Δηλώνουμε άθεοι! Είμαστε όμως?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Madmen60

Μεταφορικά μπορώ να καταλάβω προφανώς τι εννοείς, όμως θεωρώ κι εγώ πως είναι άστοχος ο παραλληλισμός. Δεν μ’αρέσει να διευρύνω την έννοια του θεού και να την κοτσάρω παντού.

Όμως η ιδέα πίσω από το ερώτημα είναι καλή, οπότε:

Δεν θεωρώ πως η πλειοψηφία των ατόμων θεοποιεί αυτά που αναφέρεις.

Τώρα το ότι κάποιοι σκαλώνουν με μόδες, βλακείες κλπ, είναι δικό τους πρόβλημα κατά την γνώμη μου. Αν κάποιος θέλει να βρει τρόπο να είναι πρόβατο κάπου είναι πολύ εύκολο να βρει. Η έλλειψη παιδείας δεν είναι πια καλή δικαιολογία, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Ελεγχόμενη είναι η μάζα όταν δεν ψάχνει παραπάνω κάποια θέματα, τότε καλά να πάθει…

Όλα είναι θέμα επιλογών, μπορεί ο καθένας αν θέλει να πάει να ζήσει μαζί με την φυλή που ανέφερες (ή με τόσες άλλες παρόμοιες που υπάρχουν). Θέλει όμως;

Όσο για τους U2, το να ενθουσιάζεσαι με την μουσική και την συναυλία δεν σημαίνει με κανέναν τρόπο πως τους ανάγεις σε θεούς ή οτιδήποτε σχετικό.
Θέλω να πω λοιπόν, ότι η ελευθερία από την θρησκεία, δεν μας καθιστά και πραγματικά ελεύθερους ούτε καλλίτερους από αυτούς που πιστεύουν, και μόνο με συνεχή προσπάθεια μπορούμε να βελτιώσουμε την ζωή μας.
Σ’αυτό συμφωνώ απολύτως.

@dtango
Διαβάζω τα πάντα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.. Μάλλον διαφέρεις από τους άλλους άθεους απλά στο ότι στραβώνεσαι όταν τα διαβάζεις…

@Kmellos
Δεν κολλάμε στις λέξεις, είναι κακό όμως να θεωρούμε πως ο παραλληλισμός ήταν άκυρος; Και προσωπικά το θεωρώ αυτό γιατί η ερώτηση ήταν περισσότερο κυριολεκτική όπως τέθηκε παρά μεταφορική…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

madmen60 έγραψε:Δηλώνουμε άθεοι! Είμαστε όμως? Μήπως κάποιους θεούς δεν μπορούμε ποτέ να τους εξαφανίσουμε από την ζωή μας?
Μήπως βγάλαμε την ταμπέλα του χριστιανού αλλά υπάρχει μία ταμπέλα που δεν μπορούμε να βγάλουμε ποτέ? (ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ)
Με θεό το (ΧΡΗΜΑ) μπορούμε να απαλλαγούμε από τέτοιο θεό? δεν τον νομίζω!
Έχει και πολλές θεότητες οι αγίους για βοηθούς (ΜΟΔΑ, ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ,ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ,ΚΛΠ) Σήμερα αυτή η θρησκεία είναι στο απόγειο της, και εμείς φανατικοί πιστοί . Δείτε κάποια πραγματάκια που βρήκα και μετά πέστε μου την γνώμη σας αν είμαστε τελικά πραγματικά άθεοι οι απλώς αλλάξαμε θεό?

Αθεοι? μπορουμε ανετα και θέλουμε ξεκάθαρα

Αθρησκοι? επίσης μπορουμε αν και ειναι περιπλοκο και μπερδεμένο,

Απιστοι? δύσκολο και μη επιθυμητό. Πολλές φορές προβληματικό. Σπανίως η προσωποποιηση της μεταφυσικης ελευθεριας, αλλα για λιγους , ελάχιστους και με κόστος

evidence-based belief το καλό
faith-based belief το άχρηστο και κακό
in good faith το αναγκαιο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

:text-+1:
Off Topic
Πως θα το μεταφράζαμε στα ελληνικά, δεδομένου ότι το πίστη είναι η συνήθης μετάφραση και για το faith και για το belief;

Πίστη βασισμένη σε στοιχεία, το καλό
Πίστη βασισμένη σε ?, το άχρηστο και το κακό
Καλοπιστία, το αναγκαίο.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Off Topic
Κάνεις το belief πεποίθηση.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Off Topic
Δεν είν' κακό.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Athenian
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010 20:59
Όνομα Ιστότοπου: Ελληνικό Αρχείο
Επικοινωνία:

Μάκης έγραψε:
Athenian έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Η γνώμη μου για το συγκεκριμένο θέμα είναι οτι οι περισσότεροι βρίσκονται ακόμα στο στάδιο του αγνωστικισμού (αν και δεν μου αρέσει ο συγκεκριμένος όρος).
Για να δηλώνει Άθεος κάποιος, θα πρέπει να έχει και τις κατάλληλες γνώσεις πιστεύω, ώστε να μπορεί να βασιστεί με στοιχεία στην φιλοσοφία του.
Εδώ συμφωνώ απολύτως μαζί σου και έχω επισημάνει ακριβώς το ίδιο σε άλλο θέμα. Εκεί που διαφωνούμε είναι το ότι δεν θεωρείς την Ατλαντίδα μύθο.....αλλά αυτά θα τα πούμε στο "Αυτοσυστηθείτε".
Καλημέρα φίλε Μακη. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν εννοεις το αρθρο στο Ελληνικο Αρχειο θα ηθελα να σου πω οτι ο λογος που το εβαλα, δεν ειναι για να πω που να πας να βρεις την χαμενη Ατλαντιδα ,αλλα για να διαβασεις την αφηγηση του Πλατωνα και του Κριτια για αυτην. Ασχολούμε δηλαδη με την λογοτεχνικη και φιλοσοφικη διασταση του θεματος. (εξ ου και το αρχαιο κειμενο που παρεθεσα)
συγνωμη για το off topik.
http://www.EllinikoArxeio.com
"And on the first day... Man created God..."
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Madmen60 εμένα πάντως πολύ μου αρέσει ο παραλληλισμός της πίστης του τραπεζικού συστήματος με την θρησκευτική πίστη ειδικά τώρα που το χρήμα είναι άυλο (πλαστικό) και θα συμπληρώσω ότι η πίστη στο χρήμα μπορεί να αποδώσει μεν ευημερία σε όποιον το κατακτήσει και μάλιστα σε αυτήν την ζωή, αλλά υπάρχουν και πολλοί πιστοί χαμένοι βλέπε χρηματιστήριο
Το ίδιο συμβαίνει και με την θρησκευτική πίστη, η προσευχή άλλες φορές πιάνει άλλες όχι :lol:
Νομίζω έγινα άθεος γιατί προσευχόμουν να μου μηδενίσει ο θεός το χρέος από τις κάρτες για να τις ξαναφορτώσω αλλά τίποτα ούτε φωνή ούτε ακρόαση, έτσι πίτσικα ότι πιο δυνατός θεός είναι οι τράπεζες. :lol:
N_C
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010 10:27
Όνομα Ιστότοπου: -

madmen60 έγραψε:Νομίζω έγινα άθεος γιατί προσευχόμουν να μου μηδενίσει ο θεός το χρέος από τις κάρτες για να τις ξαναφορτώσω αλλά τίποτα ούτε φωνή ούτε ακρόαση, έτσι πίτσικα ότι πιο δυνατός θεός είναι οι τράπεζες. :lol:
Ιδού η απάντηση:
"God wants you to be debt free!"
http://www.peterpopoffministries.com/index.php
Ναι ο γνωστός είναι (που ξεσκέπασε ο James Randi το 1986), αναγεννήθηκε από τις στάχτες του.

Από τη wikipedia: "As of August of 2010, Popoff has late night commercials on US channels advertising Miracle Water and Supernatural Debt Elimination."

Μήπως να το προτείνουμε στην κυβέρνηση; Να θαύμα που χρειάζεται. Θα καλυφθεί η τρύπα της Ελλάδας μαγικά!
Τί περιμένουμε λοιπόν;
:P
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Είναι απίστευτο το ότι ο συγκεκριμένος τσόγλανος ακόμα κονομάει απ' τα θρησκευόμενα κορόιδα.

Πάντως ο Peter Popoff και όλοι οι εκμεταλλευτές της αφέλειας κάποιων, μπορεί τελικά να κάνουν μακροπρόθεσμα καλό.
Πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των θρησκευόμενων που έγιναν άθεοι, άφησαν τη θρησκευτική πίστη για χάρη της λογικής.
Και η λογική λέει ότι η θρησκεία δεν είναι απαραίτητη για μία ηθική ζωή, αντίθετα πολλές φορές βλάπτει.
Η αηδιαστική συμπεριφορά του Popoff και των ομοίων του σίγουρα έχει οδηγήσει πολλούς σκεπτόμενους χριστιανούς να αμφισβητήσουν την αποτελεσματικότητα της θρησκείας σε ηθικό επίπεδο.
Απ' την άλλη, η πλειοψηφία των χριστιανών που διαπιστώνουν την απάτη θα πει ότι ο Popoff δεν είναι πραγματικός χριστιανός, και θα ξεμπερδέψει...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

N_C έγραψε:
madmen60 έγραψε:Νομίζω έγινα άθεος γιατί προσευχόμουν να μου μηδενίσει ο θεός το χρέος από τις κάρτες για να τις ξαναφορτώσω αλλά τίποτα ούτε φωνή ούτε ακρόαση, έτσι πίτσικα ότι πιο δυνατός θεός είναι οι τράπεζες. :lol:
Ιδού η απάντηση:
"God wants you to be debt free!"
http://www.peterpopoffministries.com/index.php
Ναι ο γνωστός είναι (που ξεσκέπασε ο James Randi το 1986), αναγεννήθηκε από τις στάχτες του.

Από τη wikipedia: "As of August of 2010, Popoff has late night commercials on US channels advertising Miracle Water and Supernatural Debt Elimination."

Μήπως να το προτείνουμε στην κυβέρνηση; Να θαύμα που χρειάζεται. Θα καλυφθεί η τρύπα της Ελλάδας μαγικά!
Τί περιμένουμε λοιπόν;
:P
Δεν ξέρω τι τρύπα μπορεί να μας κλείσει ο Popoff πάντως είναι σίγουρο ότι θα προσπαθήσει με όλοι του την καρδιά :lol:
Κάτι τέτοιοι τύποι μου θυμίζουν το Μάγο στον Αστερίχ που εκμεταλλεύονται την μωροπιστία του κάθε μαλάκα.
Νομίζω πάντως ότι δεν χρειάζεται να σκάμε και πολύ για την αφέλεια του κόσμου, υπήρχαν από την προϊστορία πιστεύω εξυπνότεροι, που εκμεταλλευόντουσαν τους αφελείς και πάντα θα υπάρχουν, και αυτό αφορά όλες τις μορφές των ανθρωπίνων σχέσεων από στην θρησκεία, την πολιτική, το εμπόριο, στης σχέσεις των ανθρώπων, κλπ, δεν μπορούμε να τους βοηθήσουμε στο να απαλλαγούν από τους εκμεταλλευτές, και μερικοί δεν θέλουν να το κάνουν ακόμα και αν το γνωρίζουν ότι τους εκμεταλλεύονται.
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Κατ'αρχάς το "οι άθεοι δεν πιστεύουν στον Γιαχβέ/Χριστό/Μωάμεθ/Βούδα/my ass επειδή έχουν έναν άλλο θεό όπως το χρήμα/η δόξα/τα υλικά αγαθά/my ass(με την άλλη έννοια αυτή τη φορά :D)" είναι ένα ηλίθιο σόφισμα των θεϊστών.Πολύ απλά κανείς δεν ξέρει ΟΛΟΥΣ τους άθεους ώστε να μπορεί να πει ότι δεν υπάρχουν γιατί όλοι τους απλώς έχουν αντικαταστήσει το "συμβατικό" θεό με κάποιον άλλο.Αλλά ακόμα και αν ίσχυε,συμφωνώ με τους προλαλύσαντες:όλα αυτά τα οποία υποτίθεται ότι "λατρεύουμε σαν θεούς",υπάρχουν αντικειμενικά και απλώς τα παρομοιάζουμε με θεούς.Οι θεοί των θρησκειών όμως,όχι.
Συμφωνώ φίλε μου! Όμως δεν είπα ότι όλοι οι άθεοι αντικατέστησαν τον θεό με κάτι άλλο, ο παραλληλισμός μου έγινε μόνο για να τονίσω την ανάγκη να πολεμήσουμε την επίδραση του καταναλωτισμού στην ζωή μας , και λέγοντας κατανάλωση, αναφέρομε σε κάθε μορφή της που ξεπερνάει την ανάγκη μας (σε τροφή, σε γνώση, σε διασκέδαση, κλπ)και φτάνει στην κατανάλωση για την κατανάλωση, και επειδή θεωρώ ότι στο μέλλον οι άνθρωποι θα αναγνωρίζονται σαν καταναλωτές μόνο. Οι ηγέτες των λαών έχουν ήδη αρχίσει να το ελέγχουν (τηλεόραση , εφημερίδες, κινηματογράφος, κλπ)ακόμα βλέπουμε ότι συγκροτήματα η τραγουδιστές που ήταν στην αρχή ριζοσπάστες με καθαρά επαναστατικές ιδέες, βλέπε U2, Dilan κλπ τώρα τα έχουν κάνει πλακάκια με τις κυβερνήσεις το ίδιο συμβαίνει παντού γύρω μας, θα μου πεις υπάρχει το διαδίκτυο! Ναι αλλά με την πληθώρα των πληροφοριών χάνετε η αλήθεια. Έχω φτάσει να μην πιστεύω τίποτα πια αν δεν το διασταυρώσω πολλές φορές και στο τέλος έχω και μία αμφιβολία. :D
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε: Μεταφορικά μπορώ να καταλάβω προφανώς τι εννοείς, όμως θεωρώ κι εγώ πως είναι άστοχος ο παραλληλισμός. Δεν μ’αρέσει να διευρύνω την έννοια του θεού και να την κοτσάρω παντού.

Όταν έγραψα -Δηλώνουμε άθεοι! Είμαστε όμως? Μήπως κάποιους θεούς δεν μπορούμε ποτέ να τους εξαφανίσουμε από την ζωή μας?
Μήπως βγάλαμε την ταμπέλα του χριστιανού αλλά υπάρχει μία ταμπέλα που δεν μπορούμε να βγάλουμε ποτέ? - έλεγα για την ταμπέλα του καταναλωτή αυτού που καταναλώνει για να καταναλώνει και ότι είναι κάτι που δεν μπορούμε να το βγάλουμε από την ζωή μας ,δεν λέω ότι κάθε άθεος βρήκε άλλο θεό στην κατανάλωση η στο χρήμα η στην μόδα κλπ.
Ιοκάστη έγραψε:Δεν θεωρώ πως η πλειοψηφία των ατόμων θεοποιεί αυτά που αναφέρεις.
Τώρα το ότι κάποιοι σκαλώνουν με μόδες, βλακείες κλπ, είναι δικό τους πρόβλημα κατά την γνώμη μου. Αν κάποιος θέλει να βρει τρόπο να είναι πρόβατο κάπου είναι πολύ εύκολο να βρει. Η έλλειψη παιδείας δεν είναι πια καλή δικαιολογία, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Ελεγχόμενη είναι η μάζα όταν δεν ψάχνει παραπάνω κάποια θέματα, τότε καλά να πάθει…
Νομίζω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων πραγματικά έχει αναγάγει την κατανάλωση στο σημαντικότερο πράγμα της ζωής του, δουλεύουμε ασταμάτητα για να βγάζουμε λεφτά για να τα καταναλώσουμε , δεν μας φτάνουν και δανειζόμαστε για να καταναλώσουμε, κάνουμε τα πάντα για να καταναλώσουμε, όμως ξεχνάμε να ζήσουμε, κάνουμε παιδιά και τα γεμίζουμε καταναλωτικά αγαθά ,όμως δεν τα βλέπουμε και δεν τα ζούμε, χάνουμε τις ωραίες στιγμές με αυτά, γιατί δουλεύουμε ασταμάτητα για να βγάλουμε λεφτά για να έχουμε να καταναλώσουμε, αν εσύ δεν το βλέπεις γύρω σου είσαι πολλή τυχερή-ρος.
Ιοκάστη έγραψε:Όλα είναι θέμα επιλογών, μπορεί ο καθένας αν θέλει να πάει να ζήσει μαζί με την φυλή που ανέφερες (ή με τόσες άλλες παρόμοιες που υπάρχουν). Θέλει όμως;
Δεν είπα να πας να ζήσεις με μια φυλή σε άγριες συνθήκες , δεν μπορούμε τώρα πια να ζήσουμε χωρίς τα καταναλωτικά αγαθά, απλώς οι συνθήκες ζωής τους με την αλληλεγγύη που είχαν τους καθιστούσε πιο αγνούς, η κατανάλωση για την οποία αγωνίζονταν όλοι μαζί αφορούσε τα απαραίτητα , δεν σκότωναν περισσότερα ζώα από όσα χρειαζόντουσαν (εμείς παράγουμε περισσότερα από όσα χρειαζόμαστε και όμως έχουμε παιδάκια και οικογένειες αστέγων να πεινάνε, και δεν μιλάω για την Αφρική αλλά μέσα στης πόλεις που είναι φρικτό να πετιούνται τόνοι από τροφές από εργοστάσια, σούπερ μάρκετ, μαγαζιά τροφίμων, και κάποιοι να πεινούν δίπλα μας .
Ιοκάστη έγραψε:Όσο για τους U2, το να ενθουσιάζεσαι με την μουσική και την συναυλία δεν σημαίνει με κανέναν τρόπο πως τους ανάγεις σε θεούς ή οτιδήποτε σχετικό.
Δεν μιλάω για απλό ενθουσιασμό αλλά για εκδηλώσεις λατρείας που ορισμένοι μάλιστα το παρακάνουν και νομίζω σε συναυλίες βλέπεις τις υστερικές τσιρίδες , τα κλάματα, τις λιποθυμίες, γενικά την υπερβολή, δεν βλέπω τίποτα περισσότερο από ένα ωραίο τραγούδι, μουσική , η ένα καλό ηθοποιό, ένα ωραίο έργο, αυτό και τίποτα άλλο, δεν τον θεωρώ σε τίποτα ανώτερο μου παρά μόνο ότι τραγουδάει η υποδύεται ένα ρόλο καλύτερα από ότι εγώ θα μπορούσα, αλλά αν τον έβαζα οποιονδήποτε από αυτούς δεν θα έκανε καλύτερα από εμένα μια στεγανοποίηση ας πούμε η μια αλλαγή βρύσης :lol:
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Απ' τη στιγμή που ο τρόπος σκέψης μας, άρα οι αποφάσεις μας και τα λάθη μας, βασίζονται στην παραδοχή ότι αυτός είναι ο κόσμος και τίποτε άλλο αναπόδεικτο, ναι είμαστε άθεοι. Αυτό σε καμία περίπτωση δε μας απαγορεύει να είμαστε ηλίθιοι, εξαρτημένοι ή ο,τιδήποτε άλλο αρνητικό. Σίγουρα πάντως η πρωτοκαθεδρία της λογικής έναντι του συναισθήματος είναι όπως συνηθίζω να λέω μια καλή αρχή. Το συναίσθημα δεν μπορεί να εξηγήσει τον κόσμο. Σαφώς μπορεί να τον επηρεάσει αλλά χωρίς την εξήγηση (επιστήμη) η προσπάθεια αυτή επηρεασμού είναι πολύ πιθανό να πέσει στο κενό.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση