Αυτοσυστήνομαι λοιπόν (Tony the Fish)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Tony the Fish
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010 16:32
Όνομα Ιστότοπου: www.stavrosmakris.com

Το δώρο μιας θείας όταν ήμουν πέντε χρονών είχε ένα Στεγόσαυρο στο εξώφυλλο. Στα χρόνια που ακολούθησαν αποφάσισα ότι, μιας και πλέον μπορούσα να προφέρω τη λέξη "Παλαιοντολόγος", δεν έχανα κάτι με το να κινηθώ επαγγελματικά προς αυτή την κατεύθυνση.
Αν μη τι άλλο θα εξισσοροπούσε η "κοσμική ζυγαριά" για τη γενοκτονία σύγχρονων ειδών ερπετών στη Δυτική Ελλάδα από την - κατά τα άλλα πολυαγαπημένη- γιαγιά μου που, ως βαθιά θρησκευόμενος άνθρωπος, έβλεπε στο πρόσωπο κάθε φιδιού τον Beelz
Άρχισα να ταξιδεύω στα δεκάξι και, τα χρόνια που ακολούθησαν, όσο πιο πολλά μέρη επισκεπτόμουν τόσο ο όρος "κοσμική ζυγαριά" έχανε το νόημά του. Όσο για τον Χριστιανισμό τον είχα διαγράψει προ πολλού. Η, κατά τη Γέννεση, άποψη ενός Αδάμ απαλλαγμένου από έντονη τριχοφυία, χωρίς ισχυρό ινακό έπαρμα και προγναθισμό, όσο ενδιαφέρον και αν έκανε το μάθημα των Θρησκευτικών, ήταν μάλλον η αφορμή για περεταίρω διάβασμα.
Σπουδάζοντας Βιολογία συνειδητοποίησα ότι απολιθώματα δεινοσαύρων στη Νότιο Ευρώπη *μάλλον* δεν υπάρχουν και συμβιβάστηκα με "πρωτόγονους" κάστορες και σκατζόχοιρους.
Spoiler: Εμφάνιση
Interesting Fact : Μέχρι και το 2006 το μάθημα της Εξέλιξης ήταν μάθημα επιλογής στο Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Αντιδράσεις από Πανεπιστημιακούς Φορείς (βλ. Θεολογική Σχολή) υποπτεύομαι. Την ίδια στιγμή οι φίλοι μου στο Berkeley απολάμβαναν διαλέξεις του Richard Dawkins, του Richard Leakey και της Ann Druyan.
Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι επαγγελματικά με τη φωτογραφία- ντοκυμαντέρ και την ανθρωπιστική φωτογραφία, αν και με βλέπω σύντομα να επιστρέφω στα θρανία.
Πριν ένα μήνα πάντως επέστρεψα Αθήνα και για τους επόμενους μήνες δεν έχω προγραμματίσει κάποιο ταξίδι, οπότε έχω χρόνο για διάβασμα και ενημέρωση. Ο ιστότοπος αυτός - ή καλύτερα η ανακάλυψή του - προκάλεσε αύξηση των επιπέδων σεροτονίνης μου και ελπίζω να είναι αφορμή ανακάλυψης νέων καλών βιβλίων.
Καλησπέρες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς ήρθες Tony.
το μάθημα της Εξέλιξης ήταν μάθημα επιλογής στο Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών
Aν δεν ξυριστεί και διαπομπευτεί όλη η μαυροφορεμένη συμμορία δεν πρόκειται να δούμε αύριο σ'αυτή τη χώρα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσήρθες Tony the Fish.
Σ' ευχαριστώ για τα πόδια.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
parfe
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010 09:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς σε βρήκαμε!
(Πάω να "χαθώ" στο site σου τώρα, έχει εκπληκτικές φωτογραφίες!)
georgegous
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010 14:57
Όνομα Ιστότοπου: -

καλώς ήλθες! Όντως έχει φανταστικές φωτογραφίες!
Τα σκολειά μου τα κλείνανε τα μάτια.
Μου τ' ανοίγαν η ζούγκλα των Ολίγων και τα <<καταραμένα>> τα βιβλία.
Κι ολάνοιχτ' απομείναν ως το τέλος.
Κ. Βάρναλης
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

"Tony, fuckin' Tony"

HAHAHA

welcome.
:O
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Καλωσήρθες και συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες! Βγάζω και εγώ, όχι τόσο καλές, αλλά προσπαθώ 8-) . Το επάγγελμα σου επίσης είναι ότι καλύτερο. Ταξίδια σε όλο τον κόσμο....
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Tony the Fish
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010 16:32
Όνομα Ιστότοπου: www.stavrosmakris.com

Αν και ετεροχρονισμένα (έλειπα για λίγες βδομάδες) σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια.

Bozonio δεν ξέρω αν είναι "ό,τι καλύτερο" το επάγγελμα. Προς το παρόν βγαίνουν τα προς το ζην και συνδυάζω τις δύο μου αγάπες, τα ταξίδια και την φωτογραφία.
Μέχρι εκεί όμως. Απαιτεί πολλές θυσίες (συνειδητά πάντα), υπάρχει συνεχής αβεβαιότητα (freelancer), κίνδυνοι για τη σωματική και πάνω απ'όλα την ψυχική υγεία, οικονομική ανασφάλεια, στέρηση των αγαπημένων μου προσώπων και εννοείται απουσία προσωπικής ζωής. Από την άλλη δεν θα ένιωθα ζωντανός αν δεν έκανα αυτό που κάνω οπότε όλα ισορροπούν κάπως έτσι. :)

Παρεπιπτόντως δε φαντάζεστε πόσο χάρηκα διαπιστώνοντας ότι οι περισσότεροι εδώ γνωρίζετε τον κύριο Minchin! Είναι από τους αγαπημένους μου κωμικούς και δυστυχώς όχι τόσο γνωστός ακόμη στο ευρύ κοινό.

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ μπορώ να πω ότι ο Tim Minchin είναι ίσως ο αγαπημένος μου εν ζωή κωμικός, είναι ιδιοφυία και είναι υπέροχος!
:O
Απάντηση