Καλώς σας βρήκα! (Άρατος ο Σολεύς)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι 43 χρονών και αθεϊστής από 10 περίπου χρονών. Πράγμα που σημαίνει ότι είμαι αθεϊστής από τότε που έχω συνείδηση του εαυτού μου. Θυμάμαι ρώτησα την μητέρα μου: "μαμά υπάρχει θεός;" και εκείνη μου είπε "όχι παιδί μου είναι όλα ψέματα".
Μετά από 28 χρόνια μου έκανε την ίδια ερώτηση στην ίδια ηλικία το πρώτο μου παιδί. Η απάντηση ήταν η ίδια και πολύ πιο τεκμηριωμένη λόγω των σπουδών μου.

Είναι γεγονός ότι μέχρι πριν από λίγα χρόνια το ζήτημα της αθεΐας ήταν στον παρασκήνιο της παγκόσμιας συζήτησης για τις Θρησκείες.
Με τα best sellers των Richard Dawkins, Michel Onfray, και άλλων το θέμα περιήλθε στο προσκήνιο για να μείνει.

Κάποτε απέφευγα να κουβεντιάζω για την Θρησκεία διότι δημιουργούταν ένας "ψευδοφανατισμός" και μια φαγωμάρα.
Εδώ και 5 περίπου χρόνια έχω αλλάξει στάση διότι βλέπω ότι δεν υπάρχει η πολυτέλεια της αδράνειας για όσους είναι αθεϊστές.
Όσο τρωγώμαστε για το ποδόσφαιρο άλλο τόσο θα φαγωθούμε για την Θρησκεία. Έλληνες είμαστε άλλωστε!
Διαβάζω αρκετά, φιλοσοφία, δοκίμια, μυθιστορήματα, επιστημονικά άρθρα και βιβλία.
Χαίρομαι που οι καιροί ωρίμασαν ώστε να δούμε ιστοσελίδα forum.atheia.gr.

Συμφωνώ με άλλα μέλη του forum για την αντιμετώπιση της Αστρολογίας, χειρομαντίας και άλλων δεισιδαιμονιών με σοβαρό τρόπο (άρθρα, δημοσιεύσεις, συμμετοχή σε συζητήσεις κλπ.)

(Ο Άρατος ο Σολεύς (305-240 π.Χ.) καταγώταν από τους Σολούς της Κιλικίας. Ήταν αυτός που κατέγραψε τους 45 γνωστούς Αστερισμούς στο έργο του "Φαινόμενα", τους οποίους λέγεται ότι αντέγραψε από τον Εύδοξο τον Κνίδιο (408-355 π.Χ.)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Άρατος ο Σολεύς την 14 Απρ 2010 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
The Humble Programmer
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 01:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!
Κάθε μέρα έρχεται κι ένας καινούριος,αυτά είναι !!!
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Thanks Humble programmer.

Τα χόμπυ μου:

Διάβασμα (φιλοσοφία, επιστήμες κλπ. βλέπε ανωτέρω)
Μπάσκετ (ναι στα 43 !)
jogging (τρέξιμο στο δάσος!)
σκι (ski )
προγραμματισμός
Linux user και supporter!
Διάβασμα των παιδιών μου !
Ούζα, τσίπουρα and beers with friends
Η δουλειά μου (ναι η δουλειά μου είναι και χόμπυ μου εδώ και 20 χρόνια!)
το σεξ
Άβαταρ μέλους
Περιπλανόμενος Γατοβοσκός
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13 Απρ 2010 19:04
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Νότια του ανύπαρκτου βορρά

Καλώς ήρθες! :)

...Από τα hobby σου υποθέτω είσαι και εσύ συνάδελφος, όπως (υποθέτω) ο Humble Programmer.
Spoiler: Εμφάνιση
Το παρελθόν μας είναι τραγικό, το παρόν μας άθλιο. Ευτυχώς όμως δεν έχουμε μέλλον.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

thanx,

όσον αφορά την δουλειά που είναι και χόμπυ, όχι δεν το πέτυχες.
Είναι κάτι άλλο ξεχωριστό απ' αυτά που αναφέρω!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε: όσον αφορά την δουλειά που είναι και χόμπυ, όχι δεν το πέτυχες.
Είναι κάτι άλλο ξεχωριστό απ' αυτά που αναφέρω!
Δεν τιμάς τον Άρατο ως αστρολόγο ούτε ως ποιητή, άρα μάλλον αστρονόμος είσαι. Χμ;
Καλώς ήρθες!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Τον Άρατο "απάντησα" σε μια εεργασία στο Πανεπιστήμιο.
Ασχολούμαι με την Αστρονομία ερασιτεχνικά. (το ξέχασα στα χόμπυ)
Όμως Αστρονόμος δεν είμαι.
Ας μην μαντεύετε άλλο διότι είναι σπάνιο!
Συγνώμην που δεν μπορώ να το πω στο φόρουμ αλλά θα ήταν σαν να γράφω το ονοματεπώνυμο με την διεύθυνσή μου!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πρωθυπουργός μήπως; :shock:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

linuxας πρωθυπουργός; δεν παίζει... πιο πιθανό να είσαι αρχιεπίσκοπος :?

Καλως ήλθες
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

καλώς σας βρήκα,
το επάγγελμά μου έχει μερικά κοινά γράμματα με την λέξη πρωθυπουργός !
(έδωσα αρκετά στοιχεία !!)
:Drums:
Με τους παπάδες ποτέ δεν τα πήγαινα καλά. Στο δημοτικό ήμουν ο μόνος που δεν φιλούσα το χέρι τους.
Βέβαια μου'χε πει και ο πατέρας μου : "Δεν θα φιλάς το χέρι κανενός"
Και το πήρα τοις μετρητοίς.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσόρισες, Άρατε.

Αλλά δεν ξεκινήσαμε καλά. Είναι δυνατόν σε φόρουμ ανθρώπων που λατρεύουν τη σκέψη, να μπαίνεις και να βάζεις γρίφους, που μάλιστα δεν έχει σκοπό να απαντήσεις; :D :D

Πόσα κοινά γράμματα έχει με το "πρωθυπουργός";

Με εφτά κοινά γράμματα έχω βρει:

Χειρουργός (που το αποκλείω γιατί δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο)
Αμπελουργός (το αποκλείω για τους ίδιους λόγους)
Πρωκτολόγος (βρε λες;)

Με οχτώ κοινά γράμματα έχω βρει το πυροτεχνουργός (το φαβορί μου).

Λέω να κάτσω αύριο να φτιάξω προγραμματάκι, που να ψάχνει στη λίστα του ΟΑΕΔ και στα ΚΑΔ της εφορίας...
Αλλά πάλι, παίζει και να με χωρίσει η σύζυγος αν της πω τι κάνω...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει κάποια κοινά γράμματα με την λέξη πρωθυπουργός.
Δεν μπορώ να πω πόσα και ποιά!
keep trying
If you find it
grapse mou!!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Κάποτε απέφευγα να κουβεντιάζω για την Θρησκεία διότι δημιουργούταν ένας "ψευδοφανατισμός" και μια φαγωμάρα.
Εδώ και 5 περίπου χρόνια έχω αλλάξει στάση διότι βλέπω ότι δεν υπάρχει η πολυτέλεια της αδράνειας για όσους είναι αθεϊστές.
Αυτό βλέπω κι εγώ, και γι' αυτό προωθώ τις δημόσιες και ιδιωτικές συζητήσεις για το θέμα.

Καλωσήλθες στην παρέα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Thanks Humble programmer.

Τα χόμπυ μου:

Διάβασμα (φιλοσοφία, επιστήμες κλπ. βλέπε ανωτέρω)
Μπάσκετ (ναι στα 43 !)
jogging (τρέξιμο στο δάσος!)
σκι (ski )
προγραμματισμός
Linux user και supporter!
Διάβασμα των παιδιών μου !
Ούζα, τσίπουρα and beers with friends
Η δουλειά μου (ναι η δουλειά μου είναι και χόμπυ μου εδώ και 20 χρόνια!)
το σεξ
απορω πως τα καταφερνεις ολα αυτα μαζι.... εμεις ενα μπαμιατζακι μεγαλωνουμε και εχουμε χεστει....

τελος παντων εγω, με το ευρύ πνευμα μου (αν και δεν χρειαστικε να το χρησιμοποιησω διοτι ειναι προφανες ) εχω καταλαβει τι δουλεια κανεις.
Εισαι πορνοσταρ αφου γραφεις: Η δουλειά μου (ναι η δουλειά μου είναι και χόμπυ μου εδώ και 20 χρόνια!)το σεξ
οχι ασφαλως αστειευομαι εισαι συγραφεας ερωτικων βιβλιων (π.χ Η Ευλαμπια εβαλε το χερι της πανω στο παντελονι του και το ενιωσε σκληρο και μακρυ,καταλαβε οτι σε λιγη ωρα θα το ενιωθε μεσα της)
ασφαλως αστειευομαι παλι
ειναι σιγουρο οτι εισαι δωρητης σπερματος
εχεις σεξshop και βοηθας τους ανθρωπους με τα γουστα τους στο σεξ.
οπως λεμε σεξολογος αφροδισιολογος

αλλα τι προσπαθω να πω αφου και να το βρω δεν προκειτε να το παραδεχτεις. οποτε σταματαω την αναζητηση στο τομεα επαγγελμα αλλωστε δεν κρινω τους ανθρωπους απο το επαγγελμα τους(εκτος απο μερικα επαγγελματα οπως π.χ πολιτικος)

ειμαι σιγουρος οτι εμενα θα μου το πεις (εμπιστευτικα) γιατι αν δεν μου το πεις θα σου ριξω αθεη καταρα( η μονες που πιανουν ) να μην σου σηκωνεται το Linux σου και αντε μετα να δουλευψεις το χομπυ σου :dance: :dance: :D :D :D :D :twisted:
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αντε να παίξουμε το 20q, πές μας αν είσαι χειρώναξ ή πνευματικός.
Spoiler: Εμφάνιση
...μηπως μελισσουργός και είσαι ο Κουφοντίνας; :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Και τα δύο!

(Όχι δεν είμαι ο πορνοστάρ της Τζούλιας !
Ρίξε κατάρες το linux δεν κρασάρει με τίποτα !)

Δόξα!
(Έχω έναν φίλο που είναι άθεος και όταν τον ρωτούν πως πας; Απαντά μόνον : "Δόξα" ! Έτσι οι Χριστιανοί λένε : "Α ! Δόξα τον Θεό, εννοεί!" . Αυτός όμως δεν εννοεί τίποτε άλλο ή όλα τ'άλλα απ'αυτό που έχουν στο μυαλό τους!)
Άβαταρ μέλους
Θωμάς
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010 20:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλοσορίζω το ΄΄νοεσύλεκτο΄΄ καλές αναζητήσεις και μπράβο για την ειλικρίνιά σου απέναντι στο παιδί σου....
Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.
Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Καλώς τον Άρατο!







Χμμ, αλήθεια, πώς και διάλεξες τον συγκεκριμένο; είσαι από την Κιλικία κι εσύ;
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Τον τιμώ διότι μέσω αυτού διεσώθηκαν οι ονομασίες των 48 αρχαίων αστερισμών αλλά και ονομασίες αστέρων που χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι Έλληνες. Ήταν Ποιητής, Αστρονόμος και Αστρολόγος και σίγουρα πολλά ακόμη που δεν γνωρίζουμε.
Παραμένει αμετάφραστος στα σύγχρονα ελληνικά. Οι μεταφράσεις που υπάρχουν είναι απ' τα αρχαία στα λατινικά και στα αγγλικά.
Τα δυο ποιήματά του "Φαινόμενα" και "Διοσημεία" είναι η επιστημονική και η δεισιδαιμονική όψη του.

Όπως φαίνεται ο Πλάτων είναι πιο μουράτος για μετάφραση και όλοι μεταφράζουν τα έργα του ενώ υπάρχουν δεκάδες Έλληνες επιστήμονες και μη με έργα αμετάφραστα και άγνωστα στο πλατύ κοινό.

Επαναλαμβάνω ότι χρησιμοποιώ το όνομά του διότι κάποτε χρησιμοποίησα αποσπασματα απ' το έργο του σε μια εργασία!
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πάντως, είναι φρίκη να περιμένουμε να μεταφράσει κάποιος τους αρχαίους μας από ...άλλες γλώσσες (στις οποίες υπάρχουν δημοσιευμένες μελέτες )!!!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση