Ορισμός άθεου ατόμου

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Yorgo έγραψε:Για να γίνω πιο κατανοητός: θα μπορούσα να φανταστώ έναν αριστερό ή έναν αναρχικό (δεν εννοώ αυτούς που πετούν μολότοφ μόνο) ως άθεο για παράδειγμα (χωρίς να δίνω την αποκλειστικότητα της αθεΐας μόνο σε αυτές τις δυο ομάδες), αλλά έναν ρατσιστή, έναν οπαδό του ΛΑΟΣ (να το πούμε χοντρικά), έναν άνθρωπο που δεν σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τον φανταστώ ως άθεο.
Αυτός είναι ο ορισμός του άθεου που και εγώ αντιλαμβάνομαι και ας μην δηλώνει άθεος ο Γιώργος.
Nemertes έγραψε:Η απο-ταμπελοποίηση είναι κάτι για το οποίο παλεύω εδώ και χρόνια. Το if - then γενικά δεν πιστεύω πως αρμόζει σε ελεύθερα πνεύματα.
Tο if – then αποτελεί βασική προϋπόθεση και ισχύει πάντα και στα πάντα.
If άθεος then νοήμων, ευαίσθητος, ανθρωπιστής.
Αν θεωρούμε ευαίσθητους και ανθρωπιστές φασίστες και ρατσιστές, τότε το πράγμα συζητείται, αλλιώς χαρακτηρίζεται ταμπού.
Όσον αφορά τις ταμπελίτσες, γι’ αυτές είναι που σκοτωνόμαστε εδώ και 40.000 χρόνια και εγώ δεν μπορώ να διακρίνω σε τι αποβλέπει η αποταμπελοποίηση.

Χαίρομαι που ο Γιώργος έθιξε αυτό το ζήτημα διότι έχουν ακουστεί και συνεχίζουν να ακούγονται ανατριχιαστικά πράγματα. Ο καθένας νομίζω ότι οφείλει να λάβει θέση και να γνωστοποιήσει ποιους θεωρεί άθεους και ποιους αποκλείει.
Ένας θεϊστής έγραψε κάποτε εδώ στο φόρουμ ότι οι άθεοι δηλώνουν άθεοι από μόδα και αναμφίβολα υπάρχουν και τέτοιοι.

Ο Breadfan, από την μεριά του, οφείλει να μας πει αν ο σπάνιος συνδυασμός άθεου – ρατσιστή θα γινόταν δεκτός στην Ένωση, μια και άθεος και ρατσιστής δεν είναι αμοιβαία αποκλειόμενες έννοιες.
breadfan έγραψε:Άθεος και ρατσιστής δεν είναι αμοιβαία αποκλειόμενες έννοιες.
Απλώς είναι σπάνιος συνδυασμός, γιατί οι περισσότεροι άθεοι είναι άθεοι γιατί χρησιμοποιούν τη λογική.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Άθεος = αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού, και τίποτα παραπάνω.

Ναι, πολλοί από μας τη λογική διαδικασία που χρησιμοποιήσαμε για να καταλήξουμε στην αθεΐα την χρησιμοποιούμε και στην αντιμετώπιση άλλων θεωριών, και γι' αυτό είναι σπάνιο όπως λέει ο breadfan να βρεις άθεο ρατσιστή. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν, ή ότι δεν πρέπει να τους θεωρούμε άθεους. Τότε τους άθεους που "πιστεύουν" τα ζώδια τους μετράμε; Αυτούς που "πιστεύουν" στην ομοιοπαθητική; Σε άλλες αναπόδεικτες θεωρίες;
dtango έγραψε:If άθεος then νοήμων, ευαίσθητος, ανθρωπιστής.
Λάθος! Εγώ θα έλεγα "Ορθολογισμός => Αθεΐα, αλλά όχι απαραίτητα Αθεΐα => Ορθολογισμός"
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω παλιοτερα ημουν εθνικιστης και υποστιριζα το ΛΑ.Ο.Σ. αλλα ημουν αθεος. : brrr :
Αλλα τοτε δεν πιστευα σε μαλακιες περι της ανωτεροτητας της ελληνικης φυλης, την κατωτεροτητα της τουρκικης και τα σχετικα. Απλως ηθελα το εθνος μου να κυριαρχισει. Τωρα ειμαι κατα του εθνικισμου και θεωρω οτι το ''εθνος'' και η ''πατριδα'' ειναι αοριστες εννοιες.
Άβαταρ μέλους
Vertaler
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Ιουν 2010 21:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Βέλγιο

Όταν ακούω ότι κάποιος δηλώνει άθεος διότι δεν πιστεύει στο θεό,κλπ το βρίσκω ειλικρινές και θεωρώ το άτομο άθεο. Δε νομίζω ότι η ιδιότητα του άθεου αναιρείται αν είναι ταυτόχρονα ρατσιστής,κλπ.
Ίσως τα κριτήρια π.χ. άθεος που πιστεύει σε ζώδια (όπως ειπώθηκε προηγουμένως), καφετζούδες, μάγια είναι καταλληλότερα.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Το if - then συνοδεύεται από κανένα εκατομμύριο elseif και άλλα τόσα nested if, and, or, xor και exclusions για να καταλήξεις στο τέλος ότι δεν μπαίνουν τα πάντα σε καλούπια. Η μέθοδος της επαγωγής δεν έχει πάντα σωστά αποτελέσματα -πχ ο αστυνόμος είναι μπουζούκι.

Άθεος λοιπόν είναι αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού.

Μπορεί να είναι ο μεγαλύτερος μαλάκας ή το καλύτερο παιδί της πιάτσας. Κανένα από τα δύο όμως δεν είναι ικανό να αναιρέσει το ότι είναι άθεος...

ΥΓ1. Ρε συ Τεμπελόσκυλο, τώρα το πήρα χαμπάρι. Συμφωνούμε! Αλλά έχεις το όνομα σου με πράσινα, άρα είσαι Παναθηναϊκός ε;

ΥΓ2. Α, είσαι μοντ για αυτό. Ε αφού είσαι άθεος, μήπως είσαι και Ολυμπιακός; ;)
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Γι' αυτό έγινα μοντ, για να έχω το όνομα στο χρώμα του τριφυλλιού!!!
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Abatjour
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κύπρος

Ο αθεϊσμός στη πιο στενή του έννοια δεν κατατάσσεται σε κανένα υψηλό ιδεολογικό υπόβαθρο. Συμβολίζει απλά την ανυπαρξία πίστης στο Θεό και σε άλλες ανώτερες πνευματικές δυνάμεις. Υπάρχουν δύο είδη ανθρώπων, αυτοί που έγιναν άθεοι επειδή το φιλοσοφήσαν, μελέτησαν τον άνθρωπο σε όλες του τις εκφάνσεις, τον αποθέωσαν και απαξίωσαν συνάμα οτιδήποτε το κατατάσσει υποδιέστερο ον. Και αυτό δεν είναι μόνο ο θεός, αλλά εξουσία, έθνη κ.α. Και η δεύτερη ομάδα ανθρώπων είναι αυτοί που απλά δεν πιστεύουν επειδή είναι απλά και μόνο υπερασπιστές της λογικής ανάλυσης. Για παράδειγμα, έγινα άθεη από τα 13 - 14 επειδή απλά δεν μπορούσα να πιστέψω σε ότιδηποτε δεν έχει υλική υπόσταση και είναι πέρα από τα όρια λογικής. Με το φιλοσόφησα με τίποτα!
''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' ~ Επίχαρμος.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού ή θεών. Αυτό και τίποτε άλλο.

Υπάρχουν πολλές κατηγορίες άθεων: άνθρωποι που μεγάλωσαν σε άθρησκο περιβάλλον και απλώς δεν το πολυσκέφτηκαν μετά, άνθρωποι που ταύτισαν θρησκεία με εκκλησία και απαξιώνοντας τη δεύτερη απέρριψαν και την πρώτη, άνθρωποι που το φιλοσόφησαν πολύ, άνθρωποι που είναι υπέρμαχοι του ορθολογισμού και της επιστημονικής προσέγγισης, ακόμη και άνθρωποι που το κάνουν από μόδα ή για να μη φανούν παρωχημένης νοοτροπίας.
dtango έγραψε:Ο Breadfan, από την μεριά του, οφείλει να μας πει αν ο σπάνιος συνδυασμός άθεου – ρατσιστή θα γινόταν δεκτός στην Ένωση, μια και άθεος και ρατσιστής δεν είναι αμοιβαία αποκλειόμενες έννοιες.
Μέχρι να μας πει ο Μπρεντ, εγώ θα παρατηρήσω ότι η Ένωση Άθεων δεν είναι ένας φορέας επιφορτισμένος με την υποχρέωση να απογράψει ή/και να εκπροσωπήσει όλους τους άθεους. Είναι μια ιδιωτική οργάνωση με συγκεκριμένο καταστατικό που προβλέπει αποκλεισμό ρατσιστικών πρακτικών :
Άρθρο 4, σημείο 2. Η Ένωση άθεων δεν αναγνωρίζει διακρίσεις βασισμένες στη διαφορά φυλής, θρησκείας, τάξεων, φύλου, μόρφωσης ή σεξουαλικού προσανατολισμού.

Προσωπικά νομίζω ότι μπορεί κανείς θαυμάσια να είναι άθεος και ρατσιστής, άλλωστε ο ρατσισμός έχει τη λογική του, εξαρτάται από τις προσωπικές αξίες του καθενός το αν θα γίνει ρατσιστής ή όχι. Στην συγκεκριμένο οργάνωση όμως που λέγεται Ένωση Άθεων τα μέλη της δεν μπορούν να συμπεριφέρονται ρατσιστικά. Οι ρατσιστές άθεοι θα πρέπει να ιδρύσουν άλλο σύλλογο!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Στην συγκεκριμένο οργάνωση όμως που λέγεται Ένωση Άθεων τα μέλη της δεν μπορούν να συμπεριφέρονται ρατσιστικά. Οι ρατσιστές άθεοι θα πρέπει να ιδρύσουν άλλο σύλλογο!
Χαίρομαι ιδιαίτερα γι΄ αυτό διότι το να δηλώνει μια οργάνωση ότι δεν είναι ρατσιστική μπορεί κάλλιστα να σημαίνει ότι δεν κάνει διακρίσεις κατά των ρατσιστών. ;)
AoratiMelani έγραψε:Άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού ή θεών. Αυτό και τίποτε άλλο.
Xμ! Και ο Ντώκινς δεν πιστεύει αλλά δεν είναι άθεος, είναι –κατά δήλωσή του- αγνωστικιστής και ο ορισμός που αναζητείται αφορά ΑΘΕΟΥΣ. Επειδή κάποιος αντιλήφτηκε ότι τα ευαγγέλια είναι απλά φιλοσοφικά έργα ή ότι ο κλήρος δεν τηρεί όσα διδάσκει, δεν γίνεται αυτομάτως άθεος. Οι κυρίες και οι κύριοι που παράθεσαν την άποψή τους παραπάνω θα μπορούσαν να ισχυριστούν, με το χέρι στην καρδιά, ότι δεν επιτρέπουν –όπως το κάνει ο Ντώκινς- ούτε την παραμικρή πιθανότητα ύπαρξης Θεού;

Όταν το κάνουν αυτό τότε, και μόνο τότε, η άποψή τους θα είναι σεβαστή.
Μην ξεχνάμε ότι η αθεΐα είναι και λίγο μόδα. Κάποιος έγραψε ότι οι άθεοι το γυρίζουν τελικά και πιστεύουν πάλι.
Τι άλλο θα ακούσουμε θεούλη μου!! :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Στην συγκεκριμένο οργάνωση όμως που λέγεται Ένωση Άθεων τα μέλη της δεν μπορούν να συμπεριφέρονται ρατσιστικά. Οι ρατσιστές άθεοι θα πρέπει να ιδρύσουν άλλο σύλλογο!
Δηλαδή δεν δεχόμαστε ρατσιστές, ακόμα και αν δεν συμπεριφέρονται ρατσιστικά στα πλαίσια της ένωσης; Αυτό δεν είναι ρατσιστικό; Ειλικρινά ρωτάω...
dtango έγραψε:Όταν το κάνουν αυτό τότε, και μόνο τότε, η άποψή τους θα είναι σεβαστή.
Δηλαδή ρωτάς κάτι τα μέλη του φόρουμ και μετά λες ότι η άποψή τους δεν είναι σεβαστή; Αφού περιμένεις να ακούσεις συγκεκριμένη άποψη (Άθεοι είναι μόνο το 7 στην κλίμακα του Ντώκινς), γιατί δε ρωτάς το συγκεκριμένο;
It is by will alone I set my mind in motion.
ThanZerv
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 17 Ιουν 2009 12:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Dawkins δεν δηλώνει αγνωστικιστής. Ο ίδιος θεωρει ως αγνωστικιστες αυτούς που δίνουν 50-50 στην υπαρξη ή όχι του θεού ("Περι Θεου Αυταπάτη"). Ο ίδιος λέει το εξής: Από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος ορισμός και κάποιο στυγκεκριμένο τεστ που να ελεγχει την υπαρξη ή όχι του θεού δεν μπορεί να πει κάποιος με 100% βεβαιοτητα ούτε ότι υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει. Θεωρει λοιπόν φανατικούς όσους λένε ότι είναι 100% σίγουροι ότι υπάρχει θεος και κρατάει για τον ευαυτό του ένα 99.999...% ότι δεν υπάρχει για να γλυτώσει τον χαρακτηρισμό του φανατικού.

Οσο αφορά εμένα, μια και ρωτάς, η θέση που είναι απλή: Δεν πιστευώ στην υπαρξη οτιδήποτε (συμπεριλαμβανομένου του θεού) αν δεν έχω αποδείξεις. Και αυτοί που υποστηρίζουν την ύπαρξη κάποιου πράγματος είναι και αυτοί που πρέπει να φέρουν τις αποδείξεις. Είτε πρόκειται για ροζ ελέφαντα με πούπουλα που κάνει βόλτα στο Εθνικό κήπο είτε προκειται για το θεο, πριν δεχτω την υπαρξή τους απαιτώ να έχω αποδείξεις.

Φυσικά και αφήνω ανοικτό το ενδεχόμενο να αλλάξω άποψη άν κάποια στιγμή βρέθούν οι κατάλληλες αποδείξεις. Προσπαθώ να είμαι ορθολογιστής και όχι φανατικός. Το ίδιο που προσπαθεί και ο Dawkins. Η διαφορά είναι μικρή αλλά σημαντική: "Δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Θεου" και όχι "Πιστέυω ότι δεν υπάρχει θεός"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Δηλαδή δεν δεχόμαστε ρατσιστές, ακόμα και αν δεν συμπεριφέρονται ρατσιστικά στα πλαίσια της ένωσης; Αυτό δεν είναι ρατσιστικό;
off topic
Αγαπητέ μου, έθεσες τον δάκτυλον επί ενός ακανθώδους θέματος!
Τυπικά, έτσι όπως είναι διατυπωμένο το καταστατικό, θα πρέπει να τους δεχτούμε. Το άρθρο 4 σημείο 2 δεν λέει ότι άτομα με ρατσιστική ιδεολογία δεν γίνονται δεκτά στην ένωση, λέει ότι η ένωση δεν επιτρέπεται να εκδηλώσει ρατσιστικές θέσεις, που δεν είναι καθόλου το ίδιο.
Δε νομίζω ότι θα ήταν ρατσιστικό να αποκλείσουμε τους ρατσιστές - ιδιωτική οργάνωση είμαστε, ό,τι θέλουμε κάνουμε, και έχουμε αυθαίρετα κριτήρια για τα μέλη μας. Αν ιδρύσεις τον σύλλογο των ψηλών, δεν είναι ρατσιστικό να αποκλείσεις τους κοντούς. Μπορείς επίσης, χωρίς να αλλαξεις το όνομα του συλλόγου, να αποκλείσεις όχι μόνο τους κοντούς, αλλά και τους κοντόχοντρους. Κανείς δεν σου το απαγορεύει. Μπορείς τέλος να ιδρύσεις τον σύλλογο "μπάτε σκύλοι αλέστε" και να επιτρέπεις μόνον άτομα με φακίδες και λάτρεις του γαλλικού σινεμά. Είπαμε, ιδιώτες είμαστε. Αν θέλουμε να ιδρύσουμε το σύλλογο μη ρατσιστών άθεων, κέφι και καπέλο μας.
Το ζήτημα είναι ότι θα ήταν πρακτικά αδύνατον να ελέγξουμε την ιδεολογία κάθε μέλους. Συν τοις άλλοις θα ήταν και προσβλητικό. Επομένως, ακόμη κι αν θέλαμε να αποκλείσουμε τους ρατσιστές, δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε. Το μόνο που μπορούμε να ελέγξουμε είναι η συμπεριφορά τους στα πλαίσια της ένωσης, και αυτό θα γίνει.
Τώρα αν κάποιο μέλος εκδηλώνεται έντονα ρατσιστικά δημοσίως, έστω και αν εκείνη τη στιγμή δεν εκπροσωπεί την ένωση, αμαυρώνει την εικόνα της. Μπορούμε λοιπόν να αποφασίσουμε τη διαγραφή του.
Αυτά όμως είναι θέματα που θα συζητηθούν από την ίδια την ένωση όταν προκύψει ανάγκη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Βρε συ dtango, το έχεις θέσει και άλλες φορές αυτό το ερώτημα:
dtango έγραψε: Οι κυρίες και οι κύριοι που παράθεσαν την άποψή τους παραπάνω θα μπορούσαν να ισχυριστούν, με το χέρι στην καρδιά, ότι δεν επιτρέπουν –όπως το κάνει ο Ντώκινς- ούτε την παραμικρή πιθανότητα ύπαρξης Θεού;

Όταν το κάνουν αυτό τότε, και μόνο τότε, η άποψή τους θα είναι σεβαστή.
Προσπαθείς να εκμαιεύσεις μία απάντηση (μάλλον βασιζόμενος στο αθείστικό πάθος) η οποία έρχεται σε αντίθεση και με την κοινή λογική και με τον ορθολογισμό και και με την επιστημονική προσέγγιση, αν υποθέσουμε πως διαθέτουμε αυτές τις ιδιότητες ως αθεϊστές.
100% βεβαιότητες δεν υπάρχουν! ίσως μόνον σε όποιες περιπτώσεις έχει επιβεβαιωθεί η απάντηση πάρα πολλές φορές, και πάλι άλλες τόσες, και ξανά και ξανά και ξανά, από αναμφισβήτητα πειράματα και αδιάσειστες αποδείξεις της επιστημονικής προσέγγισης.

Πως ζητάς λοιπόν να ισχυριστούμε πως δεν επιτρέπουμε την παραμικρή πιθανότητα ύπαρξης θεού, αφού κανένα, μα κανένα, πείραμα δεν έχει στηθεί προς αυτή την κατεύθυνση και η ίδια η επιστήμη αδυνατεί να αποφανθεί; μας ζητάς δηλαδή να αποκυρήξουμε την επιστημονική μας προσέγγιση στο θέμα;

Η απάντηση του ThanZerv, είναι αυτή που πρέπει!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Miα παρέμβαση παιδία.
Η επιστήμη βασίζεται στην λογική. Ο ανθρωπος όμως δεν λειτουργει μόνο με αυτή. Αυτό το κάνουν οι μηχανές :D

Προσωπικά για την υπαρξη θεου χρειάστηκα και συναίσθημα ή οτι αλλο ειναι αυτό το μη-λογικό για να πειστώ.

ξανακάνω την ερώτηση που έκανα στον Γκρινιάρη σε άκυρη φάση:

Ποιός μπορει να μου αποδείξει επιστημονικα και λογικά οτι ειναι ερωτευμένος ή αγαπάει τον συντροφό του;

Υπάρχουν και άλλες μέθοδοι εκτός της λογικής, το θέμα ειναι βέβαια αμα σου αρκούν. και αν αυτο το τραβήξουμε πάρα πολυ: Αν εχεις μείνει μέσα σου ανθρωπιά ή έγινες μηχανη λογικής :D
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Ευχαριστώ Μελάνη, με κάλυψες απόλυτα!
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

kmellos έγραψε: ξανακάνω την ερώτηση που έκανα στον Γκρινιάρη σε άκυρη φάση:

Ποιός μπορει να μου αποδείξει επιστημονικα και λογικά οτι ειναι ερωτευμένος ή αγαπάει τον συντροφό του;
Για να μην μιλάμε στον βρόντο, θα πρέπει πρώτα να ορίσεις τι εννοείς ως έρωτα και αγάπη.
Μάλιστα με αρκετά σαφή όρια. Να μπορούμε δηλαδή να συνεπάγουμε βάση του ορισμού σου
ότι αυτό είναι έρωτας κι εκείνο δεν είναι.

Ίσως φαίνεται ξενέρωτο αλλά χωρίς αυτό κι εσύ χρησιμοποιείς τους όρους μιλώντας στον βρόντο.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:Για να μην μιλάμε στον βρόντο, θα πρέπει πρώτα να ορίσεις τι εννοείς ως έρωτα και αγάπη.
Μάλιστα με αρκετά σαφή όρια. Να μπορούμε δηλαδή να συνεπάγουμε βάση του ορισμού σου
ότι αυτό είναι έρωτας κι εκείνο δεν είναι.

Ίσως φαίνεται ξενέρωτο αλλά χωρίς αυτό κι εσύ χρησιμοποιείς τους όρους μιλώντας στον βρόντο.
Αυτό λεω φίλε μου, δεν μπορώ και δεν θέλω να τα ορίσω και να στο αποδείξω με βάση την λογική, μου φτάνει που τα νιώθω. Άσε που τα πράγματα αυτα (όπως και άλλα πχ θεος που βασίζεται στο αίσθημα της πίστης)δεν είναι αντικειμενικά όπως μια σφαίρα που κινείται σε κυκλική τροχία.
έτσι τα βλέπω..
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Γκρινιάρης

kmellos έγραψε:Ποιός μπορει να μου αποδείξει επιστημονικα και λογικά οτι ειναι ερωτευμένος ή αγαπάει τον συντροφό του;
Μου κανες τέτοια βαριά ερώτηση και δε σε απάντησα; Ντροπής μου!

Επίσημη απάντηση: Κανείς.
Off Topic
Ένας άραβας ιατρός, πολλά χρόνια πριν, όριζε τον έρωτα ως αρρώστια με συμπτώματα όπως, κοκκινίλα, αύξηση καρδιακών παλμών, απώλεια προσοχής κλπ.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Βάζεις κάποιον να κοιτά φωτογραφίες της αγαπημένης του και μετράς κάτι ορμόνες. Εξετάζεις τη γενικότερη συμπεριφορά απέναντί της (το φύλο δεν έχει τόση σημασία, συμβατικά χρησιμοποιώ το σχήμα "άντρας ερωτευμένος με γυναίκα").

Υπάρχουν διάφορα είδη άθεων που διαφέρουν πολύ μεταξύ τους, όπως υπάρχουν και άνθρωποι τυπικά ένθεοι που μοιάζουν με άθεους πχ ντεϊστές, εξού και το μπέρδεμα.

Κατά τη γνώμη μου ο άθεος ζει τη ζωή του κι ερμηνεύει τον κόσμο θεωρώντας ότι δεν υπάρχει θεός ή άλλες υπερφυσικές δυνάμεις. Τώρα αν το θεωρεί αυτό από πόρωση, λογική σκέψη ή άλλο λόγο είναι ένα ζήτημα, να γιατί οι άθεοι διαφέρουν μεταξύ τους: άλλοι είναι επιστημονιστές, άλλοι είναι άθεοι από φιλοσοφική άποψη, άλλοι είναι από αντίδραση στο θεϊστικό περιβάλλον κτλ. . Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να πω άθεο κάποιον που πιστεύει με μεταφυσικό τρόπο στα ζώδια και σε διάφορα new age μπαρμπούτσαλα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Γκρινιάρης

Επί της ουσίας τώρα.

Η ιδιότητα άθεος, δε μας λέει τίποτα για το τι είσαι, αλλά μας λέει τι δεν είσαι σίγουρα σε σχέση με την πίστη στους θεούς.

Όλα τα υπόλοιπα είναι στατιστικές, οι οποίες μπορούν να λένε ότι θέτε, αναλόγως το ποιος της παραγγέλνει, ή όπως λέμε Ελληνικά το Point Of View.

Τώρα αν μας αρέσει να χαϊδευόμαστε και να λέμε τι καλοί και προοδευτικοί και ανοιχτόμυαλοι είναι οι άθεοι, αυτό δεν είναι ούτε αντικειμενικό ούτε «πατάει» κάπου σταθερά. Όπως λένε και στα μαθηματικά, δεν είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη. Μπορεί να είσαι ντιπ για ντιπ που λένε και στο χωριό μου και απλά επειδή είχες την τύχη να μεγαλώσεις σε άθεο περιβάλλον να είσαι άθεος. Μπορεί να είσαι ο άνθρωπος ξουράφι και να είσαι ταλιμπάν.

Εν γένει οι ταμπέλες είναι καλές όταν δείχνουν τα ονόματα των πόλεων. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι από απλώς ενημερωτικές έως επικίνδυνες.
Απάντηση