Καλήν εσπέραν άρχοντες... (exadaktylos)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
exadaktylos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010 23:11
Όνομα Ιστότοπου: ο δρόμος
Επικοινωνία:

"Εξαδάκτυλος" είναι το nom-de-guerre που χρησιμοποιώ σε όσα forum συμμετέχω.

Όπως πολλοί άλλοι γεννημένοι στην ελλάδα, βαφτίστηκα σαν νήπιο και είχα δίπλα μου μία γιαγιά αρκετά θεούσα. Με την γιαγιά πλακωνόμαστε μόνιμα σε θέματα θρησκείας, όχι γιατί το ήθελα, αλλά γιατί το έψαχνα. Οι γονείς μου δεν ήταν ιδιαίτερα θρήσκοι, μέχρι που γεράσανε. Τώρα στα τελειώματα μου τα έχουν χαλάσει λίγο...

Πέρασα από τα στάδια του κατ' ανάγκην θρήσκου (εκεί που μεγάλωσα), του ερευνητή άλλων θρησκειών, του αγνωστικιστή, μέχρι να κατανοήσω πως τελικά αφού δεν πείθομαι, αφού δεν συμφωνώ με τις κοτσάνες που ακούω, αφού εξοργίζομαι με τα ψέμματα που μου πουλάνε, αφού η θρησκεία δεν παίζει κανένα ρόλο στη ζωή μου, έ τότε είμαι άθεος. Η ύπαρξη της όποιας θρησκείας δεν με απασχολούσε γιά πάρα πολύ καιρό - τώρα απλά έχω κατανοήσει και πως λέγεται αυτό που πολλά χρόνια είμαι χωρίς απαράιτητα να το δηλώνω.
Υπήρξα τυχερός ώστε την ώρα της "κατανόησης" να βρίσκομαι μαζί με μία σύντροφο που είχε την ίδια "αποκάλυψη" με εμένα, οπότε υπάρχει αμοιβαία συμπαράσταση στίς απόψεις και στις εξωτερικές επιθέσεις.

Τα υπόλοιπα, επί του πιεστηρίου, υποθέτω...
We declare our right on this earth to be a human being, to be respected as a human being, to be given the rights of a human being in this society, on this earth, in this day, which we intend to bring into existence by any means necessary. - Malcolm X
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

exadaktylos έγραψε:Οι γονείς μου δεν ήταν ιδιαίτερα θρήσκοι, μέχρι που γεράσανε. Τώρα στα τελειώματα μου τα έχουν χαλάσει λίγο...
Αχ, αυτοί οι γονείς.. Can't live with 'em, can't shoot 'em.
(Έχω δοκιμάσει, είναι γρήγοροι οι άτιμοι). :evil:

Καλωσόρισες, ΕξαδⒶκτυλε. :D
(Πληθαίνει το club των ξενύχτηδων, ή κάνω λάθος;)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
exadaktylos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010 23:11
Όνομα Ιστότοπου: ο δρόμος
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε: Καλωσόρισες, ΕξαδⒶκτυλε. :D
(Πληθαίνει το club των ξενύχτηδων, ή κάνω λάθος;)
Πάντα ήμασταν πολλοί... αλλά δεν μας βλέπουν γιατί κοιμούνται...

Καλώς σε βρήκα breadfan
We declare our right on this earth to be a human being, to be respected as a human being, to be given the rights of a human being in this society, on this earth, in this day, which we intend to bring into existence by any means necessary. - Malcolm X
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

exadaktylos έγραψε:
breadfan έγραψε: Καλωσόρισες, ΕξαδⒶκτυλε. :D
(Πληθαίνει το club των ξενύχτηδων, ή κάνω λάθος;)
Πάντα ήμασταν πολλοί... αλλά δεν μας βλέπουν γιατί κοιμούνται...

Καλώς σε βρήκα breadfan
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται :)
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
exadaktylos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010 23:11
Όνομα Ιστότοπου: ο δρόμος
Επικοινωνία:

Κόκκινη Τζιχάντ έγραψε: Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται :)
όποιος την νύχτα περπατεί, κλπ, κλπ...

γι' αυτό και γράφω καθιστός
We declare our right on this earth to be a human being, to be respected as a human being, to be given the rights of a human being in this society, on this earth, in this day, which we intend to bring into existence by any means necessary. - Malcolm X
Απάντηση