Ορισμός άθεου ατόμου

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ φίλε Yorgo από Θεολόγο την έχω ακούσει αυτή την φράση και μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε για αυτό και την κράτησα..

Η διαφορά βέβαια πραγματικότητας και θρησκείας είναι ότι δεν υφίσταται αυτό που ορίζεις ως ύπαρξη όπως την αντιλαμβανόμαστε.. η ύπαρξη είναι μία, αυτή που αντιλαμβανόμαστε και αυτή που περιγράφει η λέξη.. δεν υπάρχει μη αντιληπτή ύπαρξη..

Οπότε κάτι είτε υπάρχει είτε είναι φανταστικό.. και σε αυτή την κατηγορία δεν πέφτει μόνο ο Θεός δυστυχώς στις μέρες μας.. ;)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Yorgo έγραψε: Αυτό μου είχε φανεί αρκετά ευφυές
Μάλλον περισσότερο ευφυολόγημα, παρά ευφυές .
Yorgo έγραψε:Ένα άλλο θέμα που δεν είδα να συζητιέται είναι οι άθεες θρησκείες (βλ Βουδισμός).
Νομίζω είναι αδύνατον μια θρησκεία να επιτύχει γνήσια αθεΐα. Απλώς μεταθέτει το ζήτημα της άγνωστης μεταβλητής, που για τους "παραδοσιακά" ένθεους αναπαρίσταται από το υπερβατικό ον, σε μία άλλη μεταφυσική ιδέα, κατ' εμέ εξίσου παράλογη και εξωεπιστημονική. Προσωπικά, είμαι λίγο αυστηρή στον ορισμό ενός άθεου. Δεν αρκεί να απορρίπτει θεούς, αλλά και ζώδια και μαντείες. Άντε να βλέπει κανέναν Uri Geller σε επανάληψη, αλλά μόνο για τα lolz. :p
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Panos έγραψε: Ο θεός δεν υπακούει σε καμιά αρχή οπότε δεν υπάρχει...
Voila και η απόδειξη σας.. :)
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:
Yorgo έγραψε: Αυτό μου είχε φανεί αρκετά ευφυές
Μάλλον περισσότερο ευφυολόγημα, παρά ευφυές .
Θα συμφωνήσω με την ΑΜ! Ο ιερωμένος δεν ήταν επαρκώς πληροφορημένος. Ο Θεός ως αυτοπάτωρ υπακούει στον ίδιο τον εαυτό του, άρα υπάρχει (άσε βέβαια που γεννήθηκε και από συνουσία με τον εαυτό του). ;)

Όσο για τον Βουδισμό… και ο χριστιανισμός χωρίς τον Θεό της Παλαιάς Διαθήκης άθεη θρησκεία είναι.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλή η ετυμολογική κωλοτούμπα με το ρήμα "Υπάρχω", αλλά λίγη!
Στην αρχαία Ελληνική το ρήμα ήταν το ίδιο, "υπάρχω" και ήταν συνώνυμο του "Ειμί".

"Τὸ χωρίον ὑπῆρχεν ὀχυρόν" = Η τοποθεσία ήταν ισχυρή.

Και εξακολουθεί να είναι συνώνυμο του "είμαι"! Η σημασία του εδώ και 2.500 χρόνια είναι:

# έχω υπόσταση
# ζω
# υφίσταμαι
# βρίσκομαι κάπου
# διατελώ
# έχω αξία, είμαι κάτι σημαντικό

Επίσης έχουμε και σύνθετα ρήματα και λέξεις, όπως:

* ανύπαρκτος
* ανυπαρξία
* ενυπάρχω
* προϋπάρχω
* συνύπαρξη
* αυθύπαρκτος
* συνυπάρχω

που η σημασία τους σαφώς και δεν έχει σχέση με την υπακοή σε κάποια αρχή.
Από τα ανωτέρω προκύπτει αβίαστα πως η σημασία του ρήματος κάθε άλλο παρά είναι "υπακούω σε κάποια αρχή".

Τα παπαδίστικα ετυμολογικά κολπάκια με το υπάρχω = υπακούω σε κάποια αρχή, δεν ισχύουν.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως όσο λεκτικό και να είναι αυτό που είπε ο Πάνος με το υπα΄ρχω, όντως υπακούμε σε κάποια αρχή. Αυτή της βιολογίας. Που αν δεν κάνω λάθος αναλύεται σε χημεία και ηλεκτρισμό που αν πάλι δεν κάνω λάθος, η χημεία είναι αυτή που μελετά τις ιδιότητες και τις αλληλεπιδράσεις διαφορετικά κατανεμημένου ηλεκτρισμού.
Δλδ η αρχή αυτή μας λέει: Άνθρωπε (μαλάκα) με το σώμα σου, και μόνο, ποτε δεν θα πετάξεις.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Εμένα πάντως, κάθε θεϊστής που λέει ότι ο Θεός δεν υπάρχει, αλλά άρχει, με καλύπτει. (Στο πρώτο σκέλος, μην παρεξηγηθούμε...)
Τι διάολο, μόνο αυτοί θα κάνουν quote mining? :mrgreen:

Αλλά τι σχέση έχουν αυτά με τον ορισμό του άθεου ατόμου;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Yorgo έγραψε:Ένα άλλο θέμα που δεν είδα να συζητιέται είναι οι άθεες θρησκείες (βλ Βουδισμός). Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα, έχουμε ταυτίσει την έννοια θεός με τον τύπο με την άσπρη γενειάδα που κάθεται στα σύννεφα. Η αντίληψη μας για το θείο είναι αρκετά περιορισμένη, λόγω της δημόσιας παιδείας. Να μην μιλήσω για τις (ανύπαρκτες) γνώσεις (εγκυκλοπαιδικές τουλάχιστον) σχετικά με άλλες θρησκείες. Καλό είναι να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν και θρησκείες στις οποίες δεν υπάρχει ένας θεός-δημιουργός-τιμωρός ο οποίος ζητά την τυφλή μας υποταγή. Αν η μόνη μας αντίληψη περί Θεού είναι αυτή, ναι τότε δηλώνω άνετα άΘεος, με το Θ κεφαλαίο.
Σωστό, απλά ασχολούμαστε παραπάνω με το οικείο περιβάλλον μας, δεν είναι παράξενο αυτό.

Στο βουδισμό ίσως να μην υπάρχει θεός όπως τον έχουμε συνηθίσει στις σημιτικές θρησκείες, υπάρχει όμως η πίστη στην ύπαρξη ενός πνευματικού κόσμου. Μετενσάρκωση, νιρβάνα, κάρμα είναι κάποιες γνωστές έννοιες της θεολογίας τους.... Στο όνομα αυτών των εννοιών οι άνθρωποι εκεί σπαταλούν χαρές και απολαύσεις της μόνης πραγματικής ζωής. Προσωπικά έχω διαβάσει περιγραφή της νιρβάνα και δε μου φάνηκε καθόλου θελκτική. Απόλυτη απάθεια έχουν οι πεθαμένοι... Θα έγραφα και άλλα αλλά είμαι ήδη εκτός θέματος.

Τελοσπάντων, οι βουδιστές είναι πολύ μακριά από αυτό που ξέρουμε ως αθεΐα. Δεν μπορώ να πω άθεο κάποιον που πιστεύει ότι ο Βούδας γεννήθηκε από ένα λωτό ή ότι άμα ο άνθρωπος δεν κάνει τις σωστές πράξεις, θα ξαναγεννηθεί ως σκουλήκι ή κάτι τέτοιο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Ευθύμης έγραψε:Τελοσπάντων, οι βουδιστές είναι πολύ μακριά από αυτό που ξέρουμε ως αθεΐα. Δεν μπορώ να πω άθεο κάποιον που πιστεύει ότι ο Βούδας γεννήθηκε από ένα λωτό ή ότι άμα ο άνθρωπος δεν κάνει τις σωστές πράξεις, θα ξαναγεννηθεί ως σκουλήκι ή κάτι τέτοιο.
Ή ότι ο Βούδας έζησε 7 χρόνια κάτω από ένα δέντρο, στοχαζόμενος και τρώγοντας ένα σπυρί ρύζι την ημέρα.
Big deal. Αυτό το κάνουν και οι έλληνες συνταξιούχοι.
L' enfer c' est les autres
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Αλλά τι σχέση έχουν αυτά με τον ορισμό του άθεου ατόμου;
Δεν έχουν, αλλά όσο δεν καταφέρνουμε να δώσουμε τον ορισμό του Θεού δεν θα μπορέσουμε να ορίσουμε και ποιό θεωρείται άθεο άτομο.
Όταν ό Θεός οριστεί, όπως μας παραδόθηκε και όχι όπως τον μεταλλάξαμε, τότε δεν θα τον ψάχνουμε εκτός σύμπαντος και θα μας επιτρέπει ο αυστηρός επιστημονικός μας προσανατολισμός να δεχτούμε τον ισχυρισμό «Ξέρω ότι δεν υπάρχει Θεός» χωρίς να ανατριχιάζουμε με τόσο αντιεπιστημονικές θεωρήσεις. :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Yorgo έγραψε:Ένα άλλο θέμα που δεν είδα να συζητιέται είναι οι άθεες θρησκείες (βλ Βουδισμός).
Είναι ενδιαφέρον θέμα, αξίζει να ανοίξουμε μια συζήτηση γι' αυτό. Κάποτε είχε συζητηθεί λίγο το θέμα κάποιας θρησκείας ιθαγενών δεν θυμάμαι ποιας χώρας, που δεν έχει καθόλου πίστη στο μεταφυσικό. Λατρεύουν τα φυσικά στοιχεία, χωρίς να πιστεύουν ότι υπάρχουν "πνεύματα" που κατοικούν μέσα τους ή "θεοί" που τα δημιούργησαν ή/και τα κατευθύνουν. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τώρα σε ποιο θέμα ήταν η κουβέντα, ούτε λέξεις-κλειδιά που να με βοηθήσουν να τη βρω.

Εγώ αυτούς τους ιθαγενείς τους θεωρώ άθεους, αν και θρήσκους. Για τους βουδιστές δεν είμαι σίγουρη. Οπωσδήποτε είναι άθεοι με την στενή έννοια της λέξης γιατί αν και πιστεύουν στην έννοια της ψυχής και του μεταφυσικού, δεν πιστεύουν στην έννοια του δημιουργού/κυρίαρχου υπερφυσικού όντος, από την άλλη όμως πιστεύουν ότι υπάρχει μια ολότητα στην οποία καταλήγουν οι ψυχές όταν ολοκληρώσουν την εξέλιξή τους μέσα από τις μετενσαρκώσεις, και αυτή η ολότητα, αυτή η συμπαντική συλλογική ψυχή ας πούμε, μπορεί κανείς να πει ότι υπό μία έννοια θα μπορούσε να θεωρηθεί "θεός".

Μην ξεχνάμε ότι η έννοια "θεός" γίνεται λάστιχο πολύ βολικά, ώστε να είναι σχεδόν αδύνατον να ξέρεις τι εννοεί καθένας όταν την χρησιμοποιεί, και εντελώς αδύνατον να αποδείξεις την ύπαρξη (ή την ανυπαρξία της).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Οι βουδιστές έχουν δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) παραλλαγές, σε σημείο που ο καθένας πιστεύει ό,τι του καυλώσει. Υπάρχουν βουδιστές που δεν πιστεύουν στην ύπαρξη της ψυχής, και θεωρούν ότι μετά το θάνατο γίνεσαι τίποτα. Το karma και η μετενσάρκωση απότελεί Ινδουϊστική επιρροή.

Όσο για τα μετεφυσικά stuff, οι βουδιστές έχουν 4 "αναπάντητα" ερωτήματα, από όσο θυμάμαι:
  • Είναι το σύμπαν αέναο?
  • Είναι το σύμπαν άπειρο?
  • Το εγώ ταυτίζεται με το σώμα?
  • Ο Βούδας είναι αθάνατος?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Μελάνη:
Θα ξαναπώ ότι εγώ τον άντρα μου δεν τον γνώρισα με τον συναίσθημα, τον γνώρισα με τις αισθήσεις και τη λογική μου, αλλά τον αγάπησα με το συναίσθημα αφού ήδη τον είχα γνωρίσει και ήξερα ότι υπάρχει. Δεν αγάπησα έναν φανταστικό ιδεατό άντρα που ονειρευόμουν μοναχή μου. Όλοι μας ονειροπολούμε, αλλά δεν παίρνουμε γι' αληθινές τις ονειροπολήσεις μας, παρά το γεγονός ότι σχετιζόμαστε συναισθηματικά μαζί τους.
αδιάφορο, καθώς διαστρέφεις το αρχικό point στο οποίο δεν απάντησες ούτε τώρα ούτε όταν 'το ξαναείπες στο παρελθόν'

δεν είπαμε πως τον γνώρισες ή με ποιές αισθήσεις [καμία σχέση με το θέμα μας], αλλά γιατί τον ερωτεύτηκες [αυτό το ερώτημα παίρνει και λογική, ανάλογα την περίπτωση βέβαια, αλλά είναι αδύνατο να απαντηθεί πλήρως μόνο με τη λογική]

οι ονειροπολήσεις π.χ. είναι αληθινότατο φαινόμενο, απλά το μυαλό παύει να υπακούει στους κανόνες της λογικής για λίγο και ξεχνιέται, όπως και στο όνειρο εξάλλου κάτι αντίστοιχο συμβαίνει. Δεν είναι όμως ψέμα αυτό που συμβαίνει, ούτε το μυαλό τρελάθηκε ξαφνικά, απλά κάνει επίδειξη του άλλου mode που διαθέτει, του μη λογικού.

Απόδειξε οτι αγαπάς τον άντρα σου!
Περιέγραψε με λογική τι σκέφτεσαι όταν έχεις πάρει LSD
Περιέγραψε με τι λογική τι και γιατί συμβαίνει όταν ζηλεύεις

δε μπορείς, αυτό λέμε

δεν έχει να κάνει με το αν το αντικείμενο της αγάπης ή της ζήλειας υπάρχει ή όχι, δηλαδή άνθρωπος αντικειμενο έρωτος = υπαρκτό VS θεός αντικείμενο μεταφυσικού υπαρξιακού whatever ποθου = μη υπαρκτό, αλλά με το φαινόμενο....

και το φαινόμενο [τα φαινόμενα μάλλον] υπάρχουν: η πίστη, η θρησκευτικότητα, η αγάπη, η ψυχεδέλεια, η έκσταση, η ζήλεια κ.α.

Βλέπεις ένα πίνακα του Κλεε ή του Ματίζ και γουστάρει κάργα. Γιατί. Εξήγησέ το με τη λογική. Ακούς πειραματική μουσική αφού έχεις πιει το ποτό της αρεσκείας σου - λέμε τώρα, κάνουμε μεις τέτοια πράματα? - και την έχεις καταβρει. Γιατί? Εξήγησέ το με τη λογική!
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια ερώτηση Lacidar.

Αν η Μελάνη σου δώσει λογική εξήγηση θα την δεχτείς,
Η θα πεις ότι δεν είναι αυτό επειδή εξηγείται λογικά;

Αν ζητάς λογικό ορισμό του παράλογου:
Είναι το αντίθετο του λογικού.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Lacidar έγραψε: Απόδειξε οτι αγαπάς τον άντρα σου!
Περιέγραψε με λογική τι σκέφτεσαι όταν έχεις πάρει LSD
Περιέγραψε με τι λογική τι και γιατί συμβαίνει όταν ζηλεύεις
Η προστακτική έχει πάρα-πάρα πολύ κακές σχέσεις με την αύξηση. Η απόδειξη το γλύτωσε, αλλά η περιγραφή μου μήνυσε πως είναι έτοιμη να αυτοκτονήσει.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Απέδειξε, εχμ :D
Αν η Μελάνη σου δώσει λογική εξήγηση θα την δεχτείς,
Η θα πεις ότι δεν είναι αυτό επειδή εξηγείται λογικά;
ο ερωτήσεις είναι ρητορικές -εξάλλου αφορούν τα προσωπικά της κοπέλας-, το point μου είναι ένα και γενικό

δήλωσα ήδη πως σε κάποιες απο αυτές τις ερωτήσεις, τις εξηγήσεις, φυσικά και παίζει μπάλα η λογική. Στην εξήγηση. Στην βίωση όμως, των συναισθημάτων αυτών, και στις αποφάσεις κάποιων ενεργειών που σχετίζονται με το συναίσθημα δεν παίζει μπάλα το λογικό κύκλωμα, αλλά το συναισθηματικό. Και το να συναντούμε ορθολογικά παράλογες ενέργειες δεν είναι σπάνιο. Όσο κι αν αναλύσουμε μετά με τη λογική ο συναισθηματισμός θα μπορεί πάντα να τον ισοπεδώσει.
Αν ζητάς λογικό ορισμό του παράλογου:
Είναι το αντίθετο του λογικού.
χεχ, οχι δε ζήτησα τπτ τέτοιο. μου θύμισες το λαζόπουλο

παράλογο????????? [........] .... δεν απαντάει ..... άρα ........ λογικό!

τυχαίο? δε νομίζω!

Δεν πάω να κριτικάρω κανέναν για το ότι παραείναι ορθολογιστής. Ο ίδιος ο γράφων παίζει μπάλα στην ίδια ορθολογική αρένα χρόνια τωρα. Απλά πάω να αποκαταστήσω την σημαντικότητα του συναισθήματος, να τονίσω την άναρχη και κάποιες φορές 'φαινομενικά' παράλογη έκφρασή του, και το γεγονός πως η λογική υποτάσσεται , τελικά, αναγκαστικά στο άλλο κομμάτι του διπόλου, και "ρέει κατα κει που δείχνει ο μεγάλος μαγνήτης......"

Ένα άλλο κομμάτι του Point μου είναι το οτι το συναίσθημα μπορεί να κάνει συζήτηση. Αλλα προαπαιτεί άνοιγμα διαύλων. Γλώσσα του σώματος. Δεκτικότητα. Και άλλα.

ξαναγυρίζω λοιπόν στο θέμα,

αν δεν ξεκαθαρίσει ο καθένας τι εννοεί θεό, τότε τσάμπα συζήτηση κάνουμε

άθεος είναι αυτός που αρνείται το θεό, που ζεί χωρίς θεό. δεν είναι κάποιο στάνταρ trademark, μια στάνταρ ιδιότητα, όπως δεν είναι στάνταρ και το τι εννούμε θεό.
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

@Lacidar

Το προσωπικό βίωμα έχει νόημα για σένα που το βιώνεις, αλλά εμένα που είμαι απέξω δεν με αφορά, καθώς δεν μπορεί να αποτελέσει απόδειξη για τίποτε. Εσύ μπορείς να απολαμβάνεις το συναίσθημά σου μια χαρά, αλλά για τους άλλους αυτό δεν σημαίνει κάτι, δεν μπορείς να το μεταφέρεις έτσι ώστε να νιώσει ο άλλος ακριβώς αυτό που νιώθεις εσύ.

Τέλος, άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει σε θεό. Αυτό περιλαμβάνει όλους τους θεούς, άσχετα από τον ορισμό που μπορεί να δίνει ο καθένας σ' αυτή την έννοια, και άσχετα από τους λόγους για τους οποίους έφτασε σε αυτό το συμπέρασμα.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

cyrus έγραψε:Τέλος, άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει σε θεό. Αυτό περιλαμβάνει όλους τους θεούς, άσχετα από τον ορισμό που μπορεί να δίνει ο καθένας σ' αυτή την έννοια, και άσχετα από τους λόγους για τους οποίους έφτασε σε αυτό το συμπέρασμα.
Αυτό πρέπει να το κάνουμε κάδρο και να το κρεμάσουμε να φαίνεται...

Off Topic
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, συμφωνώ με τον cyrus όσο δεν πάει...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

kmellos έγραψε: Αυτό λεω φίλε μου, δεν μπορώ και δεν θέλω να τα ορίσω και να στο αποδείξω με βάση την λογική, μου φτάνει που τα νιώθω. Άσε που τα πράγματα αυτα (όπως και άλλα πχ θεος που βασίζεται στο αίσθημα της πίστης)δεν είναι αντικειμενικά όπως μια σφαίρα που κινείται σε κυκλική τροχία.
έτσι τα βλέπω..
και μενα μου φτανει που τα νιωθω, ΟΤΑΝ ειναι ευχαριστα
μπορω να τα αναγνωρισω με ορθολογικη παρατηρηση
μπορω να τα αναλυσω λογικα, βιοχημικα, ψυχομετρικα

δεν θέλω, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το αν μπορω...

το αισθημα, το συναισθημα ειναι πιο αντικειμενικα απο την υποτιθεμενη σφαιρα σου
ειναι καθημερινες πολυπλοκεσ νευρονικες ενδοκυτταριες διαβιβασεις.
και ξερουμε πως, και ξερουμε ποτε, και την αλλαζουμε, καταστρεφουμε με χειρουργικη
την αισθηση πιστης και τον συναισθηματισμο

καλωσηρθατε στην εποχη της μοριακης επιστημης

υπαρχουν χημικα, φαρμακα, τοξινες
που λεγονται εν θεο γενη
σου γεννουν προκαλουν το αισθημα ποιστης, δεους, θεικο

ο θεος ειναι μια χημικη εξισωση

θα φτιαξω το γαμημενο χαπι αναστολεα και τοτε θα γελαμε στο φως του ηλιου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

καθώς δεν μπορεί να αποτελέσει απόδειξη για τίποτε.
ο κόσμος διέπεται απο πραγματικότητες και αντιλήψεις όχι αποδείξεις. Η απόδειξη είναι εργαλείο, όχι αυτοσκοπός

οι αποδείξεις απλά διαμορφώνουν - ενίοτε οχι και τόσο- αντιλήψεις
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

εν συνεχεια,

δεν υπαρχει ενας ορισμος αθεου ατομου
υπαρχουν πολλοι

αν το αθεο ατομο ειναι αυτο που δεν δεχεται με την λογικη του σκεψη και ορθολογικη του διαπροσωπικη επικοινωνια εννοιες θεου, θεικου
ενταξει εμεις ολοι ειμαστε μεσα, και πολλοι λεγομενοι ενθεοι, μεσα τους γνωριζουν ιτσ ωλ μπουλσιτ

αν το αθεο ατομο ειναι αυτο που δεν εχει θρησκευτικο συναισθημα, χημικη, λογικα υπερβατικη, αντιδραση-εμπειρια ανεξαρτητα απο το ερεθισμα
τοτε μιλαμε για ψυχολογικα χαλασμενα μοντελα, και ειναι ελαχιστοι οι αυθεντικοι ψυχοπαθεις

το ισορροπο αθεο ατομο για μενα
1)δεν δεχεται με την λογικη του σκεψη και ορθολογικη του διαπροσωπικη επικοινωνια εννοιες θεου, θεικου
2) μπορει και εχει οταν θελησει, θρησκευτικοειδες συναισθημα, χημικη, λογικα υπερβατικη, αντιδραση-εμπειρια ανάλογα με το ερεθισμα που επιλεγει να ειναι παρατηρισιμο και να ανηκει σε αντικειμενικη ανθρωπινη λειτουργια

μου αρεσει η γιογκα, ξερω γιατι νιωθουμε τα πρανα και την ενεργεια του συμπαντος, εκλυονται νευροχημικα απο τις διατασεις, το stretching και την αναπνοη. Γινεται της ποπης σε εκλυση νευροδιαβιβαστων. Την "ακουμε" ομαδικα. Στην επιστημη αναφερθηκε πρωτα το 1987 antidromic neural stimulation. η μεθοδος χρησιμοποιειται απο αιλουροειδη σε αιχμαλωσια.
βλεπεις φωτάκια, νιωθεις καπως, εχεις ευεξια, χανεις κιλα, σφιγγεις, γαμας καλυτερα, γιατρευεσαι γρηγοροτερα

και θα με πειραξει που οι απλοι ανθρωποι θα πιστεψουν στην "ενεργεια"?

οι ρωσοι πειστηκαν στην αγια σοφια για το μεγαλειο του χριστιανισμου, μεσα στα ντουμανια απο χασις , και την αποκορυφωση της ελληνορωμαικης τεχνης σε ψηφιδωτα και πλαστικη τεχνη και μουσικη.

οι ορθοδοξοι ειναι ηλιθιοι που βασιζονται σημερα στην λογικη ερμηνεια του θεου τους.

το να υποστηριζεις πεισματικα (να μην πω φανατικα) δεν υπαρχει θεος 100% ειμαι 7 στην κλιμακα δεν εχει να κανει με αθεια

αλλα με μ------κια

άθεος είναι αυτός που πρακτικά δεν εμπλέκει στην καθημερινότητά του δραστηριότητες που αιτιολογούνται στο υπερβατικό, οχι ομως, χωρις προβλημα με δραστηριοτητες που προκαλουν το υπερβατικο.

γιαυτο εχεις το ενα πεταχτο γαμησι
σε αντιστιξη
με την θεια ενωση με τον συντροφο της ψυχης σου και την εκρηξη μεσα στο συμπαν οπου ο χρονος σταματα και γινεσαι η αθανατη στιγμη

ειναι ολα ποιηση
αγαπατε αλληλους με τα οργανα σας
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση