Η ειρωνεία είναι το μόνο “επιχείρημα” των άθεων;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ακριβώς επειδή διάβασα το χωρίο,Ορθόδοξε,έχω το πρόβλημα.Όσες φορές και να το ξαναδιαβάσω,δεν πρόκειται να δω κάτι άλλο παρά φθηνό "γούτσου-γούτσου" λαϊκισμό και τον κατάφωρο παραλογισμό που ήδη σου υπέδειξα.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Άρατος ο Σολεύς δεν σε έχω προσβάλει ποτέ, αντιθέτως εσύ με την συμπεριφορά σου προσβάλεις και εμένα και κάθε αναγνώστη. Θεωρώ βέβαια ότι κάνεις κακό με τον τρόπο σου αυτό στους ομοϊδεάτες σου αλλά αυτό ας απασχολεί εκείνους …

Εγώ δεν ακολουθώ καμιά μέθοδο και λυπάμαι που βλέπεις έτσι τα σχόλια μου γιατί φανερώνεις ότι δεν παίρνεις τίποτα από αυτά. Σας απαντάω σε όποια ερώτηση μπορώ να σας απαντήσω και σας παραπέμπω σε κάποια άλλη πηγή γνώσης για τα θέματα που δεν γνωρίζω, που είναι το κακό;

Όσον αφορά τις επαναλήψεις που γίνονται αυτές αιτία έχουν τις δικές σας επαναλαμβανόμενες απορίες. Αναγκάζομαι να σας ξανάλεω κάποια πράγματα που διαπιστώνω και αυτό νομίζω ότι το κάνω με όμορφο τρόπο, σε αντίθεση με εσένα. Δεν υπάρχει κάποιος δόλος όπως φαντάζεσαι … απλά όταν με ρωτάς τα ίδια και όταν μου λες τα ίδια συνεχώς, λογικό είναι να σου απαντάω και εγώ με τα ίδια.

Την άποψη μου λοιπόν για το θέμα που θίγεις την ξέρεις – μάλιστα την έχω και στην υπογραφή μου μιας και θεωρώ πως αυτό είναι το νόημα όλων των γραφών – και εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.
Αγαπητέ ορθόδοξε δεν σε προσβάλω ποτέ αντιθέτως εσύ με την συμπεριφορά σου μας προσβάλεις. Στο εξήγησα λίγο πιο πάνω. Ας μην επαναλαμβανόμαστε.
Θεωρώ κι εγώ ότι με την συμπεριφορά σου κάνεις κακό στους ομοθρησκούς σου.

Όσον αφορά τις επαναλήψεις χωρίων των γραφών που γίνονται, αυτές έχουν αιτία την αδυναμία σου να καταλάβεις το μίσος και την κακία που εκπέμπουν ο Γιαχβέ, ο Ιησούς και το σινάφι τους.

Διάβασε σε παρακαλώ το Δευτερονόμιο, τον Ιησού του Ναυή στην Βίβλο, ώστε να δεις το μίσος του Γιαχβέ και να καταλάβεις από που πηγάζει αυτό.

Θα τελειώσω με μια παραπομπή της Βίβλου που είναι διδακτική για σένα:
"μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι οτι αυτων εστιν η βασιλεια των ουρανων"
είναι σαφές εδώ ότι ο Θεός σου , δηλαδή το Εβραϊκό ιερατείο ήθελαν βλάκες και αμαθείς. Αυτοί είναι και σήμερα το κοινό τους. Όλοι οι ξύπνιοι και οι μορφωμένοι την κάνουν σισγά σιγά!

Δεν θα μπορούσε να λείψει από αυτό το μύνημα η υπέρτατη διδαχή του ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ:
"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"
Λέγει λοιπόν ο Ιησούς: Όποιος έρθει σ'εμένα και δεν μισή τον πατέρα του, την μητέρα του, και την γυναίκα και τα τέκνα τουκαι τους αδελφούς του ΑΚΟΜΗ και την ίδια του την ζωή, δεν δύναται να είναι μαθητής μου!!!!!!!!!! YEEEESSSSSSSS
Άβαταρ μέλους
thorn
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009 14:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:L3o ΧΞΣ με στεναχωρείς …

Από το κείμενο που σου έδωσα δεν πήρες τίποτα; Δεν βλέπεις τι λέει ο ίδιος ο Χριστός για τις απορίες σου; Γιατί με ξανά ρωτάς τα ίδια;

Ηκούσατε ὅτι ἐρρέθη, ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου. ᾿Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς. ὅπως γένησθε υἱοὶ τοῦ πατρὸς ὑμῶν τοῦ ἐν οὐρανοῖς, ὅτι τὸν ἥλιον αὐτοῦ ἀνατέλλει ἐπὶ πονηροὺς καὶ ἀγαθοὺς καὶ βρέχει ἐπὶ δικαίους καὶ ἀδίκους. ἐὰν γὰρ ἀγαπήσητε τοὺς ἀγαπῶντας ὑμᾶς, τίνα μισθὸν ἔχετε; οὐχὶ καὶ οἱ τελῶναι τὸ αὐτὸ ποιοῦσι; καὶ ἐὰν ἀσπάσησθε τοὺς φίλους ὑμῶν μόνον, τί περισσὸν ποιεῖτε; οὐχὶ καὶ οἱ τελῶναι οὕτω ποιοῦσιν; ῎Εσεσθε οὖν ὑμεῖς τέλειοι, ὥσπερ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς τέλειός ἐστιν.
Α βλέπω ότι τελικά αισθάνεσαι αρκετά ικανός ώστε να χρησιμοποιείς και να ερμηνεύεις τις γραφές όταν σε συμφέρει. Όταν όμως σε κολλάνε στον τοίχο, τότε ξαφνικά θυμάσαι την Χριστιανική σου ταπεινότητα και μας παραπέμπεις σε πνευματικούς.

Τι έγινε τελικά, θα αρχίσεις να μας πετάς πέτρες όπως σε προτρέπει η κατά την Ορθοδοξία θεόπνευστη Παλαιά Διαθήκη και ο Γιαχβέ ή πρέπει να ρωτήσεις τον πνευματικό σου πρώτα? Γιατί δεν σχολίασες το συγκεκριμένο κείμενο?
Sapisa έγραψε:successful troll is successful
Δεν αντιλαμβάνεται όμως ότι το μόνο που πετυχαίνει με αυτό τον τρόπο είναι να εκθέτει τον εαυτό του και την θρησκεία που εκπροσωπεί.

Ο διάλογος αυτός μπορεί να αποδειχτεί χρυσός. Μην σκέφτεσαι μόνο αυτούς που συμμετέχουν στον διάλογο αλλά και αυτούς που θα τύχει να τον διαβάσουν. Το θέμα δεν είναι το αν ταίζεις τα trolls αλλά με τι τα ταίζεις.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Τα επιχειρήματα που ζητάς πουλόπομ δεν θα τα βρεις ποτέ και αυτό διότι ακολουθείς λάθος δρόμο προσέγγισης.
Όπως έχεις δηλώσει ήδη 500 φορές. Να μπορούσες να το αποδείξεις κιόλας, τι καλά που θα ήταν. Από δηλώσεις χορτάτος είμαι (πλησιάζουν κι εκλογές, άλλωστε).
Γιατί δεν ακολουθείς αυτό που είπαμε επίσης 500 φορές για να πειστείς, δηλαδή το να αγωνιστείς σοβαρά και σωστά πνευματικά από το να κάθεσαι άπραγος πνευματικά περιμένοντας κάποιον να σε πείσει από μια συζήτηση, κάτι που δεν πρόκειται φυσικά και να γίνει ποτέ.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Ακριβώς επειδή διάβασα το χωρίο,Ορθόδοξε,έχω το πρόβλημα.Όσες φορές και να το ξαναδιαβάσω,δεν πρόκειται να δω κάτι άλλο παρά φθηνό "γούτσου-γούτσου" λαϊκισμό και τον κατάφωρο παραλογισμό που ήδη σου υπέδειξα.
Τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:
ορθόδοξος έγραψε:Άρατος ο Σολεύς δεν σε έχω προσβάλει ποτέ, αντιθέτως εσύ με την συμπεριφορά σου προσβάλεις και εμένα και κάθε αναγνώστη. Θεωρώ βέβαια ότι κάνεις κακό με τον τρόπο σου αυτό στους ομοϊδεάτες σου αλλά αυτό ας απασχολεί εκείνους …

Εγώ δεν ακολουθώ καμιά μέθοδο και λυπάμαι που βλέπεις έτσι τα σχόλια μου γιατί φανερώνεις ότι δεν παίρνεις τίποτα από αυτά. Σας απαντάω σε όποια ερώτηση μπορώ να σας απαντήσω και σας παραπέμπω σε κάποια άλλη πηγή γνώσης για τα θέματα που δεν γνωρίζω, που είναι το κακό;

Όσον αφορά τις επαναλήψεις που γίνονται αυτές αιτία έχουν τις δικές σας επαναλαμβανόμενες απορίες. Αναγκάζομαι να σας ξανάλεω κάποια πράγματα που διαπιστώνω και αυτό νομίζω ότι το κάνω με όμορφο τρόπο, σε αντίθεση με εσένα. Δεν υπάρχει κάποιος δόλος όπως φαντάζεσαι … απλά όταν με ρωτάς τα ίδια και όταν μου λες τα ίδια συνεχώς, λογικό είναι να σου απαντάω και εγώ με τα ίδια.

Την άποψη μου λοιπόν για το θέμα που θίγεις την ξέρεις – μάλιστα την έχω και στην υπογραφή μου μιας και θεωρώ πως αυτό είναι το νόημα όλων των γραφών – και εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.
Αγαπητέ ορθόδοξε δεν σε προσβάλω ποτέ αντιθέτως εσύ με την συμπεριφορά σου μας προσβάλεις. Στο εξήγησα λίγο πιο πάνω. Ας μην επαναλαμβανόμαστε.
Θεωρώ κι εγώ ότι με την συμπεριφορά σου κάνεις κακό στους ομοθρησκούς σου.

Όσον αφορά τις επαναλήψεις χωρίων των γραφών που γίνονται, αυτές έχουν αιτία την αδυναμία σου να καταλάβεις το μίσος και την κακία που εκπέμπουν ο Γιαχβέ, ο Ιησούς και το σινάφι τους.

Διάβασε σε παρακαλώ το Δευτερονόμιο, τον Ιησού του Ναυή στην Βίβλο, ώστε να δεις το μίσος του Γιαχβέ και να καταλάβεις από που πηγάζει αυτό.

Θα τελειώσω με μια παραπομπή της Βίβλου που είναι διδακτική για σένα:
"μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι οτι αυτων εστιν η βασιλεια των ουρανων"
είναι σαφές εδώ ότι ο Θεός σου , δηλαδή το Εβραϊκό ιερατείο ήθελαν βλάκες και αμαθείς. Αυτοί είναι και σήμερα το κοινό τους. Όλοι οι ξύπνιοι και οι μορφωμένοι την κάνουν σισγά σιγά!

Δεν θα μπορούσε να λείψει από αυτό το μύνημα η υπέρτατη διδαχή του ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ:
"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"
Λέγει λοιπόν ο Ιησούς: Όποιος έρθει σ'εμένα και δεν μισή τον πατέρα του, την μητέρα του, και την γυναίκα και τα τέκνα τουκαι τους αδελφούς του ΑΚΟΜΗ και την ίδια του την ζωή, δεν δύναται να είναι μαθητής μου!!!!!!!!!! YEEEESSSSSSSS

Ο Χριστός όταν μιλούσε για τους "πτωχούς", μιλούσε ουσιαστικά για κάποιες ιδιότητες, που είναι κατά κανόνα κοινές στους περισσότερους φτωχούς, με πρώτη την ταπείνωση.

Ενημερώσου γιατί δεν γνωρίζεις τίποτα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

thorn έγραψε:
Α βλέπω ότι τελικά αισθάνεσαι αρκετά ικανός ώστε να χρησιμοποιείς και να ερμηνεύεις τις γραφές όταν σε συμφέρει. Όταν όμως σε κολλάνε στον τοίχο, τότε ξαφνικά θυμάσαι την Χριστιανική σου ταπεινότητα και μας παραπέμπεις σε πνευματικούς.

Τι έγινε τελικά, θα αρχίσεις να μας πετάς πέτρες όπως σε προτρέπει η κατά την Ορθοδοξία θεόπνευστη Παλαιά Διαθήκη και ο Γιαχβέ ή πρέπει να ρωτήσεις τον πνευματικό σου πρώτα? Γιατί δεν σχολίασες το συγκεκριμένο κείμενο?
Δεν τις χρησιμοποιώ αγαπητέ όταν με συμφέρει … τις χρησιμοποιώ απλά όταν έχω κάποια γνώση.

Επίσης έχω επαναλάβει πολλές φορές πως εδώ δεν μαλώνουμε, δεν είμαστε εχθροί μεταξύ μας, προσπάθησε να με βλέπεις φιλικά. Κανείς δεν “κολλάει κανένα στον τοίχο” εδώ πέρα, απλή συζήτηση κάνουμε.
Προσωπικά δεν έχω νιώσει ποτέ ότι πιέζομαι από τις ερωτήσεις κάποιων …
thorn έγραψε:
Sapisa έγραψε:successful troll is successful
Δεν αντιλαμβάνεται όμως ότι το μόνο που πετυχαίνει με αυτό τον τρόπο είναι να εκθέτει τον εαυτό του και την θρησκεία που εκπροσωπεί.

Ο διάλογος αυτός μπορεί να αποδειχτεί χρυσός. Μην σκέφτεσαι μόνο αυτούς που συμμετέχουν στον διάλογο αλλά και αυτούς που θα τύχει να τον διαβάσουν. Το θέμα δεν είναι το αν ταίζεις τα trolls αλλά με τι τα ταίζεις.
Δεν νομίζω αγαπητέ ότι εκθέτω ούτε τον εαυτό μου και ούτε την πίστη μου. Στο ιστολόγιο μου μέσα σε λίγους μήνες έχουν γραφεί 245 άτομα πράγμα που σημαίνει ότι τα λεγόμενα μου έχουν αποδοχή από πιστούς και μη. Επίσης το μεγαλύτερο μέρος των δημοσιεύσεων και των σχολίων μου αναφέρουν σχόλια και κριτικές Αγίων και πατέρων της εκκλησίας.
Εγώ προσωπικά έχω δηλώσει και στο χώρο μου και εδώ πως είμαι ένας απλός χριστιανός που αναφέρει απλά την άποψη του και τίποτα παραπάνω. Δεν είμαι ούτε Θεολόγος, ούτε πνευματικός ούτε και κανένας φωτισμένος από το Θεό άνθρωπος.

Θα ήθελα όμως σε αυτό το σημείο να σου αναφέρω πως εγώ ΕΛΠΙΖΩ πολύς κόσμος να διαβάσει αυτές τις συζητήσεις μας …
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Ο Χριστός όταν μιλούσε για τους "πτωχούς", μιλούσε ουσιαστικά για κάποιες ιδιότητες, που είναι κατά κανόνα κοινές στους περισσότερους φτωχούς, με πρώτη την ταπείνωση.

Ενημερώσου γιατί δεν γνωρίζεις τίποτα.
Άλλη μια ερμηνεία που "συμφέρει" τους χριστιανούς.

Μάθε φίλε μου ότι όταν ο Ιησούς μιλούσε για τους πτωχούς τω πνεύματι εννοούσε τους ηλίθιους, τους χαζούς, τους καθυστερημένους και τους αγράμματους.

Ενημερώσου και βγάλε τις παρωπίδες σου διότι δεν γνωρίζεις τίποτα.
ορθόδοξος έγραψε:Δεν τις χρησιμοποιώ αγαπητέ όταν με συμφέρει … τις χρησιμοποιώ απλά όταν έχω κάποια γνώση.
(εννοεί τις γραφές)

Κι όμως αγαπητέ μου στον διάλογο που κάνουμε κατά σύμπτωση δεν γνωρίζεις ότι δεν σε συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
thorn
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009 14:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Δεν τις χρησιμοποιώ αγαπητέ όταν με συμφέρει … τις χρησιμοποιώ απλά όταν έχω κάποια γνώση.
Άρα δηλαδή παραδέχεσαι ότι οι γνώσεις σου περί Ορθοδοξίας δεν είναι και τόσο καλές.
Γι'αυτό και εκθέτεις τον ευατό σου αλλά και την θρησκεία στην οποία πιστεύεις.

Τουλάχιστον αφού χρησιμοποιείς το παρακάτω κείμενο, υποθέτω ότι θα είσαι ικανός να απαντήσεις σε μία απορία μου.
Ορθόδοξος έγραψε:Ηκούσατε ὅτι ἐρρέθη, ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου. ᾿Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς. ὅπως γένησθε υἱοὶ τοῦ πατρὸς ὑμῶν τοῦ ἐν οὐρανοῖς, ὅτι τὸν ἥλιον αὐτοῦ ἀνατέλλει ἐπὶ πονηροὺς καὶ ἀγαθοὺς καὶ βρέχει ἐπὶ δικαίους καὶ ἀδίκους. ἐὰν γὰρ ἀγαπήσητε τοὺς ἀγαπῶντας ὑμᾶς, τίνα μισθὸν ἔχετε; οὐχὶ καὶ οἱ τελῶναι τὸ αὐτὸ ποιοῦσι; καὶ ἐὰν ἀσπάσησθε τοὺς φίλους ὑμῶν μόνον, τί περισσὸν ποιεῖτε; οὐχὶ καὶ οἱ τελῶναι οὕτω ποιοῦσιν; ῎Εσεσθε οὖν ὑμεῖς τέλειοι, ὥσπερ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς τέλειός ἐστιν.
Εξήγησε μου σε παρακαλώ, γιατί στην Παλαιά Διαθήκη ο Γιαχβέ σε προτρέπει να αγαπάς τον πλησίον σου και να μισείς τον εχθρό σου, ενώ στην Καινή ο γιος του μας συμβουλεύει να αγαπάμε και τους φίλους αλλά και τους εχθρούς. Γιατί τετοια αντίφαση? Γιατί ο Τριαδικός θεός αντιφάσκει?
Ορθόδοξος έγραψε:Επίσης έχω επαναλάβει πολλές φορές πως εδώ δεν μαλώνουμε, δεν είμαστε εχθροί μεταξύ μας, προσπάθησε να με βλέπεις φιλικά. Κανείς δεν “κολλάει κανένα στον τοίχο” εδώ πέρα, απλή συζήτηση κάνουμε.
Προσωπικά δεν έχω νιώσει ποτέ ότι πιέζομαι από τις ερωτήσεις κάποιων …
Φυσικά και σε βλέπω φιλικά, γι'αυτό και προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις την πλάνη στην οποία βρίσκεσαι.

Το ότι δεν πιέζεσαι από τις ερωτήσεις των άλλων ενώ μόνος σου παραδέχεσαι πως οι γνώσεις σου περί της Ορθοδοξίας και των ιερών της κειμένων της είναι περιορισμένες, είναι απόδειξη της συγκεκριμένης πλάνης.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Γιατί δεν ακολουθείς αυτό που είπαμε επίσης 500 φορές για να πειστείς, δηλαδή το να αγωνιστείς σοβαρά και σωστά πνευματικά από το να κάθεσαι άπραγος πνευματικά...
Γιατί, όπως ξαναματαείπαμε 500 φορές, ο τρόπος που αναφέρεις δουλεύει μόνο άμα έχω ήδη πειστεί ότι έχεις δίκιο, όχι για να πειστώ ότι έχεις δίκιο. Πνευματικό αγώνα κάνω και τώρα, αλλά εσύ εξ ορισμού δέχεσαι ως σωστό πνευματικό αγώνα μόνο τον δικό σου. Γιατί; Γιατί εσύ λες είδες αποτελέσματα και άλλος τρόπος να δεις αποτελέσματα δεν υπάρχει. Γιατί; Εδώ απάντηση δεν υπάρχει, πέρα από το "έτσι μου είπαν οι άλλοι" (ο πνευματικός μου, οι Πατέρες, ο τάδε, ο δείνα). Σε αφήνω λοιπόν να συνεχίσεις να πουλάς παγάκια σε εσκιμώους.

Θα ξανασυζητήσουμε σε άλλο νήμα, όταν πιάσουμε κάποιο άλλο θέμα πιο συγκεκριμένο. Εδώ ότι ήταν να πούμε, το είπαμε (x500) και το έχουμε ξεχειλώσει και μέχρι αηδίας. Καλό θα ήταν να κλειδώναμε το συγκεκριμένο και να αρχίσουμε να μιλάμε για πιο συγκεκριμένα ζητήματα, (π.χ. σχολιασμοί επί συγκεκριμένων χωρίων της Βίβλου ή περί υπάρξεως ψυχής) σε χωριστά νήματα. Δε νομίζω πως μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος τρίτος το νήμα αυτό πλέον.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθώς, EvanT, δεν υπάρχει κάτι περισσότερο να ειπωθεί.

Η απάντηση είναι ότι ΝΑΙ, οι άθεοι έχουν και άλλα επιχειρήματα.
Που δεν θα υπήρχαν αν, αντί να κάθονται να σκέφτονται και να χαλάνε το μυαλό τους, πήγαιναν σε ένα πνευματικό και άρχιζαν τον πνευματικό αγώνα. Φυσικά εννοώ τον Ορθόδοξο πνευματικό αγώνα, καθώς οι πνευματικοί αγώνες άλλων δογμάτων και θρησκειών είναι πλανεμένα, ενώ της Ορθοδοξίας είναι ο μόνος αληθής, απόδειξη για αυτό είναι το ότι το δηλώνουν οι Ορθόδοξοι Πατέρες και πνευματικοί.

Νομίζω ότι μετέφερα ορθώς τα λεγόμενα του Ορθόδοξου.

Του αφήνω τον επίλογο, και μετά το νήμα θα κλειδωθεί.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Άρατος ο Σολεύς έγραψε: "μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι οτι αυτων εστιν η βασιλεια των ουρανων"

είναι σαφές εδώ ότι ο Θεός σου , δηλαδή το Εβραϊκό ιερατείο ήθελαν βλάκες και αμαθείς. Αυτοί είναι και σήμερα το κοινό τους. Όλοι οι ξύπνιοι και οι μορφωμένοι την κάνουν σισγά σιγά!

Δεν θα μπορούσε να λείψει από αυτό το μύνημα η υπέρτατη διδαχή του ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ:
μορφωμένοι οι οποίοι νομίζουν ότι ξέρουν τα άπαντα, σε έναν απέραντο κόσμο.
Ο εγωισμός δεν έιναι μακάριος.
"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"

Λέγει λοιπόν ο Ιησούς: Όποιος έρθει σ'εμένα και δεν μισή τον πατέρα του, την μητέρα του, και την γυναίκα και τα τέκνα τουκαι τους αδελφούς του ΑΚΟΜΗ και την ίδια του την ζωή, δεν δύναται να είναι μαθητής μου!!!!!!!!!! YEEEESSSSSSSS
Αρατε σολεύς, Αυτό το ξανασυζητήσαμε. Η λέξη μισώ μεταφράζετε σε απαρνιέμαι, σε όσες νεοελληνικές μεταφράσεις έχω δει.
Επέλεξες μόνος να μεταφράσεις το παραπάνω αφήνοντας ανέπαφη την λέξη μισώ, ή το βρήκες από κάπου;

Οι αρχαίες εκφράσεις σε εμάς μπορεί να μην έχουν το ίδιο νόημα που είχαν τότε
Άλλη μια ερμηνεία που "συμφέρει" τους χριστιανούς.

Μάθε φίλε μου ότι όταν ο Ιησούς μιλούσε για τους πτωχούς τω πνεύματι εννοούσε τους ηλίθιους, τους χαζούς, τους καθυστερημένους και τους αγράμματους.

Ενημερώσου και βγάλε τις παρωπίδες σου διότι δεν γνωρίζεις τίποτα.
και αυτό που λές εσύ όμως φίλε μου δέν αποτελεί δική σου εμηνεία;
απο που προκύπτει οτι εννοούσε τους καθυστεριμένους, τους χαζούς κτλ;
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε: Δεν θα μπορούσε να λείψει από αυτό το μύνημα η υπέρτατη διδαχή του ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ:
"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου" (Λουκάς 14:26)
Λέγει λοιπόν ο Ιησούς: Όποιος έρθει σ'εμένα και δεν μισή τον πατέρα του, την μητέρα του, και την γυναίκα και τα τέκνα τουκαι τους αδελφούς του ΑΚΟΜΗ και την ίδια του την ζωή, δεν δύναται να είναι μαθητής μου!!!!!!!!!! YEEEESSSSSSSS
Άρατε γειά σου!
Πιθανόν και ο Ορθόδοξος γνωρίζει (αν έχει διαβάσει τα απόκρυφα) ότι την εποχή που γράφτηκαν τα ευαγγέλια υπήρχε η μόδα ο κάθε φιλόσοφος να αναπτύσσει την θεωρία του μέσα από την ιστορία του Ιησού. Το παραπάνω απόσπασμα νομίζω ότι είναι εύκολο να κατανοηθεί και να γίνει πλήρως αποδεκτή η λογική του. Εάν δε καταφέρουμε και τον Ορθόδοξο να την δεχτεί, ίσως έχουμε βρει έναν τρόπο να χρησιμοποιήσουμε τα κείμενα προς αμοιβαίο όφελος.

Στο απόσπασμα αυτό από τον Λουκά ο συγγραφέας οραματίζεται έναν αρχηγό, έναν ηγέτη, έναν δάσκαλο ο οποίος έχει τάξει στον εαυτό του να αλλάξει τον κόσμο. Για να θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο δεν φτάνει να μην σου αρέσει, πρέπει να τον μισείς έτσι όπως είναι τώρα που το ζεις. Το ίδιο πρέπει να νιώθουν και οι ακόλουθοι, οι οπαδοί του ηγέτη.
Μέρος όμως του σημερινού κόσμου αποτελούν οι γονείς μας τα παιδιά μας και εμείς οι ίδιοι. Επομένως μόνο εκείνος που μισεί τους πάντες και τα πάντα είναι κατάλληλος να ακολουθήσει τον ηγέτη.

Η ουσία του πράγματος, βεβαίως, είναι πως ο ηγέτης βασίζεται στους οπαδούς του για να επιτύχει τους σκοπούς του και όχι σε κάποια υπερφυσική δύναμη.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:Αρατε σολεύς, Αυτό το ξανασυζητήσαμε. Η λέξη μισώ μεταφράζετε σε απαρνιέμαι, σε όσες νεοελληνικές μεταφράσεις έχω δει.
Επέλεξες μόνος να μεταφράσεις το παραπάνω αφήνοντας ανέπαφη την λέξη μισώ, ή το βρήκες από κάπου;
"Απαρνιέμαι" είναι χειρότερο απ' το "μισώ".

Εδώ ταιριάζει το αρχαίο Ελληνικό : "Πήγες για μαλλί και επέστρεψες κουρεμένος" (ας μας θυμίσει κάποιος που θυμάται την ιστορία).

Σε κάθε περίπτωση τα λεγόμενα του Ιησού και κατ'επέκταση του Γιαχβέ είναι κατάπτυστα.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

καλησπέρα dtango,
dtango έγραψε:Στο απόσπασμα αυτό από τον Λουκά ο συγγραφέας οραματίζεται έναν αρχηγό, έναν ηγέτη, έναν δάσκαλο ο οποίος έχει τάξει στον εαυτό του να αλλάξει τον κόσμο. Για να θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο δεν φτάνει να μην σου αρέσει, πρέπει να τον μισείς έτσι όπως είναι τώρα που το ζεις. Το ίδιο πρέπει να νιώθουν και οι ακόλουθοι, οι οπαδοί του ηγέτη.
Σαν επαναστάτης δικαιούται να ζητάει ν' απαρνηθούν τα πάντα για την επανάσταση!

Όχι όμως σαν Υιός του Γιαχβέ! Έλεος!

Εξάλλου η εκκλησία έχει ευνουχίσει κάθε επαναστατικό νόημα των γραφών.
Ο ρόλος που επιφύλασσε η ιστορία στον Χριστιανισμό ήταν να γίνει η Θρησκεία της άρχουσας τάξης της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Ο στόχος ήταν να ελεγχθούν οι μάζες και ο Αυτοκράτωρ να είναι πολιτικός και θρησκευτικός άρχων χωρίς δικαίωμα αμφισβήτησης από κανέναν.

Σ'αυτά τα πλαίσια αποψιλώθηκαν οι "γραφές" από οτιδήποτε επαναστατικό.
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Ορθόδοξος έγραψε:
Geysser έγραψε:Ορθόδοξε
Ερωτησις: αφού οι γραφές είναι τέλειες, δέχεσαι ότι:
1)Το σύμπαν έχει ηλικία 6000 ετών;
2)Ο ήλιος, η σελήνη και τα αστερια είναι τοποθετημένα στον ουρανό για να φωτίζουν την γη;
3)Υπήρχαν γίγαντες στην γη;
4)Οι άνθρωποι ζούσαν 900 χρόνια και βάλε;
5)Δύο ή επτά από κάθε είδος ζώου μπήκαν στην κιβωτό;
6)Η γη καλύφθηκε ως το ψηλότερο βουνό (σημ: Εβερεστ, 8848 μέτρα) με νερό, το οποίο υποχώρησε σαράντα μέρες μετά;
7)Όλοι οι άνθρωποι, πρίν περίπου 2500 χρόνια, μιλούσαν την ίδια γλώσσα;
8)Οι ισραηλίτες πέρασαν σαράντα χρόνια στην έρημο μεταξύ Αιγύπτου και Χαναάν;
9)Ο Ιησούς του Ναυή γκρέμισε τα τοίχη της Ιεριχούς με τον ήχο από τρομπέτες;
10)Ότι η θεραπεία για δάγκωμα φιδιού είναι να κοιτάξεις ένα χάλκινο φίδι κρεμασμένο από ένα στύλο;
Δέχομαι κάθε τι που λέγεται από τις γραφές αφού πλέον γνωρίζω ότι ο Θεός είναι αληθινός και η Ορθοδοξία ο μόνος δρόμος για να τον πλησιάσεις.
Ελ. Όου. Ελ. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Νομίζω πως βρήκαμε τι θα μπορούσε να γεμίσει τις λευκές κόλες που λέγαμε να μοιράσουμε... Ενα screenshot με το ποστ αυτό του Ορθόδοξου!

Ρε με τι ασχολούμαστε;;;;

Ορθόδοξε σε πείραξε ο χαρακτηρισμός "ανόητος" (που τελικά δεν ξέρω αν στον κόλλησαν πράγματι) ενώ παραδέχεσαι ότι πιστεύεις τα παραπάνω; Και δεν με λες. Τελικά θα μας λιθοβολήσεις όπως έλεγε η Βίβλος; Α, και αν τα παιδιά σου δεν σε σέβονται θα τα σκοτώσεις; (Δευτ 21:18)
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

Εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζει η συζήτηση με τον Ορθόδοξο...

Είπα να μην πιάσω την ειρωνεία αλλά δεν γίνετε... Sorryz!
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Ορθόδοξος έγραψε:
thorn έγραψε:
[ΕΛΠΙΖΩ πολύς κόσμος να διαβάσει αυτές τις συζητήσεις μας …[/b]
Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που διαβάζουν αυτές τις συζητήσεις. Έχω κοντά 2 ώρες που διαβάζω όλα όσα ειπώθηκαν εδώ και ειλικρινά απορώ πού θα πάει η βαλίτσα....
Το μόνο θετικό είναι οι εύστοχες απαντήσεις στην "κασσέτα" του ορθοδοξου.
Ώρα 4 πρωινή, καλή συνέχεια σε όσους αντέχουν.
Νικόλαος Δημόνικος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 10:34
Όνομα Ιστότοπου: -Ο αθεϊσμός είναι ανάγκη

Και να σκεφθή κανείς ότι ορθοδοξία σημαίνει ορθή δόξα, δηλαδή σωστή γνώμη. Και ορθόδοξος, εκείνος που διακρίνεται για την έκφραση ορθής δόξης. Εσύ, ορθόδοξε, έχεις παρεξηγήσει την σημασία της και όρθωσες δοξαστικές παρωπίδες στους οφθαλμούς του νου σου, στερώντας του την δυνατότητα να βλέπη προς άλλη κατεύθυνση, πέρα βεβαίως από αυτήν που παιδιόθεν του επεβλήθη. Και κατάντησες την ορθή «όρθια».

sfougarisb, απαντώ εγώ στα αυταπάντητα ερωτήματα προς ορθόδοξο:
1. Τρελάθηκες; Είναι δυνατόν να κάμουν λάθος οι θείες φραγές; (Συγγνώμην για τον αναγραμματισμό, μου ξέφυγε.)
2. Δηλαδή σε ποιαν άλλην αήθεια να πιστέψω; (Συγγνώμην και πάλι, μου ξέφυγε ένα «λ».)
3. Καλά θα με τρελάνης; Και βέβαια στην ανάγκη υποταγής στις φραγές! Άκου λόγια! Διότι αν δεχθώ το πρώτο σκέλος, μετά θα πρέπει να σκέφτομαι... από μόνος μου – παλαβός είσαι;

ΥΓ: Ευθαρσώς δηλώνω ότι τα ανωτέρω ουδεμία ειρωνική διάθεση αποπνέουν – έτσι, για να είμαι ξεκάθαρος.
Άβαταρ μέλους
dr strangelove
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010 10:06
Όνομα Ιστότοπου: www.filosofiki.eu

Ορθόδοξος έγραψε:
Geysser έγραψε:Ορθόδοξε
Ερωτησις: αφού οι γραφές είναι τέλειες, δέχεσαι ότι:
1)Το σύμπαν έχει ηλικία 6000 ετών;
2)Ο ήλιος, η σελήνη και τα αστερια είναι τοποθετημένα στον ουρανό για να φωτίζουν την γη;
3)Υπήρχαν γίγαντες στην γη;
4)Οι άνθρωποι ζούσαν 900 χρόνια και βάλε;
5)Δύο ή επτά από κάθε είδος ζώου μπήκαν στην κιβωτό;
6)Η γη καλύφθηκε ως το ψηλότερο βουνό (σημ: Εβερεστ, 8848 μέτρα) με νερό, το οποίο υποχώρησε σαράντα μέρες μετά;
7)Όλοι οι άνθρωποι, πρίν περίπου 2500 χρόνια, μιλούσαν την ίδια γλώσσα;
8)Οι ισραηλίτες πέρασαν σαράντα χρόνια στην έρημο μεταξύ Αιγύπτου και Χαναάν;
9)Ο Ιησούς του Ναυή γκρέμισε τα τοίχη της Ιεριχούς με τον ήχο από τρομπέτες;
10)Ότι η θεραπεία για δάγκωμα φιδιού είναι να κοιτάξεις ένα χάλκινο φίδι κρεμασμένο από ένα στύλο;
Δέχομαι κάθε τι που λέγεται από τις γραφές αφού πλέον γνωρίζω ότι ο Θεός είναι αληθινός και η Ορθοδοξία ο μόνος δρόμος για να τον πλησιάσεις.
Spoiler: Εμφάνιση
μετα απο ολα αυτα που διαβασα και σημερα που ξυπνησα ειδα μπροστα μου αυτο εδω
Εικόνα
και μπορω να πω οτι δεχομαι και εγω τα παραπανω :lol: :lol: :lol: :lol: ειδικα τη θεραπεια για το δαγκωμα του φιδιου. υπηρξα προσκοπακι και οταν μας δαγκωναν φιδια, αυτο καναμε :roll: :roll: :roll: :roll:
Δηλαδη κατα τα λεγομενα σου Ορθοδοξε, δεν εχουν στον ηλιο μοιρα ουτε οι καθολικοι και οι λοιποι ετσι? μονο οι ορθοδοξοι? μηπως ειστε λιγο ψωνια??? και μπορει να κανω λαθος για αυτο που θα πω, αλλα οι γραφες δεν εχουν γραφτει πριν απο το σχισμα του 1054?
δηλαδη και στην ακρη να αφησουμε τα θεματα θρησκειας και να το δουμε καθαρα επιστημονικα, η βιβλιος εχει χρονονολογηθει ιστορικα σε ποια περιπου περιοδο εχει γραφτει (και η καινη και η παλαια διαθηκη) και το σχισμα ειναι πολυ πιο προσφατο ιστορικα.
και μονο το γεγονος οτι ιστορικα υπηρξε το σχισμα και τσακωνεστε μεταξυ σας αναλογα με τα δογματα για τη φυση του θεου κλπ, αυτοματα σας κανει να ακουγεστε αστειοι, γιατι για ενα θεμα εχετε 300 διαφορετικες αποψεις.
Κλειδωμένο