Προσωπική αντίληψη της έννοιας "Θεός"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Again, άσχετα από το πώς πετάει το αεροπλάνο, οι κανόνες του σύμπαντος δεν αλλάζουν. Θεωρώντας ότι το αεροπλάνο είναι κατασκευασμένο να πετά ανάποδα, ο πιλότος πρέπει απλώς να στρέψει τα flaps (ή και τα slats) προς την αντίθετη κατεύθυνση για να εξουδετερώσει τη βαρυντική έλξη και να διατηρήσει την άνωση. Δε βλέπω πώς ακριβώς δεν προβλέπεται από το Bernoulli ή το Newton αυτό.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Oblivion
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι όμως δεν είναι η απάντηση η Bernoulli.Και να σου πω πως και εγώ ήμουν σίγουρος πως αυτή δίνει την εξήγηση.Οι νόμοι Νεύτωνα παίζουν πάντως.Θα βγούμε όμως off topic.Αν ενδιαφέρεσαι μου στέλνεις το mail σου να σου στείλω την απάντηση.Εγώ ένα παραλληλισμό ήθελα να κάνω.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

εγώ σε καταλαβαίνω oblivion :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
none
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: -

χαχαχαχα! εγώ πάντως γελάω πάρα πολύ με αυτά που γράφετε!!
να το πεθάνουμε κι άλλο:

φανταστείτε να υπάρχει ένας θεός που να μην πιστεύει στους ανθρώπους γιατί δεν έχει δει ποτέ κανέναν Άνθρωπο (ορισμός ανθρώπου: ἄνω + θρώσκω + ὄπωπα που σημαίνει ότι ο άνθρωπος είναι το ον που κοιτάζει και κινείται προς τα εμπρός, άρα είναι γεμάτος αισιοδοξία και στόχους) και στο σχολείο (των θεών) του λέγανε ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι και είναι παντοδύναμοι και αθάνατοι σαν είδος γιατί πριν πεθάνουν φτιάχνουν έναν αντικαταστάτη αλλά αυτός (ο θεός) δεν τους είδε ποτέ να έχουν τέτοια χαρακτηριστικά... :-P

ε, λοιπόν θα ομολογήσω!! αυτός ο θεός είμαι εγώ (είμαι θεά μουχαχα!) μπορείτε να αρχίσετε να με προσκυνάτε!! :-P (τι δηλαδή ο Χριστός και ο Μωάμεθ και ο Βούδας ο κοιλαράς καλύτεροι ήταν;)

τώρα πρέπει να ομολογήσω ότι γράφτηκα στο φόρουμ μόνο και μόνο για να πετάξω αυτή τη μ******... εννοείται ότι δεν περιμένω να απαντήσετε σοβαρά!! :P
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

none έγραψε:τώρα πρέπει να ομολογήσω ότι γράφτηκα στο φόρουμ μόνο και μόνο για να πετάξω αυτή τη μ******... εννοείται ότι δεν περιμένω να απαντήσετε σοβαρά!! :P
Αν είσαι όντως θεός τότε σίγουρα οι προφητικές σου ικανότητες θα σε προειδοποίησαν και γι'αυτό που θα σου ρθει σε λίγο,έτσι δεν είναι; Θέλω να πω, δεν θα σου ρθει κεραμίδα;

Οι δικές μου προφητείες σ'αυτό εδώ το φόρουμ τείνουν να επαληθεύονται.

Τυχαίο;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Αν αντέξεις την επίθεση των ηνωμένων αθεϊστικών δυνάμεων και παραμείνεις στο φόρουμ, θα πούμε κι΄άλλα[/quote]
ενας μονος του δεν μπωρη να τα βγαλη περα και κανετε ολοι μαζι επιθεση???φοβαστε μη τον τουμπαρη και γεμιζεται ο ενας τα κενα του αλλου???
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αγαπητέ atlanda_dog1, σε ποια κενά αναφέρεσαι;
Μήπως σε αυτά που οι πιστοί γεμίζουν με τη θρησκεία;
Οι περισσότεροι από εμάς ήμασταν χριστιανοί κάποτε, και ξέρουμε πόσο βολικό είναι να πιστεύεις. Ξέρουμε πχ ότι η θρησκεία σου τάζει αιώνια ζωή.
Όμως επιλέξαμε να αποδεχτούμε αυτό που πραγματικά ισχύει, και όχι αυτό που θα θέλαμε να ισχύει.

Εγώ προτιμώ χίλιες φορές να γεμίζουν τα κενά μου οι συνάνθρωποί μου, παρά τα παραμυθάκια.
Εσύ;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Αγαπητέ atlanda_dog1, σε ποια κενά αναφέρεσαι;
Μήπως σε αυτά που οι πιστοί γεμίζουν με τη θρησκεία;
Οι περισσότεροι από εμάς ήμασταν χριστιανοί κάποτε, και ξέρουμε πόσο βολικό είναι να πιστεύεις. Ξέρουμε πχ ότι η θρησκεία σου τάζει αιώνια ζωή.
Όμως επιλέξαμε να αποδεχτούμε αυτό που πραγματικά ισχύει, και όχι αυτό που θα θέλαμε να ισχύει.
Αυτό θα είναι ένα ακόμα post - έρμαιο του σχετικισμού μου, και ακόμα και αν το παραδεχτώ θα ενισχύσω την ίδια εξής άποψη που κριτικάρω: Kάποιες φορές truth is all about perspective.

Ναι, είναι βολικό να πιστεύεις σε κάτι. Αλλά είναι βολικό και να μην πιστεύεις σε τίποτα.
Κάποιοι προτιμούν να μένουν στο πατρικό τους για να τους πλένει η μάνα τους τα σώβρακα και κάποιοι άλλοι το ανταλλάσουν με την ελευθερία του να βλέπουν τσόντες στη διαπασών. Έτσι κάπως είναι και με το θεό, πέρα από τις προφανείς εκλογικεύσεις, είμαστε άθεοι γιατί μας ικανοποιεί. Τίποτα δε θα ήταν ικανό να παλέψει αποτελεσματικά την ανάγκη μας για πίστη, αν την είχαμε. Μάλλον η συνεπής διάνοια ενός άθεου αντλεί την ικανοποίηση από την αυτάρκεια που προϋποθέτει η υπαρξιακή μοναξιά. Επειδή δεν κλαίμε όλοι στην κηδεία του προστάτη μας.

Κρίμα που οι πιστεύοντες στο θεό θα ήθελαν να ζήσουν για πάντα. Μια ζωή μιασμένη από κατασκευασμένες ιδέες περί "αμαρτίας" πόσο επιθυμητά αιώνια μπορεί να είναι;
Κι εμείς, που υποτίθεται πως θέλουμε να ζήσουμε για πάντα, μόνο το καθεστώς που έχουμε αρνηθεί θα μας το εξασφάλιζε αυτό. Προτιμώ να μην απωλέσω τη θνητότητά μου, αυτή τη βαθύτερη ουσία της επιβίωσης, αυτή την επίφαση ασημαντότητας επάνω στην ύπαρξη. Να ζήσουμε για πάντα, λοιπόν, ως τι?

Αυτή την εντύπωση έχω: Η γενναιότητα της αποδοχής δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει την απόλαυση της μεταφυσικής ασφάλειας. Για την ακρίβεια, με απογοητεύει που η ανυπαρξία του θεού κλέβει λίγη από την αίγλη της ανταρσίας μας. Θα προτιμούσα να μην είναι μόνο μια παραδοξολογία, αυτό στο οποίο πάμε κόντρα. Ή ακόμα κι έτσι, να μπορούσαμε να βεβαιωθούμε ότι ακόμα και αν υπήρχε ο θεός, δε θα τον προσκυνούσαμε. ;)
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Επειδή μου το γυρίσατε στα αρχαία και επειδή οι αρχαίοι το κατείχαν το άθλημα...

Πάμε σε κάτι αγαπημένο. Ανοίγουμε ένα λεξικό και ψάχνουμε το ρήμα θέω. Επειδή μπορεί να μην έχουμε λεξικό, γίνομαι εγώ ο μπαμπινιώτης.

Θέω=περιβάλλω.
Θέω κατά Ησίοδο= λαμπυρίζω και τρέχω με μεγάλη ταχύτητα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Για την ακρίβεια, με απογοητεύει που η ανυπαρξία του θεού κλέβει λίγη από την αίγλη της ανταρσίας μας. Θα προτιμούσα να μην είναι μόνο μια παραδοξολογία, αυτό στο οποίο πάμε κόντρα. Ή ακόμα κι έτσι, να μπορούσαμε να βεβαιωθούμε ότι ακόμα και αν υπήρχε ο θεός, δε θα τον προσκυνούσαμε. ;)
Υπέροχη περιγραφή της αθεϊστικής ιδεολογίας!
Ωστόσο, κρίμα που ο πληθυντικός ισχύει μόνο για σένα, για μένα και για… άντε δυο τρεις ακόμα. Οι υπόλοιποι είναι έτοιμοι να προσκυνήσουν μόλις τους δοθούν τα αναμενόμενα επιστημονικά δικαιολογητικά της ύπαρξής Του. :lol:

Χαίρομαι ιδιαίτερα που τα λόγια αυτά προέρχονται από γυναίκα. Κατά την άποψη μου γυναίκες (Δαναΐδες), που αντιλήφτηκαν εγκαίρως την πέρα από τον ρόλο του γεννήτορα μηδαμινότητα των περισσοτέρων ανδρών, έκαναν την πρώτη επανάσταση.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Oblivion
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

@Αμόρφωτη Γκόμενα
Έτσι κάπως είναι και με το θεό, πέρα από τις προφανείς εκλογικεύσεις, είμαστε άθεοι γιατί μας ικανοποιεί.
Για κάποιους ισχύει αυτό.Είναι όπως και με το να είσαι Αριστερός σήμερα.Όπως το να έχεις iPod.Εγώ δεν το βλέπω έτσι γιατί και απλά δεν μπορώ.Όσες φορές είχα πει "δεν υπάρχει Θεός!" το έχω τρίψει σε φονταμενταλιστές που με είχαν φέρει στο αμήν με τα γελοία επιχειρήματα, αλλά μάταια.
Ή ακόμα κι έτσι, να μπορούσαμε να βεβαιωθούμε ότι ακόμα και αν υπήρχε ο θεός, δε θα τον προσκυνούσαμε.
Βάσει αυτής της λογικής ξεκίνησα το thread.

@dTango

Ωστόσο, κρίμα που ο πληθυντικός ισχύει μόνο για σένα, για μένα και για… άντε δυο τρεις ακόμα. Οι υπόλοιποι είναι έτοιμοι να προσκυνήσουν μόλις τους δοθούν τα αναμενόμενα επιστημονικά δικαιολογητικά της ύπαρξής Του.
Σκέψου και μόνο το γεγονός μια μέρα να αποδειχθεί επιστημονικότατα ότι υπάρχει Θεός.Πως θα αισθανθείς?Σκέψου να αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει.Είναι πάνω κάτω το ίδιο συναίσθημα για εμένα.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Oblivion έγραψε: @dTango
Σκέψου και μόνο το γεγονός μια μέρα να αποδειχθεί επιστημονικότατα ότι υπάρχει Θεός. Πως θα αισθανθείς?
Mε έναν τέτοιο Θεό δεν θα έχω κανένα πρόβλημα!
Έχω αναφέρει περισσότερες από μια φορές την περίπτωση του Χρήστου Γούδη, γνωστού αστροφυσικού, ο οποίος, κατά δήλωσή του, πήγε στον αρχιεπίσκοπο για να καταθέσει την δική του άποψη περί Θεού: Θεός είναι το κοσμικό νέφος μέσα από το οποίο πέρασε στο απώτατο παρελθόν η Γη και μπολιάστηκε με ζωή.

Εκείνοι, ωστόσο, που περιμένουν την μέσω επιστήμης αποκάλυψη, περιμένουν να αποδειχτεί υπαρκτός ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης με τα οπίσθια και τα μπροστινά του, με τα χέρια και τα πόδια και, πάνω απ’ όλα, με τα φονικά του ένστικτα, γιατί αυτός είναι Θεός. Τα κοσμικά νέφη και τα εξωσυμπαντικά νεφελώματα είναι κοσμικά νέφη με την σπίθα της ζωής που μπορεί κάλλιστα να υπάρχουν και αστεία –όπως η ιδέα του Θεού- εξωσυμπαντικά νεφελώματα που εξορισμού δεν μπορούν να υπάρξουν.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Ή ακόμα κι έτσι, να μπορούσαμε να βεβαιωθούμε ότι ακόμα και αν υπήρχε ο θεός, δε θα τον προσκυνούσαμε. ;)
Ως οικονομολόγος, έχω μάθει να σκέφτομαι λίγο πιό ψυχρά και να μην παρασύρομαι από τον νεανικό αυθορμητισμό (είχα άραγε; πάει καιρός και ...δεν θυμάμαι...).
Σε ένα σενάριο τύπου
- Υπάρχει θεός αποδεδειγμένα
- Εχει δώσει certified λίστα εντολών
- Τηρείς => Καραϊβική / Δεν τηρείς => Στο ίδιο καζάνι με την αμόρφωτη γκόμενα

...τότε θα την μελετήσω την λίστα. Και μάλιστα αν η αναλογία είναι "80 χρόνια τήρηση λίστας" / "10000000 χρόνια Καραϊβική ή γκομενοκάζανο", νομίζω ότι η αυστηρότητα της λίστας δεν θα είχε και μεγάλη σημασία.

...aka θα αφήσω την απροσκύνητη γκόμενα μόνη της στο καζάνι, και θα ψηφίσω προσκύνημα στην Παναγία την Καραϊβικιώτισσα :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε: ...τότε θα την μελετήσω την λίστα.:D
Ένας από αυτούς που λέγαμε, ΑΜ, τους προσκυνημένους.
Έχει σηκώσει και σημαία: 7-. :evil:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε: ...τότε θα την μελετήσω την λίστα.:D
Ένας από αυτούς που λέγαμε, ΑΜ, τους προσκυνημένους.
Έχει σηκώσει και σημαία: 7-. :evil:
Μίλησα για ένα υποθετικό σενάριο, Ποπάϋ !!
Εσύ δεν μπορείς να διανοηθείς την ύπαρξη θεού ούτε σε υπόθεση εργασίας! :violin: :violin:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, είναι βολικό να πιστεύεις σε κάτι. Αλλά είναι βολικό και να μην πιστεύεις σε τίποτα.
Κάποιοι προτιμούν να μένουν στο πατρικό τους για να τους πλένει η μάνα τους τα σώβρακα και κάποιοι άλλοι το ανταλλάσουν με την ελευθερία του να βλέπουν τσόντες στη διαπασών. Έτσι κάπως είναι και με το θεό, πέρα από τις προφανείς εκλογικεύσεις, είμαστε άθεοι γιατί μας ικανοποιεί. Τίποτα δε θα ήταν ικανό να παλέψει αποτελεσματικά την ανάγκη μας για πίστη, αν την είχαμε. Μάλλον η συνεπής διάνοια ενός άθεου αντλεί την ικανοποίηση από την αυτάρκεια που προϋποθέτει η υπαρξιακή μοναξιά. Επειδή δεν κλαίμε όλοι στην κηδεία του προστάτη μας.

Κρίμα που οι πιστεύοντες στο θεό θα ήθελαν να ζήσουν για πάντα. Μια ζωή μιασμένη από κατασκευασμένες ιδέες περί "αμαρτίας" πόσο επιθυμητά αιώνια μπορεί να είναι;
Κι εμείς, που υποτίθεται πως θέλουμε να ζήσουμε για πάντα, μόνο το καθεστώς που έχουμε αρνηθεί θα μας το εξασφάλιζε αυτό. Προτιμώ να μην απωλέσω τη θνητότητά μου, αυτή τη βαθύτερη ουσία της επιβίωσης, αυτή την επίφαση ασημαντότητας επάνω στην ύπαρξη. Να ζήσουμε για πάντα, λοιπόν, ως τι?

Αυτή την εντύπωση έχω: Η γενναιότητα της αποδοχής δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει την απόλαυση της μεταφυσικής ασφάλειας. Για την ακρίβεια, με απογοητεύει που η ανυπαρξία του θεού κλέβει λίγη από την αίγλη της ανταρσίας μας. Θα προτιμούσα να μην είναι μόνο μια παραδοξολογία, αυτό στο οποίο πάμε κόντρα. Ή ακόμα κι έτσι, να μπορούσαμε να βεβαιωθούμε ότι ακόμα και αν υπήρχε ο θεός, δε θα τον προσκυνούσαμε.
σήμερα μπήκα να δω τι γίνεται, και διάβασα αυτό το καταπληκτικό ποστ. εύγε κρυφέ μου έρωτα!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Μίλησα για ένα υποθετικό σενάριο, Ποπάϋ !!
Comte, my dear!
Τι θα μπορούσε να ήταν το σενάριο αν όχι υποθετικό;

Αληθινό σαν το παρακάτω;

Αν μεγεθύνω αρκετά το «Α» θα πρέπει να βρω κάπου πάνω του ένα μικρό σταυρουλάκι που ο όγκος του θα είναι ένα απειροελάχιστο 0,000000000001 του όγκου του «Α». : brrr :
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

dtango έγραψε:Υπέροχη περιγραφή της αθεϊστικής ιδεολογίας!
Ωστόσο, κρίμα που ο πληθυντικός ισχύει μόνο για σένα, για μένα και για… άντε δυο τρεις ακόμα. Οι υπόλοιποι είναι έτοιμοι να προσκυνήσουν μόλις τους δοθούν τα αναμενόμενα επιστημονικά δικαιολογητικά της ύπαρξής Του. :lol:
Πριν σχολιάσω την ανάρτηση της αμόρφωτης γκόμενας, με την οποία τόσο πολύ ενθουσιάστηκε ο Radical, να πω στα γρήγορα ότι έχει κρυώσει το αστείο, αγαπητέ dtango, και δεν ζεσταίνεται με smilies. Όχι μόνο έχει κρυώσει, έχει παγώσει περισσότερο απ' τον γκοτζίλα που τρώγαμε στο στρατό. Και δεν είναι ότι έχει παγώσει, είναι ότι το σερβίρεις ανέντιμα.
Σου έχουμε απονείμει προ πολλού τον τίτλο του σούπερ άθεου, μια και εμείς οι υπόλοιποι ως γνωστόν είμαστε άθεοι γιαλατζί, που δεν πιστεύουμε αλλά που και που κάνουμε και ένα τάμα στην Τήνο. Όμως, στην πραγματική πραγματικότητα, ξέρεις, αυτή που είναι έξω απ' τη φαντασία σου, είναι πολύ διαφορετικό να λες ότι θα πιστέψεις στην ύπαρξη αυτού για το οποίο θα υπάρξουν αποδείξεις, απ' το λες ότι θα το προσκυνήσεις. Το τι θα κάνεις εξαρτάται και απ' το ποιος είσαι, και απ' το τι τελικά θα είναι και τι θα θέλει από εσένα αυτό για το οποίο θα προκύψουν αποδείξεις.
Αλλά η ουσία είναι αλλού: τους επαναστάτες εναντίον του ανύπαρκτου στο χωριό μου τους λέμε τσάμπα μάγκες. Οπότε οι επίδοξοι επαναστάτες θεομάχοι (στα λόγια) ας κατευθύνουν την επαναστατικότητά τους εναντίον της υπαρκτής θρησκευτικής εξουσίας, και όχι εναντίον των ανύπαρκτων (μέχρι αποδείξεως του εναντίου) θεών. Όσοι τουλάχιστον θέλουν να τους πάρουμε στα σοβαρά. Το "και να υπήρχε, εγώ θα τον έφτυνα στα μούτρα" είναι επαναστατικότητα του κώλου.

Αγαπητή μου γκόμενα, θα μου επιτρέψετε να έχω κάποιες ενστάσεις στο σχετικισμό σας. Θα γίνω και εγώ έρμαιο της απολυτότητάς μου, που οφείλεται σε μια γενναία δόση χριστιανικής προβατίλας την οποία εισέπνευσα λίαν προσφάτως.

Διατυπώνετε έναν ισχυρισμό:
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:είναι βολικό να πιστεύεις σε κάτι. Αλλά είναι βολικό και να μην πιστεύεις σε τίποτα.
Και κατόπιν διατυπώνετε έναν άλλο ισχυρισμό:
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:πέρα από τις προφανείς εκλογικεύσεις, είμαστε άθεοι γιατί μας ικανοποιεί.
Και κατόπιν διατυπώνετε μια πρόταση που δεν μου κάνει για ισχυρισμός, αλλά για ταυτολογία.
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Τίποτα δε θα ήταν ικανό να παλέψει αποτελεσματικά την ανάγκη μας για πίστη, αν την είχαμε.
Ξεκινάω ανάποδα, ισχυριζόμενος ότι η ανάγκη για πίστη δεν είναι κάτι που είτε έχεις είτε δεν έχεις, αλλά έχει βαθμούς.
Στη μετάβαση του καθένα από μας απ' το θεϊσμό στην αθεΐα, η ανάγκη για πίστη μειώθηκε, και για πολλούς ίσως δεν εξαφανίστηκε ποτέ, αλλά διοχετεύτηκε αλλού. Αν διαβάσω την πρόταση σας λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω, αυτή γίνεται "τίποτα δεν θα ήταν ικανό να παλέψει αποτελεσματικά την ανάγκη μας για πίστη, αν την είχαμε σε τέτοιο βαθμό που τίποτα δεν θα ήταν ικανό να την παλέψει", και δεν μεταφέρει πληροφορία. Στην πραγματικότητα, για όσους χάσαμε την πίστη μας, κάτι στάθηκε ικανό να παλέψει αποτελεσματικά την ανάγκη μας για πίστη, ενώ την είχαμε.

Στο "είμαστε άθεοι γιατί μας ικανοποιεί", έχω να παρατηρήσω τα εξής:
Όλοι θα συμφωνήσουμε ότι η πρόταση "είμαι κοντός γιατί με ικανοποιεί" δεν ισχύει, γιατί ο κοντός δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από κοντός. Μπορεί κάλλιστα να τον ικανοποιεί το ότι είναι κοντός, αλλά η ικανοποίησή του δεν είναι η αιτία που έγινε ή που παραμένει κοντός. Ε, λοιπόν, για κάποιους το ίδιο συμβαίνει και με την αθεΐα. Κάποιοι από εμάς είναι άθεοι, όχι γιατί τους ικανοποιεί η αθεΐα, αλλά γιατί δεν μπορούν να μην είναι άθεοι. Δεν επιλέγουν να μην πιστεύουν, απλώς δεν μπορούν να πιστέψουν. Το ότι η αθεΐα τους τούς ικανοποιεί είναι συνήθως μια ευτυχής σύμπτωση, όχι ο λόγος που έγιναν ή παραμένουν άθεοι. Και λέω συνήθως, γιατί υπάρχουν άθεοι που μπορούν να υποκριθούν σε τρίτους (για διάφορους λόγους) ότι πιστεύουν, αλλά μέσα τους αδυνατούν να πιστέψουν, ακόμα κι αν το θέλουν απελπισμένα. Χαρακτηριστική ήταν η τραγική περίπτωση της μητέρας Τερέζας που, όπως αποκάλυψαν οι επιστολές της, ήταν άθεη, αφού όσο κι αν προσπαθούσε να πιστέψει δεν μπορούσε. Υποκρινόταν ότι πίστευε, αλλά δεν μπορούσε να κοροϊδέψει τον εαυτό της. Και η αθεΐα της ήταν γι' αυτήν πηγή δυστυχίας, όχι ικανοποίησης.

Και περνάω στο "είναι βολικό να πιστεύεις σε κάτι, αλλά είναι βολικό και να μην πιστεύεις σε τίποτα".
Θα θεωρήσω εδώ ότι το "βολικό" δεν είναι ταυτόσημο με το "αυτό που μας ικανοποιεί" της παραπάνω παραγράφου, αλλά είναι το βολικό του βολεμένου, ή το βολικό του "βολεψάκια".
Γνωρίζω κάποιους λόγους για τους οποίους είναι βολικό να πιστεύεις σε θεούς:
- Βολεύει πολύ να θεωρείς την κατάστασή σου θέλημα θεού, όταν βαριέσαι να την αλλάξεις
- Βολεύει πολύ να αποδίδεις στο θεό σου ότι δεν καταλαβαίνεις, γιατί δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις να το εξηγήσεις.
- Βολεύει πολύ αυτούς που μισείς να τους μισεί και ο θεός σου, γιατί δεν χρειάζεται να εξηγείς γιατί τους μισείς
- Βολεύει πολύ να μπορεί ο θεός σου να σε συγχωρήσει, γιατί δεν χρειάζεται να ζητήσεις συγνώμη απ' όσους έβλαψες
- Βολεύει πολύ να προσεύχεσαι ώστε ο θεός σου να βοηθήσει όσους έχουν ανάγκη, γιατί δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις εσύ

Αναγνωρίζω ότι είναι εύκολο να είσαι άθεος, άπαξ και ξεπεράσεις την πλύση εγκεφάλου που δέχτηκες στα παιδικά σου χρόνια.
Αλλά βολικό; Σε τι βολεύεται ο άθεος; Τι είναι αυτό που "γλιτώνει", λόγω της αθεΐας του; Ποια είναι η κατάσταση στην οποία βολεύεται;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε: Ξεκινάω ανάποδα, ισχυριζόμενος ότι η ανάγκη για πίστη δεν είναι κάτι που είτε έχεις είτε δεν έχεις, αλλά έχει βαθμούς. Στη μετάβαση του καθένα από μας απ' το θεϊσμό στην αθεΐα, η ανάγκη για πίστη μειώθηκε, και για πολλούς ίσως δεν εξαφανίστηκε ποτέ, αλλά διοχετεύτηκε αλλού.Στην πραγματικότητα, για όσους χάσαμε την πίστη μας, κάτι στάθηκε ικανό να παλέψει αποτελεσματικά την ανάγκη μας για πίστη, ενώ την είχαμε.
Αχ breadfan, refreshing as clear spring water

μηχανιστικά λοιπόν

απο μικρα παιδιά φαίνεται, οπως ο χαρακτήρας και η "σοφία".

Ναι στους βαθμους, και στην πολυμορφια στον γενικο πλυθησμο, αλλα δεν αυξομειωνονται στο ατομο κατ'εμε.

Διοχετευεται συνεχως, σαν νερό στην ευκολότερη διαδρομη
1η σε ευκολια αιτιο-αιτιατο χειροπιαστη πραγματικότητα, ελεγχομενη εξηγηση και αποτελεσμα
2η σε ευκολια η παραμύθα
3η σε ευκολια=η δυσκολη, το άγνωστο, αυτο που στην αληθεια ειναι και παραμένει αγνωστο

οταν δεν εισαι πρακτικός στο ακαλλιεργητο, νοήμων στο ενημερο, ευστροφια με διορατικότητα γενικά, το Νο2-παραμύθα πετάγεται στην επιφάνεια

εξου και καποιοι επιστημονες συσωρευουν γνωση αλλα δεν την χειριζονται προσωπικα, πρακτικα.παραμενουν φοβισμενοι.(πχ παστερ )
εξου και καποιοι αγράμματοι ζορμπαδες, πρακτικοι απο επιβίωση, ειναι ελευθερα πουλια

οταν οι συνθηκες ειναι πολυ αγριες, σε φουρτουνα απογνωσης, βγαινει κατανάγκη το 3ο-αγνωστος τσαμπουκας, ανασφάλεια, τότε και πάλι πετάγεται σε αντικατάσταση το 2ο-παραμύθα

ειναι κατι σαν βαλβιδα ασφαλείας, σε χυτρα ταχυτητας, το 2ο.
διαφορα μοντελα, πιεσεις, αντοχες. Αλλα η καθε μια το δικό της

- Βολεύει πολύ να μην φοβασαι, αυτό
-------------------------------------------------

λεμε ψεματα στον εαυτό μας.
καποιοι αθεοι εχουν τεράστιο βαθμο ροης πιστης, διοχετευμενο εξολοκλήρου στο οποιο υβριδιο λογικης εξηγησης/φιλοσοφικης εικασιας, η γεφυρα μεταξυ 1ο και 2ο, φιλοσοφικη αυτοκτονια του καμυ

καποιοι αθεοι εχουν μικρη ροη πιστης , οχι καλα διοχετευμενη, που παει και σε αμιγώς παραμύθες τυπου 2ο

καποιο πραγματι δεν εχουν καθόλου ροη πιστης. ο τραγουδιστης των joy division. αντε μιλα για αθεια οταν νιωθεις απολυτα προδωμένος απο τον ανθρωπο
-------------------------------------------------

νιωθεις αθεος οταν και επειδη εχεις καλη, επαρκης διοχετευση πιστης στο 1ο
νιωθεις ενθεος οταν απέτυχες , δεν πειράζει, second best επαρκης διοχετευση στο 2ο
χανεις-κερδιζεις "την πίστη σου" οταν αλλαζει η διοχετευση και δεν επαρκει προσωρινά ουτε στο 1ο ουτε στο 2ο
νιωθεις σκατα, και εισαι ηρωας οταν αγκαλλιαζεις σφιχτα το 3ο στην περισταση.

η μετριοτητα της μαζας ερχεται σύσσωμη second best?
οι πατριαρχες έτσι νομίζουν και έτσι θέλουν.
οι ιδιοι προσωπικα φυσικα ειναι άθεοι υλιστες

λεμε ψεματα στον εαυτό μας, δεν θα τα πει η τηλεοραση, το συνταγμα, ο εργοδότης σου?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση