Σε τι πιστεύει ένας άθεος;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

α)Και αν δεν πιστεύει σε τίποτα σε τί θα έπρεπε να πιστεύει;
β)Ποιές θα έπρεπε να θεωρούνται αρετές για έναν άθεο;
γ) Άθεος η Άθρησκος;
δ) Μήπως ή έννοια του Άθεου σημαίνει κάποιος που στερείται το Θεό
ενώ αυτός υπάρχει και ή έννοια Άθρησκος μήπως ήταν προτιμώτερη από την έννοια Άθεος γιατί η έννοια Άθρησκος σημαίνει κάποιος που στερείται συνειδητά τις Θρησκείες ενώ αυτές υπάρχουν;

Τα παραπάνω ερωτήματα είναι πολύ σοβαρά και θα παρακαλούσα όσοι θα ασχοληθούν με το θέμα αυτό να το λάβουν σοβαρά υπόψιν τους . Περιττό να πώ ότι δεν χρειάζονται οι υποτιμήσεις των διαφορετικών απόψεων.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραία προσέγγιση..

Να βάλουμε και ένα (ε) Μήπως οι Άθεοι απλά δεν έχουν τον Θεό τους; :)

εγώ δηλώνω Άθρησκος..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Panos έγραψε:εγώ δηλώνω Άθρησκος..
You are on the right track. Keep going! :D
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γενικά κατά την γνώμη μου δεν μπορείς να γενικεύσεις γιατί δεν είμαστε μια μάζα, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Έχοντας αυτό στο μυαλό μας:

α) Σε τίποτα. Γιατί πρέπει να πιστεύει σε κάτι; Η πίστη προϋποθέτει παραδοχή χωρίς στοιχεία και αποδείξεις. Θεωρώντας πως δεν την μπερδεύεις με την εμπιστοσύνη, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύει σε κάτι κάποιος…
β) Αυτές που θα έπρεπε να θεωρούνται αρετές για κάθε άνθρωπο…
γ) Προσωπικά άθεη.
δ) Ο άθεος δεν πιστεύει πως υπάρχει θεός, ο άθρησκος πιστεύει πως υπάρχει θεός αλλά δεν αποδέχεται κάποια θρησκεία. Είναι κάτι πολύ διαφορετικό οπότε δεν μπορώ να πω πως είναι το ένα καλύτερο από το άλλο.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

α) Σε τι πιστεύει ένας άθεος; Και αν δεν πιστεύει σε τίποτα σε τί θα έπρεπε να πιστεύει;
Η πίστη δεν είναι αρετή, οπότε η προφανής απάντηση και στα δύο ερωτήματα είναι "σε τίποτα".

β) Ποιές θα έπρεπε να θεωρούνται αρετές για έναν άθεο;
Ο ορθολογισμός. Όλα τα υπόλοιπα είναι προϊόντα αυτού.

γ) Άθεος η Άθρησκος;
Same thing. Όποιος ισχυρίζεται πως είναι το ένα αλλά όχι το άλλο, είναι ποζεράς.

δ) Μήπως η έννοια του Άθεου σημαίνει κάποιος που στερείται το Θεό ενώ αυτός υπάρχει και ή έννοια Άθρησκος μήπως ήταν προτιμώτερη από την έννοια Άθεος γιατί η έννοια Άθρησκος σημαίνει κάποιος που στερείται συνειδητά τις Θρησκείες ενώ αυτές υπάρχουν;
Pointless semantics.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Δεν είναι τόσο pointless. Άλλο πράγμα ο ά-θεος κι άλλο ο ά-θρησκος.
Ο Άθεος δεν πιστεύει σε θεούς ενώ ο άθρησκος δεν έχει θρησκεία.

Μπορεί ωστόσο κάποιος να είναι άθρησκος αλλά ένθεος. Οι πανθεϊστές για παράδειγμα είναι άθρησκοι αλλά ένθεοι. Στην ίδια κατηγορία ανήκει οποιοσδήποτε πιστεύει ότι υπάρχει μεν ένα υπερφυσικό ον αλλά ότι δεν το περιγράφει καμιά απ' τις υπάρχουσες θρησκείες. Ένθεοι αλλά άθρησκοι είναι επίσης όσοι πιστεύουν ότι "...υπάρχει μια ανώτερη υπερφυσική δύναμη (αλλά δε μπορούμε να την καταλάβουμε)"

Με την εξαίρεση κάποιων μορφών Βουδισμού, συνήθως ο θρησκευόμενος είναι και ένθεος.


Για να απαντήσω στο θέμα της συζήτησης, νομίζω ότι αυτό που ενώνει συνήθως τους αθέους είναι η απόρριψη των υπερφυσικών στοιχείων σε κάθε ερμηνεία του κόσμου. Υπάρχει μονάχα ο φυσικός κόσμος.
Θα λεγα λοιπόν ότι η βασική αρετή του αθέου είναι η αυξημένη χρήση της λογικής και επομένως ο καλύτερος διαχωρισμός του πραγματικού απ' το φανταστικό. Το σημαντικότερο είναι ότι αυτό γίνεται με χρήση λογικών κι επιστημονικών κριτηρίων και ΟΧΙ με βάση τους ευσεβείς μας πόθους, ή το τί μας ανακουφίζει - πράγμα που γίνεται κατά κόρον απ' τις θρησκείες. Αυτό καθιστά τον άθεο πολύ πιο θαρραλέο απέναντι στον μεγάλο φόβο του θανάτου αφού δεν θεωρεί απαραίτητη την εφεύρεση μεταφυσικών δοξασιών για να τον αντιμετωπίσει.

Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να έχει μεταφυσικές αντιλήψεις αλλά να είναι άθεος... Νομίζω αυτό είναι ένα εξαιρετικά σπάνιο μίγμα και νομίζω το έχω συναντήσει μόνο μια φορά στη ζωή μου. Σε αυτή την περίπτωση η "αθεΐα" μάλλον είναι απλά μια αντίδραση απέναντι στις κατεστημένες αντιλήψεις.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

α)Και αν δεν πιστεύει σε τίποτα σε τί θα έπρεπε να πιστεύει; Αν δεν πιστευει σε τιποτα τοτε δεν υπάρχει επρεπε, αλλα πρακτικα μιλωντας ηδη πιστευει στον εαυτό του.

β)Ποιές θα έπρεπε να θεωρούνται αρετές για έναν άθεο; αυτες που νιωθει απο κοινου με τους συνανθρωπους του

γ) Άθεος η Άθρησκος; εφικτα και πρακτικα και τα δυο, στο απιστος υπάρχει (κατ'εμε) ενα θεμα συνειδητοποιησης

δ) Μήπως ή έννοια του Άθεου σημαίνει κάποιος που στερείται το Θεό
ενώ αυτός υπάρχει και ή έννοια Άθρησκος μήπως ήταν προτιμώτερη από την έννοια Άθεος γιατί η έννοια Άθρησκος σημαίνει κάποιος που στερείται συνειδητά τις Θρησκείες ενώ αυτές υπάρχουν;

οπως στερεισαι συνειδητά την ασφυξια οταν αναπνεεις. το αθεος εννοειται με την ξυνιλα του δεσποτισμού, το αθρησκος εννοειται σε σχεση με εναν στερεοτυπο κωδικα συμπεριφορας

Τα παραπάνω ερωτήματα είναι πολύ σοβαρά και θα παρακαλούσα όσοι θα ασχοληθούν με το θέμα αυτό να το λάβουν σοβαρά υπόψιν τους. το δ) δυσκολευει με την απαιτηση για σοβαροτητα

η ολη συμμετοχη σε ωρες ανθισματος φανταζει περιττή [/quote]
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Astron, κάθε set of beliefs είναι εξ ορισμού μια θρησκεία. Αν κάποιος πιστεύει σε κάποιου είδους θεότητα, αυτομάτως δημιουργεί μια δική του προσωπική θρησκεία. Θρησκείες δε θεωρούνται μόνο οι οργανωμένες. Ειδάλλως, ο ίδιος ο προσδιορισμός "οργανωμένη θρησκεία" θα αποτελούσε πλεονασμό.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Εγω δηλωνω απιστος (συμπεριλαμβανομενου και του ευατο μου @πυθεας) ουτε αθεος ουτε αθρησκος. απλος δεν πιστευω. Μαλιστα την λεξη πιστη θα ηθελα να την ξεφορτωθω απο το λεξιλογιο μου και να την αντικαταστησω με την λεξη εκτιμω
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Astron έγραψε: ο καλύτερος διαχωρισμός του πραγματικού απ' το φανταστικό γίνεται με χρήση λογικών κι επιστημονικών κριτηρίων και ΟΧΙ με βάση τους ευσεβείς μας πόθους, ή το τί μας ανακουφίζει - πράγμα που γίνεται κατά κόρον απ' τις θρησκείες.
Γινεται κατα κορον απο τον κόσμο. δεν θελουμε να υποφερουμε.
και οι πιο σκληροπυρηνικοι αθεοι μπλεκουν φανταστικο δεος στην πραγματικοτητα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:κάθε set of beliefs είναι εξ ορισμού μια θρησκεία
Εξαρτάται όμως μήπως και ως προς ΤΙ είναι αυτή η πίστη; Θέλω να πω ότι οκ, η πίστη στο μεταφυσικό είναι θρησκεία ή ενέχει σημαντικά θρησκευτικά στοιχεία. Η πολιτική/ οικονομική/ κοινωνική ιδεολογία όμως που μπορεί να έχει κάποιος θεωρείται και αυτή θρησκεία; Τρόπον τινά είναι και αυτή ένα "set of beliefs"..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει μονάχα ο φυσικός κόσμος.


Αυτή η "βεβαιότητα" δεν εμπεριέχει πίστη? ή σε αυτές τις παραδοχές δεν έχουμε πρόβλημα με την πίστη?
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:Εγω δηλωνω απιστος (συμπεριλαμβανομενου και του ευατο μου @πυθεας) ουτε αθεος ουτε αθρησκος. απλος δεν πιστευω. Μαλιστα την λεξη πιστη θα ηθελα να την ξεφορτωθω απο το λεξιλογιο μου και να την αντικαταστησω με την λεξη εκτιμω
δεκτον
δεν εκτιμάς τον εαυτό σου? οποιους λογους και να επικαλεισαι, δεν χρειαζεσαι και υποτιμηση
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

α)Απορρίπτω την έννοια της πίστης,γενικότερα.Πάντως,η αλήθεια είναι πως δηλώνω βάζελος.
β)Ήδη ειπώθηκε και πιο πάνω,τις ίδιες αρετές με κάθε άνθρωπο.
γ)Άνθρωπος.
δ)Πάρε ρε τσιφούτη ένα λεξικό! : brrr :
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:
δεκτον
δεν εκτιμάς τον εαυτό σου? οποιους λογους και να επικαλεισαι, δεν χρειαζεσαι και υποτιμηση
Δεν νομιζω οτι υποτιμω τον ευατο μου και ουτε τα λεω απο μετριοφροσυνη. Απλος εκτιμω οτι εχω αυτογνωσια και κατανοω. Εκτιμω τον ευατο μου δηλαδη εως ενος σημειου ενος οριου. Οτι δεν πιστευω στον ευατο μου σημαινει οτι καταλαβενω τα μειονεκτιματα μου και επειδη δεν διορθωνομαι (γιατι μεσα στα μειονεκτιματα αυτα ειναι η τεμπελια, ο εγωισμος και η δειλια η απειθαρχια) δεν μπορω να εμπιστευτω-πιστεψω ουτε τον ευατο μου. Δεν λεω οτι ειμαι ο σουπερ-φιλοτομαριστης απλος αντιλαμβανομαι την πιστη με την εμπιστοσυνη. Και επειδη η εμπιστοσυνη και η πιστη θα πρεπει να ειναι βραχος απεναντη σε καθε συνθηκη την οποια οι ανθρωποι κανουν (εως ενος σημειου).

Δεν θελω να δινω υποσχεσεις γιατι γνωριζω οτι υπο τις καταλληλες συνθηκες δεν μπορω να κρατησω καμια
βεβαια η αρχικη μου τοποθετηση δεν ειχε να κανει με την εμπιστοσυνη εκτιμηση προς στον ευατο μου αλλα καταλαβα οτι εσυ με αυτο
α)Και αν δεν πιστεύει σε τίποτα σε τί θα έπρεπε να πιστεύει; Αν δεν πιστευει σε τιποτα τοτε δεν υπάρχει επρεπε, αλλα πρακτικα μιλωντας ηδη πιστευει στον εαυτό του
ενοουσες στυλ σκεπτικισμο αλα Ηume . δεν ξερω αν αυριο ανατειλει ο ηλιος και πρακτικα ξεπερνιεται η αμφιβολια αφου δεν μπορω να ζω με την αμφιβολια
δηλαδη δεν πιστευω (100%) οτι υπαρχω αλλα αφου σκεφτομαι και γραφω αυτες τις φιλοσοφιες μαλλον υπαρχω


Υ.Σ: δεν ειμαι μηδενιστης
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

α) "Θα έπρεπε να πιστεύει"; Όχι, δεν υπάρχει λόγος να δεχτείς χωρίς λογική απόδειξη μια τόσο σημαντική πρόταση.
β) Η ηθική είναι ανάλογη της εποχής και του τόπου. Με ανάλογο τρόπο θα μπορούσε να θεωρήσει κανείς και το τι χαρακτηριστικά "θα έπρεπε" να έχει ένας άθεος.
γ) Άθεος. Οι άθρησκοι μπορούν να είναι μια χαρά θεϊστές.
δ) Όχι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Astron, κάθε set of beliefs είναι εξ ορισμού μια θρησκεία.
Υπερβολικά πλατύς ο ορισμός σου, ο οποίος τελικά μπορεί να οδηγήσει σε πολλά άτοπα: οποιαδήποτε ιδεολογία, θεωρία, φιλοσοφία κλπ θα έπρεπε να ονομάζεται "θρησκεία".

Οι φιλόσοφοι διαρκώς ερευνούσαν το θέμα της ύπαρξης η μη των Θεών, των χαρακτηριστικών τους κλπ
Σε καμιά περίπτωση δε μπορούμε να πούμε όμως ότι ήταν θρήσκοι όσοι από αυτούς συμπέραιναν ότι υπήρχε ανώτερο πνευματικό ον.
Sapisa έγραψε:
Υπάρχει μονάχα ο φυσικός κόσμος.

Αυτή η "βεβαιότητα" δεν εμπεριέχει πίστη? ή σε αυτές τις παραδοχές δεν έχουμε πρόβλημα με την πίστη?
Ο φυσικός κόσμος είναι αυταπόδεικτο ότι υπάρχει. Από εκεί ξεκινούμε, αυτή είναι η βάση μας.
Πορευόμαστε λοιπόν με την σκέψη ότι υπάρχει μονάχα αυτός. Εάν προκύψουν ατράνταχτα στοιχεία που να οδηγούν στην ύπαρξη ενός "υπερ-φυσικού" κόσμου φαντάζομαι η επιστήμη θα κινηθεί ανάλογα προς τη διερεύνηση κι εκείνου του κόσμου. Όσο όμως λείπουν αυτά τα στοιχεία δεν υπάρχει κανένας λόγος να θεωρήσουμε κάτι τόσο παλαβό. Άσε που η ίδια η ιδέα του "υπερ-φυσικού" και "μετα-φυσικού" είναι αντιφατική από μόνη της. Γνωρίζουμε άραγε τόσο καλά τη φύση που μας περιβάλλει που βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε κάτι ως έξω και πάνω από αυτήν;
Ο μόνος λόγος που υπάρχει μία τόσο παλαβή έννοια όπως το υπερ-φυσικό ήταν ώστε να βρεθεί το κατάλληλο μέρος για να τοποθετήσουν οι θρησκείες τον Θεό τους: ένα μέρος όπου δε θα μπορεί να το ερευνήσει και να το εξετάσει κανείς. Ένα φανταστικό μέρος.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Καί όμως ο Άθεος θα έπρεπε να πιστεύει σε κάτι.Η πίστη δε σημαίνει απαραίτητα την άκριτη αποδοχή κάποιον παραλογισμών. Επιστήμη χωρίς πίστη είναι κουτσή αλλά και πίστη χωρίς επιστήμη είναι τυφλή.
Αλβέρτος Αϊνστάϊν.

Ένας συνεπής ως προς τον εαυτό Άθεος θα πρέπει να πιστεύει στον Άνθρωπο,να είναι ανθρωπιστής. Η λέξη Άθεος είναι και λίγο υβριστική γιατί σημαίνει τον άνθρωπο εκείνο που δεν έχει το Θεό του, δηλαδή δεν έχει ιερό και όσιο. Υπάρχει και η κουτοπόνηρη σκέψη ότι αφού δεν υπάρχει Θεός και κόλαση , μπορώ να κάνω ότι θέλω.

Οι Χριστιανοί λένε πως αφού δεν μπορεί να αποδειχτεί ούτε η ύπαρξη του αλλά ούτε και η ανυπαρξία του το να ισχυρίζεται κάποιος ότι δεν υπάρχει Θεός είναι θρησκεία ,γιατί δεν στηρίζεται σε αποδείξεις αλλά αποτελεί κάποια πεποίθηση. Εν μέρει έχουν δίκιο , πραγματικά δεν μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχει η όχι ο Θεός γιατί δεν υπάρχουν πειστήρια. Όμως το να λέμε με σιγουριά δεν υπάρχει Θεός δείχνει προκατάληψη και σταματάει κάθε έρευνα γιατί εκ των προτέρων έχει δοθεί απάντηση.Πάντως μέχρι τώρα δεν έχουν βρεθεί στοιχεία που να αποδεικνύουν την ύπαρξη του Θεού.

Αντιθέτως οι θρησκείες είναι πραγματικότητα και τις βιώνουμε όλοι μας καθημερινά αλλά οι πιο πολλοί απο μας έχουμε επιλέξει συνειδητά να απομακρυνθούμε απο αυτές.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε:
Υπάρχει μονάχα ο φυσικός κόσμος.
Αυτή η "βεβαιότητα" δεν εμπεριέχει πίστη?
Εξαρτάται.
Όπως το βλέπω εγώ: ορίζω ως "φύση" οτιδήποτε υπάρχει, επομένως τα πάντα είναι εξ ορισμού "φυσικά", δεν υπάρχει τίποτε το "υπερφυσικό", κι αν ανακαλύψουμε κάποιον "θεό" (ενσυνείδητο πλάσμα δημιουργό του κόσμου) θα είναι κι αυτός φυσικός, σύμφωνα με την δική μου θεώρηση.
Ο όρος "υπερφυσικό" αναφέρεται σε πράγματα που (υπότιθεται ότι) είναι έξω από την αντίληψή μας και (υπτόθεται ότι) δενυπακούουν στους γνωστούς μας φυσικούς νόμους. Στην πραγματικότητα όμως είναι τελείως κούφιος: τα πράγματα που είναι έξω από τηναντίληψή μας είναι επίσης φυσικά και αναζητούμε τρόπους να τα εντάξουμε στην αντίληψή μας (μέσω της επιστημονικής έρευνας), κάθε τι που μοιάζει να μμην ακολουθεί τους γνωστούς φυσικούς νόμους αναζητούμε τρόπους να κατανοήσουμε βάσει ποιων νόμων λειτουργεί και να διευρύνουμε την γνώση μας για τους νόμους αυτούς (μέσω της επιστημονικής έρευνας πάλι). Ο όρος "υπερφυσικό" λοιπόν δεν ορίζει κάτι διαφορετικό από το φυσικό, ορίζει μόνο το άγνωστο και κάποιες φορές το ψευδές ή το απατηλό, και έχει μόνο ένα σκοπό: να προσδώσει κύρος και δέος στο άγνωστο, αποτρέποντας τους ανθρώπους από την διερεύνησή του.

Υπό την παραπάνω έννοια, δεν απορρίπτω το "υπερφυσικό" βάσει πίστης στην ανυπαρξία του, απλώς το επαναπροσδιορίζω και το προσεγγίζω διαφορετικά: μέσω της επιστημονικής σκέψης. Δεν λέω "δεν υπάρχουν φαντάσματα, μη μου ξαναμιλήσεις για δαύτα" αλλά λέω "πού είναι τα φαντάσματα; φέρτε τα να τα μελετήσουμε!".
noxteryn έγραψε:Astron, κάθε set of beliefs είναι εξ ορισμού μια θρησκεία.
Κατά Μπαμπινιώτη:
θρήσκος = αυτός που ζει σύμφωνα με τη διδασκαλία της θρησκείας του
(θεωρεί λοιπόν ο Μπάμπις ότι η θρησκεία είναι κάτι που έχει μια διδασκαλία, μια παράδοση, όχι κάτι που σκέφτηκες μόνος σου)
θρησκεία = η συγκεκριμένη σε μορφή και περιεχόμενο πίστη σε θεό, σε θεούς ή γενικά σε υπερφυσικές δυνάμεις και η αντίστοιχη απόδοση λατρείας (χριστιανική, μουσουλμανική)
(εδώ τα χάνει λίγο: είναι προφανές όμως ότι προσπαθεί να πει πως η θρησκεία είναι ένα ολοκληρωμένο σύστημα πεποιθήσεων σχετικά με το μεταφυσικό, που παραδίδεται αυτούσιο)
θρήσκευμα = η συγκεκριμένη θρησκευτική πίστη που ασπάζεται κανείς (συν. δόγμα, θρησκεία)

Γνώμη μου είναι ότι ο Μπάμπις κάνει λάθος: δεν είναι συνώνυμα θρήσκευμα, δόγμα και θρησκεία (κάποιες φορές ναι, αλλά όχι πάντα).

Θρησκεία είναι ένα οργανωμένο σύστημα πεποιθήσεων σχετικά με το μεταφυσικό, με ιστορία και παράδοση. Είναι ένα συγκεκριμένο σύστημα ιδεών.

Θρήσκευμα είναι μια οργάνωση που υποστηρίζει την λατρεία και την παράδοση μιας θρησκείας. Ειναι ένα σύστημα ανθρώπων.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, μιλάμε για ένα συγκεκριμένο, οργανωμένο σύστημα πεποιθήσεων, που παραδίνεται αυτούσιο από γενιά σε γενιά. Το προσωπικό set of beliefs του καθενός, έστω κι αν περιλαμβάνει πίστη στο υπερφυσικό, δεν μπορεί να ενταχθεί στο πλαίσιο αυτό. Μπορεί επομένως κάποιος να είναι ένθεος (να πιστεύει ότι υπάρχει θεός) αλλά άθρησκος (να μην υιοθετεί κάποιο οργανωμένο σύστημα πεποιθήσεων).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Astron έγραψε:
Sapisa έγραψε:
Υπάρχει μονάχα ο φυσικός κόσμος.

Αυτή η "βεβαιότητα" δεν εμπεριέχει πίστη? ή σε αυτές τις παραδοχές δεν έχουμε πρόβλημα με την πίστη?
Ο φυσικός κόσμος είναι αυταπόδεικτο ότι υπάρχει. Από εκεί ξεκινούμε, αυτή είναι η βάση μας.

Astron, επειδη σε ολα συμφωνω , πρεπει να δειξω την ασυνεχεια

-Αυταπόδεικτο εφόσον πιστευεις τα "μάτια" σου
-Απο κει ξεκινούμε, εφόσον πιστευουμε στην κινητικότητα μας ( το πουλι που ανοιγει τα φτερα πρωτη φορα στην φωλια)
-Αυτη ειναι η βάση μας εφοσον πιστευουμε οτι δεν ειναι η ρίζα-αλυσίδα μας
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση