Αφοπλιστικό ερώτημα προς άθεους …

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ε νά το, το τονίζεις πάλι! αφού εσύ έχεις βρει τον δρόμο προς τον θεό, γιατί δεν δίνεις μία χείρα βοηθείας σε εμένα που μου είναι δύσκολο να ξεχωρίσω κάποια πράγματα;
ρε λοξία έλεος τα είπαμε πρέπει να κάνεις πνευματικό αγώνα μην λέμε τα ίδια πράγματα.
Μα να μην καταλαβαίνουν ...
Εγώ τώρα αγαπητέ Ορθόδοξος, τί πρέπει να κάνω; πως θα ξεχωρίσω αν τα σημεία που μου ανέφερες εσύ είναι τα όντως αληθινά και όχι τα σημεία που έχω δει εγώ ο ίδιος να τα πραγματοποιεί αυτός; ποιόν πνευματικό αγώνα να κάνω; τον δικό σου ή τον δικό του;
νά τα πάλι. Ο άνθρωπος δεν είναι πνευματικός πρέπει να βρεις πνευματικό να σε καθοδηγήσει
μα τι λέμε εδώ πέρα τόσες μέρες τίποτα δεν έχεις καταλάβει?
Δώσε μου εσύ τουλάχιστον ένα τρανταχτό θαύμα, κάτι που να υπερβαίνει τους φυσικούς νόμους, ώστε να με βοηθήσεις να διαλέξω αγώνα.
καλά εσύ δεν τρώγεσαι με τίποτα. Αφού τα είπαμε θαύματα υπάρχουν πάρα πολλά και συμβαίνουν καθημερινά μην λέμε τα ίδια πράγματα είναι κουραστικό.
Παιδιά πρέπει σέβεστε τον συνομιλητή σας και να διαβάζεται αυτά που απαντάει δεν μπορεί να απαντάει σε όλους τα ίδια.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

@Ορθό
Καταλαβαίνω όμως ότι σου είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποια πράγματα και γι' αυτό το λόγο επιμένω συνεχώς στην ανάγκη για πνευματικό αγώνα. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος για να βρούμε το θεό.
Που το ξέρεις;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
@καρακίτσος :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε ναι βρε Καρακίτσο, το είπαμε ότι χρειάζεται πνευματικός αγώνας. Το πρόβλημα (μου) είναι ποιόν ακριβώς πνευματικό αγώνα ν'αρχίσω!
Όπως είδες υπάρχουν και άλλοι πνευματικοί αγώνες. Ποιός είναι ο αληθής και όχι μία πλάνη του διαβόλου;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Ε ναι βρε Καρακίτσο, το είπαμε ότι χρειάζεται πνευματικός αγώνας. Το πρόβλημα (μου) είναι ποιόν ακριβώς πνευματικό αγώνα ν'αρχίσω!
Οπως και όλοι οι άλλοι έλληνες αθλητές, ξεκινάς από Πανελλήνιους, και αφήνεις τους Πανασιατικούς για αργότερα :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Μα από τα γραφόμενά σου αγαπητέ Ορθόδοξος! εφ' όσον έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο όπου μπορείς να αντιληφθείς τα καθημερινά συμβαίνοντα θαύματα, συνεπάγεται ότι έχεις κάνει τον πνευματικό αγώνα στον οποίο μας προτρέπεις.
Κατ’ αρχήν το ότι αναγνωρίζω πως συμβαίνουν καθημερινά πραγματικά θαυμαστά σημεία στον κόσμο, δεν σημαίνει ταυτόχρονα πως είμαι σε θέση να γνωρίζω και τα πάντα. Τι θα πει «εφ' όσον έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο …». Τι επίπεδο νομίζεις ότι έχω φτάσει? Σε ποιον νομίζεις ότι μιλάς, σε κανένα άγιο?
Τον εαυτό μου σας τον έχω περιγράψει πολλές φορές, αλλά εσείς συνεχώς βγάζετε λάθος συμπεράσματα και δυστυχώς αντιλαμβάνομαι πως αυτό δεν γίνετε καλοπροαίρετα και χάριν της συζήτησης αλλά με σκοπό να μειώσετε κατά τον λογισμό σας τον συνομιλητή!
Ακόμα όμως και εάν υποθέσουμε πως εγώ είμαι σε θέση να διακρίνω τα πάντα, αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί να το πετύχει και ο κάθε ένας χωρίς τον ανάλογο πνευματικό αγώνα και γι’ αυτό τον λόγο επιμένω συνεχώς σε αυτό το θέμα. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος, πρέπει να το κατανοήσουμε αυτό και να πορευθούμε ανάλογα εάν φυσικά πραγματικά μας ενδιαφέρει το θέμα και δεν περνάμε απλά τον χρόνο μας εδώ μέσα.
Επίσης τα αληθινά θαυμαστά σημεία που συμβαίνουν συνεχώς, δεν τα διαβεβαιώνω μόνο εγώ αλλά πάρα πολύς κόσμος που έχει την χάρη του Θεού ώστε να τα αντιλαμβάνεται. Δεν είναι μόνο δική μου θέση αυτή …
Λοξίας έγραψε:Ε νά το, το τονίζεις πάλι! αφού εσύ έχεις βρει τον δρόμο προς τον θεό, γιατί δεν δίνεις μία χείρα βοηθείας σε εμένα που μου είναι δύσκολο να ξεχωρίσω κάποια πράγματα;
Σου δίνω αγαπητέ αλλά δεν το πιάνεις …
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ορθόδοξος την 25 Οκτ 2010 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Επίσης σου είπα σε προηγούμενο σχόλιο πως τα παραδείγματα που σου ανέφερα είναι αληθινά. Για ποιο λόγο λοιπόν εσύ θεωρείς ακόμα ότι δεν σου έχω πει κανένα θαυμαστό σημείο?
Μα δεν έχω πει ότι τα παραδείγματα που μου ανέφερες δεν είναι αληθινά! δεν λέω ότι λες ψέμματα!
Επιμένω όμως διότι σε συνάρτηση με τα παραπάνω, αλλά και με αυτά που έγραψα στα προηγούμενα ποστς μου αναφορικά με τα κοινά χαρακτηριστικά των θαυμάτων τόσο της δικής μας θρησκείας όσο και μιας άλλης μη χριστιανικής, ελπίζω να με διαφωτίσεις ώστε να ξεχωρίσω τα αληθινά από τα ψεύτικα θαύματα. Και όχι το αν αυτοί που τα γνωστοποιούν λένε ή όχι ψέμματα.

Ένας πολύ καλός μου φίλος, παιδικός, είναι πολύ προχωρημένος στην Ράτζα και Κρίγια γιόγκα με 25χρονη παραμονή σε πνευματικά κέντρα όπως το Μπεναρές. Αυτός λοιπόν μου έχει δώσει αρκετά δείγματα "προόρασης του μέλλοντος", "ανάγνωσης της σκέψης άλλων", ακόμα και ιάσεως μέσω διαλογισμού (την οποία ονομάζει προσευχή).
Εγώ βέβαια είμαι δύσπιστος και παρ' όλο που του "κολλάω" άσχημα (ένεκα της φιλίας), δεν έχω καταφέρει να πάρω μία σίγουρη απάντηση. Μου λέει πως αυτά είναι θαυμαστά σημεία και με προτρέπει να ακολουθήσω το "μονοπάτι του θείου λόγου", και τότε θα πεισθώ και θα καταλάβω την αλήθεια!

Εγώ τώρα αγαπητέ Ορθόδοξος, τί πρέπει να κάνω; πως θα ξεχωρίσω αν τα σημεία που μου ανέφερες εσύ είναι τα όντως αληθινά και όχι τα σημεία που έχω δει εγώ ο ίδιος να τα πραγματοποιεί αυτός; ποιόν πνευματικό αγώνα να κάνω; τον δικό σου ή τον δικό του;

Δώσε μου εσύ τουλάχιστον ένα τρανταχτό θαύμα, κάτι που να υπερβαίνει τους φυσικούς νόμους, ώστε να με βοηθήσεις να διαλέξω αγώνα.
Αγαπητέ Λοξίας

Το ότι υπάρχουν πλάνες στον κόσμο είναι το μόνο βέβαιο, πάντα υπήρχαν και θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν και στο μέλλον. Οι γραφές μας προειδοποιούν για όλες αυτές και μας δίνουν και τα όπλα ώστε να προφυλαχτούμε από όλες αυτές!

Εσύ το μόνο που …. επιμένεις να κάνεις, είναι το να κάθεσαι αναπαυμένος στο σπίτι σου και να συνομιλείς με ανθρώπους, χωρίς να μπαίνεις στο πραγματικό νόημα της Ορθοδοξίας που είναι ο πνευματικός αγώνας. Θεωρείς ότι με αυτόν τον τρόπο θα καταλάβεις αλλά αυτό είναι παντελώς λάθος σκέψη! Ακόμα και εάν σου μεταδώσουν σωστές πληροφορίες είμαι σίγουρος πως δεν πρόκειται να μπορέσεις να τις ερμηνεύσεις σωστά και αυτό γιατί ο άνθρωπος χωρίς τη βοήθεια του Θεού, δεν μπορεί να βρει το δρόμο που θα τον οδηγήσει σε αυτόν.

Σου έχω δώσει πληροφορίες αλλά νομίζω αγαπητέ Λοξίας πως δεν ενδιαφέρεσαι αληθινά.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Λοξίας έγραψε:Ε ναι βρε Καρακίτσο, το είπαμε ότι χρειάζεται πνευματικός αγώνας. Το πρόβλημα (μου) είναι ποιόν ακριβώς πνευματικό αγώνα ν'αρχίσω!
Οπως και όλοι οι άλλοι έλληνες αθλητές, ξεκινάς από Πανελλήνιους, και αφήνεις τους Πανασιατικούς για αργότερα :D
Δεν υπάρχει κανένας πνευματικός αγώνας πέραν από αυτόν της Ορθόδοξης πίστης. Όλες οι υπόλοιπες πλάνες οδηγούν στο κενό σύμφωνα και με τους Αγίους πατέρες της Ορθοδοξίας. Αυτοί κάτι παραπάνω από εμάς γνωρίζουν για να έχουν γίνει Άγιοι ώστε να μιλάμε εμείς ακόμα και σήμερα για τα θαυμαστά σημεία που επιτελούν καθημερινά.

[youtube]2kn758uQiRY[/youtube]
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε,τελικα εξήγησέ μας πως ξεκινάει αυτός ο πνευματικός αγώνας.Π.χ. ξεκινάει κάποιος διαβάζοντας τις Γραφές?Μιλάει με κάποιον κληρικό?Τι κάνει?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Ορθόδοξε,τελικα εξήγησέ μας πως ξεκινάει αυτός ο πνευματικός αγώνας.Π.χ. ξεκινάει κάποιος διαβάζοντας τις Γραφές?Μιλάει με κάποιον κληρικό?Τι κάνει?
Όλα αυτά και πολλά παραπάνω που αρχίζοντας εσύ από κάπου, θα αντιληφθείς την αναγκαιότητα τους.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Δε μου δίνεις συγκεκριμένη απάντηση.Ποιο απ'όλα πάει πρώτο?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Δε μου δίνεις συγκεκριμένη απάντηση.Ποιο απ'όλα πάει πρώτο?
Ξεκίνα εσύ από κάπου …
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Δεν υπάρχει κανένας πνευματικός αγώνας πέραν από αυτόν της Ορθόδοξης πίστης.
Ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι αλλά θα συνεχίσω να ρωτάω μέχρι που να πάρω επιτέλους μια σαφή απάντηση: πως το ξέρεις;
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=140312

http://www.amazon.com/Bitten-Black-Snak ... 1591810604

http://www.amazon.com/Bitten-Black-Snak ... 32-2140036

γιατι σας γνωρισα και σας λυπάμαι, ω ένθεοι ταλαίπωροι, ορθόδοξα φαντασμενοι και φαγωμένοι απο τον πληγωμένο φαλλικό εγωισμό σας
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

@Ορθό
Δεν υπάρχει κανένας πνευματικός αγώνας πέραν από αυτόν της Ορθόδοξης πίστης.
Που το ξέρεις;
Όλες οι υπόλοιπες πλάνες οδηγούν στο κενό σύμφωνα και με τους Αγίους πατέρες της Ορθοδοξίας.
Επιτέλους το είπες. Και γιατί να εμπιστευτώ τους πατέρες σας;
Τι επίπεδο νομίζεις ότι έχω φτάσει? Σε ποιον νομίζεις ότι μιλάς, σε κανένα άγιο?
Έχετε και levels; Πολύ RPG δεν το έχετε κάνει; Μπορείς να παίξεις δαίμονα ή μόνο καλούς χαρακτήρες; Έχετε σκεφτεί για παγκόσμιο λανσάρισμα το OWOW (κατά το "ουάου"), standing for Orthodox World of Warcraft; Έχω προτάσεις και για pen&paper εκδοχή. Δεν είναι κακό... καθόλου κακό...και με μια διαφήμιση ως το "ορθόδοξο RPG όχι αυτά τα σατανιστικά D&D, Vampire, Cthulhu!", με distribution network τα κατηχητικά και play fair κάθε Κυριακή μετά τη λειτουργία, θα θησαυρίσουμε. Μετά θα πάμε και σε CCG ("πουλάω τον Προφήτη Ηλία ή ανταλλάσσω με τον Απόστολο Πέτρο και 3 χερουβείμ, mint condition") με τουρνουά κλπ.. We are talking big bucks!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάνε πνευματικό αγώνα για να γνωρίσεις το θεό.
Και πώς θα κάνω πνευματικό αγώνα;
Πρέπει να πιστέψεις πρώτα ότι ο θεός υπάρχει και μετά (διάφορα άλλα πράγματα).
Και πώς θα πιστέψω στο θεό αφού τώρα δεν πιστεύω και δεν έχω λογική απόδειξη;
Δε χρειάζεται λογική απόδειξη, χρειάζεται πνευματικός αγώνας.

Circular logic is circular logic.

Αλλά και αυτό λογικό επιχείρημα είναι οπότε δε μετράει για τον Ορθόδοξο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Geysser έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Δεν υπάρχει κανένας πνευματικός αγώνας πέραν από αυτόν της Ορθόδοξης πίστης.
Ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι αλλά θα συνεχίσω να ρωτάω μέχρι που να πάρω επιτέλους μια σαφή απάντηση: πως το ξέρεις;
Το ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά αναγκάζομαι και πάλι να επαναλάβω αφού επαναλαμβάνεσαι και εσύ και να σου πω ότι εμμένοντας απλά στην αθεΐα που σε οδηγεί μακριά από τον πνευματικό αγώνα, θα είσαι συνεχώς με τέτοιου είδους ερωτήσεις.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:http://www.perizitito.gr/product.php?productid=140312

http://www.amazon.com/Bitten-Black-Snak ... 1591810604

http://www.amazon.com/Bitten-Black-Snak ... 32-2140036

γιατι σας γνωρισα και σας λυπάμαι, ω ένθεοι ταλαίπωροι, ορθόδοξα φαντασμενοι και φαγωμένοι απο τον πληγωμένο φαλλικό εγωισμό σας

Δεν μας γνώρισες αγαπητέ, δεν γνώρισες την Ορθοδοξία …
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Κάνε πνευματικό αγώνα για να γνωρίσεις το θεό.
Και πώς θα κάνω πνευματικό αγώνα;
Πρέπει να πιστέψεις πρώτα ότι ο θεός υπάρχει και μετά (διάφορα άλλα πράγματα).
Και πώς θα πιστέψω στο θεό αφού τώρα δεν πιστεύω και δεν έχω λογική απόδειξη;
Δε χρειάζεται λογική απόδειξη, χρειάζεται πνευματικός αγώνας.

Circular logic is circular logic.

Αλλά και αυτό λογικό επιχείρημα είναι οπότε δε μετράει για τον Ορθόδοξο.

Κάνε πνευματικό αγώνα για να γνωρίσεις το θεό.
Και πώς θα κάνω πνευματικό αγώνα;


Με όσα σου προτρέπει η εκκλησία, έτσι θα βεβαιωθείς ότι υπάρχει Θεός. Ξεκίνα και χωρίς πίστη, απλά ξεκίνα.


Πρέπει να πιστέψεις πρώτα ότι ο θεός υπάρχει και μετά (διάφορα άλλα πράγματα).
Και πώς θα πιστέψω στο θεό αφού τώρα δεν πιστεύω και δεν έχω λογική απόδειξη;
Δε χρειάζεται λογική απόδειξη, χρειάζεται πνευματικός αγώνας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξίας αφού θα έχεις αυτήν την αντιμετώπιση για ποιο λόγο επιμένεις?

Θαύματα συμβαίνουν καθημερινά αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξίας

Το ότι υπάρχουν πλάνες στον κόσμο είναι το μόνο βέβαιο,...
Αγαπητέ Ορθόδοξος, κάτι δεν πάει καλά εδώ! οι λέξεις σίγουρο και βέβαιο είναι ταυτόσημες.
Ή τα θαύματα θα είναι "το μόνο σίγουρο" και δεν θα υπάρχει άλλο πράγμα που να είναι σίγουρο, ή οι πλάνες "το μόνο βέβαιο" και δεν θα υπάρχει άλλο πράγμα που να είναι βέβαιο.
Και τα δύο μαζί δεν γίνεται!

Μήπως έχεις αμφιβολίες για τις βεβαιότητές σου;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Κλειδωμένο