Άθεος στις Ειδικές Δυνάμεις

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ως λάτρης της πολεμικής παιδείας, έχω ένα ενδιαφέρον να κάνω τη θητεία μου στις Ειδικές Δυνάμεις. Με αφορμή τη συζήτηση μεταξύ Astron και Γκρινιάρης, θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήματα που έχω και να μου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν:

Πρώτον, έχω ακούσει για το στερεότυπο των βαρεμένων που κυκλοφορούν στις Ειδικές Δυνάμεις (ρατσισμός, πατριωτισμός, χριστιανισμός, κτλ). Κατά πόσο είναι αληθινό αυτό? Δεν έχω πρόβλημα με την περιθωριοποίηση, αλλά δε θέλω και να ξενερώσω τη ζωή μου από τα facepalms. Also, υπάρχουν κάποια τάγματα που έχουν λιγότερους βαρεμένους (as in, οι ΟΥΚ είναι λιγότερο βαρεμένοι από τους ΛΟΚ ή κάτι τέτοιο)?

Δεύτερον, υπάρχει περίπτωση να μάθω τίποτα χρήσιμο εκεί ή απλώς θα τρέχω και θα κολυμπάω σα μαλάκας?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Όταν λες "να μάθω τίποτα χρήσιμο" τι ακριβώς εννοείς; :music-trumpet:
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ξέρω γω, να χειρίζομαι όπλα σε ικανοποιητικό επίπεδο, για παράδειγμα. Ή να μάθω καμμια πολεμική τέχνη (έχω ήδη ασχοληθεί στο παρελθόν, αλλά σε αθλητικό επίπεδο, οπότε θα με ενδιέφερε η φονική πλευρά). You know, αυτά που κάνουν οι στρατιώτες στον πόλεμο...
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:You know, αυτά που κάνουν οι στρατιώτες στον πόλεμο...
στις ταινίες :dance:
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Το ερώτημα δεν είναι αν θα μάθεις εσύ κάτι από όλα αυτά αλλά αν θέλουμε εμείς (και η ανθρωπότητα) να μάθεις κάτι από όλα αυτά... : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Σίγουρα στις Ειδικές Δυνάμεις θα χρησιμοποιήσεις πολύ περισσότερα όπλα και πολύ συχνότερα απ' ότι στα υπόλοιπα όπλα ή σώματα.
Επίσης σίγουρο είναι ότι θα βαρεθείς στα facepalms, αν και αυτό το αποφεύγεις μόνο με το να αποφύγεις το στρατό τελείως.
Πολεμικές τέχνες όχι, απ' όσο ξέρω, άσε που η διάρκεια της θητείας και ο διαθέσιμος χρόνος σου είναι πολύ λίγος για να μάθεις κάτι ουσιαστικό. Ίσως σου μάθουν αθόρυβη εξουδετέρωση αντιπάλων σκοπών, όμως αυτό δεν έχει σχέση με πολεμικές τέχνες.
Το στερεότυπο υπάρχει, όπως υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις, που δεν είναι τόσο λίγες όσες νομίζεις. Η περιθωριοποίηση όντως υπάρχει, και λειτουργεί υπέρ σου (δεν θα θέλεις και ο ίδιος επαφές με τα άτομα που θα σε περιθωριοποιήσουν).
Αν είσαι άνθρωπος που περνάει καλά μόνος του και του αρέσει το διάβασμα και η μουσική, απόφυγέ το, αλλού θα έχεις πολύ περισσότερο χρόνο γι' αυτά. Αν είσαι άνθρωπος που προτιμάει να κάνει οτιδήποτε με παρέα, και δεν σε πειράζει να τραγουδάς εθνικιστικά τραγούδια για κρετίνους, δεν είναι άσχημα. Άσε που μειώνεται η πιθανότητα να πάρεις βάρος.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο, είμαι γενικά fan της Ιστορίας των σύγχρονων πολέμων (ιδίως του WWII), καθώς και της "επιστήμης" του πολέμου (στρατηγική, ηγεσία, πολιτική, φιλοσοφία, κτλ). Δε θέλω να το κάνω για την "πατρίδα" ή τη "σημαία", ούτε θέλω να το παίξω Rambo ή ninja. Το βλέπω καθαρά από πλευρά skillz και γνώσης.

breadfan, thanks for the info. For the record, είμαι γενικά loner και ψιλομισάνθρωπος, αλλά η ιδέα του να ξύνομαι ανελέητα χωρίς να κάνω τίποτα παραγωγικό με αποθαρρύνει παρα πολύ...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

noxteryn έγραψε:είμαι γενικά loner και ψιλομισάνθρωπος, αλλά η ιδέα του να ξύνομαι ανελέητα χωρίς να κάνω τίποτα παραγωγικό με αποθαρρύνει πάρα πολύ...
Σε χαλαρή μονάδα στο Διδυμότειχο, λίγο μετά την άφιξή μου γράφτηκα στην τοπική σχολή taekwondo. Προπόνηση, ντουζάκι, και μετά βολτίτσα και καφές, όχι σε φανταροστέκι, αλλά σε ήσυχο cafe χωρίς μουσική του κώλου, όπου ο καφές ήταν της προκοπής και η ανάγνωση βιβλίων, εφημερίδων κλπ ήταν πραγματική απόλαυση. Δεν έμαθα να σκοτώνω φρουρούς, και το όπλο μου ήταν για πέταμα, αλλά πέρασα εξαιρετικά καλά(*), και απέφυγα και τα πιτσιρίκια (μπήκα 29 και βγήκα σχεδόν 31, αφού τότε κάναμε 18μηνο) που η μόνη τους κουβέντα είναι αθλητικά και πως θα πηδήξουν την τοπική γκαρσόνα που δεν βλεπόταν. Απ' την άλλη, ένας απ' τους καλύτερους μου φίλους υπόμεινε ατελείωτη καφρίλα, αλλά έκανε και μια ντουζίνα άλματα με αλεξίπτωτο. Κανείς απ' τους δυο μας δεν μετάνιωσε. Και οι δυο μας κάποια στιγμή ζηλέψαμε ο ένας τον άλλο.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο. Πιστεύω πάντως ότι αν έχεις καλή ψυχολογία, χιούμορ, είσαι στοιχειωδώς έξυπνος, δραστήριος, λίγο τολμηρός και εφευρετικός μπορείς να αποφύγεις αρκετά τη βαρεμάρα, ανεξαρτήτως σώματος ή όπλου. Αρκετά, αλλά όχι εντελώς. Για εντελώς, συνιστώ Ι5 ή ανυπότακτος.

(*) Disclaimer: Τίποτα δεν εγγυάται ότι θα βρεις τέτοιες συνθήκες. Είναι κυρίως θέμα τύχης και (το βασικότερο) καλού διοικητή.
Spoiler: Εμφάνιση
PS: O Έβρος είναι καταπληκτικό μέρος. Αρκεί να έχεις σχετικά συχνές εξόδους (και αυτοκίνητο ή μηχανή) για να τον απολαύσεις. Δαδιά, Δέλτα, Άρδας, τα μικρά χωριά στο τέρμα του πουθενά, απίστευτη φύση και απίστευτο φαγητό. Και, όταν βαριόμουν τους Slayer, τον Bob Marley και τους Dead Can Dance (μη σχολιάσετε, ο ψυχίατρος του στρατού με εξέτασε και με βρήκε υγιή), η μουσικούλα στο ραδιόφωνο έπαιζε ελληνικά, βουλγαρικά και τουρκικά, και δεν ήταν καθόλου άσχημα.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Ξέρω 2 άτομα που πήγαν στις ειδικές δυνάμεις:

Ο πρώτος δεν είχε βγάλει Λύκειο, και γενικότερα δεν ήξερε τι να κάνει στη ζωή του. Αποφάσισε να γίνει bodyguard και αυτός ήταν ο λόγος που πήγε Ειδικές Δυνάμεις (γιατί τους προτιμούν). Αν και ήταν τούμπανος και φασιστοελληνάρας δεν άντεξε περισσότερο από μήνα στις Ειδικές Δυνάμεις - τον πήραν τα κλάματα και έφυγε.

Ο δεύτερος πήγε Ειδικές Δυνάμεις για να μαζέψει μόρια για μια στρατιωτική σχολή ή κάτι τέτοιο. Well, αυτός δεν είχε πρόβλημα, αλλά του κολλητού του δεν του άνοιξε το αλεξίπτωτο και πέθανε. Και απ' ότι μου 'πε δεν ήταν ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά που συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Από 'κει και πέρα έχω ακούσει κάτι τρελά για την εκπαίδευση του στυλ "σε πετάνε δεμένο από ελικόπτερο στη θάλασσα και περιμένουν να κόψεις τα σκοινιά στο βυθό" και άλλα τέτοια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν.

Τεσπα, εγώ και μόνο που είδα τους ΟΥΚάδες να λένε πως θα φτιάξουν μπλουζάκια με δέρμα Αλβανών και κορδόνια με δέρμα Σκοπιανών όχι μόνο για Ειδικές Δυνάμεις, αλλά ούτε για στρατό δεν θέλω να ακούσω...

Ο καλύτερος τρόπος να αποφύγεις τα facepalms είναι να μην πας καθόλου. Και το paintball καλό είναι :P ...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Noxteryn νομίζω υπάρχουν χώροι συζήτησης ειδικά για το στρατό, ελπίζω να βρεις κάτι για τις ειδικές δυνάμεις. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου συστήσω δυστυχώς, απλά μου το έχουν αναφέρει. Πιστεύω ότι με μια απλή διαδικτυακή έρευνα θα βρεις κάτι. Βέβαια δεν είναι τυχαίο ότι στο στρατό βγήκε η φράση "ράδιο αρβύλα"...

Όσο για την κυρίαρχη (αριθμητικά ή όχι δεν μπορώ να ξέρω) νοοτροπία στο στρατό και ιδιαίτερα στις ειδικές δυνάμεις, έχει μέσα και το χριστιανικό στοιχείο κατά κανόνα οπότε δεν εκφράζει 100% έναν άθεο. Μην περιμένετε πάντως ποτέ σώματα όπως οι ειδικές δυνάμεις να δίνουν ανθρωπιστική παιδεία στα μέλη τους, οι άνθρωποι εκπαιδεύονται για να σκοτώνουν και να εισβάλλουν πίσω απ' τις γραμμές του εχθρού στον πόλεμο. Άλλο αυτό βέβαια και άλλο να λένε συνθήματα στο κέντρο της Αθήνας, η δουλειά τους δεν είναι να περνάνε γραμμή στον κόσμο...

Οι ειδικές δυνάμεις και γενικά ο στρατός ελκύουν πολλά άτομα πολεμοχαρή ή στρατόφιλα ή ασυνήθιστα πρόθυμα να σκοτώσουν και να σκοτωθούν. Δεν είναι όλοι όσοι πάνε τέτοιοι αλλά, για να επιβιώσουν, θα πρέπει και τη στρατιωτική ζωή να δεχτούν και κάποιες ηθικές αναστολές να τις... αναστείλουν αν χρειαστεί.

Σε κάθε περίπτωση, προτιμώ τέτοιου είδους άτομα σε ένα σώμα όπως οι ειδικές δυνάμεις παρά οπουδήποτε αλλού στην κοινωνία. Απ' τη στιγμή που είναι αυτό που μπορούν να κάνουν καλά και τους αρέσει και απ' τη στιγμή που ο κόσμος δεν είναι όμορφος ηθικός αγγελικά πλασμένος, είμαι πιο ήσυχος όταν ξέρω ότι υπάρχει τέτοιο σώμα έστω για προληπτικούς λόγους κι επίσης ότι αυτό το σώμα έχει σκληρή φήμη. Αυτός είναι ο προορισμός του καλώς ή κακώς κι εφόσον δεν τον ξεπερνά πχ με συνθήματα στο κέντρο της Αθήνας ή, μιλώντας γενικά για στρατό, με πραξικοπήματα και άσκηση εξουσίας, εγώ δεν έχω πρόβλημα με την ύπαρξή του (με την τωρινή μορφή του στρατού πάλι έχω αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Ακόμα και σε έναν ιδανικό κόσμο πιστεύω ότι θα χρειαζόταν να υπάρχει κάποιος θεσμός ή ένα έθιμο που να απορροφά ανθρώπους με τέτοιου είδους ένστικτα.

Υπάρχει η άποψη ότι ένας άθεος είναι λιγότερο κατάλληλος για ένα τέτοιο σώμα γιατί δεν έχει να περιμένει κάποιον παράδεισο αλλά πεθαίνοντας χάνει τα πάντα, έτσι θα κοιτάξει να φυλάξει τη ζωή του. Έχει πολλή πλάκα αυτό το επιχείρημα γιατί πρώτον ξεχνάει την κόλαση, ένα πολύ πιθανό ενδεχόμενο για κάποιον που έχει ως επάγγελμα να σκοτώνει αλλά ανύπαρκτο για κάποιον που είναι άθεος, και δεύτερον θεωρεί ότι οι άθεοι δε νοιάζονται για τίποτε άλλο, ούτε καν για την οικογένειά τους, παρά μόνο για το τομάρι τους.

Noxteryn καλή επιτυχία και καλό κουράγιο αν αποφασίσεις να μπεις τελικά.

Σεντονάκι βγήκε... :mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Thanks, people!

Ευθύμης, έχω μπει σε στρατολογικά fora, και σκέφτηκα ότι δεν έχει νόημα να ποστάρω εκεί, γιατί οι περισσότεροι χρήστες ήταν από τους προαναφερθέντες βαρεμένους, ενώ οι υπόλοιποι έλεγαν για το πόσο εύκολα βρίσκεις γκόμενα μετά όταν λες ότι είσαι Special Forces.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Γκρινιάρης

Τα πάντα σε αυτό το παραλιακό χωράφι είναι φουσκωμένα και μεγενθυμένα. Από την προσφώνηση τεράστιε και μεγάλε, μέχρι και το τι και πως γίνεται μέσα στο τάδε κλειστό κλαμπ.

Τα υπέρ των Ειδικών Δυνάμεων συνοψίζονται στα εξής:
α. Καλύτερη ποιότητα διαβίωσης (φαγητό, εγκαταστάσεις, υλικό).
β. Καλύτερο κλίμα, εφόσον όσοι είναι εκεί είναι εθελοντές και η απομάκρυνση τους είναι ένα «θέλω να φύγω» μακριά. Κανένας δε σε κρατά με το ζόρι.
γ. Εκμάθηση δεξιοτήτων (για όσους έχουν τέτοια χόμπι) για τα οποία έξω θα πληρώσεις αρκετά (αναρρίχηση, ελεύθερη πτώση, τα βασικά της αυτοάμυνας, διαβίωση κλπ).
δ. Ο χρόνος περνάει γρήγορα, διότι έχεις να ασχολείσαι πάντα με κάτι «ενδιαφέρον», έχεις σασπένς και εμπειρίες που δύσκολα θα ζήσεις αλλού. Φυσικά απαιτούμενο είναι να είσαι λίγο περιπετειώδης τύπος.
ε. Οι επάνδρωση των μονάδων είναι γενικά μεγαλύτερη από τις λοιπές μονάδες, οπότε και οι υπηρεσίες - έξοδοι είναι αναλογικά καλύτερες.
στ. Πιθανό μπόνους για κάποια επαγγέλματα μετά την απόλυση (ρωτάς στη στρατολογία για περισσότερα).
η. Έχεις πάντα κάτι να πεις στους φίλους σου (ναι επιτρέπεται, να μη πω επιβάλλεται να υπερβάλλεις).

Τα κατά είναι:
α. Σαφώς πιο απαιτητικό πρόγραμμα εκγύμνασης. Να τονίσω εδώ ότι όλα είναι θέμα πείσματος. Σωματική κατάσταση δημιουργείς αν θέλεις, αλλά εγώ θυμάμαι πρωταθλητές στίβου να μην μπορούν να τρέξουν 3κμ απλά και μόνο γιατί τους ενοχλούσε το ότι ήταν στη γραμμή. Δηλαδή πρώτα την δοκιμασία πρέπει να την ολοκληρώσεις στο μυαλό και το κορμί αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσει.
β. Μέσα στα πλαίσια του ηθικού, θα ακουστούν και συνθήματα τα οποία μπορεί να προσβάλλουν την φιλειρηνική στάση σου. Να τονίσω εδώ πάλι, ότι στις ειδικές δυνάμεις δεν προετοιμάζουν διπλωμάτες, αλλά πολεμικές μηχανές οι οποίες κινούνται περισσότερο από την επιμονή στο αποτέλεσμα. Μέσα σε αυτό το σκοπό, και υπό αυτό το πλαίσιο, η «πώρωση» είναι επιθυμητή και σε βοηθά στο να ξεπερνάς τις δοκιμασίες πιο εύκολα. Από την άλλη αν προσβάλλεσαι, σηκώνεσαι και φεύγεις. Δε θα λείψεις από κανένα και θα κάνεις καλό και στον εαυτό σου, αφού καταπιέζεσαι.
γ. Πρέπει να το έχεις και λίγο μέσα σου. Αν δε πιστεύεις έστω και λίγο ότι αυτό που κάνεις είναι καλό, τότε θα είσαι στεναχωρημένος. Μιλάω για τη περίπτωση που το πάρεις εγωιστικά και δεν θέλεις να παραιτηθείς γιατί εκτιμάς ότι πρέπει να ολοκληρώσεις για να «αποδείξεις» ότι μπορείς. Άλλωστε όπως λένε και αυτά τα παλικάρια, έρχεται όποιος θέλει και μένει όποιος μπορεί και αντέχει.
δ. Ιδίως τον πρώτο καιρό, η σωματική και κυρίως η ψυχολογική πίεση θα είναι μεγάλη, ώστε να μη σπαταλήσεις το χρόνο σου σε κάτι που πραγματικά δε θέλεις.
ε. Να είσαι έτοιμος για πολλά αγήματα, σε μεταφορές εικόνων, εκκλησίες, επισκέψεις κλπ. Άγημα σημαίνει ότι στέκεσαι όρθιος για να αποδώσεις τιμές σε κάποιον ή κάτι. Θα τους έχεις δει κάπου στα σίγουρα.
στ. Υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος να τραυματιστείς.

Το θέμα της θρησκείας τώρα. Στο στρατό υπάρχει ακριβώς η ίδια αναλογία πιστών-λοιπών που υπάρχει και τριγύρω σου. Δηλαδή συντριπτική υπέρ των ΧΟ! Τώρα πόσο κολλημένοι είναι με το θρήσκευμα; Όσο και έξω. Όπως και οπουδήποτε ως σωστός Έλληνας, μπορεί να κάνει κακή χρήση της εξουσίας για να σε ταλαιπωρήσει. Θέμα τύχης.
Γνωρίζω εδιτες ταλιμπάν - δωδεκαθειστές - άθεους - αδιάφορους. Από όλα έχει ο μπακσές. Όπως και παντού αλλού άλλωστε. Η πιθανότητα όμως η απουσία θρησκεύματος να σου δημιουργήσει πρόβλημα, είναι υπαρκτή και όχι αμελητέα, ιδίως από τη στιγμή που θα πέσεις σε κολλημένο τύπο, τότε είναι βεβαιότητα (όπως και οπουδήποτε αλλού άλλωστε). Αλλά αυτό είναι κάτι για το οποίο πρέπει να είσαι προετοιμασμένος. Στο τέλος - τέλος στις εδ θα είσαι. Δώσε άλλη μια «μάχη» ή απλά σήκω και φύγε.

Αυτά. Να τονίσω ότι δεν είμαι των ΕΔ και ούτε ήθελα ποτέ να είμαι. Η σκληρή εκπαίδευση που αφήνω να εννοηθεί ότι πέρασα, αναφέρεται στο πρώτο δίμηνο της καριέρας μου όπου, γίνονται τα «πάντα όλα» έτσι ώστε να σου κάνουν το καλό να φύγεις τότε που ακόμα είναι νωρίς. Οπότε και σε εξωθούν στα άκρα σου (σωματικά και ψυχικά) ώστε να αποφασίσεις ότι δεν θέλεις (μπορείς) και να την κάνεις με ελαφρά.
Επίσης να πω και για τα συνθήματα. Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο. Είναι γελοίο να φωνάζεις συνθήματα στην παρέλαση και ορισμένα μάλιστα είναι και αηδιαστικά. Στην εκπαίδευση όμως, πολλές φορές σου δίνει την ένεση εκείνη που απαιτείται για να κάνεις το κάτι τις παραπάνω. Εξάλλου εκπαιδεύεσαι για να πολεμήσεις και όχι για να κάνεις εξωτερική πολιτική. Πάντως επισήμως, τα συνθήματα απαγορεύονται.
Όταν μιλώ για συνθήματα, δε μιλάω για τις ρατσιστικές αηδίες. Μιλάω για τις εθνικιστικές αηδίες :dance:
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ως λάτρης της πολεμικής παιδείας, έχω ένα ενδιαφέρον να κάνω τη θητεία μου στις Ειδικές Δυνάμεις.
:o :o :o :o :o :o :o

Αυτό και αν είναι έκπληξη.. φίλε nox με έστειλες τώρα.. εύγε νέε μου.. και το εννοώ γιατί θα πας που θα πας, καλό είναι να το κάνεις σωστά ;)

Λοιπόν ο Γκρηνιάρης στα είπε σωστά σε γενικές γραμμές.. θα συμπληρώσω μόνο λίγα πραγματάκια..

α) Ξέχνα την ΜΥΚ (τα ΟΥΚ που λες).. ανήκουν στο Ναυτικό και δεν νομίζω ότι παίρνουν κληρωτούς πλέον γιατί η βασική τους εκπαίδευση ξεπερνά τους 6 μήνες οπότε μόλις σε εκπαιδεύουν απολύεσαι και δεν έχει νόημα για αυτούς κάτι τέτοιο..

β) Ξέχνα τις πολεμικές τέχνες.. δεν διδάσκονται στους κληρωτούς.. αν ξέρεις από μόνος σου τότε ετοιμάσου να κάνεις κωλοτούμπες στο τσιμέντο σε κάθε επίδειξη..

γ) Ξέχνα δυστυχώς τα πολλά σχολεία.. προσπάθησε να πας ΣΧΑΛ (Αλεξίπτωτα) γιατί κάτι τέτοιο δύσκολα το κάνεις σαν πολίτης.. αν μπεις το Φθινόπωρο και παίζει ακόμα για κληρωτούς προσπάθησε να περάσεις ΚΕΟΧΑ (Κέντρο Εκπαιδεύσεων Ορεινού & Χειμερινού Αγώνα) στον Όλυμπο.. εκεί μαθαίνεις πολλά σχετικά με ορειβασία, κίνηση & διαβίωση σε χιονισμένο πεδίο, Σκι, και άλλα ωραία πραγματάκια που οι υπόλοιποι πληρώνουν αδρά για να μάθουν...
Αν πάλι υπάρχουν σχολεία για κληρωτούς στην Ρεντίνα (πολύ αμφιβάλω πια τώρα που είναι 12μηνο) προσπάθησε να τα κάνεις (επιβίωση, περίπολοι μακράς ακτίνας, καταστροφές, sniper, κλπ)

δ) Ακόμα και αν δεν κάνεις σχολεία θα μάθεις σίγουρα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα όπως να κάνεις ραπέλ :)

ε) Στο στρατό γενικά πρόσεχε τα ατυχήματα και τους ατζαμίδες.. στις Ειδικές Δυνάμεις πρόσεχε τα επί 10..

Γενικά σε κάθε τι αυτό που μετράει είναι η διάθεση με την οποία πας.. αν το δεις θετικά και στην κόλαση περνάς καλά, αν όχι τότε παντού χάλια είναι.. αν σου αρέσει η δράση και τα extream sports είναι μια καλή ευκαιρία να περάσεις όμορφα και να μάθεις πολλά... αν θες την άποψη μου από το να βαράς σκοπιές στο πουθενά (ή ακόμα χειρότερα δίπλα στο σπίτι σου) οι Ειδικές Δυνάμεις είναι πολύ καλή επιλογή και σίγουρα θα μάθεις πολλά που θα τα κουβαλάς μια ζωή..

Αν σου αρέσουν και τα όπλα τότε μην το συζητάς γιατί στα υπόλοιπα δεν έχει πολύ μπαμ μπουμ ενώ στις Ειδικές Δυνάμεις έχει μπόλικο (και καλά όπλα)..

p.s. Άσε τα στρατιωτικά φόρα.. ένα μόνο είναι καλό και αυτό είναι κλειστό με λίγες δεκάδες μέλη.. τα υπόλοιπα είναι είτε για χαμηλής νοημοσύνης στρατόκαυλους, είτε για όσους δεν γουστάρουν τον στρατό και λένε τον πόνο τους (μαζί με πολλές μαλακίες που πολλές φορές είναι και επικίνδυνες)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έχεις πάντα κάτι να πεις στους φίλους σου (ναι επιτρέπεται, να μη πω επιβάλλεται να υπερβάλλεις)
QFT.Γνωστός μου και αρκετά γνωστός τηλεοπτικός ρεπόρτερ που υπηρέτησε σε κλάδο των ειδικών δυνάμεων μου αφήγήθηκε πλήρης σοβαρότητας το πως γλύτωσε όταν το αλεξίπτωτό του άνοιξε ....τρία μέτρα από το έδαφος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Πώς γλύτωσε;
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

:lol:
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

kmellos έγραψε:Πώς γλύτωσε;
Όπως στα cartoon.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
Έτσι;
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έτσι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Στα ΛΟΚ δεν μαθαίνεις τίποτα και δεν βλέπεις κανένα άλλο όπλο εκτός του προβλεπόμενου. To μόνο που κάνεις είναι προσοχή στο ήλιο 3-4 ώρες παρέλαση, προσοχή, άντε και καμία πορεία, και πολύ σπάσιμο νεύρων, σκοπός είναι η πειθαρχία και μόνο η πειθαρχία. Άλλωστε σε δύο μήνες τι να μάθεις Στα αλεξίπτωτα μαθαίνεις αλλά ενίοτε πέφτουν αν θες να πέσεις με αλεξίπτωτο τράβα σε μια σχολή όπως έκανα εγώ, είναι πολύ πιο ασφαλές και δεν θα σου το βγάλουν από την μύτη. Αυτό που λέει ο πάνος για τον όλυμπο προϋποθέτει να ξέρεις σκι διότι δεν προλαβαίνουν να σε μάθουν οπότε δύσκολο να σε πάρουν.
Αν θες να δεις όπλα διαφορετικά να ρίξεις με pao, ρουκέτες, να μάθεις από εκρηκτικά και να μάθεις και καταδύσεις μικτά αέρια καθαρό οξυγόνο και γενικά πράγματα που αποκλείεται να μάθεις αλλού θα πας ουκ που μπορεί να είναι του ναυτικού αλλά παίρνει και από ειδικές δυνάμεις. Η σειρά ήταν η εξής ειδικές δυνάμεις (ΛΟΚ), ΟΥΚ, αλεξίπτωτα. Τρία σε ένα. Τώρα δεν ξέρω μπορεί όντως να μην παίρνουν πια φαντάρους. Ηταν όμως πολύ δύσκολο να αντέξεις και δεν είναι πάντα στο χέρι σου, αν θέλουν να σε κόψουν θα κοπείς. Αν ρωτήσεις κανέναν που πήγε πραγματικά θα τρομάξεις από αυτά που κάνανε μέχρι να πάρουν πρωινό(ίσως και όχι και απλά εγώ να είμαι καλομαθημένος) . Έχω κολλητό που πήγε και σε διαβεβαιώ ότι σε κάθε έξοδο που τον έβλεπε η μάνα του έκλαιγε, (εμείς γελάγαμε, άλλωστε έχεις δει ποτέ άνθρωπο να βγαίνει από βαρέλι με ασφυξιογόνα, τον πλησίασα και μου κόπηκε η ανάσα, ούτε σε πορεία). Πολύ ξύλο, συχνές υποθερμίες, δεν πέθαναν όλοι από καθαρή τύχη λόγο μαλακίας των ανωτέρων, και με αρκετά προβλήματα υγείας αργότερα όπως αυχενικό, πρόβλημα στα γόνατα κ.α..

Τώρα αν θες την άποψη μου ο στρατός είναι χαμένος χρόνος που μπορείς κάλλιστα να τον γεμίσεις παίρνοντας πολλά ναρκωτικά διαβάζοντας κανένα βιβλίο ή προσπαθώντας να πηδήσεις την τοπική γκαρσόνα ακόμα και ας μην βλέπεται,με το τελευταίο θα περάσεις πολύ καλύτερα και θα σου τονώσει και το ηθικό, άσε που θα είσαι και ο θρύλος της μονάδας σου. Δεν μαθαίνεις απολύτως τίποτα εκτός ίσως την χρησιμότητα του βύσματος. Αν μπορείς να μην πας μην πας.
Θα σου πω όμως το εξής, αν πας, όσο άσκημα και αν περάσεις (δύσκολο στις μέρες μας) θα ρίξεις τόσο γέλιο που δεν θα ήθελες να μην είχες πάει , αυτό όμως αφού απολυθείς μέχρι τότε καλή τύχη.

PS εγώ πήγα 18 μήνες εσύ θα πας ούτε χρόνο οπότε δεν μας χέζεις που το κάνεις και θέμα :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Απάντηση