Επιτρέπονται οι χριστοπαναγίες σε έναν άθεο;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι συνηθεις βλασφημες βρισιες ειναι χρησιμες και εγω τις εξηγω ως αποδειξη της ουσιαστικης αθειας που διακατεχει την ζωη του "μέσου" ελληνα.

Σεξ με τα θεια ( γαμω θεο χριστο παναγια) δηλωνει προσβολη στα πιστευω στην συμεριφορα που συνηθως ειναι και η πιο αδιαλλακτη πρακτικα πχ. what we stand for ( πιστη στα αφηρημενα θεια)

Σεξ με την μανα, μπασταρδο κτλ ειναι λιγο πιο προσωπικη βρισια αφου χτυπα στον υποτιθεμενο δεδομενο συναισθηματισμο με την μητερα

σε εναν αθεο επιτρεπετε να φτυσει στα μουτρα, να πεταξει καμια ντομάτα
σε εναν λιγο πιο υπεροπτη χρυσοποίκιλτο παπά.
και ειδικα σε υπάλληλους της εκκλησιας να αναφωνησει περιλαμπρα ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΑΣ

εμπλεκετε αυτοματισμος της ανατροφης με το "βηχει καποιος" αντιδραση "χριστός!"
δυσκολα αναιρειται
ή κατι αποτομα ακραιο συμβαινει "τρακαρισμα" αναφωναζεις "παναγι... αααα" ή "χριστεμου"....

το παλευουμε οχι γιατι πρεπει αλλα γιατι ειναι ακομψο σαν ιδεα
σε μενα εχει καταληξει να βγαινει "χριστογαμήδι" ή " .....τηνπαναγιαμουαναποδα..."

---------------------------------------------------
Για αυτο εχει μεγαλη σημασια να καταργηθουν τα θρησκευτικα στο δημοτικο

ειναι το όλο θεμα βαθυτερο και πιο sinister
απο μια απλη βρισια
ειναι θεμα υποβολης/συνηθειας
και στην συνειδητοποιημενη αντιδραση δεν αποσπασαι ευκολα...

αξιζει τα χειροτερα δυνατα το συστημα των παπαδων για την ακραια χειριστικη τους παρουσια
αξιζουν τα χειροτερα οι μεσαζοντες πολιτικοι που τους στηριζουν
αξιζουν τα χειροτερα το πληθος που τους ανεχεται και τους στηριζει-ψηφιζει

οποτε τί διαμαρτυρόμαστε?
κοιτάχτε γυρω σας.
μας εφαγε το παράπονο των collateral damaged

υποταγη και αταξια 2000 χρονια τωρα..
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Good points, και καταλαβαίνω τι λες, απλώς εγώ αναρωτιέμαι μήπως η έννοια του "κακού" στα σκατά είναι hardwired στον εγκέφαλό μας και όχι κάτι πολιτισμικά επίκτητο. (Δηλαδή, αν έπαιρνες έναν ερημίτη, ισχυρίζομαι ότι θα είχε επινοησει μια δική του λέξη για τα σκατά, και θα τη χρησιμοποιούσε από δική του πρωτοβουλία ως βρισία όταν θύμωνε, χωρίς να του έχει πει κάποιος ότι αυτή η λέξη/έννοια είναι "κακή".)
Could be, δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Ομολογώ ότι φαντάζει λογικό και πιθανό, αλλά σίγουρα με επηρεάζει η ανατροφή μου όπου τα σκατά είναι "κακά".
noxteryn έγραψε:Για παράδειγμα, όλοι οι χιμπατζήδες όταν θυμώνουν, σου πετάνε σκατά (και έχουν εκπληκτική ευστοχία).
Όλοι οι άγριοι χιμπατζήδες πετάνε μεταξύ τους σκατά, ή όλοι οι χιμπατζήδες εργαστηρίου/τσίρκο/zoo πετάνε στους ανθρώπους σκατά?

Οι σκύλοι (και οι εξημερωμένοι) και τα λιοντάρια π.χ. κυλιούνται στα σκατά (υποτίθεται ότι το κάνουν για να αλλοιώσουν την οσμή τους και να μην τους "μυρίζονται" τα θηράματα, αλλά αυτό είναι μια ανθρώπινη εικασία), ορισμένοι σκύλοι τρώνε σκατά. Μάλλον αν μιλούσαν δεν θα έβριζαν σκατολογικά. Βέβαια, μοιάζουμε περισσότερο με τους χιμπατζήδες παρά με τους σκύλους.

Αλλά μιλάμε off the top of our heads. Καλά θα κάνουμε να διαβάσουμε λιγάκι επί του θέματος (πού καιρός...).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
oniome
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010 21:57
Όνομα Ιστότοπου: onion omelet
Επικοινωνία:

Έχω παρατηρήσει ότι πιο συχνά ακούω τις χριστοπαναγίες να ξεστομίζονται από ένθεους παρά από άθεους.
Ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια είναι το ερωτικό του Πανούση, όπου το γαμώ το χριστό αποτελεί και την ύστατη σπαρακτική προσπάθεια να γίνει πιστευτός για τα αισθήματά του.
Χρησιμοποιώ τις χριστοπαναγίες γιατί είναι από τις πιο απολαυστικές βρισιές που μπορείς να πεις π.χ. σε ένα τρακάρισμα όταν σε πνίγει το δίκιο. Νομίζω το γαμώ την παναγία σου έχει μεγαλύτερη δύναμη από το καργιόλα, μαλάκα, ειδικά αν πέσεις σε θεούσα/θεούσο την έκανες λαχείο, θα γίνει έξαλλη/ος (-και εμένα προσωπικά θα μου φτιάξει τη μέρα).
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το "γαμώ την παναγία σου" είναι βρισιά στα ώτα των θεοσεβούμενων, αλλά πρέπει να πω ότι το θέμα είναι παρεξηγημένο.
Οι θεούσοι νιώθουν απέχθεια για την ερωτική πράξη. Εξ ού και η κατάταξη στις ύβρεις.
Αντιθέτως, για τους υγιείς σκεπτόμενους άθεους, το σέξ είναι μια υπέρτατη απόλαυση, ένας ύμνος στον άλλον και την προσωπικότητά του.
Οπότε όταν λες "γαμώ την παναγία σου", στην ουσία απευθύνεις έναν ύμνο προς το πρόσωπο που οι θεούσοι υμνούν επίσης, αλλά με τον δικό τους τρόπο.
Και έτσι είμαστε όλοι αγαπημένοι. :harp:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Όλοι οι άγριοι χιμπατζήδες πετάνε μεταξύ τους σκατά, ή όλοι οι χιμπατζήδες εργαστηρίου/τσίρκο/zoo πετάνε στους ανθρώπους σκατά
Οι άγριοι. Πετάνε και αυτοί του ζωολογικού κήπου (υπάρχουν κάμποσα videos στο YouTube), αλλά για τους εργαστηριακούς δεν ξέρω, μιας και έχουν καλές σχέσεις με τους trainers και διδάσκονται "καλούς τρόπους".

Ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι το κάνουν και κάποια παιδιά πολύ μικρής ηλικίας.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

οι χριστοπαναγιες επιτρεπονται διοτι ειναι πατροπαραδοτο εθιμο! :P
αν μαλιστα εισαι κεφαλλονιτης πρεπει πρωτος να μπαινει ο αγιος (τρομαρα του) γερασιμος!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αυτόν τον κόβετε για άθεο ή για πιστό χριστιανό; :mrgreen:

[youtube]MPa34DIZxI0[/youtube]
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο συγκεκριμενος μπορει να ναι οντος υδραυλικος και λογικο να εχει νευρα την ωρα της δουλειας,
τωρα αυτος που τραβαει βιντεο τι ρολο βαραει ειναι αλλο θεμα


σημερα με εβρισαν και εμενα χριστοπαναγιες και η φαση ειναι οτι το ατομο αυτο εβαλε αλλο ατομο να με βρισει και μαλιστα ειναι βαθυθρησκευομενο με εκκλησιες νηστειες και τα σχετικα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχήν οι Χριστοπαναγίες δεν επιτρέπονται σε κανέναν άθεο η ένθεο γιατί υπάρχει νόμος περί εξύβρισης των Θείων αλλά στην Ελλάδα οι νόμοι ψηφίζονται για να μην εφαρμόζονται οπότε αν βρίσεις τα Θεία μάλλον δεν θα σε πειράξει κανείς ,γι αυτό όλος ο κόσμος βρίζει τέτοιες βρισιές ,αρκεί βέβαια να μην σε ακούσει κανένας θρήσκος αστυνομικός.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα συνείδησης του καθενός. Άμα κάποιος το κάνει για πλάκα και τον ευχαριστεί εγώ δεν είμαι δα και πατέρας του για να τον νουθετήσω . Αυτός ας κρίνει από μόνος του και ας κάνει. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι γελοιοποιείται. Εγώ δεν βρίζω Χριστοπαναγίες πάντως γιατί έτσι κάνεις και άσχημη εντύπωση . Αν είναι εν βρασμώ ψυχής κανείς δεν σε παρεξηγεί όμως. Ακόμη και οι περισσότεροι Χριστιανοί θα σε δικαιολογήσουν αν είσαι εξοργισμένους αρκεί βέβαια να μην ξέρουν ότι είσαι άθεος.
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Εμένα μού αρέσουν ρε γαμώτο, και μου πιάνεται πολύ όταν ρίξω καμιά χριστοπαναγία!
Προσπαθώ όμως να το εκμηδενίσω, απλά και μόνο για να μη δίνω παραπάνω αξία στα ήδη υπερτιμημένα αυτά -ιστορικά ή μυθικά- πρόσωπα.
Προσπάθειες να λεω "γαμω τη Κβαντική/Αστρονομία/Θερμοδυναμική μου" , δυστυχώς δεν έχουν ευοδώσει.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο θείος ενός γνωστού μου ήταν βοσκός στα βουνά της Κρήτης , μεγάλος σε ηλικία , και βλαστημούσε πολύ .

Μια μέρα του έτυχε μια αναποδιά και άρχισε να βλαστημάει θεό και τους αγίους ......: γαμώ τον θεό σου και την παναγία σου , γαμώ την αγία Ελένη ,τον αγιο Πέτρο , γαμώ τον αγιο Παύλο και τον αγιο Αθανάσιο ........ έλεγε έλεγε έλεγε ....ώσπου σε κάποια στιγμή δεν είχε εύκαιρο κανένα όνομα και λέει
ΓΑΜΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ :D
Άβαταρ μέλους
exadaktylos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010 23:11
Όνομα Ιστότοπου: ο δρόμος
Επικοινωνία:

stratos έγραψε:Ο θείος ενός γνωστού μου ήταν βοσκός στα βουνά της Κρήτης , μεγάλος σε ηλικία , και βλαστημούσε πολύ .

Μια μέρα του έτυχε μια αναποδιά και άρχισε να βλαστημάει θεό και τους αγίους ......: γαμώ τον θεό σου και την παναγία σου , γαμώ την αγία Ελένη ,τον αγιο Πέτρο , γαμώ τον αγιο Παύλο και τον αγιο Αθανάσιο ........ έλεγε έλεγε έλεγε ....ώσπου σε κάποια στιγμή δεν είχε εύκαιρο κανένα όνομα και λέει
ΓΑΜΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ :D
...και κτηνοβάτης ο θείος άμα τσαντίζεται...
We declare our right on this earth to be a human being, to be respected as a human being, to be given the rights of a human being in this society, on this earth, in this day, which we intend to bring into existence by any means necessary. - Malcolm X
Απάντηση