπελοφιλοσοφία (η οποία υποτίθεται δεν είναι αυτό που κάνετε κιόλας, τρομάρα να σας έρθει!) που απλά δεν μπορώ να μην τα πω, στο τέλος.

Σημειωτέον, αν επιμένω να εξηγώ τη σημασία των προβλημάτων στους συλλογισμούς που γίνονται δε θα πρέπει να δείτε, μήπως, αν αυτά τα επιχειρήματα έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί κατά κόρον, πρωτού μου πείτε ότι δίνω λαβές και όπλα αλλού;

Εν κατακλείδι, είμαι και αγνωστικιστής και άθεος (δείτε και νωρίτερα). Έλεος, κύριοι!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:... και στην συνέχεια αναγνωρίζω ως μοναδικό κριτήριο ύπαρξης την λογική συνέπεια
αναγκαία συνθήκη

(αντί των χρωματισμένων)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:
stratos έγραψε:... και στην συνέχεια αναγνωρίζω ως μοναδικό κριτήριο ύπαρξης την λογική συνέπεια
αναγκαία συνθήκη

(αντί των χρωματισμένων)
Μία συνθήκη αναγκαία, αλλά όχι και για το σύμπαν! :clap: Μέσα στη λογική συνέπεια! :clap: Συγχαρητήρια, λοιπόν, σ' εσένα και όποιον επαυξάνει, κύριοι: είστε άξιοι της μοίρας σας!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
biologist
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 19 Ιαν 2011 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Πραγματικά δεν κατανοώ την αντίδρασή σου.

Συμφώνησα με τη συλλογιστική του Στράτου απλούστατα γιατι εμένα προσωπικά με καλύπτει μέσα στην απλότητα της και στο πως ξεχωρίζει τα χωρά από τα ξερά : βάζει αξίωμα οτι για να δεχτεί την ύπαρξη κάποιου πράγματος, υλικού ή μη-απτού, του αρκεί η λογική του συνέπεια.

που είναι το παράλογο? :think: :think:

ένα παράδειγμα.

αν κάποιος παρουσιάζει μια παλαβή θεωρία με εμφανείς λογικές ασυνέπειες, δε θα μπώ σε διαδικασία de-bunking των όποιων φαινομενικά στέρεων στοιχειων που την στηρίζουν.

το απορρίπτω βάσει του δικού μου πρωτοκόλου. Όλοι κάνουμε τέτοιες απλοποιήσεις για να εποικοινωνήσουμε με τον εξωτερικό κόσμο.

δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Εν κατακλείδι, είμαι και αγνωστικιστής και άθεος ...
Εν κατακλείδι ,
αγνωστικιστή και άθεε και βλαμμένε ,

σύνελθε

μιλάς πιο άσχημα απόσο πρέπει ,.. και την πρώτη φορά δεν το σχολίασα .
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

biologist έγραψε:σωστός ο Στράτος +1
σωστός ο biologist +1
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

biologist έγραψε:Πραγματικά δεν κατανοώ την αντίδρασή σου.

Συμφώνησα με τη συλλογιστική του Στράτου απλούστατα γιατι εμένα προσωπικά με καλύπτει μέσα στην απλότητα της και στο πως ξεχωρίζει τα χωρά από τα ξερά : βάζει αξίωμα οτι για να δεχτεί την ύπαρξη κάποιου πράγματος, υλικού ή μη-απτού, του αρκεί η λογική του συνέπεια.

που είναι το παράλογο? :think: :think:
Στο ότι αυτή η «αναγκαία συνθήκη» δεν αφορά, προφανώς, τον υλικό κόσμο: ενώ θεωρεί παράλογο και λογικά ασυνεπές το να υπάρχει ανέκαθεν ή να δημιουργήθηκε εκ του μη όντος κάποια θεϊκή οντότητα, δεν αποδέχεται (ανεξαρτήτως άμεσης συνέπειας από τα λεγόμενά του) ότι η ίδια λογική ασυνέπεια θα έπρεπε να χαρακτηρίζει το υπαρκτό σύμπαν. Δηλαδή: το υπαρκτό σύμπαν είναι λογικό να υπήρξε κατά τον ίδιο τρόπο όπως ένας θεός; Άρα προκύπτουν προβλήματα στο συμπέρασμα (δύο μέτρα και δύο σταθμά).
biologist έγραψε:ένα παράδειγμα.

αν κάποιος παρουσιάζει μια παλαβή θεωρία με εμφανείς λογικές ασυνέπειες, δε θα μπώ σε διαδικασία de-bunking των όποιων φαινομενικά στέρεων στοιχειων που την στηρίζουν.

το απορρίπτω βάσει του δικού μου πρωτοκόλου. Όλοι κάνουμε τέτοιες απλοποιήσεις για να εποικοινωνήσουμε με τον εξωτερικό κόσμο.

δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Δεν απαίτησα να βλέπουμε τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο, αν και αυτό είναι άλλη συζήτηση, μακράν μεγαλύτερη. Αλλά προκύπτει λογικό πρόβλημα από τα ίδια του τα λεγόμενα, και τα οποία υποσκάπτουν τα όσα λέει. Να μιλήσω και για την τελευταία του δημοσίευση; :roll:
stratos έγραψε:
RaspK έγραψε:Εν κατακλείδι, είμαι και αγνωστικιστής και άθεος ...
Εν κατακλείδι ,
αγνωστικιστή και άθεε και βλαμμένε ,

σύνελθε

μιλάς πιο άσχημα απόσο πρέπει ,.. και την πρώτη φορά δεν το σχολίασα .
Ξέρεις πώς λέγεται να κατακρίνεις κάτι ενώ το διαπράττεις χειρότερα; :roll:

Το θέμα είναι απλό, τελικά: ο stratos απαιτεί ότι είναι λογικά ασυνεπές το να υπάρχει κάτι ανέκαθεν, ή να δημιουργήθηκε εκ του μη όντος. Προτείνει ως απόρροια αυτού ότι ο θεός, ως πρόταση υποχρεωτικά τέτοιας μορφής, δεν είναι λογικά συνεπής, οπότε και δεν μπορεί να υπάρχει τελικά. Εφόσον, όμως, ο κόσμος υπάρχει και επίσης είναι αντίστοιχα αναγκαία η πρόταση σχετικά με το πώς υπήρξε, αφού είτε θα δημιουργήθηκε εκ του μη όντος είτε υπάρχει ανέκαθεν, όπως και ένας θεός, άρα ούτε και ο κόσμος θα έπρεπε να υπάρχει για τους ίδιους λόγους. Ως άτοπο και το οποίο προκύπτει άμεσα από το επιχείρημα του, μπορούμε να απορρίψουμε το επιχείρημα ως αναληθές.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

1η προειδοποίηση προς το μέλος: stratos
Links: viewtopic.php?f=7&p=55480#p55480
Αιτία: ύβρεις, προσωπική επίθεση
It is by will alone I set my mind in motion.
biologist
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 19 Ιαν 2011 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -

φιοριτούρες και πάλι

αφού ο κόσμος υπάρχει. ο θεος πάλι.. δεν

το αξιώμα περι λογικής συνέπειας προκύπτει προφανώς από τον ίδιο τον κόσμο, την ύπαρξή του και τους κανόνες που τον διέπουν , όχι απο κάποιο καπρίτσιο
ο stratos απαιτεί ότι είναι λογικά ασυνεπές το να υπάρχει κάτι ανέκαθεν, ή να δημιουργήθηκε εκ του μη όντος.
χμμμ προβληματική διατύπωση , μιας και οι έννοιες

ανέκαθεν + δημιουργία από τo τιποτα είναι εξαιρετικά ρευστές και δυσπρόσιτες

οπότε χωρίς να συμφωνώ απολύτως, δε με ξενίζει το σχόλιο overall
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

biologist έγραψε:φιοριτούρες και πάλι

αφού ο κόσμος υπάρχει. ο θεος πάλι.. δεν
Πρώτον, αυτό (την ανυπαρξία θεών) υποστηρίζει ότι απέδειξε ο stratos, οπότε δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος για να στηρίξει το επιχείρημα.

Λογική 101 (και η οποία απαιτείται στην Επιστήμη, παιδιά):

Εφόσον ισχύει P, τότε Q.
Το P ισχύει. Οπότε και Q.

Καλώς; Ομοίως και για Q με R, έτσι; Αν, όμως, εφόσον R, τότε όχι P, υπάρχει πρόβλημα... Τί εννοώ;
biologist έγραψε:το αξιώμα περι λογικής συνέπειας προκύπτει προφανώς από τον ίδιο τον κόσμο, την ύπαρξή του και τους κανόνες που τον διέπουν , όχι απο κάποιο καπρίτσιο
Ο stratos λέει ότι ο κόσμος υπάρχει, και η λογική συνέπεια απαιτείται από την ύπαρξη. Ουδέποτε το αρνήθηκα, όπως εξήγησα.
biologist έγραψε:
ο stratos απαιτεί ότι είναι λογικά ασυνεπές το να υπάρχει κάτι ανέκαθεν, ή να δημιουργήθηκε εκ του μη όντος.
χμμμ προβληματική διατύπωση , μιας και οι έννοιες

ανέκαθεν + δημιουργία από τo τιποτα είναι εξαιρετικά ρευστές και δυσπρόσιτες

οπότε χωρίς να συμφωνώ απολύτως, δε με ξενίζει το σχόλιο overall
Εδώ είναι και το πρόβλημα, όμως: αν αυτό ισχύει για το θεό, δηλαδή αν ο θεός δεν μπορεί να υπάρξει, επειδή πρέπει να πληρεί κάποια από αυτές τις λογικώς ασυνεπείς εκδοχές, και ο κόσμος θα έπρεπε να μην μπορεί να υπάρξει, οπότε είναι αδύνατον να απέδειξε ό,τι λέει, επειδή είναι βασική αρχή του συλλογισμού του ότι ο κόσμος υπάρχει, ενώ δε θα έπρεπε ακριβώς να υπάρχει, βάσει της συλλογιστικής του πορείας. Αν εμμείνει στη θέση του, αυτοαναιρείται. Αλλιώς οφείλει να αναγνωρίσει ότι κάνει λογικό σφάλμα: δεν είναι δυνατόν να πάρει ως δεδομένο ότι ο κόσμος υπάρχει για να ξεπεράσει, τοιουτοτρόπως, το συμπέρασμα που προκύπτει υποχρεωτικά από το συλλογισμό του, ότι ο κόσμος δεν υπάρχει, αφού η ύπαρξή του θα ήταν επίσης λογικά ασυνεπής.

Φιοριτούρες, λοιπόν, ή οφείλετε να κάνετε κι εσείς κάποιες παραχωρήσεις; Δεν κάνω αμπελοφιλοσοφία. Απλά ενίοτε πονάει.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Φυσικά και ο Raspk έχει δίκιο: Με άλλα λόγια ή το σύμπαν (στην περίπτωση της αθεΐας) ή ο θεός (στην περίπτωση του θεϊσμού), θα πρέπει εκ των ενόντων να είναι αυθύπαρκτοι ή αλλιώς ανέκαθεν υπάρχοντες με την μια ή την άλλη έννοια, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ένα για να στηριχθεί η απόρριψη του άλλου.
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
biologist
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 19 Ιαν 2011 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -

όπως δήλωσα εξαρχής δε με ενδιαφέρει να αποδείξω οτι κάτι υπαρκτό υπάρχει ή κάτι ανύπαρκτο δεν υπάρχει, ούτε να συζητήσω για το τι συνιστά ύπαρξη ή για το τι συνιστά απόδειξη.

οπότε δε μπαίνω στη λογική αυτής της σημειολογίας, να το πω αλλιώς, που καθώς φαίνεται απολαμβάνετε RaspK με το Στράτο, και όχι μόνο

δεν ξέρω ούτε και με ενδιαφέρει [ιδιαίτερα] αν το σύμπαν σημιουργήθηκε απο το μηδέν ή αν υπήρχε απο πάντα, πιθανότατα δε θα μάθουμε ποτέ, αλλά ξέρω σίγουρα οτι σύμπαν υπάρχει.

όσο αναπνέω μέσα σε αυτό

ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός τώρα
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Andrameleh έγραψε:Φυσικά και ο Raspk έχει δίκιο: Με άλλα λόγια ή το σύμπαν (στην περίπτωση της αθεΐας) ή ο θεός (στην περίπτωση του θεϊσμού), θα πρέπει εκ των ενόντων να είναι αυθύπαρκτοι ή αλλιώς ανέκαθεν υπάρχοντες με την μια ή την άλλη έννοια, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ένα για να στηριχθεί η απόρριψη του άλλου.
Μακάρι να το καταλάβαιναν και όσοι άλλοι βιάζονται να κάνουν «αποδείξεις» τέτοιου τύπου, Andrameleh. :(

Το ενδιαφέρον είναι ότι δεν είναι καθόλου υποχρεωτικό, τελικά: αφού δεν έχουμε λόγο να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει, άλλωστε, ο εκάστοτε θεός, αρκεί να αποδείξουμε ότι είναι μη αναγκαίο· το αστείο είναι ότι ο stratos αγνοεί, μάλλον, ότι ακριβώς την ίδια «απόδειξη,» από την ανάποδη, χρησιμοποιούν οι θεϊστές για να στηρίξουν την άποψη ότι είναι αδύνατον συγκεκριμένα να υπάρχει το σύμπαν κατά παρόμοιο τρόπο με τη δική του τοποθέτηση για το θεό. Αντίθετα, εφόσον είναι ισχύον κάτι τέτοιο και για τις δύο θέσεις, δηλαδή το σύμπαν υπάρχει ανέκαθεν ή κάποτε δημιουργήθηκε, το πώς είναι και τελικώς αδιάφορο εν προκειμένω, βάσει της παραδοχής, δεν είναι αναγκαίο να εισάγουμε το θείο στην εξίσωση, και είναι ανάγκη του πιστού να καταδείξει ότι ο θεός οφείλει να υπάρχει για να συμβεί αυτό (Ξυράφι του Όκκαμ).
biologist έγραψε:όπως δήλωσα εξαρχής δε με ενδιαφέρει να αποδείξω οτι κάτι υπαρκτό υπάρχει ή κάτι ανύπαρκτο δεν υπάρχει,
Πρώτον, το ότι υπάρχει το σύμπαν είναι παραδοχή που κάνουμε για λόγους ευλογοφάνειας, απλότητας, και ευκολίας.

Δεύτερον, το ότι δεν υπάρχει ο θεός είναι το προς απόδειξη που επιχείρησε ο stratos, σου επαναλαμβάνω. Απλούστατο.
biologist έγραψε:ούτε να συζητήσω για το τι συνιστά ύπαρξη ή για το τι συνιστά απόδειξη.

οπότε δε μπαίνω στη λογική αυτής της σημειολογίας, να το πω αλλιώς, που καθώς φαίνεται απολαμβάνετε RaspK με το Στράτο, και όχι μόνο
Δεν την απολαμβάνω ιδιαίτερα, γενικά, αφού κατά κανόνα σημειώνω περισσότερες συζητήσεις με κόσμο που από τη μία δε σκαμπάζει και πολλά για το θέμα παρά τη μεγάλη εικόνα που έχουν για εαυτούς, ενώ σπάνια γίνεται ιδιαίτερη μνεία σε αυτά τα θέματα στις συζητήσεις που απολαμβάνω. Σε μία συζήτηση που επιτηρούσα κάποτε, έκανα ολόκληρο αγώνα προκειμένου να εξηγήσω στον εναρκτή της συζήτησης ότι οφείλει να εξηγήσει έστω τη σημειολογία του, εφόσον κάνει κανείς καυγά στους άλλους συνέχεια με το επιχείρημα ότι δε μιλάνε για το ίδιο πράγμα.
biologist έγραψε:δεν ξέρω ούτε και με ενδιαφέρει [ιδιαίτερα] αν το σύμπαν σημιουργήθηκε απο το μηδέν ή αν υπήρχε απο πάντα, πιθανότατα δε θα μάθουμε ποτέ, αλλά ξέρω σίγουρα οτι σύμπαν υπάρχει.

όσο αναπνέω μέσα σε αυτό
Ακόμα και το cogito έχει προβλήματα, ξέρεις. Δε θα σταθώ εδώ, όμως, επειδή για μένα είναι αδιάφορο: ακόμα κι αν δεν υπάρχει το σύμπαν, που δεν το θεωρώ και ιδιαίτερα βάσιμο σαν τοποθέτηση (ο καλύτερος χαρακτηρισμός για την ιδέα, κατ' εμέ, είναι «υπόθεση» παρότι κατά κανόνα είναι στην καλύτερη «εικασία» και συνηθέστερα «ονειροβασία»), μου είναι άγνωστο το πώς θα μπορούσε να αποδείξει κανείς ότι δεν υπάρχει. Αντίθετα, βάσει null hypothesis (πάλι το Ξυράκι), και εδώ είναι δουλειά κάποιου να μου εξηγήσει γιατί πρέπει να υπάρχει κάτι που δίνει την ψευδαίσθηση του σύμπαντος, αντί απλούστερα να υπάρχει το σύμπαν.
biologist έγραψε:ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός τώρα
Γιατί συμφώνησες και συνεχάρηκες τα όσα είπε ο stratos τότε; :roll:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
biologist
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 19 Ιαν 2011 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -

συμφωνώ μαζί σου σε ένα αλλά πολύ σημαντικό σημείο: είναι άσκοπο και σπατάλη δυνάμεων να εμπλεκόμαστε σε συζητήσεις πριν διεκρινίσουμε την σημειολογία της κουβέντας, μιας και όπως λες και συ, πολλές φορές υπάρχει μια έντονη διαφωνία για κάποια έννοια που όμως ο κάθε συνομιλητής την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Η μάλλον αστεία κατάληξη είναι οτι μετά απο κάποια ώρα έντονης αντιπαράθεσης, κάποιος απο τους δυο διαπιστώνει: " ε, μα άλλο εννοείς εσύ με το Χ και άλλο εγώ. Τελικά δε διαφωνούμε!" το οποιο δε μπορεί παρα να υποδεικνύει ποσο ο άνθρωπος λατρεύει να διαφωνεί

:D :D :D

******

Κατα τα άλλα, μιας και τη σημειολογία την έχουμε ξεκαθαρίσει , συμφώνησα με το Στράτο γιατι παρόλη την κάποια επίκληση στην επιστημονική αυθεντία [αχρείαστη για την κατάρριψη μιας τόσο γελοίας υπόθεσης όσο η υποθεση του θεού] , βγάζει ένα σωστό συμπέρασμα [=ο θεός δεν υπάρχει] και καταρρίπτει τις δικές σου απαιτήσεις για μια δήθεν 'σωστή' απόδειξη ή την επιχειρούμενη απόδειξη πως δεν υφίσταται απόδειξη, περιγράφοντας τη δική του λογική. Με αυτή τη λογική συμφώνησα και με τα περι λογικής συνέπειας που εμφανίζει οτιδήποτε το υπαρκτό.

Η δικιά μου εκδοχή -που δεν θεωρώ οτι είναι η αποδεκτή και πολιτικώς ορθή απόδειξη, ούτε καν μια 'δευτεράτζα' απόδειξη, αλλά η πραγματικότητα είναι η εξής:

Η έννοια θεός, με τη γενική, αϋλη και μεταφυσική της διάσταση, δεν έχει καμία λογική συνέπεια ούτε υπάρχοντας ούτε μην υπάρχοντας και παρεπιπτόντως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ γιατι δεν τον είδα πουθενά τώρα τελευταία

Εσυ απο την άλλη, αν καταλαβαίνω καλά, μπορει να παραμένεις πιστός στις αρχές της μαθηματικο-διαλλεκτικής σημειολογίας στην οποία αρέσκεσαι [αυτό εννούσα οτι απολαμβάνεις και σε αυτό γνέφει θετικά ο Andrameleh δηλώνοντας οτι το κάνεις καλά] , αλλά ο σκοπός σου, το συμπέρασμά σου, παραπέμπει σε κάτι που τουλάχιστον για μένα, δεν έχει σχέση με την ουσία και την πραγματικότητα, σε σχέση με το συμπέρασμα του Στράτου με τα όποια ορθολογικά/αποδεικτικά του παραπτώματα.

Ίσως όμως δεν έχω καταλάβει πιο είναι το point σου... αν το Point σου είναι πως ο Στράτος δεν τήρησε τους κανόνες επιστημονικής δεοντολογίας, πάσο, δε με αφορά, ίσως να το έκανε.

Στο τέλος της ημέρας, η 'απόδειξη' για τους περισσότερους είναι κάτι πρακτικό και όχι κάποιο φιλοσοφικό παιχνίδι. Εσύ συζητάς περισσότερο για την απόδειξη ως έννοια σε ένα θέμα που η αυστηρότητα της απόδειξης οδηγεί εδώ που είμαστε τώρα: σε 'φιλοσοφικές' φιοριτούρες.

Έχουμε συνειδητοποιήσει οτι έχουμε βγει τρελά Offtopic ετσι?
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένας άθεος μπορεί να μεταπειστεί όπως και κάθε άλλος άνθρωπος. Βασικότερη αιτία στροφής ενός αθέου στη θρησκεία είανι πιθανόν το γεγονός ότι η αθεΐα του ήταν επιφανειακή, μια φωνή διαμαρτυρίας ή ψευτοεπαναστατικότητας, και δε συνοδεύτηκε από αλλαγή νοοτροπίας.

Άλλη αιτία θα μπορούσε να είναι το γεγονός ότι ζει σε κράτος που στην καλύτερη αποθάρρυνε και στη χειρότερη απαγόρευε κάθε είδους θρησκευτική εκδήλωση κι έτσι στράφηκε από αντίδραση σε κάποιου είδους θρησκεία ή πίστη. Κλασικό παράδειγμα πολλές από τις χώρες του πάλαι ποτέ ανατολικού συνασπισμού πχ Ρωσία. Εκεί βλέπουμε άνοδο του χριστιανισμού, του παγανισμού αλλά και πολιτικών θεωριών που ρητά αποδέχονται το μεταφυσικό (εθνικοσοσιαλισμός - ένας εθνικοσοσιαλιστής μπορεί να είναι άθεος αλλά είναι γεγονός ότι οι πολιτικοί σχηματισμοί με αυτή την ιδεολογία συνήθως απαγορεύουν σε φανερά αθέους να είναι μέλη τους).

Γενικά θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο κάποιος που έχει μάθει από μόνος του να σκέφτεται κοσμικιστικά να στραφεί (εκ νέου) στο λεγόμενο μαγικό τρόπο σκέψης.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
ExReligiousSheep
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Μάιος 2011 22:13
Όνομα Ιστότοπου: -

παντως χωρις να διαβασω ολα τα παραπανω posts συγγνωμη αν το ξαναεγραψε ηδη καποιος...μου κανει αντυπωση που εχει η tips-hints :D σαν να ''προετοιμαζουν'' τους ανθρωπους να τα πουν αυτα σε καποιον ανθρωπο...νομιζουν πως υπαρχει καποιος πως να το πω ''πολεμος'' αναμεσα στις 2 πλευρες...δν μπορω να κρινω ομως ακομα για ποιον λολο..εχω 2 υποψηφιες λυσεις...1. μισουν τοσο βαθεια τους αθεους ως ανηθικους αφου δν ακολουθουν το λογο του θεου κτλ. και 2. φοβουνται πως επειδη ο κοσμος αρχιζει τουλαχιστον σε αυτο το θεμα να σκεφτεται κ να ''ξυπναει'' χανουν ολο κ περισσοτερους πρωην πιστους...οπως ελπιζω να ξερουμε αλλωστε μαθηματικο μοντελο εδειξε πως η θρησκεια τεινει να εξαφανιστει στα επομενα χρονια σε 9 χωρες της ευρωπης...δυστηχως αναμεσα τους δν ειναι η Ελλαδα...
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Θαθελα να δηλώσω και την δική μου άποψη μετά από ψάξιμο χρόνων.

Και όποιος θέλει ας με αντικρούσει.

Εκεί που πήγαινα καλοί μου φίλοι μέσα στο δάσος και ήμουν μόνος άκουσα μια φωνή να λέει.
Είμαι ο άθεος που σου μιλώ και σου λέω ότι ΔΕΝ υπάρχει θεός στα σίγουρα, τι να πω και γω το αποδέχτηκα.
Και μετά με κούφανε να μην ξανακούσω τίποτα.

Τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περιθώριο ούτε στο 0,000000000000000001% να υπάρχει θεός.

Δεν πιστεύω ούτε θεωρίες ,ούτε την επιστήμη ,ούτε τον χωκινς,ντοκινς, ποκους χοκους και κοκοροκους.

Τέλος .
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:
Τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περιθώριο ούτε στο 0,000000000000000001% να υπάρχει θεός.
Kαι όμως, αυτό το 0,00... [ και όσα μηδενικά θές πρόσθεσε]... 001%
θα υπάρχει εκεί για να σου θυμίζει το θρησκευτικό σου παρελθόν. και μαζί με αυτό και τον θεό έστω και αρνητικά.
Ο άνθρωπος το παρελθόν του ότι και να κάνει δεν μπορεί να το διαγράψει, μπορεί όμως να διαμορφώσει το μέλλον του, και το μέλλον του, πιθανώς να είναι χωρίς θεό, αν όχι για όλους τουλάχιστον για τον εαυτό του με ένα υπόλοιπο [θεού] η με ένα κατάλοιπο [αντίθεου].
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Δηλαδή ένα κομμάτι του εαυτού σου πιστεύει ακόμα στον Άγιο Βασίλη?
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

nox
Να χαθείς μπρε, μεκανες και γέλασα.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση