Γιατί (σχεδόν) όλοι οι κοσμολόγοι είναι άθεοι

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Δεν βρίσκω το λόγο αγαπητέ Evant να εκνευριστώ με κάτι. Όπως έχω πει πολλές φορές, ο Θεός έχει κάνει τον άνθρωπο ελεύθερο και μπορεί να επιλέξει ότι θέλει στη ζωή του. Δεν υπάρχει καμιά πίεση από τίποτα και εμείς φυσικά κάνουμε ένα απλό διάλογο εδώ μέσα, τίποτα παραπάνω. Τουλάχιστον εγώ νομίζω πως δεν έχω δώσει ποτέ δείγματα εκνευρισμού σε συζητήσεις μας.Η αθεΐα κατά την άποψη μου είναι ακριβώς αυτό που διδάσκει η Ορθόδοξη εκκλησία και αυτός ο χώρος άλλωστε το βεβαιώνει απόλυτα. Άκουγα παλιά για αυτήν την “ψυχική νόσο” αλλά δεν μου είχε δοθεί ποτέ η ευκαιρία να συνομιλήσω με άτομα που την ασπάζονται. Χαίρομαι για την παρουσία σας γιατί με βοηθήσατε να κατανοήσω καλύτερα και τα αίτια αλλά και τα συμπτώματα της. Ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε για τον χαρακτηρισμό, καταλαβαίνω ότι από την θέση σας κάτι τέτοιο ακούγεται κάπως άσχημο αλλά αδέρφια μου αποτελεί την πικρή αλήθεια.Η αθεΐα λοιπόν και διδασκάλους έχει που τον ακολουθούν πιστά οι οπαδοί της αλλά και ένα συγκεκριμένο υλικό που μπορεί κανείς να πληροφορηθεί. Νομίζω ότι κανείς δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει αυτά …Όπως και η Ορθοδοξία έτσι και η δική σας πίστη - πλάνη έχει τους δικούς της κανόνες και νόμους.
Ε, άμα λέω πως χάνεις την ψυχραιμία σου, να με ακούς. Ορίστε, τώρα. Καλλιεργείς εμφανέστατα εχθρικό κλίμα με βαρείς χαρακτηρισμούς, το οποίο είναι απαράδεκτο για Χριστιανό που επιθυμεί να παριστάνει πως είναι Ορθόδοξος.

Βλέπω πάντως την αγάπη σου να μιλάς με αξιώματα δεν την έχεις χάσει κοντά δυο μήνες εδώ μέσα. Άμα θες να πιστεύεις πως η Αθεΐα έχει δασκάλους και πιστούς, πίστευέ το όσο θες. Άμα θες να πιστεύεις πως η Αθεΐα είναι θρησκεία, πίστευέ το όσο θες. Άμα θες να νομίζεις πως έχει δόγματα, πίστευέ το κι αυτό. Άμα θες να πιστεύεις πως η Εκκλησία δικαιούται να ορίζει την Αθεΐα όπως θέλει, πίστευέ το. Άμα θες να νομίζεις πως ό,τι λες είναι αδιαμφισβήτητο, μπορείς να το πιστεύεις και αυτό. Το "ου με πείσεις, καν με πείσεις" καλά κρατεί. Άλλωστε τόσα και τόσα παράδοξα πιστεύεις. Εκεί θα κολλήσουμε τώρα; Αυτά είναι... ανθυπολεπτομέρειες.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε: Ε, άμα λέω πως χάνεις την ψυχραιμία σου, να με ακούς. Ορίστε, τώρα. Καλλιεργείς εμφανέστατα εχθρικό κλίμα με βαρείς χαρακτηρισμούς, το οποίο είναι απαράδεκτο για Χριστιανό που επιθυμεί να παριστάνει πως είναι Ορθόδοξος.

Βλέπω πάντως την αγάπη σου να μιλάς με αξιώματα δεν την έχεις χάσει κοντά δυο μήνες εδώ μέσα. Άμα θες να πιστεύεις πως η Αθεΐα έχει δασκάλους και πιστούς, πίστευέ το όσο θες. Άμα θες να πιστεύεις πως η Αθεΐα είναι θρησκεία, πίστευέ το όσο θες. Άμα θες να νομίζεις πως έχει δόγματα, πίστευέ το κι αυτό. Άμα θες να πιστεύεις πως η Εκκλησία δικαιούται να ορίζει την Αθεΐα όπως θέλει, πίστευέ το. Άμα θες να νομίζεις πως ό,τι λες είναι αδιαμφισβήτητο, μπορείς να το πιστεύεις και αυτό. Το "ου με πείσεις, καν με πείσεις" καλά κρατεί. Άλλωστε τόσα και τόσα παράδοξα πιστεύεις. Εκεί θα κολλήσουμε τώρα; Αυτά είναι... ανθυπολεπτομέρειες.
Δεν χάνω αγαπητέ καθόλου την ψυχραιμία μου να είσαι βέβαιος, άλλωστε αυτά δεν είναι δικά μου λόγια αλλά λόγια αγίων. Φυσικά όμως και κάθε ένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Αγαπητέ Ορθόδοξος είναι ντροπή να επικαλείσθε τους αγίους για να δικαιολογήσετε την απώλεια της ψυχραιμίας σας. Αν μη τι άλλο οι άγιοι δε σας έφταιξαν σε τίποτε. Φυσικά όμως και καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Δεν χάνω αγαπητέ καθόλου την ψυχραιμία μου να είσαι βέβαιος
Μα φυσικά, αγαπητέ. Όπως είπα, εκεί θα κολλήσουμε; Άμα λες ότι δε χάνεις την ψυχραιμία σου, τότε δε χάνεις την ψυχραιμία σου. Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε και ως γνωστόν ισχύει ό,τι δηλώσεις. Να με συμπαθάς που ξεχάστηκα και ξεκίνησα τις πρώτες μας συζητήσεις προσπαθώντας να επιχειρηματολογήσω, όταν είχα ξεχασμένο αυτό το καταπληκτικό εργαλείο που μου παρέχει το ελληνικό κράτος, το οποίο είναι και τόσο απλό στη χρήση. Κάτσε να βοηθήσω:

Το να κατηγορείς αγνώστους για ψυχοπάθεια δείχνει ψυχραιμία και αγάπη για τον πλησίον.
Ό,τι λέει ένας άγιος της Ορθοδοξίας είναι ακριβές.
Είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος που έχει βιώσει τη θεϊκή αγάπη.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Η αθεΐα κατά την άποψη μου είναι ακριβώς αυτό που διδάσκει η Ορθόδοξη εκκλησία και αυτός ο χώρος άλλωστε το βεβαιώνει απόλυτα. Άκουγα παλιά για αυτήν την “ψυχική νόσο” αλλά δεν μου είχε δοθεί ποτέ η ευκαιρία να συνομιλήσω με άτομα που την ασπάζονται. Χαίρομαι για την παρουσία σας γιατί με βοηθήσατε να κατανοήσω καλύτερα και τα αίτια αλλά και τα συμπτώματα της.
Ρε μπαγασάκο, εδώ μας λες ψυχασθενείς, και κατά τα άλλα σε πειράζει που σε ψιλοειρωνευόμαστε και λίγο. Εμείς δηλαδή τι να πούμε; Λίγο πιο δεύτεροι να αισθανόμασταν (σαν τα φιλαράκια σου στο κατηχητικό), και θα το παίρναμε επί πόνου. Come to your seagulls my friend...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Γνωρισα εναν πιστο επιτελους που να θελω


να πειραματιστω με την νευροψυχικη του διοργανωση


δεν εχω λογια πια

αλλα εχω
βελονες
αποστειρωση
"υλικο" και αναισθησια
ηλεκτροδια
ελεκτρο μαγνητο γραφο
ραδιενεργεια
αδενοιους
μικροτομο
και φορμαλινη

αυτο που ελειπε..

.......ενας Ορθοδοξος, Εσυ! θα παιξεις το ζωο

ΥΓ. τα ELISA με anti-προβατισιο Ig παρακαλω
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση