Προτάσεις για τη βελτίωση του Forum

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

founder έγραψε:Εικόνα
Προστέθηκε ο σύνδεσμος για αποστολή εικόνων, όπως φαίνεται στην εικόνα.

Μετέφρασα την σελίδα εισαγωγής και όπως λέει το site τους, σύντομα θα είναι διαθέσιμο στα ελληνικά.
:clap: :clap: :clap:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πιο πολύ όμως, μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι..! ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

μόλις ανακαλύψαμε ότι ο founder είναι άντρας
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

έλα σβόιν, μην είσαι προκατειλημμένος.... τι θα έλεγε το 10% αν διάβαζε το σεξιστικό σου σχόλιο?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:dtango η αθεΐα είναι διαφορετική για κάθε άνθρωπο και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό μιας κι είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι, με διαφορετικές εμπειρίες και διαφορετικό τρόπο σκέψης. Οι απόψεις σου είναι σεβαστές, αλλά είναι απόψεις σου και δεν θεωρώ πως είναι σωστό να παρουσιάζονται σαν καθολικές αλήθειες. Πρέπει να σεβαστείς το ότι κάποιοι εδώ μέσα δεν έχουμε κλείσει ούτε τα 30, κάποιοι ούτε τα 20 και ο καθένας ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθήσει τον δικό του δρόμο για να καταλήξει στα δικά του συμπεράσματα. Είναι τραγικό λάθος (κατά την γνώμη μου) να προσπαθείς να επιβάλεις την δική σου αλήθεια στον άλλον. Για μένα η αθεΐα δεν είναι αυτό που είναι για σένα, απλά.
Διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε, αλλά διαφόρων ειδών αθεΐες δεν υπάρχουν. Η αθεΐα εκτός από ιδεολογία (την οποία δεν δέχεσαι) έχει και ιστορία η οποία της παρέχει συγκεκριμένη ταυτότητα.
Ιοκάστη έγραψε:Αν το φόρουμ το γυρίσει στην πολιτική προσωπικά θα αποχωρήσω μάλλον γιατί για μένα το να μπλεχτεί η αθεΐα με την πολιτική είναι λάθος και θα χάσουμε πολλά έτσι.
Ως άθεη είσαι πολιτικοποιημένη έτσι κι αλλιώς. Ως άθεη δεν μπορείς να είσαι βασιλική, χουντική ή ακροδεξιά. Όμως έχεις δίκιο, διότι αν το φόρουμ το γυρίσει στην πολιτική θα αποχωρήσω και εγώ. Η αρνητική αντίδρασή μου όμως απέναντι σε μια πράξη την οποία θεωρώ απολυταρχική, αποτελεί πολιτική θέση διότι πηγάζει από την πολιτική μου τοποθέτηση.
Ιοκάστη έγραψε: Όπως καταλαβαίνεις αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε από κάποιους με κάποιες ιδέες, στόχους και όρους. Αν δεν σ'αρέσουν φτιάξε δικό σου, με τις δικές σου ιδέες, στόχους και όρους. Δεν μπορείς όμως να κατηγορείς αυτούς που το έφτιαξαν επειδή δεν είχαν τις δικές σου ιδέες, αυτό είναι παράλογο.
Μου προτείνεις να στήσω ένα φόρουμ πάλι με τον τίτλο «Αθεΐα»;
Οι κάποιοι, που είχαν κάποιες ιδέες και κάποιους στόχους, χρησιμοποίησαν τον τίτλο που χρησιμοποίησαν και θα πρέπει κάποτε να αντιληφτούν ότι ο τίτλος αυτός δεν τους δίνει το δικαίωμα να βάλλουν και τους δικούς τους όρους. Αφού στόχος τους ήταν να συγκεντρώσουν στις συζητήσεις τους άθεους, οφείλουν να σέβονται την άποψή τους και στα του συντονισμού των συζητήσεων.

Εκείνο που σας ενοχλεί δεν είναι ότι θα γίνει χάος αν οι χρήστες έχουν λόγο στον συντονισμό, αλλά ότι θα χάσετε τον απόλυτο έλεγχο.
Η πεισματική διατήρηση του απόλυτου ελέγχου δεν συνάδει με την αθεϊστική νοοτροπία.

Η πρότασή μου είναι: Ένας πρόσθετος κανονισμός ο οποίος θα απαιτεί την συναίνεση κάποιου αριθμού χρηστών προκειμένου να αποκλειστεί προσωρινά ή οριστικά ένας χρήστης.
Αν ο κανονισμός αυτός υπήρχε, δεν θα είχε καταλήξει σε φιάσκο η προσπάθεια δημιουργίας φορέα
.
Ιοκάστη έγραψε:
dtango έγραψε:Το «αποφασίζομεν και διατάσσομεν» το απεχθάνομαι.
Οι συντονιστές θα πρέπει να μάθουν να σέβονται τους χρήστες του φόρουμ. Διότι εδώ είναι Αγορά. Στα μπλογκάκια σας μπορείτε να είστε όσο απολυταρχικοί τραβάει η καρδιά σας.
Αυτό εμένα μου φαίνεται επιθετικό και ειπώθηκε πριν από το σχόλιο της Μελάνης για την λαΐκή αγορά. Εσένα μπορεί να σου φαίνεται οκ. Αυτό αποδυκνεύει για άλλη μια φορά πως δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο εδώ μέσα και εγώ το βρίσκω φυσιολογικό και καλό, εσύ;
Όχι δεν το βρίσκω ούτε καλό ούτε φυσιολογικό διότι, όπως λέω πιο πάνω, το «αποφασίζομεν και διατάσσομεν» δεν γίνεται ανεκτό από άθεους.
Ιοκάστη έγραψε:Κι όπως σε ξαναρώτησα, θα γινόταν το ίδιο θέμα αν έβαζε κάποιος μια θρησκευτική ερώτηση στο νήμα επιστήμες, πχ "ανάσταση του χριστού"; Για κάποιον πιστό μπορεί αυτό να είναι επιστημονικό ζήτημα γιατί το πιστεύει, όμως η γνώμη του δεν σας νοιάζει γιατί έχετε κατασταλλάξει κάπου σ'αυτό το θέμα και κάποιοι θα τον χλευάσουν κιόλας. Αυτό εγώ το λέω υποκρισία.
Θα του υποδεικνύαμε από την αρχή την κατηγορία στην οποία ανήκει το θέμα και όχι στην μέση της συζήτησης επειδή εκνευριστήκαμε μαζί του.
Ιοκάστη έγραψε:Απάντησε μου τουλάχιστον σε αυτό: θεωρείς πως το θέμα "ομοιοπαθητική" έπρεπε να βρίσκεται στην κατηγορία "επιστήμη";
Το ζήτημα δεν είναι που ανήκει το θέμα «ομοιοπαθητική», είναι που δεν ανήκει. Και δεν ανήκει στην μεταφυσική. Ακόμα όμως και ψευδοεπιστήμη να το θεωρήσετε, πάλι στην ενότητα περί επιστήμης θα έπρεπε να παραμείνει.
Επιστήμη και ψευδοεπιστήμη μαζί μέχρι να ξεκαθαριστεί ποια είναι ποια.

Δημιουργήθηκαν μερικά αρχεία με παλιά θέματα. Η ενότητα «Περί μεταφυσικής» μετονομάστηκε σε «Μεταφυσική, ψευδοεπιστήμες και new age”. Στο αρχείο λοιπόν αυτής της κατηγορίας περιλαμβάνονται και αρκετά θέματα σαν τα παρακάτω:
Διαβάζοντας το Κοράνι.
Μητέρες πόρνες.
Το έπος του Γκίλγκαμες.
Tribal infanticide.
ILLUMINATI
H γέννηση του Μονοθεϊσμού.
Θέματα που κανείς δεν θα φανταστεί ποτέ ότι βρίσκονται στο αρχείο αυτής της ενότητας. Τι θα γίνει με τα θέματα αυτά;

Τέλος, θέλω να σε ευχαριστήσω επειδή είσαι η μόνη των «ιδιοκτητών» που εμφανίζεται όταν υπάρχει πρόβλημα και να σου πω ότι σε εκτιμώ ιδιαίτερα γι’ αυτό.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
founder
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008 21:22

dtango έγραψε:Διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε, αλλά διαφόρων ειδών αθεΐες δεν υπάρχουν. Η αθεΐα εκτός από ιδεολογία (την οποία δεν δέχεσαι) έχει και ιστορία η οποία της παρέχει συγκεκριμένη ταυτότητα.
Η αθεΐα δεν υπάρχει αγαπητέ! Είναι η μη ύπαρξη στο θεό. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Αν υπάρχει κάποιο κίνημα με μανιφέστο ή έστω με ιδρυτική διακήρυξη, σε παρακαλώ πολύ να μου το υποδείξεις.
dtango έγραψε:Ως άθεη είσαι πολιτικοποιημένη έτσι κι αλλιώς. Ως άθεη δεν μπορείς να είσαι βασιλική, χουντική ή ακροδεξιά.
Γιατί δε μπορείς να είσαι βασιλική αλλά μπορείς να είσαι αριστερή; Από που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Με την ίδια λογική ο Μαρξ δε θα μπορούσε να είναι κομουνιστής γιατί ήταν πλούσιος.
dtango έγραψε:Μου προτείνεις να στήσω ένα φόρουμ πάλι με τον τίτλο «Αθεΐα»;
Οι κάποιοι, που είχαν κάποιες ιδέες και κάποιους στόχους, χρησιμοποίησαν τον τίτλο που χρησιμοποίησαν και θα πρέπει κάποτε να αντιληφτούν ότι ο τίτλος αυτός δεν τους δίνει το δικαίωμα να βάλλουν και τους δικούς τους όρους. Αφού στόχος τους ήταν να συγκεντρώσουν στις συζητήσεις τους άθεους, οφείλουν να σέβονται την άποψή τους και στα του συντονισμού των συζητήσεων.

Εκείνο που σας ενοχλεί δεν είναι ότι θα γίνει χάος αν οι χρήστες έχουν λόγο στον συντονισμό, αλλά ότι θα χάσετε τον απόλυτο έλεγχο.
Η πεισματική διατήρηση του απόλυτου ελέγχου δεν συνάδει με την αθεϊστική νοοτροπία.
Η πρότασή μου είναι: Ένας πρόσθετος κανονισμός ο οποίος θα απαιτεί την συναίνεση κάποιου αριθμού χρηστών προκειμένου να αποκλειστεί προσωρινά ή οριστικά ένας χρήστης.
Οι κάποιοι που λες, είναι αυτοί που είχαν την ιδέα ενός φόρουμ με αυτό το όνομα, αυτοί οι οποίοι επωμίζονται τα έξοδα (άμεσα, εργατοώρες κλπ), αυτοί που έχουν το «δικαίωμα» να απαντούν στον κάθε παραπονεμένο και πολλά άλλα. Μέσα στον πρώτο χρόνο λειτουργίας της αγοράς, αρκετά μέλη που δείξαν με το τρόπο γραφής τους ότι τους ενδιαφέρει να εργασθούν υπέρ του σκοπού του και που η ομάδα Αθεΐα έκρινε ότι θα μπορούσαν να βοηθήσουν, τους απευθύνθηκε πρόσκληση να συμμετέχουν ενεργά, είτε με συγγραφή στο blog είτε με γραμματειακές εργασίες κοκ.
Με τον καιρό κάποια μέλη που θέλουν, μπορούν και έχουν γίνει συντονιστές και στο μέλλον κάποιος μπορεί να γίνει διαχειριστής ή και founder.
Αυτά ως πρόλογος για να θέσω τα πράγματα ως προς το πως τα βλέπω.
Από κει και πέρα, θα θέσω τη πρόταση σου υπό συζήτηση και θα σε ενημερώσω κατάλληλα για το αποτέλεσμα.
Μέχρι τότε όμως, παρακαλώ τους πάντες να σέβονται την ηλεκτρονική υπογραφή - λόγο τους, και να τηρούν τους όρους που έχουν καθορισθεί. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν, χωρίς να με ευχαριστεί προσωπικά αυτό, ας πάει κάπου αλλού όπου το φόρουμ δεν έχει όρους και συντονιστές που να τους ελέγχουν, να καλέσει και μένα να καμαρώσω αυτό το δημιούργημα.
dtango έγραψε:Αν ο κανονισμός αυτός υπήρχε, δεν θα είχε καταλήξει σε φιάσκο η προσπάθεια δημιουργίας φορέα
Μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά...

Η δημιουργία του «αρχείου» έγινε από καθαρά πρακτική ανάγκη. Θέματα τα οποία δεν κινούνται, υποχωρούν στις «πίσω σελίδες» και στην ουσία δεν τα βλέπει κανείς. Η μεταφορά τους δε σημαίνει ότι είναι ήσσονος σημασίας, αλλά ότι πέρασε κάποιος καιρός που κανένας δεν ενδιαφέρθηκε να απαντήσει σε αυτά. Στη συγκεκριμένη στιγμή το περιθώριο είναι 3 μήνες. Έτσι αποσυμφορείται το ευρετήριο.
Τα «αρχειοθετημένα» θέματα εξακολουθούν να είναι προσβάσιμα είτε μέσω της αναζήτησης είτε μέσω της φυλλομέτρησης και από τη στιγμή που έχουν κίνηση ξανά μπορούν και να επιστρέψουν στο προσκήνιο.
Σε κατανοώ, αλλά το φόρουμ, όπως το βλέπουμε οι διαχειριστές του, είναι «ζωντανό», κάτι σαν δελτίο ειδήσεων, όπου τις πρώτες θέσεις έχουν τα «καυτά» θέματα (τα οποία μπορεί και να είναι «ανάλαφρα».
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε, αλλά διαφόρων ειδών αθεΐες δεν υπάρχουν. Η αθεΐα εκτός από ιδεολογία (την οποία δεν δέχεσαι) έχει και ιστορία η οποία της παρέχει συγκεκριμένη ταυτότητα.
Κάνεις λάθος. Υπάρχουν διαφόρων ειδών αθεΐες. Π.χ. τρείς:
  • Ο ελληνάρας λίγδης μάγκας που δεν σηκώνει κανένα ζυγό πάνω από το κεφάλι του, άρα και κανένα επουράνιο ζυγό. Οι κανόνες της θρησκείας περιορίζουν την μαγκιά του. Πίσω τραγόπαπα!
  • Ο επιστημονιστής ( :greetings-waveyellow: ραντικαλ). "Ο Θεός δεν είναι απαραίτητος στις εξισώσεις μου"...
  • Ο φιλόσοφος, όπως π.χ. ο http://epic-atheist.blogspot.com ή ο ΔΤ(*).
Δηλαδή, ενα κοινό συμπέρασμα δεν είναι αποτέλεσμα κοινών διεργασιών

(*) αν και νομίζω ότι ο ΔΤ είναι sui generis
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε, αλλά διαφόρων ειδών αθεΐες δεν υπάρχουν. Η αθεΐα εκτός από ιδεολογία (την οποία δεν δέχεσαι) έχει και ιστορία η οποία της παρέχει συγκεκριμένη ταυτότητα.
Dtango μου, νομίζω πως το βλέπεις πολύ ρομαντικά το θέμα. Και μετά λένε πως εγώ το κάνω αυτό… Κι όμως καλώς ή κακώς υπάρχουν πολλών ειδών αθεΐες. Δεν θα κάτσω να τα αναλύσω εδώ για να μην πιάσω 10 σελίδες. Ξέρω πολλούς άθεους πάντως και ο καθένας έγινε άθεος με διαφορετικό τρόπο κι έχει διαφορετική αντιμετώπιση ως προς την αθεΐα αλλά και προς τον κόσμο.

Και ναι δεν δέχομαι πως έχει συγκεκριμένη ιδεολογία, η αθεΐα είναι η απουσία πίστης, τίποτα άλλο.
Ως άθεη είσαι πολιτικοποιημένη έτσι κι αλλιώς. Ως άθεη δεν μπορείς να είσαι βασιλική, χουντική ή ακροδεξιά.
Αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα. Κάποτε νόμιζα κάτι αντίστοιχο, έπεσα από τα σύννεφα πραγματικά όταν συνειδητοποίησα τι άθεοι κυκλοφορούν εκεί έξω!!!
Μου προτείνεις να στήσω ένα φόρουμ πάλι με τον τίτλο «Αθεΐα»;
Σου προτείνω να φτιάξεις έναν δικό σου χώρο, να τον πεις όπως θες και να έχεις ό,τι κανόνες θες. Ξέρεις, θεωρώ πως είναι εύκολο να κρίνουμε τους άλλους έξω από τον χορό...
Οι κάποιοι, που είχαν κάποιες ιδέες και κάποιους στόχους, χρησιμοποίησαν τον τίτλο που χρησιμοποίησαν και θα πρέπει κάποτε να αντιληφτούν ότι ο τίτλος αυτός δεν τους δίνει το δικαίωμα να βάλλουν και τους δικούς τους όρους.
Κι άλλο αυθαίρετο συμπέρασμα. Μας δίνει το δικαίωμα να βάλλουμε όποιους όρους θέλουμε.
Αφού στόχος τους ήταν να συγκεντρώσουν στις συζητήσεις τους άθεους, οφείλουν να σέβονται την άποψή τους και στα του συντονισμού των συζητήσεων.
Τις σεβόμαστε. Ο καθένας μπορεί να εκφράσει όοοο,τι θέλει και θα συζητηθεί. Έχουν ήδη γίνει αλλαγές σε διάφορα θέματα επειδή το ζήτησαν μέλη. Επίσης μέλη γίνονται συντονιστές, υπάρχει κίνηση στο φόρουμ, δεν είναι στατικά τα πράγματα. Ο founder τα είπε πολύ καλά.
Εκείνο που σας ενοχλεί δεν είναι ότι θα γίνει χάος αν οι χρήστες έχουν λόγο στον συντονισμό, αλλά ότι θα χάσετε τον απόλυτο έλεγχο.
Η πεισματική διατήρηση του απόλυτου ελέγχου δεν συνάδει με την αθεϊστική νοοτροπία.
Αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα. Δεν μπορείς να ξέρεις τι μας ενοχλεί. Χωρίς καμία κακή διάθεση θα ήθελα να σου πω πως νιώθω ότι η αντιπάθειά σου για την εξουσία (την οποία βρίσκω δικαιολογημένη και του γούστου μου γενικότερα) οδηγείσαι σε υπερβολές. Σε συνδυασμό με το σχόλιο του founder νομίζω πως αυτό φαίνεται ξεκάθαρα.
Η πρότασή μου είναι: Ένας πρόσθετος κανονισμός ο οποίος θα απαιτεί την συναίνεση κάποιου αριθμού χρηστών προκειμένου να αποκλειστεί προσωρινά ή οριστικά ένας χρήστης.
Αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα που προέκυψε τώρα (την μετακίνηση του κειμένου). Θεωρείς παράλογο το να σκεφτώ πως «πιάνεσαι» από οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει για να προωθήσεις το δικό σου "κόλλημα";
Αν ο κανονισμός αυτός υπήρχε, δεν θα είχε καταλήξει σε φιάσκο η προσπάθεια δημιουργίας φορέα.
Δεν θα είχε αλλάξει απολύτως τίποτα αν δεν είχες αποκλειστεί για 1 μέρα. Εγώ το βάζω το χέρι μου στην φωτιά. Αυτή είναι μια άκυρη δικαιολογία βρε dtango, απορώ που την προβάλεις εδώ πέρα!!!
Θα του υποδεικνύαμε από την αρχή την κατηγορία στην οποία ανήκει το θέμα και όχι στην μέση της συζήτησης επειδή εκνευριστήκαμε μαζί του.
Μα μπορεί να μην το προσέχατε εξαρχής. Δεν ξέρω αν είσαι όλη μέρα μέσα, εμένα όμως μου στοιχίζει πολύ το ότι περνάω τόσες ώρες στο φόρουμ γιατί δεν έχω χρόνο. Δεν μπορείς να ξέρεις εσύ τι θυσιάζω εγώ και ο καθένας εδώ πέρα για να τρέχει αυτό το φόρουμ.
Το ζήτημα δεν είναι που ανήκει το θέμα «ομοιοπαθητική», είναι που δεν ανήκει. Και δεν ανήκει στην μεταφυσική.
Θεωρώ πως η στάση σου εδώ είναι διπλωματική γιατί έτσι σε συμφέρει. Παρόλα αυτά συμφωνώ. Έγινε ένα λάθος. Είπε κι η Μελάνη πως είναι άνθρωποι οι διαχειριστές (που μάλλον το ξεχνάτε) και το θέμα άλλαξε. Ήταν τόσο τραγικό; Δεν μπορούσε από την αρχή να γίνει ήρεμα η κουβέντα; Δεδομένου πως δεν είναι όλοι οι διαχειριστές μέσα όλη μέρα μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι να υπάρξει αντίδραση αλλά θα υπάρξει. Νομίζω πως και οι ίδιοι οι διαχειριστές θα εκτιμούσαν αν οι χρήστες "βοηθούσαν" υποδεικνύοντας πιθανά "λάθη" ή "ρίχνοντας" ιδέες για την βελτίωση κάποιων θεμάτων. Ευγενικά όμως και χωρίς να ενοχλούνται αν τελικά η απόφαση που θα παρθεί δεν είναι αυτή που θα ήθελαν. Είμαστε πολλά άτομα και θέλουμε διαφορετικά πράγματα, δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει ότι θέλουμε όλοι (γιατί σίγουρα θα θέλουμε και αντιφατικά πράγματα).
Θέματα που κανείς δεν θα φανταστεί ποτέ ότι βρίσκονται στο αρχείο αυτής της ενότητας. Τι θα γίνει με τα θέματα αυτά
;

Συζήτηση;;; Και θα δούμε που πρέπει να μπουν. Δεν είναι ανάγκη να γίνει χαμός όμως και να αρχίσουμε να βριζόμαστε ε;
Τέλος, θέλω να σε ευχαριστήσω επειδή είσαι η μόνη των «ιδιοκτητών» που εμφανίζεται όταν υπάρχει πρόβλημα και να σου πω ότι σε εκτιμώ ιδιαίτερα γι’ αυτό.
Παρακαλώ αλλά νομίζω πως εμφανίζονται κι άλλοι :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
founder
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008 21:22

Οι όροι και ο τρόπος διαχείρισης του φόρουμ θα συνεχίσει ως έχει μέχρι σήμερα.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε: Κάνεις λάθος. Υπάρχουν διαφόρων ειδών αθεΐες. Π.χ. τρείς:
  • Ο ελληνάρας λίγδης μάγκας που δεν σηκώνει κανένα ζυγό πάνω από το κεφάλι του, άρα και κανένα επουράνιο ζυγό. Οι κανόνες της θρησκείας περιορίζουν την μαγκιά του. Πίσω τραγόπαπα!
  • Ο επιστημονιστής ( :greetings-waveyellow: ραντικαλ). "Ο Θεός δεν είναι απαραίτητος στις εξισώσεις μου"...
  • Ο φιλόσοφος, όπως π.χ. ο http://epic-atheist.blogspot.com (* ;) ).
Ξεχνάς ότι:
Dawkins έγραψε:I’d be surprised to meet many people in category 7.
Θα ’ταν καλύτερος ο κόσμος αν όλοι οι άπιστοι ήταν άθεοι.

Θα επανέλθω με έναν εκτενέεεεστατο ορισμό της αθεΐας.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Dear Founder,
Μπορείς να μου ευχηθείς ότι νομίζεις επί τη συμπληρώσει 1000 αναρτήσεων.
Θα ήθελα όμως να σου δώσω μια ιδέα για το δωράκι μου:
Ανοσία στα βέλη των συντονιστών! ;)

73 4U, dtango.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

dtango, η αθεϊα δεν έχει απαραίτητα σχέση με την αγάπη για ελευθερία και την αλήθεια. το φόρουμ το αποδεικνύει αυτό.

όταν πρωτοσυνάντησα το φαινόμενο να μου απαντάνε σαν σε επιστημονιστή, επειδή σε συζητήσεις υποστήριζα ριζοσπαστικά την άρνηση του θείου, μου έκανε εντύπωση, γιατί εγώ δεν είχα αυτές τις ιδέες ούτε αυτό το ύφος, θεωρώντας πως οι άθεοι στην αμερικη [το φόρουμ ήταν αμερικάνικο] είναι απλά έτσι, και συνεπώς με έπαιρνε και μένα η μπάλα. τελικά είναι παντού έτσι οι άθεοι, όπως και οι ηλίθιοι.

ο άθεος-επιστημονιστής δεν χρειάζεται καν να χρησιμοποιήσει το δικό του μυαλό. έχει τα επιστημονικά papers και τους ισχυρισμούς του Dawkins να παπαγαλίσει. Δηλαδή, δίπλα σου, σαν σύντροφο άθεο μπορεί να έχεις ένα κουφιοκέφαλο νεοφώτιστο που ξέρει απλά να παπαγαλίζει το ποίημα της νίκης της επιστημονικής σκέψης.

Τι θέλεις να κάνεις με το κίνημα, και γιατί επιλέγεις την αθεϊα ως σημαία του?
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:dtango, η αθεϊα δεν έχει απαραίτητα σχέση με την αγάπη για ελευθερία και την αλήθεια. το φόρουμ το αποδεικνύει αυτό.
[…]
Τι θέλεις να κάνεις με το κίνημα, και γιατί επιλέγεις την αθεϊα ως σημαία του?
Αυτό που θέλω να κάνω το έγραψα στην πρόταση με την οποία κλείνω την ανάρτηση με τίτλο «Η προϊστορία της αθεΐας»: Να εξοντώσω όσους θεούς απέμειναν.
Όσο για την σημαία… βρίσκεται σε λάθος χέρια. Όπως και ο xαρακτηρισμός «άθεος». Δεν τους θεωρώ άθεους επειδή δηλώνουν άθεοι.
Άπιστοι είναι και το ομολογούν.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

dtango έγραψε:Όσο για την σημαία… βρίσκεται σε λάθος χέρια. Όπως και ο xαρακτηρισμός «άθεος». Δεν τους θεωρώ άθεους επειδή δηλώνουν άθεοι. Άπιστοι είναι και το ομολογούν.
Η δική μου η γιαλαντζί αθεΐα όμως θα άντεχε σε πιθανή διάψευση της θεωρίας σου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Η δική μου η γιαλαντζί αθεΐα όμως θα άντεχε σε πιθανή διάψευση της θεωρίας σου.
Γιατρέ, αθεΐα = θεομαχία, και αυτό δεν αποτελεί συμπέρασμα και δίδαγμα καμιάς θεωρίας.

Οι σημερινοί θεοί είναι ο Πάπας, ο Αρχιεπίσκοπος, ο Πατριάρχης και μια ατέλειωτοι σειρά επισκόπων.

Το ότι κάποιοι δεν πιστεύουν σε υπερφυσικά όντα, δεν τους κάνει άθεους. Για απλό λογικό συμπέρασμα πρόκειται. Δεν το βλέπεις;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ΔΤ, εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν πιστεύουν ότι υπάρχει θεός που έφτιαξε το σύμπαν, πόσο μάλλον ο θεός Γιαχβέ που προσκυνάνε οι χριστιανοταλιμπάν.
Το αν λένε "κατά πάσα πιθανότητα" ή "τον κόβω", λίγη διαφορά έχει.
Αν πρέπει (κατ' εσέ) να γίνεις 7+ για να λέγεσαι άθεος, εγώ προσωπικά στον χαρίζω τον τίτλο του άθεου, δεν χλώμιασα καθόλου.
Δεν ακούω βέβαια τον radical να σχολιάζει καθόλου τον δογματισμό σου επί του θέματος...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Παιδάκια, επί επτά σχόλια είστε εκτός θέματος. Τα κουβαδάκια σας και σε άλλη παραλία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμενα η καινουργια δομη μου φαινεται πολλη δυσχρηστη.Ο αρχικος διαχωρισμος 'φορουμ,αθεια,θρησκεια&εκκλησια,εκτος θεματος' ειναι πολυ μικρη, και το παραχωνιασμα ολων των 'ασχετων' θεματων σε 1 υποφορουμ μπερδευτικό.

Κατ εμε οι ενοτητες επιστημη, μεταφυσικη, φιλοσοφια αξιζουν να ειναι στην πρωτη σελιδα, και θα βοηθουσαν στην οπτικο-χρηστικη του φορουμ.
Δλδ ουσιαστικα προτεινω την ακυρωση της ενοτητας 'αλλα θεματα' και την εναποθεση των υποενοτητων τους στην αρχικη σελιδα.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Ξαφνικά οι ενότητες μεταφυσική και η επιστήμη δεν είναι τοσο ενδιαφέρουσες όσο πριν 8-) :lol:
Άβαταρ μέλους
The Humble Programmer
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 01:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συμφωνήσω με τον bright!
Κι εγώ το προτιμώ όπως πριν.
Απάντηση