Πώς και γιατί γίνατε άθεοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Rictor έγραψε:Θεόφιλε, συγνώμη που ρωτάω, αλλά γιατί γράφτηκες σε ένα φόρουμ αθεΐας;
Βλέπω συχνά τη συγκεκριμένη ερώτηση. Ο λόγος είναι ανάγκη ανταλλαγής απόψεων και διερεύνησης, ακόμα και με την αντίθετη πλευρά. Εμείς δεν εγγραφόμαστε σε φόρουμ πιστών για να συζητήσουμε (έως και πλακωθούμε) μαζί τους; Σίγουρα δεν το κάνουμε όλοι, αλλά κάποιοι από εμάς το κάνουν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εμείς δεν εγγραφόμαστε σε φόρουμ πιστών για να συζητήσουμε (έως και πλακωθούμε) μαζί τους;
Βασικά ο μέσος όρος "ζωής" ενός άθεου που θα δηλώσει αμέσως ή εμμέσως την ταυτότητά του σε ένα χριστιανοφόρουμ είναι γύρω στα 2 με 3 post...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Θεόφιλε, ο μηδενισμός δεν είναι ρεαλιστική προσέγγιση στην πραγματικότητα, η αθεΐα είναι. Οι περισσότεροι επιστήμονες είναι άθεοι. Αν ήταν μηδενιστές δεν θα είχαν περιέργεια να προσεγγίσουν δύσκολα ερωτήματα. Ίσα ίσα που η θρησκεία, με τις εσχατολογίες της είναι μηδενισμός. "Ματαιότις ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότις". Ring a bell? :ugeek:
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μην την λετε στον θεοφιλο με κακο σκοπο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:Θεόφιλε, συγνώμη που ρωτάω, αλλά γιατί γράφτηκες σε ένα φόρουμ αθεΐας;
Γιατί ρωτάς;
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Εμείς δεν εγγραφόμαστε σε φόρουμ πιστών για να συζητήσουμε (έως και πλακωθούμε) μαζί τους;
Βασικά ο μέσος όρος "ζωής" ενός άθεου που θα δηλώσει αμέσως ή εμμέσως την ταυτότητά του σε ένα χριστιανοφόρουμ είναι γύρω στα 2 με 3 post...
τόσο άντεξα και εγώ και ας μην είμαι άθεος, είναι πολύ δογματικοί για τις θρησκευτικές απόψεις μου, συναντώ και εδώ άτομα με επιθετική συμπεριφορά πρός την θρησκεία και τις απόψεις μου για αυτήν, αλλά προσπαθώ να μην είμαι πολύ προκλητικός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μπα εγώ αντέχω και περισσότερο αλλά το ban είναι ban...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

CPK έγραψε:Θεόφιλε, ο μηδενισμός δεν είναι ρεαλιστική προσέγγιση στην πραγματικότητα, η αθεΐα είναι. Οι περισσότεροι επιστήμονες είναι άθεοι. Αν ήταν μηδενιστές δεν θα είχαν περιέργεια να προσεγγίσουν δύσκολα ερωτήματα. Ίσα ίσα που η θρησκεία, με τις εσχατολογίες της είναι μηδενισμός. "Ματαιότις ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότις". Ring a bell? :ugeek:
Μηδενισμός για εμένα είναι η απαξίωση ότι κάνει τον άνθρωπο μέσα από τα πιστεύω του πιο άνθρωπο, είτε αυτά τα πιστεύω αναφέρονται σε μια υπερβατική αρχή είτε σε καθαρά ανθρώπινες αξίες, με απλά λόγια εξοργίζομαι όταν προσβάλουν με ανόητες υπερβολές οι θρήσκοι άθεους που στην τελική είναι σε πολλά πράγματα καλύτεροι από αυτούς και κυρίως στην ειλικρίνεια, και το ίδιο αισθάνομαι όταν άθεοι προσβάλλουν με αναίσχυντο τρόπο αυτό που για άλλους είναι η πηγή έμπνευσης της ηθικής και ανθρώπινης συμπεριφοράς τους όχι μετά φόβου κυρίου αλλά με την παραίνεση του για αγάπη.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
Μηδενισμός για εμένα είναι η απαξίωση ότι κάνει τον άνθρωπο μέσα από τα πιστεύω του πιο άνθρωπο, είτε αυτά τα πιστεύω αναφέρονται σε μια υπερβατική αρχή είτε σε καθαρά ανθρώπινες αξίες, με απλά λόγια εξοργίζομαι όταν προσβάλουν με ανόητες υπερβολές οι θρήσκοι άθεους που στην τελική είναι σε πολλά πράγματα καλύτεροι από αυτούς και κυρίως στην ειλικρίνεια, και το ίδιο αισθάνομαι όταν άθεοι προσβάλλουν με αναίσχυντο τρόπο αυτό που για άλλους είναι η πηγή έμπνευσης της ηθικής και ανθρώπινης συμπεριφοράς τους όχι μετά φόβου κυρίου αλλά με την παραίνεση του για αγάπη.
Ωραία. Η λογική κάνει είναι μέσα σε αυτά που μας κάνουν ανθρώπους;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μηδενισμός για εμένα είναι...
Και για μένα οι ντομάτες γεμιστές είναι ένα είδος μονοφωνικής μινιμαλιστικής μουσικής. Καθώς καταλαβαίνεις βέβαια έτσι δεν θα μπορούσαμε οι άνθρωποι να συνεννοηθούμε ποτέ. Ευτυχώς όμως που ο μηδενισμός είναι κάτι το συγκεκριμένο και το ίδιο για όλους.

Όπως είχα γράψει και κάπου αλλού
...η φιλοσοφία του μηδενισμού πρεσβεύει ότι η ζωή είναι μιά διαδικασία χωρίς εγγενές νόημα.

Ο ηθικός μηδενισμός κηρύσσει τον ηθικό σχετικισμό.Εγώ διαφωνώ κάθετα μ' αυτό.

Ο υπαρξιακός μηδενισμός κηρύσσει ότι δεν υπάρχει εγγενές και αντικειμενικό νόημα στη ζωή. Απ' την άλλη μεριά δεν αρνείται ότι η ζωή μπορεί να είναι γεμάτη από υπέροχα και σημαντικά νοήματα που όμως οφείλει να τα ανακαλύψει ο καθένας μέσα από την προσωπική του ζωή και τον αγώνα του.Συγκλονιστικό δείγμα η "Πανούκλα" του Αλμπέρ Καμύ στην οποία μέσα από έναν κόσμο σκληρό και χωρίς νόημα αναδύεται το υπέροχο νοηματοδοτικό μήνυμα της αλληλεγγύης.Νοιώθω μεγάλη συμπάθεια προς αυτό το είδος φιλοσοφίας.

Ο γνωσιολογικός μηδενισμός αρνείται την αντικειμενικότητα της γνώσης.Διαφωνώ κάθετα.

Ο μεταφυσικός μηδενισμός αρνείται την ίδια την έννοια του αντικειμένου.Περιττό να πω ότι με αυτή τη μορφή μηδενισμού διαφωνώ πολλές τάξεις μεγέθους παραπάνω απ' ότι διαφωνώ με το χριστιανισμό.

Και πάει λέγοντας:πολιτικός μηδενισμός κλπ.
ΥΓ: Ναι, πράγματι είμαι τόσο ψώνιο ώστε να quotάρω τον εαυτό μου :mrgreen:
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Θεόφιλος έγραψε:
Rictor έγραψε:Θεόφιλε, συγνώμη που ρωτάω, αλλά γιατί γράφτηκες σε ένα φόρουμ αθεΐας;
Γιατί ρωτάς;
Ρωτάω διότι ένας άθεος σε ένα χριστιανικό φόρουμ θα μπορούσε να πουλήσει εξυπνάδα και να διασκεδάσει με τις διάφορες βλακείες. Εσύ τί θα μπορούσες να προωθήσεις σε ένα περιβάλλον τόσο εχθρικό προς τη θρησκεία; Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα καταφέρεις να κάνεις ούτε έναν άθεο θρήσκο. Όσο για την ανταλλαγή απόψεων, δεν κουράζεσαι μετά από κάποιο σημείο, εφόσον δεν έχεις σκοπό να γίνεις άθεος;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Η αλλαγή πεποιθήσεων δεν γίνεται σκόπιμα! τι είναι κιλά και κάνεις δίαιτα να τα χάσεις; Μέσα από την τριβή με τους άλλους έρχεται. Αν σκεφτείς ότι θέλεις να αλλάξεις «πιστεύω», έχεις ήδη ξεκινήσει την αλλαγή.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Rictor έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
Rictor έγραψε:Θεόφιλε, συγνώμη που ρωτάω, αλλά γιατί γράφτηκες σε ένα φόρουμ αθεΐας;
Γιατί ρωτάς;
Ρωτάω διότι ένας άθεος σε ένα χριστιανικό φόρουμ θα μπορούσε να πουλήσει εξυπνάδα και να διασκεδάσει με τις διάφορες βλακείες. Εσύ τί θα μπορούσες να προωθήσεις σε ένα περιβάλλον τόσο εχθρικό προς τη θρησκεία; Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα καταφέρεις να κάνεις ούτε έναν άθεο θρήσκο. Όσο για την ανταλλαγή απόψεων, δεν κουράζεσαι μετά από κάποιο σημείο, εφόσον δεν έχεις σκοπό να γίνεις άθεος;


ενας αθεος η ενας χριστιανος μονος του θα αλλαξη...μπωρης να κανεις εναν χριστιανο αθεο εσυ?
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
Rictor έγραψε:Θεόφιλε, συγνώμη που ρωτάω, αλλά γιατί γράφτηκες σε ένα φόρουμ αθεΐας;
Γιατί ρωτάς;
Ρωτάω διότι ένας άθεος σε ένα χριστιανικό φόρουμ θα μπορούσε να πουλήσει εξυπνάδα και να διασκεδάσει με τις διάφορες βλακείες. Εσύ τί θα μπορούσες να προωθήσεις σε ένα περιβάλλον τόσο εχθρικό προς τη θρησκεία;
Νομίζω πώς το έχω ξαναγράψει, αλλά επειδή βλέπω πως δεν το γνωρίζεις η δεν το θυμάσαι, και από ότι βλέπω η απορία σου αποσκοπεί στο να κατανοήσεις τον ρόλο ενός ''θρήσκου'' σε ένα φόρουμ αθεϊας θα σου απαντήσω. πήγαινε στο google και γράψε ''ορθοξία η χριστιανικη γωνιά του διαδυκτίου'' πάνε στην ενότητα ''θαύματα της πίστεως'' και στο νήμα ''είναι υπερβολές τα θαύματα;'' το θέμα είναι δικό μου και υπογράφω πάλι σαν θεόφιλος. αν διαθέσεις λίγο χρόνο να παρακολουθήσεις τον διάλογο μου με το μέλος ''Νίκος'' θα καταλάβεις για ποιό λόγο επέλεξα το φόρουμ αθεϊα, εδώ μερικές φορές υπάρχει ειρωνική διάθεση, αλλά υπάρχει και ανοχή στα πιστεύω του κάθε μέλους και αυτό είναι το πιό σημαντικό για εμένα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα καταφέρεις να κάνεις ούτε έναν άθεο θρήσκο. Όσο για την ανταλλαγή απόψεων, δεν κουράζεσαι μετά από κάποιο σημείο, εφόσον δεν έχεις σκοπό να γίνεις άθεος;
Καταρχήν η πρώτη μου αρχή, είναι ο σεβασμός στην επιλογή που κάνει ένας άνθρωπος όταν αυτές δεν έρχονται σε σύγκρουση με τις γενικότερες ανθρώπινες αξίες, για παράδειγμα έρχονται νέα μέλη και δηλώνουν την αποδέσμευσή τους από την θρησκεία. το σέβομαι σαν προσωπική τους επιλογή, αλλά όταν προσπαθούν να γκρεμίσουν τα πάντα, και δεν σέβονται την αντίθετη άποψη, νομίζοντας πώς έχουν ανακαλύψει την φιλοσοφική λίθο, ενοχλούμαι. όπως το ίδιο θα με ενοχλούσε και παρόμοια άποψη ενός θρήσκου για τους άθεους, είναι ο τρόπος της σκέψης μου που με ενοχλεί ο περιορισμός των ιδεών και ο μη σεβασμός στην διαφορετική άποψη όταν αυτήν δεν βλάπτει τους άλλους σωματικά η ψυχικά.

Η ανταλλαγή απόψεων δεν είναι υποχρεωτικό να υποκρύπτει κάποιο σκοπό, είτε από τον έναν συνομιλητή είτε από τον άλλον, άθεος δεν είμαι, και δεν ξέρω στο μακρινό μέλλον τι θα πιστεύω, πάντως για ένα είμαι σίγουρος πώς ο σεβασμός μου πρός την ελευθερία έκφρασης θα είναι πάνω από όλα ακόμα πάνω και από την ανώτερη ηθική αρχή, έτσι γίνεται ο διάλογος με ελευθερία και σεβασμό στην διαφορετική άποψη.

Όσο για την κούραση, δεν το κατάλαβα! εδώ στο φόρουμ όταν έρχεται κάποιος η γίνεται άθεος η κάνει αυτός τους άλλους θρήσκους; δεν ξέρω αν είναι προσωπική σου άποψη, η αν μιλάς εξ ονόματος μιας τέτοιας νοοτροπίας που υποβόσκει στο φόρουμ αθεϊας. δεν το πιστεύω,[ΥΠΌΘΕΣΗ ΚΆΝΩ].
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:πήγαινε στο google και γράψε ''ορθοξία η χριστιανικη γωνιά του διαδυκτίου'' πάνε στην ενότητα ''θαύματα της πίστεως'' και στο νήμα ''είναι υπερβολές τα θαύματα;'' το θέμα είναι δικό μου και υπογράφω πάλι σαν θεόφιλος. αν διαθέσεις λίγο χρόνο να παρακολουθήσεις τον διάλογο μου με το μέλος ''Νίκος'' θα καταλάβεις
Θεόφιλε, δεν μπόρεσα να βρω το θέμα που αναφέρεις. Μήπως δεν έκανα κάτι καλά εγώ; Υπάρχει περίπτωση να έχει σβηστεί; Έχεις λινκ; Μήπως το έχεις αποθηκεύσει κάπου; Ή, τέλος, μπορείς να το μεταφέρεις με δικά σου λόγια;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:πήγαινε στο google και γράψε ''ορθοξία η χριστιανικη γωνιά του διαδυκτίου'' πάνε στην ενότητα ''θαύματα της πίστεως'' και στο νήμα ''είναι υπερβολές τα θαύματα;'' το θέμα είναι δικό μου και υπογράφω πάλι σαν θεόφιλος. αν διαθέσεις λίγο χρόνο να παρακολουθήσεις τον διάλογο μου με το μέλος ''Νίκος'' θα καταλάβεις
Θεόφιλε, δεν μπόρεσα να βρω το θέμα που αναφέρεις. Μήπως δεν έκανα κάτι καλά εγώ; Υπάρχει περίπτωση να έχει σβηστεί; Έχεις λινκ; Μήπως το έχεις αποθηκεύσει κάπου; Ή, τέλος, μπορείς να το μεταφέρεις με δικά σου λόγια;
το λίνκ είναι αυτό, ακολούθησε και τα τις παραπάνω οδηγίες και θα το βρείς
http://orthodoxos.forumup.com/about1651-orthodoxos.html
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Α, το Google με είχε βγάλει στην ιστοσελίδα, ενώ εσύ εννοούσες το φόρουμ. ΟΚ, σε ευχαριστώ, θα το διαβάσω το μεσημέρι.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Α, το Google με είχε βγάλει στην ιστοσελίδα, ενώ εσύ εννοούσες το φόρουμ. ΟΚ, σε ευχαριστώ, θα το διαβάσω το μεσημέρι.
πραγματικά χαίρομαι που θέλεις να ασχοληθείς με την ειλικρινή μου πρόθεση να παίρνω πράγματα καινούργια για εμένα μέσα από τους διαλόγους από το φόρουμ αθεϊας,το πραγματικό μου όνομα είναι μιχάλης και ελπίζω κάποτε να συναντηθούμε και από κοντά σε κάποια από τις συναντήσεις των αθέων.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Τη διάβασα, Θεόφιλε, τη σύντομη περιπέτειά σου στο φόρουμ της Ορθοδοξίας. Είναι φανερό ότι σε πήραν με κακό μάτι εξαρχής, και σε θεώρησαν αιρετικό, που μπήκε εκεί για να τους σπείρει το σπόρο της αμφιβολίας για τα δόγματά τους. Νομίζω κι εδώ σου το έχουμε πει, και εγώ και άλλοι, ότι κάποιες απόψεις σου σίγουρα θα φαντάζουν αιρετικές σε έναν ορθόδοξο. Κάτω από αυτό το πρίσμα, δεν είναι περίεργο που σε ξαπόστειλαν τόσο νωρίς. Διάβασα κι άλλα θέματα εκεί, και είναι φανερό πως πρόκειται για μια παρέα ανθρώπων που θέλουν απλώς να μοιράζονται πράγματα που ενισχύουν την πίστη τους, και οτιδήποτε μπορεί να θέσει σε κίνδυνο αυτή την πίστη είναι, γι' αυτούς, εξοβελιστέο. Δεν τους κατακρίνω, δικό τους είναι το φόρουμ, ό,τι θέλουν το κάνουν. Απλώς το λέω για να εμπεδώσουμε, κάποια στιγμή, το πόσο ανοιχτό σε άλλες απόψεις είναι αυτό εδώ το φόρουμ, και να πάψουμε να γκρινιάζουμε. Ελπίζω να συνεχίσεις να νιώθεις φιλόξενα εδώ, παρά τις κόντρες που αναπόφευκτα θα έχεις.

Τώρα, για να μην ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα: το δικό μου πέρασμα στην αθεΐα έγινε μέσα από τη σταδιακή προσέγγιση της λογικής και της κριτικής σκέψης, και με μπόλικο διάβασμα αθεϊστικών και σκεπτικιστικών σελίδων (στα αγγλικά, όμως). Πριν απ' αυτό, είχα μια αόριστη πίστη, σε συνδυασμό με νεοεποχίτικες αντιλήψεις περί ενέργειας, θετικής σκέψης, κ.τ.λ. (ο Νίκος του άλλου φόρουμ σίγουρα θα με διέγραφε κι εμένα ως αιρετικό), η οποία άρχισε να διαλύεται σιγά-σιγά, καθώς φανερωνόταν μπροστά στα μάτια μου η απόλυτη γύμνια αυτών των πεποιθήσεων. Βλέπεις, αν ανοιχτείς σε έναν παραλογισμό, είναι πολύ εύκολο να ανοιχτείς και σε δεύτερο, και σε τρίτο, κ.ο.κ. Ουσιαστικά, έμαθα να σκέπτομαι. Η ανάγνωση της Αγίας Γραφής βοήθησε επίσης αρκετά. Στην αρχή εστίαζα μόνο σε όσα μου φαίνονταν ωραία και χρήσιμα, αλλά μετά άρχισα να διαβάζω πιο προσεχτικά τα υπόλοιπα, και πρέπει να σου πω ότι έφριξα.

Τέλος πάντων, κάποια στιγμή κατάλαβα οριστικά πλέον ότι το όλο οικοδόμημα της θρησκείας (ως δόγμα και αφήγηση, εννοώ, όχι ως σύστημα εξουσίας) δεν στέκει, είναι εντελώς παράλογο, και δεν έχει καμιά σχέση με την αλήθεια που διατείνεται πως κατέχει.

Αυτά.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ηταν ενας χριστιανος και ενας αθεος και μιλουσανε

χριστιανος, απιστε
αθεος, φανατικε
χ,δεν σεβεσαι τιποτα
α,κανεις προπαγανδα
χ,στην ελλαδα θα με σεβεσαι
α, ειμαστε ευρωπη δεν εχεις δυναμη
χ, ζητα συγχωρεση να σοθεις,
α, αλλαξε θεωρια να γλεντας

ε και μετα ειδανε εναν αλλο ναο πηραν απο μια μπιρα μπηκανε μεσα ηπιανε ειδαν πολλους ακουσανε πολλα και αποφασισαν να αναθεωρισουνε και οι δυο και να πιστευουν στον θεο του πολεμου και στο θρησκευμα να δηλωσουνε ΑΡΕΙΑΝΟΘΕΙΣΤΕΣ και γινανε οι καλητεροι φιλοι

η ιστορια που ειπα ειναι φανταστικη αλλα σιγουρα θα τα εχετε πει εσεις οι αθεοι αυτα στους φιλους σας τους χριστιανους και οι φιλοι σας οι χριστιανοι σας ειπανε τα επομενα
για να μην μαλωνεται λοιπον και να μην αναθεωρισει κανεις αυτα που του λεει ο αλλος ασ αναθεωρισεται μαζι και να πιστευται σε κατι αλλο

ουφ το ειπα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση