Η ειρωνεία είναι το μόνο “επιχείρημα” των άθεων;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

αυτός που φτάνει στην τελείωση, δέν έχει πατέρα και μητέρα επι της γής. έχει μόνο έναν πατέρα τον θεό,και όλοι οι άνθρωποι είναι αδέρφια του. ο ίδιος ο χριστός απαρνήθηκε την μητέρα του και τα αδέρφια του όταν ήρθαν να τον δούν, και είπε οτι μητέρα του και αδέρφια του είναι αυτοί που τον άκουγαν εκείνη την στιγμή. όταν συμβεί η αναγέννηση εν χριστώ, οι φυσικοί γονείς παραμερίζονται μπροστά στο θείο.
η λέξη ''μισώ'' έχει περισσότερο την έννοια απαρνιέμαι.
Είδες τι ωραία που τα έγραψες εσύ; Δεν κρίνω ότι αν είναι ή όχι σωστά, αλλά δεν έχω πρόβλημα να κατανοήσω τα λεγόμενά σου. Φαντάσου τι ωραία θα ήταν το "άγιο πνεύμα" να είχε "εμπνεύσει" τους συγγραφείς των κειμένων να τα γράψουν καλύτερα και συνεπέστερα, έτσι ώστε η ωραία (δεν σε κοροϊδεύω) σου ανάλυση να ήταν εντελώς περιττή. Ακόμα πιο απαράδεκτο είναι να σκεφτεί κανείς πως ένας πραγματικός θεάνθρωπος θα χρησιμοποιούσε τόσο επιπόλαια τη γλώσσα, ειδικά ότι μίλαγε με σκοπό να μείνουν τα λόγια του ως οδηγός για όλη την ανθρωπότητα. Δεν τα έλεγε μόνο για το παρεάκι του μεταξύ τύρου και αχλαδίου, ξέρεις. Η αντίρρηση είναι δηλαδή, "ας τα έγραφαν καλύτερα".

Θα γλιτώναμε και τα τόσα δέντρα που κόπηκαν και τα ζώα που σφάχτηκαν για το χαρτί και την περγαμηνή για να γραφτούν οι αναλύσεις επί των αναλύσεων, επειδή αυτοί που έγραψαν την Καινή Διαθήκη, δεν την έγραψαν καλά και ξεκάθαρα.

Επιπλέον, να θυμίσω τα λεγόμενα του Μ.Βασιλείου και τον κίνδυνο που ενέχει (για σας τους Χριστιανούς εν πάσι περιπτώσει) το να διαβάζεις κάτι στη Βίβλο και να τα ερμηνεύεις αλληγορικά και διαφορετικά απ'ό,τι γράφει ακριβώς το κείμενο. Κατά τα λεγόμενά του, δε δικαιούστε οι Χριστιανοί (και δη οι Ορθόδοξοι) να φαντάζεστε κάτι διαφορετικό από τα γεγραμμένα (όσο καλόπιστη κι αν είναι η ανάλυσή σας), διότι αυτό σημαίνει ότι βάζετε την κατανόησή σας πάνω από το θεόπνευστο κείμενο και καταισχύνεσθε το ευαγγέλιο.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε: η ερμηνεία του Αρατου σολευς να μισούμε όλο τον κόσμο απο που προκύπτει;
Προκύπτει αγαπητέ από την εμμονή του να μειώσει την Ορθοδοξία με κάθε τρόπο … αλλά στην πράξη έτσι χωρίς να το αντιλαμβάνεται πέφτει μέσα στην ίδια την παγίδα που ο ίδιος προσπαθεί να καλλιεργήσει.

Όλα τα ερωτήματα του παραθέτει τη Α.Μ. μπορούν να απαντηθούν εάν αποφασίσουμε κάποια στιγμή στη ζωή μας να αγωνιστούμε σωστά πνευματικά. Ο Θεός φωτίζει κάθε πτυχή που μας απασχολεί και μας βοηθά ώστε να βρούμε τον αληθινό δρόμο που θα μας οδηγήσει σε αυτόν αφού αυτό είναι και το μοναδικό του θέλημα, η σωτηρία κάθε ανθρώπου.
Όλα ξεκινάν από εμάς, από την προαίρεση μας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αγαπητέ Εvant πάλι πέφτεις στις ίδιες παγίδες!

Οι γραφές είναι τέλεια ειπωμένες και μάλιστα ο Θεός διάλεξε και την τελειότερη γλώσσα για να τις μεταφέρει στους ανθρώπους. Είναι ανόητο και ανώφελο το να κατηγορούμε τον Θεό για το ύφος των λόγων του ενώ ταυτόχρονα εμμένουμε στην πλάνη της απιστίας που μας καθοδηγεί στην απομάκρυνση από τον αναγκαίο πνευματικό αγώνα για την κατανόηση της ίδιας της υπάρξεως μας.

Ας μην αποδίδουμε το φταίξιμο για τα δικά μας λάθη στο Θεό γιατί έτσι καταδικάζουμε τον εαυτό μας σε μόνιμη άγνοια.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δυστυχώς όλη η άγνοια μας για τον Θεό οφείλεται στα δικά μας αρνητικά στοιχεία.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Οι γραφές είναι τέλεια ειπωμένες και μάλιστα ο Θεός διάλεξε και την τελειότερη γλώσσα για να τις μεταφέρει στους ανθρώπους.
Πρώτη φορά ακούω κάποιον να περιγράφει τα Εβραϊκά ως "τελειότερη γλώσσα". Αν εννοείς τα ελληνικά, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ούτε το 1/4 των βιβλίων δεν γράφτηκε απ'ευθείας στα ελληνικά. Το αν είναι η "τελειότερη γλώσσα" θα σε παραπέμψω σε γλωσσολόγους για την απάντηση (αλλά ξέρω ότι δε συμφωνούν καθόλου μαζί σου).
Οι γραφές είναι τέλεια ειπωμένες
Αυτό είναι απλή δογματική δήλωση. Αν ήταν τέλεια ειπωμένες, δε θα υπήρχαν περί των 2000 διαφορετικών ερμηνειών τους. Όπως είπα, δε μιλάμε για ένα απλό βιβλίο. Μιλάμε για ΤΟ βιβλίο, οπότε έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις από το συγγραφέα.

Άμα θες να δεις πολύ σαφέστερο ιερό βιβλίο, διάβασε το Κοράνι. Δε λέω ότι είναι καλύτερο ως περιεχόμενο ή ηθικότερο, αλλά δεν τίθεται θέμα για τη σαφήνειά του (και αυτό αντικατοπτρίζεται και στις ελάχιστες ισλαμικές ομολογίες).

Το ερώτημα είναι απλό:
Θα μπορούσε να είχε γραφτεί η Βίβλος ώστε να μην υπάρχει περιθώριο παρερμηνείας από κανέναν; Ναι ή ου;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

EvanT έγραψε: Είδες τι ωραία που τα έγραψες εσύ; Δεν κρίνω ότι αν είναι ή όχι σωστά, αλλά δεν έχω πρόβλημα να κατανοήσω τα λεγόμενά σου. Φαντάσου τι ωραία θα ήταν το "άγιο πνεύμα" να είχε "εμπνεύσει" τους συγγραφείς των κειμένων να τα γράψουν καλύτερα και συνεπέστερα, έτσι ώστε η ωραία (δεν σε κοροϊδεύω) σου ανάλυση να ήταν εντελώς περιττή. Ακόμα πιο απαράδεκτο είναι να σκεφτεί κανείς πως ένας πραγματικός θεάνθρωπος θα χρησιμοποιούσε τόσο επιπόλαια τη γλώσσα, ειδικά ότι μίλαγε με σκοπό να μείνουν τα λόγια του ως οδηγός για όλη την ανθρωπότητα. Δεν τα έλεγε μόνο για το παρεάκι του μεταξύ τύρου και αχλαδίου, ξέρεις. Η αντίρρηση είναι δηλαδή, "ας τα έγραφαν καλύτερα".

Θα γλιτώναμε και τα τόσα δέντρα που κόπηκαν και τα ζώα που σφάχτηκαν για το χαρτί και την περγαμηνή για να γραφτούν οι αναλύσεις επί των αναλύσεων, επειδή αυτοί που έγραψαν την Καινή Διαθήκη, δεν την έγραψαν καλά και ξεκάθαρα.

Επιπλέον, να θυμίσω τα λεγόμενα του Μ.Βασιλείου και τον κίνδυνο που ενέχει (για σας τους Χριστιανούς εν πάσι περιπτώσει) το να διαβάζεις κάτι στη Βίβλο και να τα ερμηνεύεις αλληγορικά και διαφορετικά απ'ό,τι γράφει ακριβώς το κείμενο. Κατά τα λεγόμενά του, δε δικαιούστε οι Χριστιανοί (και δη οι Ορθόδοξοι) να φαντάζεστε κάτι διαφορετικό από τα γεγραμμένα (όσο καλόπιστη κι αν είναι η ανάλυσή σας), διότι αυτό σημαίνει ότι βάζετε την κατανόησή σας πάνω από το θεόπνευστο κείμενο και καταισχύνεσθε το ευαγγέλιο.
άν κάποιος της τότε εποχής προσπαθούσε να γράψει ψεύτικα γεγονότα, τότε ναι, θα τα έγραφε επιτηδευμένα και καλλίτερα απο μένα.

ο τρόπος που είναι γραμμένα τα ευαγγέλια, είναι στοιχειό που δείχνει οτι τα όσα γράφονται είναι αληθινά γεγονότα, και αυτοί που τα έγραψαν περιέγραφαν τα όσα πραγματικά ειπώθηκαν, χωρίς ωραιοποιήσεις.

εν τέλη δέν νομίζω οτι τα όσα γράφουν τα ευαγγέλια έιναι κωδικοποιημένα ή περιέχουν κρυφά νοήματα.
τα λόγια είναι πολύ απλά.

οι ερμηνείες που δόθηκαν αφορούν καθαρά την μετάφραση του συγκεκριμένου αποσπάσματος και την μετάφραση της λέξης μισώ, σε απαρνιέμαι.
τέτοια σφάλματα στην ανάγνωση γίνονται όταν έχεις να κάνεις με κείμενα τόσο παλιά, και επιμένω οτι η ανάγνωση απο το πρωτότυπο σε κάποιον που δέν γνωρίζει αρχαία,(όπως και εγώ) μπορεί να φέρει παρερμηνείες.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

ο τρόπος που είναι γραμμένα τα ευαγγέλια, είναι στοιχειό που δείχνει οτι τα όσα γράφονται είναι αληθινά γεγονότα, και αυτοί που τα έγραψαν περιέγραφαν τα όσα πραγματικά ειπώθηκαν, χωρίς ωραιοποιήσεις.
Ή απλά κατέγραψαν ό,τι είχαν ακούσει από άλλους και δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν μεταξύ τους. Δεν είναι δα άγνωστο ότι διάφορα ευαγγέλια κυκλοφορούσαν σε διαφορετικές περιοχές. Κατά πόσον τα ευαγγέλια περιγράφουν πραγματικά γεγονότα και όχι θρύλους ή ιστορίες από στόμα με στόμα, όταν έχουν τόσες διαφοροποιήσεις μεταξύ τους είναι ένα ζητούμενο. Επιπλέον, ας μη ξεχνάμε ότι αυτοί που τα έγραψαν, υποτίθεται ότι είχαν και θεϊκή βοήθεια κατά τη συγγραφή, οπότε οι διαφορές στις διηγήσεις είναι ακόμα πιο ύποπτες.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε,εξήγησε μου γιατί θα πρέπει να αγαπάω όλο τον κόσμο και μάλιστα εξ'ίσου (αν θυμάμαι καλά ο Ιησούς δεν είχε πει ότι πρέπει να αγαπάμε τον πλησίον μας όπως αγαπάμε τον εαυτό μας και τον θεό?).Εξήγησέ μου γιατί θα πρέπει ν'αγαπάω μ'αυτόν τον τρόπο άτομα που δεν έχω γνωρίσει ποτέ μου,δεν έχω μιλήσει ποτέ μαζί τους,αγνοώ την ύπαρξή τους και η ύπαρξή τους ή μη δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο τη δικιά μου ζωή.Επίσης,εξήγησέ μου γιατί όλα αυτά τα άτομα θα πρέπει να τα αγαπώ εξ'ίσου με άτομα που με τον καιρό έχουν κερδίσει έμπρακτα την αγάπη μου,όπως η οικογένειά μου,οι φίλοι μου,η κοπέλα μου κλπ.Το να αγαπώ εξ'ίσου όλους αυτούς τους άσχετους ανθρώπους με τα άτομα που πραγματικά νοιάζονται για 'μένα,δεν είναι μειωτικό και προσβλητικό προς αυτά τα άτομα?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:
Οι γραφές είναι τέλεια ειπωμένες και μάλιστα ο Θεός διάλεξε και την τελειότερη γλώσσα για να τις μεταφέρει στους ανθρώπους.
Πρώτη φορά ακούω κάποιον να περιγράφει τα Εβραϊκά ως "τελειότερη γλώσσα". Αν εννοείς τα ελληνικά, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ούτε το 1/4 των βιβλίων δεν γράφτηκε απ'ευθείας στα ελληνικά. Το αν είναι η "τελειότερη γλώσσα" θα σε παραπέμψω σε γλωσσολόγους για την απάντηση (αλλά ξέρω ότι δε συμφωνούν καθόλου μαζί σου).
Οι γραφές είναι τέλεια ειπωμένες
Αυτό είναι απλή δογματική δήλωση. Αν ήταν τέλεια ειπωμένες, δε θα υπήρχαν περί των 2000 διαφορετικών ερμηνειών τους. Όπως είπα, δε μιλάμε για ένα απλό βιβλίο. Μιλάμε για ΤΟ βιβλίο, οπότε έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις από το συγγραφέα.

Άμα θες να δεις πολύ σαφέστερο ιερό βιβλίο, διάβασε το Κοράνι. Δε λέω ότι είναι καλύτερο ως περιεχόμενο ή ηθικότερο, αλλά δεν τίθεται θέμα για τη σαφήνειά του (και αυτό αντικατοπτρίζεται και στις ελάχιστες ισλαμικές ομολογίες).

Το ερώτημα είναι απλό:
Θα μπορούσε να είχε γραφτεί η Βίβλος ώστε να μην υπάρχει περιθώριο παρερμηνείας από κανέναν; Ναι ή ου;

Η απάντηση είναι απλή και σου την είπα προηγουμένως …

Οι γραφές είναι τέλεια διατυπωμένες και το εάν υπάρχουν από τους ανθρώπους διάφορες ερμηνείες που δεν συμφωνούν μεταξύ τους, δεν βαραίνει τον Θεό.

Υπάρχουν γιατί απλά δεν είναι όλοι σε θέση να ερμηνεύσουν σωστά τα κείμενα. Ακόμα και εσύ εάν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά με την Ορθοδοξία ακολουθώντας τις συμβουλές της, θα δεις διαφορετικά τις γραφές. Συζητώντας απλά σε forum και εμμένοντας στην αθεΐα, δεν κερδίζεις τίποτα.
Η ουσία βρίσκεται στον πνευματικό αγώνα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Ορθόδοξε,εξήγησε μου γιατί θα πρέπει να αγαπάω όλο τον κόσμο και μάλιστα εξ'ίσου (αν θυμάμαι καλά ο Ιησούς δεν είχε πει ότι πρέπει να αγαπάμε τον πλησίον μας όπως αγαπάμε τον εαυτό μας και τον θεό?).Εξήγησέ μου γιατί θα πρέπει ν'αγαπάω μ'αυτόν τον τρόπο άτομα που δεν έχω γνωρίσει ποτέ μου,δεν έχω μιλήσει ποτέ μαζί τους,αγνοώ την ύπαρξή τους και η ύπαρξή τους ή μη δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο τη δικιά μου ζωή.Επίσης,εξήγησέ μου γιατί όλα αυτά τα άτομα θα πρέπει να τα αγαπώ εξ'ίσου με άτομα που με τον καιρό έχουν κερδίσει έμπρακτα την αγάπη μου,όπως η οικογένειά μου,οι φίλοι μου,η κοπέλα μου κλπ.Το να αγαπώ εξ'ίσου όλους αυτούς τους άσχετους ανθρώπους με τα άτομα που πραγματικά νοιάζονται για 'μένα,δεν είναι μειωτικό και προσβλητικό προς αυτά τα άτομα?

Μειωτικό και προσβλητικό; ….


Όλοι μας αγαπητέ ανήκουμε στην ίδια οικογένεια και Πατέρας μας είναι ο Θεός. Ο Xριστιανός λοιπόν δεν βλέπει συγγενείς και φίλους, ξένους και γνωστούς αλλά ‘εικόνες Θεού”. Βλέπει τον ίδιο το Θεό στο πρόσωπο κάθε ανθρώπου και έτσι δεν μπορεί παρά να τον αγαπάει και φυσικά να επιθυμεί την καλή του πνευματική κατάσταση. Όλα θα ξεκαθαρίσουν εάν αρχίσουμε τον αγώνα …

Ηκούσατε ὅτι ἐρρέθη, ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου καὶ μισήσεις τὸν ἐχθρόν σου. ᾿Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς. ὅπως γένησθε υἱοὶ τοῦ πατρὸς ὑμῶν τοῦ ἐν οὐρανοῖς, ὅτι τὸν ἥλιον αὐτοῦ ἀνατέλλει ἐπὶ πονηροὺς καὶ ἀγαθοὺς καὶ βρέχει ἐπὶ δικαίους καὶ ἀδίκους. ἐὰν γὰρ ἀγαπήσητε τοὺς ἀγαπῶντας ὑμᾶς, τίνα μισθὸν ἔχετε; οὐχὶ καὶ οἱ τελῶναι τὸ αὐτὸ ποιοῦσι; καὶ ἐὰν ἀσπάσησθε τοὺς φίλους ὑμῶν μόνον, τί περισσὸν ποιεῖτε; οὐχὶ καὶ οἱ τελῶναι οὕτω ποιοῦσιν; ῎Εσεσθε οὖν ὑμεῖς τέλειοι, ὥσπερ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς τέλειός ἐστιν.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:αυτός που φτάνει στην τελείωση, δέν έχει πατέρα και μητέρα επι της γής. έχει μόνο έναν πατέρα τον θεό,και όλοι οι άνθρωποι είναι αδέρφια του.

ο ίδιος ο χριστός απαρνήθηκε την μητέρα του και τα αδέρφια του όταν ήρθαν να τον δούν, και είπε οτι μητέρα του και αδέρφια του είναι αυτοί που τον άκουγαν εκείνη την στιγμή.

όταν συμβεί η αναγέννηση εν χριστώ, οι φυσικοί γονείς παραμερίζονται μπροστά στο θείο.

η λέξη ''μισώ'' έχει περισσότερο την έννοια απαρνιέμαι.
Λάθος ερμηνεία των γραφών φίλε μου SinneR.

Ο Ιησούς λέγει:

"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"

δεν λέει για καμια τελείωση, ούτε λέει ότι δεν έχει πατέρα και μητέρα επί γης. Αυτά είναι δικές σου αιθαίρετες ερμηνείες.
Ο Ιησούς και οι γραφές είναι σαφείς : Όποιος πάει σ'αυτόν χωρίς να μισήσει την οικογένειά του και την ίδια του την ζωή δεν δύναται να είναι μαθητής του.

Κυρήτει το μίσος και την εμπάθεια. Εάν δεν το βλέπεις μάλλον θέλεις γιατρό.
ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Άρατος ο Σολεύς όπως σου είπα και στο προηγούμενο σχόλιο μου, η μεγαλύτερη εντολή σύμφωνα με τις γραφές, είναι η εξής:

28 Καὶ προσελθὼν εἷς τῶν γραμματέων, ἀκούσας αὐτῶν συζητούντων, ἰδὼν ὅτι καλῶς αὐτοῖς ἀπεκρίθη, ἐπηρώτησεν αὐτόν· Ποία ἐστὶ πρώτη πάντων ἐντολὴ; 29 ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀπεκρίθη αὐτῷ ὅτι Πρώτη πάντων ἐντολὴ· ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν. μείζων τούτων ἄλλη ἐντολὴ οὐκ ἔστι.

Οι γραφές είναι πολύ σαφής σε αυτό το σημείο. Καταλαβαίνεις ότι δεν έχει νόημα να υποστηρίζουμε κάτι διαφορετικό σε ένα τόσο ξεκάθαρο θέμα.
Κάνεις λάθος η μεγαλύτερη εντολή που έχει δοθεί απ' τον θεό στους ανθρώπους είναι η ακόλουθη:
(εδώ φίλε μου δεν παίζουμε την κολοκυθιά, θα πρέπει να αποδείξεις αυτό που λες. )

"Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου"

δηλαδή ΝΑ ΜΙΣΗΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ. Αυτός είναι ο Χριστιανισμός.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Οι γραφές είναι τέλεια διατυπωμένες και το εάν υπάρχουν από τους ανθρώπους διάφορες ερμηνείες που δεν συμφωνούν μεταξύ τους, δεν βαραίνει τον Θεό.
Φυσικά τον βαραίνει. Αυτός τους έφτιαξε. Και τις Γραφές και τους ανθρώπους που ενέπνευσε και τους ανθρώπους γενικότερα και το Διάβολο που τους μόλυνε εξαρχής με το προπατορικό αμάρτημα και όλα (υποθετικά μιλώντας πάντα, δεν πιστεύω ούτε στιγμή ότι γίνανε όλα αυτά, αλλά εσύ το πιστεύεις). Όσο περισσότερη εξουσία έχει κάποιος, τόσο περισσότερη ευθύνη τον βαραίνει.
Υπάρχουν γιατί απλά δεν είναι όλοι σε θέση να ερμηνεύσουν σωστά τα κείμενα.
Καλά, αυτό δεν είπα και πριν και σε ρώτησα αν ήταν σε θέση να τα γράψει ώστε να μην υπάρχει περιθώριο παρερμηνείας; Εγχειρίδιο για τη σωτήρια της ψυχής ΟΛΩΝ των ανθρώπων υποτίθεται ότι ήθελε να γράψει, όχι Εγχειρίδιο Λογοτεχνικών Αναλύσεων για το Λύκειο και το "Τι Θέλει να πει ο Ποιητής"
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθόδοξος έγραψε:Οι γραφές είναι τέλεια διατυπωμένες και το εάν υπάρχουν από τους ανθρώπους διάφορες ερμηνείες που δεν συμφωνούν μεταξύ τους, δεν βαραίνει τον Θεό.
Εάν οι γραφές είναι τέλεια γραμμένες είναι διότι έγιναν με την καθοδήγηση του Θεού σας. Άρα και οι ερμηνείες που δεν συμφωνούν μεταξύ τους βαραίνουν τον Θεό.

Πάντως η τελειώτης των γραφών φαίνεται από το παρακάτω απόσπασμα:

"Και συναχθέντες πάντες ούτοι οι βασιλείς, ήλθον και εστρατοπέδευσαν ομού πλησίον των υδάτων Μερώμ, διά να πολεμήσωσι τον Ισραήλ.
Και είπε Κύριος προς τον Ιησούν, Μη φοβηθής από προσώπου αυτών· διότι αύριον, περί την ώραν ταύτην, εγώ θέλω παραδώσει αυτούς πάντας πεφονευμένους έμπροσθεν του Ισραήλ· τους ίππους αυτών θέλεις νευροκοπήσει και τας αμάξας αυτών θέλεις κατακαύσει εν πυρί. "
(Ιησούς του Ναυή 11,5)

Μιλάμε φίλοι μου για έναν Θεό φονιά. Για ένα Θεό μοβόρο. Έναν Θεό (της αγάπης ντε!) που σκοτώνει τους εχθρούς του Ισραήλ!!

Αυτό είναι το κυριότερο απόσπασμα της Βίβλου "ορθόδοξε" μουτζαχεντίν.

Για την ιστορία η συνέχεια του αποσπάσματος :

"Και υπήγεν εξαίφνης ο Ιησούς, και πας ο πολεμιστής λαός μετ' αυτού, εναντίον αυτών εις τα ύδατα Μερώμ, και επέπεσον επ' αυτούς.
Και παρέδωκεν αυτούς ο Κύριος εις την χείρα του Ισραήλ, και επάταξεν αυτούς και κατεδίωξεν αυτούς έως της μεγάλης Σιδώνος· και έως Μισρεφώθ-μαΐμ και έως της κοιλάδος Μισπά προς ανατολάς· και επάταξαν αυτούς, εωσού δεν αφήκαν εις αυτούς υπόλοιπον.
Και έκαμεν ο Ιησούς εις αυτούς καθώς προσέταξεν εις αυτόν ο Κύριος· τους ίππους αυτών ενευροκόπησε και τας αμάξας αυτών κατέκαυσεν εν πυρί.
Και έστρεψεν ο Ιησούς κατά τον αυτόν καιρόν και εκυρίευσε την Ασώρ και επάταξε τον βασιλέα αυτής εν μαχαίρα· διότι η Ασώρ ήτο πρότερον η πρωτεύουσα πασών των βασιλειών τούτων.
Και πάσας τας ψυχάς τας εν αυτή επάταξαν εν στόματι μαχαίρας και εξωλόθρευσαν αυτούς· δεν έμεινεν ουδέν έχον πνοήν· και την Ασώρ κατέκαυσεν εν πυρί. "

ΑΙδώς χριστιανοί απολογητές του μίσους.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε: η ερμηνεία του Αρατου σολευς να μισούμε όλο τον κόσμο απο που προκύπτει;
ορθόδοξος έγραψε: Προκύπτει αγαπητέ από την εμμονή του να μειώσει την Ορθοδοξία με κάθε τρόπο … αλλά στην πράξη έτσι χωρίς να το αντιλαμβάνεται πέφτει μέσα στην ίδια την παγίδα που ο ίδιος προσπαθεί να καλλιεργήσει.

Όλα τα ερωτήματα του παραθέτει τη Α.Μ. μπορούν να απαντηθούν εάν αποφασίσουμε κάποια στιγμή στη ζωή μας να αγωνιστούμε σωστά πνευματικά. Ο Θεός φωτίζει κάθε πτυχή που μας απασχολεί και μας βοηθά ώστε να βρούμε τον αληθινό δρόμο που θα μας οδηγήσει σε αυτόν αφού αυτό είναι και το μοναδικό του θέλημα, η σωτηρία κάθε ανθρώπου.
Όλα ξεκινάν από εμάς, από την προαίρεση μας.
Φίλε SinneR δεν πρόκειται για δική μου ερμηνεία. Εϊναι απλά η μονοσήμαντη ερμηνεία της βίβλου χωρίς τα μυωπικά γυαλιά του φανατισμού.

φίλε ορθόδοξε εδώ ήλθαμε να συζητήσουμε και δεν βλέπω τον λόγο να προσφεύγεις σε μειωτικούς χαρακτηρισμούς και προσβολές. Μπορείς να κάνεις άλλη μια προσπάθεια ν'ανταπεξέλθεις στις δυσκολίες του διαλόγου χωρίς τον φανατισμό και το μίσος που διακατέχει το παπαδαριό και τους πιστους της ορθοδοξίας.

Όσο υπαρκτός είναι ο Θεός σου άλλο τόσο φωτίζει τον δρόμο σου για την σωτηρία φαντασιόπληκτε μουτζαχεντίν του 21ου αιώνα.
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε
Ερωτησις: αφού οι γραφές είναι τέλειες, δέχεσαι ότι:
1)Το σύμπαν έχει ηλικία 6000 ετών;
2)Ο ήλιος, η σελήνη και τα αστερια είναι τοποθετημένα στον ουρανό για να φωτίζουν την γη;
3)Υπήρχαν γίγαντες στην γη;
4)Οι άνθρωποι ζούσαν 900 χρόνια και βάλε;
5)Δύο ή επτά από κάθε είδος ζώου μπήκαν στην κιβωτό;
6)Η γη καλύφθηκε ως το ψηλότερο βουνό (σημ: Εβερεστ, 8848 μέτρα) με νερό, το οποίο υποχώρησε σαράντα μέρες μετά;
7)Όλοι οι άνθρωποι, πρίν περίπου 2500 χρόνια, μιλούσαν την ίδια γλώσσα;
8)Οι ισραηλίτες πέρασαν σαράντα χρόνια στην έρημο μεταξύ Αιγύπτου και Χαναάν;
9)Ο Ιησούς του Ναυή γκρέμισε τα τοίχη της Ιεριχούς με τον ήχο από τρομπέτες;
10)Ότι η θεραπεία για δάγκωμα φιδιού είναι να κοιτάξεις ένα χάλκινο φίδι κρεμασμένο από ένα στύλο;
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ορθοδοξε ετσι για να περνα και η ωρα αγαπητε μπορω να σε ρωτησο κατι? λες αυτο

Όλοι μας αγαπητέ ανήκουμε στην ίδια οικογένεια και Πατέρας μας είναι ο Θεός. Ο Xριστιανός λοιπόν δεν βλέπει συγγενείς και φίλους, ξένους και γνωστούς αλλά ‘εικόνες Θεού”. Βλέπει τον ίδιο το Θεό στο πρόσωπο κάθε ανθρώπου


[ΕΡΩΤΙΣΗ, 1,αφου ολοι μας ανηκουμε στην ιδια οικογενεια και πατερας μας ειναι ο θεος, εσυ γιατι κατηγωρεις κοροιδευεις τον συνανθρωπο σου που απλα δεν ειναι χριστιανος ορθοδοξος?]

[ΕΡΩΤΙΣΗ,2, λες επισης το αλλο ο χριστιανος δε βλεπει συγγενεις και φιλους και ξενους και γνωστους αλλα εικονες θεου, αρα εσυ ειτε εισαι με εναν γειτονα ειτε η γυναικα σου θα εισαι το ιδιο? οπως νιωθεις με τον εναν θα νιωθεις και με την αλλη?]


και κατι ακομα οχι για εσενα γενικα παλια οταν ειχαμε συζητησεις με συμαθητριες με δασκαλες θρησκες λεγανε το εξης και δεν συμφωνουσα αλλα ξερεις οταν εισαι καποια ηλικια δε μπορεις να τα πεις γιατι φοβασαι την θεικη τιμωρια

ποιο πανω απ τους γονεις μας εχουμε το θεο



γιατι? γιατι να λεμε αγαπαμε το θεο περισσοτερο απο τους γονεις μας?
αυτο βασικα με ακουγεται τωρα σαν κατι επαναστατικο εναντιων της οικογενειας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς επειδή σε αυτό το θέμα οι γραφές είναι ξεκάθαρες και επειδή κινείσαι εναντίων μας με εμπάθεια, νομίζω ότι δεν έχουμε να πούμε τίποτα άλλο. Η μεγαλύτερη εντολή που έχει δώσει ο Χριστός στους ανθρώπους αφορά την αγάπη μας προς το Θεό και τους ανθρώπους.

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.


Γι’ αυτό το λόγο άλλωστε και εμείς δεν σου κρατάμε καμιά κακία για όλη αυτή την παιδική συμπεριφορά αλλά κατανοώντας πως μακριά από τον Θεό ο άνθρωπος πέφτει πνευματικά, δείχνουμε υπομονή και μακροθυμία στις πράξεις σου. Όσον αφορά την απόδειξη που ζητάς, βρίσκετε στα ίδια τα λόγια του Χριστού …


28 Καὶ προσελθὼν εἷς τῶν γραμματέων, ἀκούσας αὐτῶν συζητούντων, ἰδὼν ὅτι καλῶς αὐτοῖς ἀπεκρίθη, ἐπηρώτησεν αὐτόν· Ποία ἐστὶ πρώτη πάντων ἐντολὴ; 29 ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀπεκρίθη αὐτῷ ὅτι Πρώτη πάντων ἐντολὴ· ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν. μείζων τούτων ἄλλη ἐντολὴ οὐκ ἔστι.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:
Οι γραφές είναι τέλεια διατυπωμένες και το εάν υπάρχουν από τους ανθρώπους διάφορες ερμηνείες που δεν συμφωνούν μεταξύ τους, δεν βαραίνει τον Θεό.
Φυσικά τον βαραίνει. Αυτός τους έφτιαξε. Και τις Γραφές και τους ανθρώπους που ενέπνευσε και τους ανθρώπους γενικότερα και το Διάβολο που τους μόλυνε εξαρχής με το προπατορικό αμάρτημα και όλα (υποθετικά μιλώντας πάντα, δεν πιστεύω ούτε στιγμή ότι γίνανε όλα αυτά, αλλά εσύ το πιστεύεις). Όσο περισσότερη εξουσία έχει κάποιος, τόσο περισσότερη ευθύνη τον βαραίνει.
Υπάρχουν γιατί απλά δεν είναι όλοι σε θέση να ερμηνεύσουν σωστά τα κείμενα.
Καλά, αυτό δεν είπα και πριν και σε ρώτησα αν ήταν σε θέση να τα γράψει ώστε να μην υπάρχει περιθώριο παρερμηνείας; Εγχειρίδιο για τη σωτήρια της ψυχής ΟΛΩΝ των ανθρώπων υποτίθεται ότι ήθελε να γράψει, όχι Εγχειρίδιο Λογοτεχνικών Αναλύσεων για το Λύκειο και το "Τι Θέλει να πει ο Ποιητής"
Δεν τον βαραίνει καθόλου αγαπητέ, απλά εσύ τώρα προσπαθείς να μεταβιβάσεις τις ευθύνες σου για την κατάσταση σου στο Θεό για να νιώσεις καλά, αλλά αυτό είναι παντελώς λάθος.
Ο Θεός επιθυμεί όλοι μας να σωθούμε, αυτό είναι το μοναδικό του θέλημα για κάθε πλάσμα του. Επειδή ο άνθρωπος όμως μακριά του δεν έχει την δύναμη να κάνει τίποτα απολύτως, όχι απλά να ερμηνεύσει σωστά τις γραφές … μας έχει δώσει τον τρόπο ώστε να τις κατανοήσουμε και αυτός δεν είναι άλλος από τον "πνευματικό αγώνα".
Τα πράγματα είναι απλά.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Geysser έγραψε:Ορθόδοξε
Ερωτησις: αφού οι γραφές είναι τέλειες, δέχεσαι ότι:
1)Το σύμπαν έχει ηλικία 6000 ετών;
2)Ο ήλιος, η σελήνη και τα αστερια είναι τοποθετημένα στον ουρανό για να φωτίζουν την γη;
3)Υπήρχαν γίγαντες στην γη;
4)Οι άνθρωποι ζούσαν 900 χρόνια και βάλε;
5)Δύο ή επτά από κάθε είδος ζώου μπήκαν στην κιβωτό;
6)Η γη καλύφθηκε ως το ψηλότερο βουνό (σημ: Εβερεστ, 8848 μέτρα) με νερό, το οποίο υποχώρησε σαράντα μέρες μετά;
7)Όλοι οι άνθρωποι, πρίν περίπου 2500 χρόνια, μιλούσαν την ίδια γλώσσα;
8)Οι ισραηλίτες πέρασαν σαράντα χρόνια στην έρημο μεταξύ Αιγύπτου και Χαναάν;
9)Ο Ιησούς του Ναυή γκρέμισε τα τοίχη της Ιεριχούς με τον ήχο από τρομπέτες;
10)Ότι η θεραπεία για δάγκωμα φιδιού είναι να κοιτάξεις ένα χάλκινο φίδι κρεμασμένο από ένα στύλο;

Δέχομαι κάθε τι που λέγεται από τις γραφές αφού πλέον γνωρίζω ότι ο Θεός είναι αληθινός και η Ορθοδοξία ο μόνος δρόμος για να τον πλησιάσεις.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Αρα τα δέχεσαι ως αληθινά, χωρίς περιθώρια αμφισβήτησης;
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Κλειδωμένο