Μεταπείθοντας έναν άθεο!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Χμμμ, δεν έχει άδικο η θείτσα όταν οι περισσότεροι άθεοι εδώ μέσα ισχυρίζονται ότι δεν ανήκουν στην κατηγορία 7 κατά Dawkins. Γελοίο μεν το βιντεάκι, αλλά καταδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο το πρόσφορο έδαφος που αφήνει το λεγόμενο open mind! Ή κατά Batcic, open to bullshit mind!

[youtube]WuG5Aj3BhMM[/youtube]

Μου φαίνεται ότι θα ετοιμάσω και το αντίστοιχο βίντεο με ton κύκλο της γνώσης και το Παντοδύναμο Ταραφαντανάκι!

WARNING!!! Μη δείτε το βίντεο, μπορεί να αλλάξετε τις απόψεις σας From :lol: :lol: :lol: to :clap: and then to :character-oldtimer:
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
exadaktylos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010 23:11
Όνομα Ιστότοπου: ο δρόμος
Επικοινωνία:

Άμα δηλώνεις κάτι χωρίς να ξέρεις τι είναι αυτό το κάτι, ο οποιοσδήποτε μπορεί να σε φέρει τούμπα...
We declare our right on this earth to be a human being, to be respected as a human being, to be given the rights of a human being in this society, on this earth, in this day, which we intend to bring into existence by any means necessary. - Malcolm X
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αν ο ανηψιός είχε δυο δράμια μυαλό παραπάνω θα έπρεπε να την είχε αντικρούσει σε 5-6 διαφορετικά σημεία την θείτσα.
Και όποιος λέει ότι είναι open-minded, δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι είναι κιόλας. Κι εγώ μπορώ να πω ότι είμαι νίντζα...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
exadaktylos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010 23:11
Όνομα Ιστότοπου: ο δρόμος
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε: Κι εγώ μπορώ να πω ότι είμαι νίντζα...
Ποιάς σχολής; :)
We declare our right on this earth to be a human being, to be respected as a human being, to be given the rights of a human being in this society, on this earth, in this day, which we intend to bring into existence by any means necessary. - Malcolm X
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Ακριβώς! Αυτό είναι το θέμα. Open-minded δεν σημαίναι ότι είμαι διατεθιμένος να δεχτώ οποιαδήποτε μπάμια (βλέπε θεός) αρκεί να μου το αποδείξεις. Πότε καθίσταται κάτι άξιο απόδειξης;

Πριν φτάσουμε στα της απόδειξης, πρέπει να περάσουμε από την μετα-απόδειξη. Δηλαδή για ποιον λόγο θα έπρεπε να καθήσουμε να ακούσουμε την απόδειξη αυτή καθ' εαυτή. Πολύ απλά, πριν καθίσουμε να ακούσουμε μια θεωρία για τη μεγάλη έκρηξη, έχουμε πειστεί γι την αναγκαιότητα μιας τέτοιας θεωρίας από τα ευρήματα του Red Shift και την κοσμική ακτινοβολία υπόβαθρου. Για ποιον αντίστοιχο λόγο να συζητήσει κανένας για την πιθανότητα ύπαρξης θεού; Ποια ανάγκη υπαγορεύει μια τέτοια συζήτηση;;; ΑΚΡΙΒΩΣ! ΚΑΜΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Και φυσικά η Μανταμ κάνει αυτή τη συζήτηση για να πουλήσει στο τέλος το σκουπιδοβιβλιαράκι της που θα βοηθήσει του "καλούς" Χριστιανούς να στέλνουν τους "κακούς" Άθεους στο δρόμο του θεού και αυτή στη βιλαρα της και στη Μερσεντές με τον σοφέρ να τρώει τα κέρδη εις υγείαν των κορόϊδων.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Με συγχωρείτε αλλά....
Από το
"η γνώση μου δεν ταυτίζεται με την γνώση όλου του σύμπαντος"
μέχρι το
"οργανώνω ένα γιγάντιο κοινωνικό-θεσμικό-ιδεολογικό μόρφωμα βασισμένο πάνω στην απόλυτη βεβαιότητα του ισχυρισμού ότι υπάρχει μιά οντότητα,για την ύπαρξη της οποίας δεν είμαι σε θέση να προσκομίσω καμία γνώση ικανή να συμπληρώσει το υποτιθέμενο έλλειμα γνώσης που οδηγεί εσένα τον άθεο να μην πιστεύεις"
υπάρχει ασύλληπτο χάσμα ακόμη και αν δεν ίσχυαν τα σωστά που λέει ο Batcic (και πολλά ακόμη).

Αν αυτό τώρα θεωρείται αντι-αθεϊστικό επιχείρημα τότε τι να πω;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Μιλάμε, τρελή μπουλσιτιά το βίντεο. Και πιο τρελό που σίγουρα κάποιοι την πατάνε και νομίζουν ότι πιάσανε τον ταύρο απ' τα κέρατα. Μέχρι να πέσουν πάνω σε κανέναν υποψιασμένο άθεο και να φάνε τα μούτρα τους.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Βρε τη θείτσα!

Πλάκα πλάκα, θα είχε ενδιαφέρον να απαριθμήσουμε τις λογικές πλάνες του παραπάνω video, γιατί μας διαβάζουν και άλλοι...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

θα ήταν καλό αν υπήρχε κάπου και ένα rebuttal video
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:θα ήταν καλό αν υπήρχε κάπου και ένα rebuttal video
Δε χρειάζεται. Πήγαινε στο youtube και διάβασε τα σχόλια κάτω από το βίντεο. Πολύ γέλιο.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια πρώτη προσέγγιση από την πλευρά της λογικής.

1. Η κυρία ισχυρίζεται ότι η ανθρώπινη γνώση είναι ένας κύκλος σε μια κόλλα χαρτί Α4.
Όλες οι επιστήμες και γνώσεις είναι επιμέρους κυκλάκια εντός του ευρύτερου μεγάλου κύκλου της "γνώσης" (Α4), μαθηματικά, φυσική, αστρονομία, χημεία, ιστορία κλπ..

Όταν λοιπόν ρωτάει τον ανηψιό της γράψε μου ένα κυκλάκι με τις γνώσεις σου, αυτός θα έπρεπε να γράψει ένα κυκλάκι στον κύκλο των μαθηματικών, ένα κυκλάκι στον κύκλο της φυσικής κλπ... που θα περιέγραφε τις γνώσεις του για κάθε μια επιστήμη και όποια άλλη επιμέρους γνώση εντός του ευρύτερου κύκλου.

Αφού λοιπόν έγραφε ο ανιψιός τις εκατοντάδες μικρούς κύκλους που όπως καταλαβαίνει κάποιος θα διασπείρονταν σε ολόκληρο τον κύκλο, σίγουρα όχι σε όλη την επιφάνεια αλλά σε εκατοντάδες μικρά σημεία, θα ήταν αδύνατον να ισχυριστεί η γριούλα ότι η γνώση του ήταν ανεπαρκής για γνωρίζει αν υπάρχει Θεός (άρα υπάρχει!!)

Θα μπορούσε να πει ότι βάσει των γνώσεων του που λειτουργούν ως οικοδόμημα και όχι ως σημεία αποσπασμένα μεταξύ τους, τεκμηριώνει λογικά και επιστημονικά ότι δεν υπάρχει Θεός. Τόσο απλά.
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

'Οντως το βίντεο έχει αποτύχει οικτρά, αυτή η θείτσα όπως λένε και στο αμέρικα είναι από μόνη της ένα 'εργοστάσιο παραγωγής αθέων'!
Το βίντεο έχει πάμπολλα thumbs down και μονάχα δύο thumbs up στο youtube. Σας παραθέτω και το πιο λακωνικά εύστοχο σχόλιο που βρήκα από κάτω...

"Is she saying that God exists only in the minds of people? Because I'd be cool with that." :clap:
Wazdabaz
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ 2010 12:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμενα, τόσα χρόνια μου έλεγαν οτι ο θεος ειναι πανταχου παρών. Είναι δυνατόν να ΜΗΝ βρισκεται σε ενα τοσο δα κυκλάκι; Βεβαίως λείπει μια παρουσιαση του ανηψιου, ωστε να σχηματίσουμε μια άποψη για το πνευματικό εππεδο του, αλλα πιστεύω οτι αυτο οφείλεται στο οτι η αδερφή της θείτσας, δεν την αναγνωρίζει πλέον ως συγγενικό πρόσωπο μετα τον διασυρμό του γιού της και έλαβε ασφαλιστικά μέτρα εναντίον της. Δεν θα παραξενευόμουνα μάλιστα εαν η θείτσα, δεν είχε ποτέ ανηψιο, οπότε μιλάμε για φαντασιοπληκτο ανθρωπο.
Όπως και να έχει, η J.Hunt 'παρέλειψε' το περιστατικό που ακολουθησε την συζητηση της με το ανιψουδι κατα την διάρκεια του οποίου, ο μικρός, πήρε το μολύβι, έγραψε το ονομα της θειάς ΕΞΩ απο τον κύκλο, και συμπλήρωσε στην κορυφή τον τίτλο "Circle of Trust". Φυσικά κάτι τέτοιο δεν θα εμπόδιζε την κυκλοφορία του καταπληκτικου βιβλιου της το οποίο έχει σίγουρα λάβει την θέση του σε βιβλιοθήκες πλάι σε άλλους αξιόλογους τίτλους, όπως :"Πως να οδηγήσετε ενα Boing 747 σε 5 απλά βήματα (για αρχαριους)", ή "how to be a billionaire in 3 minutes".
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Αφού λοιπόν έγραφε ο ανιψιός τις εκατοντάδες μικρούς κύκλους που όπως καταλαβαίνει κάποιος θα διασπείρονταν σε ολόκληρο τον κύκλο, σίγουρα όχι σε όλη την επιφάνεια αλλά σε εκατοντάδες μικρά σημεία, θα ήταν αδύνατον να ισχυριστεί η γριούλα ότι η γνώση του ήταν ανεπαρκής για γνωρίζει αν υπάρχει Θεός (άρα υπάρχει!!)
Actually, αυτό που λες είναι λανθασμένο και δεν απαντά στο fallacy της γριάς, γιατί θα μπορούσε άνετα να συνεχίσει να ισχυρίζεται ότι υπάρχει θεός έξω από τα κυκλάκια σου.
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

και όμως απαντά βάσει της λογικής.

Δεν είναι δυνατόν να αποκτήσει κάποιος όλες τις γνώσεις του κόσμου ώστε ν'αμφισβητήσει τον Θεό.

Το οικοδόμημα της ανθρώπινης γνώσης ποιοτικά είναι ανώτερο από το άθροισμα που δίνουν τα εκατοντάδες κυκλάκια.
Αυτό λοιπόν το οικοδόμημα της γνώσεις τεκμηριώνει την άποψη ότι δεν υπάρχει Θεός.

Αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να εκφέρουμε άποψη γνωσιοθεωρητικά για κάθε άλλο θέμα, περιμένοντας την εποχή που η γνώση μας θα καταλάμβανε όλο τον κύκλο της Α4! Δηλαδή ποτέ!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:και όμως απαντά βάσει της λογικής. Δεν είναι δυνατόν να αποκτήσει κάποιος όλες τις γνώσεις του κόσμου ώστε ν'αμφισβητήσει τον Θεό.
Και λοιπόν?

Εγώ το βίντεο δεν το είδα (ακόμη), αλλά τι αποδεικνύει η θείτσα? Ότι ίσως και να υπάρχει "θεός"? (βάσει ποίου ορισμού, άσ' το καλύτερα). Άντε εντάξει, συμφώνησα. Με την ίδια λογική, ίσως να υπάρχουν φαντάσματα, ίσως να υπάρχουν νεράιδες, ίσως να υπάρχει το μεγάλο Τζούτζου, και ίσως να υπάρχει ο Σκρουφοτριφαλάριος ο Μεγαλοπρεπής. (και μη διανοηθείτε να με ρωτήσετε ποιος είναι αυτός, απ' τη στιγμή πάντως που δεν αποδεικνύεται η ανυπαρξία του, μπορεί να υπάρχει!)

Τι θα πρέπει να σημαίνει αυτό για τη ζωή μας? Πώς αυτό αυτό συνάγεται ότι πρέπει να χτίζουμε εκκλησίες ή τζαμιά, να προσευχόμαστε, να μην τρώμε λάδι τη μεγάλη παρασκευή ή να μην πίνουμε νερό όλη μέρα τον αύγουστο, ή ο,τιδήποτε άλλο παρόμοιο?

Αστεία πράγματα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:...και ίσως να υπάρχει ο Σκρουφοτριφαλάριος ο Μεγαλοπρεπής. (και μη διανοηθείτε να με ρωτήσετε ποιος είναι αυτός, απ' τη στιγμή πάντως που δεν αποδεικνύεται η ανυπαρξία του, μπορεί να υπάρχει!)...

Τι θα πρέπει να σημαίνει αυτό για τη ζωή μας? Πώς αυτό αυτό συνάγεται ότι πρέπει να χτίζουμε εκκλησίες ή τζαμιά, να προσευχόμαστε, να μην τρώμε λάδι τη μεγάλη παρασκευή ή να μην πίνουμε νερό όλη μέρα τον αύγουστο, ή ο,τιδήποτε άλλο παρόμοιο?

Αστεία πράγματα.
Χμμμ καλά τα λες τα πράγματα Μελάνη μου. Για πες μου τώρα έναν λόγο για τον οποίον θα έπρεπε να δηλώνουμε ότι είμαστε μεν άθεοι αλλά δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι ως προς τη μη ύπαρξη του θεού; Αν είναι έτσι, να μην είμαστε απόλυτοι και για τον Σκουφοτριφαλάριο σου!!!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

batcic έγραψε:Χμμμ καλά τα λες τα πράγματα Μελάνη μου. Για πες μου τώρα έναν λόγο για τον οποίον θα έπρεπε να δηλώνουμε ότι είμαστε μεν άθεοι αλλά δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι ως προς τη μη ύπαρξη του θεού;
Μετά από «σκοτωμό» που έλαβε χώρα για το εν λόγω ζήτημα, το συμπέρασμά μου είναι πως για τους μετριοπαθείς άθεους (ας μην οξύνουμε τα πνεύματα ;) ) το να πει κανείς «Θεός δεν υπάρχει, that’s it!” θεωρείται… αντιεπιστημονικόν!!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Προσωπικά, εκείνο που λέω είναι το εξής:

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός επειδή μέχρι στιγμής δεν υπάρχει ούτε ένα στοιχείο ότι υπάρχει μία τέτοια οντότητα. Κατλα πρώτον, κανένας δεν έχει έναν σωστό και ολοκληρωμένο ορισμό του θεού, δηλαδή τι είναι θεός, και ποιά είναι τα χαρακτηριστικά του. Χωρίς έναν τέτοιο ορισμό, δεν μπορεί να ελεγχθεί η ύπαρξη ενός τέτοιου όντος. Και φυσικά αυτό που οι περισσότεροι ονομάζουν θεό, έχει τόσες πιθανότητες να υπάρχει όσες έχει και το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας ή η Αόρατη Ροζ Μονόκερος. Και πραγματικά προτιμώ το Μακαρονοτέρας... Τουλάχιστον δεν μου ζητάει παράλογα πράγματα όπως το να πεθάνω από την πείνα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Απάντηση