Αφοπλιστικό ερώτημα προς άθεους …

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξίας
Το ότι υπάρχουν πλάνες στον κόσμο είναι το μόνο βέβαιο, πάντα υπήρχαν και θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν και στο μέλλον. Οι γραφές μας προειδοποιούν για όλες αυτές και μας δίνουν και τα όπλα ώστε να προφυλαχτούμε από όλες αυτές!
...
Ρε συ ορθόδοξε, όταν κάτι είναι υπο συζήτηση, δεν μπορεί να το επικαλεστείς σαν επιχείρημα.

Σαν να σου λέω "Μόνο το ΚΚΕ είναι η λύση στα προβλήματά μας", να με ρωτάς "Και από που το ξέρεις αυτό;", και να σου απαντάω "Αφού το λέει η Παπαρήγα στο πρόγραμμά της, το είπε και ο Μαΐλης που είναι ο καθοδηγητής μου".
ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ; Οχι.

Αλλαξε τώρα τις λέξεις: ΚΚΕ με Ορθοδοξία, Παπαρήγα με θεός, πρόγραμμα με βίβλο, Μαΐλης με Παπα-Νεκτάριος, καθοδηγητής με Πνευματικός. Ξέρεις τι βγαίνει;

"Μόνο η Ορθοδοξία είναι η λύση στα προβλήματά μας", με ρωτάς "Και από που το ξέρεις αυτό;", και σου απαντάω "Αφού το λέει ο θεός στη βίβλο, το είπε και ο Παπα-Νεκτάριος που είναι ο Πνευματικός μου".

Στην θέση μου λοιπόν, ούτε εσύ δεν θα πίστευες τέτοιο διάλογο.

BOTTOMLINE: Προσπάθησε να ξεκολλήσεις από φράσεις που τις δέχεσαι ως σωστές χωρίς δεύτερη σκέψη. Τότε μπορεί να δεις το πραγματικό φώς. Μπορεί η πραγματικότητα να είναι πιο σκληρή από το ζετστό περιβάλλον της ορθοδοξίας, αλλά είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. Ζήσε τον μύθο σου στην Ορθοδοξία, αλλά μην διατείνεσαι ότι είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξίας αφού θα έχεις αυτήν την αντιμετώπιση για ποιο λόγο επιμένεις?

Θαύματα συμβαίνουν καθημερινά αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξίας

Το ότι υπάρχουν πλάνες στον κόσμο είναι το μόνο βέβαιο,...
Αγαπητέ Ορθόδοξος, κάτι δεν πάει καλά εδώ! οι λέξεις σίγουρο και βέβαιο είναι ταυτόσημες.
Ή τα θαύματα θα είναι "το μόνο σίγουρο" και δεν θα υπάρχει άλλο πράγμα που να είναι σίγουρο, ή οι πλάνες "το μόνο βέβαιο" και δεν θα υπάρχει άλλο πράγμα που να είναι βέβαιο.
Και τα δύο μαζί δεν γίνεται!

Μήπως έχεις αμφιβολίες για τις βεβαιότητές σου;

Καμιά δεν έχω αγαπητέ.

Όταν αναφέρομαι σε θαύματα, εννοώ όλα τα θαυμαστά σημεία που παρατηρούνται στον χώρο της Ορθοδοξίας.
Όταν πάλι αναφέρομαι σε πλάνες, εννοώ όλες τις αιρέσεις και ότι έχει να κάνει με αυτές.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξίας
Το ότι υπάρχουν πλάνες στον κόσμο είναι το μόνο βέβαιο, πάντα υπήρχαν και θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν και στο μέλλον. Οι γραφές μας προειδοποιούν για όλες αυτές και μας δίνουν και τα όπλα ώστε να προφυλαχτούμε από όλες αυτές!
...
Ρε συ ορθόδοξε, όταν κάτι είναι υπο συζήτηση, δεν μπορεί να το επικαλεστείς σαν επιχείρημα.

Σαν να σου λέω "Μόνο το ΚΚΕ είναι η λύση στα προβλήματά μας", να με ρωτάς "Και από που το ξέρεις αυτό;", και να σου απαντάω "Αφού το λέει η Παπαρήγα στο πρόγραμμά της, το είπε και ο Μαΐλης που είναι ο καθοδηγητής μου".
ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ; Οχι.

Αλλαξε τώρα τις λέξεις: ΚΚΕ με Ορθοδοξία, Παπαρήγα με θεός, πρόγραμμα με βίβλο, Μαΐλης με Παπα-Νεκτάριος, καθοδηγητής με Πνευματικός. Ξέρεις τι βγαίνει;

"Μόνο η Ορθοδοξία είναι η λύση στα προβλήματά μας", με ρωτάς "Και από που το ξέρεις αυτό;", και σου απαντάω "Αφού το λέει ο θεός στη βίβλο, το είπε και ο Παπα-Νεκτάριος που είναι ο Πνευματικός μου".

Στην θέση μου λοιπόν, ούτε εσύ δεν θα πίστευες τέτοιο διάλογο.

BOTTOMLINE: Προσπάθησε να ξεκολλήσεις από φράσεις που τις δέχεσαι ως σωστές χωρίς δεύτερη σκέψη. Τότε μπορεί να δεις το πραγματικό φώς. Μπορεί η πραγματικότητα να είναι πιο σκληρή από το ζετστό περιβάλλον της ορθοδοξίας, αλλά είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. Ζήσε τον μύθο σου στην Ορθοδοξία, αλλά μην διατείνεσαι ότι είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Αγαπητέ κάποια θέματα είναι υπό συζήτηση σε αυτό το χώρο, λόγο της απιστίας σας. Στον πραγματικό κόσμο δεν είναι υπό συζήτηση, είναι κατανοητά και τα έχουμε δεχτεί.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:...Κατ’ αρχήν το ότι αναγνωρίζω πως συμβαίνουν καθημερινά πραγματικά θαυμαστά σημεία στον κόσμο, δεν σημαίνει ταυτόχρονα πως είμαι σε θέση να γνωρίζω και τα πάντα. Τι θα πει «εφ' όσον έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο …».
Ααα, θα σε μαλλώσω αγαπητέ Ορθόδοξος! πότε έγραψα εγώ ή υπενόησα πως γνωρίζεις τα πάντα; Αν κατανοείς τί γράφω αλλά βάζεις στο χέρι μου λέξεις που δεν έγραψα, τότε υποπτεύομαι πως αυτό γίνεται με σκοπό να μειώσεις τον συνομιλητή σου!
"Εφ' όσον έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο", θα πει πολύ καθαρά ότι είσαι σε ένα επίπεδο πάνω από εμένα τουλάχιστον! τί δεν καταλαβαίνεις;
Ορθόδοξος έγραψε:αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί να το πετύχει και ο κάθε ένας χωρίς τον ανάλογο πνευματικό αγώνα και γι’ αυτό τον λόγο επιμένω συνεχώς σε αυτό το θέμα. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, πρέπει να το κατανοήσουμε αυτό και να πορευθούμε ανάλογα εάν φυσικά πραγματικά μας ενδιαφέρει το θέμα και δεν περνάμε απλά τον χρόνο μας εδώ μέσα.
Μα ναι αγαπητέ Ορθόδοξος, αυτή είναι και η θέση του καλού μου φίλου που σου έλεγα πιο πάνω! χωρίς πνευματικό αγώνα δεν γίνεται τίποτε λέει και αυτός!
Ορθόδοξος έγραψε:Επίσης τα αληθινά θαυμαστά σημεία που συμβαίνουν συνεχώς, δεν τα διαβεβαιώνω μόνο εγώ αλλά πάρα πολύς κόσμος που έχει την χάρη του Θεού ώστε να τα αντιλαμβάνεται. Δεν είναι μόνο δική μου θέση αυτή …
Μα το γνωρίζω αγαπητέ Ορθόδοξος αυτό. Δεν σου τόνισα πριν 1-2 ποστ, ότι και τα "αληθινά" ινδουϊστικά θαυμαστά σημεία τα διαβεβαιώνει πάρα πολύ κόσμος που έχει την χάρη του Βράχμα ώστε να τα αντιλαμβάνεται; Ε πως εγώ θα ξεχωρίσω τα αληθινά από τα ψεύτικα;
Ορθόδοξος έγραψε:Σου δίνω αγαπητέ αλλά δεν το πιάνεις …
Α όχι, όχι αγαπητέ Ορθόδοξος, δεν τείνεις καμία χείρα βοηθείας! απλά μου λες τα ίδια λόγια που λέει και ο καλός μου φίλος. "ξεκίνα πνευματικό αγώνα", "διάβασε τα θαύματα που έχουν κάνει οι άγιοι", απευθύνσου σε έναν πνευματικό", κ.λπ

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να διαβεβαιώσεις ένα αληθινό θαύμα, αφού και σε προηγούμενα ποστ σου αποδέχθηκες, εμμέσως πλην σαφώς, ότι η δήλωσή σου ήταν υπερβολική και πως δεν συμβαίνουν καθημερινά μικρά ή μεγάλα-τρανταχτά θαυμαστά σημεία.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Γκρινιάρης

Τα αποτελέσματα του «πνευματικού αγώνα» μπορείς να τα πετύχεις πιο γρήγορα (και πιο εύκολα) με μια λοβοτομή... Θα έχεις και μόνιμο χαμόγελο!
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε: Καμιά δεν έχω αγαπητέ.

Όταν αναφέρομαι σε θαύματα, εννοώ όλα τα θαυμαστά σημεία που παρατηρούνται στον χώρο της Ορθοδοξίας.
Όταν πάλι αναφέρομαι σε πλάνες, εννοώ όλες τις αιρέσεις και ότι έχει να κάνει με αυτές.
Δεν είναι έτσι κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Όταν λες "το ότι υπάρχουν πλάνες είναι το μόνο βέβαιο", εξυπακούεται (και γι' αυτό το παραλείεπις) "το μόνο βέβαιο πράγμα στον κόσμο".
Δεν μπορεί λοιπόν και κατά την δήλωσή σου, να υπάρχει και άλλο βέβαιο πράγμα στον κόσμο!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε: Δεν υπάρχει κανένας πνευματικός αγώνας πέραν από αυτόν της Ορθόδοξης πίστης. Όλες οι υπόλοιπες πλάνες οδηγούν στο κενό σύμφωνα και με τους Αγίους πατέρες της Ορθοδοξίας. Αυτοί κάτι παραπάνω από εμάς γνωρίζουν για να έχουν γίνει Άγιοι ώστε να μιλάμε εμείς ακόμα και σήμερα για τα θαυμαστά σημεία που επιτελούν καθημερινά.
Σαν να ακούω τον καλό μου φίλο! και εκείνος αγαπητέ Ορθόδοξος τα ίδια λόγια λέει!
"Δεν υπάρχει άλλος πνευματικός αγώνας από αυτόν του μονοπατιού του θείου λόγου. Όλα τα άλλα είναι πλάνες. Το έχουν επιβεβαιώσει και οι ανυπέρβλητοι άγιοι Γιόγκι, όπως ο Νανάκ, ο Γιοκανάντα και άλλοι".

Α, δεν γίνεται δουλειά έτσι!
ποιός με βεβαιώνει ότι δεν είστε και οι δύο πλανεμένοι;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Και αφού αγαπητέ Ορθόδοξος, όσον αφορά τα θαύματα η στάση σου παρέμεινε σταθερή μεν ως προς την αληθές αυτών, αλλά αποδέχθηκες ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις αφου δεν συμβαίνουν καθημερινά μικρά ή τρανταχτά μεγάλα τα οποία να κονιορτοποιούν τα αντίστοιχα θαύματα των αλλοθρήσκων, αναρωτιέμαι μήπως μπορείς να βοηθήσεις σε ένα άλλο σημείο το οποίο με απασχολεί, ενδοχριστιναικό ας το πούμε, ώστε να μην σε εξαναγκάζω σε μελέτη ξένων θρησκειών.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:...Κατ’ αρχήν το ότι αναγνωρίζω πως συμβαίνουν καθημερινά πραγματικά θαυμαστά σημεία στον κόσμο, δεν σημαίνει ταυτόχρονα πως είμαι σε θέση να γνωρίζω και τα πάντα. Τι θα πει «εφ' όσον έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο …».
Ααα, θα σε μαλλώσω αγαπητέ Ορθόδοξος! πότε έγραψα εγώ ή υπενόησα πως γνωρίζεις τα πάντα; Αν κατανοείς τί γράφω αλλά βάζεις στο χέρι μου λέξεις που δεν έγραψα, τότε υποπτεύομαι πως αυτό γίνεται με σκοπό να μειώσεις τον συνομιλητή σου!
"Εφ' όσον έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο", θα πει πολύ καθαρά ότι είσαι σε ένα επίπεδο πάνω από εμένα τουλάχιστον! τί δεν καταλαβαίνεις;
Ορθόδοξος έγραψε:αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί να το πετύχει και ο κάθε ένας χωρίς τον ανάλογο πνευματικό αγώνα και γι’ αυτό τον λόγο επιμένω συνεχώς σε αυτό το θέμα. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, πρέπει να το κατανοήσουμε αυτό και να πορευθούμε ανάλογα εάν φυσικά πραγματικά μας ενδιαφέρει το θέμα και δεν περνάμε απλά τον χρόνο μας εδώ μέσα.
Μα ναι αγαπητέ Ορθόδοξος, αυτή είναι και η θέση του καλού μου φίλου που σου έλεγα πιο πάνω! χωρίς πνευματικό αγώνα δεν γίνεται τίποτε λέει και αυτός!
Ορθόδοξος έγραψε:Επίσης τα αληθινά θαυμαστά σημεία που συμβαίνουν συνεχώς, δεν τα διαβεβαιώνω μόνο εγώ αλλά πάρα πολύς κόσμος που έχει την χάρη του Θεού ώστε να τα αντιλαμβάνεται. Δεν είναι μόνο δική μου θέση αυτή …
Μα το γνωρίζω αγαπητέ Ορθόδοξος αυτό. Δεν σου τόνισα πριν 1-2 ποστ, ότι και τα "αληθινά" ινδουϊστικά θαυμαστά σημεία τα διαβεβαιώνει πάρα πολύ κόσμος που έχει την χάρη του Βράχμα ώστε να τα αντιλαμβάνεται; Ε πως εγώ θα ξεχωρίσω τα αληθινά από τα ψεύτικα;
Ορθόδοξος έγραψε:Σου δίνω αγαπητέ αλλά δεν το πιάνεις …
Α όχι, όχι αγαπητέ Ορθόδοξος, δεν τείνεις καμία χείρα βοηθείας! απλά μου λες τα ίδια λόγια που λέει και ο καλός μου φίλος. "ξεκίνα πνευματικό αγώνα", "διάβασε τα θαύματα που έχουν κάνει οι άγιοι", απευθύνσου σε έναν πνευματικό", κ.λπ

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να διαβεβαιώσεις ένα αληθινό θαύμα, αφού και σε προηγούμενα ποστ σου αποδέχθηκες, εμμέσως πλην σαφώς, ότι η δήλωσή σου ήταν υπερβολική και πως δεν συμβαίνουν καθημερινά μικρά ή μεγάλα-τρανταχτά θαυμαστά σημεία.
Αγαπητέ Λοξίας

Σου έχω αναφέρει ξανά πως ακόμα και εάν γνώριζα τα πάντα, εσύ χωρίς πνευματικό αγώνα δεν θα ήσουν σε θέση να με κατανοήσεις γιατί απλά μακριά από τον Θεό υπάρχει μόνο ένα χάος αποριών, καμιά πληρότητα, καμιά γνώση.

Δεν είμαι εγώ σε θέση να σου λύσω τις απορίες που ζητάς, σου το έχω αναφέρει πολλές φορές και τους λόγους επίσης. Ακόμα θαύματα σου έχω αναφέρει και σου έχω πει και τους τρόπους να βρεις.

Ασχολήσου σοβαρά με την πίστη μας και θα γνωρίσεις, θα ανακαλύψεις και μόνος σου ότι καθημερινά συμβαίνουν από μικρά έως μεγάλα θαυμαστά σημεία που τώρα δεν είσαι σε θέση να δεις και ούτε να ξεχωρίσεις.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε: Καμιά δεν έχω αγαπητέ.

Όταν αναφέρομαι σε θαύματα, εννοώ όλα τα θαυμαστά σημεία που παρατηρούνται στον χώρο της Ορθοδοξίας.
Όταν πάλι αναφέρομαι σε πλάνες, εννοώ όλες τις αιρέσεις και ότι έχει να κάνει με αυτές.
Δεν είναι έτσι κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Όταν λες "το ότι υπάρχουν πλάνες είναι το μόνο βέβαιο", εξυπακούεται (και γι' αυτό το παραλείεπις) "το μόνο βέβαιο πράγμα στον κόσμο".
Δεν μπορεί λοιπόν και κατά την δήλωσή σου, να υπάρχει και άλλο βέβαιο πράγμα στον κόσμο!

Αγαπητέ Λοξίας η απάντηση μου ήταν σαφής.
Όταν αναφέρομαι σε θαυμαστά σημεία εννοώ τα θαύματα της Ορθοδοξίας που είναι και η μοναδική αληθινή πίστη. Όταν πάλι αναφέρομαι σε πλάνες, εννοώ όλες τις υπόλοιπες θρησκείες.

Στον κόσμο υπάρχει και η Ορθοδοξία και όλες οι υπόλοιπες θρησκείες, οπότε μπορεί να υπάρχουν ταυτόχρονα και θαύματα αληθινά αλλά και πλάνες.

Εσύ όμως φυσικά και μπορείς να πιστεύεις ότι ο ίδιος επιθυμείς.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Και αφού αγαπητέ Ορθόδοξος, όσον αφορά τα θαύματα η στάση σου παρέμεινε σταθερή μεν ως προς την αληθές αυτών, αλλά αποδέχθηκες ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις αφου δεν συμβαίνουν καθημερινά μικρά ή τρανταχτά μεγάλα τα οποία να κονιορτοποιούν τα αντίστοιχα θαύματα των αλλοθρήσκων, αναρωτιέμαι μήπως μπορείς να βοηθήσεις σε ένα άλλο σημείο το οποίο με απασχολεί, ενδοχριστιναικό ας το πούμε, ώστε να μην σε εξαναγκάζω σε μελέτη ξένων θρησκειών.
“αλλά αποδέχθηκες ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις αφου δεν συμβαίνουν καθημερινά μικρά ή τρανταχτά μεγάλα τα οποία να κονιορτοποιούν τα αντίστοιχα θαύματα των αλλοθρήσκων ….

Αγαπητέ Λοξία αποδέχτηκα ότι εγώ μιας και δεν είμαι ούτε θεολόγος, ούτε πνευματικός και ούτε και φωτισμένος από το Θεό άνθρωπος δεν μπορώ να σου λύσω όλες τις απορίες σιου, αλλά θαυμαστά σημεία σου ανέφερα και εξακολουθώ φυσικά να υποστηρίζω πως υπάρχουν αφού τα ζούμε καθημερινά.

Το δικό σου το πρόβλημα είναι άλλο και όχι ότι η Ορθοδοξία δεν έχει να υποδείξει θαύματα, αφού επιδεικνύει καθημερινά. Αυτό όμως το πρόβλημα σου είναι καλύτερα να σου το λύσει ένας πνευματικός και όχι ένας απλός πιστός, αλλά να έχεις και στο μυαλό σου παράλληλα ότι χωρίς δικό σου πνευματικό αγώνα δεν θα καταφέρεις τίποτα.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε: Αγαπητέ Λοξία αποδέχτηκα ότι εγώ μιας και δεν είμαι ούτε θεολόγος, ούτε πνευματικός και ούτε και φωτισμένος από το Θεό άνθρωπος δεν μπορώ να σου λύσω όλες τις απορίες σιου, αλλά θαυμαστά σημεία σου ανέφερα και εξακολουθώ φυσικά να υποστηρίζω πως υπάρχουν αφού τα ζούμε καθημερινά.

Το δικό σου το πρόβλημα είναι άλλο και όχι ότι η Ορθοδοξία δεν έχει να υποδείξει θαύματα, αφού επιδεικνύει καθημερινά. Αυτό όμως το πρόβλημα σου είναι καλύτερα να σου το λύσει ένας πνευματικός και όχι ένας απλός πιστός, αλλά να έχεις και στο μυαλό σου παράλληλα ότι χωρίς δικό σου πνευματικό αγώνα δεν θα καταφέρεις τίποτα.
Μμμ...όχι ακριβώς αγαπητέ Ορθόδοξος!
Θαυμαστά σημεία μου ανέφερες, αλλά σου ανέφερα και εγώ αντίστοιχα εκτός χριστιανισμού. Και δεν μπόρεσες να αποδείξεις το αληθές των δικών σου, όπως ακριβώς δεν μπορεί και ο καλός μου φίλος να αποδείξει των δικών του καθημερινών συμβαινόντων θαυμάτων την αλήθεια!
Αυτό αποδέχθηκες αγαπητέ Ορθόδοξε, το ότι δεν μπορείς να αποδείξεις το αληθές των θαυμάτων. Κατανοητόν και δεν σου αποδίδω ευθύνες γι' αυτό!
Αφήνουμε λοιπόν τα θαύματα.

Δέχομαι φυσικά την δήλωσή σου ότι δεν είσαι θεολόγος, ούτε πνευματικός και φωτισμένος. Έχω δεί όμως ότι έχεις απαντήσει πολλές φορές σε θέματα θεολογίας του χριστιανισμού σαν άνθρωπος που γνωρίζει δέκα πράγματα. Δεν θέλω να σου υποβάλλω θεολογικού περιεχομένου ερωτήσεις. Μία απορία όμως υπάρχει.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω έναν συνάδελφο στην δουλειά ο οποίος είναι το πρότυπο θα λέγαμε του καλού ανθρώπου. Είναι από την Σύρο και καθολικός στο θρήσκευμα. Πράος, προσηνής, δεν προσβάλλει ποτέ, αγαπάει όλο τον κόσμο (και τον αγαπούν), βοηθάει συνεχώς τον έχοντα ανάγκη και είναι αυτό που θα λέγαμε πολύ καλός χριστιανός. Έχουμε συζητήσει αρκετές φορές. Και πάντα διαφωνούμε σεβόμενοι ο ένας του άλλου τις απόψεις.
Πάντως με κόλλησε στον τοίχο όταν με ερώτησε να του αναφέρω που αναφέρει η ΚΔ ότι η Ορθοδοξία είναι η μόνη αληθινή σωτήριος εκκλησία. Όταν το βρεις, μου είπε, έλα πάλι να συζητήσουμε για αιρετικούς εντός της χριστιανοσύνης.

Ε τώρα μη μου πεις ότι ούτε εδώ μπορείς να με βοηθήσεις!
Δεν μπορεί να μην γνωρίζεις την ΚΔ καλύτερα από εμένα!

Πες μου λοιπόν σε παρακαλώ αγαπητέ Ορθόδοξος, πού ακριβώς στην ΚΔ, σε ποιό εδάφιο γίνεται λόγος για την Ορθοδοξία, για την ανωτερότητά της έναντι της καθολικής εκκλησίας ή των άλλων χριστιανικών εκκλησιών. Εγώ δεν έχω μπορέσει να βρω τίποτε σχετικό.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

λοξίας έγραψε:οπως είδες υπάρχουν και άλλοι πνευματικοί αγώνες. Ποιός είναι ο αληθής και όχι μία πλάνη του διαβόλου;
ο πνευματικός σου τι λέει για όλα αυτά
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:
Κάνε πνευματικό αγώνα για να γνωρίσεις το θεό.
Και πώς θα κάνω πνευματικό αγώνα;


Με όσα σου προτρέπει η εκκλησία, έτσι θα βεβαιωθείς ότι υπάρχει Θεός. Ξεκίνα και χωρίς πίστη, απλά ξεκίνα.


Πρέπει να πιστέψεις πρώτα ότι ο θεός υπάρχει και μετά (διάφορα άλλα πράγματα).
Και πώς θα πιστέψω στο θεό αφού τώρα δεν πιστεύω και δεν έχω λογική απόδειξη;
Δε χρειάζεται λογική απόδειξη, χρειάζεται πνευματικός αγώνας.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά, αν ξεκινήσω χωρίς πίστη, θα υποκρίνομαι και θα είμαι σαν του Φαρισαίους. Η προσευχή μου θα είναι "καπνός πυκνός και δυσώδης" επειδή δε θα πιστεύω καν ότι υπάρχει αυτός που την απευθύνω άρα δε θα είναι δυνατόν να είμαι ειλικρινής!

Ορθόδοξε νομίζω ότι στην καλύτερη περίπτωση αυτή η συζήτηση θα καταλήξει σε ένα συμπέρασμα του τύπου "δεχόμαστε ότι υπάρχετε, να δεχτείτε κι εσείς ότι υπάρχουμε και όλα καλά". Οι τρόποι σκέψης μας (μας = θρήσκων και αθέων) είναι πολύ διαφορετικοί...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:
λοξίας έγραψε:οπως είδες υπάρχουν και άλλοι πνευματικοί αγώνες. Ποιός είναι ο αληθής και όχι μία πλάνη του διαβόλου;
ο πνευματικός σου τι λέει για όλα αυτά
Δεν έχω! και δεν με βοηθάει κανείς να βρω έναν αληθινό...
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ κάποια θέματα είναι υπό συζήτηση σε αυτό το χώρο, λόγο της απιστίας σας. Στον πραγματικό κόσμο δεν είναι υπό συζήτηση, είναι κατανοητά και τα έχουμε δεχτεί.
Αν ορίζεις ως "πραγματικό κόσμο" το κατηχητικό, και τις αυλικές κυρίες του παπά της ενορίας, μαζί με τον επίτροπο που τραγανίζει το παγκάρι, θα το δεχτώ ότι έτσι είναι.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Ναι, ωραία όλα αυτά με την απιστία μου, Ορθόδοξε, αλλά δεν απάντησες.
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Για να λέμε αγαπητέ Λοξίας τα πράγματα ολοκληρωμένα και όχι όπως νομίζεις, σου ανέφερα θαυμαστά σημεία που πολυ πιθανόν να παρουσιάζουν ομοιότητες με πλάνες και σου παραδέχτηκα πως εγώ δεν είμαι σε θέση να σε βοηθήσω πνευματικά.

Για την άλλη απορία που έχεις πολύ απλά να σου πω ότι δεν υπήρχε ορθοδοξία, καθολικοί κτλ την εποχή του χριστού. Για ποιο λόγο ψάχνεις κάποια αναφορά στις γραφές? Το θέμα με την ορθοδοξία είναι ότι έχει κρατήσει την πίστη μας όπως μας την έχει μεταδώσει ο ίδιος ο Χριστός και οι άγιοι της εκκλησίας μας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Για την άλλη απορία που έχεις πολύ απλά να σου πω ότι δεν υπήρχε ορθοδοξία, καθολικοί κτλ την εποχή του χριστού. Για ποιο λόγο ψάχνεις κάποια αναφορά στις γραφές? Το θέμα με την ορθοδοξία είναι ότι έχει κρατήσει την πίστη μας όπως μας την έχει μεταδώσει ο ίδιος ο Χριστός και οι άγιοι της εκκλησίας μας.
Το θέμα είναι ότι προφήτες μας είπαν με το νι και με το σίγμα μέχρι και το όνομα του θεανθρώπου, αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ στην Αγία Γραφή δεν προφήτεψαν για να μας προειδοποιήσουν για αυτό το τόσο βασικό ζήτημα (Ορθοδοξία/Καθολικισμός). Δεν σε προβληματίζει καθόλου;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Κλειδωμένο