"Θαύμα" της Αγ. Μαρίνας ;!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Έχει κανείς κάποια άλλη αναφορά για το περιστατικό που περιγράφεται εδώ; Στο Ίντερνετ αναπαράγεται μόνο αυτή η αναφορά. Θυμάται κανείς να είχε διαβάσει κάτι σε εφημερίδα ή κάποιο άλλο έντυπο;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Χωρις να θελω να μειωσω την αξία του εν λόγω θαυματος - λέμε τωρα - εχω να δηλώσω ότι η ιδεα της Αγια-Μαρίνας με στολή γιατρού ξυπναει τον φετιχιστη μεσα μου! :twisted:
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πρώτη μου φορά το ακούω. Γιατί όμως του δίνεις σημασία? Είναι ποτέ δυνατον χειρούργος να επιτρέψει σε άγνωστη γιατρό να μπει στην αίθουσα και να σειρουργήσει κιόλας από πάνω? (πέρα από όλες τις άλλες αδυναμίες του σεναρίου - γιατί ασχολήθηκε η αγία με αυτό το παιδί και όχι με τόσα άλλα που και προσεύχονται και αγνά είναι και υποφέρουν, κλπ κλπ).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Γκρινιάρης

EvanT έγραψε:[...]κάποιο άλλο έντυπο;
Θυμάμαι ότι το διάβασα στο «Στύλο Ορθοδοξίας» το 2006. Τώρα δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ο Γενάρης ή ο Φλεβάρης... :whistle:

Κοίταξε και εδώ. Είναι από τους Βίους Αγίων (αναθεωρημένη έκδοση Γ' τριμήνου 2007, από τον εκδοτικό οίκο «Ορθόδοξη Επαγρύπνιση).
Άβαταρ μέλους
ΤοΜαύροΔώροΤουΘεού
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2010 16:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Απ ότι γνωρίζω η καθεαυτή μεταμόσχευση μυελού αφού έχει βρεθεί ο δότης και αφού ληφθει το μόσχευμα και εφόσον έχει γίνει η σωστή προετοιμασία του δέκτη,δεν είναι καμιά τρελά λεπτή χειρουργική επέμβαση,μιάς και το μόσχευμα χορηγείται στον άρρωστο απο μια περιφερική φλέβα σαν μια απλή μετάγγιση αίματος.
Τρία κλίκ αριστερά...
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Τις αδυναμίες του σεναρίου τις είδα κι εγώ, απλά μου έκανε εντύπωση που αναφέρει ονόματα. Συνήθως οι αναφορές αυτές περιλαμβάνουν γενικούρες. Τσέκαρα και τη γιατρέσσα στον Ιατρικό Σύλλογο (αλλά ήταν απλά καταχωρημένη ως γιατρός και όχι μικροβιολόγος και χωρίς στοιχεία ιατρείου. Ίσως να φταίει το ότι έχει βγει στη σύνταξη).

@Γκρινιάρης: LOL! Το bebelac που κολλάει;!
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Γκρινιάρης

bebelac -> τροφή λιωμένη και νόστιμη, για να τη καταπιείς όπως είναι, χωρίς να «ξέρεις» πρακτικά τι σε ταΐζουν (αφού είσαι μωρό όταν την τρως).
Απάντηση