Richard Dawkins: Faith School Menace

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ερώτημα που τίθεται από τα βίντεο είναι αν οι γονείς, ή ακόμα και οι δάσκαλοι, μπορούν να "θωρακίσουν" το μυαλό των παιδιών από άλλες απόψεις. Όχι αν οι άλλες απόψεις τα κάνουν κριτικά σκεπτόμενα και μεγάλους διανοητές αλλά αν η εκπαίδευση σε σχολεία που οι δάσκαλοι έχουν παρωπίδες, τα κάνει υποστηρικτές των θέσεων των δασκάλων και μόνο.

Το επιχείρημα είναι πως σε δυτικού τύπου κοινωνίες αυτό δεν είναι εφικτό, καθώς και να μην είναι πολυπολυτισμικές (που οι περισσότερες είναι), υπάρχει το διαδίκτυο που δίνει στο παιδί την γνώση πως και οι υποστηρικτές διαφορετικών απόψεων είναι άνθρωποι και αυτοί. Δεν δαιμονοποιείται η αντίθετη άποψη όταν ο υποστηρικτής της είναι ο συμπαίκτης σου στο wow.

Η δαιμονοποίηση είναι εφικτή πια μόνο σε κοινωνίες όπως οι μεσοδυτικές ΗΠΑ και αυστηρά μουσουλμανικές χώρες, όπου οι υποστηρικτές διαφορετικών απόψεων είτε δεν υπάρχουν καθόλου, ή δεν προβάλλονται. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω δημογραφικές αναλύσεις για creationists.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

egore έγραψε:Το επιχείρημα είναι πως σε δυτικού τύπου κοινωνίες αυτό δεν είναι εφικτό, καθώς και να μην είναι πολυπολυτισμικές (που οι περισσότερες είναι), υπάρχει το διαδίκτυο που δίνει στο παιδί την γνώση πως και οι υποστηρικτές διαφορετικών απόψεων είναι άνθρωποι και αυτοί. Δεν δαιμονοποιείται η αντίθετη άποψη όταν ο υποστηρικτής της είναι ο συμπαίκτης σου στο wow.
Θα συμφωνήσω σ'αυτό, αν και ο Dawkins αντιπαραθέτει την εθελούσια αποκοπή κάποιων ομάδων από τον περίγυρο. Και έχει δίκιο όταν λέει ότι παλέψαν στην Αμερική για να λήξει το Segragation και τώρα οι κοινωνικές/θρησκευτικές ομάδες το επιδιώκουν από μόνες τους στο σχολείο, ακριβώς για να προστατευθούν από την αντίθετη άποψη που είναι πανταχού παρούσα στις δυτικές χώρες.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πράγματι, αυτό φαίνεται να θέλει να επισημάνει ο Dawkins.
Είναι όμως μόνο μια απέλπιδα προσπάθεια των γονιών να μην χάσουν τα παιδιά τους την επαφή με αυτό που οι ίδιοι θεωρούν ως ιδιαίτερη τους ταυτότητα. Και με την ευκαιρία θέτω το ερώτημα:

Αν ζούσατε σε μια άλλη χώρα εκτός Ελλάδας, θα στέλνατε τα παιδιά σας σε ελληνικό σχολείο;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Εχω προσωπική εμπειρια σε αυτό. Εχω πάει σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό (Μοντρεαλ). Μιλάμε για σχολείο που δουλεύει σε συνεργασία με το ΥΠΕΠΘ (ή όπως το λένε τώρα) με βιβλία του ΟΕΔΒ.

Προφανως αυτό που παίζει ρόλο εδώ είναι οι κανόνες της εκάστοτε χώρας. Εμεις σαν δημοτικό καναμε την πλήρη ύλη σε μαθήματα στα γαλλικά, τα αγγλικά σαν γλώσσα και επιπλέον 10-12 ώρες την εβδομάδα ελληνική ύλη (χωρίς να είμαι απόλυτος η αναλογία ήταν 50% γλώσσα, 35% ιστορία και 15% θρησκευτικά).

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν αποπνικτικό, ούτε ότι με επηρρέασε αρνητικά. Σιγουρα δημιουργεί πιο κλειστές κοινότητες, και συγκρατείται το χριστιανορθόδοξο σαν κουλτούρα. Επίσης, τα σχολεία είναι δημοτικά, και στην 2οβάθμια εκπαίδευση οι μαθητες πάνε σε αναμεικτα σχολεία (ή τουλάχιστον έτσι ήταν πριν απο 20 χρόνια).

Δεν έχω παιδιά ακόμα, αλλά αν αποκτήσω (και είμαι ακόμα εδώ, και δεν υπάρχει αντίρρηση απο την μανα τους) θα εξαρτηθει απο το πόσο ικανός θα νοιώθω να τους μεταδώσω εγώ ελληνικό (και όχι ελληναράδικο) πολιτισμό.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Σίγουρα θα το έστελνα και σε ελληνικό σχολείο. Δεν είναι υποχρεωτική η επιλογή ή το ένα ή το άλλο. Κάλλιστα μπορεί το ελληνικό σχολείο να λειτουργήσει ως φροντιστήριο. Παράλληλα, δεν έχω προσωπικά πρόβλημα με τα Θρησκευτικά. Είναι πεποίθησή μου ότι όποιος είναι παρών στη ζωή του παιδιού του δεν κινδυνεύει από ένα τέτοιο μάθημα, ειδικά αν από νωρίς το παιδί μάθει να αντιμετωπίζει τη θρησκεία ως σύγχρονη μυθολογία (όχι και πολύ δύσκολο, ρωτήστε τη Μελάνη :P)
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Νομίζω πως αν ζούσα μόνιμα σε άλλη χώρα θα με θεωρούσα πολίτη της χώρας. Και το παιδί μου το ίδιο. Θα το πήγαινα λοιπόν σε σχολείο της χώρας κι όχι σε ελληνικό. Δεν θα ήθελα να μπει σε μια νοοτροπία απομόνωσης από τους ντόπιους. Από την εμπειρία μου δεν έχω και την καλύτερη ιδέα για τις ελληνικές κοινότητες στο εξωτερικό, κλείνονται πολύ στους εαυτούς τους, βρίζουν τους ξένους και θεοποιούν την ελλάδα. Λογικό είναι να σου λείπει η πατρίδα σου αλλά όταν ζεις κάπου πρέπει να ζεις εκεί, το να ζεις μόνο με μια νοσταλγία απλά σε οδηγεί σε μια μίζερη ζωή.

Θα το μάθαινα ελληνικά βέβαια καθώς και ελληνική ιστορία αλλά αυτά στο σπίτι.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Ενημερωτικά, όποιος θέλει να το κατεβάσει, καποιος ανέβασε το λινκ για τορρεντ:

http://richarddawkins.net/articles/5036 ... ent_503702
Ιοκάστη έγραψε:Νομίζω πως αν ζούσα μόνιμα σε άλλη χώρα θα με θεωρούσα πολίτη της χώρας. Και το παιδί μου το ίδιο.
Η λέξη κλειδί ειναι "μόνιμα" Πάρα πολυς κόσμος όταν μεταναστεύει δεν το βλέπει σαν μόνιμη κίνηση, ακόμα και αν εκει καταλήγει.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δική μου απάντηση στο ερώτημα που έθεσα είναι πως θα έστελνα τα παιδιά μου σε ελληνικό σχολείο για χαμηλή βαθμίδα εκπαίδευσης, αντίστοιχη του δημοτικού, κυρίως για να μάθουν την γλώσσα. Θα άφηνα σε αυτά την επιλογή για τις ανώτερες βαθμίδες.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφος έγραψε:Νέο ντοκιμαντέρ του Dawkins σχετικά με τα θρησκευτικά σχολεία (faith schools) στη Βρετανία....
βάλτε ρε και κανέναν υπότιτλο να καταλάβουμε και εμείς τι λέει

Σημείωση συντονίστριας:
Όταν δεν υπάρχει λόγος να γίνεται quote ολόκληρο το σχόλιο καλό θα είναι να αποφεύγεται γιατί δυσχεραίνει τον διάλογο
Άβαταρ μέλους
Giorugosu
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Αύγ 2010 23:18
Όνομα Ιστότοπου: Fukuru
Επικοινωνία:

Δεν γνωρίζω ακριβώς, όμως είχα την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτική η φοίτηση σε Ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό. Τουλάχιστον για κάποιες ώρες στο Δημοτικό.
Ίσως οι ιστορίες από γνωστούς μου που πήγαιναν ταυτόχρονα σε Γερμανικό και Ελληνικό σχολείο να μου δημιούργησαν αυτή την εντύπωση.

Πάντως εγώ θα έστελνα τα παιδιά μου σε ελληνικό σχολείο ταυτόχρονα με το "ξένο".
Δεν νομίζω ότι θα τους έβλαπτε, επίσης στην Γερμανία απ'όσο ξέρω ακόμη και με 2 σχολεία στην πλάτη των μαθητών τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα απ'ότι στον Ελληνικό χώρο με τα άπειρα φροντιστήρια. Όσο αφορά τον ελεύθερο χρόνο και τις εξωσχολικές δραστηριότητες.
Todo para todos, nada para nosotros...
Απάντηση