Πώς να πω ότι δεν μπορώ να γίνω νονά?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:L3o ΧΞΣ, διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό σου.

Πρώτον, αν πρόκειται για έναν απλό τύπο στον οποίο δεν πρέπει να κολλάμε, τότε γιατί υπάρχει η βάπτιση in the first place? Ας την καταργήσουμε να τελειώνουμε. By the way, πόσοι από τους σημερινούς Χριστιανούς πιστεύεις ότι θα έτρεχαν σε εκκλησίες να βαπτιστούν, αν δεν τους το είχαν κάνει με το ζόρι όταν ήταν μωρά?

Γιατί αν θεωρείς τον εαυτό σου πιο ώριμο από έναν θρήσκο,ο οποίος έχει την ανάγκη ενός φανταστικού φίλου ώστε να καλύψει την ανασφάλειά του,τότε σε μία τέτοια χαζομάρα υποχωρείς.Όπως και αν συζητάς μ'έναν βλάκα σχετικά με κάτι επουσιώδες,u let him win.
Όλοι.Κανείς δεν έγινε χριστιανός από κάτι που δε θυμάται.Πόσοι χριστιανοί πιστεύεις θα ήξεραν ότι βαφτίστηκαν,αν δεν τους το 'χε πει κανείς πιο μετά?Χριστιανοί έγιναν επειδή οι γονείς τους τους είπαν "είσαι χριστιανός".
noxteryn έγραψε:Δεύτερον, αν η μη-εθελοντική βάπτιση και καταγραφή ενός ατόμου σε ένα θρήσκευμα δεν είναι προσηλυτισμός, τότε I don't know what is. Δεν πρόκειται για ένα technicality, είναι κάτι που σημαδεύει τον άλλον. Η απουσία της βάπτισης έχει τόσο συμβολικό όσο και ουσιώδες νόημα, γιατί δίνει στο παιδί να κατανοήσει πλήρως ότι το θρήσκευμα αποτελεί δική του, και μόνο δική του, επιλογή. Από την άλλη, η βάπτιση μετατρέπει το παιδί σε "Χριστιανό Ορθόδοξο", και όταν το ρωτάνε για το θρήσκευμά του, απαντά μηχανικά (και συνήθως συνεχίζει να το κάνει για όλη την υπόλοιπη ζωή του).
Τυπικά,ναι,είναι προσυλητισμός.Πρακτικά δεν είναι τίποτα.Γιατί πολύ απλά το να προσυλητίσεις κάποιον θα πει να τον διδάξεις,ώστε να διαθέτει επιχειρήματα γι'αυτό που πρεσβεύει,έστω και αν τα επιχειρήματά του είναι φαιδρά.
noxteryn έγραψε:Τρίτον, είχα παρακολουθήσει κάποτε μια βάπτιση, και μια συγκεκριμένη εικόνα μου αποτυπώθηκε στο νου την οποία δε νομίζω να ξεχάσω ποτέ. Ο παπάς κρατούσε το μωρό και το βούλιαζε μέσα στο νερό, ενώ αυτό έκλαιγε με όλη τη δύναμη του διαφράγματός του, και οι συγγενείς χαμογελούσαν γιατί το έβρισκαν χαριτωμένο. Δε θεωρώ καθόλου συναισθηματικό τον εαυτό μου, αλλά αυτή η θέα really creeped me out. Η βάπτιση είναι μια τραυματική εμπειρία και ευτυχώς που δεν τη θυμούνται τα παιδιά. (Και μην ακούσω το βλακώδες επιχείρημα: "Σε μερικά μωρά αρέσει η βάπτιση.")

Στο βαθμό που τα γεγονότα που έχουμε ζήσει έχουν διαγραφεί απ'τη μνήμη μας,δε συνέβησαν ποτέ.Δεν αντιλέγω ότι είναι μία φρίκη για όλα τα μωρά.But life ain't a fairytale.Σοβαρά τώρα,ασχολούμαστε με μια χαζή τυπικούρα την οποία τα παιδιά δεν την θυμούνται καν?A couple of years ago,είχα μια πρώην που βαρούσε ενέσεις μπροστά στα μάτια μου,μη μου λες για τραυματικές εμπειρίες,darling.

noxteryn έγραψε:Τέταρτον, ναι, παίζει μεγάλο ρόλο η Χριστιανική Παιδεία που προπαγανδίζεται, αλλά you know what? Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ του να ακούς όλες αυτές τις πίπες σκεπτόμενος "είμαι και εγώ Χριστιανός άρα πρέπει να υπακούω" και "α οκ, αυτά κάνουν οι Χριστιανοί, ενδιαφέρον".
Μα χριστιανό,πρακτικά,δε σε κάνει η βάφτιση.Σε κάνει η γιαγιά σου που σε πηγαίνει στην εκκλησία και σου λέει μαλακίες τα απογεύματα.
noxteryn έγραψε:Πέμπτον, δε μπορώ να πιστέψω ότι χρησιμοποίησες το επιχείρημα της κακής δασκάλας. Επειδή, δηλαδή, κάποιοι άνθρωποι είναι ηλίθιοι, πρέπει να κάνουμε και τα παιδιά μας ηλίθια, για να γίνονται ένα με το κοπάδι. Αυτός ο υπερπροστατευτισμός είναι που κάνει όλα τα παιδιά πρόβατα με τόσο αδύναμο χαρακτήρα. (Plus, αν αυτό σε ανησυχεί, μπορείς να πεις στο παιδί σου ότι έχει το δικαίωμα να λέει ψέμματα όταν το ρωτάνε, αν δε θέλει να ξεχωρίζει.)
Όχι,αλλά δε μπορούμε να εθελοτυφλούμε στο ότι η κοινωνία είναι στραβή.We don't live in the world of Narnia.Να πέσει θύμα ρατσισμού το παιδί σου για μια μαλακία?
noxteryn έγραψε:Και με αυτές τις εισαγωγές, γεννιούνται ακόμα περισσότερες απορίες στα υπόλοιπα παιδιά και με ρωτούσαν περισσότερα (ή ρωτούσαν τους δασκάλους). Καθώς μεγάλωνα, οι συζητήσεις με τους συμμαθητές μου γίνονταν όλο και πιο ενδιαφέρουσες (και πολυπλοκότερες, προφανώς).
Μ'αυτά που μου λες το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι πήγες σε κολλέγιο στη Βοστώνη.I mean,welcome to reality,bro.Σε ποιο ελληνικό σχολείο οι μαθητές,και μάλιστα τα μικρά παιδιά που δεν καταλαβαίνουν κιόλας,αποδέχονται τη διαφορετικότητα?Εδώ πλακώνονται στο ξύλο για ομάδες.Τι να πω,έτσι μπορεί να ήταν η δική σου παιδική ηλικία,but as far as I'm concerned,θυμάμαι όταν έλεγα ότι πάω σε πορείες και είμαι αναρχικός,είχαν βγει μέχρι και μαχαίρια.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

I don't buy that, dude. Το επιχείρημα "ο πραγματικός κόσμος είναι σκληρός, μπλα μπλα μπλα" είναι μπαρούφα για μένα, και χρησιμοποιείται πάντα ως πρόσχημα για να δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα.

Σου έχει διαφύγει ένα key-point μου. Όπως είπα ήδη, ναι, η Χριστιανική παιδεία είναι αυτή που σε κάνει πρακτικά Χριστιανό, αλλά όλα αυτά που σου λένε χτίζονται πάνω στο θεμέλιο της βάπτισης. Όταν δεν είσαι βαπτισμένος, ό,τι και να σου λένε, δε σε αγγίζει, ακριβώς επειδή δεν είσαι "βαμμένος". Όσο και να σου λέει η γιαγιά σου ιστορίες για το Χριστιανισμό, εσύ τα ακούς ως outsider, όχι ως μέλος. Έχει τεράστια διαφορά, trust me.

By the way, πού κολλάει το τι έκανε η πρώην σου στον εαυτό της? (Plus, αν γούσταρε, καλά έκανε, σιγά την τραυματική εμπειρία.) Μιλάμε για μια πράξη που γίνεται από έναν άνθρωπο σε έναν άλλον με τη βία, και το να μου λες "και τι έγινε που τη λήστεψαν τη γριούλα, δεν πειράζει, εγώ ήξερα μια που τη δολοφόνησαν" είναι ολίγον χαζομάρα. Sure, συμβαίνουν και χειρότερα πράγματα στον κόσμο, αλλά αυτό δε μειώνει τη σημασία του συγκεκριμένου θέματος. (Και επειδή βλέπω ότι χρησιμοποιείς επανειλημμένα το επιχείρημα "αφού δεν το θυμούνται καν", σου υπενθυμίζω ότι ακόμα κι αν τα βιάσεις ανελέητα από τον κώλο δε θα το θυμούνται.)

Κάνω quote ένα συγκεκριμένο κομμάτι, γιατί πιστεύω ότι έχουμε ένα πρόβλημα επικοινωνίας. Υπογραμμίζω τα key-points, και θα ήθελα να μου αναπτύξεις λίγο τη σκέψη σου.
L3o ΧΞΣ έγραψε:
noxteryn έγραψε:Πέμπτον, δε μπορώ να πιστέψω ότι χρησιμοποίησες το επιχείρημα της κακής δασκάλας. Επειδή, δηλαδή, κάποιοι άνθρωποι είναι ηλίθιοι, πρέπει να κάνουμε και τα παιδιά μας ηλίθια, για να γίνονται ένα με το κοπάδι. Αυτός ο υπερπροστατευτισμός είναι που κάνει όλα τα παιδιά πρόβατα με τόσο αδύναμο χαρακτήρα. (Plus, αν αυτό σε ανησυχεί, μπορείς να πεις στο παιδί σου ότι έχει το δικαίωμα να λέει ψέμματα όταν το ρωτάνε, αν δε θέλει να ξεχωρίζει.)
Όχι,αλλά δε μπορούμε να εθελοτυφλούμε στο ότι η κοινωνία είναι στραβή.We don't live in the world of Narnia.Να πέσει θύμα ρατσισμού το παιδί σου για μια μαλακία?
Anyway, δεν ξέρω κατά πόσο εγώ έζησα σε κάποια alternate reality, αλλά έτσι ήταν το σχολείο μου, και ήταν το κλασσικό δημόσιο με τους κλασσικούς ηλίθιους δασκάλους. Δέχτηκα αρκετό ρατσισμό λόγω καταγωγής, αλλά για το θρήσκευμα δε μου είπε κανένα παιδί τίποτα, μόνο οι δάσκαλοι με αντιπαθούσαν. (Στο Λύκειο, όμως, ένας ηλίθιος ήθελε να με δείρει επειδή είπα ένα ανέκδοτο με το Χριστό.)

Πήγαινες σε πορείες στο Δημοτικό?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Breadfan, σε συγχαίρω! Κι εγώ σιχαινόμουν τον θρησκευτικό γάμο αλλά έκανα και ορθόδοξο και καθολικό για χάρη της γυναίκας που αγαπούσα.
Χορεύτρια καν-καν στο Μπουένος Άυρες; :lol:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Όταν δεν είσαι βαπτισμένος, ό,τι και να σου λένε, δε σε αγγίζει, ακριβώς επειδή δεν είσαι "βαμμένος". Όσο και να σου λέει η γιαγιά σου ιστορίες για το Χριστιανισμό, εσύ τα ακούς ως outsider, όχι ως μέλος. Έχει τεράστια διαφορά, trust me.
Εδώ θα διαφωνήσω. Το πόσο βαμμένος είσαι εξαρτάται απο το πως θα στο παρουσιάσουν γονεις και δασκάλοι. Αν η μανα σου σου πει οτι είσαι παιδί του FSM εκ γενετής, νοιώθεις 'βαμμένος' κι ας μην σε έχει κανεις ραντίσει με μπεσαμελ. :mrgreen:
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

caffeine έγραψε:κι ας μην σε έχει κανεις ραντίσει με μπεσαμελ
Πωω, αυτή είναι βάφτιση!!! Έτσι θα βαφτιζόμουν κάθε τρεις και λίγο!! : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

noxteryn έγραψε:Σου έχει διαφύγει ένα key-point μου. Όπως είπα ήδη, ναι, η Χριστιανική παιδεία είναι αυτή που σε κάνει πρακτικά Χριστιανό, αλλά όλα αυτά που σου λένε χτίζονται πάνω στο θεμέλιο της βάπτισης. Όταν δεν είσαι βαπτισμένος, ό,τι και να σου λένε, δε σε αγγίζει, ακριβώς επειδή δεν είσαι "βαμμένος". Όσο και να σου λέει η γιαγιά σου ιστορίες για το Χριστιανισμό, εσύ τα ακούς ως outsider, όχι ως μέλος. Έχει τεράστια διαφορά, trust me.
Φίλε noxteryn, φοβάμαι ότι κρίνεις απ' τη δική σου εμπειρία και μόνο. Στην πραγματικότητα το να μην έχεις βαπτιστεί δεν σε προστατεύει καθόλου.

Από τα στοιχεία των ίδιων των χριστιανικών εκκλησιών στην Αμερική, από τις πολλές διαιρέσεις του Χριστιανισμού, μόνο 4 (good news!) σημείωσαν άνοδο σε αριθμό πιστών για το έτος 2009. Οι 3 από τις 4 (The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, The Assemblies of God, Jehovah's Witnesses) είναι αντίθετες με το νηπιοβαπτισμό (βαπτίζουν μόνο ενήλικες ή στη χειρότερη περίπτωση εφήβους). Η τέταρτη που σημείωσε αύξηση το 2009 είναι η Καθολική Εκκλησία (και η αποστροφή τους προς την αντισύλληψη από μόνη της μπορεί να είναι αρκετή για να εξηγήσει την αύξηση).

Το να μην έχεις βαπτιστεί δεν σου δίνει καθόλου το πλεονέκτημα της οπτικής του outsider. Ίσα ίσα, όταν η οικογένειά σου και η κοινωνία σου σε προετοιμάζει σε όλη τη ζωή σου για τη στιγμή που θα βαπτιστείς, δύσκολα μπορείς να ξεφύγεις από την πλύση εγκεφάλου.

Πιστεύω ότι η αφηρημένη έχασε την ευκαιρία να είναι η άθεη νονά που χρειάζεται το παιδί, αν και όπως είπα καταλαβαίνω και σέβομαι την επιλογή της. Και βέβαια, πιστεύω ότι ακόμα κι αν δεν είναι νονά, θα έχει την ευκαιρία να σπείρει τον πολύτιμο σπόρο της αμφιβολίας.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

breadfan καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά η αφηρημένη είπε:
Πλέον είμαι 100% σίγουρη ότι δεν θέλω να έχω καμία απολύτως συμμετοχή σε αυτό. Για το μωρό δεν υπάρχει σωτηρία. Άλλωστε δεν θα μου επέτρεπαν ποτέ να του εκφράσω τις αθεϊστικές απόψεις μου.
Θα ήταν απίθανο να την απομάκρυναν τελείως από το παιδί αν προσπαθούσε να του περάσει το οτιδήποτε, είτε σαν νονά είτε σαν θεία;

Όσο για το θέμα της βάφτισης, άλλο στις εκδοχές του χριστιανισμού που δεν γίνεται νηπιοβάφτιση κι άλλο εδώ. Στην ελλάδα το να μην βαφτιστεί ένα παιδί ισοδυναμεί με γονείς άθεους, άθρησκους, υπερβολικά ανοιχτόμυαλους ή κάτι σχετικό τέλος πάντων οπότε έχει περισσότερες πιθανότητες να μην ενταχθεί στο ορθόδοξο χριστιανικό κοπάδι...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε: Όσο για το θέμα της βάφτισης, άλλο στις εκδοχές του χριστιανισμού που δεν γίνεται νηπιοβάφτιση κι άλλο εδώ. Στην ελλάδα το να μην βαφτιστεί ένα παιδί ισοδυναμεί με γονείς άθεους, άθρησκους, υπερβολικά ανοιχτόμυαλους ή κάτι σχετικό τέλος πάντων οπότε έχει περισσότερες πιθανότητες να μην ενταχθεί στο ορθόδοξο χριστιανικό κοπάδι...
Ενδιαφέρουσα άποψη. Η νηπιοβαπτιση δηλαδή είναι και 'πιστοποιητικό θρησκευτικών πεποιθήσεων' για τους γονεις.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

cafeeine
Ενδιαφέρουσα άποψη. Η νηπιοβαπτιση δηλαδή είναι και 'πιστοποιητικό θρησκευτικών πεποιθήσεων' για τους γονεις.
Γενικά θεωρώ πως ναι. Απλά στην Ελλάδα αρκετοί βαφτίζουν τα παιδιά τους για κοινωνικούς λόγους (που κι αυτό κάτι λέει βέβαια).
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

νονα σημαινει να αγοραζεις τα παπουτσακια τα φορεματάκια καθε χρονο στο αναπτυσόμενο προστατευόμενο παιδί

νονά σημαίνει ότι αναλάμβανεις κηδεμονία άν πεθάνουν οι γονείς

νονά σημαίνει φιλία οικογενειακης υπόστασης μετάξυ ενηλίκων προς επιπροσθετο όφελος του παιδιου

οταν ενηλικιωθει η νονα μπορει να ειναι μια νομιμη ενδοοικογενειακή φωνη που να διδει τις ιδεες τύπου "ακου ενα μυστικο= δεν υπαρχει θεος! για φαντάσου" στο εννιαχρονο που θα προέρχεται από θρησκόληπτο γονικό περιβάλλον.


στην τελική μπορεις να πείς δεν θέλω ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ

διοτι σαν τέτοιο ειναιο πρακτικά.
και η αποφυγή της κατανοείται ως αποφυγη της υλικης σκοτουρας

χέαστε με με το πόσο ρόλο παιζουν τα σκατοπιστευω του καθενός μας στην πραγματική ζωή
παιζουν όσο ρολο τους δινεται σημασία ως αντιπερισπασμός στην καθημερινη τριβη, την πηγη της αληθειας
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θα συμφωνισο με τον πυθεα αν και διαφωνο ρυζικα σε ολα τα πιστευω του [σορρι την αληθεια θα την πω πυθεα]
αλλα εχει δικαιο σε αυτο
οταν αναλαβεις να γινεις νονος νονα θα αναλαβεις της γιορτες και να κανεις δωρα να γινεις κοινονικος απεναντι στους ανθρωπους που θα κουμπαριασεται αν βαφτισεις κοριτσι ειναι μεχρι να παντρευτει να το κανεις δωρα αν ειναι αγωρι μεχρι να παει φανταρος
οποτε αν δεν εισαι ετοιμη ετοιμος για τετιες υποχρεοσεις μην αναλαμβανεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
αφηρημενη
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 17:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε: Θα ήταν απίθανο να την απομάκρυναν τελείως από το παιδί αν προσπαθούσε να του περάσει το οτιδήποτε, είτε σαν νονά είτε σαν θεία;
Τελείως, ναι θα ήταν απίθανο.
Πυθέας έγραψε:οταν ενηλικιωθει η νονα μπορει να ειναι μια νομιμη ενδοοικογενειακή φωνη που να διδει τις ιδεες τύπου "ακου ενα μυστικο= δεν υπαρχει θεος! για φαντάσου" στο εννιαχρονο που θα προέρχεται από θρησκόληπτο γονικό περιβάλλον.
Η συγκεκριμένη παρ’ ολίγον νονά είναι ενήλικη εδώ και χρόνια (τουλάχιστον θεωρητικά). Αυτό δεν της δίνει το δικαίωμα, παρά τις αντιρρήσεις των γονιών, να πάρει ένα παιδί στη γωνιά και να του πει το οτιδήποτε. Αλλά και πάλι, έχεις την αίσθηση ότι ένα παιδί δε θα τρέξει στη μαμά να της πει το «μυστικό»? Και τότε guess what…η νονά και οι όμοιοι της θα παρουσιαστούν ως κακοί, αμαρτωλοί, πλανεμένοι κ.ο.κ.
Άθεη νονά vs. θρησκόληπτο συγγενικό περιβάλλον: σημειώσατε 2.
Φωτιά στη συνήθεια να μάθεις να βάζεις κι εκεί που όλα μοιάζουν με τάξη φτιαγμένα, εσύ να τ'αλλάζεις.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ιοκάστη έγραψε:Όσο για το θέμα της βάφτισης, άλλο στις εκδοχές του χριστιανισμού που δεν γίνεται νηπιοβάφτιση κι άλλο εδώ. Στην ελλάδα το να μην βαφτιστεί ένα παιδί ισοδυναμεί με γονείς άθεους, άθρησκους, υπερβολικά ανοιχτόμυαλους ή κάτι σχετικό τέλος πάντων οπότε έχει περισσότερες πιθανότητες να μην ενταχθεί στο ορθόδοξο χριστιανικό κοπάδι...
Ιοκάστη, συμφωνώ, όμως το παραπάνω δεν έχει σχέση με αυτό που είπα. Αναφέρεσαι σε οικογένειες που δεν κάνουν πλύση εγκεφάλου, και αναφέρομαι σε οικογένειες που κάνουν. Το post μου αφορούσε στον ισχυρισμό του noxteryn, ότι το να μη βαπτιστείς σε προστατεύει απ' την προπαγάνδα, και είπα ότι τα στοιχεία δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. Για να το πω αυτό έπρεπε να συγκρίνω οικογένειες που κάνουν προπαγάνδα σε βαπτισμένα παιδιά, με οικογένειες που κάνουν προπαγάνδα σε μη βαπτισμένα παιδιά. Η δεύτερη ομάδα είναι σχεδόν ανύπαρκτη στην Ελλάδα, αλλά ανθεί μια χαρά στην Αμερική. Αν η μη εφαρμογή του νηπιοβαπτισμού έκανε πιο εύκολη την αντίσταση του παιδιού στην πλύση εγκεφάλου, θα βλέπαμε μεγαλύτερη "αιμορραγία" πιστών στις θρησκείες που βαφτίζουν τα παιδιά όταν μπουν στην εφηβεία ή αργότερα. Τα στοιχεία όμως δείχνουν μάλλον το αντίθετο.
αφηρημενη έγραψε:Η συγκεκριμένη παρ’ ολίγον νονά είναι ενήλικη εδώ και χρόνια (τουλάχιστον θεωρητικά). Αυτό δεν της δίνει το δικαίωμα, παρά τις αντιρρήσεις των γονιών, να πάρει ένα παιδί στη γωνιά και να του πει το οτιδήποτε.
Αφηρημένη, δεν χρειάζεται να πάρεις κανένα παιδί στη γωνία. Δεν χρειάζεται καν να κάνεις ανοιχτή και επιθετική αθεϊστική προπαγάνδα. Αρκεί να μην κρατάς τη δική σου αθεΐα μυστική.
Το παιδί μπορεί να πιστεύει σε οτιδήποτε, όσο είναι παιδί. Όταν μεγαλώσει, όμως, και μπει στην εφηβεία, αν η νονά δεν κρύβει τις απόψεις της, θα τη ρωτήσει με δική του πρωτοβουλία γιατί εκείνη δεν πιστεύει. Η φωνή της μειοψηφίας είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει, ακόμα και όταν είναι αδύναμη, ιδίως όταν η άποψη της πλειοψηφίας έρχεται σε αντίθεση με την πραγματικότητα (βλέπε και τα πειράματα του Solomon Asch).

Θα επαναλάβω ότι, κατά την άποψή μου, είναι μικρό το τίμημα.
Για το ίδιο το νήπιο, η βάπτιση θα γίνει, είτε με είτε χωρίς τη συμμετοχή της άθεης νονάς.
Για την ίδια, που βλέπει τη συμμετοχή της ως υποχώρηση στις αξίες της, θα υπενθυμίσω ότι ένας από τους πιο γνωστούς και δυναμικούς άθεους της εποχής μας, ο Christopher Hitchens, βαπτίστηκε ο ίδιος για να παντρευτεί την πρώτη του γυναίκα, που ήταν Ελληνορθόδοξη. Για τον ίδιο, το θέμα τον αφήνει αδιάφορο, αφού άθεος ήταν πριν την τελετή και άθεος παρέμεινε μετά την τελετή. Και δεν έχω ακούσει κάποιον που να τον κατηγορεί ότι πρόδωσε τις αξίες του.

Αλλά, όπως ξαναείπα, αυτή είναι η δική μου οπτική, θα την εκθέσω αλλά δεν θα κακίσω όποιον δεν τη δεχτεί. (Με λίγα λόγια, συμφωνώ με τον Πυθέα αλλά χωρίς να λέω "χέστε με" :) ).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
αφηρημενη
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 17:42
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε: δεν χρειάζεται να πάρεις κανένα παιδί στη γωνία. Δεν χρειάζεται καν να κάνεις ανοιχτή και επιθετική αθεϊστική προπαγάνδα. Αρκεί να μην κρατάς τη δική σου αθεΐα μυστική.
Μα δεν έχω σκοπό να την κρατήσω μυστική. Όπως δεν την κρύβω και στα 6 από τα 9 ανίψια μου, εφόσον οι γονείς τους δεν έχουν πρόβλημα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε πρακτικά θέματα, του τύπου ¨δε νηστεύω, δεν εξομολογούμαι, δεν κοινωνώ¨ κτλ.
Δεν αμφιβάλλω ότι ακόμη και τα μικρά πράγματα μπορούν να προκαλέσουν το ενδιαφέρον, την περιέργεια. Αλλά όπως ήδη είπα, ένα παιδί θα απευθυνθεί πρώτα στους γονείς του για απαντήσεις. Και φυσικά αυτοί θα δώσουν τις απαντήσεις που τους βολεύουν.
Γενικά παρατηρώ ότι όσο πιο θρησκόληπτο είναι το περιβάλλον, τόσο περισσότερο αισθάνονται ότι απειλούνται από το «διαφορετικό».
breadfan έγραψε: Το παιδί μπορεί να πιστεύει σε οτιδήποτε, όσο είναι παιδί. Όταν μεγαλώσει, όμως, και μπει στην εφηβεία, αν η νονά δεν κρύβει τις απόψεις της, θα τη ρωτήσει με δική του πρωτοβουλία γιατί εκείνη δεν πιστεύει.
Αυτό μπορεί να γίνει ακόμη και αν η νονά παραμείνει απλά θεία. Στην εφηβεία, που οι γονείς πλέον χάνουν τον απόλυτο έλεγχο θέλοντας και μη.
breadfan έγραψε:Για την ίδια, που βλέπει τη συμμετοχή της ως υποχώρηση στις αξίες της
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον όχι όσον αφορά τις αθεϊστικές. Αντίθετα είπα ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω τον καραγκιόζη για μισή ώρα, αν δεν συνέτρεχαν άλλοι λόγοι. Την συνείδηση μου θέλω να έχω ήσυχη, κάτι που έχει απόλυτη σχέση με τη χριστιανική θρησκεία, αλλά όχι απαραίτητα με την αθεΐα.
Φωτιά στη συνήθεια να μάθεις να βάζεις κι εκεί που όλα μοιάζουν με τάξη φτιαγμένα, εσύ να τ'αλλάζεις.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Και δεν έχω ακούσει κάποιον που να τον κατηγορεί ότι πρόδωσε τις αξίες του.
Να σου πω την αλήθεια, τον θεωρώ λίγο κεφτέ που το έκανε αυτό. Όχι από πλευράς αξιών per se, αλλά γενικά βρίσκω weak το να υποκύπτει κανείς σε peer-pressure...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Η φωνή της μειοψηφίας είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει, ακόμα και όταν είναι αδύναμη, ιδίως όταν η άποψη της πλειοψηφίας έρχεται σε αντίθεση με την πραγματικότητα (βλέπε και τα πειράματα του Solomon Asch).
Έτσι είναι (και είναι καλό που θυμήθηκες αυτά τα σημαντικά πειράματα).
Γι' αυτό και είναι σημαντικό να βγάζουμε προς τα έξω το γεγονός ότι είμαστε άθεοι, να μιλάμε γι' αυτό και να μην το αποφεύγουμε ("έλα μωρέ, δεν είναι σημαντικό, γιατί να προκαλέσουμε"), να τηρούμε στάση ζωής συνεπή με τις πεποιθήσεις μας και να μην συμβιβαζόμαστε ("έλα τώρα, δεν είναι τίποτα, κάνε τον καραγκιόζη για λίγο, γιατί να πικράνουμε τους άλλους").
Είναι σημαντικό να ακούγεται και να φαίνεται η διαφορετική άποψη, ώστε να μπορούν να την επιλέξουν κι άλλοι αν θέλουν, χωρίς να αισθάνονται ανασφάλεια.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
breadfan έγραψε:Η φωνή της μειοψηφίας είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει, ακόμα και όταν είναι αδύναμη, ιδίως όταν η άποψη της πλειοψηφίας έρχεται σε αντίθεση με την πραγματικότητα (βλέπε και τα πειράματα του Solomon Asch).
Έτσι είναι (και είναι καλό που θυμήθηκες αυτά τα σημαντικά πειράματα).
Γι' αυτό και είναι σημαντικό να βγάζουμε προς τα έξω το γεγονός ότι είμαστε άθεοι, να μιλάμε γι' αυτό και να μην το αποφεύγουμε ("έλα μωρέ, δεν είναι σημαντικό, γιατί να προκαλέσουμε"), να τηρούμε στάση ζωής συνεπή με τις πεποιθήσεις μας και να μην συμβιβαζόμαστε ("έλα τώρα, δεν είναι τίποτα, κάνε τον καραγκιόζη για λίγο, γιατί να πικράνουμε τους άλλους").
Είναι σημαντικό να ακούγεται και να φαίνεται η διαφορετική άποψη, ώστε να μπορούν να την επιλέξουν κι άλλοι αν θέλουν, χωρίς να αισθάνονται ανασφάλεια.
και ελεγα που θα το κολησω αυτο το βιντεο... τωρα κολαει
πως να κανετε ενα κινημα
h[url]ttp://www.ted.com/talks/lang/gre/derek_sivers ... ement.html[/url]
noxteryn έγραψε:
breadfan έγραψε:Και δεν έχω ακούσει κάποιον που να τον κατηγορεί ότι πρόδωσε τις αξίες του.
Να σου πω την αλήθεια, τον θεωρώ λίγο κεφτέ που το έκανε αυτό. Όχι από πλευράς αξιών per se, αλλά γενικά βρίσκω weak το να υποκύπτει κανείς σε peer-pressure...
Ωραια τα λες ρε μαγκακι ομως πρεπει να εχεις την δικη μου μανα να σε πρηζει να κανεις θρησκευτικο γαμο και οσο να επιμενεις στις ιδεες σου αυτη να επιμενει περισσοτερο. Η βλακεια ειναι ανίκητη λεμε. Οποτε λες κανω το καραγκιωζη ή τον κεφτε αν θελεις και μετα λεω "και ομως η γη γυριζει" και δεν υπαρχει θεος
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Και γιατί επιμένεις για τις ιδέες σου? Το ζητούμενο δεν είναι να πεισθεί η μαμά σου ότι έχεις δίκιο, αλλά να ζήσεις τη ζωή σου όπως εσύ θέλεις.

Το να λες "η γη γυρίζει και δεν υπάρχει θεός" στον καθρέφτη δεν λέει και πολλά. Το να το πεις προς τα έξω, λέει. Το να ζήσεις τη ζωή σου σα να μην υπάρχει θεός λέει ακόμη περισσότερα.

Ο Γαλιλαίος υποχώρησε επειδή αν δεν το έκανε θα τον καίγανε. Εσένα τι θα σου κάνανε ακριβώς; Η βλακεία είναι ανίκητη, αλλά εφόσον η μαμά σου δεν μπορέι να σε εξαναγκάσει να πας στην εκκλησία με ένα απόσπασμα τυφεκιοφόρων από πίσω, μπορείς να την αφήσεις να λέει, να χαμογελάς γλυκά, να την αγκαλιάσεις και να της πεις πόσο την αγαπάς, και μετά να κάνεις τον πολιτικό σου γάμο.

Όταν της το ανακοινώσεις, αν τυχόν πέσει με αφρούς στο πάτωμα ουρλιάζοντας "θα με σκοτώσεις, η καρδούλα μου", εσύ θα σκύψεις, θα τη φιλήσεις γλυκά, θα της πεις πόσο την αγαπάς, και θα της δώσεις μια πρόσκληση για τη δεξίωση μετά.

Αν θέλει ας έρθει, αν θέλει ας μην έρθει. Αν δεν έρθει εκείνη χάνει και το ξέρει. Πόσο καιρό επιτέλους θα κάνει μούτρα; Θα βαρεθεί κάποτε. Και μέχρι πότε θ' αφήνουμε να μας κάνει κουμάντο η μαμά μας με τέτοιου είδους νούμερα?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:...Η βλακεία είναι ανίκητη, αλλά εφόσον η μαμά σου δεν μπορέι να σε εξαναγκάσει να πας στην εκκλησία με ένα απόσπασμα τυφεκιοφόρων από πίσω, μπορείς να την αφήσεις να λέει, να χαμογελάς γλυκά, να την αγκαλιάσεις και να της πεις πόσο την αγαπάς, και μετά να κάνεις τον πολιτικό σου γάμο.
Όταν της το ανακοινώσεις, αν τυχόν πέσει με αφρούς στο πάτωμα ουρλιάζοντας "θα με σκοτώσεις, η καρδούλα μου", εσύ θα σκύψεις, θα τη φιλήσεις γλυκά, θα της πεις πόσο την αγαπάς, και θα της δώσεις μια πρόσκληση για τη δεξίωση μετά.
:hand: Εισαι εκτός τόπου και χρόνου. Αν τα επακόλουθα συνοψίζονται στο "διαρηγνύω τις σχέσεις μου", δεν το αποφασίζεις, όταν πρόκειται για τους γονείς σου.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

αγαπας τη μαμα σου? αποδειξη!!!!!!
ασε τις αγκαλιες και τα φιλια. μπορει να μην καω απο την αρνηση του θρησκευτικου γαμου αλλα θα χαλασουμε τις καρδιες μας. και με τιποτα δεν θελω να χαλασω τη καρδια της μανας διοτι κανω μανα και καταλαβενω
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Απάντηση