Ποιοι θα την ανάψουν τη λαμπάδα/θα το ψάλλουν το τροπάρι

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Χρειάζεται λοιπόν να καθιερωθούν σιγά-σιγά κάποιες γιορτές κοσμικές και κάποια αντίστοιχα έθιμα
[νεες γιορτες? νεες μασες ξαπλες? μεσα :) ]
Μια καλή αρχή είναι η "γιορτή της μουσικής" που γίνεται το θερινό ηλιοστάσιο. Ξεκίνησε από τη Γαλλία και εξαπλώνεται σιγά σιγά στον κόσμο, ακόμη κι εδώ έχει καθιερωθεί κάθε χρόνο οι δήμοι να κάνουν υπαίθριες συναυλίες.
[να τραγουδαμε ολοι μαζι οσοι μαζευομαστε σε στυλ παρτυ με καριοκες? καλο με ακουγεται αλλα μην επιμενετε δεν τραγουδαω οχι δεν τραγουδαω καλα θα τραγουδισω :) ]
Η πρωτομαγιά είναι επίσης μια βολική γιορτή που κάνει για όλους, έχει και τσιμπούσι μέσα με ψητό, παραδοσιακά πράματα
[ :naughty: αν δεν εισαι κουμουνιστης δεν γιορταζεις ουτε πρεπει να καθεσαι οπως ειπε καποιος οτι ενας αθεος δε πρεπει να γιορταζει την ανασταση αν το παμε ετσι την πρωτομαγια μονο τα μελοι της κνε πρεπει να γιορταζουν]
Οι απόκρες επίσης είναι εξαιρετικές δεν το συζητώ.
[παγανιστικη γιορτη και για τους δωδεκαθειστες κυριος αρα σαν αρειανος με περνει να ντινομαι :) ]
Τα χριστούγεννα μπορούμε να τα καταργήσουμε ολωσδιόλου και να γιορτάζουμε την πρωτοχρονιά
[ και οι ζαχαροπλαστες κλεφτες θα γινουν? πως θα προλαβουν να πουλανε μελομακαρονα[ αχ με λειπουν ειδη]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Η πρωτομαγιά είναι επίσης μια βολική γιορτή που κάνει για όλους, έχει και τσιμπούσι μέσα με ψητό, παραδοσιακά πράματα
[ :naughty: αν δεν εισαι κουμουνιστης δεν γιορταζεις ουτε πρεπει να καθεσαι οπως ειπε καποιος οτι ενας αθεος δε πρεπει να γιορταζει την ανασταση αν το παμε ετσι την πρωτομαγια μονο τα μελοι της κνε πρεπει να γιορταζουν]
Έλεος! Η πρωτομαγιά δεν είναι για το κκε! Γιορτάζουμε τις διεκδηκήσεις που κερδήθηκαν για τους εργαζόμενους και μας ωφελούν όλους.

Ωραία ιδέα γενικά για τις γιορτές. Εγώ πάντα ήμουν της άποψης ότι μπορούμε να κρατάμε ότι μας αρέσει και μας εκφράζει από τις παραδόσεις κια να πετάμε τα υπόλοιπα. Το καλό είναι ότι τα περισσότερα έθιμα αν και έχουν θρησκευτική προέλευση είναι κατά βάση "άθεα" στην πράξη αφού ελάχιστα περιλαμβάνουν εκκλησίες, λειτουργίες κλπ. Ακόμα κι τα χριστούγεννα πόσοι χριστιανοί πάνε εκκλησία; Το κλασικό έθιμο είναι το τραπέζι, τα δώρα και τα χαρτιά. ;) Ομοίως και το Πάσχα εκτός του standard 10λέπτου της ανάστασης δεν έχει κάτι το θρησκευτικό. Νομίζω δεν απέχουμε πολύ από το να γίνουν secular οι γιορτές. Στην Αμερική ήδη γίνεται σε μεγάλο βαθμό. Όσοι (λίγοι) θέλουν πάνε στις εκκλησίες τους, οι άλλοι συμμετέχουμε στα έθιμα που μας αρέσουν από όποιον πολιτισμό είναι. (από chinese new year μέχρι ελληνικό ψήσιμο αρνιού)
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Πώς να το κάνουμε το νταβατούρι και το τσιμπούσι αρέσει σε όλους, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων.
ΟΚ, αλλά μήπως στην Ελλάδα το έχουμε ...παρακάνει λιγάκι; :think:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

bozonio έγραψε:Εγώ πάντα ήμουν της άποψης ότι μπορούμε να κρατάμε ότι μας αρέσει και μας εκφράζει από τις παραδόσεις κια να πετάμε τα υπόλοιπα.
:text-+1:

Για την πρωτομαγιά, προφανώς και δε χρειάζεται να είσαι κουμουνιστής (sic), όπως δε χρειάζεται να είσαι χριστιανός για να φας αρνί το πάσχα.

Εμιλάκη, τι είν' αυτά που λες παλικάρι μου; Γίνεται να το παρακάνουμε στο γλέντι; Α πα πα...

Ας κάνει όμως κάποιος έναν κατάλογο "άθρησκων εορτών" να τις έχουμε μαζεμένες!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Δεν πήγα φέτος καθόλου έξω από την εκκλησία. Συνήθως, αν πάω, είναι γιατί δεν θέλω να αφήσω μόνη της την μαμά μου να πάει, κι έτσι πάω μαζί της. Αλλά φέτος δεν ήθελε, έχει και ένα πρόβλημα με το ισχύο και εαν πονάει, δεν μπορεί να περπατήσει εύκολα, οπότε δεν πήγαμε.

Η αδελφή μου με τα παιδιά συνήθως πάνε στο Λεωνίδιο, αλλά το σπίτι της πεθεράς της είναι μικρό, και μαζεύονται πολλά άτομα, με ένα μπάνιο, και πολλή φασαρία (μόνο 4 πιτσιρίκια από την οικογένεια, συν όλα τα υπόλοιπα των γειτονικών σπιτιών). Οπότε δεν πάω.

Και την ημέρα του Πάσχα, με ενοχλεί πολύ να πάω εκτός σπιτιού. Με ενοχλεί η παράδοση των κλαρίνων, αφού το συγκεκριμένο όργανο μου φέρνει πονοκέφαλο (ούτε καν ένα λεπτό δεν περνάει για μένα), και τα σκυλάδικα που παίζονται μου φέρνουν ανακατωσούρα στο στομάχι.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: Εμιλάκη, τι είν' αυτά που λες παλικάρι μου; Γίνεται να το παρακάνουμε στο γλέντι; Α πα πα...
:oops: σόρρυ... μέα κούλπα... :lol:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Εδω και κατι χρόναι δεν παω.Φετος ειναι η πεθερα μου εδω κ η γυναικα μου την πληροφορησε οτι δεν πιστευω γι΄αυτό δεν ερχομαι στην εκκλησια κ αυτη αρκεστηκε μονο στο :"Αυτα δεν ειναι καλα πραγματα".
Κατα βαθος με αγαπαει!!!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Μόλις γύρισα...
Εδώ και δεκαπέντε χρόνια, τα περισσότερα Πάσχα τα έχω κάνει με τα πεθερικά μου. Μακριά από την Θρησκόληπτη -πλέον- μητέρα μου.
Περνάω κούκλα, τα παιδιά μου περνάνε ακόμα καλύτερα.
Σε "βαθύτερες" συζητήσεις με τον πεθερό μου, τον έχω καταφέρει να παραδεχτεί ότι δεν είναι δογματικός χριστιανός, πολλά πράγματα δεν τα πιστεύει, και κάποια πράγματα τα ακολουθεί μόνον "χάριν της παράδοσης".
Το πρόγραμμα έχει:
- Συμμετοχή στην πορεία Μεγάλη Παρασκευή
- Μπριζολάκια στα κάρβουνα το Μεγάλο Σάββατο ΠΡΙΝ την Ανάσταση (*) !!!
- Ανάσταση 23.55' έως 00.01'

Η πορεία την Μ. Παρασκευή είναι καλή, γιατί χώνευω με το περπάτημα τον μεσημαριανό άμπακο. Δεν θα ξαναπάω γιατί φέτος μου κάψανε το μπουφάν.
Ανάσταση φέτος δεν πήγα για πρώτη φορά. Και θα το συνεχίσω. Δεν πρέπει να ρίχνουμε νερό στον μύλο της Εκκλησίας. Και μόλις η γυναίκα μου (την έχω κάνει άθεα :mrgreen: ) καταλάβει ότι και το "για το έθιμο" είναι κακό, θα κόψουμε και τα παιδιά.

(*) Τα πεθερικά μου τρώνε ΠΡΙΝ την ανάσταση, εδώ και 25 χρόνια. Σοφά ποιούντες. Τι μεγαλύτερη ηλιθιότητα να είσαι νήστις για ώρες, να χλαπακιάσεις στις 12μιση, και να πας κατευθείαν για ύπνο. Το στομάχι το κάνεις δυναμίτη.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πήγα στην ανάσταση μόνο, μου είναι αδύνατον να στεναχωρήσω την γιαγιά μου τόσο πολύ τελικά. Προσπάθησα να της πω διάφορα φέτος αλλά δεν τα κατάφερα τελικά. Όταν είμαι αθήνα όμως δεν πάω. Σαν έθιμο προφανώς και δεν μου λέει τίποτα η ανάσταση. Γενικά με κάποια έθιμα δεν τα πάω καλά, νομίζω πως πρέπει να βρούμε λόγους να γιορτάζουμε που να μην είναι συνδεδεμένοι με θρησκείες και τέτοια. Τα κόκκινα αυγά μ’αρέσουν και δεν ξέρω και πως και αν συνδέονται με την ορθοδοξία και θα τα σπάω κάθε χρόνο. Ρε παιδιά μ’αρέσουν και οι λαμπάδες, τα κεριά δηλαδή. Να το βάλουμε σε μια από τις γιορτές που λέμε; Θέλω κεριά!!

Συμφωνώ με τις γιορτές που λέει η Μελάνη, ειδικά με την Εαρινή Ισημερία (παλιά την πρωτομαγιά το γιορτάζανε άψογα, τέλος πάντων…).
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Τελικά, δεν πήγαμε ούτε για την πεθερά... :D
Φάγαμε σαν άνθρωποι (όσον αφορά την ώρα τουλάχιστον) και, κατά τις 12, τους έκανα το χατήρι να φιληθούμε...
Βελτιωνόμαστε! :dance:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Εμενα όλα αυτα τα φιλια τρις την ωρα πολυ μου τη δινουν!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Απάντηση