forum ψυχολογικής υποστήριξης και αυτογνωσίας

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Αφού κατά βάθος ξέρεις ότι δεν στέκουν, γιατί τα λες; Το μόνο που μπορεί να αποδείξει π.χ. η θεωρία σου, είναι την προέλευση της περί θεού ιδέας. Αν όντως ισχύει φυσικά. Το γεγονός ότι ο άνθρωπος φαντάστηκε τους θεούς, δεν αποκλείει το γεγονός ότι κάποιος δημιουργός έπλασε το σύμπαν και δεν ασχολήθηκε ποτέ ξανά με αυτό. Το είχε πει παλιότερα κι ο doc νομίζω. Εκεί κολλάει και η ομοιότητα με το Matrix. Φανταστικό σενάριο μιας ταινίας. Αν μπορείς όμως απόδειξε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Άλλωστε φανταστικό σενάριο ενός βιβλίου ήταν κάποτε και το "Από τη Γη στη σελήνη". Μήπως λοιπόν με το σκεπτικό σου, πρέπει να αποκλείσουμε την δυνατότητα να επισκεφθούμε τη σελήνη;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο ορισμός της τραγικής ειρωνείας αυτό το νήμα. Και δεν το λέω για την ποιότητα των επιχειρημάτων. Σε άλλο νήμα θα μπορούσε να είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Σε αυτό το νήμα είναι απλά η επιβεβαίωση της νηματοθέτριας.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ευθύμη σ'ευχαριστώ...

Για τους υπόλοιπους, δεν έχω σκοπό να γίνει το νήμα άλλη μια συζήτηση για την θεωρία του dtango (ή του οποιοδήποτε άλλου), οπότε ας σταματήσει το off topic γιατί θα φύγει.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

αυτο που θα μπορουσα να παρατηρησω ειναι οτι τα περισσοτερα μελη τσιμπανε και συνεχιζουν μια ατερμονη συζητηση.
Θεωρω τουλαχιστον ανοητο καποιον που πιστευει οτι θα αλλαξει την γνωμη του Πανου για το πλασμα ή να πεισει το dtango οτι η θεωρια του ειναι λαθος.
Και εχω την εντυπωση οτι οι ασθενεις: (χρησιμοποιω ορους της Ιοκαστης για το φορουμ) ραντι, ο dtango, o panos και καθε πιστος που μπαινει και τροφοδοτει συζητησεις με αντιπαραθεσεις, αψιμαχιες ειναι πολυ καλυτεροι και σιγουρα αγαθοτεροι απο τους ιδιους τους ψυχαναλυτες : πυθεα, γιατρο του Ικα και βαγγελη οι οποιοι εχουν την ψευδαισθηση οτι θα τους γιατρεψουν. μα ο σοφος λαος το εχει πει τον αραπη και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας

Ο γιατρος ειχε πει (με καθε επιφυλαξη αν το ειπε αυτος) οτι ασχολουμαστε διοτι δεν μπορει σε ενα ορθολογικο φορουμ να προβαλονται τετοιου ειδους θεωριες και να γινετε συνδεση οτι και εμεις υποστιριζουμε αυτα που γραφουν τα μελη μας.

Συμφωνω αλλα αυτο απεχει πολυ απο το να φτανετε στον εκνευρισμο και στην αντιπαραθεση, στις εχθρες και στους αποκλεισμους και εν τελει να χαλατε την καρδια σας. υπαρχουν τροποι οπως το να στελνετε θεωριες σε θεματικες ενοτητες οπως η παραεπιστημη με αρχικη αναρτηση π.χ οτι η παρακατω αναρτηση δεν εκφραζει την αποψη της κοινοτητας αλλα αποτελει θεωρια μελους κτλ

Για μενα η απαγορευση βηματος στο ραντι ή στον Dtango (για μενα ειδικες περιπτωσεις) για την εκφραση των θεωριων τους ειναι σιγουρα αντιδημοκρατικη με οποιο τροπο και αν γινεται (δεν αναφερομαι σε αποκλεισμο αλλα ακομα και σε χλεβασμο) την στιγμη που δινεται βημα χωρις σε πιστους

ειδικη περιπτωση ασθενους ειναι ο πανος. Για μενα ειναι στην κατηγορια με κοκκινο πανθηρα, εαμβ-υδροχοο commis (οχι τον γνωστο απο την toulouse) ομως εδω εχουμε μια διακριση οι τελευταιοι προερχονται απο την αριστερα οποτε απλος τους αγνοησατε (εκτος απο μενα και τον nox) ενο ο πανος απο μια νεοδεξια με τον οποιο ασχοληθηκατε. αποφασισα να τους αγνοω ολους διοτι χασιμο χρονου ειναι και εν τελει εγω τους τρεφω με τις αντιπαραθεσεις μου

η συμβουλη μου ειναι η απλη μονο αντι για τρολ βαλτε την λεξη ασθενης:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Αφού θες να παίζουμε με τις λέξεις, so be it.

Το Matrix μπορεί να παρουσιάστηκε σαν ταινία, αλλά στην ουσία είναι πραγματικότητα.
Prove me wrong
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Αφού θες να παίζουμε με τις λέξεις, so be it.

Το Matrix μπορεί να παρουσιάστηκε σαν ταινία, αλλά στην ουσία είναι πραγματικότητα.
Prove me wrong
Too late for love my love!
Δεν έπρεπε να είχες κάνει το λάθος από την αρχή και, επιπλέον, και, επιτέλους, καταλάβετε ότι δεν γίνεται να δηλώνουμε άθεοι και να λέμε τέτοια πράγματα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Ποτέ μου δεν είχα φανταστεί ότι θα συναντούσα άνθρωπο που θα του ήταν τόσο δύσκολο να αντιληφθεί το προφανές: ότι άλλο πράγμα είναι ο ισχυρισμός περί ύπαρξης του Χ θεού, ο οποίος μπορεί κάλλιστα να αποδειχθεί γελοίος, αντιφατικός και παράλογος, και εντελώς άλλο η ίδια η ύπαρξη του Χ θεού, η οποία, όπως συμβαίνει με όλους τους υπαρξιακούς ισχυρισμούς τέτοιου τύπου, (βλ. τσαγιέρα) είναι αδύνατον να αποδειχθεί αρνητικά.

Τώρα, θα μου πείτε, γιατί επαναλαμβάνομαι ― γιατί μας παρακολουθούν και τρίτοι, οι οποίοι μπορεί είτε να πέσουν σε λογικές παγίδες είτε να αρχίσουν να πανηγυρίζουν γιατί "οι άθεοι δεν ξέρουν τι λένε".
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Χμμμ...
dtango, έσβησες το post σου;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Mpamiatzis

Το θέμα δεν είναι πάντα να πείσεις τον άλλον πως η θεωρία του είναι λάθος. Και δεν εννοούσα καθόλου αυτό όταν ξεκίνησα το θέμα, δεν εννοούσα πως υπάρχουν ασθενείς και γιατροί στο φόρουμ ούτε πως το φόρουμ πρέπει να παρέχει ψυχολογική υποστήριξη.

Όμως όταν κάποιος λέει κάτι είναι αναμενόμενο να σχολιαστεί, αλλιώς τι νόημα έχει να γράφουμε στο φόρουμ; Νομίζω πως κι οι ίδιοι που έχουν τις θεωρίες δεν θα ήταν ικανοποιημένοι αν οι άλλοι τους έγραφαν και δεν κατέθεταν τις απόψεις τους.
υπαρχουν τροποι οπως το να στελνετε θεωριες σε θεματικες ενοτητες οπως η παραεπιστημη με αρχικη αναρτηση π.χ οτι η παρακατω αναρτηση δεν εκφραζει την αποψη της κοινοτητας αλλα αποτελει θεωρια μελους κτλ
Μα αυτό γίνεται, όμως και η μετακίνηση από μόνη της αποτελεί για πολλούς ενόχληση και «φωνάζουν».
Για μενα η απαγορευση βηματος στο ραντι ή στον Dtango (για μενα ειδικες περιπτωσεις) για την εκφραση των θεωριων τους ειναι σιγουρα αντιδημοκρατικη με οποιο τροπο και αν γινεται (δεν αναφερομαι σε αποκλεισμο αλλα ακομα και σε χλεβασμο) την στιγμη που δινεται βημα χωρις σε πιστους
Μα δεν είπε κανείς για απαγόρευση του να εκφράσουν τις ιδέες τους. Σε κανέναν δεν απαγορεύεται να εκφράσει τις ιδέες του!! Πως σου ήρθε αυτό τώρα; Διάβασες τι λέω στην αρχική ανάρτηση; Απλά μερικές ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ (κι όχι ιδέες) είναι απαράδεκτες και δεν έχει σχέση με το τι λέει ο καθένας αλλά το πώς το λέει. Και το που το λέει φυσικά, όταν κάποιος όλα τα θέματα τα γυρνάει στο θέμα που θέλει αυτός τότε δεν είναι σωστός συνομιλητής. Και κατά την γνώμη μου δεν έχει θέση στο φόρουμ γιατί δεν θέλει διάλογο αλλά να προπαγανδίσει τις ιδέες του. Απλά.
ενο ο πανος απο μια νεοδεξια με τον οποιο ασχοληθηκατε.
Δεν νομίζω πως έχει σχέση με το αν είναι δεξιός ή αριστερός κάποιος αλλά όπως είπα πριν το πού και πως λέει ό,τι λέει.

Στο do not feed the troll συμφωνώ, όταν όμως το troll ποστάρει σε κάθε συζήτηση στο φόρουμ τότε τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα… Επίσης αν είναι όλοι να αγνοούν κάποιον και να μην απαντάνε στις ερωτήσεις του γιατί είναι ενοχλητικός και χαλάει την συζήτηση ποια η διαφορά από τον να τον διώξεις;; (αν κι εγώ ΔΕΝ μίλησα για διαγραφή η αλήθεια είναι) : brrr :

edit: το υπόλοιπο σχόλιο ήταν απάντηση σ'ένα σχόλιο που εξαφανίστηκε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ιοκάστη την 04 Σεπ 2010 18:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Εκεί κολλάει και η ομοιότητα με το Matrix. Φανταστικό σενάριο μιας ταινίας. Αν μπορείς όμως απόδειξε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Εύκολο. Το όλο concept της καλλιέργειας και ανακύκλωσης των ανθρώπων με σκοπό οι Μηχανές να παρουν την ενέργεια που εκλύουν τα σώματά τους ως ωφέλιμο έργο, παραβιάζει τον Πρώτο Νόμο της Θερμοδυναμικής. Where is your God now?
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

My god? Nowhere to be found :P

Nox, πιστεύω ότι κατάλαβες ότι αναφερόμουν στην εικονική πραγματικότητα του Matrix και όχι στα αίτια που τη δημιούργησαν. Κάτι βέβαια στο οποίο ο dtango αποφεύγει να επιχειρηματολογήσει με την πρόφαση ότι δεν "πιστεύω" σε αυτό. Αγνοώντας φυσικά την αδυναμία απόδειξης της ανυπαρξίας που είναι το ζητούμενο.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Χμμμ...
dtango, έσβησες το post σου;
Δεν έχω τέτοια δυνατότητα. Είχε όμως ποσταριστεί διπλό και πιθανόν κάποιος έκανε λάθος και θέλοντας να σβήσει το ένα έχασε και το άλλο.
Νάτο όμως εδώ είναι:

@ Ιοκάστη, frog, mpamiatzis
Ιοκάστη έγραψε: οπότε ας σταματήσει το off topic γιατί θα φύγει.
Ποιο off topic, φιλτάτη;
Εμένα δεν θεωρείς ως ψυχολογικά υποστηριζόμενο; Κάτσε λοιπόν και άκουγε για να γνωρίζεις και τα αποτελέσματα της υποστήριξης.
fr0g έγραψε:Αφού κατά βάθος ξέρεις ότι δεν στέκουν, γιατί τα λες; Το μόνο που μπορεί να αποδείξει π.χ. η θεωρία σου, είναι την προέλευση της περί θεού ιδέας.
Tο ίδιο μπορεί να αποδείξει και η δική σου θεωρία για την προέλευση της περί Θεού ιδέας (θεοποίηση των στοιχείων της φύσης, κατά πάσα πιθανότητα), οπότε είναι άδικο να αναφέρεστε συνεχώς στην θεωρία μου.
Εκείνο που κατά βάθος ξέρω και ανέκαθεν ήξερα (κληρονόμησα την γνώση μέσω γονιδίων φαίνεται) είναι ότι η ιδέα του Θεού είναι εξαιρετικά γελοία για να επιτρέπει αυτή την επιστημονικοφανή δικαιολογία της αμφιβολίας την οποία προβάλλετε.

Εκεί κολλάει και η ομοιότητα με το Matrix. Φανταστικό σενάριο μιας ταινίας. Αν μπορείς όμως απόδειξε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Θα το αποδείξω αμέσως μόλις πάψεις να το αποκαλείς φανταστικό σενάριο και αρχίσεις να μου το παρουσιάζεις ως γεγονός που έλαβε χώρα. Η ιστορία του Θεού αποδείχτηκε φανταστική αλλά επιμένετε σε αυτά που επιμένετε χωρίς να αντιλαμβάνεστε το μέγεθος του λάθους σας.

Άλλωστε φανταστικό σενάριο ενός βιβλίου ήταν κάποτε και το "Από τη Γη στη σελήνη". Μήπως λοιπόν με το σκεπτικό σου, πρέπει να αποκλείσουμε την δυνατότητα να επισκεφθούμε τη σελήνη;

Ατυχές παράδειγμα. Το βιβλίο ασχολείται με ένα εγχείρημα. Δεν έχω λόγο να υπερασπιστώ με μανία την άποψη ότι ουδέποτε θα κατορθώσουμε να διακτινιστούμε ή με κάποιο τρόπο να τηλεμεταφερθούμε.
mpamiatzis έγραψε: Ο γιατρος ειχε πει (με καθε επιφυλαξη αν το ειπε αυτος) οτι ασχολουμαστε διοτι δεν μπορει σε ενα ορθολογικο φορουμ να προβαλονται τετοιου ειδους θεωριες και να γινετε συνδεση οτι και εμεις υποστιριζουμε αυτα που γραφουν τα μελη μας.

Συμφωνω αλλα αυτο απεχει πολυ απο το να φτανετε στον εκνευρισμο και στην αντιπαραθεση, στις εχθρες και στους αποκλεισμους και εν τελει να χαλατε την καρδια σας…
Με κανέναν δεν έχω έρθει σε αντιπαράθεση για την θεωρία μου και αυτά που παρατηρείς τελευταία είναι άσχετα με την θεωρία μου. Οφείλονται στην πολεμική μου κατά της εμμονής των άθεων σε αυτή την αμφιβολία περί ανυπαρξίας Θεού και σε ότι εγώ θεωρώ ενδείξεις αυθαιρεσίας εκ μέρους της ομάδας της αυτοαποκαλούμενης «Ομάδα Αθεϊα».

Η Ιοκάστη με το νήμα αυτό μας είπε «ΟΧΙ δεν θα δεχτώ καμία επιστημονική θεωρία πριν την δεχτεί η επιστημονική κοινότητα. ξεκαθαρίζοντας έτσι σε ποιους αναφέρεται ώστε κλείνοντας με «Έλεος. Αν χρεώναμε με την ώρα την γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης θα είχαμε γίνει πλούσιοι εδώ μέσα.[/i][/b] να μπορέσει να καταθέσει και την άποψή της για την πνευματική μας (μου) κατάσταση.

Το απαράδεκτο στην ενέργεια αυτή της Ιοκάστης είναι ότι είχε προηγηθεί άγρια αντιπαράθεση μεταξύ μας (με πμ) στην οποία κυριολεκτικά «σκοτωθήκαμε».
Δεν αντέχω τον αυταρχισμό, τον οποίο αποπνέουν και οι παραπάνω λέξεις της: Αν χρεώναμε με την ώρα την γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης θα είχαμε γίνει πλούσιοι εδώ μέσα. που προσπαθούν να επιβάλουν σε έναν χώρο που δεν τους ανήκει.

Τα αίτια είναι βαθύτερα, φίλε Μπαμιατζή.

Κλείνοντας θα αναφερθώ στον Πάνο, διότι ναι μεν δεν συμφωνώ μαζί του στα πολιτικά, αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι χάρη σ’ αυτόν έμαθα διάφορα πράγματα τα οποία χωρίς αυτόν δεν θα τα μάθαινα.

Α! όπως βέβαια κι εσείς μάθατε διάφορα πράγματα από μένα που διαφορετικά δεν θα τα μαθαίνατε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης.. δεν είμαι νεοδεξιός, είμαι βασιλοκομμουνιστής..

Συνεχίστε το σκότωμα ανενόχλητοι.. :)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Χμμμ...
dtango, έσβησες το post σου;
Ηταν double post και έσβησα το ένα. Προφανώς κάποιος αλλος έσβησε το άλλο :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Nox, πιστεύω ότι κατάλαβες ότι αναφερόμουν στην εικονική πραγματικότητα του Matrix και όχι στα αίτια που τη δημιούργησαν. Κάτι βέβαια στο οποίο ο dtango αποφεύγει να επιχειρηματολογήσει με την πρόφαση ότι δεν "πιστεύω" σε αυτό. Αγνοώντας φυσικά την αδυναμία απόδειξης της ανυπαρξίας που είναι το ζητούμενο.
Πάμε από την αρχή:

Εκεί κολλάει και η ομοιότητα με το Matrix. Φανταστικό σενάριο μιας ταινίας. Αν μπορείς όμως απόδειξε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Θα το αποδείξω αμέσως μόλις πάψεις να το αποκαλείς φανταστικό σενάριο και αρχίσεις να μου το παρουσιάζεις ως γεγονός που έλαβε χώρα.

Αφού θες να παίζουμε με τις λέξεις, so be it.
Το Matrix μπορεί να παρουσιάστηκε σαν ταινία, αλλά στην ουσία είναι πραγματικότητα.
Prove me wrong


Σου αποδεικνύω πανεύκολα ότι πρόκειται για φανταστικό σενάριο.
Το ίδιο ισχύει και για τον Θεό: φανταστικό σενάριο! Όλων των εκδόσεων οι θεοί αποτελούν φανταστικά σενάρια. Με ποια λογική εφαρμόζουμε σε σοβαρά θέματα το σόφισμα της «αδυναμίας απόδειξης ανυπαρξίας»;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@dtango

Δεν είπα ποτέ πως δεν έμαθα πράγματα από εσένα, τον πάνο ή τον οποιοδήποτε εδώ μέσα (αν θυμάσαι μάλιστα ήμουν από τα άτομα που έδειξαν κάποιο ενδιαφέρον για την θεωρία σου αρχικά). Αυτό όμως δεν δικαιολογεί το υπερβολικό και συνεχές trolling και flooding ούτε την επιθετικότητα. Κι όποιος κρίνει θα κριθεί, λογικό δεν είναι;

Το γιατί όλα αυτά είναι off topic νομίζω φαίνεται από την απάντησή μου στον mpamiatzi πριν.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Το γεγονός ότι είναι γεννημένο από τη φαντασία κάποιου δηλαδή αποκλείει κάθε δυνατότητα να αποτελεί και πραγματικότητα ε;

Υπάρχει βέβαια και μια φιλοσοφική θεωρία που λέει ότι τίποτα δεν είναι υπαρκτό, ότι είσαι μόνο ένα πνεύμα, κι ότι τα πάντα που θεωρείς πραγματικότητα, είναι απλά μια ψευδαίσθηση. Κι αυτό προϋπήρχε της ταινίας και όπως είπα ως θεωρία, όχι σενάριο. Prove that wrong.

Btw κάποιοι φανταστήκανε τους εξωγήινους με διάφορες μορφές. Συνεπώς είναι αδύνατον να υπάρχουν εξωγήινοι με αυτές τις μορφές, σωστά; Τα πάω καλά με το σκεπτικό σου μέχρι εδώ; Αν ναι, να συνοψίσω κιόλας. Οτιδήποτε δημιουργήθηκε ποτέ στην φαντασία του ανθρώπου είναι αδύνατον να υπάρχει και να μην το γνωρίζουμε. Τώρα πιστεύω ότι είμαι σε πλήρη αρμονία με το σκεπτικό σου.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:[...]το σόφισμα της «αδυναμίας απόδειξης ανυπαρξίας»
Σόφισμα; :shock:

Συγχαρητήρια ― αυτό ακριβώς είναι ένα από τα κύρια "επιχειρήματα" των χριστιανών απολογητών εναντίον μας...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Για να κλείσουμε το θέμα και να μην το παρακουράζουμε:
Θα σας πω χοντρικά, και χωρίς καθόλου τακτ, ότι αυτό που εγώ κατάλαβα από την όλη συζήτηση είναι ότι επιστημονικώς είναι αδύνατο να αποδειχτεί πως οι μαλακίες είναι μαλακίες!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

... το οποίο, όμως, δεν μας εμποδίζει καθόλου απ' το να πιστεύουμε ότι είναι όντως μαλακίες.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Απάντηση