Προσωπική αντίληψη της έννοιας "Θεός"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε: να πω στα γρήγορα ότι έχει κρυώσει το αστείο, αγαπητέ dtango, και δεν ζεσταίνεται με smilies. Όχι μόνο έχει κρυώσει, έχει παγώσει περισσότερο απ' τον γκοτζίλα που τρώγαμε στο στρατό. Και δεν είναι ότι έχει παγώσει, είναι ότι το σερβίρεις ανέντιμα.
Φαντάζομαι ότι το «ανέντιμα» πάει στο ότι πλέον το θεωρείται γροθιά κάτω από τη ζώνη.
Τι να γίνει, φίλε μου Braedfan, όπως είναι αστείο το «ολίγον παρθένα» το ίδιο αστείο είναι και το «ολίγον πιστός» το οποίο δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ για το σύνολο σχεδόν των άθεων των οποίων τις αντιλήψεις γνώρισα εδώ.

Δεν επιτρέπεται να μπαίνουν νέα μέλη και αντί να διαπιστώνουν ότι η αθεΐα είναι απόλυτη, να μαθαίνουν για το ελάχιστο ποσοστό αμφιβολίας που πρέπει να επιτρέπουν οι μορφωμένοι άθεοι.

Για να μην ταλαιπωρούμαστε όμως, χώνεψέ το ότι το αστείο θα συνεχίζω να το πλασάρω όσο με ανεχόσαστε.
Όσο λοιπόν με ανεχόσαστε μην σχολιάζεις την δική μου αθεΐα για να έχουμε ειρήνη.
breadfan έγραψε:Αλλά η ουσία είναι αλλού: τους επαναστάτες εναντίον του ανύπαρκτου στο χωριό μου τους λέμε τσάμπα μάγκες. Οπότε οι επίδοξοι επαναστάτες θεομάχοι (στα λόγια) ας κατευθύνουν την επαναστατικότητά τους εναντίον της υπαρκτής θρησκευτικής εξουσίας,…
Ο θεομάχος δεν μάχεται το ανύπαρκτο γι’ αυτό και προτιμώ να αποκαλώ τον εαυτό μου θεομάχο και όχι άθεο. Τα παραπάνω που γράφεις είναι λάθος διότι γνωρίζεις ποιους θεωρώ εγώ θεούς. Η θρησκευτική εξουσία που αναφέρεις είναι θεός και εσείς όπως πάτε δείχνετε να θέλετε να γίνεται θεοί στη θέση των θεών. Μην σχετίζεις λοιπόν εμένα με τους τσάμπα μάγκες του χωριού σου γιατί αν αρχίσουμε να σκαλίζουμε εσείς θα βγείτε χαμένοι.
breadfan έγραψε:Όσοι τουλάχιστον θέλουν να τους πάρουμε στα σοβαρά. Το "και να υπήρχε, εγώ θα τον έφτυνα στα μούτρα" είναι επαναστατικότητα του κώλου.
Έχω φτύσει «θεούς» στα μούτρα και την έχω πληρώσει ακριβά (Έχασα την εταιρεία στην οποία δούλευα επί 24 χρόνια εν μέσω της μεγαλύτερης κρίσης της ναυτιλίας) και ως ιδεολόγος άθεος (=θεομάχος) είναι βέβαιο πως θα τον έφτυνα στα μούτρα.

Άσε με λοιπόν στην ησυχία μου! Δεν με ενδιαφέρεις εσύ και η ομάδα σου αλλά οι νέοι χρήστες του φόρουμ.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Εξακολουθείς ανέντιμα να ισχυρίζεσαι ότι η πλειοψηφία εδώ είμαστε "ολίγον πιστοί", εξακολουθείς ανέντιμα να μιλάς για "αμφιβολία" των "μορφωμένων άθεων", ενώ ξέρεις πολύ καλά σε τι αναφέρομαι, και εξακολουθείς ανέντιμα να βάζεις και να βγάζεις τα εισαγωγικά απ' τους "θεούς", ανάλογα με το τι σε συμφέρει.

Και ενώ έχω βαρεθεί να σε ακούω να χαρακτηρίζεις με κάθε ευκαιρία, είτε άμεσα, είτε με υπονοούμενα, το σύνολο σχεδόν των μελών ψευτο-άθεους και προσκυνημένους, διαβάζω το υπέρτατο:
dtango έγραψε:Όσο λοιπόν με ανεχόσαστε μην σχολιάζεις την δική μου αθεΐα για να έχουμε ειρήνη.
Ουδέν σχόλιο.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Εξακολουθείς ανέντιμα να ισχυρίζεσαι ότι η πλειοψηφία εδώ είμαστε "ολίγον πιστοί", εξακολουθείς ανέντιμα να μιλάς για "αμφιβολία" των "μορφωμένων άθεων", ενώ ξέρεις πολύ καλά σε τι αναφέρομαι, και εξακολουθείς ανέντιμα να βάζεις και να βγάζεις τα εισαγωγικά απ' τους "θεούς", ανάλογα με το τι σε συμφέρει.
Περίεργη αντίληψη περί τιμιότητας!!
Από την πρώτη στιγμή, στο μπλογκ του Διαγόρα, σας είπα την γνώμη μου. Θα μπορούσες να μιλήσεις για έλλειψη εντιμότητας αν ό, τι είχα να πω δεν σας το έλεγα κατάμουτρα.
Με τον τελευταίο που συζητούσα το συγκεκριμένο θέμα είπε ότι δεν μπορεί να είναι βέβαιος για την ανυπαρξία Θεού αφού δεν είναι δυνατόν να πάει να ψάξει σε όλες τις γωνιές του σύμπαντος και δεν είδα κανέναν σας να σχολιάσει.

Την αμφιβολία εσείς την δηλώσατε και την υποστηρίξατε και με επιστημονικό τρόπο. Δείξε μου που δήλωσες ότι είσαι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός και τότε θα έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς την έκφραση «ανέντιμα». Όσο για το ότι «ανέντιμα» βάζω και βγάζω τα εισαγωγικά από τους θεούς, μόνο σαν καλαμπούρι μπορώ να το εκλάβω. Τα πατριωτάκια των πλοιοκτητών το έπαιζαν «θεοί» και περίμεναν να τους προσκυνήσω. Τους έφτυσα και μ΄ έδιωξαν. Τον Θεό του οποίου θα μου παρουσίαζαν τα δικαιολογητικά ύπαρξής του γιατί δεν θα τον έφτυνα; Από φόβο για την κόλαση;

Ξέχασες να μου πεις ότι ανέντιμα σας χαρακτήρισα άθεους γιαλατζί. :lol: :lol: :lol:
Αυτό το smiley που γελάει σαν τρελό εγώ πάντως πολύ το ευχαριστιέμαι!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Ωστόσο, κρίμα που ο πληθυντικός ισχύει μόνο για σένα, για μένα και για… άντε δυο τρεις ακόμα. Οι υπόλοιποι είναι έτοιμοι να προσκυνήσουν μόλις τους δοθούν τα αναμενόμενα επιστημονικά δικαιολογητικά της ύπαρξής Του.
Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Ωστόσο, κρίμα που ο πληθυντικός ισχύει μόνο για σένα, για μένα και για… άντε δυο τρεις ακόμα. Οι υπόλοιποι είναι έτοιμοι να προσκυνήσουν μόλις τους δοθούν τα αναμενόμενα επιστημονικά δικαιολογητικά της ύπαρξής Του.
Οταν κάποιος λέει ότι νομίζει ότι κατά 99,9% δεν υπάρχει θεός, είναι γιατί θέλει να μην θεωρηθεί δογματικός.
Αν σου χαϊδεύει τα αυτιά, να σου δηλώσω ότι νομίζω ότι κατά 100,0% δεν υπάρχει θεός.
Στο πάντα υποθετικό σενάριο όπου κάνουμε την υποθετική υπόθεση ότι υπάρχει ένας υποθετικός Θεός που αποδεικνύει την ύπαρξή του, νομίζω πως πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη μας τις προτιμήσεις του (τι πούρα καπνίζει, πως τον πίνει τον ελληνικό, κλπ).
Η "επανάσταση για την επανάσταση" είναι ίδιον των μη ενηλίκων, και εγώ πιά το έχω ξεπεράσει.
Grow up, Popeye...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

dtango,

Η ανεντιμότητα συνίσταται στο ότι προβάλλεις ισχυρισμούς οι οποίοι δεν στηρίζονται πουθενά, ή στηρίζονται στη δική σου στρεβλή ερμηνεία της στάσης των άλλων.

Η ανεντιμότητα συνίσταται στο ότι κάνεις γενικεύσεις για το τι πιστεύουν όλοι οι άλλοι, πράγμα το οποίο δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.

Η ανεντιμότητα συνίσταται στο ότι εφευρίσκεις τους δικούς ορισμούς για τις λέξεις, και μετά ψέγεις τους άλλους γιατί δεν χρησιμοποιούν τους δικούς σου ορισμούς.

Η ανεντιμότητα συνίσταται στο ότι υιοθετείς μια εξ ορισμού αδύνατη θέση (αυτό το περί 100% σιγουριάς για τη μη ύπαρξη θεού) και την υπερασπίζεσαι με περισσό πάθος βιάζοντας κάθε έννοια λογικής.

Κατάλαβες τώρα γιατί ο breadfan μίλησε για ανεντιμότητα;
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Οταν κάποιος λέει ότι νομίζει ότι κατά 99,9% δεν υπάρχει θεός, είναι γιατί θέλει να μην θεωρηθεί δογματικός.
Αφού το σημαντικότερο για σας είναι να μην θεωρηθείτε δογματικοί, γιατί σας πονάει όταν σας θυμίζω πως έχετε δηλώσει αμφιβολία σχετικά με την ανυπαρξία του Θεού;

Εικόνα

Αν ο Διαγόρας δεν ανήκει στην ομάδα σας ή αν το παραπάνω αποτελεί προβοκάτσια, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Δεν είδα όμως κανέναν άλλον, εκτός του Dracumelenios, (αγαπητέ Cyrus με την περί εντιμότητας ανάλυση) να το σχολιάσει αρνητικά.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με την πιο γελοία ιδέα της ανθρωπότητας και εσείς, οι άθεοι, της φέρεστε με τακτ για να μην θεωρηθείτε δογματικοί.
Comte de Toulouse έγραψε:Η "επανάσταση για την επανάσταση" είναι ίδιον των μη ενηλίκων, και εγώ πιά το έχω ξεπεράσει.
Θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω την άποψη ότι ουδέποτε άγγιξες αυτό το στάδιο.
Ξέρεις, πάντα κάτι μένει, και δεν φαίνεται να έχει μείνει τίποτα.
cyrus έγραψε:dtango,
Η ανεντιμότητα συνίσταται στο ότι υιοθετείς μια εξ ορισμού αδύνατη θέση (αυτό το περί 100% σιγουριάς για τη μη ύπαρξη θεού) και την υπερασπίζεσαι με περισσό πάθος βιάζοντας κάθε έννοια λογικής.
Αλλάξτε βρε παιδιά την ονομασία της Ένωσής σας σε «Ένωση των 99,9% άθεων» να πάψω πλέον να βιάζω κι εγώ κάθε έννοια λογικής.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

dtango, συνεχίζεις την ανέντιμη τακτική σου, όταν μιλάς για "αμφιβολία περί ανυπαρξίας του θεού". Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία. Η αρνητική απόδειξη υπαρξιακών ισχυρισμών είναι εξ ορισμού αδύνατη, όπως σου έχουν ήδη εξηγήσει επανειλημμένα διάφοροι συνομιλητές εδώ, και επομένως οποιαδήποτε απόλυτη (100%) σιγουριά για τη μη ύπαρξη του οποιουδήποτε Χ είναι φύσει αδύνατη. Αλλά, ξέρεις κάτι; Αυτό το 100% δεν το έχουμε ανάγκη ― μόνο οι θεϊστές ψάχνουν για την απόλυτη σιγουριά, η οποία άλλωστε είναι αυταπάτη. Εμάς μας αρκεί η πρακτική βεβαιότητα (αυτό το θρυλικό 99,99% που βρίσκεις τόσο φοβερό) ότι τέτοιο ον, ή πνεύμα, ή οτιδήποτε, δεν υπάρχει.

Το ρητό περί μαχητικού αγνωστικισμού είναι παρμένο από το LOLgod, επομένως πρέπει να το δει κανείς χιουμοριστικά. Από εκεί και πέρα, όμως, ο αγνωστικισμός αναφέρεται στο τι γνωρίζεις, όχι στο τι πιστεύεις ― και, ενώ μπορείς θεωρητικά να γνωρίζεις ότι υπάρχει θεός (εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλες αποδείξεις, οι οποίες φυσικά δεν υπάρχουν γιατί όλο αυτό το κατασκεύασμα είναι αξιογέλαστο), δεν μπορείς να ξέρεις (δηλαδή να είσαι σίγουρος 100%) ότι δεν υπάρχει, γιατί αυτό είναι αδύνατον. Εμάς, ως άθεους, μας χαρακτηρίζει το άλλο σκέλος, αυτό της πίστης: δεν πιστεύουμε σε κανέναν θεό, κι αυτό φτάνει.

Να το πω και πιο καθαρά: ο ορισμός του άθεου δεν είναι αυτός που θέλεις εσύ. Άθεος είναι απλώς αυτός που δεν πιστεύει σε κανέναν θεό. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πάμπολλα παρακλάδια, διότι ο αθεϊσμός δεν είναι συγκροτημένη ιδεολογία ― είναι απλώς η απουσία πίστης.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Να ευχαριστήσω τον cyrus που με γλίτωσε από ένα ακόμα σεντόνι για να σου εξηγήσω το προφανές, που δήθεν δεν καταλαβαίνεις.
Το λυπηρό στην όλη υπόθεση είναι ότι επιλέγεις μια αντιπαράθεση χωρίς νόημα με ανθρώπους που συμφωνούν 99,99% με εσένα, υπερμεγεθύνοντας το τίποτα.
dtango έγραψε:Δείξε μου που δήλωσες ότι είσαι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός και τότε θα έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς την έκφραση «ανέντιμα».
Είναι γελοίο το ότι επέλεξες να προκαλέσεις εμένα, που στο συγκεκριμένο, άνευ σημασίας θέμα, έχω πρακτικά την ίδια άποψη με εσένα. Ευτυχώς, scripta manent. Επειδή λοιπόν ψάχνεις για αποδείξεις και πιστοποιητικά αθεΐας, πάρε να' χεις.
(Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, θα μπορούσες να κοιτάξεις κατευθείαν στο "Αυτοσυστηθείτε" μου).

Προσωπικά, δεν φοβάμαι να χαρακτηριστώ δογματικός, και η politically correct άποψη "κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει θεός" δεν με εκφράζει. Όμως, σε αντίθεση με εσένα, που ψάχνεις αφορμή για καυγά και κάνεις την τρίχα τριχιά, δεν φτύνω τους συνομιλητές μου στη μούρη λέγοντάς τους ψευτο-άθεους, ολίγον πιστούς και προσκυνημένους.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Cyrus, Breadfan
cyrus έγραψε:dtango, συνεχίζεις την ανέντιμη τακτική σου, όταν μιλάς για "αμφιβολία περί ανυπαρξίας του θεού". Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία. Η αρνητική απόδειξη υπαρξιακών ισχυρισμών είναι εξ ορισμού αδύνατη,…
Ναι, αυτό το έμαθα από το γειτονικό νήμα: Είναι αδύνατο να αποδείξω ότι το πουλί του Nox δεν έχει μέγεθος πυραύλου επειδή δεν έχω τον Nox να σας το δείξω. Κατά τον ίδιο τρόπο και εσείς διατηρείτε την εν λόγω αμφιβολία –η οποία, δυστυχώς για σας, δεν μπορεί να πάψει να είναι αμφιβολία μόνο και μόνο επειδή σας στεναχωρεί η αναφορά σ’ αυτήν.
cyrus έγραψε:Το ρητό περί μαχητικού αγνωστικισμού είναι παρμένο από το LOLgod, επομένως πρέπει να το δει κανείς χιουμοριστικά.
Αυτό αν θέλεις μου το εξηγείς διότι όταν ο Ορθόδοξος ανέβασε την εικόνα και εγώ με τον Dracumelenios την εκλάβαμε σοβαρά, δεν βρέθηκε κάποιος να μας πει ότι επρόκειτο για καλαμπούρι.
cyrus έγραψε: Από εκεί και πέρα, όμως, ο αγνωστικισμός αναφέρεται στο τι γνωρίζεις, όχι στο τι πιστεύεις…
Ακριβώς! Ο αγνωστικισμός έχει νόημα και λογική όταν αναφέρεται στα όρια του σύμπαντος και αν υπάρχουν, όχι όταν αναφέρεται στην σαρδέλα που έκλεισε το λιμάνι και στην κάθε ανοησία ή καλαμπούρι που μπορεί να σκεφτεί κάποιος.
Επιπλέον ο αγνωστικισμός ισχυρίζεται ότι είναι αδύνατον να διατυπωθεί οιαδήποτε κρίση για το Θεό εξαιτίας των περιορισμών στους οποίους υπόκεινται οι γνωστικές δυνάμεις του ανθρώπου, ένας καθαρά θεϊστικός συλλογισμός τον οποίο όμως παραβλέπετε επειδή δεν σας συμφέρει.
cyrus έγραψε:Να το πω και πιο καθαρά: ο ορισμός του άθεου δεν είναι αυτός που θέλεις εσύ. Άθεος είναι απλώς αυτός που δεν πιστεύει σε κανέναν θεό. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πάμπολλα παρακλάδια, διότι ο αθεϊσμός δεν είναι συγκροτημένη ιδεολογία ― είναι απλώς η απουσία πίστης.
Αυτό είναι το μεγάλο λάθος σας, το μεγάλο αμάρτημά σας. Ο αθεϊσμός είναι ένας! Όποιος δεν ενστερνίζεται το απόλυτο να δηλώνει αγνωστικιστής και όχι άθεος. Το αποκαλώ δε αμάρτημα επειδή διδάσκετε τον αγνωστικισμό εν αγνοία σας.
breadfan έγραψε:
dtango έγραψε:Δείξε μου που δήλωσες ότι είσαι 100% βέβαιος ότι δεν υπάρχει Θεός και τότε θα έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς την έκφραση «ανέντιμα».
Είναι γελοίο το ότι επέλεξες να προκαλέσεις εμένα, που στο συγκεκριμένο, άνευ σημασίας θέμα, έχω πρακτικά την ίδια άποψη με εσένα. Ευτυχώς, scripta manent. Επειδή λοιπόν ψάχνεις για αποδείξεις και πιστοποιητικά αθεΐας, πάρε να' χεις.
Ευτυχώς, scripta manent.
breadfan έγραψε: Σχετικά με το αν κατοικώ στον 7ο... Εξαρτάται απ' το πως ορίζουμε το θεό.
Αν μιλάμε για τον ντεϊστικό θεό, είμαι στο 6.99999 και ...κάτι ψιλά.
Αν μιλάμε για τις γνωστές θρησκείες είμαι στο 7ο, κρεμιέμαι απ' το ταβάνι και προσπαθώ να ανοίξω τρύπα για τον 8ο.

Σοβαρά τώρα, η απάντηση εξαρτάται ΚΑΙ απ' το πως ορίζουμε την έννοια "γνωρίζω".
Κάποτε απέφευγα να τοποθετηθώ υπέρ του 7, για να μην χαρακτηριστώ δογματικός. Η ουσία είναι ότι στις συζητήσεις μου με θεϊστές δεν παίρνω τη θέση "Κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει θεός", γιατί το politically correct έχει αρχίσει να μου βρωμάει (να θυμίσω τη θέση μου σχετικά με τον καθωσπρεπισμό). Αν με πιέσεις να πάρω θέση, θα πω ότι όπως ορίζω εγώ τις λέξεις "θεός" και "γνωρίζω" είμαι 7άρης, με επιφύλαξη να επανατοποθετηθώ αν ακούσω κάποιο άλλο ορισμό των παραπάνω. Το θέμα είναι ότι αγαπάω τους 6αρηδες εξίσου με τους 7αρηδες.
Η συζήτηση εδώ δεν γίνεται βέβαια για τον Θεό της Παλαιάς Διαθήκης.
Και όσο για αγάπη για τους 7αρηδες…
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Ο αγνωστικισμός έχει νόημα και λογική όταν αναφέρεται στα όρια του σύμπαντος και αν υπάρχουν, όχι όταν αναφέρεται στην σαρδέλα που έκλεισε το λιμάνι και στην κάθε ανοησία ή καλαμπούρι που μπορεί να σκεφτεί κάποιος.
Όχι. Ο αγνωστικισμός μπορεί να αφορά σε οποιονδήποτε μεταφυσικό ισχυρισμό. Αν θες να ισχυριστείς ότι υπάρχει μια μεταφυσική ή υπερφυσική σαρδέλα που μπορεί να κλείσει μόνη της ένα λιμάνι, τότε πρέπει να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου. Εγώ δεν έχω τρόπο να αποδείξω ότι μια τέτοια σαρδέλα δεν υπάρχει, αλλά, όπως σου είπα και πιο πριν (άλλο αν εσύ κωφεύεις), δεν χρειάζεται καν να προσπαθήσω: ώσπου να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου, εγώ μπορώ να συνεχίσω τη ζωή μου με την πρακτική σιγουριά (το γνωστό 99,99%, εφόσον δεν μπορώ να το αποδείξω) ότι η σαρδέλα αυτή βρίσκεται μοναχά στη φαντασία σου, και πουθενά αλλού.
dtango έγραψε:Επιπλέον ο αγνωστικισμός ισχυρίζεται ότι είναι αδύνατον να διατυπωθεί οιαδήποτε κρίση για το Θεό εξαιτίας των περιορισμών στους οποίους υπόκεινται οι γνωστικές δυνάμεις του ανθρώπου, ένας καθαρά θεϊστικός συλλογισμός τον οποίο όμως παραβλέπετε επειδή δεν σας συμφέρει.
Τα βλέπεις; Πάλι κάνεις παιχνίδι με τους δικούς σου ορισμούς. Αυτό είναι ένα μόνο παρακλάδι του αγνωστικισμού, και σίγουρα δεν είναι ο αγνωστικισμός του Χάξλεϊ.
dtango έγραψε:Ο αθεϊσμός είναι ένας!
"Ο χριστιανισμός είναι ένας!" "Ένα είναι το κόμμα!" Σου θυμίζουν τίποτε αυτά; Ο φανατισμός υπερβαίνει τις απόψεις και τις ιδεολογίες, και πάντοτε σφάλλει.
dtango έγραψε:Όποιος δεν ενστερνίζεται το απόλυτο να δηλώνει αγνωστικιστής και όχι άθεος. Το αποκαλώ δε αμάρτημα επειδή διδάσκετε τον αγνωστικισμό εν αγνοία σας.
Και η ανέντιμη επιχειρηματολογία συνεχίζεται, αφού ήδη σου εξήγησα τη διαφορά πεδίου ανάμεσα στον αγνωστικισμό και τον αθεϊσμό κι εσύ εξακολουθείς να αντιδιαστέλλεις ανάμεσα στα δυο, συγκρίνοντας μήλα με πορτοκάλια. Τα δε περί αμαρτημάτων, στους ένθεους, παρακαλώ.

Έχεις το δικαίωμα να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Είναι αδύνατο να αποδείξω ότι το πουλί του Nox δεν έχει μέγεθος πυραύλου επειδή δεν έχω τον Nox να σας το δείξω.
Εφαρμόζεις το επιχείρημά μου λανθασμένα. That's not what I said. Πέρα από το γεγονός ότι μιλούσα για το δικό σου πουλί, το όλο point βρισκόταν στην πιθανοθεωρία. Η κβαντομηχανική λειτουργεί μόνο πιθανότητες. Για παράδειγμα, μια πέτρα δεν είναι στερεή, αλλά είναι εξαιρετικά πιθανό να είναι στερεή. Όταν πέφτεις πάνω στον τοίχο, είναι εξαιρετικά πιθανό να συγκρουστείς με αυτόν, αλλά υπάρχει πάντα μια απειροελάχιστη πιθανότητα να περάσουν τα μόριά σου ανάμεσα από τα μόρια του τοίχου και να βγεις από την άλλη πλευρά. Δεν είναι αδύνατο.

Προφανώς και είναι ημι-χιουμοριστικό το point (εξ ου και τα αστεία παραδείγματα), αλλά υπάρχει μια θεμελιώδης αρχή. Δε θα ακούσεις έναν επιστήμονα να λέει "είμαι 100% σίγουρος ότι η γενική θεωρία της σχετικότητας ισχύει" ή "είμαι 100% σίγουρος ότι η Γη περιφέρεται γύρω από τον Ήλιο". Δεν είναι θέμα απολυτότητας και political correctness, είναι θέμα σύνταξης ιδεών. Ένας επιστήμονας δεν ενδιαφέρεται για το 100%.

Όπως είπε ο breadfan, αυτά τα επιζητούν οι πιστοί που θέλουν 100% σιγουριά και δογματισμό. Ένας επιστήμονας είναι perfectly ικανοποιημένος με το 99.99% (εκστασιασμένος, θα έλεγα, μιας και σχεδόν ποτέ τα επιστημονικά ευρήματα δε δίνουν τόσο υψηλή απόδοση), και δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Παράδειγμα:
- "Είμαι 99.99% σίγουρος ότι αυτό ισχύει."
- "Α, άρα παραδέχεσαι ότι μπορεί και να μην ισχύει αυτό που λες."
- "Είσαι ηλίθιος."
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Ο αθεϊσμός είναι ένας! Όποιος δεν ενστερνίζεται το απόλυτο να δηλώνει αγνωστικιστής και όχι άθεος. Το αποκαλώ δε αμάρτημα επειδή διδάσκετε τον αγνωστικισμό εν αγνοία σας.
noxteryn έγραψε: Δε θα ακούσεις έναν επιστήμονα να λέει "είμαι 100% σίγουρος…. Δεν είναι θέμα απολυτότητας και political correctness, είναι θέμα σύνταξης ιδεών. Ένας επιστήμονας δεν ενδιαφέρεται για το 100%.
Όπως είπε ο breadfan, αυτά τα επιζητούν οι πιστοί που θέλουν 100% σιγουριά και δογματισμό.
Αγαπητοι φίλοι,
Ένας επιστήμονας makes do πρακτικα και πολλες φορές με το >75%. Ο κόσμος "γυρίζει" και με >60%.
Πρακτικα, στο αντικειμενικά σχετικο συμπαν, ειμαστε απόλυτα σίγουροι ότι θα βρεί γη το επόμενο βημα μας όταν βαδίζουμε. Η υγειης "απολυτότητα" χρειάζεται και ειναι παρούσα μόνο οταν μεταφράζεται σε δράση τετελεσμένων προσδοκιών.

Μην θιχτεις dtango αλλα,
Όποιος ενστερνίζεται το απόλυτο σε επιπεδο απόψεων δεν χρειάζεται να δηλώσει ότι ειναι φανατικός.

Αν νιώθεις την έννοια των αμαρτημάτων (?) βρίσκεσαι εκ-προ μελετης (οχι εν αγνοία σου) ενοχος να διδάσκεις μια βαθεια θρησκευόμενη φανατική στάση με πρόσχημα την θολή ταμπελα του "αθεου".

-προσκολλημένος στην δική σου πίστη, η οποια δεν εφάπτεται λογικών παράτηρησεων και αντιρρήσεων

αθεοι, θεομάχοι ,ανθρωπιστες και αγνωστικιστες ταυτόχρονα στην ελλαδα θα ειναι αυτοι που θα καταργήσουν το 2ο αρθρο στο συνταγμα "σχεσεις εκκλησιας -κρατους" και το 16.2 (το οποιο και με επεισε να μεταναστευσω πλεον).

Ολοι εμεις οι υπόλοιποι δεν "ειμαστε" τίποτα. Το πολύ να προσπαθουμε να γινουμε λιγο καλυτεροι "ανθρωποι"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
dtango έγραψε:Είναι αδύνατο να αποδείξω ότι το πουλί του Nox δεν έχει μέγεθος πυραύλου επειδή δεν έχω τον Nox να σας το δείξω.
...Πέρα από το γεγονός ότι μιλούσα για το δικό σου πουλί...
Μην αρχίσετε και με το δικό μου τώρα...

σας το τονίζω επειδή δεν είμαι και 100% βέβαιος πως δεν θα το κάνετε :lol: :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

cyrus έγραψε:Πάλι κάνεις παιχνίδι με τους δικούς σου ορισμούς. Αυτό είναι ένα μόνο παρακλάδι του αγνωστικισμού, και σίγουρα δεν είναι ο αγνωστικισμός του Χάξλεϊ.
Ήρθε μήπως η ώρα να φορτώσουμε στον Χάξλεϊ το 99,99%;
Για να διατηρείς αυτή την αμφιβολία (συγνώμη για την σκληρότητά μου) για τον Θεό, σίγουρα την διατηρείς και για την αθανασία της ψυχής. Ο Χάξλεϊ, σχετικά με την αθανασία της ψυχής, επισήμανε: «Δεν έχω κανένα λόγο για να πιστέψω σε αυτήν, αλλά από την άλλη πλευρά, δεν έχω και την δυνατότητα να την απορρίψω». Δεν μίλησε για ποσοστά, αυτά τα εφεύρατε εσείς οι συνεχιστές της ιδιοφυούς αυτής θεωρίας.

Ο καθηγητής Πελεγρίνης γράφει: Εξειδικεύοντας το ζήτημα στο Θεό, σύμφωνα με την θεωρία της αγνωσιαρχίας, δεν γνωρίζουμε τίποτα γι αυτόν και, συνεπώς, είναι αδύνατον να ισχυριστούμε ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει. Εντελώς θεϊστική και γελοία θεωρία κατά την άποψή μου.
Και ο καθηγητής συνεχίζει: H αγνωσιαρχία δεν πρέπει να συγχέεται με την αθεΐα, σύμφωνα με την οποία δεν υπάρχει Θεός.

Οφείλετε, επομένως, να μάθετε τι σημαίνει ο όρος «άθεος» και μετά να τον οικειοποιηθείτε.
Το ποσοστό που εμπνευστήκατε για να μην προδώσετε την επιστημονικότητά σας, πρέπει να το εγκαταλείψετε. Το απροσμέτρητο μέγεθος της γελοιότητας της περί Θεού ιδέας είναι τόσο μοναδικό και αφύσικο που δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με τα πιο τρελά καμώματα του μικρόκοσμου, επειδή αυτά είναι απολύτως φυσιολογικά.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Aν και είμαι 99,999% βέβαιη ότι δε θέλω να διακόψω το παθιασμένο (d) tango της λογομαχίας σας, cuz it's fan, θα επανέλθω σε προηγούμενο post. 8-)
breadfan έγραψε:Αν διαβάσω την πρόταση σας λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω, αυτή γίνεται "τίποτα δεν θα ήταν ικανό να παλέψει αποτελεσματικά την ανάγκη μας για πίστη, αν την είχαμε σε τέτοιο βαθμό που τίποτα δεν θα ήταν ικανό να την παλέψει", και δεν μεταφέρει πληροφορία. Στην πραγματικότητα, για όσους χάσαμε την πίστη μας, κάτι στάθηκε ικανό να παλέψει αποτελεσματικά την ανάγκη μας για πίστη, ενώ την είχαμε.
Aκριβώς γι' αυτό αποκάλεσα συνεπή τη διάνοια του άθεου. Γιατί, εκτός από το ότι το αναλυτικό του μυαλό μπορεί να εντοπίσει αυτή την ταυτολογία, αγαπητέ breadfan, παράγει σκέψη μέσα στη νομοτέλεια που έχει καταδειχθεί. Αυτή τη νομοτέλεια δε θεώρησα περιττό να ακουμπήσω, μόνο για να μιλήσω για το ότι αντιλαμβάνομαι την προσωπικότητα ψυχοδυναμικά. Το σύστημα της άθεης προσωπικότητας διέπεται από έναν ντετερμινισμό αξιοθαύμαστο, σε αντίθεση με το φαινομενικά στοχαστικό των ηλιθίων. Με λίγα λόγια, την ίδια στιγμή που ο περισσότερος κόσμος εκτονώνει τις ανάγκες του ανεπιχειρηματολόγητα και σχεδόν τυχαιοκρατικά, ο άθεος εκθρονίζει την παρανοϊκή ανάγκη του εν τη γενέσει.
breadfan έγραψε:Στο "είμαστε άθεοι γιατί μας ικανοποιεί", έχω να παρατηρήσω τα εξής:
Όλοι θα συμφωνήσουμε ότι η πρόταση "είμαι κοντός γιατί με ικανοποιεί" δεν ισχύει, γιατί ο κοντός δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από κοντός. Μπορεί κάλλιστα να τον ικανοποιεί το ότι είναι κοντός, αλλά η ικανοποίησή του δεν είναι η αιτία που έγινε ή που παραμένει κοντός. Ε, λοιπόν, για κάποιους το ίδιο συμβαίνει και με την αθεΐα. Κάποιοι από εμάς είναι άθεοι, όχι γιατί τους ικανοποιεί η αθεΐα, αλλά γιατί δεν μπορούν να μην είναι άθεοι. Δεν επιλέγουν να μην πιστεύουν, απλώς δεν μπορούν να πιστέψουν. Το ότι η αθεΐα τους τούς ικανοποιεί είναι συνήθως μια ευτυχής σύμπτωση, όχι ο λόγος που έγιναν ή παραμένουν άθεοι.

Και καταλήγω στο ότι η ικανοποίηση από την αθεΐα δεν πρόκειται για ένα τυχαίο reward που προέκυψε ως παραπροϊόν μιας γενναίας διανοητικής επιλογής. Είναι συγχρονικά δεμένο με τους παράγοντες που μας οδήγησαν σε αυτό. Δε μπορώ να συλλάβω την ιδέα ενός άθεου, μη υπερήφανου για τη θέση του αυτή. Τα όποια συμπλέγματα ενοχής ή ντροπής, θα αναδύονταν άτοπα, καθώς ο ίδιος μηχανισμός του ορθολογισμού που μας έφερε στο αθεϊστικό συμπέρασμα, θα τα καταπολεμούσε.
breadfan έγραψε:Και λέω συνήθως, γιατί υπάρχουν άθεοι που μπορούν να υποκριθούν σε τρίτους (για διάφορους λόγους) ότι πιστεύουν, αλλά μέσα τους αδυνατούν να πιστέψουν, ακόμα κι αν το θέλουν απελπισμένα. Χαρακτηριστική ήταν η τραγική περίπτωση της μητέρας Τερέζας που, όπως αποκάλυψαν οι επιστολές της, ήταν άθεη, αφού όσο κι αν προσπαθούσε να πιστέψει δεν μπορούσε. Υποκρινόταν ότι πίστευε, αλλά δεν μπορούσε να κοροϊδέψει τον εαυτό της. Και η αθεΐα της ήταν γι' αυτήν πηγή δυστυχίας, όχι ικανοποίησης.
Πάντα εξαιρούνται από τα γενικά συμπεράσματα οι άνθρωποι με σοβαρά disorders. Όπως αυτοί που, ενώ ήταν άθεοι, πήγαν να καλογερέψουν. I mean, lol wut!!
breadfan έγραψε:Αναγνωρίζω ότι είναι εύκολο να είσαι άθεος, άπαξ και ξεπεράσεις την πλύση εγκεφάλου που δέχτηκες στα παιδικά σου χρόνια.
Αλλά βολικό; Σε τι βολεύεται ο άθεος; Τι είναι αυτό που "γλιτώνει", λόγω της αθεΐας του; Ποια είναι η κατάσταση στην οποία βολεύεται;
To "βολικό" έχει το ποσοστό βολικότητας που αναλογεί στην ποιότητα του "βολεμένου". Σε leved up καταστάσεις πνεύματος, το "βολικό" είναι το ικανοποιητικά παραγωγικό, αυτό με το οποίο οφείλει να βολεύεται ο efficient άνθρωπος. Δηλαδή η έννοια της "βολής", έτσι όπως τη χρησιμοποίησα, έχει τέρμα ελαστικό περιεχόμενο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ε ρε ζόριιιι!!!Τι έγινε ρε συ Dtango;Σκοπεύεις να πατεντάρεις την αθεϊστική ιδιότητα και να ζητάς ποσοστό απ'όποιον την επικαλείται;Στην τελική ανάλύση τι στο διάλο σημαίνει "είμαι 100% βέβαιος για κάτι;"Ειλικρινά σου μιλάω δεν αντιλαμβάνομαι καν το νόημα της φράσης.Τι ανούσια σκιαμαχία είναι αυτή που έχει ξεσηκωθεί;
Ρε παιδιά ο Dtango μαζεύει πιστοποιητικά αθεϊστικής νομιμοφροσύνης.Υπογράψτε τα να πάει κι αυτό το θέμα στην ευχή του ΘΕΟΥ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Γιατρέ, έχεις δίκιο ― είναι ανούσιο αυτό το πράγμα. Από την άλλη, κάποιοι παραλογισμοί δεν πρέπει να μένουν εντελώς αναπάντητοι.

@dtango:
Αν θέλω να μάθω πέντε πράγματα για τον αθεϊσμό, θα ανατρέξω στους μεγάλους αθεϊστές φιλοσόφους, και όχι στον (κατά τα άλλα αξιόλογο και μάλιστα πρώην καθηγητή μου) Πελεγρίνη.

Η στάση σου, dtango, παρέχει πολύ κακές υπηρεσίες στην υπόθεση του αθεϊσμού, γιατί είναι εντελώς παράλογη, αβάσιμη και αντιφατική, και ως εκ τούτου δεν αντέχει σε στοιχειώδη αντιπαράθεση ακόμη και με μαθητευόμενους χριστιανούς απολογητές. Θυμίζω στους συνομιλητές και συναναγνώστες (γιατί εσύ θα το αγνοήσεις έτσι κι αλλιώς) ότι μια από τις "αγαπημένες" λογικές πλάνες των χριστιανών, ιδίως των ευαγγελικών, είναι η πλάνη του αχυράνθρωπου, στο πλαίσιο της οποίας παρουσιάζουν τους άθεους σαν κάτι παράφρονες και δογματικούς φανατικούς που διακηρύσσουν παντού την απόλυτη βεβαιότητά τους ότι δεν υπάρχει θεός ― ένας ισχυρισμός που δεν μπορεί με τίποτε να αποδειχθεί, και που φυσικά δεν σε είδα καν να το επιχειρείς.

Αν ήμουν οπαδός της συνωμοσιολογίας, θα το πήγαινα παραπέρα, αλλά η αγωγή μου δεν μου το επιτρέπει...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρχικά να σημειώσω πως ο ενθουσιασμός μου για το ποστ της α.γκόμενας δεν οφείλεται στο οτι 'συμφώνησα' ιδιαίτερα ή εντόπισα κάποιο συμπέρασμα που μου έκανε κλικ, αλλά εξαιτίας της ροής και της τεχνοτροπίας του συλλογισμού. Κάπου εκεί υπάρχουν 2-3 καταπληκτικές ιδέες σχετικά με το τι αποτελεί επιλογή και τι καθορίζεται ντετερμινιστικά [καλά το είπα?] - και κάπου εκεί στέκεται και το εγωιστικό ον του Στίρνερ, αλλα ας μην ξεφύγουμε τώρα.

Το "ΜΑΧΗΤΙΚΟΣ ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΗΣ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΥ" το αντιλαμβάνομαι ως σάτυρα αυτής της "αγνωσιαρχίας" [κουλ λέξη btw γειά σου Δημήτρη με τα ωραία σου] και μου αρέσει πολύ!

Γενικά, ως 7ρης συμφωνώ με αρκετές από τις ιδέες του Δημήτρη στο θέμα αυτό, και σε σημειολογικό επίπεδο, αλλά πραγματικά την επιμονή του δε την βρίσκω σκόπιμη ή κάπως γόνιμη, μιας και το ζήτημα αυτό δεν έχει κάτι να πει, στον κόμπο αυτό : άθεος 100% ή 99,99999%, σιγά τα αβγά [ή αυγά, διαλέξτε και πάρτε είναι αλανιάρικα]

Η φράση "αθεϊα είναι μια!" με σκότωσε όντως αθεϊα είναι η πλήρης απουσία πίστης στο θεό, αλλά οι εκφράσεις της είναι πολλές. Όμως εσύ επιχειρείς συνεχώς να εκτοπίσεις τους 99,99 % {παρεπιπτόντως μου φαίνεται εντελώς αστείο αλλά και ταιριαστό πως επικαλείστε την επιστήμη για αυτή την αμελητέα επιφύλαξη, δηλαδή το κάνετε στην ουσία από Pοlically correct διάθεση,χεχ} στους αγνωστικιστές, δηλαδή κάπου στο 50%, δεν είναι λογικά σωστό εφόσον τόσο κόπτεστε με αυτή την κλίμακα!

Παλιότερα σκεφτόμουν πως οι αγνωστικιστές στην ουσία έχουν τα εργαλεία να κάνουν το undo, Οι περισσότεροι δηλαδή, απλά δε το επιλέγουν. Συμφωνώ δηλαδή επι τοις ουσίας με την όλη συλλογιστική του δημήτρη αλλά στην ουσία αυτός που τη βλέπει 99,99999 % είναι ουσιαστικά άθεος, δεν κάνει δεύτερες σκέψεις "Μήπως υπάρχει τελικα? Λες να υπάρχει" ... Βέβαια, ο θεός κι η ψυχούλα του καθ'ενός τι σκέφτεται απο μέσα του. Νομίζω πως άτομα που είναι άθεα απο πιο μικρή ηλικία, δηλαδή έχουν κάνει το undo νωρίς είναι πολύ πιο πιθανόν να είναι βεβαιοι πως δεν υπάρχει θεός.

Η δικιά μου δε βεβαιότητα πως δεν υπάρχει 'θεός' είναι πως όλες οι εκφράσεις του θεού είναι πλέον αρκετά καλά μελετημένες: όλες σχετίζονται με την αντίληψη, και μάλιστα την ατομική υποκειμενική αντίληψη των πραγμάτων. Άρα ο 'θεός' είναι μια λέξη πασπαρτού για να περιγράψει φαινόμενα που στη ουσία συμβαίνουν μέσα μας. Η έννοια του θεού ορίζεται καλά από το μη ορισμένο και αφηρημένο παρά από το ορισμένο. Για να εξερευνήσουμε την έννοια του 'θεού' στην ψυχοσύνθεσή μας λοιπόν, η εξερεύνηση της αντίληψης αποτελεί ένα πρώτο καλό βήμα για να συλλάβουμε την έννοια σε παγκόσμιο και διαχρονικό επίπεδο.

Σε αυτό το επίπεδο πλέον, η μαχητική αθεϊα που κάποτε πρέσβευευα κατα κάποιον τρόπο, κρίνεται πλέον ως αντιπαραγωγική - αντίθετα η μελέτη του θρησκευτικού συναισθήματος του ανθρώπου, φαντάζει στα μάτια μου ως ενδιαφέρον πεδίο συλλογή πληροφοριών για την 'μεγάλη εικόνα'

Αλλά γιατι να διαιωνίζεται αυτή η κουβέντα, τι προσφέρει?

Πέρα απο ένα διαγωνισμό επαναστατικότητας [με μια σημειολογική αφορμή χωρίς ουσία] δεν εξυπηρετεί λοιπόν τίποτα αυτή η ιδέα.

Αν μιλούσες [όπως είπε ο bread] για την πραγματική θρησκευτική εξουσία, ή έστω πολιτικολογούσες για την θρησκευτική εξουσία όπως διαμορφώθηκε στην θεωρία σου, θα εξέπεμπες περισσότερη επαναστατικότητα πάντως.

Εν πάσει περιπτώσει γνήσιος άθεος είναι μόνο αυτός που πιστεύει πως οι θεοί ήταν οι Homo sapiens ευγενείς που καταπίεσαν του νεάντερταλ? Και πως μπορείς να μαχηθείς κάτι που συνέβη πριν 12000 χρόνια?? Ποια ειναι η σύνδεση της θεομαχίας του 12000 π.χ. με τη σύγχρονη αρένα, πολιτικά, οικονομικά, φιλοσοφικά?

Εϊναι η αθεϊα ένα σύμβολο του παλαιοθρησκευτικού παρελθόντος που πρέπει να ξανανακαλύψουμε ? Αυτό νομίζω πως προτείνεις... Ποιά είναι λοιπόν να προτάγματα της θεομαχίας σήμερα? Ποιός είναι ο εχθρός? Ποιός ειναι ο κακός, ποιές έιναι οι κακές οι ιδέες και ποιές έιναι η χρήσιμες ιδέες?

Α! Πρέπει να σου πω πως γέλασα πολύ με αυτό! Ωραία το πες!
Εδώ έχουμε να κάνουμε με την πιο γελοία ιδέα της ανθρωπότητας και εσείς, οι άθεοι, της φέρεστε με τακτ για να μην θεωρηθείτε δογματικοί.
:clap: :clap: :clap:

είδες? τι έκανες? μου έβαλες σκοτεινές σκέψεις στο μυαλό.

Και ενώ με την έννοια του θεού έχουν ένα κάποιο τάκτ, με τα ζώδια , είδες - είδες?? κανένα τακτ :D :D είναι ΟΛΑ μπούρδες - να μην αρχίσω τώρα λίστα αμαρτωλών θεμάτων :whistle: :whistle:

αλλά ξέρεις γιατι έχουν τάκτ?? γιατι έχουν ένα κάποιο σκοπό και ένα κίνητρο, δεν μπορεί να πάνε να πλασάρουν στην κοινωνία τη hardcore αθεϊα σου, ούτε καν μια πλήρη άρνηση και εκτόπισμα της κυρίαρχης θρησκείας ως η πιο γελοία ιδέα που υπήρξε ποτέ. Χρειάζεται τάκτ γιατι that's politics.

έχεις ένα βασικό αξίωμα, πως η αθεϊα είναι κάτι το πολύ ... "κάπως" ... αμ δε! δεν είναι έτσι, η αθεϊα έχει πολλά χρώματα. Δεν έχει πάντα πρόταγμα. δεν είναι πάντα επαναστατική. Ούτε ειναι πλειοψηφικά 99,99%, όπως εδώ. ;)

Διαφορετικές εκφράσεις πίστης συθέτουν διαφορετικές προσωπικότητας ή/και το αντίθετο
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Στην τελική ανάλύση τι στο διάλο σημαίνει "είμαι 100% βέβαιος για κάτι;"Ειλικρινά σου μιλάω δεν αντιλαμβάνομαι καν το νόημα της φράσης.Τι ανούσια σκιαμαχία είναι αυτή που έχει ξεσηκωθεί;
Γιατρέ φίλε μου, δεν πρόκειται για την φράση και το πόσο κοντά στο απόλυτο πλησιάζει κανείς αλλά για την διαφορά μεταξύ του «Δεν υπάρχει Θεός» και του «Δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός».
Δεν μπορούμε να κατασκευάζουμε αποχρώσεις μεταξύ άθεου και αγνωστικιστή. Όποιος για οποιονδήποτε λόγο κωλύεται να δηλώσει ότι δεν υπάρχει Θεός, δεν δικαιούται τον χαρακτηρισμό του άθεου.

Μπορώ να βρω δικαιολογίες για τους πιστούς αλλά όχι για τους αγνωστικιστές.
(Τώρα καταλαβαίνω γιατί οι κομουνιστές αποκαλούσαν προδότες άλλους κομουνιστές).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση