Ορισμός άθεου ατόμου

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Tο if – then αποτελεί βασική προϋπόθεση και ισχύει πάντα και στα πάντα.
Γιατί?
dtango έγραψε:If άθεος then νοήμων, ευαίσθητος, ανθρωπιστής.
Again: γιατί?
dtango έγραψε:Όσον αφορά τις ταμπελίτσες, γι’ αυτές είναι που σκοτωνόμαστε εδώ και 40.000 χρόνια και εγώ δεν μπορώ να διακρίνω σε τι αποβλέπει η αποταμπελοποίηση.

Η πρώτη πρόταση της περιόδου σου απαντά στην τελευταία.Στο να σταματήσουμε να σφαζόμαστε για μαλακίες ("θάνατος στους κομμουνιστές!στους εβραίους!στους δεξιούς!στους παγανιστές!στους Έλληνες!στους Τούρκους" κλπ) αποβλέπει.
dtango έγραψε: If άθεος then νοήμων, ευαίσθητος, ανθρωπιστής.
[...]
Ένας θεϊστής έγραψε κάποτε εδώ στο φόρουμ ότι οι άθεοι δηλώνουν άθεοι από μόδα και αναμφίβολα υπάρχουν και τέτοιοι.
Αυτοαναιρείσαι.Αφού όπως παραδέχεσαι αναμφίβολα υπάρχουν και άθεοι του κώλου,if άθεος then όχι απαραίτητα νοήμων,ευαίσθητος,ανθρωπιστής.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:
dtango έγραψε:Tο if – then αποτελεί βασική προϋπόθεση και ισχύει πάντα και στα πάντα.
Γιατί?
Επειδή το “if” εκλαμβάνεται ως και είναι αληθινό.
L3o ΧΞΣ έγραψε:
dtango έγραψε:If άθεος then νοήμων, ευαίσθητος, ανθρωπιστής.
Again: γιατί?
Again επειδή το “if” προϋποθέτει άθεο και όχι άθεο του κώλου. Η απάντηση αυτή ισχύει και για το «Αυτοαναιρείσαι» που έγραψες.
L3o ΧΞΣ έγραψε:Στο να σταματήσουμε να σφαζόμαστε για μαλακίες ("θάνατος στους κομμουνιστές!στους εβραίους!στους δεξιούς!στους παγανιστές!στους Έλληνες!στους Τούρκους" κλπ) αποβλέπει.
Συμφωνείς με την εκτέλεση της τσαρικής οικογένειας από τους Μπολσεβίκους;
if δεν συμφωνείς then μπορείς να λες ότι σφαζόμαστε μόνο για μαλακίες.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Ο άθεος που είναι δογματικός και επιμένει να θέλει να περάσει στα παιδιά του κόσμου, όχι την αμφισβήτηση αλλά την 100% βεβαιότητα της δικής του γνώμης σε ποιά κατηγορία ανήκει; Στους γιαλατζί ή του κώλου; :music-trumpet:
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Ο άθεος που είναι δογματικός και επιμένει να θέλει να περάσει στα παιδιά του κόσμου, όχι την αμφισβήτηση αλλά την 100% βεβαιότητα της δικής του γνώμης σε ποιά κατηγορία ανήκει; Στους γιαλατζί ή του κώλου; :music-trumpet:
Ο άθεος που είναι δογματικός και επιμένει να θέλει να περάσει στα παιδιά του κόσμου, όχι την αμφισβήτηση αλλά την 100% βεβαιότητα δεν σου αρέσει. Χμ; Προσθέτεις την φράση της δικής του γνώμης για να δικαιολογήσεις την θέση των γιαλατζί;

Συνεχίστε να επιμένετε στην αμφισβήτηση. Σε λίγο θα γίνετε ανέκδοτο.

Σημείωση: η έκφραση «του κώλου» δεν πηγάζει από μένα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Off Topic
Frog συγχαρητήρια, μπήκες στην μπούκα μαζί με τους "άλλους" κι εσύ. Είσαι κατάσκοπος; Είσαι γιαλαντζί άθεος; Είσαι πουλημένος στην διαιτησία; Τι σου τάξανε; : brrr : : brrr : : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Συνεχίστε να επιμένετε στην αμφισβήτηση. Σε λίγο θα γίνετε ανέκδοτο.
Μιλάς από προσωπική εμπειρία να φανταστώ...
Off Topic
fr0g, με μας είσαι ή με τους άλλους; :mrgreen:
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
Τέρμα η κουβέντα για τον ΘΒ, είναι ελεεινά εκτός θέματος. Αν θέλετε να μάθετε πραγματικά τι έγινε, μπορείτε να διαβάσετε το μπλογκ του Διαγόρα. Αν θέλετε να το συζητήσετε κι από πάνω, μπορείτε είτε να το κάνετε στο εν λόγω μπλογκ, είτε να ανοίξετε ένα νέο θέμα στα "Εκτός Θέματος". Πάντως όχι εδώ!


EDIT: Εγινε διάσπαση των σχετικών αναρτήσεων εδώ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Άθεος: Αυτός που δεν πιστεύει ότι υπάρχουν θεοί.

Ξερόλας άθεος: Αυτός που νομίζει ότι έχει αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν θεοί.

Μουτζαχεντίν ξερόλας άθεος: Αυτός που νομίζει ότι έχει αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν θεοί, και φτύνει όσους απλώς δεν πιστεύουν ότι υπάρχουν θεοί.

Αυτοκαταστροφικός ζηλιάρης Μουτζαχεντίν ξερόλας άθεος: Αυτός που νομίζει ότι έχει αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν θεοί, που φτύνει όσους απλώς δεν πιστεύουν ότι υπάρχουν θεοί, που δίνει δικαίωμα στους θρήσκους να μιλούν για Μουτζαχεντίν ξερόλες άθεους, που σαμποτάρει μία ειλικρινή (με όλα της τα παιδικά λάθη) προσπάθεια προώθησης της αθεΐας γιατί δεν τον κάλεσαν να την οργανώσει ή να δώσει την έγκρισή του, και που τελικά καταφέρνει να κάνει περισσότερους αντιπάλους μεταξύ των άθεων παρά μεταξύ των θρήσκων.

Οι παραπάνω κατηγορίες που είναι υποσύνολα η καθεμία της προηγούμενης, αποδεικνύουν ότι δεν είναι όλοι οι άθεοι ίδιοι.

Δείτε αυτή τη σειρά video. Είναι μεγάλης διάρκειας, αλλά αξίζει τον κόπο. Είναι σεμινάριο για το πως κερδίζεται (σαρωτικά) ένα debate.
Και μετά ας σκεφτούμε όλοι τι θα γινόταν αν είχαμε άτομα της τελευταίας απ' τις παραπάνω κατηγορίες στη δεξιά πλευρά του panel.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan , μην κολλάς [κολλάτε] στις αποδείξεις συνεχώς - κατα τα άλλα συμφωνώ με τα σχόλιά σου.

Όλες οι μορφές θρησκείας εξηγούνται κάπως αλλιώς πέρα από την ύπαρξη κάποιας υπερφυσικής δύναμης.

Εξατάζοντας κάποιες από τις πιο κραυγαλέες περιπτώσεις προσωπικής αποκάλυψης, υποκειμενικής βεβαίως βεβαίως αλλά υπαρκτής ως εμπειρία και φαινόμενο , βλέπουμε πως πρόκειται για μια εγκεφαλική δραστηριότητα και πάλι δεν προκύπτει από πουθενά πως κάποια εξωτερική δύναμη εμπλέκεται.

Γενικώς μπορούμε με σχετική πάντα ασφάλεια να ισχυριστούμε πως σίγουρα δεν υπάρχει θεός, αυτός που πιστεύουν οι μεταφυσικοί θεϊστές, γιατί γνωρίζουμε τι συμβαίνει με κάθε έννοια θεού.

Απο την άλλη με την ιδέα

θεός = φύση
θεός = εαυτός
θεός = το σύμπαν, η γη, τα πάντα

εγώ προσωπικα δεν έχω κανένα πρόβλημα. εξάλλου αυτοί οι θεοί όντως υπάρχουν απλά δεν έχουν τίποτα το μεταφυσικό

Για αυτό λέω πως πρέπει να εξηγούμε τι εννούμε θεό, όταν ψειρίζουμε τη μαϊμού για το ποιός ειναι ο ορισμός του άθεου.

Η 100% σιγουριά, αν δεν υπερπροβάλλεται και δεν παρουσιάζεται δογματικά, προσφέρει σε στυλ και αυτοπεποίθηση. Και όλοι μας ξέρουμε ποσο σημαντική είναι η αυτοπεποίθηση σε μια μάχη ούτως ή άλλως άνιση.

ΥΓ: Και υπάρχουν μια χαρά ερωτήματα , αποστομωτικά για το τι υπήρχε πριν το Big bang, τι δημιούργησε τον κόσμο, γιατί έχουμε το god module στον εγκεφαλο. Όλα αυτά απαντούνται όμορφα και με στυλ, εκφράζοντας την -θέσει- ανοχή του άθεου μυαλό στο αβέβαιο, το άγνωστο, το χαοτικό.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Lacidar έγραψε:… βλέπουμε πως πρόκειται για μια εγκεφαλική δραστηριότητα και πάλι δεν προκύπτει από πουθενά πως κάποια εξωτερική δύναμη εμπλέκεται.
Το πρόβλημα με την εξήγηση της εγκεφαλικής δραστηριότητας είναι ότι δεν μπορεί να δικαιολογήσει το γεγονός ότι αρχικά η δραστηριότητα παρήγαγε θεούς απάνθρωπους και υπάνθρωπους.
Για να δεχτεί κάποιος αυτή την εκδοχή θα πρέπει να αγνοήσει το παρελθόν και να εξετάζει μόνο πως αλληλεπιδρά με τον εγκέφαλο ο σημερινός υπεράνθρωπος Θεός.
Lacidar έγραψε:Η 100% σιγουριά, αν δεν υπερπροβάλλεται και δεν παρουσιάζεται δογματικά, προσφέρει σε στυλ και αυτοπεποίθηση. Και όλοι μας ξέρουμε ποσο σημαντική είναι η αυτοπεποίθηση σε μια μάχη ούτως ή άλλως άνιση.
Radi, γιατί, αφού κανένας κανόνας δεν υπάρχει χωρίς την εξαίρεσή του, να μην δεχτούμε και μια εξαίρεση όσον αφορά τον κανόνα περί δογματισμού.
Βάλε σε μια ζυγαριά τον απόλυτο δογματισμό από την μια και την απόλυτη γελοιότητα από την άλλη. Ποιο θα βαρύνει ως ασυγχώρητο;

Για τα περί στυλ και αυτοπεποίθησης, τα θερμά μου συγχαρητήρια!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πρόβλημα με την εξήγηση της εγκεφαλικής δραστηριότητας είναι ότι δεν μπορεί να δικαιολογήσει το γεγονός ότι αρχικά η δραστηριότητα παρήγαγε θεούς απάνθρωπους και υπάνθρωπους.
Για να δεχτεί κάποιος αυτή την εκδοχή θα πρέπει να αγνοήσει το παρελθόν και να εξετάζει μόνο πως αλληλεπιδρά με τον εγκέφαλο ο σημερινός υπεράνθρωπος Θεός.
όχι, βέβαια, τα ξέχασες οτι και παλιότερα έκανες πίσω σε αυτό το θέμα?

το οτι μπορεί να προέκυψε αυτή η φασιστική πρωτοθρησκεία που περιγράφεις εσύ στη θεωρία σου δεν είναι ασυμβίβαστο με την εγκεφαλική δραστηριότητα, το 'θεό στον εγκέφαλο'.


Και φίλε, μου, από παλιότερες συζητήσεις δεν έχεις απαντήσει σε αυτό και άλλα, πως αυθαίρετα έσυ βγάζεις αξίωμα ή το ένα ή το άλλο? ΔΕΝ είναι ασυμβίβαστα

Αλλα στα βαθειά νερά της θεωρίας σου, εκεί που υποτίθεται θα έπρεπε να κυριαρχεί η λογική και η καθαρή σκέψη, εσύ τελικά απαντάς

"είμαι δογματικός [για να γλυτώσω την κουβέντα], θα λέω αυτά γιατι έτσι δίνεται η μάχη, είμαι αθεομάχος - και εσείς δεν είστε άθεοι"

===

στο άλλο που σημειώνεις, ναι είμαστε κάπως στην ίδια βάρκα όσον αφορά στο στυλ μας, ξες, αυτό το πολύ απόλυτο του ξερόλα με το θριαμβευτικό χαμόγελο που υπονοεί 'αχ και να 'ξερες!'

εκτός του ότι, βέβαια, με τα χρόνια έμαθα πως δεν είναι μόνο θετικό χαρακτηριστικό μου αλλά και αρκετά αρνητική δύναμη πάνω μου, θα έχεις παρατηρήσει από τις δημοσιεύσεις μου -ειδικά τις παλιότερες- οτι και εγώ τη βγαίνω σε πολύ 'τα πάντα όλα ΄' φάση..

αφού με ξες, εγώ είμαι 100% , σε αυτό συμφωνούμε . κατα τα άλλα μιλάμε για διαφορετιοκύς υπαρκτούς θεούς, εγώ δεν αρνούμαι τους δικούς σου, αλλά εσύ αρνείσαι να εξετάσεις οτιδήποτε άλλο και περιστρέφεσαι γύρω από τις εμμονές που έχεις ορίσει ως τα παγια κεντρικά σημεία της θεωρίας σου.

Για μένα ο πιο σημαντικός θεός αυτός του god module. γιατί είναι μέσα μας. και επιπλέον, η ενεργοποιηση αυτού του κυκλώματος μπορεί να είναι, και όντως πολλές φορές είναι πολύ ωφέλιμη. Όσο δεν εξετάζεις αυτές τις συγκλονιστικές επιστημονικές πραγματικότητες ή τις αγνοείς παντελώς, δε μπορείς να περνιέσαι για δάσκαλος του αθεϊσμού. Η πραγματικότητα δεν βελτιώνεται με τη μελέτη της μυθολογίας, αλλά με πρακτικά ζητήματα εδώ και τώρα.

Το god module, είναι μέσα μας και άρα το να κοιτάμε αλλού είναι εθελοτυφλισμός [είμαι γλωσσοπλάστης, πως να το κάνουμε!]

κατα άλλα, για το απόλυτο στυλάκι και το φαινομενικό δογματισμό σε αυτό συμφωνούμε. όταν πολεμάς για μια ωραία, αλλά μοναχική, άγνωστη ή ακόμα περισσότερο συκοφαντημένη ιδέα ασφαλώς και αξίζει και πρέπει και μπράβο που κάποιοι θα έιναι οι hardcore, στις ιδέες τους, με αφορισμούς και έξυπνα κοφτά σχήματα που ξεκαθαρίζουν το τοπίο στα μυαλά αυτών που μπορούν να καταλάβουν. Προσοχή - δε λέω οτι πρέπει να είναι όλοι έτσι, αλλά οτι όλοι είναι χρήσιμοι. όπως και στο αριστερό αναρχοαυτονομίστικο κίνημα: χρειάζονται και αυτοί να βαράνε με καδρόνια και να πετάνε μολότοφ, χρειάζονται και αυτοί για να γράφουν τις προκηρύξεις και τα έντυπα.

η διαφορά μας δημήτρη, και σόρρυ, είναι οτι εσύ παραείσαι ξεροκέφαλος αδερφέ. Ντάξει δεν αλλάζει ο άνθρωπος εύκολα, πόσο μάλλον γρήγορα [δεν ξέρω αν παίζει και η ηλικία σε αυτό ένα ρόλο, και δεν είναι μπηχτή αυτό] αλλά ασύ αδερφάκι μου δεν έχεις κάνει ούτε ένα βήμα πίσω!

Με το γάντι, ευγενέστατος, αλλά hardcore και αμετακίνητος all the way.

Εμένα αυτού του τύπου ο δογματισμός , για το σκοπό , ειδικά για το δικό σου απροσδιόριστο σκοπό δε με φτιάχνει. Γιατι τελικά πρέπει να σου πως οτι δεν έχω καταλάβει τι πρεσβεύεις, πέρα από το οτι πρέπει να διδάσκεται η θεωρία σου

τεσπα, γιατι έχεις βαλθεί να τους σπάσεις τα νεύρα? αφού είναι 'ρεφόρμες' ρε dude!
- που λέει και ο νοξ [παιδιά μη το παρετε αρνητικά αυτό, προσωπικά υποστηρίζω πως ο ρεφορμισμός, όπως περιγράφεται και υπονοείται αρνητικά, δεν είναι απαραίτητα κακός. ίσα ίσα, και πρακτικά, συχνά είναι πολύ απαραίτητος.]
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Lacidar έγραψε: Όλες οι μορφές θρησκείας εξηγούνται κάπως αλλιώς πέρα από την ύπαρξη κάποιας υπερφυσικής δύναμης- περιπτώσεις προσωπικής αποκάλυψης, υποκειμενικής αλλά υπαρκτής ως εμπειρία και φαινόμενο , βλέπουμε πως πρόκειται για μια εγκεφαλική δραστηριότητα και πάλι δεν προκύπτει από πουθενά πως κάποια εξωτερική δύναμη εμπλέκεται.
+

ο μηχανισμος της υποκειμενικης παρεμβασης
στην αντιληψη του αντικειμενικου
δεν ειναι υποκειμενικος
δεν μπορει να αγνοηθει

This mechanism is neccecary and sufficient for any "god experience"

------------------------------------------------------------------------------------------
υπάρχει βιολογικος στοχος για το χαπι που φανταζομαι
αποδειξη- η δραση ψυχοενεργων ενθεογενων ουσιων-

θα μπορουσε να ειναι κατάλληλος στοχος και για εμβόλιο

Κατα προτιμηση χορηγηση δωρεαν στις φτωχες μαζες που πεινανε.
(πως ειναι τα προγραματα εμβολιων για αθενειες)
Αυτες ειναι και οι πιο ευαισθητες στην θεϊσμικη "υπόσχεση"

---------------------
ο τσελεμεντες της επομενης τελικης επαναστασης
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Δείτε αυτή τη σειρά video. Είναι μεγάλης διάρκειας, αλλά αξίζει τον κόπο. Είναι σεμινάριο για το πως κερδίζεται (σαρωτικά) ένα debate.
Καταπληκτικό debate!
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
breadfan έγραψε:Δείτε αυτή τη σειρά video. Είναι μεγάλης διάρκειας, αλλά αξίζει τον κόπο. Είναι σεμινάριο για το πως κερδίζεται (σαρωτικά) ένα debate.
Καταπληκτικό debate!
+
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
madmen60
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 02:30
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
kmellos έγραψε: ξανακάνω την ερώτηση που έκανα στον Γκρινιάρη σε άκυρη φάση:

Ποιός μπορει να μου αποδείξει επιστημονικα και λογικά οτι ειναι ερωτευμένος ή αγαπάει τον συντροφό του;
Για να μην μιλάμε στον βρόντο, θα πρέπει πρώτα να ορίσεις τι εννοείς ως έρωτα και αγάπη.
Μάλιστα με αρκετά σαφή όρια. Να μπορούμε δηλαδή να συνεπάγουμε βάση του ορισμού σου
ότι αυτό είναι έρωτας κι εκείνο δεν είναι.

Ίσως φαίνεται ξενέρωτο αλλά χωρίς αυτό κι εσύ χρησιμοποιείς τους όρους μιλώντας στον βρόντο.
Είσαι θεός μεγάλε ανατρίχιασα! δηλαδή κάθε φορά που έχεις ένα συναίσθημα ψάχνεις το λεξικό να βρεις τον ορισμό του? Να το κοιτάξεις αυτό φίλε μπορεί να είσαι επιστήμονας και να μην το ξέρεις ακόμα και πάς χαμένος, πάντως για να χαλαρώσεις μπορείς απλά να πεις ότι την μαμά σου την αγαπάς ενώ για την κοπέλα σου-αγορι σου νιώθεις έρωτα που μπορεί να εξελιχτεί σε αγάπη τελικά, σε καλύπτει αυτό ?η πρέπει να κατεβάσουμε όλα τα λεξικά και της επιστημονικές απόψεις κα τελικά να πούμε ότι πιθανών να μην υπάρχει επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για αυτά τα συναισθήματα? :D
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

madmen60 έγραψε:Είσαι θεός μεγάλε ανατρίχιασα! δηλαδή κάθε φορά που έχεις ένα συναίσθημα ψάχνεις το λεξικό να βρεις τον ορισμό του? Να το κοιτάξεις αυτό φίλε μπορεί να είσαι επιστήμονας και να μην το ξέρεις ακόμα και πάς χαμένος, πάντως για να χαλαρώσεις μπορείς απλά να πεις ότι την μαμά σου την αγαπάς ενώ για την κοπέλα σου-αγορι σου νιώθεις έρωτα που μπορεί να εξελιχτεί σε αγάπη τελικά, σε καλύπτει αυτό ?η πρέπει να κατεβάσουμε όλα τα λεξικά και της επιστημονικές απόψεις κα τελικά να πούμε ότι πιθανών να μην υπάρχει επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για αυτά τα συναισθήματα? :D
Εντελώς το ανάποδο από ότι είπα... :clap:

είπα ότι οι λέξεις για τα συναισθήματα έχουν διαφορετικό νόημα για τον καθένα
γιατί τις προσεγγίζουμε μέσα από προσωπικές σχέσεις και γεγονότα, όπως το παράδειγμα που έφερες.

Τι νόημα έχει να μιλάμε για την σούπερ ντούπερ αγάπη όταν καθένας εννοεί διαφορετικό συναίσθημα
που το βίωσε με διαφορετικούς ανθρώπους;
Βρες μου το κοινό σε όλες τις αγάπες και θα έχει νόημα.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Again επειδή το “if” προϋποθέτει άθεο και όχι άθεο του κώλου. Η απάντηση αυτή ισχύει και για το «Αυτοαναιρείσαι» που έγραψες.
Και ποιος είσαι εσύ,και ποιος είμαι εγώ,για να πούμε ποιος είναι άθεος του κώλου και ποιος όχι?Έχεις το αθεόμετρο?Άθεος είναι αυτός που υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει θεός,για x,y λόγους.Τα υπόλοιπα,είναι δικές σου αυθαίρετες προϋποθέσεις.
dtango έγραψε:Συμφωνείς με την εκτέλεση της τσαρικής οικογένειας από τους Μπολσεβίκους;
if δεν συμφωνείς then μπορείς να λες ότι σφαζόμαστε μόνο για μαλακίες.
Όχι,δε συμφωνώ.Γενικότερα δε μ'αρέσουν οι φόνοι.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έχεις το αθεόμετρο?
Ακριβώς!Αυτό λέμε τόσην ώρα βρε συ L3o ΧΞΣ!Ο Dtango έχει το αθεόμετρο.
Αμάν πιά!Τόσο δύσκολο ήτανε να το καταλάβετε;

Εγώ ξέρω και τη διαβάθμιση:Στο ένα άκρο λέει "Νεάτερνταλ θεομάχος" και στο άλλο "άθεος του κωλου,σύμμαχος των ιερατείων,να μη σου πω και αγνωστικιστής".Ενδιάμεσες διαβαθμίσεις δεν υπάρχουν για να μην δημιουργείται σύγχιση στη νέα γενιά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα σας διηγηθώ μιά ιστορία για να αποφορτιστεί λίγο το κλίμα και μετά συνεχίστε πάλι....
Κάποτε εκανα μιά σοβαρή εγχείρηση (σε δημόσιο νοσοκομείο) και όταν συνήλθα από την νάρκωση και άρχισα να περπατάω, ο αρμόδιος διευθυντής με κάλεσε στο γραφείο του για να μου πει τα καθιερωμένα: "Κοίτα να δείς κύριε τάδε, είπε. Η επιστήμη ό,τι ήταν να κάνει το έκανε...από δω και πέρα.... το λόγο τον έχει....".
"Μήν συνεχίζεις, τον διέκοψα, γιατί αν είναι στο χέρι του........ εγώ την έχω βαμένη! Δεν έχω πίστη και εμπιστοσύνη σε θεούς γιατρέ. Μόνο η επιστήμη σου θα με σώσει".
"Είσαι άθεος ρε" με ρώτησε χαλογελώντας.
"Άθεος ακόμη και στα δύσκολα, .... είμαι υλιστής" απάντησα.
"Και γώ άθεος είμαι" είπε αυτός!
"Μάλλον με δουλεύεις γιατρέ" του είπα! "Εκείνος ο Άη Γιώργης πάνω από το κεφάλι σου τι δουλειά έχει?".
"Δεν είναι ο Άη Γιώργης" είπε, "ο Δον Κιχώτης είναι. Άθεος είμαι που δεν λαδώνεται"!
Είχε δίκαιο...καθώς ήμουν ακόμη ζαλισμένος τους είχα μπερδέψει.
"Μην κλωνίζεσαι, του είπα, δεν είμαστε και τόσο απελπιστικά λίγοι! Απλώς δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας και δεν κάνουμε φασαρία όπως αυτοί".
Από τότε τον βλέπω συχνά γιατί θέλει, λέει, να γίνει και υλιστής. Του άρεσε φαίνεται που του είπα ότι δεν έχω ανάγκη τους θεούς, επειδή η ύλη μου είναι αθάνατη. (Η μακροχρόνια διατήρηση της δομής της έχει πρόβλημα.....αυτό πρέπει να λύσουμε).
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Lacidar έγραψε:
Το πρόβλημα με την εξήγηση της εγκεφαλικής δραστηριότητας είναι ότι δεν μπορεί να δικαιολογήσει το γεγονός ότι αρχικά η δραστηριότητα παρήγαγε θεούς απάνθρωπους και υπάνθρωπους.
Για να δεχτεί κάποιος αυτή την εκδοχή θα πρέπει να αγνοήσει το παρελθόν και να εξετάζει μόνο πως αλληλεπιδρά με τον εγκέφαλο ο σημερινός υπεράνθρωπος Θεός.
όχι, βέβαια, τα ξέχασες οτι και παλιότερα έκανες πίσω σε αυτό το θέμα?
[…]
αλλά hardcore και αμετακίνητος all the way.
Στο δεύτερο έχεις δίκιο διότι ποτέ δεν έκανα πίσω, ειδικά στο σημείο αυτό.
Δεν είναι μόνο η μεγάλη ποιοτική διαφορά μεταξύ των «παραγόμενων» θεών είναι και το γεγονός ότι τα ίδια έργα αποδίδονται και στα δυο είδη θεών (ανθρωπογονία, μισανθρωπία, Κρίση, ανθρωποκτονία κ.τ.λ.)
Lacidar έγραψε: το οτι μπορεί να προέκυψε αυτή η φασιστική πρωτοθρησκεία που περιγράφεις εσύ στη θεωρία σου δεν είναι ασυμβίβαστο με την εγκεφαλική δραστηριότητα, το 'θεό στον εγκέφαλο'.
To σενάριο από την ίδρυση μέχρι την πτώση της φασιστικής πρωτοθρησκείας, όπως την ονομάζεις, το βρίσκουμε να είναι ίδιο σε διάφορους λαούς (μεταξύ των οποίων και οι Ινδιάνοι της Αμερικής οι οποίοι ήταν απομονωμένοι από τους υπόλοιπους) και οι πρόχειρες δικαιολογίες δεν αρκούν διότι έρχονται τα κείμενα να συμπληρώσουν την ιστορία με κάποιες «ανατριχιαστικές» λεπτομέρειες.
Lacidar έγραψε:… κατα τα άλλα μιλάμε για διαφορετιοκύς υπαρκτούς θεούς, εγώ δεν αρνούμαι τους δικούς σου, αλλά εσύ αρνείσαι να εξετάσεις οτιδήποτε άλλο και περιστρέφεσαι γύρω από τις εμμονές που έχεις ορίσει ως τα παγια κεντρικά σημεία της θεωρίας σου.
Εγώ αναφέρομαι μόνο στους αρχικούς, στους «διδάξαντες» θεούς. Εκείνοι που ακολούθησαν δεν με ενδιαφέρουν. Εξάλλου εκεί βρίσκεται το άγνωστο. Εκεί είναι που σκοντάφτουν όλοι. Είδες την δυσκολία που αντιμετωπίζει ο Ντώκινς ο οποίος παραδέχεται ότι δεν γνωρίζει τι είναι εκείνο το κάτι άλλο.
Ο Γκρινιάρης έγραψε σε ένα άλλο νήμα τα εξης: Δεν υπάρχει επιστήμη που να ασχολείται με την ύπαρξη - ανυπαρξία του θεού, ούτε κάποια που να έχει παραπροϊόν της την ύπαρξη-ανυπαρξία του θεού. Οπότε, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει επιστημονική απόδειξη της ύπαρξης - ανυπαρξίας του θεού. Εκείνο όμως που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι η επιστήμη δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα των θεών. Αν το είχε κάνει θα υπήρχε επίσημη θέση της επιστήμης για το ποιόν των αρχικών θεών και δεν θα είχε ο καθένας την θεωρία του. Αν δηλαδή οι αρχικοί θεοί αποδειχτούν υπαρκτοί, οι σημερινοί αποδεικνύονται ανύπαρκτοι ως εντελώς αστείοι. Αυτό όμως οι …άθεοι δεν το δέχονται, και το κακό δεν είναι μόνο αυτό, δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι οι θεοί των θρησκειών τους οποίους μάχονται και ότι με την επιστημονομανία τους εφαρμόζουν την αμφισβήτηση και σ’ αυτούς.
Lacidar έγραψε:τεσπα, γιατι έχεις βαλθεί να τους σπάσεις τα νεύρα? αφού είναι 'ρεφόρμες' ρε dude!
Χμ! Το πέτυχες μου φαίνεται. Ένας ακροαριστερός της αθεΐας μπορεί να βρίσκεται πιο κοντά σε έναν ακροαριστερό του θεϊσμού παρά σε έναν ακροδεξιό της αθεΐας. ;)
L3o ΧΞΣ έγραψε:
dtango έγραψε:Συμφωνείς με την εκτέλεση της τσαρικής οικογένειας από τους Μπολσεβίκους;
if δεν συμφωνείς then μπορείς να λες ότι σφαζόμαστε μόνο για μαλακίες.
Όχι,δε συμφωνώ.Γενικότερα δε μ'αρέσουν οι φόνοι.
Δεν ήταν φόνος ήταν εκτέλεση. Όπως εκτέλεση ήταν και ο φόνος του Che. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση οι Μπολσεβίκοι πέτυχαν τον σκοπό τους ενώ τα αμερικανάκια τα έκαναν μούσκεμα.
Έχε πάντως υπόψη σου ότι εκείνοι στους οποίους δεν αρέσουν οι σφαγές, είναι οι πρώτοι που σφάζονται. Είναι τα εκούσια θύματα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση