forum ψυχολογικής υποστήριξης και αυτογνωσίας

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:[...]αυτό που εγώ κατάλαβα από την όλη συζήτηση είναι ότι επιστημονικώς είναι αδύνατο να αποδειχτεί πως οι μαλακίες είναι μαλακίες!
Άρα, δεν κατάλαβες τίποτε. Μαλακίες είναι οι ισχυρισμοί ― όχι τα αντικείμενά τους.

(μιλάμε πάντοτε για αποδείξιμα μαλακίες, ε;)
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

cyrus έγραψε:Άρα, δεν κατάλαβες τίποτε. Μαλακίες είναι οι ισχυρισμοί ― όχι τα αντικείμενά τους.
Δεν διαθέτω την παιδεία που θα μου επέτρεπε να συλλάβω την λογική του παραπάνω αποφθέγματος. Αρκούμαι στη ουσία η οποία είναι πως στην ερώτηση του απολογητή:
«Είσαι βέβαιος πως δεν υπάρχει Θεός;»
Εσύ θα απαντήσεις με ειλικρίνεια:
«Δεν ξέρω!»
Και εγώ, με κάθε ειλικρίνεια πάλι:
«Δεν ασχολούμαι με μαλακίες!»
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango
Αρκούμαι στη ουσία η οποία είναι πως στην ερώτηση του απολογητή:
«Είσαι βέβαιος πως δεν υπάρχει Θεός;»
Εσύ θα απαντήσεις με ειλικρίνεια:
«Δεν ξέρω!»
Αυτό νομίζω δεν έχεις καταλάβει. Προσωπικά θα απαντούσα "Ναι είμαι βέβαιη, δεν υπάρχει". Κι αυτό απαντάω δηλαδή. Γιατί όταν λέει θεός ο απολογητής έχει κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό του το οποίο είμαι σίγουρη πως δεν υπάρχει. Δεν θα κάτσω να μπλέξω στο φιλοσοφικό επίπεδο γιατί αυτό δεν έχει καμία σχέση με όλα όσα λένε οι απολογητές και με το τι σημαίνει η λέξη θεός.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Ζητώ συγγνώμη από τους υπόλοιπους, αλλά θα συνεχίσω μέχρι να το καταλάβεις, dtango.

Πρώτα απ' όλα, το παράδειγμα που φέρνεις με τον απολογητή είναι παραπλανητικό: ούτε η δική μου απάντηση θα είναι αυτή που γράφεις, ούτε η δική σου.

Σύμφωνα με τα ως τώρα λεγόμενά σου, η δική σου απάντηση θα ήταν "ναι, είμαι 100% βέβαιος", στην οποία φυσικά ο απολογητής θα απαντούσε "απόδειξέ το", και κάπου εκεί θα το είχες χάσει το παιχνίδι.

Η δική μου απάντηση θα ήταν το εξής μακροσκελές: "Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος γιατί δεν μπορώ να το αποδείξω, αλλά δεν χρειάζεται καν να προσπαθήσω, γιατί το βάρος της απόδειξης πέφτει σε σένα, και όσο δεν αποδεικνύεις τον ισχυρισμό σου ότι υπάρχει θεός, αφενός δεν έχω κανένα λόγο να δεχτώ αυτό που λες (άρα δεν πιστεύω), και αφετέρου μπορώ άνετα να πορεύομαι με τη σιγουριά ότι δεν υπάρχει".

Το "δεν ασχολούμαι με μαλακίες" είναι πολύ καλή απάντηση, αλλά δεν κολλάει πουθενά με τον ισχυρισμό "είμαι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει θεός".
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Ιοκάστη, Cyrus
Ιοκάστη έγραψε: Δεν θα κάτσω να μπλέξω στο φιλοσοφικό επίπεδο γιατί αυτό δεν έχει καμία σχέση με όλα όσα λένε οι απολογητές και με το τι σημαίνει η λέξη θεός.
Σωστά. Υπάρχει και αυτή η παράμετρος.
Εγώ θεωρώ εξίσου γελοίο τον θεό στον οποίο πίστευε, και τάιζε τρεις φορές την ημέρα, ο Σουμέριος με τον Θεό στον οποίο πιστεύει ο καθηγητής Γούδης.
Εσείς κάνετε διάκριση μεταξύ των δύο και παίρνετε στα σοβαρά τον δεύτερο.

Έχουμε δηλαδή το δόγμα Breadfan:
100% Ανύπαρκτος ο θεός του Σουμέριου.
99.99% Ανύπαρκτος ο Θεός του καθηγητή Γούδη.
cyrus έγραψε:Σύμφωνα με τα ως τώρα λεγόμενά σου, η δική σου απάντηση θα ήταν "ναι, είμαι 100% βέβαιος", στην οποία φυσικά ο απολογητής θα απαντούσε "απόδειξέ το", και κάπου εκεί θα το είχες χάσει το παιχνίδι.
Όχι διότι θα ακολουθούσε ο σαλίγκαρος και ο απολογητής δεν θα άντεχε.

Το "δεν ασχολούμαι με μαλακίες" είναι πολύ καλή απάντηση, αλλά δεν κολλάει πουθενά με τον ισχυρισμό "είμαι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει θεός".

Κολλάει διότι είμαι βέβαιος 100% επειδή ξέρω πως πρόκειται για μαλακίες.

Αντιλαμβάνεσαι ότι βρισκόμαστε μέσα σε έναν σαλιγκαρίσιο ατέρμονα κύκλο γι’ αυτό καλλίτερα να σταματήσουμε την άκαρπη αυτή συζήτηση.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Κολλάει διότι είμαι βέβαιος 100% επειδή ξέρω πως πρόκειται για μαλακίες.
Όχι, δεν το ξέρεις, διότι, απλούστατα, δεν μπορείς να το αποδείξεις.

Αν πράγματι θες να σταματήσουμε αυτή την κουβέντα (πράγμα που θα ήταν πολύ καλό, όντως...), σταμάτα να πετάς μπηχτές όπου σταθείς κι όπου βρεθείς, γιατί μου δημιουργείς το γνωστό σύνδρομο της αϋπνίας.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ρε κάπταιν Τζίμη, το κακό με σένα είναι ότι θεωρείς χειρότερους από τους χριστιανούς, τους άθεους που δηλώνουν 99,9% άθεοι και όχι 100% σαν και σένα.
Παρότι το κάνουν γιατί (όπως και οι επιστήμονες που υπηρετούν σωστά την επιστήμη τους) είναι πάντα ανοικτοί σε νέα στοιχεία, και όχι γιατί το θεωρούν πιθανό να υπάρχει θεός, εσύ έχεις κολλήσει άσχημα.
Και το δεύτερο κακό είναι ότι κάποιος άνοιξε ένα χώρο για να προωθήσει κάποιες ιδέες του, και εσύ θέλεις να τον κάνεις να λειτουργεί όπως θέλεις εσύ, που "είδες φως και μπήκες". Αν δεν σου αρέσει το χρώμα του φωτός, opt-out.
Αν θέλεις χώρο που να λειτουργεί όπως θέλεις εσύ, μπορώ να σου βρώ λύση που κοστίζει το πολύ 25 ευρώ τον χρόνο.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Κόμη, δεν ακριβολογείς, και του δίνεις αφορμή να αρχίσει πάλι τα ίδια: Κανείς εδώ δεν δηλώνει "99,9% άθεος". Ή πιστεύεις ή όχι, επομένως ή είσαι 100% άθεος ή 0%. Η άρνηση του 100% έχει να κάνει με την αποδειξιμότητα της ανυπαρξίας.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

cyrus έχεις δίκιο, όμως ο dtango τα ταυτίζει αυτά που αναφέρεις κι έτσι θεωρεί πως δεν είμαστε άθεοι εμείς.. Έχει κι αυτός δίκιο πάντως, δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η κουβέντα, αν σταματήσει να πετάει κα μπηχτές κάθε τρεις και λίγο θα ήταν πολύ ωραία. Κι έχει κι ο Κόμης δίκιο αλλά ποιος τον ακούει δυστυχώς...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:cyrus έχεις δίκιο, όμως ο dtango τα ταυτίζει αυτά που αναφέρεις κι έτσι θεωρεί πως δεν είμαστε άθεοι εμείς.. Έχει κι αυτός δίκιο πάντως, δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η κουβέντα,..
Πολύ ωραία.
Cyrus, ανακωχή!
Ιοκάστη έγραψε:Κι έχει κι ο Κόμης δίκιο αλλά ποιος τον ακούει δυστυχώς...
Τον Κόμη πολύ τον ακούν αλλά λίγοι τον καταλαβαίνουν:
Comte de Toulouse έγραψε:Και το δεύτερο κακό είναι ότι κάποιος άνοιξε ένα χώρο για να προωθήσει κάποιες ιδέες του, και εσύ θέλεις να τον κάνεις να λειτουργεί όπως θέλεις εσύ, που "είδες φως και μπήκες". Αν δεν σου αρέσει το χρώμα του φωτός, opt-out.
Αν θέλεις χώρο που να λειτουργεί όπως θέλεις εσύ, μπορώ να σου βρώ λύση που κοστίζει το πολύ 25 ευρώ τον χρόνο.
Αν σου απαντήσω, θα πάμε τόσο off topic που θα βρεθούμε aground.
Άνοιξε ένα νήμα με τίτλο «Διαφορά μεταξύ μπλογκ και φόρουμ» και εκεί θα εξετάσουμε αν είναι το μπλογκ ή το φόρουμ ο χώρος που πρέπει να ανοίξει κάποιος για να προωθήσει κάποιες ιδέες του με τον τρόπο που εκείνος θέλει.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Cyrus, ανακωχή!
dtango, δεν έχω προσωπικό πρόβλημα με κανέναν. Αντιδρώ μόνο στις απόψεις που γράφονται, και πάντοτε φροντίζω ώστε οι απαντήσεις μου να μην μεταφέρονται στα άτομα που εκφράζουν τις απόψεις ― και αν συμβεί ποτέ αυτό, παρακαλώ να μου επισημανθεί. Είμαι σίγουρος ότι είσαι μια χαρά άνθρωπος. Στο κάτω-κάτω, για να έχει απαλλαγεί κάποιος από τα νοητικά δεσμά της θρησκείας, πάει να πει ότι κάτι καλό θα έχει μέσα στο κεφάλι του.

Πίνω στην επόμενη διαφωνία, λοιπόν...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

frog:
Το να αποδείξεις ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από τον κάθε dtango, είναι εύκολο.
μιλούσα μεταφορικά για τον εγωισμό. με αυτή την έννοια ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από τον κάθε ένα- dtango ή μη
Το μόνο που μπορεί να αποδείξει π.χ. η θεωρία σου, είναι την προέλευση της περί θεού ιδέας.
η βασική πλάνη του dtango για μένα είναι πως θεωρεί -και είναι βέβαιος για αυτό- πως είναι μια η προέλευση της περι θεού ιδέας, η δική του, κάτι που αποδεικνύεται εύκολα λάθος. είναι πιο εύκολο να αποδειχτεί μέσω της έρευνας του dtango η ιστορική γέννηση του οργανωμένου φασισμου φασισμού παρά της προέλευσης της περι θεού ιδέας
Το να αποδείξεις όμως την ανυπαρξία οποιουδήποτε φανταστικού προσώπου είναι ακόμα πιο δύσκολο.
με αυτή τη λογική, και ακόμα πιο λογικά, σκέψου πόσο δύσκολο θα ήταν να αποδειχτεί μια πολιτική, επιστημονική, οικονομική ή ακόμα καλύτερα, μια πολιτικοοικονομικοεπιστημονική συνωμοσία, που προφανώς πρόκειται για κάτι περίτεχνα κρυμμένο και φυλαγμένο. Και για αυτό, κάποιες φορές, όπως αυτές που φέρνω συνήθως εγώ, το να μιλάμε - και να κολλάμε στην απόδειξη, όχι μόνο είναι αντιπαραγωγικό, αλλά και περιορίζει το δυνατό οπτικό πεδίο του αναζητητή, ενώ ένας σωστός αναζητητής θα έπρεπε {?} να περιορίσει οτι περιορίζει το οπτικό του πεδίό

θα αναπτύξω +και στο θέμα περι επιστημονικής συνωμοσίας

Ευθύμη
Ο ορισμός της τραγικής ειρωνείας αυτό το νήμα.
τραγικό ίσως από την πλευρά αυτού που βλέπει το θέμα με λύπηση... ποια είναι η πηγή της λύπης? ποιό είναι το κατάντημα?

frog:
απόδειξε πως οι ισχυροί της γης δεν συμμετέχουν [ισως κάποιοι εν αγνοία τους {???}] σε λενα παγκόσμιο σχέδιο αποπληθυσμού με άμεσους και έμμεσους τρόπους, εκτός από τους μαζικούς βομβαρδισμούς και την εξόντωση συγκεκριμένων φύλλων μεθοδικά], με αρχηγό τον big brother γνωστό υποστηρικτή της ευγονικής και του έλεγχου του πληθυσμού Rockfeller. [συστήματα υγείας, εμβόλια, οι φαρμακευτικές, τα πετρέλαια, war on drugs, war on terror , το AIDS, αλεργίες, ο αυτισμός και άλλες παθήσεις του ανοσοποιητικού]

ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να αποδειχτεί. Είτε επειδή η παραπάνω θεωρία συνωμοσίας είναι μια παραμύθα και και μισή, είτε αν ήταν αλήθεια, θα ήταν τρομερά δύσκολο να αποδειχτεί , οπότε θα πρέπει είτε να σταματήσουμε να ασχολούμαστε μαζί της ή να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με αυτή με όρους απόδειξης, και να πιάσουμε τις ισχυρές ενδείξεις και την ιστορική οικονομική και πολιτική πραγματικότητα. Προφανώς διαλέγω το δεύτερο, προφανώς διαλέγετε το πρώτο.

Από την άλλη, για το ότι δεν υπάρχει θεός, και το πόσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε, έχω πολλάκις επιχειρηματολογήσει πως εφόσον γνωρίζουμε πλεον κάποιες εκφάνσεις του θεϊκού, γνωρίζουμε τι είναι και τι δεν είναι ο θεός περισσότερο από παλιότερα, μπορούμε να απορρίψουμε ολικώς την ιδέα του εξωτερικού θεού ως υπερφυσική οντότητα χωρίς να κινδυνέψουμε να χαρακτηριστούμε δογματικοί. Η πιθανότητα ύπαρξης κάποιου εντελώς άκυρου, μεταφυσικού θεού, πραγματικά μόνο ως χιούμορ μπορώ να την δώ.

Η έννοιες του δημιουργού ή του δημιουργήματος, από την άλλη μεριά, που από ότι παρατηρώ, πολλούς απο σας τους χαλάνε, εμένα δε με χαλάνε. Ίσα ίσα, φαίνεται να υπάρχει ένα αξιοθαύματο pattern στον πλανήτη μας. Η σούπα μπορεί να έτυχε ή να πέτυχε [εννοώ την σούπα από την οποία προήλθαμε και όπου δημιουργήθηκε ο πρώτο μονοκύταρος οργανισμός]

cyrus:
αυτό ακριβώς είναι ένα από τα κύρια "επιχειρήματα" των χριστιανών απολογητών εναντίον μας...


Τι σημασία έχει!?!??!?!??!?!

Π.χ. ας πούμε, οι φασίστες είναι κατά της ευρωπαϊκής ένωσης. Και εγώ είμαι κατά της ευρωπαϊκής ένωσης. Άρα θα πρέπει να σταματήσω να έχω αυτή την άποψη και να την προβάλλω επειδή κάτι παρόμοιο λένε οι χρυσαυγίτες?

εξάλλου μπορούμε να πούμε ένα σωρό όμορφα πράγματα όταν μας κατηγορούνε π.χ. οτι η αθεϊα ειναι θρησκεία, πως πιστεύουμε , δήθεν στην αθρησκεία.

αυτές οι σημειολογίες δεν είναι ιδιαίτερης ουσίας κατ' εμέ.
η δική σου απάντηση θα ήταν "ναι, είμαι 100% βέβαιος", στην οποία φυσικά ο απολογητής θα απαντούσε "απόδειξέ το", και κάπου εκεί θα το είχες χάσει το παιχνίδι.
χαχαχαχα. αν κάποιος άθεος χάσει από έναν απολογητή ετσι τότε ή είναι αφελής και χαμηλών τόνων [και ο απολογητής τζιμάνι] ή νεοφώτιστος [αθεος] ή δεν είναι πραγματικά άθεος. Επειδή όμως θεωρώ όλους τους άθεους, και τους αγνωστικιστές ικανής ευφυίας να ξεσκίσουν άνετα το χριστιανισμό, και επειδή πλέον μιλάτε για το πως θα κατατροπώσεις τον απολογητή και όχι πως θα κάνεις την βαθύτερη φιλοσοφικά ανάλυση , ναι σαφώς το τουπέ της βεβαιότητας 'δεν υπάρχει θεός, θεός είναι ένα δεκανίκι που εφευήβρε ο άνθρωπος' είναι πολύ ισχυρότερη φάση όταν θες να στέλνεις εξυπνάκηδες απολογητές σπίτι τους και να τελειώσεις μια χαζή συζήτηση μια ώρα αρχύτερα.
Όχι, δεν το ξέρεις, διότι, απλούστατα, δεν μπορείς να το αποδείξεις.
υπάρχει μια σχετική επιχειρηματολογία για τη μη ύπαρξη του θεού ως εξωτερικού υπερφυσικού όντος, παραπάνω έδωσα κάποια ψήγματα

dtango
Άνοιξε ένα νήμα με τίτλο «Διαφορά μεταξύ μπλογκ και φόρουμ» και εκεί θα εξετάσουμε αν είναι το μπλογκ ή το φόρουμ ο χώρος που πρέπει να ανοίξει κάποιος για να προωθήσει κάποιες ιδέες του με τον τρόπο που εκείνος θέλει.
προσωπικά διαχωρίζω το γεγονός οτι ο δημήτρης μπορεί να επιμένει μερικές φορές και να πετάει τη θεωρία ή τέλος πάντων 'την κοντρούλα' που έγινε ανέκδοτο του παντού και πάντα και να γίνεται κάπως ενοχλητικός κτλ, από την άλλη όμως θα συμφωνήσω με το σχόλιο του Δημήτρη , ίσα-ισα, λίγο, ένα κλικ, με το ότι πατρονάρισμά του φόρουμ δε μου αρέσει. Και δε μιλώ για πράγματα που ίσως ενοχλούν το Δημήτρη, αλλά για την έντονη επιστημονίστικη διάθεση και υπερβολικά αυστηρή [αποστροφή?] κριτική στην εναλλακτική -και θέσει ασθενέστερη- σκέψη που διακατέχει πολλούς εδώ μέσα.

Μπαμιατζή, ο Βαγγέλης ποιος eιναι?

Nice topic! Το εννοώ. Ιοκάστη, το άνοιγμα του θέματος επέτρεψε να εκτονωθουν διάφορα. Δε βρίσκω τίποτα το νοσηρό σε αυτό. Καμία φορά σκέφτομαι πως παίρνετε το φορουμ και ότι γράφεται πολύ στα σοβαρά - ενώ είναι προφανές ότι στο φόρουμ αυτό έχουν μαζευτεί πολλά διαολεμένα χιούμορ μαζι. Ίσως επειδή είναι το πρώτο σας πολλων... ;) φρόουμ οχι χιούμορ [μπρρρρρρρρρ....]

Btw αυτά που έλεγε ο Πάνος για την 'απάτη' και υπερκετίμηση των εναλλακτικών, 'πράσινων', ειδών παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας είχε δίκιο στα περισσότερα! Το πρώτοέμαθα από αυτόν [αναφέρω κάτι που θεωρώ σημαντικό και επίκαιρο] έναν από τους ασθενείς.

Αν και δεν ξερω αν πιάνεται η μαρτυρία μου γιατί είμαι και εγώ ασθενής.

:D :D :D
Πίνω στην επόμενη διαφωνία, λοιπόν...
στην υγειά μας! :obscene-drinkingfaded: :obscene-drinkingfaded:
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δεν θα σχολιάσω ολόκληρο το post λόγω περιορισμένου χρόνο. Θα σταθώ όμως στα περί αποδείξεως που λες.
Όσον αφορά την ανυπαρξία θεού, αρκούμαι στο 99,9% γιατί απλούστατα δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να δικαιολογεί την ύπαρξή του. Και να ξεκαθαρίσω όταν λέω θεό εννοώ ένα πλάσμα με νόηση, βούληση και υπερφυσικές δυνατότητες (αυτά τα στοιχεία βρίσκω κοινά σε όλους τους θεούς). Το ίδιο ισχύει και για τις συνωμοσίες. Δεν θα σου πω ότι δεν υπάρχουν. Κατά πάσα πιθανότητα υπάρχουν παραπάνω από μια. Αλλά εφόσον το μόνο που παρουσιάζεται είναι εικασίες και θεωρίες, δεν μπορώ να το δεχτώ. Άσε που δεν μιλάμε για κάποια συγκεκριμένη συνωμοσία. Ναι υπάρχουν συνωμοσίες, αλλά αυτή που υποδεικνύει ο οποιοσδήποτε, πρέπει να συνοδεύεται με στοιχεία για να γίνει αποδεκτή. Κοινώς είναι ένα πράγμα να λες ότι υπάρχουν εξωγήινοι κι άλλο να λες ότι έχουν βάσεις στον Άρη. Ελπίζω να έγινα κατανοητός γιατί τέτοια ώρα σιγοντάρει η νύστα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

σαφώς

τα υπόλοιπα στο νήμα με τις συνωμοσίες από αύριο
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Dtango
Άνοιξε ένα νήμα με τίτλο «Διαφορά μεταξύ μπλογκ και φόρουμ»
Μια γνώμη που μπορείτε να αγνοήσετε φυσικά αν θέλετε: To θέμα έχει ήδη συζητηθεί. Το να συζητάμε αιώνια τα ίδια και τα ίδια είναι τουλάχιστον ηλίθιο από την στιγμή που δεν προβάλλονται νέα επιχειρήματα…

@Lacidar
τραγικό ίσως από την πλευρά αυτού που βλέπει το θέμα με λύπηση... ποια είναι η πηγή της λύπης? ποιό είναι το κατάντημα?
Είναι ο ορισμός της τραγικής ειρωνείας. Δεν έχει σχέση με την λύπηση.
Π.χ. ας πούμε, οι φασίστες είναι κατά της ευρωπαϊκής ένωσης. Και εγώ είμαι κατά της ευρωπαϊκής ένωσης. Άρα θα πρέπει να σταματήσω να έχω αυτή την άποψη και να την προβάλλω επειδή κάτι παρόμοιο λένε οι χρυσαυγίτες?
Όχι δεν έχει σημασία, έχεις δίκιο. Όμως όταν χρησιμοποιείται με τον τρόπο που γίνεται εδώ είναι άσχημο. «Αν δεν σκέφτεσαι όπως εγώ τότε δεν αξίζει να λέγεσαι άθεος». Έλεος. Εσύ ειδικά θα έπρεπε να μπορείς να το καταλάβεις αυτο...
προσωπικά διαχωρίζω το γεγονός οτι ο δημήτρης μπορεί να επιμένει μερικές φορές και να πετάει τη θεωρία ή τέλος πάντων 'την κοντρούλα' που έγινε ανέκδοτο του παντού και πάντα και να γίνεται κάπως ενοχλητικός κτλ,
Κάτι το οποίο έκανες κι εσύ στο παρελθόν βέβαια… : brrr :
από την άλλη όμως θα συμφωνήσω με το σχόλιο του Δημήτρη ….Και δε μιλώ για πράγματα που ίσως ενοχλούν το Δημήτρη,
Κάτσε βρε παιδί μου. Συμφωνείς μαζί του ή όχι; Αν δεν σε ενοχλούν τα ίδια και πολύ συγκεκριμένα πράγματα που ενοχλούν τον dtango τότε δεν συμφωνείς με το σχόλιό του πολύ απλά γιατί σας ενοχλούν διαφορετικά πράγματα (στην συγκεκριμένη περίπτωση τουλάχιστον). Αν συμφωνείς μόνο και μόνο για να διαφωνήσεις με κάποιους στο φόρουμ τότε μήπως να το ξανασκεφτείς; Μου ακούγεται κάπως κομπλεξικό αυτό (και δεν το λέω με διάθεση παρεξήγησης).
Καμία φορά σκέφτομαι πως παίρνετε το φορουμ και ότι γράφεται πολύ στα σοβαρά –
Χμ… Ίσως έχεις δίκιο. Όμως αν δεν το πάρω στα σοβαρά απλώς θα φύγω από το φόρουμ (προσωπικά μιλώντας πάντα). Βασικά δεν είναι τυχαίο πως είναι το πρώτο μου φόρουμ και μάλλον το τελευταίο. Δεν είχα την ανάγκη ούτε να μιλήσω με άθεους, ούτε να ενταχτώ σε μια ομάδα για να έχω υποστήριξη ούτε να μοιραστώ τις ιδέες μου με αγνώστους στο ίντερνετ και ούτε να κάνω χαβαλέ σ’ένα φόρουμ.. Χέστηκα για όλα αυτά βασικά. Ασχολήθηκα με το θέμα γιατί θεωρώ πως πολλοί ενοχλούνται με την κατάσταση στην ελλάδα και κανείς δεν κάνει τίποτα, οπότε ένα φόρουμ θα ήταν μια καλή αρχή για μια οργάνωση και μαζικότητα που θα μας επιτρέψει να διεκδικήσουμε κάποια πράγματα. Οπότε ναι, το παίρνω κάπως πιο σοβαρά (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μ'αρέσει το χιούμορ ή ο χαβαλές, το μπάχαλο με χαλάει).
Το πρώτοέμαθα από αυτόν [αναφέρω κάτι που θεωρώ σημαντικό και επίκαιρο] έναν από τους ασθενείς.
Αν και δεν ξερω αν πιάνεται η μαρτυρία μου γιατί είμαι και εγώ ασθενής.
Πιάνεται : brrr : . Όμως διάβασες τα παραπάνω σχόλιά μου για την χρήση της λέξης «ασθενης» και για τον αν μαθαίνουμε πράγματα από τον οποιοδήποτε στο φόρουμ;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:@Dtango
Άνοιξε ένα νήμα με τίτλο «Διαφορά μεταξύ μπλογκ και φόρουμ»
Μια γνώμη που μπορείτε να αγνοήσετε φυσικά αν θέλετε: To θέμα έχει ήδη συζητηθεί. Το να συζητάμε αιώνια τα ίδια και τα ίδια είναι τουλάχιστον ηλίθιο από την στιγμή που δεν προβάλλονται νέα επιχειρήματα…
Προκαλούμαι και τελικά χρεώνομαι και την πρόκληση!

Ο Κόμης μου πρότεινε να μου βρει φτηνό δικό μου φόρουμ για να σας αφήσω ήσυχους. Η απάντησή μου ήταν η παραπάνω διότι πρέπει κάποτε να αντιληφτείτε ότι δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε το φόρουμ όπως τα μπλογκ σας.
Στο μπλογκ μπορείτε να παίζετε μεταξύ σας μόνο. Εδώ παίζουμε όλοι!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Εδώ παίζουμε όλοι!
Μόνο να διαβάσεις τους κανόνες χρήσης του παιδότοπου, έτσι; :whistle:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Lacidar έγραψε:Π.χ. ας πούμε, οι φασίστες είναι κατά της ευρωπαϊκής ένωσης. Και εγώ είμαι κατά της ευρωπαϊκής ένωσης. Άρα θα πρέπει να σταματήσω να έχω αυτή την άποψη και να την προβάλλω επειδή κάτι παρόμοιο λένε οι χρυσαυγίτες?
Η αναλογία είναι εσφαλμένη: Το εγγενές πρόβλημα με τη θέση ότι η αδυναμία απόδειξης της ανυπαρξίας είναι σόφισμα (και επομένως δεν ισχύει) δεν έγκειται στο ότι την υιοθετούν οι απολογητές ― το εγγενές πρόβλημα έγκειται στο ότι η θέση αυτή αψηφά κάθε έννοια λογικής. Το γεγονός ότι την χρησιμοποιούν οι απολογητές είναι απλώς μια παρενέργεια, την οποία εγώ προσωπικά θεωρώ σοβαρή διότι θεωρώ ότι η λογική είναι ο καλύτερος τρόπος να καταρρίψεις τα επιχειρήματά τους, και δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις όταν την έχεις απαρνηθεί ο ίδιος.
Lacidar έγραψε:[...]θεωρώ όλους τους άθεους, και τους αγνωστικιστές ικανής ευφυίας να ξεσκίσουν άνετα το χριστιανισμό[...]
Ναι, έτσι είναι, αλλά ο χριστιανισμός είναι ο ισχυρισμός περί ύπαρξης θεού, όχι η ίδια η ύπαρξη. Καταρρίπτοντας τον ισχυρισμό δεν αποδεικνύεις τη μη ύπαρξη ― και, το ξαναλέω, δεν χρειάζεται καν να μπεις στη διαδικασία, αρκεί να καταρρίψεις τον ισχυρισμό.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
dtango έγραψε:Εδώ παίζουμε όλοι!
Μόνο να διαβάσεις τους κανόνες χρήσης του παιδότοπου, έτσι; :whistle:
Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου υποδείκνυες τον κανόνα τον οποίον παραβιάζω.
Νομίζω ότι θα μας παρείχε μια πολύ καλή ευκαιρία για σοβαρή συζήτηση.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Δεν παραβιάζεις, γι' αυτό και είσαι ακόμα εδώ.
Απαιτείς όμως πιεστικά να αλλάξουν οι παρακάτω κανόνες:
Δέχεστε ότι το “forum.atheia.gr” έχει το δικαίωμα να απομακρύνει, να επεξεργαστεί, να μετακινήσει ή να κλείσει ένα θέμα συζήτησης οποιαδήποτε χρονική στιγμή επιλέξει.
Σχόλια που παραβιάζουν τους παραπάνω κανόνες θα διαγράφονται άμεσα. Η παραβίαση των παραπάνω κανόνων μπορεί να οδηγήσει σε προσωρινό ή μόνιμο αποκλεισμό σας από το forum.
Αν υπήρχε κανόνας ότι δεν επιτρέπεται στους χρήστες να απαιτούν να αλλάξουν οι κανόνες, θα ήσουν από καιρό στο μπαλαούρο :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση