Οι Προοδευτικοί και οι Αθεοι ειναι εξυπνοτεροι

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
DrR
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2009 21:42
Όνομα Ιστότοπου: Doctor Reason
Επικοινωνία:

Zitanier έγραψε:Για να ληξει το θεμα με τον φιλελευθερισμο:
Η λεξη liberal εχει δυο σημασιες. Φιλελευθερος και προοδευτικος. Στο αρθρο εχει την δευτερη σημασια, εγω το μετεφρασα λαθος.
Ακριβώς. Στο context του άρθρου (αλλά και στην αμερικανική πολιτική) σημαίνει προοδευτικός. Φιλελεύθερος στην αμερικανική πολιτική είναι libertarian.

Προτείνω αλλαγή του τίτλου γιατί έτσι είναι παραπλανητικός. Κάποιος που το διαβάζει θα νομίζει ότι οι free-marketers είναι πιο έξυπνοι :P
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Να σχολιάσω δύο πραγματάκια:
Ιοκάστη έγραψε:1ον, σταμάτησα να εμπιστεύομαι τις έρευνες όταν σπούδασα στατιστική. Ναι είναι λίγο προκατειλημμένο αυτό αλλά σε έρευνες όπως αυτή του παραδείγματος τις περισσότερες φορές δεν έχω δυνατότητα να ελέγξω την μεθοδολογία και το δείγμα που χρησιμοποιήθηκε (για να μην μιλήσω για τα κίνητρα και τους σκοπούς των ερευνητών) οπότε προτιμώ να είμαι επιφυλακτική.
Και εγώ είμαι μαθηματικός, αλλά έχω καταλήξει σε εντελώς αντίθετο συμπέρασμα για τη Στατιστική. Αν και παλιότερα τη θεωρούσα μπακαλοεπιστήμη, πλέον τη θεωρώ πολύ δυνατό και χρήσιμο εργαλείο.
Ιοκάστη έγραψε:Επίσης η εξυπνάδα είναι λίγο υποκειμενικό ζήτημα. Εγώ πχ θεωρώ πιο έξυπνους τους ανθρώπους που έχουν κλίση στα μαθηματικά – αναγνωρίζω όμως ότι δεν είναι αντικειμενικό αυτό, απλά μ’αρέσουν τα μαθηματικά. Όπως και να έχει δεν βρίσκω τον λόγο της ύπαρξης μιας τέτοιας έρευνας, μου θυμίζει υπερβολικά πολύ το «οι ξανθοί/ανοιχτόχρωμοι λαοί είναι πιο έξυπνοι από τους σκουρόχρωμους».
Funny you mention that. Είχε γίνει μια (fiercely debated) έρευνα σχετικά με τις φυλές και το IQ, και είχαν βρει ότι οι Ασιάτες είχαν το υψηλότερο και οι Αφρικανοί το χαμηλότερο. (Αυτό το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά, δεν έχει καποια σχέση με το θέμα.) Πάντως, και εγώ το κάνω αυτό που λες, αν και δεν το συγκεκριμενοποιώ στα Μαθηματικά. Απλώς θεωρώ εξυπνότερους τους ανθρώπους που μπορούν να σκέφτονται λογικά.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
DrR
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2009 21:42
Όνομα Ιστότοπου: Doctor Reason
Επικοινωνία:

@noxteryn

Για την έρευνα που λες, πως διαχώρισαν τις «φυλές»; Έκαναν control για άλλα factors; Αν έχεις κανένα λινκ, θα ήθελα να το δω. Θυμάμαι ότι ο Shermer μιλάει για μια τέτοια έρευνα στο Why People Believe Weird Things (και την απορρίπτει).
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

DrR έγραψε:Προτείνω αλλαγή του τίτλου γιατί έτσι είναι παραπλανητικός.
Αν συμφωνεί και ο Zitanier που άνοιξε το θέμα, ευχαρίστως να την κάνουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

noxteryn
πλέον τη θεωρώ πολύ δυνατό και χρήσιμο εργαλείο.
Δεν διαφωνώ, δεν αμφισβητώ την στατιστική σαν επιστήμη. Δεν σπούδασα στατιστική ή μαθηματικά όμως, αλλά οικονομικά. Και κάναμε στατιστική αρκετά και είδα πως μπορεί να «μαγειρέψει» κανείς ό,τι θέλει ουσιαστικά.
Απλώς θεωρώ εξυπνότερους τους ανθρώπους που μπορούν να σκέφτονται λογικά.
Ναι αλλά πολλοί άνθρωποι (για να μην πω σχεδόν όλοι), σκέφτονται απολύτως λογικά σε κάποιους τομείς και εντελώς παράλογα σε άλλους. Άσε που θα σου πουν πως η λογική είναι υποκειμενικό θέμα. Άστα να πάνε, άνθρωποι, δεν τους βρίσκεις πουθενά (πρέπει να κόψω το dnd μου φαίνεται)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Ναι αλλά πολλοί άνθρωποι (για να μην πω σχεδόν όλοι), σκέφτονται απολύτως λογικά σε κάποιους τομείς και εντελώς παράλογα σε άλλους. Άσε που θα σου πουν πως η λογική είναι υποκειμενικό θέμα. Άστα να πάνε, άνθρωποι, δεν τους βρίσκεις πουθενά (πρέπει να κόψω το dnd μου φαίνεται)
Μα είναι υποκειμενικό θέμα.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

DrR, δεν έχω ιδέα. Το είχα διαβάσει πριν κάμποσο καιρό αλλά δε με ενδιέφερε να το ψάξω παραπάνω. Ξέρω ήδη ότι είναι fiercely debated θέμα και ίσως όντως η έρευνα να ήταν μούφα.

Πάντως, ομολογώ ότι δε μου πολυαρέσει αυτή η επιμονή προς political correctness (δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο άτομο). Εφόσον γνωρίζω για τη διαδικασία της εξέλιξης, προφανώς και δεν είμαι ρατσιστής, αλλά νομίζω ότι ο κόσμος μένει λίγο κολλημένος από το φόβο μη φανεί ρατσιστής. Άλλωστε, ούτε καν οι σκελετοί δεν είναι ίδιοι μεταξύ ανθρώπων διαφορετικής φυλής. Η ποικιλομορφία είναι εμφανής. Για παράδειγμα, είναι παρατηρημένο ότι οι Μαύροι τείνουν να έχουν τρομερό athleticism (σίγουρα προϊόν της φυσικής επιλογής), με αποτέλεσμα να είναι κορυφαίοι σχεδόν σε όλα τα ολυμπιακά αθλήματα. Με το ίδιο σκέπτικό, είναι εξίσου λογικό να υπάρχει μια φυλή η οποία πιέστηκε in favor της νοημοσύνης, χωρίς να σημαίνει ότι κάποια φυλή είναι "ανώτερη" ή "κατώτερη".

Anyway, σχετικά με τη νοημοσύνη και τη θρησκευτικότητα, έχουν γίνει αρκετές έρευνες, και από όσο έχω δει, όντως επαληθεύεται ο ισχυρισμός σε γενικές γραμμές, απλώς όχι τόσο αποκλειστικά. Chart Link. Αν και η αθεΐα όντως φαίνεται να φράσσει το εύρος της νοημοσύνης, αξίζει να παρατηρήσει κανείς ότι η "εξυπνότερη" χώρα είχε μόνο 13% αθεΐας. (Πηγή: Link)

L3o ΧΞΣ, η λογική δεν είναι καθόλου υποκειμενικό θέμα. Ακολουθεί πολύ συγκεκριμένους και αυστηρούς κανόνες. Αν ήταν, τότε δε θα είχαμε Μαθηματικά.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
DrR
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2009 21:42
Όνομα Ιστότοπου: Doctor Reason
Επικοινωνία:

Το συγκεκριμένο είναι και επιστημονικό θέμα. Το βασικό πρόβλημα είναι τι θα πει «φυλή» (δεν υπάρχουν διαφορές τύπου τσιουάουα-μπουλντογκ στους ανθρώπους). Επίσης, οι έρευνες διίστανται...

Παρένθεση: Ψιλοάσχετο, αλλά το ότι οι μαύροι είναι πιο αθλητικοί, δεν είναι πολύ ακριβές. Γνωρίζουμε, π.χ., ότι οι άνθρωποι απ' την δυτική αφρική έχουν ανεπτυγμένους τους μυς που βοηθάνε στην ταχύτητα. Ωστόσο, στα άλματα βλέπουμε ότι οι πλειοψηφεία των καλών αθλητών είναι λευκοί, ενώ στους δρόμους αντοχής έχουμε περισσότερους βορειοαφρικανούς. Με άλλα λόγια, εξαρτάται τι εννοείς με το «αθλητικοί».

Προφανώς και συμφωνώ για το ότι η επιστήμη πρέπει να μην επηρεάζεται από ιδεολογικές προσεγγίσεις. Ωστόσο, έρευνες σαν αυτή που αναφέρεις χρησιμοποιούνται από πολλούς για να δικαιολογήσουν ρατσιστικές συμπεριφορές. Το «οι μαύροι είναι καλοί αθλητές» το έχουν ψωμοτύρι οι χειρότεροι ρατσιστές στην Αμερική. Θέλει προσοχή πως το διατυπώνει κανείς.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα υπάρχει εδώ: http://www.skepdic.com/iqrace.html
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Είχα γράψει παλιά ένα αρθράκι για τις φυλές και το ρατσισμό εδώ, κάνω αναφορά σε ένα άρθρο του Scientific American που λέει ότι στην ουσία δεν υπάρχουν φυλές (δεν υπάρχουν ομάδες ανθρώπων όπου όλα τα γονίδια αναφοράς να έχουν συγκεκριμένες συγκεντρώσεις, μπορεί μεν λίγα χαρακτηριστικά που είναι και πολύ εμφανή, π.χ. χρώμα δέρματος, να είναι κοινά στην ομάδα, αλλά τα περισσότερα γονίδια είναι τυχαία κατανεμημένα).

Επίσης είχα γράψει κάτι για τη μέτρηση της ευφυΐας εδώ, όπου γράφω μεταξύ άλλων: "Συνιστώ ανεπιφύλακτα το εξαιρετικό βιβλίο του Αλμπέρ Ζακαρ "Εγώ και οι άλλοι" από τις εκδόσεις Κάτοπτρο. Ο συγγραφέας εξηγεί αναλυτικά, μεταξύ άλλων, ότι ο "δείκτης ευφυΐας" δεν μετρά την εξυπνάδα, διότι η εξυπνάδα είναι τόσο πολυσύνθετη ώστε δεν μπορεί να μετρηθεί. Επισημαίνει επίσης τον κίνδυνο των προφανών συσχετισμών και των αυθαίρετων συνδέσεων τύπου αιτίου-αιτιατού."
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Να υποθέσω ότι έχεις και ισπανικό πληκτρολόγιο εγκατεστημένο στο πισί σου :geek:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
DrR έγραψε:Προτείνω αλλαγή του τίτλου γιατί έτσι είναι παραπλανητικός.
Αν συμφωνεί και ο Zitanier που άνοιξε το θέμα, ευχαρίστως να την κάνουμε.
Συμφωνω.
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Το άρθρο δεν λέει κάτι που δεν γνωρίζετε διαισθητικά όλοι σας! Ποιοι είναι γεγνικότερα πιο έξυπνοι; Αυτοί που των οποίων το μυαλό ερευνά, ψάχνει λύσεις και έχει την ωριμότητα να αντιμετωπίζει προβλήματα! Αυτοί δηλαδή που δεν έχουν την ανάγκη ενός κηδεμόνα, ενός πατερούλη ο οποίος θα παίρνει τις αποφάσεις για λογαριασμό τους. Και τέτοιοι είναι οι άθεοι (we don't need no stinkin' god) και οι φιλελεύθεροι (συγκροτήσαμε το κράτος μας για να θεσπίζει εφαρμόζει τους νόμους, όχι για να μας ταΐζει στο στόμα)!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε: L3o ΧΞΣ, η λογική δεν είναι καθόλου υποκειμενικό θέμα. Ακολουθεί πολύ συγκεκριμένους και αυστηρούς κανόνες. Αν ήταν, τότε δε θα είχαμε Μαθηματικά.
Nα σου θυμήσω ότι τα μαθηματικά είναι γεμάτα παράδοξα? :)
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:
noxteryn έγραψε: L3o ΧΞΣ, η λογική δεν είναι καθόλου υποκειμενικό θέμα. Ακολουθεί πολύ συγκεκριμένους και αυστηρούς κανόνες. Αν ήταν, τότε δε θα είχαμε Μαθηματικά.
Nα σου θυμήσω ότι τα μαθηματικά είναι γεμάτα παράδοξα?
Not really. Δεν υπάρχουν παράδοξα στα Μαθηματικά. Τα διάφορα "παράδοξα" που είναι διάσημα στα λαϊκά Μαθηματικά (πχ του Ζήνωνος), δεν είναι παράδοξα με την επιστημονική έννοια, αλλά απλώς διασκεδαστικά τεχνάσματα - κάτι σαν optical illusions.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:
noxteryn έγραψε: L3o ΧΞΣ, η λογική δεν είναι καθόλου υποκειμενικό θέμα. Ακολουθεί πολύ συγκεκριμένους και αυστηρούς κανόνες. Αν ήταν, τότε δε θα είχαμε Μαθηματικά.
Nα σου θυμήσω ότι τα μαθηματικά είναι γεμάτα παράδοξα?
Not really. Δεν υπάρχουν παράδοξα στα Μαθηματικά. Τα διάφορα "παράδοξα" που είναι διάσημα στα λαϊκά Μαθηματικά (πχ του Ζήνωνος), δεν είναι παράδοξα με την επιστημονική έννοια, αλλά απλώς διασκεδαστικά τεχνάσματα - κάτι σαν optical illusions.
Δε μίλησα για "λαϊκά" μαθηματικά (τα γνωστά μαθηματικά της λαϊκής?π.χ. μισό κιλό πατάτες πόσο κάνουν κλπ?),για πραγματικά μαθηματικά λέω.Μαθηματικός είσαι,μη μου κάνεις το χαζό τώρα και το τραβάμε το θέμα.Προφανώς και μαθηματικά δε θα πει 1+1=2 κλπ.Στην ουσία,λίγη μυρωδιά μόνο να πάρεις από μαθηματικά,παίρνει τ'αυτί σου για τις έννοιες του απείρου,του απειροστού κλπ...αρχίζουν τα αφαιρετικά. :)
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Dude, τι λες? Μιλάς αόριστα και δε βγάζεις νόημα. Δεν υπάρχουν παράδοξα στα Μαθηματικά. Όλα τα μαθηματικά συστήματα είναι συμπαγή. Μπορεί να έχουν μια inherent αυθαιρεσία λόγω Goedel, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν παράδοξα. Εκτός αν ορίζεις το "παράδοξο" ως "κάτι που δυσκολεύομαι να καταλάβω"...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Dude, τι λες? Μιλάς αόριστα και δε βγάζεις νόημα. Δεν υπάρχουν παράδοξα στα Μαθηματικά. Όλα τα μαθηματικά συστήματα είναι συμπαγή. Μπορεί να έχουν μια inherent αυθαιρεσία λόγω Goedel, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν παράδοξα. Εκτός αν ορίζεις το "παράδοξο" ως "κάτι που δυσκολεύομαι να καταλάβω"...
Νο,not really.Τότε όταν μιλούσα για παράδοξα θα έφερνα ως παράδειγμα το πως ορισμένοι Άνθρωποι γουστάρουν τις μπάμιες.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Αντί να υπεκφεύγεις, δώσε μου ένα παράδειγμα ενός μαθηματικού παραδόξου.
:whistle:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Δεν υπάρχουν μαθηματικά παράδοξα, παρά μόνο ευφυολογήματα που "ζαλίζουν" την κοινή λογική. Αν θες πέστα λογικά παράδοξα.
Το "Ο Θεός δεν είναι παντοδύναμος, αφού είτε μπορεί είτε δεν μπορεί να φτιάξει μία πέτρα που να μην μπορεί να την κουνήσει" είναι ένα από αυτά.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οταν λες προοδευτικος ενωεις καποιον που εχει ανοικτα μοντερνα μυαλα και δε κολαει σε λεπτομεριες?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση