Σε τι πιστεύει ένας άθεος;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:ολα μαζι οριζονται στο γουστο (μ'αρεσει-δεν μ'αρεσει) αν ταιριαζουν με το κόψιμό σου
καμμια σχεση με την προσωπικη τοποθετηση πίστης στο δεδομενο ανύπαρκτo
AoratiMelani έγραψε:κι επειδή όλοι μας έχουμε ανάγκη να γιορτάσουμε συλλογικά και να συμμετέχουμε στα κοινωνικά δρώμενα
Προ ημερών, είχαμε τη συζήτηση αν θα αφήσουμε την κόρη μας να πάει με τις φιλενάδες της να πει τα κάλαντα. Ο λόγος που ήμουν αρνητική, ήταν μήπως πέσει σε σπίτι κανενός καθηγητή της από το Γυμνάσιο και πει αυτός "καλά εσείς κάνατε ολόκληρη φασαρία για απαλλαγή από το ΜτΘ, τώρα λες τα κάλαντα;"
Και ο άντρας μου και η μικρή, μου είπαν αυτά που λέτε κι εσείς. Με άλλα λόγια μεν, αλλά το νόημα παραμένει το ίδιο. Τόσα χρόνια έτσι πορευόμασταν, υιοθετώντας τα Χριστούγεννα και τα κάλαντα. Φέτος όμως, ανησύχησα με αυτό που ζήσαμε στο Γυμνάσιο και γι' αυτό σκέφθηκα μήπως ήταν καλύτερο να αποφύγει η μικρή να εκτεθεί στην πιθανότητα να πέσει σε κανέναν "σκληροπυρηνικό". Θα πάει τελικά, αλλά μέχρι να γυρίσει εγώ θα κάθομαι στα καρφιά.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Βέρα έγραψε: γι' αυτό σκέφθηκα μήπως ήταν καλύτερο να αποφύγει η μικρή να εκτεθεί στην πιθανότητα να πέσει σε κανέναν "σκληροπυρηνικό". Θα πάει τελικά, αλλά μέχρι να γυρίσει εγώ θα κάθομαι στα καρφιά.
Οταν εγω ελεγα τα κάλαντα, ηξερα οτι δεν υπάρχει θεος.
Ήξερα επισης τί να κανω με τα λεφτά.
Tο ότι πηγαίνει για κάλαντα δεν σχετίζεται με τό κάθισμα φακίρη που επιλεγεις να νιωθεις.

καλλιο 10 σκληροπυρηνικοι που θα την αποπαρουν και δεν θα ξαναπει τα καλαντα σε αυτη τη κοινωνια
παρα ενα γλυφιτζουρι απο τον Μ του Fritz Lang

Εχεις την τυχη να συμφωνεις με την κορη σχετικα με το ανοητο. Αυτη ειναι ανεξαρτητη.Το υπολοιπο δημοτικο (πχ μαθηματικα) δινει χειροτερο αντικτυπο στην παιδεια του παιδιου διοτι δεν ειναι υπο αιρετη αντικατάσταση με την λογικη που σαφως κληρονομησε, ενω μπορει να αντιμετωπισει την καθε τσατσά των θρησκευτικων.

Το χειροτερο πραγμα στην θεοκρατια ειναι οτι εκτος απο τα "περι θεου"
δεν υπάρχει τίποτα αλλο
η έλλειψη ειναι που καιει τα πεπρωμενα

Διαλεξες αντι για υποκρισια, την αντισταση.
Ολα θα πανε καλα.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε:Εγω δηλωνω απιστος (συμπεριλαμβανομενου και του ευατο μου @πυθεας) ουτε αθεος ουτε αθρησκος. απλος δεν πιστευω. Μαλιστα την λεξη πιστη θα ηθελα να την ξεφορτωθω απο το λεξιλογιο μου και να την αντικαταστησω με την λεξη εκτιμω
Έχεις δίκιο. Αυτός είναι ο σωστός χαρακτηρισμός για ένα άνθρωπο που αρνείται την ύπαρξη του Θεού, άπιστος .... Και φυσικά αυτός ο άπιστος δεν παύει κατά ένα παράλογο τρόπο να πιστεύει ακράδαντα στην απιστία του.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:Εγω δηλωνω απιστος (συμπεριλαμβανομενου και του ευατο μου @πυθεας) ουτε αθεος ουτε αθρησκος. απλος δεν πιστευω. Μαλιστα την λεξη πιστη θα ηθελα να την ξεφορτωθω απο το λεξιλογιο μου και να την αντικαταστησω με την λεξη εκτιμω
Έχεις δίκιο. Αυτός είναι ο σωστός χαρακτηρισμός για ένα άνθρωπο που αρνείται την ύπαρξη του Θεού, άπιστος .... Και φυσικά αυτός ο άπιστος δεν παύει κατά ένα παράλογο τρόπο να πιστεύει ακράδαντα στην απιστία του.
Αυτό το "ακράδαντα" είναι που ξεχωρίζει την τυφλή πίστη από την λογική εκτίμηση.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

egore έγραψε:Αυτό το "ακράδαντα" είναι που ξεχωρίζει την τυφλή πίστη από την λογική εκτίμηση.
Επαυξάνω. Θεωρώ "strongly" ότι δεν υπάρχει θεός. Με την μέχρι στιγμής γνώση. Το ακράδαντα σημαίνει ότι αν αύριο κατέβει ο Παντοδύναμος και μας αποδείξει ότι υπάρχει δεν θα κουνηθώ ρούπι. Βλακεία.
Το "ακράδαντα" του Ορθό σημαίνει ότι αν αύριο αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει θεός, δεν θα κουνηθεί ρούπι. Επίσης βλακεία.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
intercoolermp
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Απρ 2010 17:10
Όνομα Ιστότοπου: www.peplosfc.dom.gr

Ορθόδοξος έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:Εγω δηλωνω απιστος (συμπεριλαμβανομενου και του ευατο μου @πυθεας) ουτε αθεος ουτε αθρησκος. απλος δεν πιστευω. Μαλιστα την λεξη πιστη θα ηθελα να την ξεφορτωθω απο το λεξιλογιο μου και να την αντικαταστησω με την λεξη εκτιμω
Έχεις δίκιο. Αυτός είναι ο σωστός χαρακτηρισμός για ένα άνθρωπο που αρνείται την ύπαρξη του Θεού, άπιστος .... Και φυσικά αυτός ο άπιστος δεν παύει κατά ένα παράλογο τρόπο να πιστεύει ακράδαντα στην απιστία του.
λαθος!!! δεν πιστευει! ειναι ατοπο.
παραδειγμα! αυτος που ψηφιζει τα μεγαλα κομματα (χριστιανισμος,μουσουλμανισμος κ,τ,λ) ειναι στο συστημα αφου πιστευει,
ενας αθρησκος ριχνει λευκο αφου στην ουσια πιστευει και αυτος, συμμετεχει στη διαδικασια.
ο αθεος απεχει! δεν ψηφιζει. δεν συμμετεχει καν στη διαδικασια! δεν μπορεις να πεις οτι πιστευει λοιπον.
για μενα πρεπει να εφευρεθει καινουρια λεξη που να μας περιγραφει, που να μην εχει στερητικα "Α" κτλ να μην εχει ουτε τη λεξει θεος μεσα ουτε θρησκεια ουτε τιποτα αλλο σχετικο... (οπως το κινημα bright)
Ανάμεσα στην ιδέα ενός σύμπαντος που δημιουργήθηκε από μια οντότητα η οποία προϋπήρχε ανέκαθεν και στην ιδέα ενός σύμπαντος το οποίο προϋπήρχε ανέκαθεν, το Occam's Razor μας προτρέπει να θεωρήσουμε αληθές το δεύτερο μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
intercoolermp
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Απρ 2010 17:10
Όνομα Ιστότοπου: www.peplosfc.dom.gr

Βέρα έγραψε:
patroklos έγραψε:ολα μαζι οριζονται στο γουστο (μ'αρεσει-δεν μ'αρεσει) αν ταιριαζουν με το κόψιμό σου
καμμια σχεση με την προσωπικη τοποθετηση πίστης στο δεδομενο ανύπαρκτo
AoratiMelani έγραψε:κι επειδή όλοι μας έχουμε ανάγκη να γιορτάσουμε συλλογικά και να συμμετέχουμε στα κοινωνικά δρώμενα
Προ ημερών, είχαμε τη συζήτηση αν θα αφήσουμε την κόρη μας να πάει με τις φιλενάδες της να πει τα κάλαντα. Ο λόγος που ήμουν αρνητική, ήταν μήπως πέσει σε σπίτι κανενός καθηγητή της από το Γυμνάσιο και πει αυτός "καλά εσείς κάνατε ολόκληρη φασαρία για απαλλαγή από το ΜτΘ, τώρα λες τα κάλαντα;"
Και ο άντρας μου και η μικρή, μου είπαν αυτά που λέτε κι εσείς. Με άλλα λόγια μεν, αλλά το νόημα παραμένει το ίδιο. Τόσα χρόνια έτσι πορευόμασταν, υιοθετώντας τα Χριστούγεννα και τα κάλαντα. Φέτος όμως, ανησύχησα με αυτό που ζήσαμε στο Γυμνάσιο και γι' αυτό σκέφθηκα μήπως ήταν καλύτερο να αποφύγει η μικρή να εκτεθεί στην πιθανότητα να πέσει σε κανέναν "σκληροπυρηνικό". Θα πάει τελικά, αλλά μέχρι να γυρίσει εγώ θα κάθομαι στα καρφιά.
και εγω ειμαι 21 χρονων μαντραχαλος και συνειδητα αθεος, αλλα θα τα πω τα καλαντα (με φιλαρμονικη - ειμαι και λιγο φραγκοkiller, δυσκολοι καιροι τι να πεις-) δες το χαλαρα το θεμα. ζησε τις μερες και τη διαδικασια απλα χωρις το θρησκευτικο κομματι. δηλαδη οταν θα σου πουνε χρονια πολλα ειτε χριστουγεννα ειτε πασχα δεν θα ανταπαντησεις κατι? ε η απαντηση δεν σημαινει οτι πιστευεις κιολας! μια ευχη του κανεις!
Ανάμεσα στην ιδέα ενός σύμπαντος που δημιουργήθηκε από μια οντότητα η οποία προϋπήρχε ανέκαθεν και στην ιδέα ενός σύμπαντος το οποίο προϋπήρχε ανέκαθεν, το Occam's Razor μας προτρέπει να θεωρήσουμε αληθές το δεύτερο μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Meh, είτε λες τα κάλαντα ως Χριστιανός είτε ως Άθεος, και πάλι sellout είσαι.
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Meh, είτε λες τα κάλαντα ως Χριστιανός είτε ως Άθεος, και πάλι sellout είσαι.
ή επίδοξος βάρδος
ή κοινωνικο βαμπίρ

αλλά ομως μπορει απλα να σου αρεσει η μουσικη!
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Άθεος!
Ναι άθεος!
Άπιστο με θέλεις;
Άπιστος, λοιπόν!
Τώρα θα σου πω και πόσο άπιστος είμαι: Όσο άπιστος είσαι κι εσύ στον Αλλάχ και στο Βούδδα. Άντε και στον Δία, για να βγάλεις σπυριά!
Κατάλαβες;
Εγώ δεν πιστεύω σε κανένα θεό κι αυτό είναι λογικό.
Όμως κακομοίρη, το να υπάρχουν χιλιάδες θεοί κι εσύ να είσαι άπιστος με όλους, εκτός από έναν, αυτό πώς λέγεται, ξέρεις;
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιδιοφυής και πέρα για πέρα αληθινή παρατήρηση!
Και ξέρεις γιατί, αγαπητέ Άθεε, την χαρακτηρίζω έτσι;
Διότι ισχύει και για τους σκεπτικιστές, τους αγνωστικιστές και τους επιστημόπληκτους συντηρητικούς άθεους οι οποίοι διατηρούν μια μικρή αμφιβολία για την παντελή ανυπαρξία Θεού. Η οποία αναφέρεται βέβαια στον Ένα, Μοναδικό και Αληθινό Θεό και όχι στον Ερμή, τον Λόκι, τον Μαντούμπα ή τον Κόρακα των Ινδιάνων. :lol:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ
Επικοινωνία:

Μπράβο dtango το έπιασες το νόημα!
"Πέστε μου ποιος είναι πιο άθεος από μένα για να απολαύσω τη διδασκαλία του!" Fr. Nietzsche
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

η κερδοφόρα πίστη ήταν πάντα αυτή που σε " 'εσωζε" πιο πειστικά απο τον θάνατό σου.


ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΕΝΑΣ ΘΝΗΤΟΣ?

βρείτε γέρους να ρωτήσετε...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:α)Και αν δεν πιστεύει σε τίποτα σε τί θα έπρεπε να πιστεύει;
β)Ποιές θα έπρεπε να θεωρούνται αρετές για έναν άθεο;
γ) Άθεος η Άθρησκος;
δ) Μήπως ή έννοια του Άθεου σημαίνει κάποιος που στερείται το Θεό
ενώ αυτός υπάρχει και ή έννοια Άθρησκος μήπως ήταν προτιμώτερη από την έννοια Άθεος γιατί η έννοια Άθρησκος σημαίνει κάποιος που στερείται συνειδητά τις Θρησκείες ενώ αυτές υπάρχουν;

Τα παραπάνω ερωτήματα είναι πολύ σοβαρά και θα παρακαλούσα όσοι θα ασχοληθούν με το θέμα αυτό να το λάβουν σοβαρά υπόψιν τους . Περιττό να πώ ότι δεν χρειάζονται οι υποτιμήσεις των διαφορετικών απόψεων.
α) Για να είναι κάποιος άθεος, απλά δεν πιστεύει στα θεία. Δεν υπάρχει άλλη αναγκαία συνθήκη.
β) Γιατί η αθεΐα θα πρέπει να πηγαίνει «πακέτο» με συγκεκριμένες αρετές που να είναι ιδιαίτερες;
γ) Άτοπο.
δ) Άτοπο.
dtango έγραψε:Ιδιοφυής και πέρα για πέρα αληθινή παρατήρηση!
Και ξέρεις γιατί, αγαπητέ Άθεε, την χαρακτηρίζω έτσι;
Διότι ισχύει και για τους σκεπτικιστές, τους αγνωστικιστές και τους επιστημόπληκτους συντηρητικούς άθεους οι οποίοι διατηρούν μια μικρή αμφιβολία για την παντελή ανυπαρξία Θεού. Η οποία αναφέρεται βέβαια στον Ένα, Μοναδικό και Αληθινό Θεό και όχι στον Ερμή, τον Λόκι, τον Μαντούμπα ή τον Κόρακα των Ινδιάνων. :lol:
Αν εννοείς τις μονοθεϊστικές ονειρόξεις και οι οποίες δημιουργήθηκαν καθαρά για να υπεραμυνθούν ενός σαθρού καθ' όλα οικοδομήματος, φυσικά και όχι. Σε μία συζήτηση, έκανα καζούρα σε έναν που χρησιμοποιούσε αυτού του είδους την επιχειρηματολογία για να στηρίξει τα πιστεύω του, λέγοντάς του ότι, όπως εγώ δέχομαι ότι δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει ένα υπεράνω αντίληψης Υπέρτατο Ον, αυτό το υπέρτατο ον, εφόσον υπάρχει, μπορεί να είναι κάτι ολότελα διαφορετικό από αυτό που εκείνος πιστεύει, πιθανόν τελείως αδιάφορο ως προς το άτομό του, και ακόμα πιθανότερο να είναι και κάποια επιτροπή, αφού τέτοια αδιαφορία για το κοινωνικό σύνολο και ανικανότητα επίτευξης του αρχικού στόχου μόνο εκεί παρατηρείται κατά κανόνα.

Δεν είμαστε όλοι «φοβιτσιάρηδες κολλημένοι,» αν και ξέρω πολλούς τέτοιους.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Άθεος έγραψε:Άθεος!
Ναι άθεος!
Άπιστο με θέλεις;
Άπιστος, λοιπόν!
Τώρα θα σου πω και πόσο άπιστος είμαι: Όσο άπιστος είσαι κι εσύ στον Αλλάχ και στο Βούδδα. Άντε και στον Δία, για να βγάλεις σπυριά!
Κατάλαβες;
Εγώ δεν πιστεύω σε κανένα θεό κι αυτό είναι λογικό.
Όμως κακομοίρη, το να υπάρχουν χιλιάδες θεοί κι εσύ να είσαι άπιστος με όλους, εκτός από έναν, αυτό πώς λέγεται, ξέρεις;
Στην συγκεκριμένη περίπτωση;

ΑΡΕΤΗ
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Ιδιοφυής και πέρα για πέρα αληθινή παρατήρηση!
Και ξέρεις γιατί, αγαπητέ Άθεε, την χαρακτηρίζω έτσι;
Διότι ισχύει και για τους σκεπτικιστές, τους αγνωστικιστές και τους επιστημόπληκτους συντηρητικούς άθεους οι οποίοι διατηρούν μια μικρή αμφιβολία για την παντελή ανυπαρξία Θεού. Η οποία αναφέρεται βέβαια στον Ένα, Μοναδικό και Αληθινό Θεό και όχι στον Ερμή, τον Λόκι, τον Μαντούμπα ή τον Κόρακα των Ινδιάνων. :lol:
Αληθηνή αλλά ταυτόχρονα πολύ φτωχή για να μας οδηγήσει στην πλάνη της αθείας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

α)Και αν δεν πιστεύει σε τίποτα σε τί θα έπρεπε να πιστεύει;
β)Ποιές θα έπρεπε να θεωρούνται αρετές για έναν άθεο;
γ) Άθεος η Άθρησκος;
δ) Μήπως ή έννοια του Άθεου σημαίνει κάποιος που στερείται το Θεό
ενώ αυτός υπάρχει και ή έννοια Άθρησκος μήπως ήταν προτιμώτερη από την έννοια Άθεος γιατί η έννοια Άθρησκος σημαίνει κάποιος που στερείται συνειδητά τις Θρησκείες ενώ αυτές υπάρχουν;

Τα παραπάνω ερωτήματα είναι πολύ σοβαρά και θα παρακαλούσα όσοι θα ασχοληθούν με το θέμα αυτό να το λάβουν σοβαρά υπόψιν τους . Περιττό να πώ ότι δεν χρειάζονται οι υποτιμήσεις των διαφορετικών απόψεων.
α) Υιοθετώ ό,τι αποδεικνύεται από την παρατήρηση και τη μελέτη του κόσμου.
β) Η αθεΐα δε πρεσβεύει κάποιο ηθικό σύστημα. Ο κάθε άθεος μπορεί να χει τις δικές του αξίες και να θεωρεί διαφορετικά πράματα ως αρετές.
γ) Ο άθρησκος μπορεί να πιστεύει στο θεό αλλά να μην τον καλύπτουν οι υπάρχουσες θρησκείες. Ο άθεος μπορεί να μην πιστεύει στην ύπαρξη του θεού αλλά να πιστεύει πχ στην αθανασία της ψυχής. Σπάνιο, αλλά η έννοια άθεος δε καλύπτει κάτι τέτοιο. Προσωπικά η έννοια που με καλύπτει είναι υλιστής (με τη φιλοσοφική έννοια).
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:
Άθεος έγραψε:Άθεος!
Ναι άθεος!
Άπιστο με θέλεις;
Άπιστος, λοιπόν!
Τώρα θα σου πω και πόσο άπιστος είμαι: Όσο άπιστος είσαι κι εσύ στον Αλλάχ και στο Βούδδα. Άντε και στον Δία, για να βγάλεις σπυριά!
Κατάλαβες;
Εγώ δεν πιστεύω σε κανένα θεό κι αυτό είναι λογικό.
Όμως κακομοίρη, το να υπάρχουν χιλιάδες θεοί κι εσύ να είσαι άπιστος με όλους, εκτός από έναν, αυτό πώς λέγεται, ξέρεις;
Στην συγκεκριμένη περίπτωση;

ΑΡΕΤΗ
Στην συγκεκριμένη περίπτωση;

Λέγεται "έτυχε να γεννηθώ σε χριστιανική χώρα". 8-)
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
rationalist
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Ιαν 2011 20:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Α. Ο weak atheist δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεοτήτων. Ο strong atheist πιστεύει στην ανυπαρξία θεοτήτων.
Β. Αυτές που επιτάσσει το ηθικό του σύστημα. Οι αρετές ενός θεϊστή και ενός άθεου μπορεί να ταυτίζονται 100%. Απλά οι πιθανότητες είναι ότι ο θεϊστής στηρίζει τις ηθικές του αξίες σε ένα βιβλίο αμφίβολης προέλευσης και αξιοπιστίας, τη Βίβλο, το Κοράνι κτλ.
Γ. Δε γνωρίζω τη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Astron έγραψε:Αυτό καθιστά τον άθεο πολύ πιο θαρραλέο απέναντι στον μεγάλο φόβο του θανάτου αφού δεν θεωρεί απαραίτητη την εφεύρεση μεταφυσικών δοξασιών για να τον αντιμετωπίσει.
Όχι, απαραίτητα, θα έλεγα. Το γεγονός ότι δεχόμαστε το θάνατο ως το οριστικό μας τέλος δε μας καθιστά πιο γενναίους. Ρεαλιστές, τραγικούς (Λιαντίνης), συνειδητοποιημένους, προσγειωμένους. Εκτός φυσικά αν κάνουμε παραδεκτό ότι ο θρησκευόμενος ασπάζεται τη θρησκεία κυρίως ή μόνο εξαιτίας του φόβου του θανάτου, αλλά κάτι τέτοιο σιγά μην τ' ομολογήσουν ποτέ.
Sapisa έγραψε:
Υπάρχει μονάχα ο φυσικός κόσμος.
Αυτή η "βεβαιότητα" δεν εμπεριέχει πίστη? ή σε αυτές τις παραδοχές δεν έχουμε πρόβλημα με την πίστη?
Sapisa έγραψε:
Υπάρχει μονάχα ο φυσικός κόσμος.
Αυτή η "βεβαιότητα" δεν εμπεριέχει πίστη? ή σε αυτές τις παραδοχές δεν έχουμε πρόβλημα με την πίστη?
Το ότι πιστεύω στη φύση, ή στο φυσικό κόσμο, όπως τον αναφέρεις, δε με κάνει επ' ουδενί θρήσκο ή πιστό. Εξαρτάται φυσικά από το τι ακριβώς εννοεί ο καθένας σ' αυτήν την περίπτωση με τη λέξη "πιστεύω". Το να κατανοείς, όσο κατανοεί ο καθένας, τους φυσικούς νόμους και να αποδέχεσαι ότι το είδος σου μπορεί να συνεχίσει να ζει και να αναπαράγεται (διαιωνίζεται) μόνο μέσα από το πλαίσιο σεβασμού αυτών, γνωρίζοντας πάνω κάτω ότι παραβιάζοντάς τους η φύση θα "εκδικηθεί", ή, για να μην ακούγομαι (πώς να το θέσω;) γλαφυρός (;), παιδαριώδης (;), θα προσπαθήσει να επαναφέρει την ισορροπία της με κάθε τρόπο και θυσία χωρίς κανένα υπολογισμό κόστους, δείχνει όχι "πίστη" αλλά "εμπιστοσύνη" στους φυσικούς μηχανισμούς και σεβασμό σ' αυτούς, απέχοντας παρασάγγας από το ιερό δέος που διακατέχει τους θρησκευόμενους.
tyxkatmal έγραψε:Ένας συνεπής ως προς τον εαυτό Άθεος θα πρέπει να πιστεύει στον Άνθρωπο,να είναι ανθρωπιστής.
Ποιος το λέει αυτό; Λίγη οικονομία σ' αυτά τα "πρέπει" δε θα 'βλαπτε. Και είναι άλλο πράγμα ο ανθρωπιστής (αυτός που δείχνει έμπρακτη αγάπη και συμπάθεια για το συνάνθρωπό του, σύμφωνα με το λεξικό), άλλο αυτός που πιστεύει στον άνθρωπο. Ενστερνίζομαι το πρώτο, όχι όμως και το δεύτερο. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον άνθρωπο. Ή μάλλον εμπιστεύομαι απόλυτα ότι οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στην αυτοκαταστροφή του ως είδος.
tyxkatmal έγραψε:Υπάρχει και η κουτοπόνηρη σκέψη ότι αφού δεν υπάρχει Θεός και κόλαση, μπορώ να κάνω ό,τι θέλω.
Βασικό επιχείρημα των θεϊστών, ότι δηλαδή χωρίς θεό δεν υπάρχει ηθική. Ούτε καν μπαίνω στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω εναντίον του, το βρίσκω από αφελές ως γελοίο. Εξάλλου είμαι απόλυτα βέβαιος ότι σ' αυτόν το χώρο θα 'χει απαντηθεί πάρα πολλές φορές κι από πολλούς από μας. (Πού να ψάχνω τώρα να βρω τα αντίστοιχα επιχειρήματα;)
Ιοκάστη έγραψε:Αυτή υπάρχει στο μυαλό των κουτοπόνηρων μόνο που θα την είχαν έτσι κι αλλιώς. Όλοι οι λογικοί άνθρωποι μπορούν να καταλάβουν πως η ηθική δεν σχετίζεται με τον θεό και την θρησκεία..
AoratiMelani έγραψε:Εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα, με την θρησκευτική έννοια, δηλαδή δεν αποδέχομαι τίποτα χωρίς αποδείξεις.
Συμφωνώ.
AoratiMelani έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:α)Και αν δεν πιστεύει σε τίποτα σε τί θα έπρεπε να πιστεύει;
Δεν υπάρχει "πρέπει". Καθένας είναι αναγκασμένος να βάλει αξίες στη ζωή του με προσωπικά κριτήρια.
Ακριβώς αυτό που είπα πιο πάνω.
tyxkatmal έγραψε:Μην τα μπερδεύεις. Διπλωματικό για να μην ξινίσουν θα ήταν να πούμε ότι ίσως υπάρχει μια ανώτερη δύναμη και ότι δεν ξέρουμε αν υπάρχει η όχι. Αν όμως η συζήτηση φτάσει εκεί πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε χωρίς περιστροφές. Αυτό που οι ένθεοι αποκαλούν Θεό εμείς δεν το καταλαβαίνουμε τι ακριβώς είναι ,δεν το γνωρίζουμε γιατί δεν υπάρχουν ενδείξεις που δείχνουν ότι υπάρχει αυτό που αποκαλούν Θεός. Και αν κάποιος ισχυριστεί πως υπάρχουν ενδείξεις δεν μένει παρά να τις παρουσιάσει. Και ούτε θα μας απασχολούσε η έννοια του Θεού αν δεν μας τις φυτεύαν από την παιδική μας ηλικία.Έτσι πρέπει να απαντάμε. Το να λέμε δεν υπάρχει Θεός δείχνει βεβαιότητα για την αοριστία του Θεού. Ας μην παίζουμε το παιχνίδι τους. Αυτοί πρέπει να τεκμηριώσουν τη θεωρία τους. Διαφορετικα να προσπαθούσαμε να καταρρίψουμε μια θεωρία που δεν είναι καν τεκμηριωμένη είναι παράλογο.
Αμάν πια μ' αυτά τα "πρέπει", Γιατί τόσο κόλλημα; Έχουμε δηλαδή υπονοείς συγκεκριμένο κώδικα συμπεριφοράς απέναντι στους πιστούς; Γιατί; Μη μας παρεξηγήσουν; Και "πρέπει" να καταφεύγουμε και στη διπλωματία; Για ποιο λόγο; Όταν υπάρχει κάποιος διάλογος, όπως υπονοείς, οι όποιοι κανόνες οφείλουν να ακολουθούνται απ' όλους τους συμμετέχοντες. Συνεπώς αν "πρέπει" εμείς να είμαστε "διπλωματικοί για να μην ξινίσουν", μήπως θα 'πρεπε αυτό να ισχύσει αμφίδρομα; Συγγνώμη, αλλά τι ακριβώς έχουν τελικά παραπάνω από μας οι πιστοί, ώστε να τους χαϊδεύουμε συνέχεια, να τους έχουμε μη βρέξει και μη στάξει. Τους ανήκει η χώρα μας; Ο πλανήτης μήπως; Αν είναι έτσι να φύγουμε... "Αυτό που οι ένθεοι αποκαλούν θεό", όπως λες, καταλαβαίνουμε πολύ καλά τι είναι: Ούτε λίγο ούτε πολύ ένα μύθευμα, ένα δημιούργημα της φαντασίας, κάτι που πολύ απλά δεν υπάρχει υπό οποιαδήποτε έννοια κι αν επιχειρηθεί να εξηγηθεί-ορισθεί. Και σιγά μη ζητήσουμε και συγγνώμη που (δεν) το πιστεύουμε.
Υ.Γ. Ευτυχώς που ήρθε ο ορθόδοξος με την αρετή του και μας υπέδειξε την πλάνη μας.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση