Ορισμός άθεου ατόμου

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:Για να μην μιλάμε στον βρόντο, θα πρέπει πρώτα να ορίσεις τι εννοείς ως έρωτα και αγάπη.
Μάλιστα με αρκετά σαφή όρια. Να μπορούμε δηλαδή να συνεπάγουμε βάση του ορισμού σου
ότι αυτό είναι έρωτας κι εκείνο δεν είναι.

Ίσως φαίνεται ξενέρωτο αλλά χωρίς αυτό κι εσύ χρησιμοποιείς τους όρους μιλώντας στον βρόντο.
Δεν γίνεται, συνεπώς δεν μπορείς να το αποδείξεις επιστημονικά :P
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έκκριση συγκεκριμένων ορμονών σε συγκεκριμένη ποσότητα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

A δηλαδή αν εκκρίνω το 80% απο το όριο που θα θέσεις εσύ, ο επιστήμονας, δεν είμαι ερωτευμένος ε;

Και εκεί ακριβώς βρίσκεται η ουσία στο πρόβλημα μου με αρκετά "επιστημονικά εγκύρως αποδεδειγμένα": στον ορισμό. Φάρμακα και σχετικά που μας λέτε συνομοσιολόγους.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε θα νιώθεις ερωτευμένος. Ή πολύ απλά μπορεί να υπάρχουν διαβαθμίσεις.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Α, θα μου πεί δηλαδή η επιστήμη και όχι αυτό που νιώθω αν νιώθω ή οχι ερωτευμένος.

Δηλαδή αν εγώ νιώθω ερωτευμένος και η επιστήμη μου λέει όχι τι να κάνω; να παρω κανα σιρόπι να γίνω; Γιατί μόλις καταφέρουν να τα εξηγήσουν επαρκώς αυτά α βγούνε απο σιρόπια αγάπης μέχρι και σιρόπια μίσους που θα κάνουν θραύση στον στρατό. Αλλα τώρα μάλλον γίνομαι συνομοσιολόγος.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
kmellos έγραψε:Δεν γίνεται, συνεπώς δεν μπορείς να το αποδείξεις επιστημονικά :P
Αν έβρισκα κοινά σε όσους δηλώνουν ότι αγαπούν ή είναι ερωτευμένοι θα μπορούσα.
Έχω ήδη πει μια διαφορά ανάμεσα στον έρωτα και την αγάπη:
Όσοι δηλώνουν ερωτευμένοι απαιτούν την αποκλειστικότητα στην ανταπόδοση του συναισθήματος από το άτομο-αντικείμενο του έρωτα.
Όσοι δηλώνουν ότι αγαπούν, όχι.
π.χ. είμαι ερωτευμένος με την γυναίκα μου, αλλά όχι με τα παιδιά μου, αγαπώ τα παιδιά μου.
Εσύ τι νόημα δίνεις σε αυτές τις λέξεις; Εννοείς κάτι συγκεκριμένο;
Η δεν εννοείς τίποτα, οπότε γιατί τις λες;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι απείρως υποκειμενικό egore, οπότε..

Ακόμα και να καταφέρει η επιστήμη να τα βάλει σε καλούπια, θα είναι λάθος για εμένα, να στηρίζει κάποιος την ζωή του σε αυτά τα καλούπια.
egore έγραψε:
Off Topic
Όσοι δηλώνουν ερωτευμένοι απαιτούν την αποκλειστικότητα στην ανταπόδοση του συναισθήματος από το άτομο-αντικείμενο του έρωτα.
Κάποιοι δεν απαιτούν την αποκλειστικότητα. Δεν είναι ερωτευμένοι τότε;

Φυσικά κι έχει νόημα για εμένα η λέξη. Όμως αν το κάθε μέλος του φόρουμ πει τι εννοεί με την λέξη αυτή, θα είναι όλες διαφορετικές πιστεύω. Δεν ψάχνω τον απόλυτο ορισμό..
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν σου φαίνεται περίεργο που όλες τις άλλες λέξεις που χρησιμοποίησες π.χ. στην τελευταία σου ανάρτηση, τις χρησιμοποίησες ακριβώς επειδή θα μπορούσαμε να καταλάβουμε οι υπόλοιποι τι εννοείς;

Αν μια λέξη δεν μπορεί να έχει νόημα κοινό, δεν έχει νόημα να τη λέμε.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Mε κάποιες λέξεις αυτό δεν ισχύει, απλά τις λέμε για να πούμε αυτό που θέλουμε, στο περιπου.

Παραδειγμα: Άθεος.
και το αποδυκνύουν οι σελίδες του τοπικ αυτόυ :P XAOUxaOXUaxa
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

kmellos έγραψε:Mε κάποιες λέξεις αυτό δεν ισχύει, απλά τις λέμε για να πούμε αυτό που θέλουμε, στο περιπου.
Τότε γιατί δεν λες αυτό που θέλεις, έστω και στο περίπου; Πιο πολλά θα σημαίνει από μια τέτοια λέξη "χαμαιλέοντα".
kmellos έγραψε:Παραδειγμα: Άθεος.
και το αποδυκνύουν οι σελίδες του τοπικ αυτόυ :P XAOUxaOXUaxa
Το τόπικ έχει πολλές σελίδες για τον αντίθετο λόγο από αυτό που είπες. :P
Υπάρχει σαφέστατος ορισμός της λέξης άθεος.
Απλά κάποιος/οι θέλουν να αλλάξει.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

kmellos έγραψε:Α, θα μου πεί δηλαδή η επιστήμη και όχι αυτό που νιώθω αν νιώθω ή οχι ερωτευμένος.

Δηλαδή αν εγώ νιώθω ερωτευμένος και η επιστήμη μου λέει όχι τι να κάνω; να παρω κανα σιρόπι να γίνω;
Αν έχεις υπόψη τέτοια περίπτωση, ευχαρίστως να τη συζητήσουμε. Στην επιστήμη πάντως δεν ισχύει το ό,τι δηλώσεις είσαι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγνώμα αλλα προς το παρόν κουράστηκα. Αν και όταν βρω διάθεση θα ξαναπροσπαθήσω.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Off Topic
kmellos έγραψε:Δεν γίνεται, συνεπώς δεν μπορείς να το αποδείξεις επιστημονικά :P
Αν έβρισκα κοινά σε όσους δηλώνουν ότι αγαπούν ή είναι ερωτευμένοι θα μπορούσα.
Έχω ήδη πει μια διαφορά ανάμεσα στον έρωτα και την αγάπη:
Όσοι δηλώνουν ερωτευμένοι απαιτούν την αποκλειστικότητα στην ανταπόδοση του συναισθήματος από το άτομο-αντικείμενο του έρωτα.
Όσοι δηλώνουν ότι αγαπούν, όχι.
π.χ. είμαι ερωτευμένος με την γυναίκα μου, αλλά όχι με τα παιδιά μου, αγαπώ τα παιδιά μου.
Εσύ τι νόημα δίνεις σε αυτές τις λέξεις; Εννοείς κάτι συγκεκριμένο;
Η δεν εννοείς τίποτα, οπότε γιατί τις λες;
Φίλε μου δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα, αλλά είναι απίστευτα αυτά που λες, δηλαδή αν πει κάποιος - πεινάω σαν λύκος. Εσύ θα αρχίσεις την ανάλυση - σαν λύκος? τί είδους λύκος από πια περιοχή, αρσενικός θηλυκός, και πάει λέγοντας, σε μια ατέρμονη συζήτηση στην οποία χάνετε το νόημα της αρχικής. Νομίζω οι φίλοι σου, αν έχεις, πρέπει μετά από κάθε συζήτηση μαζί σου να πλακώνονται στα χάπια, άσε δε ο ερωτικός σου σύντροφος, αν σου πει -αγάπη μου με έστειλες στον παράδεισο την έκατσε πάει για ψυχοθεραπεία.
Πολλές φορές έχω πει ότι είμαι ερωτευμένος με τους γιούς μου! Κανένας δεν το πήρε στραβά για τι καταλάβαιναν τι εννοούσα, αν το έλεγα σε εσένα η θα ήμουν φυλακή για παιδεραστία η στο τρελάδικο, χαλάρωσε λιγάκι, μην τα αναλύεις όλα τι είσαι τέλος πάντων, μικροβιολόγος, μικρός φωτεινός παντογνώστης , αρνητής των πάντων?. 8-)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

madmen60 έγραψε:Φίλε μου δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα, αλλά είναι απίστευτα αυτά που λες, δηλαδή αν πει κάποιος - πεινάω σαν λύκος. Εσύ θα αρχίσεις την ανάλυση - σαν λύκος? τί είδους λύκος από πια περιοχή, αρσενικός θηλυκός, και πάει λέγοντας, σε μια ατέρμονη συζήτηση στην οποία χάνετε το νόημα της αρχικής. Νομίζω οι φίλοι σου, αν έχεις, πρέπει μετά από κάθε συζήτηση μαζί σου να πλακώνονται στα χάπια, άσε δε ο ερωτικός σου σύντροφος, αν σου πει -αγάπη μου με έστειλες στον παράδεισο την έκατσε πάει για ψυχοθεραπεία.
Πολλές φορές έχω πει ότι είμαι ερωτευμένος με τους γιούς μου! Κανένας δεν το πήρε στραβά για τι καταλάβαιναν τι εννοούσα, αν το έλεγα σε εσένα η θα ήμουν φυλακή για παιδεραστία η στο τρελάδικο, χαλάρωσε λιγάκι, μην τα αναλύεις όλα τι είσαι τέλος πάντων, μικροβιολόγος, μικρός φωτεινός παντογνώστης , αρνητής των πάντων?. 8-)
Τίποτα από όλα αυτά.
Απλά κάποιος που γνωρίζει τι είναι παρομοίωση, μεταφορά και τι κυριολεξία.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
madmen60 έγραψε:Φίλε μου δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα, αλλά είναι απίστευτα αυτά που λες, δηλαδή αν πει κάποιος - πεινάω σαν λύκος. Εσύ θα αρχίσεις την ανάλυση - σαν λύκος? τί είδους λύκος από πια περιοχή, αρσενικός θηλυκός, και πάει λέγοντας, σε μια ατέρμονη συζήτηση στην οποία χάνετε το νόημα της αρχικής. Νομίζω οι φίλοι σου, αν έχεις, πρέπει μετά από κάθε συζήτηση μαζί σου να πλακώνονται στα χάπια, άσε δε ο ερωτικός σου σύντροφος, αν σου πει -αγάπη μου με έστειλες στον παράδεισο την έκατσε πάει για ψυχοθεραπεία.
Πολλές φορές έχω πει ότι είμαι ερωτευμένος με τους γιούς μου! Κανένας δεν το πήρε στραβά για τι καταλάβαιναν τι εννοούσα, αν το έλεγα σε εσένα η θα ήμουν φυλακή για παιδεραστία η στο τρελάδικο, χαλάρωσε λιγάκι, μην τα αναλύεις όλα τι είσαι τέλος πάντων, μικροβιολόγος, μικρός φωτεινός παντογνώστης , αρνητής των πάντων?. 8-)
Τίποτα από όλα αυτά.
Απλά κάποιος που γνωρίζει τι είναι παρομοίωση, μεταφορά και τι κυριολεξία.
έμεινα άφωνος φίλε μου είσαι θεός τι πνεύμα τι μόρφωση κοντά σου πιστεύω θα γίνω καλύτερος ποιοτικότερος τέλειος μπορώ να πω!!!!!!
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

καλή πρόοδο, εγγραφές από Δευτέρα.
Πέρνα στις 7μιση, πάρε αριθμό προτεραιότητας και μίλα ευγενικά στους ταμίες : brrr : :lol:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:καλή πρόοδο, εγγραφές από Δευτέρα.
Πέρνα στις 7μιση, πάρε αριθμό προτεραιότητας και μίλα ευγενικά στους ταμίες : brrr : :lol:
"έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής" το λές αλλά δεν το πιστεύης :D
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Η αξία της σιωπής δεν είναι σταθερά. Αρκετές φορές αξίζει να σιωπάς, άλλες όχι.
Γιαυτό το "γνωρίζει" που εκφράζει συνέχεια και μεταβολή, και όχι "ξέρει".
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Off Topic
Η αξία της σιωπής δεν είναι σταθερά. Αρκετές φορές αξίζει να σιωπάς, άλλες όχι.
Γιαυτό το "γνωρίζει" που εκφράζει συνέχεια και μεταβολή, και όχι "ξέρει".
Ο βράχος των γνώσεων ΣΟΥ με συνέθλιψε, για άλλη μία φορά αισθάνομαι τυχερός που δέχομαι το σοφό ΣΟΥ άγγιγμα, το βάπτισμα της γνώσεις στα ύδατα της υπέρτατης γνώσης ΣΟΥ, πιστεύοντας στην ευσπλαχνία ΣΟΥ, ελπίζω να μου μεταδώσεις ψήγματα αυτών που ΕΣΥ γνωρίζεις, ταπεινά ένας μικρός αδαείς δυσλεκτικός.:D
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Με κολακείες δεν παίρνεις έκπτωση στα δίδακτρα. :lol: Δεν θα απαντήσω σε άλλα προσωπικά μηνύματα, αν μένεις στην θεσσαλονίκη μπορούμε να βρεθούμε να σε κεράσω ένα καφέ να τα πούμε από κοντά.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Απάντηση