Προτάσεις για τη βελτίωση του Forum

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Nemertes έγραψε:Πάλι άλλα ντ' άλλων το καναμε το τόπικ, αλλά τέλος πάντων;
Πιστεύεις ότι όλοι οι άθεοι είναι καλοί άνθρωποι; Ότι όλοι οι άθεοι είναι ανεκτικοί, έξυπνοι, όμορφοι με μεγάλα προσόντα;
Εντός θέματος είμαστε μην ανησυχείς!
Πιστεύω ότι οι άθεοι έχουν τις δικές τους αρχές που πηγάζουν από το ανεξάρτητο πνεύμα τους και τον σεβασμό στην νοημοσύνη τους.
Όταν ξεκίνησε το φόρουμ αυτό ένας από τους συντελεστές (ίσως ο βασικότερος. Δεν ανήκω στην ομάδα των διοργανωτών και δεν γνωρίζω) λειτουργούσε ως συντονιστής και έκανε το λάθος να αποβάλει για μια ημέρα τον χρήστη με τον οποίο ο ίδιος συνομιλούσε. Ακολούθησε διαμαρτυρία μερικών μελών του φόρουμ και ο συντονιστής αναγνωρίζοντας το λάθος του παραιτήθηκε. Έκτοτε έχουν υπάρξει κατά καιρούς διαμαρτυρίες χρηστών για επικείμενους αποκλεισμούς. Θέλω να πω με αυτά ότι δεν είναι τυχαίο που αυτό το φόρουμ σου φάνηκε διαφορετικό. Το πώς θα πρέπει να σκέφτεται και να λειτουργεί ένα άθεο άτομο χωρίς παρωπίδες και απελευθερωμένο από τα δεσμά της συντήρησης και των εμφυτευμένων διδαγμάτων, ο καθένας μπορεί να το φανταστεί. Την συμπεριφορά αυτού του ιδεατού ατόμου ελπίζω ότι έχουμε στόχο.

Και βέβαια η παρατήρησή σου εμένα με χαροποίησε. Η πρόταση που έχω κάνει προσωπικά είναι να μην αποβάλλεται κανείς αν δεν συμφωνήσει ένας ορισμένος αριθμός απλών χρηστών του φόρουμ.

Υ.Γ. Είναι η δεύτερη φορά που υποβάλλεται μια ανάρτηση διπλή και αρχίζω να πιστεύω ότι δεν κάνω εγώ το λάθος. Εκτός αν φταίει ο υπολογιστής μου.

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: Το διπλό ποστ σβήστηκε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dtango την 13 Αύγ 2010 16:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

punky έγραψε:Αυτό δεν νομίζω να στο αρνηθεί κανείς, εάν δείξεις τη διάθεση και την ικανότητα να το κάνεις.
δεν θέλω να το κάνω γιατί δεν μου αρέσει η μορφή που έχει. Αυτή των λίγων. Άσχετα πόσο καλοί ή όχι είναι.

ναι οκ ειναι η φάση σας και κάνετε κουμάντο και τα σχετικά τα έχουμε πει σελίδες πίσω μη τα ξαναλέμε.. οι καινούριοιοι κάντε μια γρήγορη ανάγνωση αν δεν βαριέστε :D
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

kmellos έγραψε:ναι οκ ειναι η φάση σας και κάνετε κουμάντο και τα σχετικά τα έχουμε πει σελίδες πίσω μη τα ξαναλέμε.. οι καινούριοιοι κάντε μια γρήγορη ανάγνωση αν δεν βαριέστε :D
Προσωπικά δεν κάνω κανένα κουμάντο. Περαστικός είμαι.


On topic: Δεν έχω τεχνικές γνώσεις ώστε να γνωρίζω για την πλατφόρμα του τρέχει το forum, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι αισθητικά polished με ότι έχω συναντήσω σε άλλα fora. Είναι παλαιότερη έκδοση;
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

kmellos έγραψε:Να γίνουν ξεχωριστοί λογαριασμοί για admins και moderators και οι τρέχοντες να είναι απλοί χρήστες γιατί έχω παρατηρήσει πολλές φορές να επιρεάζεται η συζήτηση λόγω της διπλής φύσης των χρηστών αυτων.
Αυτό ήταν και δική μου σκέψη, αλλά με συγκρατεί το γεγονός ότι θα έπρεπε να κάνω log in και log out κάθε τρεις και λίγο προκειμένου να κάνω τη διαχείριση ή τον συντονισμό, ενώ έτσι μπαίνω και με τη μία κάνω πρώτα τη φασίνα και μετά (ή παράλληλα) συζητάω κιόλας. Πάντως είναι συζητήσιμη η πρόταση.
kmellos έγραψε:Θα μπορούσαμε επίσης να τον αναλάβουμε όλοι κυκλικά. Καταλαβαίνω όμως οτι στο νετ και σε ρόλο μοντερέτιον αυτό είναι δύσκολο.
Σε άλλα fora ϊσως να μπορούσε να γίνει αυτό (ορισμένα έχουν ένα σύστημα με πόντους ανάλογα με τις αναρτήσεις και ανεβαίνεις έτσι στην ιεραρχία), στο συγκεκριμένο όμως έχουμε διαφορετική πολιτική. Ο χώρος ξεκίνησε με βάση ορισμένες αρχές και σκοπούς, και θέλουμε να εξασφαλίσουμε ότι θα μείνει σταθερός σε αυτές και δεν θα αλλάξει χαρακτήρα και ύφος. Για το λόγο αυτό οι νέοι mods επιλέγονται από τους παλιούς, γίνεται δηλαδή ανάθεση με δικά μας κριτήρια. Στην ανάρτηση "ταυτότητα και ιστορία του forum" θα βρεις πληροφορίες για την ίδρυση του χώρου αυτού και το σκεπτικό της λειτουργίας του.

Μεταξύ άλλων ο χώρος αυτός φιλοξενεί και αρκετούς κλειστούς χώρους συζητήσεων (όπως ο χώρος της ομάδας Αθεϊα και της Ένωσης Άθεων, π.χ.). Δεν θα μπορούσε λοιπόν να γίνει συντονιστής ή διαχειριστής κάποιος που να μην είναι απολύτου εμπιστοσύνης, με μοναδικό κριτήριο την συχνή συμμετοχή του στις συζητήσεις, ούτε να γίνονται συντονιστές όλοι εκ περιτροπής χωρίς να ξέρουμε ποιοι είναι, γιατί οι συντονιστές (και οι διαχειριστές ακόμη περισσότερο) έχουν πολλές δυνατότητες παρέμβασης και έχουν πρόσβαση σε όλες τις περιοχές του forum, δυνατότητα που δεν μπορεί να παραχωρηθεί σε απλούς χρήστες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Αυτό ήταν και δική μου σκέψη, αλλά με συγκρατεί το γεγονός ότι θα έπρεπε να κάνω log in και log out κάθε τρεις και λίγο προκειμένου να κάνω τη διαχείριση ή τον συντονισμό, ενώ έτσι μπαίνω και με τη μία κάνω πρώτα τη φασίνα και μετά (ή παράλληλα) συζητάω κιόλας. Πάντως είναι συζητήσιμη η πρόταση.
To phpBB είναι ελεύθερο λογισμικό οπότε ελεύθερα μπορούμε να το τροποποιήσουμε. Μπορείς άνετα να κάνεις εναν moderator να φαίνεται σαν χρήστης ή ακόμανα συνδέσεις δυο λογαριασμού και να φένεται οτι ο αλλος έκανε ενα moderation χωρίς να πρέπει να κάνεις login με τον άλλο. Με τα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ. Αυτό που λείπει ειναι το λογισμικό που θα επιτρέψει κα ιθα διασφαλιση την σωστή λειτουργία ενος συστήματος κυκλικής ανάθεσης ρόλων.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Και στην "Επιστήμη" να ήταν, πάλι δεν θα το έβλεπαν οι επισκέπτες. Οι επισκέπτες βλέπουν μόνο τις κατηγορίες "Σχετικά με το Forum" και "Αθεϊστικά θέματα", μιας και το θέμα του φόρουμ είναι η αθεΐα. Αν έχεις κάποιες προτάσεις και θες να τις συζητήσουμε αναλυτικότερα, άνοιξε ένα θέμα στις "Απόψεις μελών".
Ευχαριστώ για την πληροφορία και για την υπόδειξη.
Από προτάσεις άλλο τίποτα!!
Πάντως τα πράγματα είναι χειρότερα από ότι φαντάστηκα: Ούτε επιστημονικά θέματα ούτε φιλοσοφικά βλέπουν οι επισκέπτες. Τουλάχιστον ας φαινόταν ότι τα θέματα αυτά υπάρχουν και ας μην μπορούσαν να μπουν χωρίς εγγραφή. Δεν θέλετε τους άθεους επιστήμονες και φιλόσοφους; Ποιο είναι το σκεπτικό;

Σχετικά με το νήμα “Plasma vs Big Bang” πολλά έχουν ειπωθεί ήδη αλλά εκείνο που αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ότι δυο ομάδες επιστημόνων (για ένα διάστημα δεν ήταν μόνο ο Πάνος εναντίον της θεωρίας του ΒΒ) συζητούν για μια επιστημονική θεωρία και επειδή η μια ομάδα δεν συμφωνεί με την γνώμη της πλειοψηφίας των επιστημόνων, θεωρείται ότι το θέμα είναι άσχετο με την επιστήμη και μεταφέρεται στην ενότητα «Παραεπιστήμη».

Για να επιστρέψουμε τώρα στο τι βλέπει ο επισκέπτης, είμαι της άποψης ότι θα έπρεπε να φαίνεται και ο χώρος των μελών της Ένωσης, πιθανόν με περιοδικές ανακοινώσεις για την δράση και τα σχέδιά της, και ας μην μπορούν να μπουν σ’ αυτόν τα μέλη του φόρουμ.

Επίσης θα πρότεινα τα ονόματα των μελών του φόρουμ που είναι και μέλη της Ένωσης να γράφονται με κόκκινο χρώμα (δεν αστειεύομαι).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

dtango έγραψε: Για να επιστρέψουμε τώρα στο τι βλέπει ο επισκέπτης, είμαι της άποψης ότι θα έπρεπε να φαίνεται και ο χώρος των μελών της Ένωσης, πιθανόν με περιοδικές ανακοινώσεις για την δράση και τα σχέδιά της, και ας μην μπορούν να μπουν σ’ αυτόν τα μέλη του φόρουμ.

Επίσης θα πρότεινα τα ονόματα των μελών του φόρουμ που είναι και μέλη της Ένωσης να γράφονται με κόκκινο χρώμα (δεν αστειεύομαι).
I second on that. :music-rockon:
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Για να επιστρέψουμε τώρα στο τι βλέπει ο επισκέπτης, είμαι της άποψης ότι θα έπρεπε να φαίνεται και ο χώρος των μελών της Ένωσης, πιθανόν με περιοδικές ανακοινώσεις για την δράση και τα σχέδιά της, και ας μην μπορούν να μπουν σ’ αυτόν τα μέλη του φόρουμ.

Επίσης θα πρότεινα τα ονόματα των μελών του φόρουμ που είναι και μέλη της Ένωσης να γράφονται με κόκκινο χρώμα (δεν αστειεύομαι).
Ο χώρος των μελών της Ένωσης είναι ο χώρος όπου συζητούνται τα θέματα της Ένωσης και λαμβάνονται οι αποφάσεις. Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται λογικό να μπορούν να τον δουν οι μη συμμετέχοντες στην Ένωση, όπως π.χ. εγώ που δεν είμαι μέλος στο "Σύλλογο για τη διάσωση της Πιτσιλωτής Κουκουβάγιας" δεν μπορώ να τους χτυπήσω μια μέρα το κουδούνι και να πω "πείτε μου ποια είναι τα μέλη σας και δώστε μου τα πρακτικά των συνελεύσεών σας". Όποιος θέλει να δει τι αποφασίζει η Ένωση, τι δράσεις διοργανώνει και τι δελτία τύπου εκδίδει, μπορεί να επισκεφθεί το site της ένωσης. Όποιος έχει να κάνει προτάσεις στην Ένωση και δεν είναι μέλος (και ούτε θέλει να γραφτεί), έχουμε και mail, έχουμε και ταχυδρομική θυρίδα, και όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες...

Τώρα για το διαφορετικό χρώμα των μελών εγώ βλέπω δυο προβλήματα. Αφενός μπορεί κάποιος να μην θέλει να δηλώσει ότι είναι μέλος στην Ένωση, αφετέρου επειδή η Ένωση έχει 3 είδη μελών (τακτικά μέλη, απλά μέλη και υποστηρικτές) + 2 χρωματάκια που χρησιμοποιούνται ήδη για διαχειριστές/συντονιστές = θα καταλήξει αρκετά παρδαλό το φόρουμ...

Disclaimer: εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις και όχι της διαχειριστικής ομάδας. Μπορεί άλλοι να την βρίσκουν σωστή την πρότασή σου και να υλοποιηθεί τελικώς...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το να έχουν διαφορετικό χρώμα τα μέλη της Ένωσης το έχω σκεφτέι κι εγώ, ενδεχομένως να το υλοποιήσουμε κάποια στιγμή, πάντως προς το παρόν δεν επείγει γιατί δεν εξυπηρετεί κάποιον πρακτικό σκοπό άμεσα. Ένα ψιλοπρόβλημα είναι ότι ορισμένοι από μας έχουν διάφορες ιδιότητες (π.χ. υποστηρικτής της ένωσης και ταυτόχρονα μέλος της ομάδας Αθεϊα και mod) και τρέχα γύρευε τι χρώμα θα έχουν.

Θέλει κάποια σκέψη το πράγμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν θεωρηθεί σκόπιμο, μπορεί απλά να υπάρχει η ένδειξη "τακτικό μέλος" ή "απλό μέλος" κάτω από το ψευδώνυμο. Σε πολλούς χώρους συζήτησης γίνεται κάτι παρόμοιο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Ο χώρος των μελών της Ένωσης είναι ο χώρος όπου συζητούνται τα θέματα της Ένωσης και λαμβάνονται οι αποφάσεις. Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται λογικό να μπορούν να τον δουν οι μη συμμετέχοντες στην Ένωση,
dtango έγραψε:Για να επιστρέψουμε τώρα στο τι βλέπει ο επισκέπτης, είμαι της άποψης ότι θα έπρεπε να φαίνεται και ο χώρος των μελών της Ένωσης, πιθανόν με περιοδικές ανακοινώσεις για την δράση και τα σχέδιά της, και ας μην μπορούν να μπουν σ’ αυτόν τα μέλη του φόρουμ.
Όπως φαίνεται παραπάνω, δεν προτείνω να μπορούν να δουν τι συζητείται. Απλά με μια ματιά όποιος μπαίνει στο φόρουμ θα πληροφορείται ότι υπάρχει και η Ένωση.

Όσο για τα χρώματα, εναλλακτική λύση είναι αυτή που προτείνει ο Ευθύμης με την ένδειξη στο προφίλ.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Παίδες καλημέρα.

Αυτό που είχα στο μυαλό μου εγώ από όσο είδα υπάρχει. Απλά... δεν το είχα πάρει χαμπάρι!

Είναι το κομμάτι Δράσεις που έχετε τέρμα κάτω. Θα μπορούσε λοιπόν να μεταφερθεί στο πάνω μέρος της σελίδας, κάτω από το Ανακοινώσεις ώστε με το καλημέρα να βλέπει ο άλλος ότι κάνετε -με και έργο.

Το θέμα με τα χρωματάκια θα μπορούσε να λυθεί με ranking που αν έχετε phpbb 3.0.4 και πάνω θα υποστηρίζεται σίγουρα. Επίσης σας φαίνεται πολύπλοκο αυτό, το κάθε μέλος μπορεί να ανήκει σε περισσότερα του ενός γκρουπ, και να βάλετε ως default το moderator.
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Nemertes έγραψε:Παίδες καλημέρα.
Τα αλαλούμ της ασυνεννοησίας

Φίλες-φίλοι αθεϊστές στα περισσότερα νήματα οι εντάσεις αντιπαραθέσεων δίνουν και παίρνουν και μεταφερόμαστε, άθελά μας, σε απομιμήσεις καυγάδων φοιτητικών συνελεύσεων και συνεδριάσεων του ελληνικού κοινοβουλίου. Θέλω να ξέρω, για ποιο λόγο στήνουμε την Ένωση των Άθεων, αν παρουσιάζουμε παρόμοιες και χειρότερες εικόνες που αποτελούν αρνητικές προϋποθέσεις στην υλοποίηση των σκοπών που αναφέρονται στην ιδρυτική πράξη του Καταστατικού μας.

Όπως βλέπετε, δικαιώνεται ο Batsic, για τα μιμίδια που κουβαλάμε, όπως και τα γονίδια, από γονείς και δασκάλους. Το μυαλό μας υπόκειται σε επιρροές και φορτωνόμαστε με τα θετικά και τα’ αρνητικά που βλέπουμε και ακούμε.
Πρέπει ν’ ακούμε τη αγαπητή μας Ιοκάστη που φωνάζει ότι μεγαλώσαμε πια, και καιρός είναι να απαλλαγούμε από τις όποιες παιδικές μας αρρώστιες, προσθέτει ο Επικουρίδης.

Είναι επικίνδυνα αυτά που κουβαλούμε, ως κληρονομική κατάρα από γενεά σε γενεά. Αυτά μας αναγκάζουν, με τη παραμικρότερη αφορμή και σε κάθε ευκαιρία, να ξιφουλκούμε, έτοιμοι, να ξεκοιλιάσουμε κάθε ένα που διαφωνεί μαζί μας. Με αυτές τις «αρετές» πως θα αποδείξουμε ότι μπορούμε να περάσουμε τις αξιόλογες αντιθεϊστικές θέσεις μας; Θα μπορέσουμε να λέμε όλοι μαζί το ίδιο τραγούδι συγχρόνως; Να γίνουμε το τιμ σοβαρών και υπεύθυνων πολεμιστών με ομόρροπη και ομόφωνη επιδίωξη ξεκάθαρων και αποφασιστικών θέσεων και ενεργειών;

Αγαπητή Μελάνη και υπόλοιποι συντονιστές- διαχειριστές, όταν μπήκα στην ομάδα, σας είχα ευχαριστήσει για τη θερμή υποδοχή και γράφτηκα, με δονούμενη την ελπίδα, ότι βρήκα επί τέλους ένα ενεργειακό και ελπιδοφόρο-αγωνιστικό πνευματικό ορμητήριο, μέσα από το οποίο, θα μπορούσα, μαζί σας, πριν αποχωρήσω για τους «μεταφυσικούς παραδείσους», να αφήσω και εγώ το κάτι τι. Έτσι για τη τιμή και την μνήμη των κακοποιηθέντων προγόνων μας, από τη «σάρα, τη μάρα και το κακό συναπάντημα». Θα κάνουμε κάτι ή θα με αναγκάσετε να αποσυρθώ με σκυμμένο το κεφάλι, αποθαρρυμένος, ότι δεν μας απόμεινε καμιά ελπίδα πια, για κάτι ελπιδοφόρο, στο μελλοντικό χωροχρόνο, για τα παιδιά και τα εγγόνια όλων σας κ’ εμού που βρίσκομαι κοντά στα σύνορα της ανυπαρξίας;

Φυσικά, δεν φιλοδοξώ να αναλάβω ηγετικές πρωτοβουλίες. Θα είμαι όμως κοντά σας. Έτσι σαν γηραιός σύντροφος-εκπρόσωπος των δικών σας γονέων-μέλος, για να παρακολουθώ με χτυποκάρδι τις δικές σας επιτυχίες και να διαλαλώ τα εύγε περιχαρής, για τους νικηφόρους αγώνες σας. «Άιντε ορέ τραβάτε ομπρός χωρίς κιουτέμματα και μην κοντοστέκεστε», όπως ορμήνευε και ο Μακρυγιάννης.

Θεωρώ ότι αποτελεί καλή ιδέα , να δούμε τι λέει ο σατυρικός Γ. Σουρής στο διαχρονικό και προφητικό ποίημα που ακολουθεί, σχετικά με την οικονομική κρίση που περνούμε σήμερα, ώστε ν’ αλλάξουμε κάτι από αυτά που μας ταλανίζουν και τυρρανικά μας στροβιλίζου:

«Ἀνθολογία τῆς Οἰκονομίας»

Πρώτος στίχος:
Ποιὸς εἶδε κράτος λιγοστὸ
σ᾿ ὅλη τὴ γῆ ἑκατὸ νὰ ἐξοδεύῃ
καὶ πενήντα νὰ μαζεύη

Τελευταίος στίχος:
«Δυστυχία σου Ἑλλάς, μὲ τὰ τέκνα ποὺ γεννᾶς.
Ὦ Ελλάς, ἡρώων χώρα, τί γαϊδάρους βγάζεις τώρα;»
Απολαύστε το, στο ιντερνέτ ολόκληρο.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικουρίδης έγραψε: .... θα με αναγκάσετε να αποσυρθώ με σκυμμένο το κεφάλι, αποθαρρυμένος, ότι δεν μας απόμεινε καμιά ελπίδα πια, για κάτι ελπιδοφόρο, στο μελλοντικό χωροχρόνο, για τα παιδιά και τα εγγόνια όλων σας κ’ εμού...;
Κατα πρωτον
Σε ευχαριστώ εγκαρδίως για την αναφορά του Σουρη απο το 1890!!. Τον γνωρισα από εσένα.

κατα δευτερον
μερικοί σχετικοτατοι στιχοι με μενα

- σικτὶρ στὰ χρόνια τὰ παλιά, σικτὶρ καὶ στὰ καινούργια!-

- Θέλει ἀκόμα -κι αὐτὸ εἶναι ὡραῖο- νὰ παριστάνει τὸν εὐρωπαῖο. Στὰ δυὸ φορώντας τὰ πόδια πού ῾χει στό ῾να λουστρίνι, στ᾿ ἄλλο τσαρούχι-

κατα τρίτον,

σε παρακαλω αποσυνδεσε το ".... αποσυρθώ με σκυμμένο το κεφάλι, αποθαρρυμένος, ότι δεν μας απόμεινε καμιά ελπίδα πια"
που ειναι μια βιοχημική περιγραφη του εγκεφάλου, πιο συχνη στην τρίτη ηλικια αλλα παρούσα σε όλες τις ηλικιες υπο τις κατάλληλες προυποθέσεις, και υπάρχει συμπτωματικη αγωγη και τεχνικες, οταν δεν βελτιωνεται η αιτία...

με το
" θα με αναγκάσετε..." για το οτιδήποτε, μονο εμεις οι ιδιοι, μόνοι, κουβαλάμε τις βαλιτσες μας

και το " για τα παιδιά και τα εγγόνια ..." διότι

αυτά θα κερδισουν ελάχιστα απο τον διασυρμό που θα τυχουν ατομα σαν και εμενα κοντρα σε ενα οικονομικο κατεστημένο, και μια ουσιαστικα αβουλη, παραιτημένη μαζα

Επειδη εχουν αρχιζει να παιζουν σημασια στις αποφάσεις μου
το παρον και μελλον των παιδιων μου
-μπορει ο παππους μου να πολεμησε ηρωικα στο ρουπελ
αλλα η επόμενη μου δουλεια θα ειναι στο βερολινο

εκει θα μαθουν καλα τα αρχαια
οπως τα γερμανάκια
και θα μιλανε "λιγκο τα ελινικα"

τελειωσαν οι 7χρονες διακοπες μου στην Μητερα Πατριδα
καιρος για κάποια γαμημενη ευθυνη

αν σε χειροκροτουν χιμπατζηδες, πόσο καλός ηθοποιός και σκηνοθέτης είσαι?
αν σε σεβονται και σε θυμουνται οι ......., πόσο πραγματικά εμπλουτίζεται την εμπειρία σου?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Επικουρίδης έγραψε:Αγαπητή Μελάνη και υπόλοιποι συντονιστές- διαχειριστές, όταν μπήκα στην ομάδα, σας είχα ευχαριστήσει για τη θερμή υποδοχή και γράφτηκα, με δονούμενη την ελπίδα, ότι βρήκα επί τέλους ένα ενεργειακό και ελπιδοφόρο-αγωνιστικό πνευματικό ορμητήριο, μέσα από το οποίο, θα μπορούσα, μαζί σας, πριν αποχωρήσω για τους «μεταφυσικούς παραδείσους», να αφήσω και εγώ το κάτι τι. Έτσι για τη τιμή και την μνήμη των κακοποιηθέντων προγόνων μας, από τη «σάρα, τη μάρα και το κακό συναπάντημα». Θα κάνουμε κάτι ή θα με αναγκάσετε να αποσυρθώ με σκυμμένο το κεφάλι, αποθαρρυμένος, ότι δεν μας απόμεινε καμιά ελπίδα πια, για κάτι ελπιδοφόρο, στο μελλοντικό χωροχρόνο, για τα παιδιά και τα εγγόνια όλων σας κ’ εμού που βρίσκομαι κοντά στα σύνορα της ανυπαρξίας;

Φυσικά, δεν φιλοδοξώ να αναλάβω ηγετικές πρωτοβουλίες. Θα είμαι όμως κοντά σας. Έτσι σαν γηραιός σύντροφος-εκπρόσωπος των δικών σας γονέων-μέλος, για να παρακολουθώ με χτυποκάρδι τις δικές σας επιτυχίες και να διαλαλώ τα εύγε περιχαρής, για τους νικηφόρους αγώνες σας. «Άιντε ορέ τραβάτε ομπρός χωρίς κιουτέμματα και μην κοντοστέκεστε», όπως ορμήνευε και ο Μακρυγιάννης.
Αγαπητέ μου Επικουρίδη,
χαίρομαι για το αγωνιστικό σου πνεύμα, όπως και για τα μηνύματα ομοψυχίας που συχνά αναρτάς. Υπάρχουν πάρα πολλά που μπορούμε να κάνουμε, και θα ξεκινήσουμε σύντομα, συντομότατα. Υπήρξε μια παύση λόγω καλοκαιριού, αλλά σύντομα θα είμαστε όλοι στα πόστα μας. Μην ανησυχείς, και μην περνάει καμία σκέψη στο μυαλό σου για αποχώρηση. Θα χρειαστούμε τις πρωτοβουλίες σου, τις προτάσεις σου και την άποψή σου, όπως όλων.

Μη συγχέεις το φόρουμ με την Ένωση. Το φόρουμ είναι ένας χώρος συζητήσεων, για όσους θέλουν απλώς να συζητούν. Αναπόφευκτα, θα έχουμε και αψιμαχίες.

Η Ένωση έχει στόχο να οργανώσει δράσεις, και εκεί, όπως θα δεις, δεν υπάρχει κανένας καυγάς. Στη συντριπτική πλειοψηφία οι τελικές αποφάσεις αποτελούν σύνθεση απόψεων, οι ελάχιστες διαφωνίες συζητούνται πολιτισμένα, και αποφασίζονται δημοκρατικά.
Σκέψου ότι, χωρίς πρακτικά να έχουμε προβληθεί πουθενά, και έχοντας ξεκινήσει μέσα στο δεκαπενταύγουστο που τα πάντα είναι νεκρά, αυτή τη στιγμή η παρέα μας ως Ένωση αριθμεί 100 άτομα (μέλη και υποστηρικτές). Και θα μεγαλώσουμε ακόμα παραπάνω.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ήταν πραγματική βελτίωση για το φόρουμ να εξοστρακιζόταν ο dimig

viewtopic.php?f=54&t=1984&p=39091#p39091

christian-orthodox
pamakhouse
phorum
forum.atheia.gr

βάζει ακριβώς τα ίδια κείμενα και αυτά μόνο εκεί που ρίχνω μια ματιά, φανταστείτε αλλού!
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
dr strangelove
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010 10:06
Όνομα Ιστότοπου: www.filosofiki.eu

δεν ειναι ακριβως προταση για βελτιωση αυτο που θα πω, απλα ειναι μια μικρη λεπτομερεια-παρατηρηση που κανει τη διαφορα.
το email που στειλατε με το πρακτικο της γενικης συνελευσης, θα μπορουσατε να βαλετε τα email των χρηστων στην κρυφη κοινοποιηση και οχι στο "προς" γιατι ετσι ειδαμε ολοι ολων τα email. και μπορει καποιοι (μαζι και εγω) να μην θελουμε να εμφανιζετε το email μας στους αλλους :)
δεν ξερω γενικα πως στελνετε τα ομαδικα email, γιατι ειμαι νεο μελος, αλλα δεν νομιζετε πως ειναι καλυτερο με την κρυφη κοινοποιηση?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χίλια συγγνώμη, δικό μου το λάθος. Χρησιμοποιώ πάντα κρυφή κοινοποίηση, απλά στο συγκεκριμένο μου ξέφυγε. Μακάρι να μπορούσα να το διορθώσω αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τώρα πια...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

θέλω και εγώ ένα χρωματάκι :angry-tappingfoot:
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Μου πάααααααααει ευχαριστώ :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Απάντηση