Δηλώνουμε άθεοι! Είμαστε όμως?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Δηλώνουμε άθεοι! Είμαστε όμως? Μήπως κάποιους θεούς δεν μπορούμε ποτέ να τους εξαφανίσουμε από την ζωή μας?
Μήπως βγάλαμε την ταμπέλα του χριστιανού αλλά υπάρχει μία ταμπέλα που δεν μπορούμε να βγάλουμε ποτέ? (ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ)
Με θεό το (ΧΡΗΜΑ) μπορούμε να απαλλαγούμε από τέτοιο θεό? δεν τον νομίζω!
Έχει και πολλές θεότητες οι αγίους για βοηθούς (ΜΟΔΑ, ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ,ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ,ΚΛΠ) Σήμερα αυτή η θρησκεία είναι στο απόγειο της, και εμείς φανατικοί πιστοί . Δείτε κάποια πραγματάκια που βρήκα και μετά πέστε μου την γνώμη σας αν είμαστε τελικά πραγματικά άθεοι οι απλώς αλλάξαμε θεό?



Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όχι.Αυτή η αναλογία κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει.Κανένα από αυτά που αναφέρονται δεν επιτελεί τη λειτουργία που επιτελεί η έννοια του θεού και ο θεσμός της θρησκείας στο σύνολό τους,ούτε κανείς μας "λατρεύει" τη μόδα,ή ας πούμε το χρήμα όπως οι πιστοί λατρεύουν τους θεούς.

Άσε που ακόμη και αν το κάναμε κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί α)ότι το χρήμα δεν υπάρχει και β)ότι το να έχεις χρήμα δεν μπορεί να σου προσφέρει όντως μεγάλη βοήθεια και ελευθερία στη ζωή σου αν το έχεις σε ικανοποιητικές ποσότητες.

Τέλος αν ξεφύγουμε από το ειδικό θέμα του χρήματος και το πόσο με το να επιδιώκουμε να το έχουμε το "λατρεύουμε" θα πρέπει να πω ότι δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άθεος θα πρέπει για να τον πούν κάποιοι πραγματικά άθεο να μην θεωρεί τίποτα άξιο,σημαντικό,ακόμη και "ιερό" κατά κάποιον τρόπο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ το κουράσατε με το ποιος είναι άθεος και ποιος όχι. Άθεος είναι αυτός που απλά δεν πιστεύει σε κανένα θεό(Και όχι το χρήμα δεν είναι θεός με την ίδια έννοια που ορίστηκε η έννοια θεός-άθεος). Είναι ελεύθερος να είναι βιαστής, πρόβατο, σκατοψυχος, δικτάτορας, και ότι άλλο γουστάρει/γουστάρετε.
  ▲
▲ ▲
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε:Πολύ το κουράσατε με το ποιος είναι άθεος και ποιος όχι. Άθεος είναι αυτός που απλά δεν πιστεύει σε κανένα θεό(Και όχι το χρήμα δεν είναι θεός με την ίδια έννοια που ορίστηκε η έννοια θεός-άθεος). Είναι ελεύθερος να είναι βιαστής, πρόβατο, σκατοψυχος, δικτάτορας, και ότι άλλο γουστάρει/γουστάρετε.
Φοβάμαι ότι βρίσκεσαι σε λάθος νήμα.
Οι απόψεις για τον ορισμό του άθεου ατόμου καταθέτονται στο νήμα με τίτλο Ορισμός άθεου ατόμου.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Και εγώ φοβάμαι πως αυτό το νήμα είναι σε λάθος κατηγορία. Εκτος θέματος.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ φοβάμαι οτι κολλατε με τις λέξεις και δεν βλέπετε (ή τουλάχιστον δεν προσπαθήτε κάν να δείτε) το νόημα πίσω απο αυτές και το τι προσπαθεί ουσιαστικά να πεί ο madmen.

Νιώστε λίγο. Δεν γράφει λεξικό, συζήτηση κάνει.

madmen εγώ μαζί σου, το λέει και η υπογαφή μου :D
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

madmen60 έγραψε:Με θεό το (ΧΡΗΜΑ) μπορούμε να απαλλαγούμε από τέτοιο θεό? δεν τον νομίζω!
Έχει και πολλές θεότητες οι αγίους για βοηθούς (ΜΟΔΑ, ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ,ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ,ΚΛΠ).
Σημαντική ειδοποιός διαφορά:

Το χρήμα (=μέσον συναλλαγής μεταξύ των ανθρώπων) υπάρχει. Εμείς το φτιάξαμε, εμείς το χρησιμοποιούμε. Ο θεός (=υποτιθέμενη αιώνια και παντοδύναμη μεταφυσική οντότητα, δημιουργός και κυβερνήτης του κόσμου) δεν υπάρχει, εξ όσων γνωρίζουμε.

Όταν λέμε ότι "το χρήμα είναι θεός" μιλάμε μεταφορικά: εννοούμε ότι για κάποιους ανθρώπους είναι η βασική κινητήρια δύναμη και ο βασικός σκοπός της ζωής τους. Όταν λέμε ότι κάποιος "λατρεύει το χρήμα" εννοούμε ότι το έχει ως βασική επιδίωξη και αξία στη ζωή του. Η "λατρεία" αυτή και η θεώρηση αυτή ουδεμία σχέση έχει με την μεταφυσική πίστη.

Από εκεί και πέρα, αν συμφωνήσουμε όλοι ότι μιλάμε μεταφορικά, μπορούμε να συζητήσουμε για την επίδραση του χρήματος στην κοινωνία και τη συμπεριφορά των ανθρώπων, αφού όμως αλλάξουμε τον τίτλο του νήματος π.χ σε "Το χρήμα ως "θεός" στην καταναλωτική κοινωνία" (απαραιτήτως με εισαγωγικά το "θεός" εδώ γιατί είναι μεταφορικό) και το μεταφέρουμε στα "εκτός θέματος".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Κατ'αρχάς το "οι άθεοι δεν πιστεύουν στον Γιαχβέ/Χριστό/Μωάμεθ/Βούδα/my ass επειδή έχουν έναν άλλο θεό όπως το χρήμα/η δόξα/τα υλικά αγαθά/my ass(με την άλλη έννοια αυτή τη φορά :D)" είναι ένα ηλίθιο σόφισμα των θεϊστών.Πολύ απλά κανείς δεν ξέρει ΟΛΟΥΣ τους άθεους ώστε να μπορεί να πει ότι δεν υπάρχουν γιατί όλοι τους απλώς έχουν αντικαταστήσει το "συμβατικό" θεό με κάποιον άλλο.Αλλά ακόμα και αν ίσχυε,συμφωνώ με τους προλαλύσαντες:όλα αυτά τα οποία υποτίθεται ότι "λατρεύουμε σαν θεούς",υπάρχουν αντικειμενικά και απλώς τα παρομοιάζουμε με θεούς.Οι θεοί των θρησκειών όμως,όχι.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν έχω αντίρρηση να μεταφερθεί στα εκτός θέματος, ούτε το ερώτημα που θέτω πρέπει να το πάρουμε αυτολεξεί.
Το ερώτημα τέθηκε ρητορικά σαν αφορμή για συζήτηση.
Η αιτία ήταν η συναυλία των U2, βλέποντας όλους αυτούς τους ανθρώπους να έχουν αναγάγει "θεούς" το εν λόγω συγκρότημα, με έβαλε σε σκέψη γενικώς πως λειτουργούμε σαν άνθρωποι (διαφορετικά σαν μάζα από μονάδες)
Με τον ίδιο τρόπο είμαστε μια ελεγχόμενη μάζα, ας πούμε με την υστερία των ιών των εμβολίων, η με την πολιτική (νομίζουμε ότι ψηφίζουμε με δική μας επιλογή) ,με την μόδα (νομίζουμε ότι φοράμε ότι θέλουμε) και γενικά νομίζουμε ότι ελέγχουμε την ζωή μας.
Εμείς δε οι άθεοι έχοντας βγάλει το κοντρόλ της θρησκείας από την ζωή μας νομίζουμε πως ήμαστε ελεύθεροι περισσότερο από τους άλλους.
Και όμως τους πιο ελεύθερους τους είδα μια φορά στο ΣΚΑΙ, σε μία εκπομπή του BBC με μία φυλή δεν μπορώ να θυμηθώ από πού? αυτοί οι άνθρωποι ζούσαν κοινοβιακά, μοιράζονταν τα πάντα, πίστευαν στους θεούς τους ,αλλά όταν τους πήγαν σε βρετανική εκκλησία έδειξαν σεβασμό και αυτό που τους τάραξε περισσότερο, ήταν που οι νεότεροι έβαζαν τους γέρους στα γηροκομία.
Θέλω να πω λοιπόν, ότι η ελευθερία από την θρησκεία, δεν μας καθιστά και πραγματικά ελεύθερους ούτε καλλίτερους από αυτούς που πιστεύουν, και μόνο με συνεχή προσπάθεια μπορούμε να βελτιώσουμε την ζωή μας.
συγνώμη για το σεντόνι. :)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

madmen60 έγραψε:Θέλω να πω λοιπόν, ότι η ελευθερία από την θρησκεία, δεν μας καθιστά και πραγματικά ελεύθερους ούτε καλλίτερους από αυτούς που πιστεύουν, και μόνο με συνεχή προσπάθεια μπορούμε να βελτιώσουμε την ζωή μας.
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Η απαλλαγή από το κοντρόλ της θρησκείας δίνει έναν παραπάνω βαθμό ελευθερίας, αυτό είναι όλο.
madmen60 έγραψε:
Off Topic
συγνώμη για το σεντόνι. :)
Off Topic
μπα, ούτε καν μαξιλαροθήκη δεν ήταν. Έχουμε δει σεντόνια εμείς...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

madmen60 έγραψε:
Off Topic
συγνώμη για το σεντόνι. :)
Off Topic
Δες εδώ ένα σεντονάκι. Εχουμε και σεντονάκια σε έκδοση 7 PageDown, αλλά φοβάμαι μην σε τρομάξω.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Off Topic
Εχουμε και σεντονάκια σε έκδοση 7 PageDown, αλλά φοβάμαι μην σε τρομάξω.
Off Topic
οσονούπω ανοίγουμε είδη προικός...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

madmen60 έγραψε:Δηλώνουμε άθεοι! Είμαστε όμως?
στην πράξη φαινεται

οχι στην ελλαδα του τί δήλωσες και τί γράφει το χαρτί
-------------------------------------------------------------
και στην ελλάδα την ιδια ελλαδα του 1300 θρησκευτικα και του 1800 πολιτισμικα, εν ετει 2010

Μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός, γνῶτε ἔθνη καὶ ἡττᾶσθε.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός

Ἐπακούσατε ἕως ἐσχάτου τῆς γῆς,
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Ἰσχυκότες ἡττᾶσθε.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Ἐὰν γὰρ πάλιν ἰσχύσητε, καὶ πάλιν ἡττηθήσεσθε.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Καὶ ἣν ἂν βουλὴν βουλεύσησθε, διασκεδάσει Κύριος.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός,

Καὶ λόγον, ὃν ἐὰν λαλήσητε, οὐ μὴ ἐμμείνῃ ἐν ὑμῖν,
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Τὸν δὲ φόβον ὑμῶν οὐ μὴ φοβηθῶμεν, ουδ' οὐ μὴ ταραχθῶμεν.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Κύριον δὲ τὸν Θεὸν ἡμῶν, αὐτὸν ἁγιάσωμεν, καὶ αὐτὸς ἔσται ἡμῖν φόβος.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Καὶ πεποιθὼς ἔσομαι ἐπ' αὐτῷ, καὶ σωθήσομαι δι' αὐτοῦ.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Ἰδοὺ ἐγὼ καὶ τὰ παιδία, ἃ μοι ἔδωκεν ὁ Θεός,
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Ὁ λαὸς ὁ πορευόμενος ἐν σκότει, ἴδε φῶς μέγα.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Οἱ κατοικοῦντες ἐν χώρᾳ, καὶ σκιᾷ θανάτου, φῶς λάμψει ἐφ' ἡμᾶς.
Ὅτι μεθ΄ ἡμῶν ὁ Θεός.

Καὶ τῆς εἰρήνης αὐτοῦ οὐκ ἔστιν ὅριον,
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Καὶ καλεῖται τὸ ὄνομα αὐτοῦ, Μεγάλης Βουλῆς Ἄγγελος.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Θαυμαστὸς σύμβουλος.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Θεὸς ἰσχυρός, Ἐξουσιαστής, Ἄρχων εἰρήνης.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.

Πατὴρ τοῦ μέλλοντος αἰῶνος.
Ὅτι μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός.
-------------------------------------------

Κοντρα στον κατακτητη (conquistador) βαρβαρο στρατιώτη ανθρωπο του οποιου θεου
οπως περιγραφεται στο ποιημα ανωθι

ειμαστε αθεοι στην κλιμακα 9, διοτι μετραει και σε ριχτερ,, ΡΙΧΤΟΥΣ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:
Off Topic
Εχουμε και σεντονάκια σε έκδοση 7 PageDown, αλλά φοβάμαι μην σε τρομάξω.
Off Topic
οσονούπω ανοίγουμε είδη προικός...
Γιατί θα πρέπει, ρε παιδιά, να στραβώνομαι για να διαβάζω τα offtopic;
Αλλά μάλλον είμαι ο μόνος που τα διαβάζω μια και διαφέρω από τους υπόλοιπους άθεους. :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

εχει τεραστια διαφορα το να πιστευεις τυφλα σε κατι παραλογο απο το να γουσταρεις κατι.
δηλαδη τι σχεση εχει η πωρωση καποιου με την ομαδα του με την πιστη σε καποια θρησκεια? καμια απολυτως!

επισης η διαφορα του θεου με το χρημα ειναι εμφανης, αν και τα δυο ειναι δημιουργηματα του ανθρωπου το χρημα ειναι κατι το υπαρκτο ενω ο θεος κατι το φανταστικο.

ο αθεος αρνηται την υπαρξη καποιου ανωτερου ρυθμιστη, η "θεοποιηση" αγαθων ή προσωπων (αν και προσωπικα το βρισκω κατακριταιο) δεν ειναι το ιδιο πραγμα οσο και αν σκοπιμα καποιος θα ηθελε να το παρουσιασει ετσι.
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

themosk έγραψε:εχει τεραστια διαφορα το να πιστευεις τυφλα σε κατι παραλογο απο το να γουσταρεις κατι.
δηλαδη τι σχεση εχει η πωρωση καποιου με την ομαδα του με την πιστη σε καποια θρησκεια? καμια απολυτως!
Μα φίλε μου αυτή ακριβώς η πώρωση είναι η σχέση η πώρωση είναι που σε καθιστά "υπηρέτη" "πιστό" ενίοτε "φανατικό" μερικές φορές τραμπούκο η δολοφόνο!
themosk έγραψε:επισης η διαφορα του θεου με το χρημα ειναι εμφανης, αν και τα δυο ειναι δημιουργηματα του ανθρωπου το χρημα ειναι κατι το υπαρκτο ενω ο θεος κατι το φανταστικο.
Το γνωρίζω, ναι μεν το χρήμα υπάρχει ,όμως αντιπροσωπεύει κάτι άυλο, ίδιος την εποχή μας με τις άυλες μετοχές, την ανταλλαγή χωρίς αντίκρισμα μετοχών σε δευτερόλεπτα απλώς για να φανεί στο σύστημα, την έκδοση νομισμάτων χωρίς αντίκρισμα, η ουσία του χρήματος είναι η πίστη, αλλιώς δεν είναι τίποτα περισσότερο από χαρτί. Κατά κάποιο τρόπο λοιπόν είναι κάτι σαν τοτέμ η την εικόνα, που εναποθέτουμε την πίστη μας, Παναγία Τήνου , Παναγία γρηγορούσα , Παναγία Σουμελά, κλπ άγιοι, αν η πίστη των πιστών αφορά την Παναγία γιατί τόσες πολλές Παναγίες? Η γιατί όχι πάντα και μόνο κατευθείαν στον μεγάλο τη τους θέλουμε τους άλλους ? Μου κάνη λίγο σαν τα νομίσματα των κρατών που αναλόγως πιστεύουμε ότι θα μας αποδώσει αυτό που θέλουμε, ας πούμε πιστεύουμε το δολάριο, περισσότερο από το γεν η το ρούβλι κλπ .
themosk έγραψε:ο αθεος αρνηται την υπαρξη καποιου ανωτερου ρυθμιστη, η "θεοποιηση" αγαθων ή προσωπων (αν και προσωπικα το βρισκω κατακριταιο) δεν ειναι το ιδιο πραγμα οσο και αν σκοπιμα καποιος θα ηθελε να το παρουσιασει ετσι.
δεν παρουσιάζω κατακριτέο τίποτα φίλε μου καταρχήν είμαι από τους πιο φανατικούς πιστούς σε πολλά αντικείμενα, ειδικά τα ηλεκτρονικά γκατζετάκια, και πολλή στο φαγοπότι ! απλώς συζητάω την μέχρι φανατισμού εξάρτηση μας με τις αγορές στο λέω γιατι έχω τιγκάρει της γαμόκαρτες! Ενας ακόμα γαμ--ένος πιστός είμαι και εγώ :D
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Madmen60 εμένα πάντως πολύ μου αρέσει ο παραλληλισμός της πίστης του τραπεζικού συστήματος με την θρησκευτική πίστη ειδικά τώρα που το χρήμα είναι άυλο (πλαστικό) και θα συμπληρώσω ότι η πίστη στο χρήμα μπορεί να αποδώσει μεν ευημερία σε όποιον το κατακτήσει και μάλιστα σε αυτήν την ζωή, αλλά υπάρχουν και πολλοί πιστοί χαμένοι βλέπε χρηματιστήριο
Το ίδιο συμβαίνει και με την θρησκευτική πίστη, η προσευχή άλλες φορές πιάνει άλλες όχι :lol:
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Athenian
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010 20:59
Όνομα Ιστότοπου: Ελληνικό Αρχείο
Επικοινωνία:

Καλησπέρα σε όλους.
Η γνώμη μου για το συγκεκριμένο θέμα είναι οτι οι περισσότεροι βρίσκονται ακόμα στο στάδιο του αγνωστικισμού (αν και δεν μου αρέσει ο συγκεκριμένος όρος).
Για να δηλώνει Άθεος κάποιος, θα πρέπει να έχει και τις κατάλληλες γνώσεις πιστεύω, ώστε να μπορεί να βασιστεί με στοιχεία στην φιλοσοφία του.
Ευτυχώς πάντως, σιγά σιγά έχουν αρχίσει να γίνονται γνωστοί στο ευρύ κοινό, σοφοί και λόγιοι άνθρωποι και επιστήμονες που ασχολούνται ανοιχτά πια με το συγκεκριμένο θέμα.
Όπως οι Ηitchens, Sam Harris, Dawkins κλπ, αλλα και άλλοι απο Ελλάδα (σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια).
Νομίζω οτι όταν οι περισσότερο θα αρχίσουν να ξεπερνούν αυτό το πρώτο (κατ εμέ) στάδιο του αγνωστικισμού και θα περάσουν στο στάδιο του Άθεου (αναφέρομαι σε αυτους που λένε δεν πιστέυω αλλα δεν ξέρουν γιατί δεν πιστέυουν) ,τότε πιστεύω θα αρχίσει η ανθρωπότητα πια, να περνάει στο επόμενο επίπεδο της σιγά σιγά που θα είναι η τεχνολογία, οι επιστήμες, η γνώση και τίποτε άλλο.
Αυτό είναι και το μέλλον της εξάλλου. Και όχι η αόρατη άλλα "ιερότατη" κατά τα άλλα, δικτατορία.
http://www.EllinikoArxeio.com
"And on the first day... Man created God..."
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Athenian έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Η γνώμη μου για το συγκεκριμένο θέμα είναι οτι οι περισσότεροι βρίσκονται ακόμα στο στάδιο του αγνωστικισμού (αν και δεν μου αρέσει ο συγκεκριμένος όρος).
Για να δηλώνει Άθεος κάποιος, θα πρέπει να έχει και τις κατάλληλες γνώσεις πιστεύω, ώστε να μπορεί να βασιστεί με στοιχεία στην φιλοσοφία του.
Εδώ συμφωνώ απολύτως μαζί σου και έχω επισημάνει ακριβώς το ίδιο σε άλλο θέμα. Εκεί που διαφωνούμε είναι το ότι δεν θεωρείς την Ατλαντίδα μύθο.....αλλά αυτά θα τα πούμε στο "Αυτοσυστηθείτε".
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Μάκης έγραψε:Εκεί που διαφωνούμε είναι το ότι δεν θεωρείς την Ατλαντίδα μύθο.....
Off Topic
Άνοιξε ένα νήμα και δώσε τον ορισμό του μύθου, Μάκη, για να καταλάβουμε τι εννοείς.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση