Η ειρωνεία είναι το μόνο “επιχείρημα” των άθεων;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αόρατος ο Σ νομίζω πως σου απάντησα γι΄αυτό το θέμα. Σας απαντάω γενικά σε ότι γνωρίζω και σας οδηγώ σε κάποια πηγή πληροφόρησης για ότι δεν γνωρίζω και αυτό από ενδιαφέρον και αγάπη μιας και ολοι μας είμαστε εικόνες Θεού.

Το δικό σου το πρόβλημα τώρα είναι ότι παρερμηνεύεις όλες τις γραφές μέσα στην άγνοια σου. Θεωρείς έτσι πως κάθε πιστός - και εγώ μαζί - τρέφει κακία για κάθε άπιστο. Μέσα σε αυτή την προακατάληψη συνεχώς με βλέπεις σαν εχθρό σου και με κατηγορείς για όλα τα παραπάνω ...

Η μεγαλήτερη εντολή που υπάρχει αφορά την αγάπη προς το Θεό και τον συνάνθρωπο. Αυτό είναι το νόημα όλων των γραφών.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Ορθόδοξος έγραψε:Μόνο αγάπη έχει ο Θεός για τον κόσμο και αυτό φαίνεται καλύτερα από την πρώτη εντολή!
Ο παρανοικός έγραψε: Θα εξαλείψω τον άνθρωπο που δημιούργησα από το πρόσωπο της γης· από άνθρωπον μέχρι κτήνος, μέχρι ερπετό και μέχρι πουλί τού ουρανού· επειδή, μεταμελήθηκα ότι τους δημιούργησα.
Τα πουλάκια τι φταίγανε ρε Ορθόδοξε; Από περιέργεια...
Ο Αιμοβόρος έγραψε: Και ύστερα από ημέρες ο Κάιν πρόσφερε από τους καρπούς της γης προσφορά στον Κύριο.
Και ο Άβελ πρόσφερε κι αυτός από τα πρωτότοκα των προβάτων του, και από το πάχος τους. Και ο Κύριος κοίταξε με ευμένεια επάνω στον Άβελ, κι επάνω στην προσφορά του·
επάνω στον Κάιν, όμως, κι επάνω στην προσφορά του δεν κοίταξε. Και ο Κάιν αγανάκτησε πάρα πολύ, και κατσούφιασε το πρόσωπό του.
Ο θεός που μόνο αγάπη έχει δέκτηκε θυσίες; Μάλιστα προτίμησε αυτήν στην οποία χύθηκε αίμα;
Ο βασανιστής έγραψε: Και επειδή ο κύριός του οργίστηκε, τον παρέδωσε στους βασανιστές, μέχρις ότου αποδώσει σ' αυτόν ολόκληρο εκείνο που όφειλε.
Έτσι και ο ουράνιος Πατέρας μου θα κάνει σε σας, αν δεν συγχωρήσετε από την καρδιά σας κάθε ένας στον αδελφό του τα παραπτώματά τους.
Ο θεός θα μας βασανίσει αν δεν είμαστε καλοί; Αν και μας αγαπάει όλους;
Ο τρομοκράτης έγραψε: Και σε σας τους φίλους μου λέω: Μη φοβηθείτε από εκείνους που φονεύουν το σώμα, και ύστερα απ' αυτά μη μπορώντας να πράξουν κάτι περισσότερο.
Αλλά, θα σας δείξω ποιον να φοβηθείτε: Φοβηθείτε εκείνον που, αφού θανατώσει, έχει εξουσία να ρίξει στη γέεννα· ναι, σας λέω, αυτόν να φοβηθείτε.
Αγάπη για όλους λες Ορθόδοξε; Μπούρδες, λέω εγώ. Η βίβλος μας λέει να τον φοβόμαστε περισσότερο και από τους δολοφόνους. Να τον ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ!

Και κάτι ακόμα. Μας έχεις ζαλίσει να μας λες ότι έχουμε δικαίωμα να πιστεύουμε ότι θέλουμε. Ορθόδοξε εννοείται ότι δεν σου ζητήσαμε την άδεια να μας αφήσεις να πιστεύουμε ότι θέλουμε. Επίσης μας ζάλισες τον έρωτα με το ότι "συζήτηση κάνουμε". Ορθόδοξε δεν κάνεις συζήτηση. Το να "συζητάμε" μαζί σου είναι σαν να συζητάμε με την φωνητική πύλη της cosmote. Το μόνο που κάνεις είναι να πιάνεις πάνω κάτω το τι λέμε και να παίζεις την σχετική κασέτα. Δεν έχεις ίχνος λογικών επιχειρημάτων (η γενικά επιχειρημάτων) και η θέση σου είναι η ίδια από όταν μπήκες στο forum. Όσο έξυπνα και να προσπαθήσει κάποιος να εκθέσει τα λάθη σου, εσύ απλά πετάς μια παταταριά και νομίζεις ότι απάντησες. Δεν έχεις δώσει ούτε μια σοβαρή απάντηση.

Θέλω πάρα πολύ να σχολιάσεις τα παραπάνω αποσπάσματα από την Βίβλο. Τα έχεις διαβάσει ποτέ; Σε ενοχλούν;

Σκέφτομαι να μαζέψω όλες της απαντήσεις του Ορθόδοξου και να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να απαντάει σαν αυτόν. Σοβαρά το σκέφτομαι. Μαρκοβιανές αλυσίδες με τις λέξεις του. Νομίζω πως θα βγάζει πάνω κάτω το ίδιο νόημα... Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Geysser έγραψε:Ορθόδοξε, από που προκύπτει η σιγουριά σου;
Η σιγουριά μου για το Θεό?

Από τον ίδιο το Θεό ... Όταν τον ζεις δεν μπορείς να μην είσαι βέβαιος. Γι΄αυτό τον λόγο επιμένω σε κάποια πράγματα, για να τον ζήσετε και εσείς.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Το δικό σου το πρόβλημα τώρα είναι ότι παρερμηνεύεις όλες τις γραφές μέσα στην άγνοια σου.
Γιατί;
Όταν τον ζεις δεν μπορείς να μην είσαι βέβαιος.
Πως τον ζεις; Που είναι και πας και ζεις μαζί του;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Tritorio δυστυχώς από το όλο σου σχόλιο γίνεται φανερό ότι είσαι πολύ προκατειλημένο άτομο και αυτό και στη δική σου περίπτωση από άγνοια. Εγώ αναγκάζομαι να σας επαναλαμβάνω κάποια πράγματα απλά γιατί κάνετε σχεδόν όλοι τα ίδια λάθη.
Το ότι έχετε κάθε δικαίωμα να πιστεύετε ότι θέλετε, σας το αναφέρω διότι πολλοί θεωρούν ότι εγώ έχω σκοπό να σας αλλάξω τα πιστεύω. Δεν έχω σκοπό να σας πείσω για κάτι. Όποιος θέλει ακούει ...

Μια παρατήρηση: νομίζω πως κάποιοι θα ήθελαν να με αποστομώσουν με τα σχόλια τους αλλά αυτό δεν γίνεται. Όχι γιατί είστε κατώτεροι αλλά γιατί η αλήθεια είναι με το μέρος μου.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μια παρατήρηση: νομίζω πως κάποιοι θα ήθελαν να με αποστομώσουν με τα σχόλια τους αλλά αυτό δεν γίνεται. Όχι γιατί είστε κατώτεροι αλλά γιατί η αλήθεια είναι με το μέρος μου.
Πέστο καημένε!Και έλεγα κι εγώ τόσην ώρα...Γιατί δεν μπορεί κανείς να τον αποστομώσει ρε παιδιά;Γιατί;Τόσο καλά επιχειρήματα έχει πιά αυτός ο άνθρωπος;!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ενταξει συνεχιζεται εσεις τωρα εγω δε θελω να κανω καποιο αλλο ερωτιμα γιατι νομιζω οτι ο ιδιος θα νομιζει οτι τον ειρωνευομαι οπως λεει οτι τον ειρωνευεσται εσεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Γιατρέ μου διακρίνω ...ειρωνεία; :naughty:

Ένα περίεργο πράγμα: σε αυτό το φόρουμ όσοι που έχουν κάποια μυστήρια θεωρία, αφού σπαταλήσουν ατελείωτα σεντόνια "επιχειρημάτων", καταλήγουν ότι δε θέλουν να πείσουν τους υπόλοιπους για τίποτα. Τι να πω, μόνο εγώ είμαι ο περίεργος που θέλω πείσω τους συνομιλητές μου, τουλάχιστον να το ξανασκεφτούν;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Η σιγουριά μου για το Θεό?

Από τον ίδιο το Θεό ... Όταν τον ζεις δεν μπορείς να μην είσαι βέβαιος. Γι΄αυτό τον λόγο επιμένω σε κάποια πράγματα, για να τον ζήσετε και εσείς.
Ναι, ισως να μην διατυπωσα την ερωτηση καλα. Εννοω, πως εισαι σιγουρος οτι κατεχεις την αληθεια και εμεις οχι, οτι τα θαυματα που περιγράφεις - δεν τα περιγράφεις, αλλα τελοσπαντων - είναι θαυματα και όχι, ας πουμε, λάθη την αντίληψής σου, οτι ο πνευματικός σου είναι πραγματικά άξιος και όχι γιαλατζί απατεώνας...γενικά, πως είσαι σίγουρος ότι ξέρεις όσα ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις;
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Ορθόδοξος έγραψε:Tritorio δυστυχώς από το όλο σου σχόλιο γίνεται φανερό ότι είσαι πολύ προκατειλημένο άτομο και αυτό και στη δική σου περίπτωση από άγνοια. Εγώ αναγκάζομαι να σας επαναλαμβάνω κάποια πράγματα απλά γιατί κάνετε σχεδόν όλοι τα ίδια λάθη.
Το ότι έχετε κάθε δικαίωμα να πιστεύετε ότι θέλετε, σας το αναφέρω διότι πολλοί θεωρούν ότι εγώ έχω σκοπό να σας αλλάξω τα πιστεύω. Δεν έχω σκοπό να σας πείσω για κάτι. Όποιος θέλει ακούει ...

Μια παρατήρηση: νομίζω πως κάποιοι θα ήθελαν να με αποστομώσουν με τα σχόλια τους αλλά αυτό δεν γίνεται. Όχι γιατί είστε κατώτεροι αλλά γιατί η αλήθεια είναι με το μέρος μου.
Ορθόδοξε το αν είμαι προκατειλημμένος ή όχι φαίνεται από την τελευταία παράγραφο του μηνύματος μου. Πριν από αυτήν έχω κάποια αποσπάσματα από την Βίβλο που δεν σχολίασες.

Επίσης, προκατειλημμένος θα ήμουν αν με το που έβλεπα το όνομα "Ορθόδοξος" και το avatar σου άρχισα να σε βρίζω ή να σε προσβάλω. Αντίθετα νομίζω πως ήδη έχεις δείξει πόσο παράλογος είσαι και πόσο παρανοείς έννοιες στα 200 και βάλε μηνύματα σου. Προκατειλημμένους θα ήμουν αν θεωρούσα όλους τους "Ορθόδοξους" σαν και εσένα.

Λες ότι δεν έχεις σκοπό να μας πείσεις... Ταυτόχρονα έχεις δείξει ότι δεν θες να πειστείς από εμάς. Επίσης έχεις πει πάμπολλες φορές ότι δεν γουστάρεις λογικά επιχειρήματα στην συζήτηση. Λες λοιπόν ότι θες να μιλάς, χωρίς επιχειρήματα, και οι άλλοι, όσοι θέλουν, να σε ακούνε. Στο forum τότε τι ήρθες να κάνεις; Τι περιμένεις να γράψουμε για αυτά που γράφεις;
Ορθόδοξος έγραψε:Μια παρατήρηση: νομίζω πως κάποιοι θα ήθελαν να με αποστομώσουν με τα σχόλια τους αλλά αυτό δεν γίνεται. Όχι γιατί είστε κατώτεροι αλλά γιατί η αλήθεια είναι με το μέρος μου.
Πράγματι δεν γίνεται να σε αποστομώσουμε τόσο αδιάλλακτος που είσαι.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Αόρατος ο Σ νομίζω πως σου απάντησα γι΄αυτό το θέμα. Σας απαντάω γενικά σε ότι γνωρίζω και σας οδηγώ σε κάποια πηγή πληροφόρησης για ότι δεν γνωρίζω και αυτό από ενδιαφέρον και αγάπη μιας και ολοι μας είμαστε εικόνες Θεού.

Το δικό σου το πρόβλημα τώρα είναι ότι παρερμηνεύεις όλες τις γραφές μέσα στην άγνοια σου. Θεωρείς έτσι πως κάθε πιστός - και εγώ μαζί - τρέφει κακία για κάθε άπιστο. Μέσα σε αυτή την προακατάληψη συνεχώς με βλέπεις σαν εχθρό σου και με κατηγορείς για όλα τα παραπάνω ...

Η μεγαλήτερη εντολή που υπάρχει αφορά την αγάπη προς το Θεό και τον συνάνθρωπο. Αυτό είναι το νόημα όλων των γραφών.
1ον δεν είμαι (ακόμη) αόρατος ! Εϊμαι ο Άρατος

2ον όντως νομίζεις ότι απάντησες γι'αυτό το θέμα! Μέσα στην άγνοιά σου για τον πραγματικό κόσμο σε ενημερώνω ότι δεν απάντησες.

3ον Το μίσος της ανήθικης Θρησκείας σου σε οδηγεί στον δρόμο της γραφικότητας των απαντήσεών σου. Εϊναι λοιπόν όλες οι δήθεν απαντήσεις σου τηλεγραφικές χωρίς επιχειρήματα και διαποτισμένες από το μίσος του Χριστιανισμού προς τον άνθρωπο.

4ον Η μεγαλύτερη εντολή του Ιησού είναι το μίσος προς την οικογένειά του και τον συνάνθρωπό του: "Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου" ΛΕΓΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ.

5ον Ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στον διάλογο. Έστω κι έτσι που τον κάνεις τηλεγραφικά με ένα μόνον επιχείρημα μου πλουτίζεις την ικανότητα να ανταπεξέλθω σε όλο το φάσμα των τεχνικών σας. Ποτέ δεν πίστευα ότι άνθρωποι σαν και σένα θα μπορούσαν να σταθούν σε διάλογο με σοβαρούς ανθρώπους. Κι όμως να που ο φανατισμός της Θρησκείας, η μονοτονία και το μίσος της διδασκαλίας του Ιησού που μπορούν να σταθούν σ' ένα διάλογο.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σ η μεγαλύτερη εντολή που έχει δωθεί από τον Θεό στους ανθρώπους είναι αυτή που σου έχω πει και την έχω βάλει και ως υπογραφή μου. Αυτά θεωρώ μάλιστα πως είναι βασικές γνώσεις που οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν. Χωρίς να έχω σκοπό να σε μειώσω, καταλαβαίνεις ότι η γνώμη σου δεν έχει και πολυ σημασία σε ένα τόσο ξεκάθαρο θέμα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Άρατος ο Σ η μεγαλύτερη εντολή που έχει δωθεί από τον Θεό στους ανθρώπους είναι αυτή που σου έχω πει και την έχω βάλει και ως υπογραφή μου. Αυτά θεωρώ μάλιστα πως είναι βασικές γνώσεις που οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν. Χωρίς να έχω σκοπό να σε μειώσω, καταλαβαίνεις ότι η γνώμη σου δεν έχει και πολυ σημασία σε ένα τόσο ξεκάθαρο θέμα.
Κάνεις λάθος η μεγαλύτερη εντολή που έχει δοθεί απ' τον θεό στους ανθρώπους είναι η ακόλουθη:

"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"

δηλαδή ΝΑ ΜΙΣΗΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η άνευ όρων αγάπη είναι ανήθικη προτροπή.Γι'αυτό και δεν την εφαρμόζει κανείς,ποτέ,πουθενά.

Τα πρότυπά σας,οι αμαθείς,μισαλλόδοξοι,οπισθοδρομικοί γέροντες του "αγίου" όρους,παρά την σε όλους τους τόνους διακήρυξη της αγάπης ξεχειλίζουν από αυθεντικό μίσος προς όσους η πίστη τους τούς λέει ότι συνιστούν απειλή:τους σατανιστές (ή όσους οι ίδιοι αποκαλούν σατανιστές,όπως κάνεις εσύ στο ιστολόγιό σου προς όσους ακούνε ή/και παίζουν rock μουσική),τους ιεχωβάδες,τους κομμουνιστές (να σου θυμίσω τι λέει ο σεβάσμιος γέρων Παστίτσιος για τον "συμμοριτοπόλεμο";) και άλλοι ων ουκ έστι αριθμός.

Αγάπη χωρίς όρια προς όλους ε;Αν κάποιος απειλεί ας πούμε την ζωή της οικογένειάς μου ή των παιδιών μου οφείλω να τον αγαπάω ή να τον μισώ και να επιδιώκω την καταστροφή του;Το χρέος μου προς αυτούς τους οποίους οφείλω πρώτα απ'όλα να αγαπώ τι μου επιβάλλει;Δεν μου επιβάλλει,αν θέλω η αγάπη να μην είναι απλά μιά κούφια λέξη (μία από τις πολλές που έχουν χάσει στον χριστιανισμό το πραγματικό τους νοηματικό περιεχόμενο) να προστατεύω με όλα τα μέσα,ακόμη και με την καταστροφή των εχθρών μου,αυτούς που αγαπάω;Και αν καταστρέφω τους εχθρούς μου (όπως σου απόδειξα ότι οφείλω να κάνω σαν πρακτική απόρροια της πραγματικής μου αγάπης προς τα πρόσωπα που οφείλω να αγαπώ) τι στην ευχή αγάπη μπορεί να έχω προς αυτούς;Αν δεν τους καταστρέφω (και άρα δεν προστατεύω εκείνους που αγαπώ πραγματικά) τι στην ευχή αγάπη είναι αυτή προς αυτούς που αγαπώ;

Αυτά είναι τα πραγματικά ηθικά διλήμματα που αντιμετωπίζει στην πραγματική ζωή ένας πραγματικός άνθρωπος μεσιέ Ορθόδοξε και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν απαντώνται με γενικόλογα και κενά περιεχομένου τσιτάτα περί αγάπης προς όλους.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: 1) Η άνευ όρων αγάπη είναι ανήθικη προτροπή.

2) Αγάπη χωρίς όρια προς όλους ε;Αν κάποιος απειλεί ...Το χρέος μου προς αυτούς τους οποίους οφείλω πρώτα απ'όλα να αγαπώ τι μου επιβάλλει; (θέλω η αγάπη να μην είναι απλά μιά κούφια λέξη που έχει χάσει στον χριστιανισμό το πραγματικό της νοηματικό περιεχόμενο.

3) Αυτά είναι τα πραγματικά ηθικά διλήμματα στην πραγματική ζωή ένας πραγματικός άνθρωπος

4) Γι'αυτό και δεν την εφαρμόζει κανείς,ποτέ,πουθενά.
1) :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: επίσης αφύσικη= αστοιχείωτη νευροανατομικά, ασύνδετη κοινωνιολογικά, Μισάνθρωπη ουσιαστικά

2) επαυξανω το ικανό παράδειγμα differential diagnosis του ορου ΑΓΑΠΗ,
ανευ πλαισιου απλα δεν ειναι "αγαπη"

3) Ούτε κάν, αυτό το σημειο περί αγάπης ειναι ενα απο τα πραγματικά λογικά διλήμματα που εμφανίζεται ΜΟΝΟ σε οσους εδωσαν τον χρόνο τους να ακούσουν τον εντεχνο σοφιστικό λόγο των ορθοδόξων και άλλων μονοθειστών. Η στρατηγικη ειναι= με αρκετα λογικά διλλήματα Παρατάς την λογική , αποδέχεσαι το δογμα, παραδίνεσαι στο συναίσθημα και την δευτερέυουσα εκλογίκευσή του

υπάρχουν και τα ΚΟΑΝ των ζαζεν βουδιστων που= με ποιοτικα εντεχνα λογικά διλλήματα Παρατάς την λογική , αλλα δεν υπάρχει δόγμα, απλά παραδίνεσαι στο συναίσθημα και εφαρμόζεις σκεπτικισμο σε λογικα και συναισθηματικά συμπεράσματα

4) Ισχυρη δοση MDMA εχει αυτα τα χαρακτηριστικα, ανεξελεγκτη αγάπη προς τα πάντα , ακομα και τις κουράδες στο δρόμο, εμπάδεια και ενσυναισθηματισμο, δεος και ενθουσιασμό, "λιώσιμο"

και σε ατομα με ογκους στο κεφαλι να παράγουν υπερμετρη οχυτοκινη

ειναι μια χημικα προδιαγεγραμμένη κατάσταση, στην πλευρά των ακραίων πιθανων και υπαρκτων ανθρωπίνων αντιδράσεων

οι ενδορφίνες προ θανατου σε βασανιστηρια ενδεχεται να εχουν αυτο το εφφέ.

φυσικά δεν μιλάμε για υγεια και χαρά μεταξυ μας στην ανθρωπινη κοινωνια

Αλλα γιατρε, επειδη υπαρχει και πολυ αρρώστεια στο κοσμο, υπάρχουν και μορφες αυτης της αφυσικης "αγάπης", σε κάθε περιπτωση ενδειξη οτι κατι ειναι πολυ-πολυ λάθος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:
ορθόδοξος έγραψε:Άρατος ο Σ η μεγαλύτερη εντολή που έχει δωθεί από τον Θεό στους ανθρώπους είναι αυτή που σου έχω πει και την έχω βάλει και ως υπογραφή μου. Αυτά θεωρώ μάλιστα πως είναι βασικές γνώσεις που οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν. Χωρίς να έχω σκοπό να σε μειώσω, καταλαβαίνεις ότι η γνώμη σου δεν έχει και πολυ σημασία σε ένα τόσο ξεκάθαρο θέμα.
Κάνεις λάθος η μεγαλύτερη εντολή που έχει δοθεί απ' τον θεό στους ανθρώπους είναι η ακόλουθη:

"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"

δηλαδή ΝΑ ΜΙΣΗΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ.
Αγαπητέ Άρατος ο Σολεύς όπως σου είπα και στο προηγούμενο σχόλιο μου, η μεγαλύτερη εντολή σύμφωνα με τις γραφές, είναι η εξής:

28 Καὶ προσελθὼν εἷς τῶν γραμματέων, ἀκούσας αὐτῶν συζητούντων, ἰδὼν ὅτι καλῶς αὐτοῖς ἀπεκρίθη, ἐπηρώτησεν αὐτόν· Ποία ἐστὶ πρώτη πάντων ἐντολὴ; 29 ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀπεκρίθη αὐτῷ ὅτι Πρώτη πάντων ἐντολὴ· ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν. μείζων τούτων ἄλλη ἐντολὴ οὐκ ἔστι.

Οι γραφές είναι πολύ σαφής σε αυτό το σημείο. Καταλαβαίνεις ότι δεν έχει νόημα να υποστηρίζουμε κάτι διαφορετικό σε ένα τόσο ξεκάθαρο θέμα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Τέτοιες δηλώσεις …

«Η άνευ όρων αγάπη είναι ανήθικη προτροπή. Γι' αυτό και δεν την εφαρμόζει κανείς, ποτέ, πουθενά.»

Γιατρος Του Ικα … φανερώνουν μόνο αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας και προπάντων την άγνοια μας για την αρετή της αγάπης. Φανερώνουν επίσης την αγάπη του Θεού που δεν έχει όρια και είναι πέρα ως πέρα αυθεντική και αληθινή αλλά δυστυχώς και την δική μας μικροψυχία.

Ίσως σε αδικώ βέβαια λίγο με τον όρο μικροψυχία, γιατί λίγο πολύ όλοι μας δεν μπορούμε εύκολα να δεχτούμε μια τέτοια προτροπή, αλλά σίγουρα όμως δεν μπορούμε και να την καταδικάσουμε!
Το πρότυπο μας που είναι ο ίδιος ο Θεός και όχι κάθε άνθρωπος που αγωνίζεται πνευματικά (μοναχοί, κληρικοί κτλ) μας δείχνει το πραγματικό νόημα της ζωής και γι’ αυτό το λόγο φυσικά και η προτροπή να αγαπήσουμε αυτόν και κάθε συνάνθρωπο μας όπως τον εαυτό μας, είναι και η μεγαλύτερη εντολή που έχει δοθεί στον άνθρωπο.

Το μήνυμα του Ευαγγελίου όσον αφορά το θέμα της αγάπης, είναι ξεκάθαρο. Εμείς ας αναρωτηθούμε αρχικά εάν θέλουμε να το δεχτούμε και εάν η απάντηση είναι θετική ας το κάνουμε με τον τρόπο που ο ίδιος ο Θεός μα διδάσκει μέσα στις γραφές.


Ἐὰν ταῖς γλώσσαις τῶν ἀνθρώπων λαλῶ καὶ τῶν ἀγγέλων, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, γέγονα χαλκὸς ἠχῶν ἢ κύμβαλον ἀλαλάζον. 2 καὶ ἐὰν ἔχω προφητείαν καὶ εἰδῶ τὰ μυστήρια πάντα καὶ πᾶσαν τὴν γνῶσιν, καὶ ἐὰν ἔχω πᾶσαν τὴν πίστιν, ὥστε ὄρη μεθιστάνειν, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδέν εἰμι. 3 καὶ ἐὰν ψωμίσω πάντα τὰ ὑπάρχοντά μου, καὶ ἐὰν παραδῶ τὸ σῶμά μου ἵνα καυθήσωμαι, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδὲν ὠφελοῦμαι. 4 Ἡ ἀγάπη μακροθυμεῖ, χρηστεύεται, ἡ ἀγάπη οὐ ζηλοῖ, ἡ ἀγάπη οὐ περπερεύεται, οὐ φυσιοῦται, 5 οὐκ ἀσχημονεῖ, οὐ ζητεῖ τὰ ἑαυτῆς, οὐ παροξύνεται, οὐ λογίζεται τὸ κακόν, 6 οὐ χαίρει ἐπὶ τῇ ἀδικίᾳ, συγχαίρει δὲ τῇ ἀληθείᾳ· 7 πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ἐλπίζει, πάντα ὑπομένει. 8 Ἡ ἀγάπη οὐδέποτε ἐκπίπτει. εἴτε δὲ προφητεῖαι, καταργηθήσονται· εἴτε γλῶσσαι, παύσονται· εἴτε γνῶσις, καταργηθήσεται. 9 ἐκ μέρους δὲ γινώσκομεν καὶ ἐκ μέρους προφητεύομεν· 10 ὅταν δὲ ἔλθῃ τὸ τέλειον, τότε τὸ ἐκ μέρους καταργηθήσεται. 11 ὅτε ἤμην νήπιος, ὡς νήπιος ἐλάλουν, ὡς νήπιος ἐφρόνουν, ὡς νήπιος ἐλογιζόμην· ὅτε δὲ γέγονα ἀνήρ, κατήργηκα τὰ τοῦ νηπίου. 12 βλέπομεν γὰρ ἄρτι δι’ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι, τότε δὲ πρόσωπον πρὸς πρόσωπον· ἄρτι γινώσκω ἐκ μέρους, τότε δὲ ἐπιγνώσομαι καθὼς καὶ ἐπεγνώσθην. 13 νυνὶ δὲ μένει πίστις, ἐλπίς, ἀγάπη, τὰ τρία ταῦτα· μείζων δὲ τούτων ἡ ἀγάπη.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Άρατος ο Σολεύς έγραψε: Κάνεις λάθος η μεγαλύτερη εντολή που έχει δοθεί απ' τον θεό στους ανθρώπους είναι η ακόλουθη:

"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"

δηλαδή ΝΑ ΜΙΣΗΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ.
αυτός που φτάνει στην τελείωση, δέν έχει πατέρα και μητέρα επι της γής. έχει μόνο έναν πατέρα τον θεό,και όλοι οι άνθρωποι είναι αδέρφια του.

ο ίδιος ο χριστός απαρνήθηκε την μητέρα του και τα αδέρφια του όταν ήρθαν να τον δούν, και είπε οτι μητέρα του και αδέρφια του είναι αυτοί που τον άκουγαν εκείνη την στιγμή.

όταν συμβεί η αναγέννηση εν χριστώ, οι φυσικοί γονείς παραμερίζονται μπροστά στο θείο.

η λέξη ''μισώ'' έχει περισσότερο την έννοια απαρνιέμαι.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

SinneR, σε καταλαβαίνω: έχεις βρει μια ερμηνεία των γραφών που ταιριάζει με αυτό που θέλεις να πιστεύεις, και εμμένεις σε αυτήν. Συνειδητοποιείς τουλάχιστον ότι
1. μπορούν να υπάρξουν και άλλες ερμηνείες, και
2. δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε ποια ερμηνεία είναι η σωστή, και
3. υπάρχουν και άλλες "ιερές γραφές" εκτός από την Καινή Διαθήκη, και
4. με την κατάλληλη ερμηνεία μπορούν κι εκείνες να φανούν "σωστές", και
5. δεν υπάρχει τρόπος να αποφασίσουμε ποιες "ιερές γραφές" και ποιες ερμηνείες τους είναι "σωστες", κι επομένως
6. είναι αδύνατον να υπάρξει αντικειμενική αλήθεια στα θρησκευτικά θέματα, και ως εκ τούτου
7. η θρησκευτική πίστη είναι επικίνδυνη επειδή ωθεί τους ανθρώπους να πιστεύουν ακράδαντα σε υποκειμενικές αλήθειες, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται έριδες που είναι αδύνατον να αποσοβηθούν?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:SinneR, σε καταλαβαίνω: έχεις βρει μια ερμηνεία των γραφών που ταιριάζει με αυτό που θέλεις να πιστεύεις, και εμμένεις σε αυτήν. Συνειδητοποιείς τουλάχιστον ότι
1. μπορούν να υπάρξουν και άλλες ερμηνείες, και
2. δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε ποια ερμηνεία είναι η σωστή, και
3. υπάρχουν και άλλες "ιερές γραφές" εκτός από την Καινή Διαθήκη, και
4. με την κατάλληλη ερμηνεία μπορούν κι εκείνες να φανούν "σωστές", και
5. δεν υπάρχει τρόπος να αποφασίσουμε ποιες "ιερές γραφές" και ποιες ερμηνείες τους είναι "σωστες", κι επομένως
6. είναι αδύνατον να υπάρξει αντικειμενική αλήθεια στα θρησκευτικά θέματα, και ως εκ τούτου
7. η θρησκευτική πίστη είναι επικίνδυνη επειδή ωθεί τους ανθρώπους να πιστεύουν ακράδαντα σε υποκειμενικές αλήθειες, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται έριδες που είναι αδύνατον να αποσοβηθούν?
ο καθένας μπορεί να έχει την δική του ερμηνεία, αλλα όταν προσωπικά το διάβασα αυτό κατάλαβα.
δέν μελέτησα αναλύσεις θεολόγων και άλλα τέτοια.

εξάλλου απο ένα μόνο απόσπασμα δέν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμέρασμα.
είναι εύκολο να πείς οτι η ερμηνεία είναι οτι πρέπει να τους μισούμε όλους, διαβάζοντας μόνο αυτό το απόσπασμα, αλλά πολύ δύσκολο να συμπεράνεις αυτό διαβάζοντας όλο το κείμενο.

στο σημείο οπου ο χριστός απαρνήθηκε την μητέρα και τα αδέρφια του δείχνει την στάση του απέναντι στους φυσικούς συγγενείς, και δικαιολογεί και το παραπάνω απόσπασμα.

οι νεοελληνικές μεταφράσεις χρησιμοποιούν αντί της λέξης μισώ την λέξη απαρνιέμαι.
δέν έχω ψάξει το νόημα του μισώ στην αρχαιότατα και τώρα, αλλα οι μεταφραστές ίσως κάτι παραπάνω να ξέρουν.
http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_Greek ... _16.htm#14

η ερμηνεία του Αρατου σολευς να μισούμε όλο τον κόσμο απο που προκύπτει;
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Κλειδωμένο