Διαφορά αθεΐας και θρησκείας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε Αλέξανδρε πλάκα μου κάνεις; Τι σχέση έχει το πραγματικό με το συνηθισμένο; Για φυσική μιλάμε όχι για τέχνη..

Είναι το ίδιο πράγμα μια συγκέντρωση που την μετράμε με ένα τετραδιάστατο πράγμα που δεν υπάρχει; Αυτό δεν είναι πρόκληση για την γλώσσα, είναι πρόκληση για την λογική και την αντίληψη του κόσμου γύρω μας..

Για να λέμε ότι ανακαλύψαμε κάτι πρέπει και να το παρατηρήσουμε.. όχι να το έχουμε στο χαρτί.. το αν είναι ασυνήθιστο ή όχι δεν παίζει ρόλο.. αρκεί να είναι παρατηρήσιμο..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Panos έγραψε:Αυτό δεν είναι πρόκληση για την γλώσσα, είναι πρόκληση για την λογική και την αντίληψη του κόσμου γύρω μας..
Για την λογική όχι τόσο, για την αντίληψη ναι, είναι.

Τι νόημα έχει το κόκκινο για έναν τυφλό εκ γενετής;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Panos έγραψε:Αυτό δεν είναι πρόκληση για την γλώσσα, είναι πρόκληση για την λογική και την αντίληψη του κόσμου γύρω μας..
Για την λογική όχι τόσο, για την αντίληψη ναι, είναι.

Τι νόημα έχει το κόκκινο για έναν τυφλό εκ γενετής;
Αν πιστεύεις ότι η φύση είναι θέμα αντίληψης τότε θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως και ο θεός ή τα φαντάσματα είναι θέμα αντίληψης... γιατί δεν μπορείς να δέχεσαι το ένα και να απορρίπτεις το άλλο..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Το βρήκα! :doh:

Η "Διαφορά αθεϊας και θρησκείας" (που είναι το θέμα), ισούται με την "Ανυπαρξία των μαύρων τρυπών πολλαπλασιαμένη με το τετράγωνο του big bang" :violin:
:P
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Panos έγραψε:Αν πιστεύεις ότι η φύση είναι θέμα αντίληψης τότε θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως και ο θεός ή τα φαντάσματα είναι θέμα αντίληψης... γιατί δεν μπορείς να δέχεσαι το ένα και να απορρίπτεις το άλλο..
Φυσικά και θα αναρωτηθούμε.
Θα πρέπει όμως να μπορούμε να το περιγράψουμε με λέξεις ή μαθηματικά ή κάποια άλλη γλώσσα.
Χωρίς περιγραφή δεν μπορούμε να αναρωτηθούμε καν.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Panos έγραψε:Αν πιστεύεις ότι η φύση είναι θέμα αντίληψης τότε θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως και ο θεός ή τα φαντάσματα είναι θέμα αντίληψης... γιατί δεν μπορείς να δέχεσαι το ένα και να απορρίπτεις το άλλο..
Φυσικά και θα αναρωτηθούμε.
Θα πρέπει όμως να μπορούμε να το περιγράψουμε με λέξεις ή μαθηματικά ή κάποια άλλη γλώσσα.
Χωρίς περιγραφή δεν μπορούμε να αναρωτηθούμε καν.
Νομίζω ότι μπορείς να βρεις εκατομμύρια τόμους θεολογικού υλικού που να περιγράφει τον θεό.. αν αυτό είναι το μόνο σου κριτήριο τότε ίσως είναι καιρός να τον δεχτείς ή τουλάχιστον να σκεφτείς σοβαρά την ύπαρξη του... :)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πλάκα με κάνεις....! :o
Ούτε μια ολοκληρωμένη πρόταση δεν υπάρχει που να περιγράφει κάποιον από τους θεούς των 3 μονοθεϊστικών θρησκειών (στα επίσημα βιβλία τους - βίβλο, κοράνι και τόρα). Ότι άλλο έχει γραφτεί δεν αφορά τους ίδιους αλλά τα υποθετικά έργα και θαύματα τους, που δεν προσφέρονται για διερεύνηση.
Όσο για τους υπόλοιπους, να με συγχωράς αλλά δεν θα μπω στον κόπο. :roll: κάποτε που το προσπάθησα, έπεσα στον ίδιο τοίχο μπουρδολογίας, τάχα μου αλληγορίας και μυστικοβλακείας με τους 3 κυρίους παραπάνω.
Μια που το θέτεις όμως, τι είναι θεός για σένα;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα τι λες, φυσικά και υπάρχει ορισμός του θεού.. είναι πανταχού παρόν (όπως το ηλεκτρόνιο), και τα πάντα πληρών (όπως η σκοτεινή ενέργεια), ποιητής ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων (όπως το big bang).. μια χαρά ορισμός είναι..

Όταν δηλαδή λες ότι ο χωρόχρονος είναι ένα μέσο που βρίσκετε παντού και ταράζετε από την ύπαρξη μαζών μέσα του δίνεις καλύτερο ορισμό από αυτόν;
Όταν λες ότι στην αρχή ήταν τίποτα.. μετά έγινε μια έκρηξη και δημιουργήθηκε το σύμπαν και ότι από εκείνη τη στιγμή και μετά ισχύουν οι νόμοι της φυσικής, δίνεις καλύτερο ορισμό;
Μια που το θέτεις όμως, τι είναι θεός για σένα;
Αν εννοείς από πνευματικής πλευράς πιστεύω ότι θεός είναι η πλήρωση του καθενός.. το να είσαι ευτυχισμένος και σε ισορροπία με τον εαυτό σου και το περιβάλλον σου..

Αν εννοείς το τι σήμαινε αρχικά η λέξη θεός για τον άνθρωπο, η προσωπική μου άποψη είναι ότι θεούς αποκαλούσαν τους πλανήτες και τα ουράνια σώματα.. αυτόν τον ορισμό δίνει και ο Πλάτωνας για την λέξη.. και βάση πολλών άλλων στοιχείων από τις παγκόσμιες μυθολογίες, αρχαιολογικά ευρήματα, εικόνες, αρχέτυπα και σύμβολα, πιστεύω ότι είναι σωστός ο ορισμός..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Panos έγραψε:Μα τι λες, φυσικά και υπάρχει ορισμός του θεού.. είναι πανταχού παρόν (όπως το ηλεκτρόνιο), και τα πάντα πληρών (όπως η σκοτεινή ενέργεια), ποιητής ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων (όπως το big bang).. μια χαρά ορισμός είναι..
Άντε πάλι με το πάντα που κάνει τα πάντα... :lol:
Αυτό είναι ο ορισμός της ανοησίας. Είναι το ανάποδο του τίποτα που δεν έκανε τίποτα.
Κάτι που να ορίζεται ποσοτικά έχει ο ντορβάς;
Panos έγραψε:Όταν δηλαδή λες ότι ο χωρόχρονος είναι ένα μέσο που βρίσκετε παντού και ταράζετε από την ύπαρξη μαζών μέσα του δίνεις καλύτερο ορισμό από αυτόν;
Όταν λες ότι στην αρχή ήταν τίποτα.. μετά έγινε μια έκρηξη και δημιουργήθηκε το σύμπαν και ότι από εκείνη τη στιγμή και μετά ισχύουν οι νόμοι της φυσικής, δίνεις καλύτερο ορισμό;
Δεν ισχυρίστηκα ότι διάβασα ή καταλαβαίνω τα μαθηματικά του big bang.
Διατηρώ ακέραιο το δικαίωμα να μην έχω αποφασίσει για το ποια θεωρία είναι η σωστή.
Όσο για τον χωροχρόνο, από ότι έχω καταλάβει, δεν είναι μέσο, δεν είναι κάτι με υπόσταση. Είναι ένα ανθρώπινο σύστημα αναφοράς με διαστάσεις τις 3 χωρικές και μία χρονική, που επηρεάζεται από την ύπαρξη μάζας.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
mouxlas21
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2010 14:31
Όνομα Ιστότοπου: Στο μυαλό του μούχλα
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Here's something you never hear in the news: "200 killed today when Atheist rebels took heavy shelling from the Agnostic stronghold in the North." - Doug Stanhope

Χρειάζεται να πω κάτι εγώ;
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας παιδια , ειδα πρσφατα κατι στο internet (δεν βρηκα θεμα στο οποιο να πλησιαζει νοηματικα πιο πολυ απ το συγκεκριμενο ) το οποιο θα ηθελα να του ριξετε μια ματια. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, με την εννοια οτι ολος ο χριστιανισμος,(για να μην προχωρησουμε παραπερα ) βριθει απο τετοια σκουπιδια, αλλα ειναι ενδεικτικο του διεστραμενου τροπου σκεψης του. http://www.impantokratoros.gr/Konstanti ... nh.el.aspx . Δωστε βαση στο χωριο εκεινο που μιλαει για τον γιο του.

Οσο σκεφτομαι οτι σε εποχες του περελθοντος χριστιανοι (καθολικοι αλλα.. ΚΑΙ.. ορθοδοξοι) βιαστες παιδιων αθωωνονταν με τετοιες συλλογιστικες μεθοδους χανω καθε διαθεση μου για χιουμορ.

επισης δειτε αυτο http://www.impantokratoros.gr/EA1CE183.el.aspx καιhttp://www.impantokratoros.gr/62F6760B.el.aspx

Αυτοι δεν ειναι ψευτες ... αυτοι ειναι αχριοι.... (και δεν υπαρχουν δυο και τρεις χριστιανισμοι ,ο χριστιανισμος ειναι ενας, και εκφραζεται μεσα απο τετοιου ειδους κειμενα).

Οποιος θελει να κοιταξει και τα υπολοιπα της ιστοσελιδας στην οποια ανηκουν τα παραπανω ας το κανει , το ιδιο ενδιαφεροντα ειναι και τα αλλα.

Ειναι φορες που θελω να σταματησω μια συζητηση με χριστιανο πριν καν αρχισει, με κατι σαν : βουλωστο καθηκι, διανοεισαι αραγε σε ποιες αποψεις δηλωνεις πιστη? αλλα ομολογω οτι δεν το κανω ............................(συχνα ;) )
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ νομίζω ότι το τραγικότερο είναι αυτό: "150 Έλληνες Καθηγηταί Πανεπιστημίου διεμαρτυρήθησαν διά το ανωτέρω βιβλίον"
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε: Άντε πάλι με το πάντα που κάνει τα πάντα... :lol:
Αυτό είναι ο ορισμός της ανοησίας. Είναι το ανάποδο του τίποτα που δεν έκανε τίποτα.
Κάτι που να ορίζεται ποσοτικά έχει ο ντορβάς;
Δεν διαφωνώ ότι είναι βλακώδης ορισμός.. αλλά δεν παύει να είναι ορισμός και δεν διαφέρει σε τίποτα από τους ορισμούς που βρίσκεις σε πολλές σύγχρονες "επιστημονικές" θεωρίες..

Από την στιγμή που δέχεσαι τους δεύτερους τότε πρέπει να δεχτείς και τους περί θεού.. :)
egore έγραψε: Δεν ισχυρίστηκα ότι διάβασα ή καταλαβαίνω τα μαθηματικά του big bang.
Διατηρώ ακέραιο το δικαίωμα να μην έχω αποφασίσει για το ποια θεωρία είναι η σωστή.
Όσο για τον χωροχρόνο, από ότι έχω καταλάβει, δεν είναι μέσο, δεν είναι κάτι με υπόσταση. Είναι ένα ανθρώπινο σύστημα αναφοράς με διαστάσεις τις 3 χωρικές και μία χρονική, που επηρεάζεται από την ύπαρξη μάζας.
Δεν χρειάζεται να καταλάβεις τα μαθηματικά του big bang για να καταλάβεις τον ορισμό του.. ο ορισμός είναι απλός και προηγείται των μαθηματικών.. στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, έγινε μια έκρηξη και φτιάχτηκε το σύμπαν που έκτοτε διαστέλλεται..

Το ίδιο ισχύει και για πολλές από τις επιμέρους εικασίες που έχει αυτή και άλλες θεωρίες.. δεν έχει να κάνει με τα μαθηματικά.. αν δηλαδή κάποιος σου παρουσιάσει μια εξίσωση για τον θεό μετά τον ορισμό του "πανταχού παρών και τα πάντα πληρών, κλπ" θα το δεχτείς; θα αλλάξει κάτι;

Αν εγώ υποθέσω ότι εσύ ζυγίζεις 10 τόνους και ας λέει η ζυγαριά σου ότι είσαι 70 κιλά, και σου παρουσιάσω μια μαθηματική απόδειξη για το παραπάνω κάνοντας την υπόθεση ότι η ζυγαριά σου δείχνει τόσο λίγο γιατί πάνω από εσένα υπάρχουν 3 νεράιδες και 6 ξωτικά που σε σηκώνουν, θα το δεχτείς;
Αν όχι γιατί δέχεσαι ότι στο σύμπαν βλέπουμε ότι βλέπουμε όχι γιατί υπάρχει αρκετή μάζα για αυτό αλλά επειδή υπάρχει 70% σκοτεινή ενέργεια και 25% σκοτεινή ύλη;

Για τον χωροχρόνο τώρα καλά υποθέτεις ότι δεν είναι κάτι υπαρκτό.. δεν είναι καν κάτι με 4 διαστάσεις.. οι διαστάσεις είναι υπαρκτά πράγματα και αφορούν μέτρηση.. εσύ έχεις 3 διαστάσεις.. δεν είναι καν σύστημα αναφοράς γιατί τα συστήματα αναφοράς έχουν συντεταγμένες.. είναι ένα φανταστικό "πεδίο" αποτελούμενο από 4 αριθμοσειρές ή 3 συντεταγμένες και μια αριθμοσειρά..

Είναι μια μαθηματική έννοια και ως μαθηματική έννοια δεν μπορεί να έχει σχέση με την πραγματικότητα ούτε να επηρεάζεται από κάτι υπαρκτό όπως η μάζα ενός αντικειμένου.. πολύ περισσότερο να έχει και "κύματα"...
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Ευθύμης έγραψε:Λατρεία και αφοσίωση μπορεί να δείξει κανείς σε πιο γήινα και χειροπιαστά πράγματα. Την ανάγκη να λατρέψουμε κάτι, να ταχτούμε σε ένα σκοπό ίσως, την έχουνε πολλοί από εμάς και δεν είναι κάτι κακό.
δηλαδη αν καταλαβα καλα να λατρεψουμε μια ντουλαπα καμια γατα ισως και καμια κοτα???ειναι παντως χειροπιαστα οπως τα φυστικια ενα παστελι μια παστα φλωρα κλπ..
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:δηλαδη αν καταλαβα καλα
Δεν κατάλαβες καλά. Αν θες το συζητάμε αυτό περί λατρείας και αφοσίωσης.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάνο, βρήκα το χρόνο να απαντήσω στα διάφορα ερωτήματα που θέτεις :D
Panos έγραψε:δεν παύει να είναι ορισμός και δεν διαφέρει σε τίποτα από τους ορισμούς που βρίσκεις σε πολλές σύγχρονες "επιστημονικές" θεωρίες..
Από την στιγμή που δέχεσαι τους δεύτερους τότε πρέπει να δεχτείς και τους περί θεού.. :)
Όχι γιατί για το ηλεκτρόνιο έχω προβλέψεις με βάση το μαθηματικό του μοντέλο για το τι θα συμβεί, και μάντεψε, επαληθεύονται.
Για την σκοτεινή ενέργεια ειλικρινά δεν γνωρίζω για να εκφέρω γνώμη.
Αλλά για το θεό και τα φαντάσματα έχω μια ιδέα από όσα έχω ακούσει.
Μέχρι στιγμής η σκοτεινή ενέργεια μου φαίνεται αρκετά πιο πιθανή από την ύπαρξη του θεού ή των φαντασμάτων.
Panos έγραψε:Το ίδιο ισχύει και για πολλές από τις επιμέρους εικασίες που έχει αυτή και άλλες θεωρίες.. δεν έχει να κάνει με τα μαθηματικά.. αν δηλαδή κάποιος σου παρουσιάσει μια εξίσωση για τον θεό μετά τον ορισμό του "πανταχού παρών και τα πάντα πληρών, κλπ" θα το δεχτείς; θα αλλάξει κάτι;
Ναι, αν η εξίσωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για επαληθευτεί η ύπαρξη του.
Panos έγραψε:Αν εγώ υποθέσω ότι εσύ ζυγίζεις 10 τόνους και ας λέει η ζυγαριά σου ότι είσαι 70 κιλά, και σου παρουσιάσω μια μαθηματική απόδειξη για το παραπάνω κάνοντας την υπόθεση ότι η ζυγαριά σου δείχνει τόσο λίγο γιατί πάνω από εσένα υπάρχουν 3 νεράιδες και 6 ξωτικά που σε σηκώνουν, θα το δεχτείς;
Αν αυτό προβλέπει καλύτερα από την υπάρχουσα θεωρία το τι θα συμβεί, ναι, με τα χίλια! :D
Panos έγραψε:Αν όχι γιατί δέχεσαι ότι στο σύμπαν βλέπουμε ότι βλέπουμε όχι γιατί υπάρχει αρκετή μάζα για αυτό αλλά επειδή υπάρχει 70% σκοτεινή ενέργεια και 25% σκοτεινή ύλη;
Για τον χωροχρόνο τώρα καλά υποθέτεις ότι δεν είναι κάτι υπαρκτό.. δεν είναι καν κάτι με 4 διαστάσεις.. οι διαστάσεις είναι υπαρκτά πράγματα και αφορούν μέτρηση.. εσύ έχεις 3 διαστάσεις.. δεν είναι καν σύστημα αναφοράς γιατί τα συστήματα αναφοράς έχουν συντεταγμένες.. είναι ένα φανταστικό "πεδίο" αποτελούμενο από 4 αριθμοσειρές ή 3 συντεταγμένες και μια αριθμοσειρά..

Είναι μια μαθηματική έννοια και ως μαθηματική έννοια δεν μπορεί να έχει σχέση με την πραγματικότητα ούτε να επηρεάζεται από κάτι υπαρκτό όπως η μάζα ενός αντικειμένου.. πολύ περισσότερο να έχει και "κύματα"...
Οι αλγόριθμοι πρόβλεψης καιρικών συνθηκών είναι μαθηματικά που έχουν άμεση σχέση με την πραγματικότητα.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Ευθύμης έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:δηλαδη αν καταλαβα καλα
Δεν κατάλαβες καλά. Αν θες το συζητάμε αυτό περί λατρείας και αφοσίωσης.
δεν θελω να το συζητησω γιατι το δηλωσα ειμαι αγραμματος.θελω να γραψης τι ειναι αυτο το χειροπιαστο που μπωρουμε να λατρευουμε..επειδη το ξερης εσυ δεν ειναι δυνατον να το ξερουν ολοι..περιμενω για να μαθω..
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε: Όχι γιατί για το ηλεκτρόνιο έχω προβλέψεις με βάση το μαθηματικό του μοντέλο για το τι θα συμβεί, και μάντεψε, επαληθεύονται.
Για την σκοτεινή ενέργεια ειλικρινά δεν γνωρίζω για να εκφέρω γνώμη.
Αλλά για το θεό και τα φαντάσματα έχω μια ιδέα από όσα έχω ακούσει.
Μέχρι στιγμής η σκοτεινή ενέργεια μου φαίνεται αρκετά πιο πιθανή από την ύπαρξη του θεού ή των φαντασμάτων.
Σε ποιο μαθηματικό μοντέλο για το ηλεκτρόνιο αναφέρεσαι ακριβώς και τι "επαληθεύει" αυτό;
Τα μοντέλα είναι πολλά και οι θεωρίες το ίδιο.. αλλού έχουμε σωματίδιο, αλλού κύμα, αλλού νέφος, άλλου πιθανότητα, και έχουμε και πολλούς διαφορετικούς τρόπους κίνησης.. τώρα τι και πως επαληθεύεται είναι μεγάλη ιστορία.. :)

Για την σκοτεινή ενέργεια κανένας δεν γνωρίζει εκτός από τα μαθηματικά... έβλεπα πρόσφατα ένα σχετικό ντοκιμαντέρ και με έκπληξη άκουσα την παρακάτω δήλωση από έναν ερευνητή: Έχουμε καλό λόγο να πιστεύουμε ότι είναι εκεί γιατί οι θεωρίες μας λένε ότι πρέπει να είναι εκεί και την χρειάζονται! επιστημονικότατος.. :)

Όση πιθανότητα έχει ο Θεός, άλλη τόση έχουν και τα σκοτεινά μαθηματικά δημιουργήματα.. :)
Ναι, αν η εξίσωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για επαληθευτεί η ύπαρξη του.
Κάθε εξίσωση με τρελούς τρόπους και παραδοχές μπορεί να επαληθευτεί..
Panos έγραψε: Είναι μια μαθηματική έννοια και ως μαθηματική έννοια δεν μπορεί να έχει σχέση με την πραγματικότητα ούτε να επηρεάζεται από κάτι υπαρκτό όπως η μάζα ενός αντικειμένου.. πολύ περισσότερο να έχει και "κύματα"...
Οι αλγόριθμοι πρόβλεψης καιρικών συνθηκών είναι μαθηματικά που έχουν άμεση σχέση με την πραγματικότητα.
Άλλο πράγμα οι αλγόριθμοι και άλλο οι μαθηματικές έννοιες.. οι πρώτοι είναι λύσεις σε προβλήματα, τα δεύτερα είναι εικασίες.. μην τα μπερδεύουμε.. δεν είπα ποτέ ότι τα μαθηματικά είναι κακά.. είπα ότι τα μαθηματικά πρέπει να ακολουθούν την φυσική και όχι το ανάποδο...
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:δεν θελω να το συζητησω γιατι το δηλωσα ειμαι αγραμματος.θελω να γραψης τι ειναι αυτο το χειροπιαστο που μπωρουμε να λατρευουμε..επειδη το ξερης εσυ δεν ειναι δυνατον να το ξερουν ολοι..περιμενω για να μαθω..
Λατρεία και αφοσίωση μπορείς να δείξεις σε πολύ πιο χειροπιαστά και άξια λόγου πράγματα από ένα θεό και μια εκκλησία αμφιβόλου ηθικής, θεματοφύλακα μιας πίστης που οι ιστορικές συγκυρίες την έκαναν να ριζώσει βαθιά στην ελληνική κοινωνία και από αυτές τις ρίζες και τα αισθήματα των ανθρώπων αντλεί τη δύναμή της.

Οικογένεια. Πατρίδα, με την έννοια που της δίνει ο καθένας και όχι κατ' ανάγκη με την έννοια του κράτους πχ το χωριό μου, η γειτονιά μου, οι συμπολίτες μου, οι άνθρωποι που πάνε κι έρχονται από τον τόπο γενικά. Μια συλλογικότητα που εξυπηρετεί ένα σκοπό που θεωρείς καλό πχ ένα κόμμα, μια ένωση, μια οργάνωση. Ιδού κάποια παραδείγματα. Αυτά είχα κατά νου και όχι... τα παστέλια.

Η διαφορά βρίσκεται στο ότι για να συμμετέχει κάποιος σε μια θρησκεία, θα πρέπει είτε να του την έχουν μάθει από μικρό παιδί είτε να κατακλυστεί από διάφορα συναισθήματα, κατά κανόνα φόβου ή και απέχθειας για τη ζωή και το προσωρινό (μιλάω για όλες τις θρησκείες, όχι το χριστιανισμό, και φυσικά μιλάω για σύγχρονες κοινωνίες όπου η θρησκεία κατά κανόνα δεν είναι η πρώτη ή η μόνη ενοποιητική δύναμη). Για να συμμετέχει κανείς σε έναν κοσμικό οργανισμό αντίθετα, θα πρέπει να πειστεί τουλάχιστον ενμέρει ότι οι σκοποί του είναι επιθυμητοί. Σαφώς υπάρχουν και αυτοί που συμμετέχουν για προσωπικό όφελος. Μήπως όμως δεν υπάρχουν και στις θρησκείες αυτοί που συμμετέχουν μόνο και μόνο για να σώσουν την πολύτιμη ψυχούλα τους από μια αόριστη τιμωρία;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Panos έγραψε:Σε ποιο μαθηματικό μοντέλο για το ηλεκτρόνιο αναφέρεσαι ακριβώς και τι "επαληθεύει" αυτό;
Τα μοντέλα είναι πολλά και οι θεωρίες το ίδιο.. αλλού έχουμε σωματίδιο, αλλού κύμα, αλλού νέφος, άλλου πιθανότητα, και έχουμε και πολλούς διαφορετικούς τρόπους κίνησης.. τώρα τι και πως επαληθεύεται είναι μεγάλη ιστορία.. :)
Ρε φίλε μην λέμε τα ίδια...
Άλλο το μαθηματικό μοντέλο που προβλέπει αποτελέσματα και άλλο η αναλογία του μοντέλου με την καθημερινή ζωή, και αν υπάρχει αναλογία.
Panos έγραψε:Για την σκοτεινή ενέργεια κανένας δεν γνωρίζει εκτός από τα μαθηματικά... έβλεπα πρόσφατα ένα σχετικό ντοκιμαντέρ και με έκπληξη άκουσα την παρακάτω δήλωση από έναν ερευνητή: Έχουμε καλό λόγο να πιστεύουμε ότι είναι εκεί γιατί οι θεωρίες μας λένε ότι πρέπει να είναι εκεί και την χρειάζονται! επιστημονικότατος.. :)
Ε, αυτό θα συμφωνήσω, έτσι όπως το θέτεις φαίνεται μια βολική δικαιολογία.
Panos έγραψε:Όση πιθανότητα έχει ο Θεός, άλλη τόση έχουν και τα σκοτεινά μαθηματικά δημιουργήματα.. :)
Αυτό πάλι φαίνεται μια ακόμη βολική δικαιολογία, εκ μέρους σου αυτή την φορά.
Panos έγραψε:Κάθε εξίσωση με τρελούς τρόπους και παραδοχές μπορεί να επαληθευτεί..
Να προβλέψει σωστά μπορεί;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Απάντηση