Ποιοι θα την ανάψουν τη λαμπάδα/θα το ψάλλουν το τροπάρι

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

../θα το τσουγκρίσουν το αυγό κτλ. Το topic είναι για το αν θα βάλετε ένα λιθαράκι απόψε στη συντήρηση εμετικών εθιμικών παραδόσεων.
Θα πάτε στην ανάσταση?
Εγώ το ομολογώ,θα παρευρεθώ,αλλά μόνο στο εκτελεστικό πλαίσιο μιας οικογενειακής υποχρέωσης.Οι γονείς μου γνωρίζουν ότι είμαι άθεη,άλλα θα στραβώσουν πολύ αν δεν τους συνοδέψω,με την ίδια λογική που θα ήθελαν να δώσω το παρόν στα βαφτίσια ενός πρωτοξάδερφου ή στον έκτακτο γάμο μιας γκαστρωμένης συνυφάδας. Εσείς λοιπόν θα κάνετε ανάσταση υπό την μορφή ενός διαδεδομένου "πολιτιστικού" γεγονότος ή θα απέχετε?
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Εγώ θα πάω. Είναι άλλωστε οικογενειακό happening. Και έχει πάντα γούστο να σε στραβοκοιτάνε οι τριγύρω επειδή δε σταυροκοπιέσαι. Έτσι κι αλλιώς στο προαύλιο καθόμαστε. Μέσα δε μπαίνουμε ποτέ (είναι ήδη πήχτρα... μέχρι τις 12 τουλάχιστο)
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν έχω πάει ποτε στην ανάσταση αλλα θα με ενδιέφερε να συμμετάσχω σε αυτό το έθιμο. Θα με ενδιέφερε να συμμετάσχω στο έθιμο στα ίδια πλαίσια που θα με ενδιέφερε να συμμετάσχω σε κάποια θρησκευτική τελετουργία τον ιθαγενών τις αμερικής η τις αφρικής.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

συνήθως δεν πάω, αλλά απόψε θα κατέβω μόνο για να φωτογραφίω τα πυροτεχνήματα. Και πάλι θα στηθώ σε κάποια απόσταση απ την εκκλησία για ναέχω καλή θέα
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Εγω πρέπει να φτιάξω την μαγειρίτσα...
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

εγώ εχθές την γλίτωσα έκανα τον άρρωστο και δεν πήγα αλλά σήμερα δεν πιάνει. Βογκάω από νωρίς αλλά δεν πείθω. Το κατσίκι όμως το έχω έτοιμο στην σούβλα και κοκορέτσι και κοντοσούβλι.
Θα γίνει κόλαση.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
DeadSouL141
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 18 Μάιος 2009 13:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Εχω να παω χρονια στην εκκλησια , αν εξαιρεσει κανεις τις φορεσ που πηγα λογο επαγγελματος ( ανθοπωλης γαρ), αλλα φετος με εριξε η μανα μου με την μιρλα της. Αλλα θα το κανω comedy club εκει περα αλλιως δεν με βλεπω να την παλευω. Ή που θα τους κανω ολουσ να κατουριθουν ή θα φυγω. Επισης τι απαντουμε οταν μας λενε Χριστος ανεστη? Ψευδως ο κυριος?
The trouble with having an open mind is that people will insist on coming along and trying to put things in it
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:εγώ εχθές την γλίτωσα έκανα τον άρρωστο και δεν πήγα αλλά σήμερα δεν πιάνει.
χμμμ... γονείς?
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν θα πάω, αλλά γελάω και μόνο με την ιδέα να είμαι εκεί και αντί για "χριστός ανέστη εκ νεκρών..." να τραγουδάω "να ζήσεις ανέστη και χρόνια πολλά..." :D
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
DeadSouL141
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 18 Μάιος 2009 13:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Η να λες κριμα που δεν ζει κανας γνωστος του να χαρει
The trouble with having an open mind is that people will insist on coming along and trying to put things in it
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Θα ''πετάξω'' την πεθερά μου να παραστεί στο ''δεύτε λάβετε φως''.
Να πιάσουν τόπο και τα έξοδα:
"Ο Αρχηγός-Άγιο Φως μόλις ήρθε. Βρέθηκε το Χρήμα

03/04/2010 από Po

Χαρμόσυνα Νέα: Η Ελλάς μπορεί και θα συνεχίζει να πληρώνει φτάνει να θαμπώνονται τα Αμνοερίφιά της


Ο Αρχηγός Κράτους μόλις πριν λίγο μας έκανε την τιμή: Ήρθε.

Του αποδόθηκαν οι ανάλογες τιμές –όπως προβλέπει το διπλωματικό πρωτόκολλο για αρχηγό κράτους…

Ακολούθησε τελετή υποδοχής με κάθε επισημότητα, σημειώνουμε την παρουσία πλήθος νέων ανθρώπων.

Στη συνέχεια, με άλλες πτήσεις της Aegean Airlines και της Olympic Air, καθώς και με αεροσκάφη τύπου C 130 και ελικόπτερα της Πολεμικής Αεροπορίας, το Άγιο Φως θα ταξιδέψει και στο πιο απόμακρο χωριό της Ελλάδας, μέσα σε μικρές ειδικά κατασκευασμένες λυχνίες..

Το Άγιο Φως μετέφερε στην Αθήνα ο αρχιμανδρίτης Μιχαήλ, ως εκπρόσωπος της Εξαρχίας του Παναγίου Τάφου, ενώ εκ μέρους της Ιεράς Συνόδου στην αποστολή συμμετείχαν ο μητροπολίτης Βεροίας και Ναούσης Παντελεήμων. Στην ελληνική αποστολή συμμετείχαν επίσης, εκ μέρους των κομμάτων, οι βουλευτές Βασίλης Οικονόμου (ΠΑΣΟΚ), Μιχάλης Χαλκίδης (ΝΔ) και Ουρανία Παπανδρέου (ΛΑΟΣ).

Κράξτε τους."

http://roides.wordpress.com/2010/04/03/ ... ment-25049

http://snipurl.com/v8h1z
Ρε δε γ... λέω γω!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Μπα τα τελευταία χρόνια δεν παω. Αν και φαν των πυροτεχνημάτων προτιμούσα να τα βλέπω από απόσταση. Ειδικά φέτος στην Βοστώνη δεν πάω με τίποτα, αν και προσπάθησαν να με παρακινήσουν φίλοι από το Ελληνικό group. Παρεπιπτόντως εμένα δε μου αρέσει καθόλου και το όλο πανηγύρι με το αρνί. Δεν είμαι που δεν είμαι φίλος του κρέατος, αναγκαζόμαι να βλέπω και το αρνί στη σούβλα, και όλα αυτά με τη συνοδεία αξέπραστων ασμάτων με κλαρίνα, μια αήδία μου έρχεται. Αυτό βέβαια ούτε φέτος με βλεπω να το αποφεύγω αφού υποσχέθηκα να παραστώ στο σούβλισμα που θα γίνει στο MIT παρακαλώ! (πιο σουρεάλ δε μπορώ να φανταστώ) :lol:
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

EvanT έγραψε:Και έχει πάντα γούστο να σε στραβοκοιτάνε οι τριγύρω επειδή δε σταυροκοπιέσαι.
εγω βγηκα χτες να φαω σουβλακια και γυρνωντας πεφτω λεμε πανω στον επιταφιο
κ εγω να τρωω κ να γλυφομαι μεσ στην ηδονη λεμε χαχα
οντως τρελλο γουστο ολες οι γιαγιαδες με κοιταγανε
και στο σουπερ μαρκετ αλλο τρελο γελιο
να παιρνω κατι μεριδες μακαρονια με κιμα κ να με κοιτανε μεχρι κ οι ταμιες

και μη ξεχνιομαστε
να μας ζησει :lol:
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευτυχισμένος ο καινούριος πάσχας

:harp:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Εμμανουήλ ανέστη!

Εικόνα
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΕΝΩΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΑ
θα παρατησουμε τα εθιμα μας τοσα χρονια?
παντος ειναι καλο να ξεχνιεσαι με κατι
τωρα κατι που ειδα αλλος εκανε τον αρρωστο αλλος εβαλε την πεθερα του για να μην παει τα θεορο πολυ τραβιγμενα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

MariaEvri έγραψε:συνήθως δεν πάω, αλλά απόψε θα κατέβω μόνο για να φωτογραφίω τα πυροτεχνήματα. Και πάλι θα στηθώ σε κάποια απόσταση απ την εκκλησία για ναέχω καλή θέα
τζίφος με κοροιδέψανε. Μέχρι να γυρίζω την κεφαλή του τριποδιού ανάποδα, σταματήσανε. Τρία πυροτεχνήματα όλα κ όλα, ενώ οι α΄λλες εκκλησίες στο βάθος ρίχνανε μέχρι και 10 λεπτά. Θέλω τα λεφτά μου πισω!!!!!
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω πετουσα ανεκαθεν βεγγαλικα αλλα το αποφευγω εδω και χρονια γιατι τα απαγορεψανε
καποτε αναψα ενα διναμιτακι και δε προλαβα και εσκασε μεσα στο αμαξι μας ευτηχος που δεν ηταν δυνατο ε ειναι και λιγο εποικινδινα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

εγώ εχθές την γλίτωσα έκανα τον άρρωστο και δεν πήγα αλλά σήμερα δεν πιάνει.


χμμμ... γονείς?
όχι πεθερικά αλλά εντάξει μωρέ χωριό είναι βλέπεις και ένα κάρο γνωστούς και συγγενείς, 5 λεπτά ήταν έκανα την καρδιά πέτρα και πήγα. Άσε που στο χωριό της γυναίκας μου έχουμε και χαπενινγ. Ο παπάς είναι ίσως ο ποιο φάλτσος άνθρωπος στον κόσμο. Αφού νομίζεις ότι το κάνει για πλάκα. Κάποια χρονιά θα τον τραβήξω και θα το ανεβάσω είναι απίστευτος.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Φέτος σημείωσα μια μικρή, πολύ μικρή νίκη, αλλά νίκη.

Ο πατέρας μου, που ήρθε να κάνουμε Πάσχα στο σπίτι μου, έσβησε το "άγιο" φως με το που επέστρεψε απ' την εκκλησία. Μπορεί σε κάποιους αυτό να φαίνεται ασήμαντο, αλλά αν σκεφτείτε ότι πριν μερικά χρόνια κρατούσε συνεχώς καντήλι αναμμένο με το άγιο φως, για μένα αυτό είναι κατόρθωμα. Ιδίως αν προσθέσουμε ότι έφαγε κρέμα γάλακτος και αυγό (μέσα σε μανιταρόσουπα) αρκετές ώρες ΠΡΙΝ την Ανάσταση. :D :D :D

Δεν ξέρω αν ένιωσε ένα μικρό τσίμπημα ενοχής, αλλά σε μας δεν φάνηκε τίποτα τέτοιο. Ήταν κεφάτος και χαμογελαστός, παρόλο που το φετινό Πάσχα ήταν γι' αυτόν πολύ διαφορετικό απ' αυτό που είχε συνηθίσει. Αναρωτιέμαι αν βλέπει την αιώνιο ζωή στο πρόσωπο της εγγονής του, που είναι φτυστή ο πατέρας της...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Απάντηση