Ελεημοσύνη vs Αλληλεγγύη

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@L3o ΧΞΣ
Couldn’t agree more.Δεν έχω καταλάβει γιατί η ύπαρξη αντιπρότασης πρέπει να αποτελεί de facto στοιχείο σοβαρότητας και αν δεν υπάρχει αντιπρόταση δεν υπάρχει λόγος ενασχόλησης.
Δεν το λέω για σένα συγκεκριμένα μιας και δεν ξέρω τι κάνεις και τι δεν κάνεις, όμως οι περισσότεροι άνθρωποι (όχι όλοι, μην σκαλώσουμε στις λέξεις πάλι) απλά γκρινιάζουν γιατί τους ξινίζουν όλα όμως μιας και δεν έχουν καμία αντιπρόταση κάθονται στα σπιτάκια τους και βλέπουν τηλεόραση. Δικαίωμά τους βέβαια (αν και συμφωνώ με αυτό που είπες «Η σιωπή και η αδιαφορία αποτελεί επίσης συνενοχή» και αυτοί είναι και σιωπηλοί ουσιαστικά και αδιάφοροι). Το χειρότερο όμως στην συμπεριφορά τους είναι που ενώ οι ίδιοι δεν κάνουν τίποτα απολύτως, κατακρίνουν τον άλλον που προσπαθεί να κάνει κάτι (έστω κι αν αυτό που προσπαθεί να κάνει δεν είναι και το πιο αποτελεσματικό).
Βασικά,αυτό το «μποϊκοτάζ»,δε βοηθάει και σε τίποτα…
Το ξέρω βρε L3o ΧΞΣ, δεν περιμένω πως θα αλλάξει ο κόσμος, για μένα το κάνω περισσότερο… Και το ανέφερα για πολύ συγκεκριμένους λόγους, είναι προφανές νομίζω…
Η αλήθεια όμως είναι,ότι δεν έχω κάποια αντιπρόταση. Απλώς διαπιστώνω ότι η τωρινή κατάσταση είναι προβληματική.
Ωραία, σ’αυτό συμφωνούμε. Όλοι λέμε πως η κατάσταση είναι προβληματική νομίζω. Και δεν εννοώ πως είναι κακό που δεν έχεις αντιπρόταση. Απλά δεν θεωρώ πως είναι και πολύ λογικό να την «λέμε» σε κάποιον που κάνει κάτι έστω και με προβληματικό τρόπο. Κι όπως είπα και στην αρχή δεν μιλούσα συγκεκριμένα για σένα (και η αλήθεια είναι πως συμφωνώ με αρκετά από όσα γράφεις) αλλά περισσότερο για κάποιες απόψεις που εκφράστηκαν που θεωρώ ισοπεδωτικές.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:
1) Είπα ότι είναι δικαίωμά τους να κάνουν ό,τι θέλουν και δε μας πέφτει λόγος. Σχετικά με την κατάσταση των γυναικών εκεί,εγώ δε λέω όχι στο να τις ενημερώσουμε περί ισότητας. Αυτό που μ’ενοχλεί είναι η επιβολή της.Όσο για τον secular humanism,το ότι τον υποστηρίζεις σου δίνει το δικαίωμα να τον επιβάλλεις και στους άλλους?Όταν μου ασκείται βία,σε οποιαδήποτε μορφή της, ασκώ και εγώ αντιβία.

2) Το ότι εγώ το βρίσκω ανώμαλο και βάρβαρο δε μου δίνει το δικαίωμα να τους επιβάλλω με το έτσι θέλω την αποψάρα μου. η κλειτοριδεκτομή είναι ΕΝΑ έθιμο. Φυσικά και πρέπει να ενημερωθούν.Αλλά αν η άλλη γουστάρει τα πράγματα και δε νιώθει καμιά αδικία εις βάρος της,εσένα τι λόγος σου πέφτει?

3) Η αλήθεια όμως είναι, ότι δεν έχω κάποια αντιπρόταση. Απλώς διαπιστώνω ότι η τωρινή κατάσταση είναι προβληματική. Αν δεις κάποιον να προσπαθεί να λύσει άσκηση γεωμετρίας εφαρμόζοντας πυθαγόρειο σε μη-ορθογώνιο τρίγωνο,δε θα ξέρεις ότι κάνει λάθος ? Είναι απαραίτητο να γνωρίζεις και τη σωστή λύση του προβλήματος? Όχι, ξέρεις όμως ότι αυτό που κανει ειναι για Χ και στα σκουπίδια
1) Η επιβολή της ενημέρωσης ή η επιβολή της ισότητας σε ενοχλεί?

Για να ασκείς το δικαίωμα να κάνεις ό’τι θέλεις πρέπει να έχεις σώας τας φρένας.
Επίσης η ελευθερία σου είναι δέσμια της γνώσης των επιλογών σου

Δεν υπάρχει επιβολή αληθινής , αντικειμενικής, διαφωτιστικής ενημέρωσης
Είναι πάντα και σε κάθε περίπτωση ΠΑΡΟΧΗ

Δεν επιβάλλεται μια πηγή με καθάριο νερό

Λένε ότι η βία γεννά βία. Επαληθεύεις τον κανόνα, εκμηδενίζοντας την προσωπική σου συμμετοχή, στις αποφάσεις και την διαχείριση του εαυτού σου.

Με άλλα λόγια = hi robot.

Αυτό δεν είναι κακό, και εγώ ξεπέφτω σε αντιδράσεις robot.
Αλλά το μοντέλο είναι δεδομένο
Και τα όριά του είναι καθορισμένα.

Αν σέβεσαι την πιθανότητα για ελεύθερη βούληση, οι ανάγκες του πρέπει να εκπληρώνονται
http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamental_human_needs

και τα δικαιώματά του να προασπίζονται
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights

δεν επιβάλλονται, αλλά παρέχονται, κατοχυρώνονται, θεσμοθετούνται

2) Άσε αυτό το παράδειγμα διότι η λογική του μου δίνει δικαίωμα πχ να σε δέσω σε ένα κρεβάτι ναρκωμένο με ενα ισχυρότατο ηδονικό κοκτέιλ , να σου κόψω τα χέρια και τα πόδια, να σου βγάλω τα μάτια, να σε ταίζω, ποτίζω και συντηρώ, και να σε αυτώνω στο μπρούμυτο κάθε μέρα στις 16¨00

Η συνέντευξή σου θα ήταν «δεν παραπονιέμαι , τουλάχιστον έχω την ευκαιρία της ανθρώπινης επαφής το απόγευμα , ενώ στις μοντέρνες πόλεις αποξενώνεσαι»


3) μερικά τραγούδια προς απάντηση

Δεν έχεις αντιπρόταση?

«μην μιλάς, δεν είναι απαραίτητο, θα φύγω σένα τέταρτο»

«if you aint got something good to say, why don’t you relax and shut up your mouth and say nothing, because out of nothing comes nothing which amounts to nothing”


Βλέπεις κάποιον να κάνει λάθος?

«άσε με να κάνω λάθος....»

Και ρητό λόγο

Είναι απαραίτητο να γνωρίζεις την λύση του προβλήματος αν προτίθεσαι να αξιολογείς και να πετάς στα σκουπίδια προσπάθειες ενός μαθητή. Ξέρεις ότι το παίζεις δάσκαλος και δικαστής? Αν ναι, έχεις εκπαιδευτεί καταλλήλως?


Η κατεδάφιση είναι εύκολη και γρήγορη
Η δόμηση είναι αργή και δύσκολη

Για μια νέα αρχή, ναι, πρέπει να κατεδαφίσεις

Όπως σε μια ταινία, αρχίζει με τους τίτλους της εισαγωγής

Η ουσία έπεται. Στους ηθοποιούς και τους σκηνοθέτες
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

επιθετικότητα, ΟΚ, όχι και τόσο σπάνιο φρούτο εδώ γύρω, huh?

εμπάθεια, όχι βέβαια, όπως είπα και πριν πιστεύω οτι η Dark είναι καλό παιδί, και εκ φύσεως δε θα μπορούσα να αντιπαθήσω ένα τέτοιο άνθρωπο, άσε που δε μπορώ να αντιπαθήσω εύκολα ανθρώπους γενικά και ειδικά σε βάθος χρόνου.

[μπαμπινιώτης]
εμπάθεια: η έντονη αντιπάθεια [εναντίον κάποιου] που εμποδίζει την αντικειμενική κριτική. η έκφραση έντονου αρνητικού συναισθήματος. ΣΥΝ: μισαλλοδοξία, πόρωση, μοχθηρία ΑΝΤΙ: διαλλακτικότητα, ηπιότητα
παρά τον -συνήθη- συναισθηματισμό ή ψευδοσυναισθηματισμό, το post μου βρίθει από λογική, που τόσο την εκθειάζετε άλλες φορές, π.χ. όταν μιλάμε για το 'θεό' ή τον έρωτα [βλ. άλλες συζητήσεις], λογική, όχι γενικόλογη αρνητικότητα. Και αν υπάρχει αρνητικότητα, αυτή ασφαλώς δεν στρέφεται ούτε κατά προσώπων ούτε κατά της φιλανθρωπίας γενικότερα αλλά κατά υπερεκτιμημένων ιδεών, και μάλιστα ιδεών που ο χριστιανισμός φρόντισε να υπερεκτιμήσει και να ανάγει σε εισιτήριο για τον παράδεισο.

Αντί αυτού, καταφέρομαι κατά ενός αφελούς ανθρωπισμού που αυτοπλασσάρεται ως πρωτοπορια [και δεν είναι η πρώτη φορά], και όχι κατά του προσώπου. Και εδώ, μιας αφέλειας που πατάει σε εν γένει εύθραυστη, συναισθηματική βάση, αυτή του ουμανισμού.

Ας μην ξεχνάμε πως όπως μου καταλογίστηκε 'επίθεση' προς τη Dark, έτσι και το αρχικό ποστ της Dark ήταν 'επίθεση' προς το Sinner και μάλιστα με στοιχεία επιδεικτικότητας, όπως ήδη ανέφερα.

"έχει σκοπό να προσβάλλει τους συνομιλητές σου"
....το ότι κάποιος μπορεί να προσβλήθηκε δε σημαίνει οτι είχα τέτοιο σκοπό. Όπως λέτε και σεις, αν κάποιος πει κάποια χαζομάρα και συ του το υποδείξεις δε σημαίνει οτι είχες σκοπό να τον προσβάλλεις.

Ο δικός μου ο σκοπός ήταν όπως προείπα να καταδείξω την αφέλεια κάποιων επιχειρημάτων της Dark, και από οτι βλέπετε, δεν είμαι ο μόνος με αντίστοιχα και ισχυρότατα επιχειρήματα.

Ως εκ τούτου

ΟΤΙ ΛΑΜΠΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ

ΥΓ: πραγματικά αδυνατώ να συλλάβω το γεγονός πως ο σκληρός πυρήνας του φόρουμ εναλάσσεται μεταξύ του εύθικτου, παρεξηγιάρη φλώρου και του ανοιχτόμυαλου πνευματώδη hardcore υλιστή φιλοσόφου.

ΥΓ2: συγγνώμη και πάλι για το ύφος μου [ουφ]
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν υπάρχει 100% ασφαλής τρόπος φιλανθρωπίας. Ακόμα και στο χέρι να του δώσουμε λεφτά κάποιου, σπίτι έτοιμο να του δώσουμε, δεν ξέρουμε τι θα κάνει την επόμενη μέρα.
Ναι ώμος του δίνεις την επιλογή. Έχει τεράστια διαφορά.Αν προσφέρεις βοήθεια στον άλλο κ αυτός τα σκατώσει εσύ είσαι φιλάνθρωπος και ο άλλος απλά μαλάκας. Πρόβλημα του.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Lacidar, το παραπάνω σχόλιό σου είναι επιθετικό, γεμάτο εμπάθεια και έχει ως σκοπό να προσβάλλει τους συνομιλητές σου.
Η συμπεριφορά αυτή αντιβαίνει στους κανόνες συζήτησης και δεν πρέπει να επαναληφθεί, ούτε από σένα ούτε από κάποιον άλλο.
Θα σας παρακαλούσα όλους να συζητάτε πιο κόσμια.


gay...
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Lacidar, το παραπάνω σχόλιό σου είναι επιθετικό, γεμάτο εμπάθεια και έχει ως σκοπό να προσβάλλει τους συνομιλητές σου.
Η συμπεριφορά αυτή αντιβαίνει στους κανόνες συζήτησης και δεν πρέπει να επαναληφθεί, ούτε από σένα ούτε από κάποιον άλλο.
Θα σας παρακαλούσα όλους να συζητάτε πιο κόσμια.


gay...

Την επόμενη δηλαδή να την γράψω με ένα πιο χαρούμενο χρωματάκι, ε;
It is by will alone I set my mind in motion.
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

πάτροκλε
Άσε αυτό το παράδειγμα διότι η λογική του μου δίνει δικαίωμα πχ να σε δέσω σε ένα κρεβάτι ναρκωμένο με ενα ισχυρότατο ηδονικό κοκτέιλ , να σου κόψω τα χέρια και τα πόδια, να σου βγάλω τα μάτια, να σε ταίζω, ποτίζω και συντηρώ, και να σε αυτώνω στο μπρούμυτο κάθε μέρα στις 16¨00

Η συνέντευξή σου θα ήταν «δεν παραπονιέμαι , τουλάχιστον έχω την ευκαιρία της ανθρώπινης επαφής το απόγευμα , ενώ στις μοντέρνες πόλεις αποξενώνεσαι»
αχαχαχαχαχαχα καλό. Jeffrey Dahmer anyone?

κατα τα άλλα

Η ισοπεδωτική διάθεση σε επίπεδο έκφρασης ιδεών, η καταστροφή ως ιδέα-αντίδοτο του παραλόγου, της οργής είναι δικαιολογημένες καταστάσεις. Όποιος υπήρξε παιδί θα πρέπει να αναγνωρίζει σε αυτούς που είναι ή το παίζουν παιδιά το δικαίωμα να περάσουν από τη φάση αυτή πριν χαλαρώσουν τα λουριά. Η καταστροφή είναι δημιουργία και αντιπρόταση οταν καταστρέφει τις ούτως ή άλλως προβληματικές βάσεις του πολιτισμού.

Διαφωνώ με το 'αν δεν έχεις να πεις τίποτα "καλό" shut the fuck up' , θα το δεχόμουν, αν ήταν 'αν δεν έχεις να πεις τίποτα ουσιαστικό shut the fuck up' .

Αυτή η απαίτηση για θετικότητα είναι μεν σωστή ως αφετηρία και κατα πάσα πιθανότητα εκφράζει καλές προθέσεις, πλην όμως δε συμφωνεί ιδιαίτερα με την πραγματικότητα.

*****

φιλούμπες από την άλλη πλευρά σε όλα τα παιδιά μεγάλα και μικρά
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Lacidar έγραψε:ΥΓ: πραγματικά αδυνατώ να συλλάβω το γεγονός πως ο σκληρός πυρήνας του φόρουμ εναλάσσεται μεταξύ του εύθικτου, παρεξηγιάρη φλώρου και του ανοιχτόμυαλου πνευματώδη hardcore υλιστή φιλοσόφου.
ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: η παραπάνω φράση είναι προσβλητική για όλους τους συντελεστές του φόρουμ, και συνεχίζει τη μακρά συνήθεια του Lacidar να προκαλεί και να καταστρέφει συζητήσεις. Για το λόγο αυτό η συντονιστική ομάδα αποφάσισε τον οριστικό αποκλεισμό του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

bozonio έγραψε:Βασικά με το "δικαίωμα τους είναι να κάνουν ότι θέλουν" ξεχνάς το σημαντικό κομμάτι της επιβολής που υπάρχει στην συγκεκριμένη κοινωνία. Δηλαδή επιβάλλεται στις γυναίκες το έθιμο αυτό χωρίς να το επιλέγουν. Με το σκεπτικό σου χάνεις την έννοια της ατομικότητας στην κοινωνία και βάζεις το "εμείς και αυτοί" ενώ η ουσία είναι στον συγκεκριμένο άνθρωπο που καταπιέζεται.
Έχω πει πουθενά ότι υποστηρίζω το έθιμο ή ότι δεν το θεωρώ βάρβαρο και καταπιεστικό?Αυτό που έχω πει είναι ότι αφού καταπιέζονται,ας υπάρξουν μαζικές κινητοποιήσεις. Τότε θα τις συνδράμω.
bozonio έγραψε: Όσο για τα έθιμα δε με απασχολεί και τόσο. Κάποια θα μείνουν, κάποια θα χαθούν, κάποια θα διαδοθούν. Δεν είναι η στατικότητα το ιδανικό. Δεν είναι δυνατό ένας λαός που έρχεται σε επαφή με άλλες κουλτούρες να διατηρήσει ανέπαφη τη δικία του. (που άλλωστε και αυτή είναι μίξη)
Νομίζω ότι είναι αρκετά σαφές ότι άλλο πράγμα η φυσική εξέλιξη και οι αλληλεπιδράσεις μεταξύ των λαών,που οδηγούν προοδευτικά στο να χαθούν κάποια έθιμα,άλλα να διατηρηθούν,άλλα να μεταβληθούν επηρεασμένα απ’τους άλλους πολιτισμούς,άλλα να μείνουν απλώς ως τυπικές γιορτές,άλλα να έρθουν κλπ,και άλλο η δια της βίας ισοπέδωση ενός πολιτισμού για χάρη ενός άλλου.Δεν εξέφρασα καμία αντίρρηση για το πρώτο.Το δεύτερο είναι που μ’ενοχλεί.
bozonio έγραψε:Συμφωνώ σε αυτό αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι σε πολλές γυναίκες αρέσει η καταστασή και ενώ μπορούν να έχουν κάτι άλλο το απορρίπτουν;
Σε καμία περίπτωση.Αλλά νομίζω ότι ειδικά σ’αυτό το φόρουμ είναι παραπάνω από προφανές στο ότι δε βασίζομαι ιδιαίτερα στο τι «πιστεύω»,αλλά σε συγκεκριμένες αποδείξεις.
bozonio έγραψε:Νομίζω πέφτεις σε ένα λογικό σφάλμα με αυτή τη θεωρία. Πιατεύεις ότι ο «εκμεταλλευτής» είναι έτσι γιατί είναι τέτοιος άνθρωπος οπότε σκοτώνοντας τον λύνουμε το πρόβλημα. Το θέμα όμως είναι ότι όλοι (ή τελοσπάντον πολλοί) άνθρωποι στην ίδια θέση θα έκαναν το ίδιο. Δηλαδή το βασικό δεν είναι το άτομο αλλά η θέση και η εξουσία ή η δύναμη που έχει. Συμφωνώ σαφώς ότι η άσκηση εξουσίας είναι μια μορφή βίας ωστόσο η άσκηση αντιβίας στα άτομα που την ασκούν δεν είναι απάντηση ακριβώς γιατί χτυπάς τα άτομα (που έχουν και άλλες πτυχές στη ζωή τους) και όχι το σύστημα. Ακόμα με την άσκηση βίας ασκείς και εσύ καταπίεση με αποτέλεσμα να ακυρώνεις με το μέσο που χρησιμοποιείς τον ίδιο το στόχο.
Funny,υπάρχει ακριβώς ένα ωραιότατο συνθηματάκι που χρησιμοποιούμε που σου δίνει την απάντηση: «Κάτω οι πάνω,πάνω κανείς». Είμαι πεπεισμένος ότι όλοι μας σε θέσεις εξουσίας,θα ήμαστε,περισσότερο ή λιγότερο,καθίκια.Η εξουσία διαφθείρει τον άνθρωπο.Γι’αυτό και δε θέλω εξουσία.Αλλά όταν λες στον εκμεταλλευτή «ξες,κάτι,δε σε θέλω,δε θέλω καν να υπάρχει το πόστο σου»,τι,θα συμφωνήσει και θα πει «οκ παίδες,ας ζήσουμε χωρίς εξουσία,θα δώσω όλα τα προνόμια και τη χλίδα που έχω»?Δεν το νομίζω.Γι’αυτό πολύ απλά,αν θες να εξαλείψεις την εξουσία,θα πρέπει να εξαλείψεις και τους τελευταίους που κατέχουν αυτές τις θέσεις.Οπότε ναι,χτυπάω τα άτομα,χωρίς καμία τύψη.Γιατί αυτοί αποτελούν την προσωποποίηση της εξουσίας,γιατί αυτοί είναι συνειδητά εξουσιαστές.Δεν είναι λύση το να σκοτώσω έναν εκμεταλλευτή,είναι λύση το να πάνε στο διάολο όλοι τους.
Btw,δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου στο τέλος.Αμύνομαι,δεν επιτίθεμαι.Ασκώ βία (και καταπιέζω όπως λες) επειδή αναγκάζομαι να το κάνω,όπως και ο κάθε αμυνόμενος (που έχει σώας τας φρένας και δεν υπομένει τις σφαλιάρες επειδή πιστεύει ότι μετά γι’αυτό θα τρώει χαβιάρι στον παράδεισο).
Ιοκάστη έγραψε:Δεν το λέω για σένα συγκεκριμένα μιας και δεν ξέρω τι κάνεις και τι δεν κάνεις, όμως οι περισσότεροι άνθρωποι (όχι όλοι, μην σκαλώσουμε στις λέξεις πάλι) απλά γκρινιάζουν γιατί τους ξινίζουν όλα όμως μιας και δεν έχουν καμία αντιπρόταση κάθονται στα σπιτάκια τους και βλέπουν τηλεόραση. Δικαίωμά τους βέβαια (αν και συμφωνώ με αυτό που είπες «Η σιωπή και η αδιαφορία αποτελεί επίσης συνενοχή» και αυτοί είναι και σιωπηλοί ουσιαστικά και αδιάφοροι). Το χειρότερο όμως στην συμπεριφορά τους είναι που ενώ οι ίδιοι δεν κάνουν τίποτα απολύτως, κατακρίνουν τον άλλον που προσπαθεί να κάνει κάτι (έστω κι αν αυτό που προσπαθεί να κάνει δεν είναι και το πιο αποτελεσματικό).
Συμφωνώ 100% σ’αυτό.Και η ίδια όμως το λες ότι αυτοί γκρινιάζουν γενικά και αόριστα περί ανέμων και υδάτων.Εγώ διαμαρτύρομαι για τις ΜΚΟ για συγκεκριμένους λόγους που έχω αναφέρει (πρώτον,γιατί όχι απλά δεν αποτελούν λύση,αλλά διαιωνίζουν το πρόβλημα,καθώς «νταντεύοντας» τους λαούς του Τρίτου Κόσμου δεν τους δίνουν την ευκαιρία να εξεγερθούν από μόνοι τους αγανακτισμένοι και δεύτερον επειδή λειτουργούν ως «ναρκωτικά» για τους δυτικούς,καθησυχάζοντας τις συνειδήσεις τους ότι κάνουν κάτι,αποτρέποντας μ’αυτόν τον τρόπο την πραγματική δράση από μέρους τους)
patroklos έγραψε:1) Η επιβολή της ενημέρωσης ή η επιβολή της ισότητας σε ενοχλεί?
Ήμουν σαφής νομίζω.Έχω ταχθεί υπέρ της ενημέρωσης,η επιβολή γενικώς του οτιδήποτε μ’ενοχλεί.
patroklos έγραψε:Αν σέβεσαι την πιθανότητα για ελεύθερη βούληση, οι ανάγκες του πρέπει να εκπληρώνονται
http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamental_human_needs

και τα δικαιώματά του να προασπίζονται
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights
Οι ανάγκες μας υπάρχουν απ’τη φύση μας,τη βιολογία μας.Τα «ανθρώπινα δικαιώματα»,απ’την άλλη,τα έχουμε κατασκευάσει.
patroklos έγραψε:2) Άσε αυτό το παράδειγμα διότι η λογική του μου δίνει δικαίωμα πχ να σε δέσω σε ένα κρεβάτι ναρκωμένο με ενα ισχυρότατο ηδονικό κοκτέιλ , να σου κόψω τα χέρια και τα πόδια, να σου βγάλω τα μάτια, να σε ταίζω, ποτίζω και συντηρώ, και να σε αυτώνω στο μπρούμυτο κάθε μέρα στις 16¨00

Η συνέντευξή σου θα ήταν «δεν παραπονιέμαι , τουλάχιστον έχω την ευκαιρία της ανθρώπινης επαφής το απόγευμα , ενώ στις μοντέρνες πόλεις αποξενώνεσαι»
Το παράδειγμά σου,δυστυχώς,είναι ατυχές.Αν όπως λες μου κόψεις τα χέρια και τα πόδια και μου βγάλεις τα μάτια,όντως δε θα παραπονιέμαι,γιατί και ελεύθερο να μ’αφήσεις,η ζωή μου θα είναι ένα αφόρητο βάσανο.
patroklos έγραψε:Είναι απαραίτητο να γνωρίζεις την λύση του προβλήματος αν προτίθεσαι να αξιολογείς και να πετάς στα σκουπίδια προσπάθειες ενός μαθητή. Ξέρεις ότι το παίζεις δάσκαλος και δικαστής? Αν ναι, έχεις εκπαιδευτεί καταλλήλως?
Μα δε μίλησα ούτε για αξιολόγηση,ούτε για μαθητές,ούτε τίποτα.Έφερα ένα ωραιότατο παράδειγμα που αποδεικνύει το πώς δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις ποια είναι η λύση,για να γνωρίζεις ποια δεν είναι.Εκτός και αν μπορείς να βρεις κάτι λάθος στο παράδειγμά μου,τα υπόλοιπα είναι περιττά.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Η εξουσία διαφθείρει τον άνθρωπο.
Σε αυτό θα διαφωνήσω. Η εξουσία δε διαφθείρει κανέναν, απλώς σου παρέχει ένα μέσο για να αναδειχθεί ο πραγματικός σου εαυτός. Οι υπόλοιποι άνθρωποι απλώς ζουν υπό το πέπλο της αδοκίμαστης αρετής. Όπως είπε και ο John Milton: "I cannot praise a fugitive and cloistered virtue, unexercised and unbreathed, that never sallies out and sees her adversary, but slinks out of the race where that immortal garland is to be run for, not without dust and heat."
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Η εξουσία διαφθείρει τον άνθρωπο.
Σε αυτό θα διαφωνήσω.
Κι εγώ. Ο άνθρωπος διαφθείρεται απο την εξουσία και όχι το αντίθετο. Το αν θα και το πόσο εξαρτάται απο τον άνρθρωπο.

Όπως και θα διαφωνήσω και σε όσα λές για το μποικοτάζ L3o ΧΞΣ. Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα (αν και αν κάτσεις και καταγράψεις τα προιόντα της coca-cola (sprite,fanta,avra,tuborg) και άλλων μεγάλων εταιριών (neste, MIG(vivartia), αθηναϊκή ζυθοποιία) που καταναλώνεις σε ένα χρόνο θα εκπλαγείς με το χρηματικό ποσό). Το πρόβλημα είναι στο περιβάλλον. Απο τα προίόντα της coca-cola που καταναλώνεις σε ένα χρόνο, θα στερέψει ένα πηγάδι απο το οποίο ζούσανε άνθρωποι. Κάθε εταιρία έχει οικολογικό αντίκτυπο το οποίο αυξάνει όσο αυξάνει η παραγωγή της η οποία αυξάνει όσο αυξάνει η ζήτηση των προιόντων της. Και φυσικά μιώνεται όσο μειώνεται η ζήτηση, ειδάλως είναι ζημιογόνα.
Τώρα φυσικά και δεν αρκεί μόνο η δική σου προσπάθεια. Σε τι αρκεί μονο η δική σου προσπάθεια;
Δείτε φάση
[youtube]-79pX1IOqPU[/youtube]
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Lacidar έγραψε:ΥΓ: πραγματικά αδυνατώ να συλλάβω το γεγονός πως ο σκληρός πυρήνας του φόρουμ εναλάσσεται μεταξύ του εύθικτου, παρεξηγιάρη φλώρου και του ανοιχτόμυαλου πνευματώδη hardcore υλιστή φιλοσόφου.
ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: η παραπάνω φράση είναι προσβλητική για όλους τους συντελεστές του φόρουμ, και συνεχίζει τη μακρά συνήθεια του Lacidar να προκαλεί και να καταστρέφει συζητήσεις. Για το λόγο αυτό η συντονιστική ομάδα αποφάσισε τον οριστικό αποκλεισμό του.
ΣΥΜΕΙΩΜΑ ΜΕΛΟΥΣ: Η παραπάνω αφορμή και η ανειλικρίνεια πίσω απο αυτή είναι προσβλητική για όλα τα μέλη του φόρουμ, και συνεχίζει τη μακρά συνήθεια της συντονιστικής ομάδας να μας πρήζει τα συκώτια, με ανούσια "μαλώματα" και βλαμμένες "τιμωρίες" (ΜΠΟΥΧΑΟΧΥΑΟΧΥΑΟΥ τα μέλη τιμωρήθηκαν έλεγε ρε ο άλλος.. θα τρελάθώ!) όταν κάποιο μέλος μιλάει ωμά, χωρίς να χαιδεύει αυτιά. Αυτό όπως μας λένε και μας ξαναλένε, ενοχλεί την συζήτηση αλλα εγώ μόνο αυτούς εχω δει να ενοχλούντε και να παραπονιούντε. Ενοχλούταν κ ενα άλλο μέλος το οποίο όλως τυχαίως έγινε mod. Και φυσικά όταν μέλος της συντονιστικής ομάδας "παραπεσει" σε τέτοια παραπτώματα, δεν εμφανίζεται κανένα ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ (το οποίο θα παραμείνει εκεί για 24 ώρες και μετα θα διαγραφθεί) για να επαναφέρει την τάξη αφου το μέλος της συντονιστικής ομάδας τα χώνει καλα. Για να μην αναφέρω το ντου και το άθλιο χώσιμο που γίνεται απο το φόρουμ σύσωμο σε κάποιον χριστιανό που θα τύχει να μπεί, χωρίς φυσικά εκεί να ισχύουν οι κανονισμοί. Άλλωστε η αυτού μεγαλειώτης Αόρατο Κοπράνι (ναι έπεσα χαμηλά. Εκκούσια όμως) μας το έχει πει: "Κάθε φόρουμ είναι το τσιφλίκι του founder του." Επειδή λοιπόν το συκώτι μου πλησιάζει σε μέγεθος το πνευμόνι μου, με την συμπεριφορά των αρχών εδω μέσα (η οποία φυσικά και έιναι πολύ πιο χαλαρή απο άλλα φόρουμ, το οποίο όμως δεν έχει να κάνει γιατί δεν κρίνω κάτι σχεδόν ποτέ σχετικά με κάτι αντίστοιχό του) αποχωρώ απο το φόρουμ και απλά το δημοσιοποιώ. Ξέρω οτι δεν θα σας λείψω, μην τρέξετε να μου το πείτε.
Τουλάχιστον θα μπορούσατε να πείτε την αλήθεια: Ο Lacidar παιδιά μας έχει σπάσει τα νεύρα και κάνει όλο του κεφαλιού του στο τσιφλίκι μας γιαυτό παίρνει τον πούλο. Βαρεθήκαμε. (να προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι έιναι σε όλα λάθος γιατί όσα λεέι δεν είναι επιστημονικά)
Κι ένα τελευταίο: Αν κάποιο μέλος απο την συντονιστική πιστεύει οτι με όσα λέω παραπάνω αδικείται (εγώ το πιστεύω πάντως για 2-3 συντονιστές. 3 Τώρα που τους βλέπω παραπάνω ;) ) ας μην επιτρέψει στο μέλον να βγαίνει ανακοίνωση εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας αν σε αυτή δεν συμφωνεί.

Αυτά.
Παλιό, καλό και γαμω!
[youtube]M83r6b-zJ6s[/youtube]
Off Topic
Αν ποτε κανείς τίποτα: το username μου @gmail.com
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Σε αυτό θα διαφωνήσω. Η εξουσία δε διαφθείρει κανέναν, απλώς σου παρέχει ένα μέσο για να αναδειχθεί ο πραγματικός σου εαυτός. Οι υπόλοιποι άνθρωποι απλώς ζουν υπό το πέπλο της αδοκίμαστης αρετής. Όπως είπε και ο John Milton: "I cannot praise a fugitive and cloistered virtue, unexercised and unbreathed, that never sallies out and sees her adversary, but slinks out of the race where that immortal garland is to be run for, not without dust and heat."
Δε νομίζω ότι υπάρχει "πραγματικός εαυτός".Δεν είμαι και πολύ φαν του γνωστού τσιτάτου "find yourself/discover yourself".Διαμορφωνόμαστε ανάλογα με τις καταστάσεις.Απόδειξη?Η συμπεριφορά όσων βρίσκονται σε πόστα εξουσίας δεν είναι η ίδια σε όλους.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Δεν το εννοούσα από πλευράς finding oneself. Απλούστατα, όταν δεν έχεις εξουσία, είναι εύκολο να είσαι τίμιος ("είναι εύκολο να είσαι άγιος όταν ζεις στο βουνό"). Συνεπώς, όσο δεν έχεις εξουσία, η εντιμότητά σου είναι περιστασιακή (λόγω έλλειψης επιλογών). Μόνο όταν έχεις εξουσία θα φανεί αν είσαι όντως τίμιος, γιατί μόνο όταν έχει δοκιμαστεί μια αρετή είναι πραγματικά υπαρκτή. So, δε σε διαφθείρει η εξουσία, απλώς αποτελεί ένα μέσο για να αναδυθεί ο εαυτός σου.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Δεν το εχετε καταλαβει αλλα το θεμα δεν ειναι η φιλανθρωπια (ουμανισμος αν θελετε) αλλα το: Ελεημοσύνη vs Αλληλεγγύη. οποτε απο το πρωτο ποστ εισαστε αουτ. Καποιοι θεωρουν την πραξη της darkchild ως ελεημοσυνη (και αρχησανε το κραξημο) και αλλοι σαν αλληλεγγυη (αμπε αμπε κουρδισταν). Εγω θεωρω(βλεπω) την πραξη της μεσα στο γενικοτερο πλαισιο ζωης του συγχρονου φιλανθρωπου. Πρωσοπικα με την αυτογνωσια που με διακρινει δεν θα μπορουσα να πω οτι ειμαι φιλανθρωπος, ελεημον ή αλληλεγγυος ακομα και οταν δινω λεφτα νομιζω οτι ποιανομαι κοροϊδο. Ισως και να φταιει μια κουλτουρα που μου εχει περασει απο παλια οτι εγω ειμαι στην δυσκολη θεση και οχι οι αλλοι. (τα παιδικα μου τραυματα αλλη φορα).

Δεν θελω να μιλησω για την αφρικη και για τον τριτο κοσμο για την κατασταση τους εκει φταιμε και εμεις φταινε και αυτοι. Την στιγμη που γραφω αυτη τη γραμμη πεθαινει ενα παιδι απο ασιτεια.
Αλωστε ποσο μπορουμε να φταιμε εμεις (εδω στην ελλαδα) οταν το καλοσκεφτω πριν απο 40 χρονια δεν ειχαν αποχαιτευση στο χωριο μου και ζουσαν στο μεσαιωνα κυριολεκτικα. Το οτι δεν ζουμε τωρα στο μεσαιωνα φταινε τα δανεικα που χρωσταμε. Δεν θελω να αναφερθω στο πνευματικο μεσαιωνα της Ελληνικης μαζας.
Για αυτο ακριβως αφου ζω στην ελλαδα καλυτερα να μιλησω για ελεημοσυνη, φιλανθρωπια και αλληλεγγυη πρακτικα στην ελλαδα μεσα απο τα δικα μου Ματια.

Ελεημοσυνη:
Αυτοι που εχουν πραγματικα αναγκη και αξιζουν την ελεημοσυνη ειναι περηφανοι και δεν απλωνουν το χερι.
Αν τους δωσεις χρηματα ετσι τους φερνεις σε πολυ δυσκολη θεση, τους ισοπεδωνεις, αυτο που πραγματικα χρειαζονται ειναι βοηθεια, ειτε με την μορφη δανεικων (ακομα και αν ειναι αγυριστα), ειτε με την μορφη δουλειας (ακομα και αν η δουλεια τους δεν αξιζει τα χρηματα που περνουν) εστω και αν πουλανε χαρτομαντιλα για 50 λεπτα ή αν παιζουν μουσικη
αυτοι που σηκωνουν το χερι και οχλουν τον κοσμο ριχνοντας κορκοδειλια δακρυα, μεσα στον ηλεκτρικο, εξω απο εκκλησιες, σε σταθμους και σε φαναρια ή εχρονται στο γραφειο σου ειναι απατεωνες και τεμπελιδες και αν καποιοι αρχησανε τιμιοι καταληξανε ετσι.

Φιλανθρωπια:
Δουλεια για γυναικες εφοπλιστων και ιδιοκτητων ιδιωτικων καναλιων. Εκτιμω τους φιλοζωους που αγαπουν την ζωη οχι τους φιλοζωους που αγαπουν διποδα ζωα. (ειμαι μισανθρωπος αν δεν το καταλαβατε :D )
Η φιλανθρωπία είναι το κάλπικο νόμισμα της ελεημοσύνης Άγνωστος

Αλληλεγγυη:
αν ο σκοπος ειναι καλος ειμαι μεσα αλλα μην περιμενετε πολλα απο μενα κουραστικα και εγω οπως ο κμελλος :D







αποφθεγματα για την ελεημοσυνη

* Αμήν λέγω υμίν, εφ’ όσον εποιήσατε ενί τούτων των αδελφών μου των ελαχίστων, εμοί εποιήσατε” [Ματθ. 40] Ματθ.40
* Ει θέλεις τέλειος είναι, ύπαγε πώλησόν σου τα υπάρχοντα και δος πτωχοίς, και έξεις θησαυρόν εν ουρανώ, και δεύρο ακολούθει μοι” [Ματθ. ιθ’21] Ματθ.ιθ'21
* Εκείνος που ελεεί φτωχό, δανείζει τον Θεό Καρκαβίτσας
* Εν σε υστερεί. Υπαγε, όσα έχεις πώλησον και δος πτωχοίς, και έξεις θησαυρόν εν ουρανώ, και δεύρο ακολούθει μοι, άρας τον σταυρόν” [Μαρκ. ι’21] Μαρκ.ι'21
* Η ελεημοσύνη διαφθείρει και εκείνον που παίρνει. Επίσης δε λύνει το πρόβλημα, γιατί το μόνο που κάνει: αυξάνει τη ζητιανιά Ντοστογέφσκι Φ.
* Η ελεημοσύνη είναι η τελειότητα και το στόλισμα της θρησκείας Άδισσον
* Η ελεημοσύνη είναι προσευχή Ουγκώ
* Η ελεημοσύνη είναι το αλάτι του πλούτου
* Η ελεημοσύνη και η ευεργεσία γεννάνε περισσότερη κατανάλωση, παρά εξαλείφουν ανάγκες Κλιουτσέφσκι Β.
* Η ελεημοσύνη μερικές φορές θυμίζει τον τυφλό που έχει κακό οδηγό. Τα λεφτά που μοιράζονται απερίσκεπτα μπορούν να κάνουν κακό αντί καλού, παρασύροντας εκείνους που ωφείλονται από την ευεργεσία αποκλειστικά προς την ξενοιασιά και τεμπελιά Άγνωστος
* Η ελεημοσύνη υψώθηκε ως μεγάλη αρετή εξ αιτίας του χαμηλού επιπέδου της εντιμότητας των ανθρώπων Σααντί
* Η ελεημοσύνη, η αγάπη και η νηστεία αγιάζει τον άνθρωπο, τον πλουτίζει και σωματικά και ψυχικά Κοσμάς ο Αιτωλός
* Η μετάνοια χωρίς ελεημοσύνη είναι νεκρή και χωρίς φτερά Ιωάννης ο Χρυσόστομος
* Η πρώτη θυγάτηρ του Θεού είναι η ελεημοσύνη, αυτή η ελεημοσύνη κατέπεισε τον Θεό και έγινε άνθρωπος, για να σώσει τον άνθρωπον Ιωάννης ο Χρυσόστομος
* Η συμπόνια δεν είναι και πολύ σπουδαία ελεημοσύνη Λίχτεμπεργκ Γ.
* Η φιλανθρωπία είναι το κάλπικο νόμισμα της ελεημοσύνης Άγνωστος
* Μη γνώτω η αριστερά σου τι ποιεί η δεξιά σου Βίβλος
* Μόνο όποιος δώσει θα χαρεί Γκαίτε
* Ο έχων δύο χιτώνας μεταδότω τω μη έχοντι, και ο έχων βρώματα ομοίως ποιείτω” [Λουκ. γ’11] Λουκ.γ'11
* Ο πλούσιος μπορεί να δικαιωθεί με την ελεημοσύνη, αλλά και ο φτωχός με τη υπομονή Ιωάννης ο Χρυσόστομος
* Ο Χριστός δε ντρέπεται να απλώσει το χέρι του να πάρη λίγη ελεημοσύνη του πτωχού, και ντρέπεσαι συ να απλώσεις το χέρι να δώσεις λίγον αργύριον ή και άρτον; πόσης εντροπής Ιωάννης ο Χρυσόστομος
* Οίκτος είναι η ελεημοσύνη που δίνουμε στους ενόχους Σάνδη Γεωργία
* Όποιος ελεεί το φτωχό δανείζει το Θεό, με βέβαιη επιστροφή του δανείου του Ιωάννης ο Χρυσόστομος
* Οσάκις ελεώ δεν αισθάνομαι ότι δίνω, αλλά ότι αποδίδω Παλαμάς Κωστής
* Πάντα όσα έχεις πώλησον και διάδος πτωχοίς, και έξεις θησαυρόν εν ουρανώ, και δεύρο ακολούθει μοι” [Λουκ. ιη’22] Λουκ.ιη'22
* Πρέπει να ελεεί κανείς τη φτώχεια, αλλά όχι να υποθάλπει την αργία Πλούταρχος
* Πρόλαβε την ελεημοσύνη αποτρέποντας τη φτώχεια. Να βοηθάς όποιον έχει προβλήματα με μια προσφορά, με κάποια χρήματα, μαθαίνοντάς του μια τέχνη ή βρίσκοντάς του δουλειά για να ζήσει μια έντιμη ζωή και να μην πέσει στη σκληρή μοίρα της ζητιανιάς. Αυτό είναι το ψηλότερο σκαλί αλλά και το ζητούμενο στη χρυσή κλίμακα της ελεημοσύνης Μαϊμονίδης
* Προσήλθε αυτώ γυνή αλάβαστρον μύρου έχουσα βαρυτίμου, και κατέχεεν επί την κεφαλήν αυτού ανακειμένου. Ιδόντες δε οι μαθηταί αυτού ηγανάκτησαν λέγοντες. Εις τι η απώλεια αύτη; ηδύνατο γαρ τούτο το μύρον πραθήναι πολλού και δοθήναι τοις πτωχοίς. Γνους δε ο Ιησούς είπεν αυτοίς. Τι κόπους παρέχετε τη γυναικί; Εργον γαρ καλόν ειργάσατο εις εμέ. Πάντοτε γαρ τους πτωχούς έχετε μεθ’ εαυτών, εμέ δε ου πάντοτε έχετε” [Ματθ. κε’7-11] Ματθ.κε'7-11
* Πωλήσατε τα υπάρχοντα υμών και δότε ελεημοσύνην. Ποιήσατε εαυτοίς βαλλάντια μη παλαιούμενα, θησαυρόν ανέκλειπτον εν τοις ουρανοίς, όπου κλέπτης ουκ εγγίζει ουδέ σης διαφθείρει. Οπου γαρ εστιν ο θησαυρός υμών, εκεί και η καρδία υμών έσται” [Λουκ. 33-35] Λουκ.33-35
* Σου δε ποιούντος ελεημοσύνην, μη γνώτω η αριστερά σου τι ποιεί η δεξιά σου Ευαγγέλιο
* Στην ευεργεσία δεν υπάρχει υπερβολή Μπέικον Φράνσις
* Τίποτα άλλο δεν αποκαλύπτει τόσο το πλούτο της ψυχής, όσο οι χρονίως άδειες τσέπες Μάμτσιτς Μ.
* Το έλεος προστάζει ο Θεός, όπως και να το λέει Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Κάποιες δημοσιεύσεις του νήματος μεταφέρθηκαν εδώ γιατί ήταν μια εκτός θέματος σοβαρή συζήτηση.


Συγγνώμη αν προκλήθηκε αναστάτωση. Όπως γράφω και στο άλλο νήμα, αν υπάρχουν αντιρρήσεις δεν έχετε παρά να μου το πείτε για να τροποποιήσω ό,τι χρειαστεί.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Blue Dog
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2010 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Άλλο αυτό και άλλο το να μηδενίζουμε την αξία της και να απαξιώνουμε αυτούς που την ασκούν.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί η φιλανθρωπία πρέπει να θεωρείται ανταγωνιστική του αγώνα για κοινωνική αλλαγή.
Γιατι σε γενικες γραμμες η πλειονοτητα των πραττοντων ελεημοσυνη αναγουν την πραξη τους αυτη σε λυση του συνολικου προβληματος καθιστωντας τον αγωνα για κοινωνικη αλλαγη αχρηστο.
Blue Dog
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2010 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Funny,υπάρχει ακριβώς ένα ωραιότατο συνθηματάκι που χρησιμοποιούμε που σου δίνει την απάντηση: «Κάτω οι πάνω,πάνω κανείς». Είμαι πεπεισμένος ότι όλοι μας σε θέσεις εξουσίας,θα ήμαστε,περισσότερο ή λιγότερο,καθίκια.Η εξουσία διαφθείρει τον άνθρωπο.Γι’αυτό και δε θέλω εξουσία.Αλλά όταν λες στον εκμεταλλευτή «ξες,κάτι,δε σε θέλω,δε θέλω καν να υπάρχει το πόστο σου»,τι,θα συμφωνήσει και θα πει «οκ παίδες,ας ζήσουμε χωρίς εξουσία,θα δώσω όλα τα προνόμια και τη χλίδα που έχω»?Δεν το νομίζω.Γι’αυτό πολύ απλά,αν θες να εξαλείψεις την εξουσία,θα πρέπει να εξαλείψεις και τους τελευταίους που κατέχουν αυτές τις θέσεις.Οπότε ναι,χτυπάω τα άτομα,χωρίς καμία τύψη.Γιατί αυτοί αποτελούν την προσωποποίηση της εξουσίας,γιατί αυτοί είναι συνειδητά εξουσιαστές.Δεν είναι λύση το να σκοτώσω έναν εκμεταλλευτή,είναι λύση το να πάνε στο διάολο όλοι τους.
Για να εξαλειψεις την εξουσια το δυσκολο ειναι να εξαλειψεις την αναγκη για εξουσια.
Η δυσκολια της συνημοσυνης με τους νοσφιστες ανωτερων ποστων ωχρια (αν ξερεις να χειριζεσαι καλασνικοφ..) μπροστα στη δυσκολια του να δημιουργησεις κοινωνικα μορφωματα εχεθυμα και ουσιαστικα ελευθερα απο ερεισματα παντος τυπου, -πατερναλιστικα, λαικιστικα, παπαδιστικα και μαμαδιστικα.. Για οσο οι ανθρωποι θα συμπεριφερονται σα ζωντιμια, μαζες που τρεχουν πισω απο το χερι που τα ταιζει αντι να το δαγκωσουν και να παρουν το φαι που τους αναλογει, για οσο ο Ψωμιαδης και ο Μπερλουσκονι θα θεωρουνται ισοδαιμονες και το τουνελ αδιεξοδο, η ιδια η κοινωνια θα γεννοβολα εξουσιαστες και προβατα σαν κουνελα. Η προσωποποιηση της εξουσιας ειναι ο ιφιαλος του σκυμμενου κεφαλιου και της μωρουδιακης σκεψης και δρασης.
Α δε θες εξουσια ψαξε για ελευθερια.
Απάντηση