Η ειρωνεία είναι το μόνο “επιχείρημα” των άθεων;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε: ΕΡΩΤΙΣΗ, 1,αφου ολοι μας ανηκουμε στην ιδια οικογενεια και πατερας μας ειναι ο θεος, εσυ γιατι κατηγωρεις κοροιδευεις τον συνανθρωπο σου που απλα δεν ειναι χριστιανος ορθοδοξος?
Ποτέ δεν κατηγορώ τους άπιστους, ίσα – ίσα τους βλέπω με πολύ συμπάθεια. Αυτό νομίζω ότι φαίνεται και από τη συζήτηση.
aristotelis_1 έγραψε: ΕΡΩΤΙΣΗ,2, λες επισης το αλλο ο χριστιανος δε βλεπει συγγενεις και φιλους και ξενους και γνωστους αλλα εικονες θεου, αρα εσυ ειτε εισαι με εναν γειτονα ειτε η γυναικα σου θα εισαι το ιδιο? οπως νιωθεις με τον εναν θα νιωθεις και με την αλλη?
Όταν μιλάει αγαπητέ ο Χριστός για αγάπη, δεν εννοεί σαρκικά πράγματα. Αγάπη αληθινή εννοεί!
aristotelis_1 έγραψε: και κατι ακομα οχι για εσενα γενικα παλια οταν ειχαμε συζητησεις με συμαθητριες με δασκαλες θρησκες λεγανε το εξης και δεν συμφωνουσα αλλα ξερεις οταν εισαι καποια ηλικια δε μπορεις να τα πεις γιατι φοβασαι την θεικη τιμωρια

ποιο πανω απ τους γονεις μας εχουμε το θεο

γιατι? γιατι να λεμε αγαπαμε το θεο περισσοτερο απο τους γονεις μας?
αυτο βασικα με ακουγεται τωρα σαν κατι επαναστατικο εναντιων της οικογενειας
Ο Θεός είναι τέλειος και μόνο κοντά του ο άνθρωπος απελευθερώνεται ψυχικά. Οι γονείς είναι απλά άνθρωποι με τις δικές τους αδυναμίες.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:άν κάποιος της τότε εποχής προσπαθούσε να γράψει ψεύτικα γεγονότα, τότε ναι, θα τα έγραφε επιτηδευμένα και καλλίτερα απο μένα.
ο τρόπος που είναι γραμμένα τα ευαγγέλια, είναι στοιχειό που δείχνει οτι τα όσα γράφονται είναι αληθινά γεγονότα, και αυτοί που τα έγραψαν περιέγραφαν τα όσα πραγματικά ειπώθηκαν, χωρίς ωραιοποιήσεις.
εν τέλη δέν νομίζω οτι τα όσα γράφουν τα ευαγγέλια έιναι κωδικοποιημένα ή περιέχουν κρυφά νοήματα.
τα λόγια είναι πολύ απλά.
οι ερμηνείες που δόθηκαν αφορούν καθαρά την μετάφραση του συγκεκριμένου αποσπάσματος και την μετάφραση της λέξης μισώ, σε απαρνιέμαι.
τέτοια σφάλματα στην ανάγνωση γίνονται όταν έχεις να κάνεις με κείμενα τόσο παλιά, και επιμένω οτι η ανάγνωση απο το πρωτότυπο σε κάποιον που δέν γνωρίζει αρχαία,(όπως και εγώ) μπορεί να φέρει παρερμηνείες.
ΣιννεΡ,
δίπλα στο φαινόμενο Ορθόδοξος, τώρα μου φαίνεσαι παρασάγγας πλησιέστερος στην λογική, τι σου είναι λοιπόν η σύγκριση...
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα

Εικόνα

Ελπίζω να μην υπέπεσα στην ειρωνεία :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
SinneR έγραψε:άν κάποιος της τότε εποχής προσπαθούσε να γράψει ψεύτικα γεγονότα, τότε ναι, θα τα έγραφε επιτηδευμένα και καλλίτερα απο μένα.
ο τρόπος που είναι γραμμένα τα ευαγγέλια, είναι στοιχειό που δείχνει οτι τα όσα γράφονται είναι αληθινά γεγονότα, και αυτοί που τα έγραψαν περιέγραφαν τα όσα πραγματικά ειπώθηκαν, χωρίς ωραιοποιήσεις.
εν τέλη δέν νομίζω οτι τα όσα γράφουν τα ευαγγέλια έιναι κωδικοποιημένα ή περιέχουν κρυφά νοήματα.
τα λόγια είναι πολύ απλά.
οι ερμηνείες που δόθηκαν αφορούν καθαρά την μετάφραση του συγκεκριμένου αποσπάσματος και την μετάφραση της λέξης μισώ, σε απαρνιέμαι.
τέτοια σφάλματα στην ανάγνωση γίνονται όταν έχεις να κάνεις με κείμενα τόσο παλιά, και επιμένω οτι η ανάγνωση απο το πρωτότυπο σε κάποιον που δέν γνωρίζει αρχαία,(όπως και εγώ) μπορεί να φέρει παρερμηνείες.
ΣιννεΡ,
δίπλα στο φαινόμενο Ορθόδοξος, τώρα μου φαίνεσαι παρασάγγας πλησιέστερος στην λογική, τι σου είναι λοιπόν η σύγκριση...
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα

Εικόνα

Ελπίζω να μην υπέπεσα στην ειρωνεία :think:

Και η ειρωνεία αγαπητέ, μιας και είμαστε και στο κατάλληλο θέμα …
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε: Άρατος ο Σολεύς επειδή σε αυτό το θέμα οι γραφές είναι ξεκάθαρες και επειδή κινείσαι εναντίων μας με εμπάθεια, νομίζω ότι δεν έχουμε να πούμε τίποτα άλλο. Η μεγαλύτερη εντολή που έχει δώσει ο Χριστός στους ανθρώπους αφορά την αγάπη μας προς το Θεό και τους ανθρώπους.

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.


Γι’ αυτό το λόγο άλλωστε και εμείς δεν σου κρατάμε καμιά κακία για όλη αυτή την παιδική συμπεριφορά αλλά κατανοώντας πως μακριά από τον Θεό ο άνθρωπος πέφτει πνευματικά, δείχνουμε υπομονή και μακροθυμία στις πράξεις σου. Όσον αφορά την απόδειξη που ζητάς, βρίσκετε στα ίδια τα λόγια του Χριστού …


28 Καὶ προσελθὼν εἷς τῶν γραμματέων, ἀκούσας αὐτῶν συζητούντων, ἰδὼν ὅτι καλῶς αὐτοῖς ἀπεκρίθη, ἐπηρώτησεν αὐτόν· Ποία ἐστὶ πρώτη πάντων ἐντολὴ; 29 ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀπεκρίθη αὐτῷ ὅτι Πρώτη πάντων ἐντολὴ· ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν. μείζων τούτων ἄλλη ἐντολὴ οὐκ ἔστι.
Ορθόδοξε επειδή σ'αυτό το θέμα οι γραφές είναι ξεκάθαρες:
"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"
και επειδή κινείσαι εναντίων μας με εμπάθεια, νομίζω ότι έχουμε παρα πολλά να πούμε ακόμα ώστε να ξεγυμνωθεί ο φανατισμός του σιναφιού σου.

Η μεγαλύτερη εντολή που έδωσε ο Θεός είναι η ανωτέρω και 2η μεγαλύτερη εντολή του Θεού ήταν να ξεσφαγιάσει (με αγάπη) τους εχθρούς του Ισραήλ :
"Και συναχθέντες πάντες ούτοι οι βασιλείς, ήλθον και εστρατοπέδευσαν ομού πλησίον των υδάτων Μερώμ, διά να πολεμήσωσι τον Ισραήλ.
Και είπε Κύριος προς τον Ιησούν, Μη φοβηθής από προσώπου αυτών· διότι αύριον, περί την ώραν ταύτην, εγώ θέλω παραδώσει αυτούς πάντας πεφονευμένους έμπροσθεν του Ισραήλ· τους ίππους αυτών θέλεις νευροκοπήσει και τας αμάξας αυτών θέλεις κατακαύσει εν πυρί. "
(Ιησούς του Ναυή 11,5)
Αυτός δεν είναι Θεός αυτός είναι εθνοκαθαρτήρας !!!

Για όλα αυτά που πιστεύεις ορθόδοξε δεν σου κρατάμε κακία για όλη αυτή την μουτζαχεντινική ιδεολογία σου αλλά κατανοώντας πόσο κοντά στο ρατσιστή και μισαλόδοξο Θεό σου (βάσει των ανωτέρω αποσπασμάτων της Π.Δ) βρίσκονται τα πιστεύω σου, δείχνουμε υπομονή και μακροθυμία για τις πράξεις σου.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Ο Θεός είναι τέλειος και μόνο κοντά του ο άνθρωπος απελευθερώνεται ψυχικά
Ενίοτε ο άνθρωπος εξαϋλώνεται ψυχικά και σωματικά από τον Θεό. Ειδικότερα εάν το Εβραϊκό Ιερατείο που έγραψε την Π.Δ. τον θεωρήσει εχθρό του Ισραήλ!
Και είπε Κύριος προς τον Ιησούν, Μη φοβηθής από προσώπου αυτών· διότι αύριον, περί την ώραν ταύτην, εγώ θέλω παραδώσει αυτούς πάντας πεφονευμένους έμπροσθεν του Ισραήλ
Δηλαδή είπεν ο Θεός στον Ιησού του Ναυή: Μη φοβηθείς, θα τους ξεσφαγιάσω ΟΛΟΥΣ ! (Δε θα μείνει ρουθούνι!!!)

Αυτό εννοεί ο φίλος ορθόδοξος όταν λέει απελευθέρωση! Εννοεί το ξεσφάγιασμα από τον τέλειο Θεό της αγάπης!!
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε: Ποτέ δεν κατηγορώ τους άπιστους, ίσα – ίσα τους βλέπω με πολύ συμπάθεια. Αυτό νομίζω ότι φαίνεται και από τη συζήτηση.
Αγαπητέ μουτζαχεντίν της ορθοδοξίας,

άσε λιγάκι στην άκρη αυτή την καραμέλα περί απίστων. Κανείς δεν είναι άπιστος εδω μέσα.
Όλοι πιστεύουν στις δυνάμεις τους.
Πιστεύουν στον εαυτό τους.

Η πίστη σε μια Θρησκεία του μίσους και της μισαλοδοξίας δεν είναι απαραίτητα κάτι που θεωρείται ως προτέρημα για ένα άνθρωπο.
Χαλάρωσε λιγάκι και κάνε διάλογο χωρίς να προσπαθείς όλη την ώρα να μειώνεις και να υποτιμάς τους συνομιλιτές σου.
Άβαταρ μέλους
thorn
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009 14:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ μου όλοι οι άπιστοι που έχω γνωρίσει έως τώρα, προέρχονται από ένα “πολύ” ορθόδοξο περιβάλλον, έχουν κάνει “πάρα πολύ” πνευματικό αγώνα και γνωρίζουν “τέλεια” τις γραφές.
Εσύ έχεις και έναν ιερέα μέσα στην οικογένεια σου … και παρόλα αυτά μου κάνεις όλες τις παραπάνω ερωτήσεις και γενικά έχεις αυτή την άποψη!
Για ποιο λόγο εάν ισχύουν όλα αυτά που μου λες;
Μήπως γιατί μελετώντας τις γραφές και τις διδαχές των "πατέρων" είδα τις αντιφάσεις αυτής της θρησκείας της "αγάπης"?
Μήπως γιατί η προσπάθεια να βαφτίσει κάποιος το άσπρο μαύρο δεν καλύπτει όλους τους ανθρώπους?
Μήπως γιατί μέσα στις γραφές υπάρχουν κείμενα που σε κάνουν να ντρέπεσαι που είσαι άνθρωπος?
Ορθόδοξος έγραψε:Επειδή ακριβώς ενδιαφέρομαι για κάθε άνθρωπο που βρίσκεται μακριά από τον Θεό, γι’ αυτό το λόγο σας συμβουλεύω να βρείτε ένα καλό πνευματικό και γενικότερα να αρχίσετε έναν σωστό πνευματικό αγώνα. Εάν είχα κάποια εμπάθεια, θα σας έλεγα άλλα …
Δεν έχω κανένα κακό σκοπό όμως για κανέναν άνθρωπο και νομίζω ότι αυτό μπορεί να το κατανοήσει ο αναγνώστης του χώρου αυτού, μην ανησυχείς γι’ αυτό. Ότι σας λέω, το λέω καθαρά από αγάπη, μιας και όλοι μας είμαστε εικόνες αυτού του Θεού. Δεν γνωρίζω όμως τα πάντα, δεν είμαι ούτε πνευματικός ούτε και θεολόγος. Έτσι όταν δεν έχω εγώ την απάντηση σε κάτι, σας παραπέμπω σε μια πηγή γνώσης, είναι φυσιολογικό αυτό.
Πως είναι δυνατόν να μην έχεις απαντήσεις σε τέτοιες ερωτήσεις? Δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ σου?
Και αν έχεις αναρωτηθεί γιατί δεν έψαξες για απαντήσεις σε κάποιον πνευματικό, όπως μας συμβουλεύεις να κάνουμε?
Και αν πήρες τις απαντήσεις γιατί δεν μας τις μεταφέρεις?
Ορθόδοξος έγραψε:
Geysser έγραψε:Ορθόδοξε
Ερωτησις: αφού οι γραφές είναι τέλειες, δέχεσαι ότι:
1)Το σύμπαν έχει ηλικία 6000 ετών;
2)Ο ήλιος, η σελήνη και τα αστερια είναι τοποθετημένα στον ουρανό για να φωτίζουν την γη;
3)Υπήρχαν γίγαντες στην γη;
4)Οι άνθρωποι ζούσαν 900 χρόνια και βάλε;
5)Δύο ή επτά από κάθε είδος ζώου μπήκαν στην κιβωτό;
6)Η γη καλύφθηκε ως το ψηλότερο βουνό (σημ: Εβερεστ, 8848 μέτρα) με νερό, το οποίο υποχώρησε σαράντα μέρες μετά;
7)Όλοι οι άνθρωποι, πρίν περίπου 2500 χρόνια, μιλούσαν την ίδια γλώσσα;
8)Οι ισραηλίτες πέρασαν σαράντα χρόνια στην έρημο μεταξύ Αιγύπτου και Χαναάν;
9)Ο Ιησούς του Ναυή γκρέμισε τα τοίχη της Ιεριχούς με τον ήχο από τρομπέτες;
10)Ότι η θεραπεία για δάγκωμα φιδιού είναι να κοιτάξεις ένα χάλκινο φίδι κρεμασμένο από ένα στύλο;
Δέχομαι κάθε τι που λέγεται από τις γραφές αφού πλέον γνωρίζω ότι ο Θεός είναι αληθινός και η Ορθοδοξία ο μόνος δρόμος για να τον πλησιάσεις.
Τότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να συμβουλεύσω τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ να είναι προσεκτικοί στις τοποθετήσεις τους και να προσέχουν λίγο την IP τους, γιατί σύμφωνα με τον παρακάτω απόσπασμα της Παλαιάς Διαθήκης, Δευτερονόμιο, Κεφάλαιο 13:

7 ᾿Εὰν δὲ παρακαλέσῃ σε ὁ ἀδελφός σου ἐκ πατρός σου ἢ ἐκ μητρός σου ἢ ὁ υἱός σου ἢ ἡ θυγάτηρ ἢ ἡ γυνή σου ἡ ἐν κόλπῳ σου ἢ φίλος ἴσος τῇ ψυχῇ σου λάθρα λέγων· βαδίσωμεν καὶ λατρεύσωμεν θεοῖς ἑτέροις, οὓς οὐκ ᾔδεις σὺ καὶ οἱ πατέρες σου, 8 ἀπὸ τῶν θεῶν τῶν ἐθνῶν τῶν περικύκλῳ ὑμῶν, τῶν ἐγγιζόντων σοι ἢ τῶν μακρὰν ἀπὸ σοῦ, ἀπ᾿ ἄκρου τῆς γῆς ἕως ἄκρου τῆς γῆς, 9 οὐ συνθελήσεις αὐτῷ καὶ οὐκ εἰσακούσῃ αὐτοῦ καὶ οὐ φείσεται ὁ ὀφθαλμός σου ἐπ᾿ αὐτῷ, οὐκ ἐπιποθήσεις ἐπ᾿ αὐτῷ οὐδ᾿ οὐ μὴ σκεπάσῃς αὐτόν· 10 ἀναγγέλων ἀναγγελεῖς περὶ αὐτοῦ, καὶ αἱ χεῖρές σου ἔσονται ἐπ᾿ αὐτὸν ἐν πρώτοις ἀποκτεῖναι αὐτόν, καὶ αἱ χεῖρες παντὸς τοῦ λαοῦ ἐπ᾿ ἐσχάτῳ, 11 καὶ λιθοβολήσουσιν αὐτὸν ἐν λίθοις, καὶ ἀποθανεῖται, ὅτι ἐζήτησεν ἀποστῆσαί σε ἀπὸ Κυρίου τοῦ Θεοῦ σου τοῦ ἐξαγαγόντος σε ἐκ γῆς Αἰγύπτου, ἐξ οἴκου δουλείας.

Ελπίζω να μην αρχίσεις να πετροβολείς όποιον σου πει κάτι κακό για τον θεό σου, τον θεό της αγάπης...
Αν και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσες να το κάνεις, αφού δέχεσαι το κάθε τι που λέγεται στις γραφές.
Και αν νομίζεις ότι σε ειρωνεύομαι κάνεις λάθος. Το λέω και το πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αρατος ο Σ νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συνεχιστεί αυτό το παιχνίδι, μπορείς εσύ να πιστεύεις ότι θέλεις για τους πιστούς και να βλέπεις φυσικά και όπως θέλεις τις γραφές.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Αρατος ο Σ νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συνεχιστεί αυτό το παιχνίδι, μπορείς εσύ να πιστεύεις ότι θέλεις για τους πιστούς και να βλέπεις φυσικά και όπως θέλεις τις γραφές.
Είδες; Εκνευριστικό δεν είναι κάποιος να σου λέει τις ίδιες ανοησίες ξανά και ξανά χωρίς να τις αποδεικνύει; Βέβαια, όταν το κάνεις εσύ είναι καλά, φαντάζομαι.
Ορθόδοξος έγραψε:Δέχομαι κάθε τι που λέγεται από τις γραφές αφού πλέον γνωρίζω ότι ο Θεός είναι αληθινός και η Ορθοδοξία ο μόνος δρόμος για να τον πλησιάσεις.
Οκ, μετά την τελευταία απάντηση του Ορθόδοξου στον Geysser περί των αντιεπιστημονικών περιεχομένων της Βίβλου, η συζήτησή μου με τον Ορθόδοξο λήγει και σ'αυτό το νήμα.

Το ad nauseum "Η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, και παρεπιπτόντως νιώθω και warm and fuzzy inside, έχω και ινστρούχτορα, οπότε ζήλια-σκάνια κι άμα με στριμώξετε λέω πως δεν ξέρω και καθάρισα, αλλά η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή..." το αντέχω.

Αυτό όμως παραπάει. Χίλιες φορές στο Τέξας να διδάσκω εξελικτική βιολογία σε δημιουργιστές.
------
Πάντως σε παραδέχομαι, Ορθόδοξε. Η υπομονή σου είναι γαϊδουρινή (αν και είμαστε κι εμείς βλάκες γιατί γράφουμε από ένα κατεβατό ο καθένας κι εσύ απαντάς με πέντε-έξι στάνταρ αναρτήσεις) Εγώ προσωπικά βαρέθηκα να σπάω το κεφάλι μου για να γράψω μια σόι ανάρτηση για να λάβω απάντηση "Κομπόστα Ροδάκινο Ναούσσης".

Πάλι καλά που υπάρχει και ο SinneR και λέμε και καμιά άλλη κουβέντα, να αλλάζουμε παραστάσεις. (τουλάχιστον με τον SinneR μπορεί να μη συμφωνούμε, αλλά μπορώ να συνεννοηθώ.)
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Αρατος ο Σ νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συνεχιστεί αυτό το παιχνίδι, μπορείς εσύ να πιστεύεις ότι θέλεις για τους πιστούς και να βλέπεις φυσικά και όπως θέλεις τις γραφές.
Γιατί φίλε μου δεν σου αρέσει να ακολουθούν οι άλλοι τις μεθόδους σου;

Εγώ λοιπόν δεν το θεωρώ παιχνίδι. Εάν εσύ θέλεις να προσβάλεις τους συνομιλητές σου, είναι μικρή η έκπληξή μου!

Επίσης έχω να σου πω ότι μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις για τις γραφές. Η σωστή ερμηνεία είναι αυτή που περιγράφω λίγο πιο πάνω στον διάλογό μας.
Εσύ ερμηνεύεις τις γραφές κατά το δοκούν. Λυπάμαι για τον ισχυρισμό σου ότι είσαι ορθόδοξος. Δυστυχώς ή ευτυχώς είσαι αιρετικός.

Και για να μην ξεχνιώμαστε, επαναλαμβάνω το χωρίον της αγάπης του Ιησού προς τους χριστιανούς όλου του κόσμου:
Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου
Αχ, αγάπη , αγάπη αγάπη!!!!!!!!!!!!!! (που λέει και το τραγούδι)
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε,η βάση του επιχειρήματός μου δεν ήταν η έννοια της οικογένειας,αλλά το ότι υπάρχουν άτομα που έχουν κερδίσει έμπρακτα την αγάπη μου...αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι οικογένειά μου ή δεν είναι.Αυτό που λέω λοιπόν είναι,ότι όταν αυτά τα άτομα τα αγαπώ εξ'ίσου με κάθε άλλο άσχετο άτομο που δε γνωρίζω καν,δεν τα αδικώ?

Άρατε,το έχεις ξεχειλώσει εκείνο το χωρίο με το μίσος...ούτε ο Πάνος με το plasma δεν κάνει έτσι. :P :P :P
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ορθόδοξος έγραψε:Τέτοιες δηλώσεις …

«Η άνευ όρων αγάπη είναι ανήθικη προτροπή. Γι' αυτό και δεν την εφαρμόζει κανείς, ποτέ, πουθενά.»

Γιατρος Του Ικα … φανερώνουν μόνο αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας και προπάντων την άγνοια μας για την αρετή της αγάπης. Φανερώνουν επίσης την αγάπη του Θεού που δεν έχει όρια και είναι πέρα ως πέρα αυθεντική και αληθινή αλλά δυστυχώς και την δική μας μικροψυχία.
Φανερώνουν επίσης την ολοκληρωτική σου ανικανότητα να απαντήσεις επί της ουσίας στα επιχειρήματα με τα οποία θεμελιώνω την παραπάνω δήλωση και τα οποία την ακολουθούν.

ΥΓ:Η αντικατάσταση της αντωνυμίας "σου" με την "μας" μπορεί στα ποίμνια να περνάει ως δείγμα ταπεινότητας αλλά εδώ μέσα τέτοια παπαδίστικα κόλπα δεν περνάνε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Αρατος ο Σ νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συνεχιστεί αυτό το παιχνίδι, μπορείς εσύ να πιστεύεις ότι θέλεις για τους πιστούς και να βλέπεις φυσικά και όπως θέλεις τις γραφές.
Είδες; Εκνευριστικό δεν είναι κάποιος να σου λέει τις ίδιες ανοησίες ξανά και ξανά χωρίς να τις αποδεικνύει; Βέβαια, όταν το κάνεις εσύ είναι καλά, φαντάζομαι.
Ορθόδοξος έγραψε:Δέχομαι κάθε τι που λέγεται από τις γραφές αφού πλέον γνωρίζω ότι ο Θεός είναι αληθινός και η Ορθοδοξία ο μόνος δρόμος για να τον πλησιάσεις.
Οκ, μετά την τελευταία απάντηση του Ορθόδοξου στον Geysser περί των αντιεπιστημονικών περιεχομένων της Βίβλου, η συζήτησή μου με τον Ορθόδοξο λήγει και σ'αυτό το νήμα.

Το ad nauseum "Η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, και παρεπιπτόντως νιώθω και warm and fuzzy inside, έχω και ινστρούχτορα, οπότε ζήλια-σκάνια κι άμα με στριμώξετε λέω πως δεν ξέρω και καθάρισα, αλλά η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή η Ορθοδοξία είναι η αλήθεια, επειδή..." το αντέχω.

Αυτό όμως παραπάει. Χίλιες φορές στο Τέξας να διδάσκω εξελικτική βιολογία σε δημιουργιστές.
------
Πάντως σε παραδέχομαι, Ορθόδοξε. Η υπομονή σου είναι γαϊδουρινή (αν και είμαστε κι εμείς βλάκες γιατί γράφουμε από ένα κατεβατό ο καθένας κι εσύ απαντάς με πέντε-έξι στάνταρ αναρτήσεις) Εγώ προσωπικά βαρέθηκα να σπάω το κεφάλι μου για να γράψω μια σόι ανάρτηση για να λάβω απάντηση "Κομπόστα Ροδάκινο Ναούσσης".

Πάλι καλά που υπάρχει και ο SinneR και λέμε και καμιά άλλη κουβέντα, να αλλάζουμε παραστάσεις. (τουλάχιστον με τον SinneR μπορεί να μη συμφωνούμε, αλλά μπορώ να συνεννοηθώ.)
Κατ’ αρχήν Evant δεν είναι καθόλου ευγενικό εκ μέρος σου να με χαρακτηρίζεις ανόητο επειδή πιστεύω στο Θεό …
Καλά, δεν μπορείς να καταλάβεις ότι έτσι με διαβεβαιώνεις όσον αφορά τον τίτλο του θέματος; Πραγματικά δεν ξέρω πως σκέφτεστε …
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:
ορθόδοξος έγραψε:Αρατος ο Σ νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συνεχιστεί αυτό το παιχνίδι, μπορείς εσύ να πιστεύεις ότι θέλεις για τους πιστούς και να βλέπεις φυσικά και όπως θέλεις τις γραφές.
Γιατί φίλε μου δεν σου αρέσει να ακολουθούν οι άλλοι τις μεθόδους σου;

Εγώ λοιπόν δεν το θεωρώ παιχνίδι. Εάν εσύ θέλεις να προσβάλεις τους συνομιλητές σου, είναι μικρή η έκπληξή μου!

Επίσης έχω να σου πω ότι μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις για τις γραφές. Η σωστή ερμηνεία είναι αυτή που περιγράφω λίγο πιο πάνω στον διάλογό μας.
Εσύ ερμηνεύεις τις γραφές κατά το δοκούν. Λυπάμαι για τον ισχυρισμό σου ότι είσαι ορθόδοξος. Δυστυχώς ή ευτυχώς είσαι αιρετικός.

Και για να μην ξεχνιώμαστε, επαναλαμβάνω το χωρίον της αγάπης του Ιησού προς τους χριστιανούς όλου του κόσμου:
Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου
Αχ, αγάπη , αγάπη αγάπη!!!!!!!!!!!!!! (που λέει και το τραγούδι)

Άρατος ο Σολεύς δεν σε έχω προσβάλει ποτέ, αντιθέτως εσύ με την συμπεριφορά σου προσβάλεις και εμένα και κάθε αναγνώστη. Θεωρώ βέβαια ότι κάνεις κακό με τον τρόπο σου αυτό στους ομοϊδεάτες σου αλλά αυτό ας απασχολεί εκείνους …

Εγώ δεν ακολουθώ καμιά μέθοδο και λυπάμαι που βλέπεις έτσι τα σχόλια μου γιατί φανερώνεις ότι δεν παίρνεις τίποτα από αυτά. Σας απαντάω σε όποια ερώτηση μπορώ να σας απαντήσω και σας παραπέμπω σε κάποια άλλη πηγή γνώσης για τα θέματα που δεν γνωρίζω, που είναι το κακό;

Όσον αφορά τις επαναλήψεις που γίνονται αυτές αιτία έχουν τις δικές σας επαναλαμβανόμενες απορίες. Αναγκάζομαι να σας ξανάλεω κάποια πράγματα που διαπιστώνω και αυτό νομίζω ότι το κάνω με όμορφο τρόπο, σε αντίθεση με εσένα. Δεν υπάρχει κάποιος δόλος όπως φαντάζεσαι … απλά όταν με ρωτάς τα ίδια και όταν μου λες τα ίδια συνεχώς, λογικό είναι να σου απαντάω και εγώ με τα ίδια.

Την άποψη μου λοιπόν για το θέμα που θίγεις την ξέρεις – μάλιστα την έχω και στην υπογραφή μου μιας και θεωρώ πως αυτό είναι το νόημα όλων των γραφών – και εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Ορθόδοξε,η βάση του επιχειρήματός μου δεν ήταν η έννοια της οικογένειας,αλλά το ότι υπάρχουν άτομα που έχουν κερδίσει έμπρακτα την αγάπη μου...αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι οικογένειά μου ή δεν είναι.Αυτό που λέω λοιπόν είναι,ότι όταν αυτά τα άτομα τα αγαπώ εξ'ίσου με κάθε άλλο άσχετο άτομο που δε γνωρίζω καν,δεν τα αδικώ?

Άρατε,το έχεις ξεχειλώσει εκείνο το χωρίο με το μίσος...ούτε ο Πάνος με το plasma δεν κάνει έτσι. :P :P :P

L3o ΧΞΣ με στεναχωρείς …

Από το κείμενο που σου έδωσα δεν πήρες τίποτα; Δεν βλέπεις τι λέει ο ίδιος ο Χριστός για τις απορίες σου; Γιατί με ξανά ρωτάς τα ίδια;

Ηκούσατε ὅτι ἐρρέθη, ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου. ᾿Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς. ὅπως γένησθε υἱοὶ τοῦ πατρὸς ὑμῶν τοῦ ἐν οὐρανοῖς, ὅτι τὸν ἥλιον αὐτοῦ ἀνατέλλει ἐπὶ πονηροὺς καὶ ἀγαθοὺς καὶ βρέχει ἐπὶ δικαίους καὶ ἀδίκους. ἐὰν γὰρ ἀγαπήσητε τοὺς ἀγαπῶντας ὑμᾶς, τίνα μισθὸν ἔχετε; οὐχὶ καὶ οἱ τελῶναι τὸ αὐτὸ ποιοῦσι; καὶ ἐὰν ἀσπάσησθε τοὺς φίλους ὑμῶν μόνον, τί περισσὸν ποιεῖτε; οὐχὶ καὶ οἱ τελῶναι οὕτω ποιοῦσιν; ῎Εσεσθε οὖν ὑμεῖς τέλειοι, ὥσπερ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς τέλειός ἐστιν.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Τέτοιες δηλώσεις …

«Η άνευ όρων αγάπη είναι ανήθικη προτροπή. Γι' αυτό και δεν την εφαρμόζει κανείς, ποτέ, πουθενά.»

Γιατρος Του Ικα … φανερώνουν μόνο αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας και προπάντων την άγνοια μας για την αρετή της αγάπης. Φανερώνουν επίσης την αγάπη του Θεού που δεν έχει όρια και είναι πέρα ως πέρα αυθεντική και αληθινή αλλά δυστυχώς και την δική μας μικροψυχία.
Φανερώνουν επίσης την ολοκληρωτική σου ανικανότητα να απαντήσεις επί της ουσίας στα επιχειρήματα με τα οποία θεμελιώνω την παραπάνω δήλωση και τα οποία την ακολουθούν.

ΥΓ:Η αντικατάσταση της αντωνυμίας "σου" με την "μας" μπορεί στα ποίμνια να περνάει ως δείγμα ταπεινότητας αλλά εδώ μέσα τέτοια παπαδίστικα κόλπα δεν περνάνε.

Σας απαντάω συνεχώς και με τις δικές μου πενιχρές γνώσεις και αποσπάσματα από το ίδιο το ευαγγέλιο. Για ποιο λόγο με χαρακτηρίζεις ανίκανο να σου απαντήσω (μετά από το “ανόητος”).
Εσύ νομίζεις πως έτσι προσφέρεις κάτι στη συζήτηση εκτός από το να επιβεβαιώνεις το τίτλο του θέματος; Δεν την καταλαβαίνω αυτή την συμπεριφορά πραγματικά!
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Κατ’ αρχήν Evant δεν είναι καθόλου ευγενικό εκ μέρος σου να με χαρακτηρίζεις ανόητο επειδή πιστεύω στο Θεό …
Βάζω ένα quote του Άρατου, το χαρακτηρίζω "ανοησίες" (σόρρυ, Άρατε, αλλά δε το θεωρώ αστείο σαν επιχείρημα και το έχω ξαναπεί, άλλωστε) και παρεξηγιέσαι εσύ; Γιατί, πουλόπο'μ; Άλλωστε, το "λέω ανοησίες" με το "είμαι ανόητος" έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

Για να το ξεκαθαρίσουμε. Ανόητα θεωρώ τα "επιχειρήματά" σου. Ξεκάθαρα πράγματα. Νομίζω έχω προσέξει ιδιαίτερα να μην απευθύνω προσωπικούς χαρακτηρισμούς στις συζητήσεις μας.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:
Κατ’ αρχήν Evant δεν είναι καθόλου ευγενικό εκ μέρος σου να με χαρακτηρίζεις ανόητο επειδή πιστεύω στο Θεό …
Βάζω ένα quote του Άρατου, το χαρακτηρίζω "ανοησίες" (σόρρυ, Άρατε, αλλά δε το θεωρώ αστείο σαν επιχείρημα και το έχω ξαναπεί, άλλωστε) και παρεξηγιέσαι εσύ; Γιατί, πουλόπο'μ; Άλλωστε, το "λέω ανοησίες" με το "είμαι ανόητος" έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

Για να το ξεκαθαρίσουμε. Ανόητα θεωρώ τα "επιχειρήματά" σου. Ξεκάθαρα πράγματα. Νομίζω έχω προσέξει ιδιαίτερα να μην απευθύνω προσωπικούς χαρακτηρισμούς στις συζητήσεις μας.

Τα επιχειρήματα που ζητάς πουλόπομ δεν θα τα βρεις ποτέ και αυτό διότι ακολουθείς λάθος δρόμο προσέγγισης.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Τα επιχειρήματα που ζητάς πουλόπομ δεν θα τα βρεις ποτέ και αυτό διότι ακολουθείς λάθος δρόμο προσέγγισης.
Όπως έχεις δηλώσει ήδη 500 φορές. Να μπορούσες να το αποδείξεις κιόλας, τι καλά που θα ήταν. Από δηλώσεις χορτάτος είμαι (πλησιάζουν κι εκλογές, άλλωστε).
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

successful troll is successful
  ▲
▲ ▲
Κλειδωμένο