Αφοπλιστικό ερώτημα προς άθεους …

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Νομίζω Ευθύμη ότι θα είναι πολύ καλήτερο αυτό που σου προτείνω έστω και εάν δεν πιστεύεις από το να κάθεσαι άπραγος.
Μην ξεχνάς και ότι ο αγώνας θα σου συμπληρώσει όλα τα κενά, ακόμα και αυτό της πίστης.
Όσον αφορά το συμπέρασμα που βγαίνει από κάθε συζήτηση νομίζω πως είναι το ότι κανένας άπιστος δεν ασχολήθηκε ποτέ σωστά με την πίστη μας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Για την άλλη απορία που έχεις πολύ απλά να σου πω ότι δεν υπήρχε ορθοδοξία, καθολικοί κτλ την εποχή του χριστού. Για ποιο λόγο ψάχνεις κάποια αναφορά στις γραφές? Το θέμα με την ορθοδοξία είναι ότι έχει κρατήσει την πίστη μας όπως μας την έχει μεταδώσει ο ίδιος ο Χριστός και οι άγιοι της εκκλησίας μας.
Το θέμα είναι ότι προφήτες μας είπαν με το νι και με το σίγμα μέχρι και το όνομα του θεανθρώπου, αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ στην Αγία Γραφή δεν προφήτεψαν για να μας προειδοποιήσουν για αυτό το τόσο βασικό ζήτημα (Ορθοδοξία/Καθολικισμός). Δεν σε προβληματίζει καθόλου;
Δεν βλέπω κανένα θέμα σε αυτό το σημείο. Νομίζω μάλλιστα πως οι γραφές μας αναφέρουν ότι χρειάζεται να γνωρίζουμε.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Νομίζω Ευθύμη ότι θα είναι πολύ καλήτερο αυτό που σου προτείνω έστω και εάν δεν πιστεύεις από το να κάθεσαι άπραγος.
Μην ξεχνάς και ότι ο αγώνας θα σου συμπληρώσει όλα τα κενά, ακόμα και αυτό της πίστης.
Όσον αφορά το συμπέρασμα που βγαίνει από κάθε συζήτηση νομίζω πως είναι το ότι κανένας άπιστος δεν ασχολήθηκε ποτέ σωστά με την πίστη μας.
Είσαι πάρα πολύ αλαζόνας αν νομίζεις ότι οι δύο καταστάσεις είναι "πνευματικός αγώνας" - "κάθομαι άπραγος" και λυπάμαι που το λέω.

Όσο για τα υπόλοιπα, σαφώς και δεν απαντάς. Δεν πειράζει.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Νομίζω Ευθύμη ότι θα είναι πολύ καλήτερο αυτό που σου προτείνω έστω και εάν δεν πιστεύεις από το να κάθεσαι άπραγος.
Μην ξεχνάς και ότι ο αγώνας θα σου συμπληρώσει όλα τα κενά, ακόμα και αυτό της πίστης.
Όσον αφορά το συμπέρασμα που βγαίνει από κάθε συζήτηση νομίζω πως είναι το ότι κανένας άπιστος δεν ασχολήθηκε ποτέ σωστά με την πίστη μας.
Είσαι πάρα πολύ αλαζόνας αν νομίζεις ότι οι δύο καταστάσεις είναι "πνευματικός αγώνας" - "κάθομαι άπραγος" και λυπάμαι που το λέω.

Όσο για τα υπόλοιπα, σαφώς και δεν απαντάς. Δεν πειράζει.
Δεν είναι το θέμα ότι εγώ το βλέπω έτσι, αλλά το ότι η πραγματικότητα αυτό δείχνει.

Τα "υπόλοιπα" ποια είναι?
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητέ Ορθόδοξος, το ότι δεν μπορείς να με βοηθήσεις πνευματικά, όσον αφορά τον διαχωρισμό μεταξύ αληθινού θαύματος και πλάνης, ναι το παραδέχθηκες. Όπως επίσης πως δεν μπορείς να μου υποδείξεις έναν αληθινό δρόμο για πνευματικό αγώνα, αφού τόσο τα θαυμαστά σημεία όσο και αμφότεροι οι πνευματικοί αγώνες παρουσιάζουν τέτοιες ομοιότητες με τις πλάνες, που δεν μπορείς να τις διαχωρίσεις. Και καλά κάνεις.

Από την άλλη τώρα, ωραία, δεν υπήρχε Ορθοδοξία/Καθολικισμός τότε. Μετά όμως πως ξεχώρισε η Ορθοδοξία (και δεν εννοώ με το Σχίσμα) ότι αυτή είναι η μόνη αληθινή και σωτήριος εκκλησία;
Ποιοί ήταν αυτοί που απεφάσισαν ότι έτσι συμβαίνει και πως η Ορθοδοξία είναι εκείνη που κράτησε την πίστη όπως την μετέδωσε ο Χριστός;
Ποιούς εννοείς "άγιοι της εκκλησίας μας"; μόνο τους αγίους της Ορθόδοξης εκκλησίας; δεν φαντάζομαι να κάνεις τέτοιο λάθος!
Οι άγιοι και οι Εκκλησιαστικοί Πατέρες, έχουν κάνει λόγο για Ορθόδοξη εκκλησία; υπάρχουν Πατερικά κείμενα τα οποία βεβαιώνουν ότι η Ορθοδοξία είναι η αληθινή εκκλησία ενώ οι άλλες είναι πλάνη;
Οι Αποστολικοί και Εκκλησιαστικοί Πατέρες έκαναν λόγο για Ορθοδοξία και το αληθινόν αυτής;
Μίλησε μήπως ο Μέγας Βασίλειος, ή ο Γρηγόριος ο Θεολόγος για την αποκλειστικότητα της αλήθειας από την Ορθόδοξη εκκλησία; ο Μέγας Αθανάσιος; ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος;
Σαφέστατα και ΟΧΙ!
Επομένως, ποιοί ήταν αυτοί οι οποίοι επέλεξαν την Ορθοδοξία ως την μόνη αληθινή σωτήριο εκκλησία και με ποιό αλάνθαστο κριτήριο;

Το ότι η Ορθόδοξος εκκλησία συνεχίζει (και μετά το Σχίσμα) να αναγνωρίζει "δικούς της" πατέρες οι οποίοι διαβεβαιώνουν για την αλήθεια της Ορθοδοξίας, δεν κάνει καθόλου μοναδική την Ορθόδοξη εκκλησία καθώς και οι Καθολικοί έχουν ανακηρύξει άλλους τόσους πατέρες οι οποίοι βεβαιώνουν την αλήθεια της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας!
Και οι δύο εκκλησίες διαβεβαιώνουν ότι αυτό συμβαίνει με την διαρκή επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος, και οι δύο εκκλησίες αλληλοαποκαλούνται αιρετικές!

Περιττό να σου τονίσω ότι διαπράττεις μέγα θεολογικό σφάλμα με το να αναγνωρίζεις μία και μόνη χριστιανική εκκλησία ως αληθινή και σωτήριο. Ουδείς μπορεί να αποκηρύξει μία χριστιανική εκκλησία, πόσω μάλλον να την κατηγορήσει για αιρετική, ει μη μόνον ο Χριστός! Αλλά αφού μου είπες ότι είσαι αδύνατος στα θεολογικά, θα σου συνιστούσα να το συζητήσεις με τον πνευματικό σου!

Μπορώ όμως να σου τονίσω ότι διαπράττεις και μέγα αμάρτημα με την άρνηση των αγίων των άλλων εκκλησιών και ιδιαιτέρως προσβάλλεις την Παναγία με το να αρνείσαι ότι κάνει θαύματα για τους Καθολικούς, όπως την εμφάνισή της στην Φατίμα!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Δε μου δίνεις συγκεκριμένη απάντηση.Ποιο απ'όλα πάει πρώτο?
Ξεκίνα εσύ από κάπου …
Την Αγία Γραφή,καθώς και μερικά ακόμα θρησκευτικά βιβλία,την έχω διαβάσει.Τη βρήκα κυρίως κακογραμμένη και αντιφατική,αρκετά απλοϊκή και παιδαριώδη με πολύ μανιχαϊσμό (χαρακτηριστικό ενός λαού που δεν είχε να επιδείξει και κάποιον ιδιαίτερο πολιτισμό) και σε αρκετά σημεία απάνθρωπη ή ξεπερασμένη.Έχω μιλήσει σε κληρικούς,αλλά και πάλι,δεν έλαβα ικανοποιητικές απαντήσεις,οι οποίες να με ωθήσουν στο να πιστέψω στον θεό.Τι παραπάνω να κάνω δηλαδή?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Ορθόδοξος έγραψε:νομίζω πως είναι το ότι κανένας άπιστος δεν ασχολήθηκε ποτέ σωστά με την πίστη μας.
Εγώ πάλι έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη: όσοι ενδιαφέρθηκαν και ασχολήθηκαν με την πίστη σας, τελικά αποξενώθηκαν και την έχασαν.
Θα έλεγα μάλλον ότι όσοι δεν ασχολήθηκαν, παρέμειναν χρ*στιανοί.
Τελικά αυτό που ενοχλεί όλους μας είναι η αδιαφορία και απ' ότι καταλαβαίνω αυτή είναι που συντηρεί στην πίστη σας.
Οι πιστοί δεν είναι το πρόβλημα, μια και είναι η μειονότητα. Το πρόβλημα είναι με όσους δηλώνουν χρ*στιανοί και δεν πατούν ποτέ το πόδι τους στην εκκλησία, δεν διαβάζουν τις γραφές και εν γένει δεν τους απασχολεί ως κάτι σημαντικό.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Για να γνωρίσεις την Ορθοδοξία (=να πιστέψεις στην ύπαρξη του θεού) πρέπει πρώτα να γνωρίσεις την ορθοδοξία.Γιατί αν δεν γνωρίσεις την ορθοδοξία πως περιμένεις να γνωρίσεις την ορθοδοξία;ε;Πώς;

Συμπέρασμα:για να πιστεύεις στον θεό πρέπει απαραιτήτως πρώτα να πιστέψεις στον θεό.Αν πιστέψεις σου είναι πολύ εύκολο να πιστέψεις.Η απιστία μας εδώ μέσα δεν μας αφήνει να πιστέψουμε επειδή δεν πιστεύουμε.Ας πιστέψουμε πρώτα και μετά θα δούμε πως θα πιστέψουμε.

Με λίγα λόγια:ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!!!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:
patroklos έγραψε:http://www.perizitito.gr/product.php?productid=140312

http://www.amazon.com/Bitten-Black-Snak ... 1591810604

http://www.amazon.com/Bitten-Black-Snak ... 32-2140036

γιατι σας γνωρισα και σας λυπάμαι, ω ένθεοι ταλαίπωροι, ορθόδοξα φαντασμενοι και φαγωμένοι απο τον πληγωμένο φαλλικό εγωισμό σας

Δεν μας γνώρισες αγαπητέ, δεν γνώρισες την Ορθοδοξία …
Μεθ' ημών ο Θεός, γνώτε έθνη καί ηττάσθε.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Ισχυκότες ηττάσθε.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Σάν γάρ πάλιν ισχύσητε, καί πάλιν ηττηθήσεσθε.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Καί ήν άν βουλήν βουλεύσησθε, διασκεδάσει Κύριος.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός,

Καί λόγον, όν εάν λαλήσητε, ου μή εμμείνη εν υμίν,

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Κύριον δέ τόν Θεόν ημών, αυτόν αγιάσωμεν, καί αυτός έσται ημίν φόβος.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Oί κατοικούντες εν χώρα, καί σκιά θανάτου, φώς λάμψει εφ' ημάς.

Ότι μεθ ήμών ο Θεός.

Θεός ισχυρός, Εξουσιαστής, Άρχων ειρήνης. (PAX ROMANA megas vasileios version)

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.
-------------------------------------------------------

Ο πρωκτος ενος ορθοδόξου ειναι όσο γλυκός ειναι και ενος άπιστου

Αν εκσπερμάτωσες ήδη με το παραπάνω πολεμικό εμβατηριο
να με θεωρεις ταλιμπάν μουσουλμάνο, και οχι άπιστο ή άθεο

εισαι πιο ενοχος από οτι μπορεις να συλλαβήσεις
ο Χριστος Θεος των Αγιων Πατέρων ειναι μια σήψη στο πνευμα
εφάμιλλη
με την σηψαιμία χρυσίζοντος σταφυλόκοκκου στο σωμα

γνωρίζοντας βαθιά την ορθοδοξία
απεχθάνεσαι τον Ανθρωπο
και χάνουν σημασια και τα κεφαλαία γραμματα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Με λίγα λόγια:ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

http://www.merck.com/mmpe/sec15/ch201/ch201a.html

...και κάποια χάπια για τον συνάνθρωπο και ψηφοφόρο μας
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Την εποχή μου, τους δίναμε Largactyl, Modicate ή Dipiperon, ανάλογα με την περίπτωση :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Κόμη μήπως τα έχει πάρει και τα τρία μαζί και λέει τέτοια πράγματα;
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Tritonio έγραψε:Κόμη μήπως τα έχει πάρει και τα τρία μαζί και λέει τέτοια πράγματα;
Ο ΠατροκλοΠυθέας το έλεγε για τον Γιατρό.
Ο Ορθό παίρνει αδιευκρίνιστες ουσίες, θα πρότεινα αγωγή με υδροκυανικό οξύ. :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αγαπητέ Λοξία δρόμο που να οδηγεί στο Θεό μπορώ να σου υποδείξω και το έχω κάνει πολλές φορές έως τώρα αλλά όπως σου έχω ξαναπεί εγώ δεν είμαι πνευματικός για να σου λύσω και όλες σου τις απορίες. Αυτό τον δρόμο τον βιώνω και εγώ ο ίδιος και βλέπω ότι όντως είναι η μοναδική αλήθεια αλλά καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι επιχείρημα για να πειστείς αφού όπως λες υπάρχουν πολλές πλάνες που μπερδεύουν τον κόσμο. (να συμπληρώσω και σε αυτό το σημείο μιας και χρησιμοποίησα τη λέξη “επιχείρημα” πως αποδείξεις τέτοιες που ζητάει ένας άπιστος και με τον τρόπο που τις ζητάει, νομίζω πως δεν υπάρχουν και γι’ αυτό το λόγο φυσικά εξακολουθούν να βασανίζονται μέσα στην πλάνη της αθεΐας). Ο μόνος τρόπος κατά την άποψη μου για να γνωρίσεις την αλήθεια, είναι το να ασχοληθείς σοβαρά και σωστά με την Ορθοδοξία.
Καταλαβαίνω πάλι ότι λόγο των πολλών αιρέσεων που υπάρχουν στον κόσμο και σύμφωνα με όσα μου έχεις πει, ότι αυτό δεν σε καλύπτει για ξεκινήσεις έναν πνευματικό Ορθόδοξο αγώνα, αλλά καλώς η κακώς κατά την άποψη μου είναι ο μόνος δρόμος για να βεβαιωθείς.
Η απόφαση είναι δική σου, κάνε ότι θέλεις στη ζωή σου.

Για το άλλο θέμα που άνοιξες πάλι, λυπάμαι αλλά και σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ αφού εγώ δεν είμαι καταρτισμένος θεολόγος για να γνωρίζω τα πάντα για την Ορθοδοξία. Γνωρίζω όμως εκ πείρας ότι η πίστη μας έχει την αλήθεια αλλά φυσικά και ότι αυτό το υποστηρίζουν πολύ πατέρες και άγιοι της εκκλησίας μας. Αυτό συμβαίνει διαχρονικά, από την εποχή που οι υπόλοιπες αιρέσεις ξέφυγαν από τον πραγματικό δρόμο του Χριστού, έως και σήμερα. Γι’ αυτό το λόγο θα σου μεταφέρω μια λίστα Ιερών Συνόδων που καταδίκασαν των Παπισμό και τις πλάνες του. Επίσης και ονόματα Αγίων που θεωρούσαν ξεκάθαρα τον Παπισμό ως Αίρεση (φυσικά δεν υπήρξε ποτέ κάποιος Άγιος που να μην ήταν σύμφωνος ως προς αυτό).

· Η μεγάλη Σύνοδος του 879 εν Κωνσταντινουπόλει, η υπό πολλών θεωρουμένη ως Ογδόη Οικουμενική, δεχθείσα το Σύμβολον άνευ της προσθήκης του Φιλιόκβε, εδογμάτισε: «Πάντες ούτω φρονούμεν, ούτω πιστεύομεν. Τους ετέρως παρά ταύτα φρονούντας ή έτερον όρον αντί τούτου προβαλέσθαι τολμώντας, τω αναθέματι καθυποβάλλομεν. Ει τις παρά τούτο το ιερον Σύμβολον τολμήσειεν έτερον αναγράψασθαι ή προσθείναι ή αφελείν και όρον ονομάσαι αποθρασυνθείη, κατάκριτος και πάσης χριστιανικής ομολογίας απόβλητος. Εί τις τοίνυν, εις τούτο απονοίας ελάσας, τολμήσειεν έτερον εκθέσθαι Σύμβολον και όρον ονομάσαι ή προσθήκην ή αφαίρεσιν εν τω παραδεδομένω ημίν παρά της αγίας και οικουμενικής εν Νικαία το πρώτον μεγάλης Συνόδου ποιήσαι, ανάθεμα έστω! » (αυτόθι, σελ. 263-264).
Ιδού, λοιπόν, βαρυτάτη, επισημοτάτη, πανηγυρικωτάτη και σχεδόν Οικουμενικού χαρακτήρος καταδίκη του αιρετικού και βλασφήμου Φιλιόκβε!
· Ότε ο Πάπας Ρώμης Σέργιος ο Δ΄εχρησιμοποίησε το Σύμβολον μετά της προσθήκης του Φιλιόκβε (1009), ο Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως Σέργιος.., μετ' άπόφασιν Συνόδου, διέγραψε το όνομα του μνημονευθέντος Ρώμης Σεργίου εκ των διπτύχων της Ανατολικής Εκκλησίας, έκτοτε δε μέχρι σήμερον ουδέν παπικόν όνομα ετέθη εν αυτοίς» (Βασ. Στεφανίδου, Εκκλησιαστική Ιστορία, εκδ. α΄, σελ. 344).
Τα ονόματα των Προκαθημένων Εκκλησιών δεν διαγράφονται βεβαίως δια «τοπικά έθιμα», αλλα δι αιρέσεις!
· Τας Λατινικάς κακοδοξίας κατεδίκασε και η εν Κωνσταντινουπόλει Σύνοδος του 1054, οπότε εγένετο και το οριστικόν Σχίσμα, αποκαλέσασα ειδικώς το «Φιλιόκβε», όχι «τοπικόν έθιμον», αλλά «βλάσφημον δόγμα» (αυτόθι,σελ.344).
· Τας Λατινικάς κακοδοξίας κατεδίκασαν και αι με τον Ησυχασμόν ασχοληθείσαι Σύνοδοι του 1341, του 1347 και του 1351.
· Σύνοδος εν Κωνσταντινουπόλει κατά το 1440, Σύνοδος εν Ρωσία κατά το 1441, Σύνοδος εν Ιεροσολύμοις κατά το 1443, Σύνοδος εν Κωνσταντινουπόλει κατά το 1450, Σύνοδος εν Κωνσταντινουπόλει κατά το 1484, κατεδίκασαν και απεκήρυξαν την ψευδοσύνοδον της Φλωρεντίας, η οποία είχε δεχθή την «ένωσιν»επί ψευδούς και ασυστάτου βάσεως, ήτοι μη θεωρήσασα ως αιρέσεις τας καινοτομίας της Δύσεως.
· Σύνοδος εν Κωνσταντινουπόλει κατά το 1722 καταδικάζει «της Λατινικής κακοδοξίας και κακοφροσύνης τα δόγματα» και αποφαίνεται ότι οι Λατίνοι δι αύτών «εξαπατώσι τους απλουστέρους, ευγάνοντές τους από τα ευσεβή Δόγματα της του Χριστού Εκκλησίας και σύροντές τους αθλίως εις τον βυθόν της απωλείας».(αυτόθι,το. Β΄,σελ. 823-824).
· Σύνοδος εν Κωνσταντινουπόλει κατά το 1727 αποκηρύσει τας ετεροδιδασκαλίας των Λατίνων, παλαιάς τε και νέας και χαρακτηρίζει ταύτας» λήρον μακρόν και Κολακείας ψυχοβλαβούς εφευρέματα και ηπατημένης διανοίας γεννήματα» (αυτόθι, σελ.867).
· Σύνοδος εν Κωσταντινουπόλει κατά το 1838 καταδικάζει δριμύτατα τας ετεροδιδασκαλίας του Παπισμού, ως «βλασφημίας κατά της Ευαγγελικής αληθείας», ως «εωσφορικήν πλάνην», ως «απομάκρυνσιν από του Θεού και της αμώμου και αδόλου Πίστεως του Ιησού Χριστού» κ.λ.π.(αυτόθι,σελ.896,902).
· Σύνοδος εν Κωνσταντινουπόλει κατά το 1848 καταδικάζει τον Παπισμόν ως αίρεσιν! «Τούτων των πλατυνθεισών, κρίμασιν οίς οίδε Κύριος, επί μέγα μέρος της Οικουμένης αιρέσεων, ήν ποτε ο Αρειανισμός, έστι δε την σήμερον και ο Παπισμός», όν χαρακτηρίζει ως ανατρέποντα πάσας τας Οικουμενικάς Συνόδους δια των πλανών του!(Αυτόθι, σελ.906).
· Σύνοδος εν Κωνσταντινουπόλει κατά το 1895 καταδικάζει τας ετεροδιδασκαλίας του Παπισμού, ως «φρονήματα υπερφιάλου αλαζονείας», ως «καινοτομίας αθέσμους και αντιευαγγελικάς»,ως «ουσιώδεις περί την Πίστιν διαφοράς αναγομένας εις τα θεοπαράδοτα της Πίστεως Δόγματα, ως «αντιευαγγελικάς και παναθέσμους», ως «σπουδαίας και ουσιώδεις περί την Πίστιν διαφοράς», της νοθεύσεως των συγγραμμάτων των Εκκλησιαστικών Πατέρων και της παρερμηνείας της τε Αγίας Γραφής και των Ορων των Αγίων Συνόδων», και επάγεται: «Διό και δικαίως απεκηρύχθη και αποκηρύσσεται, εφ όσον αν εμμένη εν τη πλάνη αυτού»(αυτόθι, σελ.933,935,936,938,942).

Σύμφωνα λοιπόν και με τα παραπάνω αντιλαμβάνεσαι πως όχι απλά δεν έχω κανένα θεολογικό σφάλμα σύμφωνα με τον άγιον Φώτιον, τον ιερόν Θεοφύλακτον, τον άγιον Γρηγόριον Παλαμάν, Συμεών τον Θεσσαλονίκης, τον άγιον Μάρκον Ευγενικόν, τον Ευγένιον Βούλγαρην, τον Νικηφόρον Θεοτόκην, τον άγιον Νικόδημον, τον άγιον Νεκτάριον και λοιπούς, αλλά υπερασπίζομαι την αλήθεια.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:
patroklos έγραψε:http://www.perizitito.gr/product.php?productid=140312

http://www.amazon.com/Bitten-Black-Snak ... 1591810604

http://www.amazon.com/Bitten-Black-Snak ... 32-2140036

γιατι σας γνωρισα και σας λυπάμαι, ω ένθεοι ταλαίπωροι, ορθόδοξα φαντασμενοι και φαγωμένοι απο τον πληγωμένο φαλλικό εγωισμό σας

Δεν μας γνώρισες αγαπητέ, δεν γνώρισες την Ορθοδοξία …
Μεθ' ημών ο Θεός, γνώτε έθνη καί ηττάσθε.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Ισχυκότες ηττάσθε.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Σάν γάρ πάλιν ισχύσητε, καί πάλιν ηττηθήσεσθε.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Καί ήν άν βουλήν βουλεύσησθε, διασκεδάσει Κύριος.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός,

Καί λόγον, όν εάν λαλήσητε, ου μή εμμείνη εν υμίν,

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Κύριον δέ τόν Θεόν ημών, αυτόν αγιάσωμεν, καί αυτός έσται ημίν φόβος.

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Oί κατοικούντες εν χώρα, καί σκιά θανάτου, φώς λάμψει εφ' ημάς.

Ότι μεθ ήμών ο Θεός.

Θεός ισχυρός, Εξουσιαστής, Άρχων ειρήνης. (PAX ROMANA megas vasileios version)

Ότι μεθ' ημών ο Θεός.
-------------------------------------------------------

Ο πρωκτος ενος ορθοδόξου ειναι όσο γλυκός ειναι και ενος άπιστου

Αν εκσπερμάτωσες ήδη με το παραπάνω πολεμικό εμβατηριο
να με θεωρεις ταλιμπάν μουσουλμάνο, και οχι άπιστο ή άθεο

εισαι πιο ενοχος από οτι μπορεις να συλλαβήσεις
ο Χριστος Θεος των Αγιων Πατέρων ειναι μια σήψη στο πνευμα
εφάμιλλη
με την σηψαιμία χρυσίζοντος σταφυλόκοκκου στο σωμα

γνωρίζοντας βαθιά την ορθοδοξία
απεχθάνεσαι τον Ανθρωπο
και χάνουν σημασια και τα κεφαλαία γραμματα
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ

Πάτροκλε, το σχολιό σου αυτό είναι καθαρά trolling. Σε έχουμε επανειλημμένως προειδοποιήσει για τέτοιου είδους συμπεριφορές και δεν θα τις ανεχτούμε άλλο. Για τον λόγο αυτό παίρνεις μία επίσημη προειδοποίηση.

Παρακαλείστε να μην συζητάτε για θέματα συντονισμού σε αυτό εδώ το νήμα. Εαν έχετε απορίες ή ερωτήσεις παρακαλώ απευθυνθείτε σε μένα ή σε κάποιον άλλο συντονιστή μέσω PM ή ρωτήστε στο κατάλληλο μέρος του forum, στις Απόψεις μελών. Οποιοδήποτε σχόλιο ή συζήτηση αρχίσει σε αυτό το νήμα σχετικά με τον συντονισμό, θα θεωρηθεί off-topic και trolling, και θα παρθούν τα κατάλληλα μέτρα.

ΤΕΛΟΣ ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Δε μου δίνεις συγκεκριμένη απάντηση.Ποιο απ'όλα πάει πρώτο?
Ξεκίνα εσύ από κάπου …
Την Αγία Γραφή,καθώς και μερικά ακόμα θρησκευτικά βιβλία,την έχω διαβάσει.Τη βρήκα κυρίως κακογραμμένη και αντιφατική,αρκετά απλοϊκή και παιδαριώδη με πολύ μανιχαϊσμό (χαρακτηριστικό ενός λαού που δεν είχε να επιδείξει και κάποιον ιδιαίτερο πολιτισμό) και σε αρκετά σημεία απάνθρωπη ή ξεπερασμένη.Έχω μιλήσει σε κληρικούς,αλλά και πάλι,δεν έλαβα ικανοποιητικές απαντήσεις,οι οποίες να με ωθήσουν στο να πιστέψω στον θεό.Τι παραπάνω να κάνω δηλαδή?

Να προσπαθήσεις ξανά με καλή προαίρεση. Να ενημερωθείς για την Ορθοδοξία και να αρχίσεις ένα πνευματικό αγώνα που με τον καιρό θα αυξάνεις. Το αίτιο που σε οδήγησε σε αυτήν τη στάση, είναι η άγνοια για την πίστη μας και σου το λέω εντελώς φιλικά. Κάνε ότι μπορείς ...
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Yorgo έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:νομίζω πως είναι το ότι κανένας άπιστος δεν ασχολήθηκε ποτέ σωστά με την πίστη μας.
Εγώ πάλι έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη: όσοι ενδιαφέρθηκαν και ασχολήθηκαν με την πίστη σας, τελικά αποξενώθηκαν και την έχασαν.
Θα έλεγα μάλλον ότι όσοι δεν ασχολήθηκαν, παρέμειναν χρ*στιανοί.
Τελικά αυτό που ενοχλεί όλους μας είναι η αδιαφορία και απ' ότι καταλαβαίνω αυτή είναι που συντηρεί στην πίστη σας.
Οι πιστοί δεν είναι το πρόβλημα, μια και είναι η μειονότητα. Το πρόβλημα είναι με όσους δηλώνουν χρ*στιανοί και δεν πατούν ποτέ το πόδι τους στην εκκλησία, δεν διαβάζουν τις γραφές και εν γένει δεν τους απασχολεί ως κάτι σημαντικό.

Αγαπητέ – ή μου καταλαβαίνω βέβαια ότι από την μεριά σου είναι λογικό να υποστηρίζεις όλα αυτά, αλλά να είσαι σίγουρη ότι η γνώση για την πίστη μας οδηγεί σίγουρα σε πίστη, όχι το αντίθετο.

Ακόμα και σε αυτό τον χώρο που τον βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αφού συζητάω με όλους εσάς, συμπεραίνεται ότι το κύριο πρόβλημα ενός άπιστου μετά από την αρνητική του συμπεριφορά, είναι η άγνοια. Έτσι οδηγείται συνεχώς σε λάθος συμπεράσματα που με τη σειρά τους φέρνουν τη μια πλάνη μετά την άλλη.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Για να γνωρίσεις την Ορθοδοξία (=να πιστέψεις στην ύπαρξη του θεού) πρέπει πρώτα να γνωρίσεις την ορθοδοξία.Γιατί αν δεν γνωρίσεις την ορθοδοξία πως περιμένεις να γνωρίσεις την ορθοδοξία;ε;Πώς;

Συμπέρασμα:για να πιστεύεις στον θεό πρέπει απαραιτήτως πρώτα να πιστέψεις στον θεό.Αν πιστέψεις σου είναι πολύ εύκολο να πιστέψεις.Η απιστία μας εδώ μέσα δεν μας αφήνει να πιστέψουμε επειδή δεν πιστεύουμε.Ας πιστέψουμε πρώτα και μετά θα δούμε πως θα πιστέψουμε.

Με λίγα λόγια:ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

Αγαπητέ Γιατρος Του Ικα δεν υπάρχει λόγος να χάνεις τον έλεγχο. Σου είπα και παραπάνω πως μπορείς να αρχίσεις ένα πνευματικό αγώνα και χωρίς την πίστη ενός χριστιανού. Στην διάρκεια αυτού με την βοήθεια του Θεού, θα λαμβάνεις πληροφορίες και η πίστη σου κάποια στιγμή θα στερεωθεί.
Πορεύσου όπως θέλεις, δεν μπορείς όμως να κατηγορείς την ορθοδοξία για την στάση σου.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Tritonio έγραψε:Κόμη μήπως τα έχει πάρει και τα τρία μαζί και λέει τέτοια πράγματα;
Ο ΠατροκλοΠυθέας το έλεγε για τον Γιατρό.
Ο Ορθό παίρνει αδιευκρίνιστες ουσίες, θα πρότεινα αγωγή με υδροκυανικό οξύ. :mrgreen:

τριτονιο
οποιος παρει και τα τρια μαζι δεν λεει πολλά, μαλλον δεν λεει τίποτα
και με ενα απο τα τρια, αρκειται κανεις σε μονολεκτικο διαλογο

κομη
η αρχικη τριαδα ειναι η κατάλληλη επιλογη αν και το οξυ σου μου εβγαλε χαμογελο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Ορθόδοξος έγραψε:Γνωρίζω όμως εκ πείρας ότι η πίστη μας έχει την αλήθεια αλλά φυσικά και ότι αυτό το υποστηρίζουν πολύ πατέρες και άγιοι της εκκλησίας μας.
Σταμάτα αυτά τα κυκλικά επιχειρήματα γιατί γίνεσαι τραγικά γελοίος.

"Η πίστη μου είναι αληθινή γιατί το λέει η πίστη μου που είναι αληθινή."

Κενές κουβέντες.

Καιρό έβλεπα στο ίντερνετ αστεία με τα κυκλικά επιχειρήματα των θρήσκων και αν και με κάναν να γελάω, ειλικρινά δεν πίστευα ότι μπορεί κάποιος να προσπαθήσει να τα χρησιμοποιείσει. Κι όμως να 'σαι...
Κλειδωμένο