Προσωπική αντίληψη της έννοιας "Θεός"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
Panos έγραψε:π.χ. Έστω ότι τα υπάρχοντα μαθηματικά δεν έχουν φανταστικούς αριθμούς.. εμφανίζομαι εγώ και λέω ότι παιδιά, ξέρετε κάτι, υπάρχει μια θεωρία μιγαδικών που βγάζει την ρίζα αρνητικών αριθμών. Βγαίνει ο Γιατρός (παράδειγμα δίνω) και μου λέει, μα δεν γίνεται να υπάρχει ρίζα αρνητικού αφού 2 αρνητικοί έχουν πάντα θετικό γινόμενο..

Το επιχείρημα του γιατρού είναι και εύλογο και τεκμηριωμένο.. είναι σοβαρό όμως όταν εξετάζουμε μια νέα θεωρία που δίνει απάντηση σε αυτό που ο ίδιος θεωρεί ότι δεν υπάρχει απάντηση;

Το προσπερνάω και του λέω ότι σύμφωνα με την νέα θεωρία γίνετε και αν ενδιαφέρετε να μάθει το πως τότε να το δει στο λίνκ...

Ο Γιατρός αντί να δει το λίνκ όμως επανέρχεται με νέο "εύλογο και τεκμηριωμένο" επιχείρημα.. ΜΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΕΜΕ!!!!!!!! ΤΟΣΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ!!!!! και εγώ που είμαι κουρέας ξέρω ότι -2 επί -2 μας κάνει +4... όχι πες μου πως γίνεται να σε δω.. εξήγησε μου τους μιγαδικούς τώρα!

Εκεί εγώ λέω ότι ο Γιατρός:
α) Δεν ενδιαφέρεται και με ζαλίζει (εσκεμμένο)
β) Δεν ενδιαφέρεται αλλά νομίζει ότι ενδιαφέρεται για αυτό με ζαλίζει (ακούσιο)
γ) Είναι φανατικός, δογματικός και δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ παραπάνω μαζί του.

Κάπως έτσι πάει το πράγμα με τα "εύλογα και τεκμηριωμένα" επιχειρήματα και τον δογματισμό..
Πολύ άστοχο το παράδειγμά σου.

Κατ'αρχήν, δεν το διατύπωσες καν σωστά. Η Άλγεβρα μας λέει ότι δύο ομόσημοι πραγματικοί έχουν πάντα μη-αρνητικό γινόμενο (η αξιωματική απόδειξη είναι αρκετά εκτενής οπότε δεν την αναφέρω), και δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζεις μόνο στους αρνητικούς. Ωστόσο, το keyword της πρότασης είναι οι πραγματικοί. Αυτό ισχύει για τους πραγματικούς αριθμούς. Όταν κατασκευάζεις τους φανταστικούς αριθμούς, κατασκευάζεις ένα εντελώς καινούριο σύνολο αριθμών, οι οποίοι έχουν κάποιες καινούριες ιδιότητες. Μια από αυτές είναι το i² = −1. Μια χαρά γίνεται, και δε μπορεί κανείς να σου πει ότι δε γίνεται. Ο Γιατρός θα έκανε λάθος και τα υποθετικά επιχειρήματα που του αποδίδεις είναι ηλίθια.

By the way, η επίκληση στην αυθεντία είναι πάντα πολύ αδύναμο επιχείρημα, και στο περιβάλλον των Μαθηματικών είναι γελοίο.
Φίλε noxteryn αυτό το πόστ σου είναι αυτό που εγώ αποκαλώ ανούσια προβολή "γνώσεων" και εκτός θέματος... και είναι ένα καλό παράδειγμα για να δεις πως σκέφτομαι..

Είπα (και το κάνεις και quote) ότι " Έστω ότι τα υπάρχοντα μαθηματικά δεν έχουν φανταστικούς αριθμούς".. έχουμε μια υπόθεση δηλαδή για να δώσω ένα παράδειγμα σχετικό με την παρουσίαση μιας νέας θεωρίας, όχι για να κάνουμε μάθημα μιγαδικών..

Τώρα αν η διατύπωση σου φαίνεται όχι ακριβής συγνώμη.. προσπάθησα να είναι απλή και κατανοητή σε όλους.. όχι μόνο όσους γνωρίζουν από μαθηματικά.. και πίστεψε με για εμάς τους ηλεκτρολόγους και δη του κοντρολάδες οι μιγαδικοί είναι το α και το ω.. δεν υπάρχουμε χωρίς αυτούς..

Το πόστ σου λοιπόν είναι όχι μόνο εκτός θέματος, όχι μόνο άσχετο με την ουσία αυτού που λέω, αλλά και ελαφρώς προβοκατόρικο και με τάσης επιδειξιομανίας και παρεκτροπής του θέματος.. αν το δούμε και με πιο "κακό" μάτι, είναι και ένα πόστ που πιθανώς προσπαθείς να προσβάλεις αυτό που λέω πιάνοντας όχι την ουσία αλλά κάτι άλλο άσχετο και ανάγοντας το στο σύνολο..

Έτσι το κρίνω εγώ τουλάχιστον και έτσι το αντιμετωπίζω.. σαν κάτι άσχετο και ανούσιο στο οποίο είτε δεν απαντώ είτε απαντώ άσχημα..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Panos έγραψε:Το πόστ σου λοιπόν είναι όχι μόνο εκτός θέματος, όχι μόνο άσχετο με την ουσία αυτού που λέω, αλλά και ελαφρώς προβοκατόρικο και με τάσης επιδειξιομανίας και παρεκτροπής του θέματος.. αν το δούμε και με πιο "κακό" μάτι, είναι και ένα πόστ που πιθανώς προσπαθείς να προσβάλεις αυτό που λέω πιάνοντας όχι την ουσία αλλά κάτι άλλο άσχετο και ανάγοντας το στο σύνολο..
Έλεος! Μιλάς εσύ για παρεκτροπή θέματος και ποστ που προσπαθεί να προσβάλει τον άλλο λέγοντας κάτι άσχετο με το θέμα;; Χαχαχαχα, δεν ξέρω πραγματικά τι να σκεφτώ! Όντως δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις ή απλά υποκρίνεσαι πως δεν καταλαβαίνεις;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Panos, μάλλον δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω.

Πέρα από το γεγονός ότι είναι αδιάφορο αν είπες "έστω ότι δεν υπάρχουν φανταστικοί αριθμοί" (άλλωστε, εγώ μίλησα για κατασκευή, οπότε προφανώς το έλαβα υπόψιν μου), το point παραμένει ότι προσπάθησες να τροποποιήσεις τόσο την υποθετική θέση όσο και τον υποθετικό αντίλογο για να περάσεις το νόημα που ήθελες. Εφόσον σου αποδεικνύω ότι το παράδειγμα που χρησιμοποίησες είναι άστοχο, σημαίνει ότι η τεκμηρίωσή σου είναι ελλιπής.

Moreover, καταρρίπτοντας το δικό σου παράδειγμα, τεκμηριώνω τη δική μου θέση. Εσύ λες ότι ένα επιχείρημα μπορεί να φαίνεται καλό αλλά στην ουσία να είναι κακό. Εγώ λέω ότι όταν έχεις δίκιο σε ένα θέμα, ό,τι και να σου λένε οι άλλοι δε μπορεί να σε κλονίσει, χωρίς αυτό να σε κάνει φανατισμένο, απλούστατα επειδή έχεις δίκιο. (Στην προκειμένη, ο "Γιατρός" σου έλεγε βλακείες και εσύ μπορούσες να τον γράφεις κανονικά, ων ήσυχος ότι έχεις δίκιο.) Αντίστοιχα, όταν κάποιος έρχεται και λέει ότι η θρησκευτική πίστη ταυτίζεται με την επιστημονική αντίληψη, του λες ότι λέει "σαχλαμάρες", γιατί ξέρεις ότι αυτό δεν ισχύει. Δε σε κάνει φανατισμένο αυτό, απλώς μη-ανεκτικό στη βλακεία.

As you can see, δεν ήταν καθόλου επίδειξη γνώσεων.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Και μια που το'φερε η κουβέντα...
Spoiler: Εμφάνιση
Το θέμα ξεκίνησε ως George Carlin, έγινε (ορθώς) "Προσωπική αντίληψη της έννοιας Θεός", και τώρα είναι "Προσωπική αντίληψη του χαρακτήρα του Πάνου του κοντρολά".
Δεν θέλω καν να ασχοληθώ με το πως και το γιατί φτάσαμε εδώ.
Δεν θέλω καν να ξεκινήσω το θέμα "επίπεδο συζήτησης του forum" (τουλάχιστον όχι σε αυτό το thread).
Δεν θέλω ούτε να σχολιάσω την ευγένεια και την ανοχή των moderators, γενικά στο forum και ειδικά στο "Αθεϊστικά θέματα" που είναι ορατό και στα μη μέλη.

Θέλω μόνο να παρακαλέσω όσους ενδιαφέρονται για αυτό το forum να αναλογιστούν λίγο τη στάση τους, και όσους δεν ενδιαφέρονται να πάνε αλλού ή τουλάχιστον να σταματήσουν να εκτροχιάζουν τις συζητήσεις.

Και να με συγχωρείτε για το Off-topic.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Breadfan έχεις δίκιο, ήταν και δικο μου λάθος όλο αυτό το μπάχαλο και ζητώ συγνώμη :oops: , πρέπει να μάθω να μην απαντάω σε κάποια πράγματα....
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ αυτό είναι το πρώτο σου σοβαρό και συγκροτημένο πόστ που απευθύνεις προς εμένα.. για αυτό και μου αρέσει παρότι τα έχεις πάρει πολύ λάθος..
Γιατρος Του Ικα έγραψε: Θα προσπαθήσω να σχολιάσω με νηφαλιότητα,ξεκινώντας από την αρχή και μάλιστα από το σχόλιο του Dtango.
Dtango το γεγονός του ότι υπερασπίζετε κάποιες θεωρίες που βρίσκονται έξω από τα πλαίσια της "κατεστημένης" επιστήμης δεν σας καθιστά περισσότερο ικανούς να διακρίνετε τον δογματισμό αλλά αντίθετα παντελώς ακατάλληλους.Κι αυτό διότι είσαστε βαθύτατα εγκλωβισμένοι ακριβώς στο φαινόμενο το οποίο καταγγέλετε.Η υπεράσπιση των θεωριών που είτε έχετε υιοθετήσει είτε έχετε εμπνευστεί συνιστά ζωτική ανάγκη και προσωπική δικαίωση.Άρα το κίνητρο σας δεν είναι η αναζήτηση της αλήθειας,το μόνο κίνητρο που αποκλείει εκ των προτέρων την όποια διολίσθηση προς τον δογματισμό-σε αντίθεση με τον ισχυρισμό κατοχής της απόλυτης αλήθειας παρά τα φαινόμενα και με πλημμελή γνώση.Εδώ θα πρέπει και οι δύο να αναγνωρίσετε τον εαυτό σας και τις συμπεριφορές σας.
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος.. δεν ξέρω για τον Δημήτρη αλλά για εμένα σίγουρα..

Πριν από το πλάσμα είχα δει όλες τις θεωρίες.. mainstream και εναλλακτικές.. και ήμουν σύμφωνος με την υπάρχουσα φυσική μέχρι πριν μερικά χρόνια (δεν μπορούσα να φανταστώ κιόλας ότι μπορεί να είναι τόσο λάθος).. και είχα απορρίψει όλες τι εναλλακτικές ως χαζές.. αλλά τις είχα διαβάσει και τις είχα αποκλείσει μελετώντας, όχι de facto..

Το πλάσμα το υιοθέτησα γιατί με κάλυψε απόλυτα σε μια μεγάλη σειρά πραγμάτων που οι υπάρχουσες θεωρίες δεν με κάλυπταν και το κάνει αυτό απόλυτα επιστημονικά και με εργαστηριακά δεδομένα.. είναι 100% επιστημονικό και ως προς τις μεθόδους του πολύ περισσότερο από πολλές θεωρίες που δεχόμαστε ως επικρατέστερες.. και είναι 100% σε συμφωνία με την παρατήρηση που είναι ο τελικός κριτής ότι και να λέμε..

Πάραυτα, ακόμα ερευνώ το θέμα και είμαι ανοιχτός σε αυτό..
Αντίθετα τι κάνετε;Επικαλούμενοι μιάν επιλεκτική και άκρως δογματική δήθεν αντισυμβατικότητα (αφού το λέει η κατεστημένη επιστήμη πρέπει να δυσπιστούμε-λάθος!Πρέπει να δυσπιστούμε στα πάντα αλλά διατηρώντας κάποιες σταθερές:την ύπαρξη δεδομένων,την δυνατότητα ελέγχου τους από την υπόλοιπη ανθρωπότητα,την δημοσιότητα,τον πειραματικό έλεγχο κλπ.
Πάλι κάνεις λάθος (πάντα μιλάω για εμένα).. το πλάσμα είναι επιστημονικότατο, έχει απόλυτη πειραματική επιβεβαίωση, έχει προβλέψεις, έχει peer reviewed papers, έχει 2 Νόμπελ και δεκάδες σεβαστούς επιστήμονες από πίσω του.. δεν είναι Λιακόπουλος.. τηρεί όλα όσα λες και πολύ καλύτερα από τις θεωρίες που υπερασπίζεσαι δυστυχώς (το δυστυχώς κολλάει στην κατάντια της σημερινής επιστήμης και στον τρόπο που έχει γίνει κατεστημένο στη συνείδηση των περισσοτέρων)..
προβάλλετε δογματικά και με ακραίο φανατισμό (και απαράδεκτο ύφος κατά τη γνώμη μου) τις "αλήθειες" σας και όποιος τολμήσει να σας αμφισβητήσει γίνεται "δογματικός" και "φανατικός" επιστημονιστής.
Αυτό άστο καλύτερα γιατί το ίδιο μπορώ να πω και εγώ.. δεν είναι επιχείρημα αυτό, είναι άποψη.. διαφωνείς;
Δεν είδα να προσπαθήσετε να αποτρέψετε από τον δογματισμό εκείνους τους λίγους αφελείς που δήλωσαν εκστασιασμένοι από τις """Θεωρίες"""" σας...
Προσωπικά δεν είδα κάποιον να εκστασιάζεται με το πλάσμα.. μόνο ο Άρατος έδειξε πραγματικό ενδιαφέρον αλλά από όσο κατάλαβα για λάθος λόγο (λόγο Αθεΐας)..

Τώρα αυτό το "Αφελείς" είναι που μου ανάβει τα λαμπάκια... ποιος νομίζεις ότι είσαι εσύ που μπορείς να χαρακτηρίσεις τον υποστηρικτή μιας άποψης ως αφελή; με τι κριτήριο και ποια αρμοδιότητα το κάνεις; φταίω αν σου την πω; φταίω να σε πω δογματικό και κολλημένο;

Εγώ σε κάτι τέτοια γίνομαι επιθετικός Γιατρέ.. γιατί αυτά είναι τα απαράδεκτα, όχι το να λες μια άποψη όσο τρελή και αν είναι αυτή.. καταλαβαίνεις πως ξεκινάνε οι κόντρες; ;-)

Όσον αφορά εμένα.Ειδικός δεν είμαι ούτε στο ένα πεδίο ούτε στο άλλο.Θα προτιμούσα να μην συζητήσω ποτέ δημόσια και ειδικά σε ένα φόρουμ γενικού διαλόγου τέτοιου είδους ζητήματα.Από τη στιγμή που τα προβάλλατε όμως θεωρώ ότι έκανα το αυτονόητο.Το έχω ξαναπεί και δεν έχω ακούσει τον αντίλογο.Δεν πειράζει.Δεν έχω την ψευδαίσθηση ούτε μπορώ να εισακουστώ από ακραίους δογματικούς εθελοτυφλούντες.
Ποιο είναι "το αυτονόητο" ακριβώς.. θύμισε μου τι έχεις πει μήπως και δεν το πρόσεξα..

Τα υπόλοιπα τα παραβλέπω..
Έρχεται λοιπόν κάποιος τζέντλεμαν (και σα να μην έφτανε αυτό,φέρνει κι άλλον και δη από τα φόρα του Χαρδαβέλλα)
Εδώ λοιπόν είναι που φαίνονται οι προκαταλήψεις και ο δογματισμός.. βάζεις μια ταμπέλα και σχηματίζεις μια άποψη όχι γνωρίζοντας ή ακούγοντας το τι λέει ο άλλος αλλά επειδή είναι από το φόρουμ του Χαρδαβέλα.. ότι και να λες αυτό δεν μαζεύεται και δείχνει πολλά.. και δεν το έκανες μόνο εσύ φυσικά.. :-)

Και επειδή το έχω ακούσει πολλάκις αυτό για τον Χαρδαβέλλα να το ξαναπώ.. δεν γράφω στον Χαρδαβέλλα.. όταν άνοιξε το φόρουμ του μπήκα και έκανα μερικά σχόλια κυρίως για να του την πω επειδή έχει μια τάση να γαμάει ωραία θέματα.. εκεί έγινε μια κουβέντα για Θεούς όπου αρχικά ξεκίνησα έναν διάλογο με 2 νεοπλατωνιστές περί Θεών, ήρθε και ο dtango και συνεχίσαμε και μετά ξεκίνησε αυτός το θέμα big bang εδώ και μου είπε αν θέλω να περάσω να γράψω..

Έχω να γράψω στον Χαρδαβέλλα από τότε (έγραψα και ένα σχόλιο στην εκπομπή του για τον Τέσλα που τα γάμησε πάλι).. και δεν έχω και λόγο να γράψω.. άτομα σαν τον Λιακόπουλο και τον Χαρδαβέλλα με ενοχλούν γιατί κάνουν περισσότερο κακό από καλό.. αλλά αυτό δεν με αποτρέπει από το να γράψω σε αυτούς ή να τους ακούσω..

Η προκατάληψη σου με ενοχλεί περισσότερο όμως από αυτούς.. γιατί εγώ σαν άνθρωπος δεν κρίνω κανέναν από τέτοια πράγματα..
και μας λέει:"μάγκες ότι ξέρατε περί ανθρώπινης προϊστορίας,μυθολογίας,κοινωνιολογίας,φυσικής του 20ου αιώνα είναι λάθος,σφάλμα και να μη σας πω και συνομωσία του επάρατου επιστημονικού κατεστημένου".Εγώ και ο κάθε φουκαράς τι πρέπει να κάνω;Να ανοίξω το στόμα εκστατικά σα χάνος και να αναφωνήσω:"Αλληλούια!Μου άνοιξατε τα μάτια,thank you,thank you,thank you";
Όχι.. μπορείς να ακούσεις και να κρίνεις.. μπορείς και να απέχεις αν δεν σε ενδιαφέρει ή το θεωρείς ανάξιο.. δεν έκανες τίποτα από τα δύο..

Αντιθέτως αποφάσισες να "σώσεις" του "αφελείς" από τους "άσχετους" και τις "επικίνδυνες" για την επιστήμη και την "αλήθεια" απόψεις και "συνωμοσίες" τους.. αυτοχρίστηκες σωτήρας και απολογητής ενός κατεστημένου το οποίο δεν γνώριζες επαρκώς απέναντι σε μια θεωρία που επίσης δεν γνώριζες και δεν είχες καμιά όρεξη να μάθεις..

Αυτό βλέπω εγώ και έτσι σε κρίνω φίλε Γιατρέ..
Να διαβάσεις και να λάβεις υπόψιν σου τα στοιχεία που σου δίνουμε θα έλεγαν κάποιοι.Σας διαβεβαιώ ότι το έκανα μετά μεγίστης προσοχής.Δυστυχώς όμως δεν επείσθην.Πράγμα που για τον Πάνο π.χ. μπορεί να σημαίνει μόνο δύο πράγματα:είτε ότι δεν τα διάβασα είτε ότι είμαι άσχετος και καλά θα κάνω να σιωπήσω.Είτε και τα δύο.
Γιατρέ οι απαντήσεις σου ήταν στα καπάκια.. δεν διάβασες.. και δεν διάβασες γιατί ρωτούσες πράγματα που αν είχες διαβάσει μια ώρα δεν θα τα ρωτούσες.. είναι εύκολο να το κρίνει κάποιος σχετικός αυτό..

Αν τώρα σε ρωτήσω τι λέει η κοσμολογία πλάσματος δεν θα μπορέσεις να μου πεις.. αν σε ρωτήσω τι είναι το πλάσμα πάλι δεν θα ξέρεις.. καλός ο αντίλογος αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. είναι κρίμα..

Δεν έκανες καν μια ερώτηση πάνω στο θέμα.. απλά έλεγες τα ίδια και τα ίδια που λένε οι επικρατούσες θεωρίες.. και μη μου πεις ότι τις ξέρεις και αυτές καλά..
Στην πραγματικότητα εγώ ο εξίσου άσχετος με σας πάνω στα θέματα τα οποία πραγματεύεστε έκανα το εξής αυτονόητο:αναρωτήθηκα γιατί η "κατεστημένη παλιοεπιστήμη" δεν καταδέχεται να νοιώσει έκσταση μπροστά σ'αυτές τις συγκλονιστικές αποκαλύψεις.Και είπα να αναφέρω στον διάλογο τα αντεπιχειρήματα της συντριπτικής πλειονότητας της επιστημονικής κοινότητας (πράγμα που κατά τη γνώμη μου ήταν αποκαλυπτικό.Οι μέντορες του Πάνου μέχρι και λάθη στις πράξεις είχαν κάνει).
Από αυτό φαίνεται το πόσο διάβασες και πόσα κατάλαβες.. η επιστημονική κοινότητα δεν έχει απορρίψει το πλάσμα.. ίσα ίσα το έχει ανάγει και σε τομέα της φυσικής..

Αυτός που αναφέρεις ως "μέντορα" μου δεν είναι κάποιος από τους επιστήμονες του πλάσματος.. είναι ένας τύπος (φυσικός και με διδακτορικά) που έχει κάποιες άλλες απόψεις πάνω σε αρκετά θέματα φυσικής και παρουσίασα κάποιες από αυτές άσχετες με την κοσμολογία πλάσματος όταν η κουβέντα είχε ανοίξει πολύ.. δεν είχε σχέση με το πλάσμα ο τύπος..

Η θέση σου όμως είναι χαρακτηριστική, δεν νομίζεις.. παρουσιάζεις οτιδήποτε σαν επιχείρημα ότι όλα είναι λάθος.. δογματικό, φανατικό και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα όπως λες και εσύ παρακάτω.. δεν βρίσκουμε κάτι για το πλάσμα οπότε ας βρούμε κάτι να πούμε ότι είναι λάθος άρα και τα υπόλοιπα είναι λάθος.. ;-)
Ε ποιός είδε τον Πάνο,τον Άρατο τον Σολέα κλπ και δεν τους φοβήθηκε!Τι δογματισμούς τι και τι δεν άκουσα.
Και λίγα σου είπαμε... :-)
Στα υπόλοιπα τώρα:"Κάθε ομάδα ανθρώπων με τα ίδια ενδιαφέροντα που ενεργεί για αυτά αποτελείται από φανατικούς λίγο ή πολύ..."
Λάθος!φανατικός δεν είναι όποιος έχει έντονο ενδιαφέρον και πρακτική δράση για κάτι αλλά αυτός που αφενός μεν δεν είναι διατεθειμένος να επαναξιολογεί κριτικά τις βασικές παραδοχές του και αφετέρου θεωρεί τον σκοπό σημαντικότερο από τα μέσα-πάντα.
Εγώ (και οι περισσότεροι της ομάδας "Αθεΐα") πάντως δεν είμαι έτσι.
Βλέπε παραπάνω περί του γιατί είσαι και ας μην το καταλαβαίνεις.. στα πολύ μικρά πράγματα φαίνεται η διαφορά τις περισσότερες φορές..
"η επιστήμη είναι το όπλο της Αθεΐας.. "Λάθος.Η επιστήμη είναι η δοκιμασμένα καλύτερη μέθοδος για την αναζήτηση της αλήθειας.Δεν καταφεύγουμε στην επιστήμη επειδή εξυπηρετεί τον σκοπό μας αλλά επειδή έχει τις περισσότερες πιθανότητες από όλες τις άλλες προσεγγίσεις να μην λέει βλακείες.Αντίθετα η θρησκεία (και όσοι λένε "α,αφού το Big Bang μπορεί να έχει και θεολογικές ερμηνείες άρα εγώ το απορρίπτω εκ των προτέρων") πράγματι υποστάσουν τα μέσα και την αλήθεια στον σκοπό και στατιστικά-ιστορικά έχουν και τις περισσότερες πιθανότητες να λένε βλακείες.
Θα το δεχτώ γιατί μου αρέσει η διατύπωση και γιατί έτσι θα έπρεπε να είναι.. προσωπική μου άποψη όμως είναι ότι οι περισσότεροι Άθεοι προσεγγίζουν την επιστήμη με δογματικό τρόπο.. και από την κουβέντα για το big bang αυτό αντιλαμβάνομαι και για εσένα και τους περισσότερους εδώ μέσα..

Επίσης εγώ προσωπικά δεν απορρίπτω το big bang επειδή έχει Θεολογική προέλευση.. αυτό το έκανε ο Άρατος.. εγώ το απορρίπτω γιατί είναι εξόφθαλμα λάθος στην προσέγγιση του, αντιεπιστημονικό και σε απόλυτη αναντιστοιχία με την πραγματικότητα και την παρατήρηση..

Δυστυχώς κανένας σας δεν κάθισε ούτε καν να δει αυτή την κραυγαλέα αναντιστοιχία.. αντίθετα προτιμήσατε να ενστερνιστήτε φανταστικές οντότητες και ακροβατική λογική.. οι πιθανότητες δεν λένε πάντα την αλήθεια.. μην σου πω ότι συνήθως λένε ψέμματα..
Τέλος (και το πιό σημαντικό και ενδεικτικό για μένα):Οι ελευθερίες και τα δικαιώματα Πάνο δεν έρχονται σε αντίθεση με τους κανόνες,είναι και τα ίδια κανόνες και μάλιστα από τους πιό σημαντικούς και περιοριστικούς.Π.χ. απαγορεύεται οι άνθρωποι να στερούνται την προσωπική τους ελευθερία παρά μόνο κάτω από τις ειδικές συνθήκες που προβλέπει ο νόμος.Εϊναι μιά ελευθερία και ένα δικαίωμα αλλά ταυτόχρονα συνιστά και έναν σημαντικότατο περιορισμό για όποιον θα ήθελε να στερήσει από κάποιους την ελευθερία τους.
Δεν διαφωνώ.. όμως οι ελευθερίες είναι κάτι πολύ γενικό που ο καθένας βλέπει διαφορετικά.. και καλώς ή κακώς επειδή ακριβώς καθένας βλέπει αυτά τα θέματα διαφορετικά, αυτό που ισχύει (και πρέπει να ισχύει) είναι αυτό που δέχονται οι περισσότεροι, όχι ο καθένας, ούτε όλοι..

Αν θέλουμε να μιλάμε για κοινωνία πάντα και όχι για κάτι παντελώς αποδομημένο, μη λειτουργικό και άναρχο..
Άρα το πρόβλημα δεν είναι ότι εσύ είσαι υπερ των κανόνων και εμείς υπερ του γενικευμένου μπάχαλου αλλά ότι εσύ θες άλλους κανόνες και εμείς άλλους.
Όχι, δεν υπάρχει καν πρόβλημα.. ούτε καν θέμα γούστου στους κανόνες.. υπάρχουν κανόνες που οδηγούν σε μια βιώσιμη δομή και κανόνες που οδηγούν σε μη βιώσιμες δομές..

Το κύριο ερώτημα είναι το τι είναι βιώσιμο και λειτουργικό γιατί αυτό εξυπηρετεί όλους στα βασικά.. το δευτερεύον είναι τι θέλουν οι περισσότεροι..
Πράγμα που με οδηγεί στο quizάκι σου (και στο κλείσιμο του τελικά κυκλικής μορφής σχολίου μου):Μήπως λοιπόν Πάνο είσαι εθνίκι και ακροδεξιός;Αυτό δεν το κατάλαβα από την ενασχόλησή σου με αμυντικά θέματα (με τα οποία ασχολούμουν κάποτε και εγώ άλλωστε) αλλά από το ε) των παρατηρήσεών σου...
[/quote]

Εθνίκι; ωραίος όρος.. βγάζει ένα μίσος.. μια απέχθεια.. πως λέγαν κάποτε παλιοκουμμούνι.. χαρακτηριστικός όρος φανατικού δεν νομίζεις; :-)

Γιατρέ έχεις πολύ μίσος μέσα σου και είσαι πολύ πιο απόλυτος από όσο νομίζεις.. μπορεί να φαίνεσαι διαλλακτικός σε αυτούς με τους οποίους έχετε τις ίδιες απόψεις αλλά με την διαφωνία δεν τα πας πολύ καλά.. και προδίδεσαι..

Η μόνη δικαιολογία που σου αναγνωρίζω είναι ότι μεταξύ μας φαίνεται να υπάρχει μια βεντέτα από μεριάς σου και έχεις την ανάγκη να μου την πεις.. φταίω και εγώ σε αυτό γιατί ο τρόπος μου είναι πολύ εριστικός και το ξέρω.. σε αδικεί όμως αυτό και σου θολώνει την κρίση..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

@noxteryn

Δεν κατάλαβα γιατί δεν λες αυτό στο αρχικό σου ποστ που έκανα quote.. μιλάς μόνο για μιγαδικούς, για τίποτε άλλο.. αν δεν το βλέπεις τότε τι να πω.. :-)

@breadfan
breadfan έγραψε:Και μια που το'φερε η κουβέντα...
Spoiler: Εμφάνιση
Το θέμα ξεκίνησε ως George Carlin, έγινε (ορθώς) "Προσωπική αντίληψη της έννοιας Θεός", και τώρα είναι "Προσωπική αντίληψη του χαρακτήρα του Πάνου του κοντρολά".
Δεν θέλω καν να ασχοληθώ με το πως και το γιατί φτάσαμε εδώ.
Δεν θέλω καν να ξεκινήσω το θέμα "επίπεδο συζήτησης του forum" (τουλάχιστον όχι σε αυτό το thread).
Δεν θέλω ούτε να σχολιάσω την ευγένεια και την ανοχή των moderators, γενικά στο forum και ειδικά στο "Αθεϊστικά θέματα" που είναι ορατό και στα μη μέλη.

Θέλω μόνο να παρακαλέσω όσους ενδιαφέρονται για αυτό το forum να αναλογιστούν λίγο τη στάση τους, και όσους δεν ενδιαφέρονται να πάνε αλλού ή τουλάχιστον να σταματήσουν να εκτροχιάζουν τις συζητήσεις.

Και να με συγχωρείτε για το Off-topic.
Σωστός.. εγώ για άλλο μπήκα και άλλου πήγε το θέμα.. λάθος μου που έδωσα συνέχεια σε κάτι χωρίς νόημα και εκτός θέματος.. :-)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Άντε πάλι...
Λοιπόν για να μη ρίξω λάδι στη φωτιά θα υπενθυμίσω μια ερώτηση (άσχετη με το θέμα φυσικά αλλά κι οι υπόλοιπες τι είναι;):

Πάνο, θα ήθελα να ακούσω κάποια από τις λύσεις που καλύπτουν και τις δύο πλευρές, απλά δεν εξετάζονται σχετικά με το κάπνισμα (ίσως και σε άλλο thread αλλά μια αρχή εδώ δε θα έβλαπτε).
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Άντε πάλι...
Λοιπόν για να μη ρίξω λάδι στη φωτιά θα υπενθυμίσω μια ερώτηση (άσχετη με το θέμα φυσικά αλλά κι οι υπόλοιπες τι είναι;):

Πάνο, θα ήθελα να ακούσω κάποια από τις λύσεις που καλύπτουν και τις δύο πλευρές, απλά δεν εξετάζονται σχετικά με το κάπνισμα (ίσως και σε άλλο thread αλλά μια αρχή εδώ δε θα έβλαπτε).
Με παραξενεύει η επιμονή σου σε αυτό το θέμα που είναι νομίζω απλό..

Καταρχήν πρέπει να εξετάσουμε το ποσοστό των καπνιστών.. αν μιλούσαμε για ένα 10-15% τότε η συνολική απαγόρευση θα ήταν αποδεκτή στα πλαίσια μιας κοινωνίας..

Αν όμως μιλάμε για ποσοστά που αγγίζουν ή ξεπερνούν το 50% τότε μια καθολική απαγόρευση είναι τραβηγμένη και άδικη..

Η απλή, δίκαιη και εύκολη λύση είναι να παρέχεις χώρους ανάλογα με το ποσοστό και για τις δύο ομάδες και να επενδύσεις λίγο περισσότερο στον εξαερισμό των χώρων των καπνιστών.. εννοείται φυσικά ότι σε χώρους που δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (ΜΜΜ) ή σε χώρους αθλητισμού και υγείας η απαγόρευση μπορεί να είναι καθολική.. αν και για τα 2 τελευταία θα μπορούσες να έχεις και μικρούς απομονωμένους χώρους για όσους δεν μπορούν να αντέξουν..

Αν μιλάμε για εξωτερικούς χώρους τότε είναι τουλάχιστον υποκριτικό, ιδίως σε αστικό περιβάλλον που ο αέρας που αναπνέουμε είναι 10 φορές χειρότερος από το τσιγάρο που αναπνέεις από τον διπλανό σου..

Αν από την άλλη ο στόχος της πολιτείας είναι η υγεία, τότε ας απαγορεύσει την πώληση, όχι την χρήση.. είναι παράλογο να επιτρέπεις την αγορά και να απαγορεύεις την χρήση..

Αν θέλεις άνοιξε ένα νήμα και το κουβεντιάζουμε εκεί γιατί εδώ όντος έχουμε ξεφύγει πάρα πολύ..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

OK θα ανοίξω, αλλά περίμενα κάτι πιο πρωτότυπο να πω την αλήθεια. Αυτά που λες πανω-κάτω έχουν προταθεί ή εφαρμόζονται χωρίς επιτυχία εδώ ή στο εξωτερικό.

Τελικά υπάρχει παλιό θέμα στο αρχείο:

viewtopic.php?f=62&t=313
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Είστε όλοι επί δύο σελίδες εκτός θέματος.
Το κουμπάκι "Νεό Θέμα", δεν το έχετε όλοι σας; Πηγαίνετε στην κατάλληλη κατηγορία και πατείστε το!
Oblivion
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010 14:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Έδινα το τελευταίο μάθημα σήμερα και διάβαζα τις τελευταίες μέρες γιαυτό έκανα "αποχή" από το θέμα που ο ίδιος άνοιξα και απολογούμαι για αυτό.Σε μια ώρα ταξιδεύω και αύριο θα διαβάσω με την ησυχία μου τις 3 σελίδες που έμεινα πίσω και θα απαντήσω όσο πιο περιεκτικά μπορώ.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Oblivion έγραψε:Έδινα το τελευταίο μάθημα σήμερα και διάβαζα τις τελευταίες μέρες γιαυτό έκανα "αποχή" από το θέμα που ο ίδιος άνοιξα και απολογούμαι για αυτό.Σε μια ώρα ταξιδεύω και αύριο θα διαβάσω με την ησυχία μου τις 3 σελίδες που έμεινα πίσω και θα απαντήσω όσο πιο περιεκτικά μπορώ.
Δεν νομίζω ότι θα βρεις και πολλά να σχολιάσει φίλε Oblivion.. σου κάναμε hijack το θέμα και το σκίσαμε λιγάκι.. θα μάθεις βέβαια πολλά για εμένα και άλλους εδώ μέσα :-)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Αναρωτιόσασταν που ήμουνε εγώ και έλειπα απο την κουβέντα αυτή?> λοιπόν δε μπορώ να μη σχολιάσω. θα κουτσομπολέψω και εγώ.

Καταπληκτικό θέμα. Γιατί καταπληκτικό? γιατι δείχνει πως δημιουργούνται οι κόντρες και οι αντιπαλότητες. Διαχρονικό θέμα. Η πρώτη κόντρα ιστορικά είναι οι θεομαχίες του dtango. Πριν τους θεούς δεν τσακώνονταν ποτέ οι άνθρωποι και κυρίως δεν τρώγαν ο ένας τον άλλο και δε βιάζαν γυναίκες. Ήταν πολιτισμένοι τότε. Οι θεοί τα γαμήσαν όλα. Να αλλαχτεί το θέμα λοιπόν σε "πως γεννιέται ο καβγάς" . [για τους μη μυημένους, αυτές είναι μπηχτές περι της θεωρίας του dtango :D - δημήτρη πλακίτσα κάνω δε νομίζω να πειράζεσαι, η θεωρία σου και η επιμονή σου είναι πρόσφορες για τέτοια καζούρα ;) ]

Λοιπόν πιστεύω αρχικά οτι ο γιατρός είναι λιγότερο επιστημονιστής [έτσι το λέω εγώ το δογματικοί και φανατικοί με το επιστημονικό κατεστημένο] απο άλλους εδω μέσα και γενικά. Πρέπει να διακρίνουμε τα ενδιάμεσα χρώματα επειγόντως δεν υπάρχουν μόνο μαύρο άσπρο.

Γιατρέ μου, δεν παθαίνουμε αλεργία με το επιστημονικό κατεστημένο, δεν λέμε 'είναι Mainstream? - είναι ψεμα!!!' αλλά ρε φίλε δε το χάφτουμε αμάσητο, έχουμε πολλούς λόγους [ειδικά στα θέματα που έχω θέσει εγώ] να πιστεύουμε πως υπάρχει πολύ βρώμα στη δουλειά, π.χ. ιατρική.

Συμφωνώ πλήρως λοιπόν με αυτό που παρατήρησε ο Πάνος σε αρκετούς εδώ μέσα, ανεξαρτήτως ηλικίας. Πετυχημένο σχόλιο ήταν [δε θυμάμαι ποιός το ειπε] οτι αρκετοί άθεοι μοιάζουν να είναι σε φάση απεξάρτησης από τον προτερο, σε ορισμένες περιπτώσεις πρόσφατο, θεϊσμό τους , και συνεπώς αντιμάχονται οτιδήποτε θυμίζει έστω και λίγο τσαρλατάνους και μεταφυσικές, τρελούτσικες θεωρίες. Τυχαίο? Δε νομίζω!

Προφανώς , και φαίνεται από την κόντρα Πάνου γιατρού, το κατα πόσο θα πεισμώσει και θα φανατιστεί κάποιος δεν είναι μονο σταθερά ανα ζέυγος άτομων αντιπαράθεσης αλλα και δυναμική παράμετρος που μεταβάλλεται σε μια φορουμική διαμάχη/γνωριμία.

Έτσι π.χ. σε αντίστοιχες κόντρες μπορεί λόγω κακού timing να έχουμε παρεξηγήσει ο ένας τον άλλον.

Τον Πάνο δε τον έχω διαβάσει ιδιαίτερα, ούτε και την θεωρία με το πλασμα, αλλα γενικά σαν πρώτη εκτίμηση με έχει κερδίσει η σκέψη και επιχειρηματολογία του - το αριστερόστροφο κουρδισμά μου βέβαια διακρίνει κάτι που πικρίζει... - αλλα όπως λένε δε μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου...

εθνίκι ναι βγάζει μια υποτιμητικότητα. μόνο φανατικοί χρησιμοποιούν υποτιμητικές εκφράσεις? κάποιοι π.χ. έχουν πολιτικά/ανθρωπιστικά αντανακλαστικά για το πως θα αξιολογήσουν ένα συνομιλητή τους.

Τυχαίο??? --- Δε νομίζω!

Το γαμάτο με τη δική μου περίπτωση είναι οτι μπήκα [με ενημέρωσε φίλος για ύπαρξη φόρουμ αθεων - kmellos] και με το που γράφομαι, λέω... "τι να πω τώρα με τους άθεους" :snooty: και πραγματικά το τελευταίο πράγμα που μου φαινόταν ενδιαφέρον ήταν να συζητήσω για αθεϊα με.... άθεους! Και σε αυτό παρατηρώ μια ομοιότητα με τον Πάνο, κάπου είπε οτι διαφωνώντας μαθαίνεις και γίνεσαι καλύτερος. Χεχ και είχα τη φαεινή ιδέα να ξεκινήσω ένα θέμα για τα ζώδια, χεχεχ 10 σελίδες προσπαθούσα να εξηγήσω τι λέω, χεχεχ κωμικοτραγικό thread.

Όταν παρουσιάζεις αμφιλεγόμενες απόψεις / θεωρίες σε άθεους, θα σου βρούν λογικά ψεγάδια. Είναι το τέλειο ανεπίσημο peer-review. Θα βρεις και 2-3 σχετικούς με το θέμα να πούν μια άποψη. Γενικά απο τις συζητήσεις εδώ εγώ έχω πάρει πολλά πράγματα.

Δυστυχώς, και να κάνω και την αυτοκριτική μου, εγώ και λόγω του ύφους μου έχω παρεξηγηθεί πολλές φορές και έχω θάψει θέματα που έχω ανοίξει ο ίδιος. ΑΛλα νομίζω οτι δεν υπήρχε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον απο κάποιους. Ή τους αποθάρρυνα πλήρως... ποιός ξέρει.... Γενικά στη ζωή μου παρατήρησα οτι ο πολύ κόσμος δε γουστάρει να πολυασχολείται με θέματα υγείας-ιατρικά. Μάλλον φέρνουν μια μυρωδιά θανάτου για αυτό. Για φυσιολατρεία δε το συζητώ, σπάνιο φρούτο, ειδικά στις μεγαλουπόλεις.

όπως και να έχει

πολλες φορες εκφράζομαι απόλυτα , όπως, παιδιά ας μη γελιόμαστε, ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, σε ένα βαθμό, πάνω κάτω, έχουμε λίγο το στυλάκι του ξερόλα και τα ρέστα [Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις, όπως η Ιοκάστη, ο τέλειος διπλωμάτης] - εγώ έχω κι ένα πρόσθετο προβοκατόρικο και ανακατωσούρικο, αλλά θεωρώ οτι είμαι πολύ αντικειμενικός και αντιδογματιστής και γιαυτό μπορώ να διακρίνω το δογματισμό και την προκατάληψη, ακόμα και στον εαυτό μου.

Απόδειξη? Απο τα λόγια μου πολύ αποθαρρύνθηκαν ή νόμισαν διάφορα διάφοροι, κανείς όμως δεν μπορεσε να μου πει είσαι δογματικός για εκείνο ή για το άλλο θέμα.

Είμαι ένας ενημερωμένος ημιμαθής που συνεχώς μαθαίνει, ένας ημιμαθής που πιστεύει στον πλουραλισμό ακόμα και στη γνώση και βλέπει με επιφυλακτικότητα την αποκομμένη και ορφανή εξειδίκευση. Είμαι πάντα ανένταχτος και βλέπω πιο πολλά κοινά με τους αιρετικούς του φόρουμ, dtango, πάνο, πυθέα , το αναρχικό/αριστερίστικο μπλοκ του φόρουμ, το γιατρό, ακόμα και με τους γατόφιλους του αντίστοιχου thread , παρά με την κυρίαρχη αθεϊστική/κοσμική/επιστημονίστικη τάση του φόρουμ, και με αυτή τη λογική καταλαβαίνω τι εννοεί και ο Πάνος τσουβαλιάζοντας λίγο άκομψα τους άθεους.

Αυτό που παρατηρεί λοιπόν ο Πάνος, επαναλαμβάνω, υφίσταται όντως

και είναι θέμα γούστου

life....... it comes in many flavours.........

επιστημονισμού συνέχεια...

Το να αμφισβητείς ένα κατεστημένο που έχεις αποδείξεις πως έχει διεφθαρμένο παρελθόν δεν είναι αλοπρόσαλο αλλά αυτονόητο, δεν αποτελεί χαρακτηριστικό μόνο των συνωμοσιολόγων, συνωμοσιολογοφάγοι μου εσεις! Είναι σαν τις ελληνικές κυβερνήσεις, παίζουν τόσες κομπίνες, τόσα χρόνια. Στο τέλος, αν διαβάσεις την ιστορία δεν εμπιστεύεσαι κανέναν.

Θα ήθελα να προσθέσω πως ο dtango πρέπει οπωςδήποτε να μπει στη λίστα με τους φανατικούς και δογματικούς, το παραδέχεται και μόνος του και είναι προς τιμήν του
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ διαφωνώ ότι το να μιλάς για αθεΐα σε forum αθεΐας είναι preaching to the choir. Ήδη έχουμε πάρα πολλά θέματα αθεϊστικού περιεχομένου όπου ακούγονται πολλές και διάφορες απόψεις. Το ότι είμαστε όλοι άθεοι δε σημαίνει ότι συμφωνούμε σε όλα τα αθεϊστικά ζητήματα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Απόδειξη? Απο τα λόγια μου πολύ αποθαρρύνθηκαν ή νόμισαν διάφορα διάφοροι, κανείς όμως δεν μπορεσε να μου πει είσαι δογματικός για εκείνο ή για το άλλο θέμα.
Κάνε μιά αναδημοσίευση του παραπάνω σε αυτό το νήμα: viewtopic.php?f=26&t=406
Radical έγραψε:Θα ήθελα να προσθέσω πως ο dtango πρέπει οπωςδήποτε να μπει στη λίστα με τους φανατικούς και δογματικούς, το παραδέχεται και μόνος του και είναι προς τιμήν του
Αδύνατον, η λίστα έχει οριστικοποιηθεί/κλειδώσει.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Κόμη μας ξελίγωσες πρωινιάτικα ρε, το νού σου!
Εγώ διαφωνώ ότι το να μιλάς για αθεΐα σε forum αθεΐας είναι preaching to the choir.
Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο. Προσωπικά είπα οτι δε μου φαίνεται ενδιαφέρον να μιλάω με άθεους για τα κοινά μας [αθεϊστικά] επιχειρήματα ή να συζητάω για κινηματική αθεϊα. Όταν ήμουν στα πρώτα μου βήματα, πιτσιρικάουας, σίγουρα θα μου φαινόταν ενδιαφέρον να συζητήσω με κάποιον άθεο, μιας και ήμουν ο μόνος που ήξερα, όμως τότε ήμουν μόνος.

Οπωσδήποτε όμως βρίσκω ένδιαφέρον το πως ο άθεος και κάθε αυτοαποκαλούμενος ανοιχτόμυαλός αντιμετωπίζει τις δικές του εμμονές και δόγματα, έχει όπωσδήποτε ενδιαφέρον η κατ΄αναλογίαν ομοιότητα της πίστης του άθεου με την πίστη του θρήσκου. Αν αντικαταστήσεις το θρησκευτικό δόγμα του πιστού με την τυφλή σχεδόν εμπιστοσύνη του άθεου στο επιστημονικό κατεστημένο του άθεου η αναλογία γίνεται προφανής

αν και με βεβαιότητα θα πω πως κανείς άθεος δε χαίρεται με την αναλογία αυτή ή τα εξαγόμενα συμπεράσματά
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έλεος και τρισέλεος πιά ρε παιδιά!Το ότι έχει κάποιος απόψεις δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι και δογματικός.Σημασία έχει το πως παράγει,το πως στηρίζει τις απόψεις του,πως αντιμετωπίζει και πως χειρίζεται τις απόψεις των άλλων.Όσον αφορά δε την σύγκριση ακόμη και του "επιστημονικού κατεστημένου" με τα θρησκευτικά δόγματα αρκεί αυτή και μόνο για να καταδείξει το πόσο έωλος είναι αυτός ο παραλληλισμός.

Οι μέν λένε :"Έτσι είναι διότι το λέει κάποιο βιβλίο που έχει το αλάθητο διότι το ίδιο το βιβλίο και εμείς που είμαστε οι μόνοι certified ερμηνευτές του βιβλίου λέμε ότι είναι θεόπνευστο και γιατί το νοιώθουμε στην καρδιά μας (ή στο πάγκρεας ή στο σπληνάντερο θα σας γελάσω)" και οι δε παρουσιάζουν αναλυτικά και δημόσια σε μιά ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ (το γράφω με κεφαλαία διότι κανένας μα κανένας από τους απόστολους του αντιεπιστημονισμού δεν το έχει λάβει υπόψιν του ως τώρα παρά το ότι το έχω επισημάνει πολλάκις) ίσων και εξίσου ειδικών,τα συμπεράσματά τους,τις διαδικασίες που ακολούθησαν και γενικά το πρώτο που κάνουν όλοι σχεδόν είναι να αυτοεκτίθενται στη δημόσια κριτική και στο δημόσιο διάλογο.

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο νοοτροπίες είναι τόσο μα τόσο χαοτική που ακόμη και η απόπειρα σύγκρισης αγίζει τα όρια της προσβολής της νοημοσύνης του συνομιλητή.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

γιατρέ μου

το "πιστεύω οτι μερικοί αθεοι είναι κατ'αναλογίαν αντίστοιχα δογματικοί με τους θρήσκους"
ή "πιστεύω οτι μερικοί θρήσκοι είναι λιγότερο δογματικοί , κατ' αναλογίαν απο μερικούς επιστημονιστές άθεους"

είναι απόψεις.

Μάλιστα το τάχα μου αντεπιχειρήμα "όχι, εσύ είσαι δογματικός, και μάλιστα περισσότερο απο μένα" [με λένε Κόμη] δεν είναι επιχείρημα αλλά συμπεριφορά θιγμένου 12χρονου.

λέξη κλειδί που επιλέγεις να αποσιωπήσεις είναι το κατ'αναλογίαν, η σύγκριση γίνεται κατ'αναλογίαν

Δεν περιμένεις τον ίδιο βαθμό ανοιχτομυαλιάς και διαλεκτικότητας απο ένα θρησκευόμενο, αλλα το περιμένεις απο ανθρώπους που ανακοινώνουν στα blog τους πως είναι εχθροί της δογματικότητας, και οπαδοί της ερευνας. Εν πάσει περιπτώσει έχεις μεγαλύτερες απαιτήσεις απο άτομα κατ' εξοχήν ανοιχτόμυαλα, όπως υποτίθεται οι άθεοι. Όπότε πιθανότητα να είμαστε πιο αυστηροί, δικαιολογημένα νομίζω.

Ένα άλλο που διαστρέφεις [και το κάνεις συστηματικά] είναι το που ακριβώς έγκειται η αναλογία/συγκριση αυτή

Δεν συγκρίνουμε το επιστημονικό κατεστημένο με τα θρησκευτικά δόγματα, τουλάχιστον όχι εγώ. Μεγιστη παραχάραξη αυτού που είπε ο Πάνος και εγώ. Προσωπικά εντοπίζω τη σύγκριση στο πως προσεγγίζει κάποιος το αντικείμενο της πίστης του , στη μια περίπτωση το θρησκευτικό δόγμα, που εξορισμού είναι δόγμα, και απο την άλλη, το γεγονός της τυφλής προσκόληση και αναίτιας υπερβάλλουσας εμπιστοσύνης στο επιστημονικό κατεστημένο.

Δεν είναι το θρησκευτικό δόγμα ή το επιστημονικό consensus καθαυτά λοιπόν γιατρέ μου ο στόχος της διαπίστωσης, αλλα πως διαχειρίζεται ο πιστός το αντικειμενό του. Δεν έχει να κάνει με το οτι θεωρώ [διότι σαφέστατα δεν το θεωρώ] οτι υπάρχει καλύτερος τρόπος από τον επιστημονικό για να βελτιωθεί το bandwidth μιας τηλεπικοινωνίας για να χωρέσεις κι άλλα data, αλλά η διαπίστωση οτι οι επιστημονιστές έχουν μια σχέση με το επιστημονικό consensus όπως οι θρήσκοι με το δόγμα τους. Δεν το αφήνουν ποτέ μέχρι το επόμενο consensus. Αυτό τους καθιστά πρόβατα και οχι αναζητητές της αλήθειας ούτε ερευνητές.

Η διαπίστωση αυτή εκφράζεται πιο έντονα όταν ο δογματικός επιστημονιστής έρθει σε επαφή με μια ιδέα/θεωρία που δεν αναγνωριζεται από το τρέχον επιστημονικό consensus, δηλαδή την κυρίαρχη άποψη. Αυτό δείχνει άλλωστε σε αρκετά μεγάλο βαθμό την πολιτική παιδεία του καθένα αλλά και το βαθμό δογματικής προσκόλησης στον επιστημονισμό του κάθε ένα [εγώ σημείωσα οτι δεν το έχουν όλοι στον ίδιο βαθμό], το να θεωρεί οτι το επιστημονικό consensus θα παραμείνει ανεπηρέαστο αγνό και ανεξάρτητο παρά τα χίλια συμφέροντα που βολοδέρνουν γυρω γύρω.

======

Αντί για έλεος τρισέλεος και τα ρέστα λοιπόν,

κάντε και σεις καμια αυτοκριτική και πείτε άποψη, και όχι πως ταχα "αυτή η άποψη είναι αστοχη"

με ένα συμφωνώ μαζί σου, όντως αυτή η σύγκριση σχεδόν φλερτάρει με την προσβολή, όχι νοημοσύνης βέβαια, διότι όταν αυτοπαρουσιάζεσαι ως αντιδογματιστής και αποδεικνύεται οτι είσαι κολλημένος δογματικός, τότε ναι, γίνεσαι λίγο ρόμπα ξεκούμπωτη

ΥΓ: Κόμη, αρχίδια ανένταχτος :whistle:
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Έλα βρε Ράντυ, στο θέμα αυτό η κουβέντα πήγε στον φανατισμό χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος, μέχρι την άκομψη παρέμβαση απλά εκφραζόντουσαν απόψεις και τίποτα παραπάνω, 0 δογματισμός. Ας συζητιέται ο φανατισμός στα θέματα που εμφανίζεται, όχι παντού επειδή κάποιος κόλλησε....
"πιστεύω οτι μερικοί αθεοι είναι κατ'αναλογίαν αντίστοιχα δογματικοί με τους θρήσκους"
Σ'αυτό συμφωνώ πάντως και το έχω πει χιλιάδες φορές...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση