Γιατί οι άνθρωποι είναι θρήσκοι;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Εμίλ, ειλικρινά λυπάμαι που αισθάνεσαι έτσι και περισσότερο λυπάμαι επειδή είμαι αναγκασμένος να πω ότι ίδιον χαμηλού επιπέδου μόρφωσης αποτελεί η άγνοια του παρελθόντος.
Τσάμπα λυπάσαι γιατί εννοούσα ότι για την εποχή τους οι αρχαίοι Έλληνες ήταν τόσο προχωρημένοι που είχαν φτιάξει το πρώτο ριάλιτυ..!
Το επίπεδο, το ανέφερα για τους σύγχρονους... ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ θα ήθελα να σταθώ στο παρακάτω επιχείρημα, γιατί πρόσεξα ότι δε σχολιάστηκε:
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:ps: Όσο για την ηδονή που προσφέρει η πίστη στο θεό,γιατί κάπου αναφέρθηκε,δεν είναι ενδεικτική της αλήθειας του αντικειμένου της,απλώς σίγουρα λειτουργεί αγχολυτικά για κάποιους.Στο αν είναι το υψηλότερο είδος που μπορεί να βιωθεί,ok παιδιά,σίγουρα είχαμε και καλύτερα!! :P
Η ορθότητα του αντικειμένου δε σχετίζεται καθόλου με τους λόγους για τους οποίους οι άνθρωποι έχουν την έμφυτη τάση να είναι θρήσκοι. Άρα, η εν λόγω "ηδονή" όντως αποτελεί ισχυρό αίτιο για να είναι κανείς θρήσκος, όπως ο μεθυσμένος που νιώθει ευφορία. Το αν αυτή η ευφορία ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα της ψυχικής του κατάστασης δεν έχει σημασία - σημασία έχει ότι θα θέλει να ξαναπιεί για να ξανανιώσει έτσι. Ένας από τους λόγους που οι άνθρωποι είναι θρήσκοι είναι ίδιος με αυτόν που τους κάνει να θέλουν να πίνουν μπύρες ή να καπνίζουν ή να βλέπουν τηλεόραση ή οτιδήποτε άλλο τους προσφέρει μια παροδική ικανοποίηση η οποία τους βοηθά να αντιμετωπίζουν την πραγματικότητα (ή να κρύβονται από αυτή, ανάλογα πώς το βλέπεις).

Πάντως, σχετικά με την αρχική ερώτηση, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η υπόθεση του Dawkins, ο οποίος είκαζε ότι η θρησκευτικότητα είναι απλώς ένα εξελικτικό misfiring, το οποίο αρχικά προοριζόταν για να κάνει τα παιδιά να υπακούουν στις συμβουλές των γηραιότερων (πχ "μην πλησιάζεις τη φωτιά, γιατί θα καείς"), αλλά οι περισσότεροι είναι ανίκανοι να "απενεργοποιήσουν" αυτή τη λειτουργία αφού μεγαλώσουν και να αποκτήσουν κριτική σκέψη.

Ωστόσο, θα ήθελα να παρατηρήσω κάτι. Πολλοί, όταν μιλούν για θρησκευτικότητα, σκέφτονται μόνο τις θρησκείες, την πίστη στους θεούς και τα ιερά κείμενα. Προσωπικά, πιστεύω ότι η θρησκευτικότητα αποτελεί μέρος μιας γενικής τάσης προς δεισιδαιμονίες. Για παράδειγμα, υπάρχει η αστρολογία, η reflexology, η κρυσταλλοθεραπεία, οι προλήψεις (μαύρες γάτες κτλ), τα βριλ, και αμέτρητες άλλες αυθαιρεσίες που πιστεύει ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων. (Μάλιστα, είναι δυστυχές το γεγονός ότι έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που δηλώνουν άθεοι, αλλά συνεχίζουν να πιστεύουν σε τέτοιες βλακείες.) Συνεπώς, η θρησκευτικότητα δεν περιορίζεται απλώς στην ιδέα μιας πατρικής φιγούρας ή ενός υπερβατικού δικαστή, και είναι λάθος να εξετάζουμε το θέμα τόσο τοπικά. Το σωστό ερώτημα που οφείλει να απαντηθεί είναι γιατί οι άνθρωποι έχουν την τάση να πλάθουν και να πιστεύουν μύθους γενικότερα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλωσήλθες Noxteryn, ωραίο αβατάρ! Μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί σου στα περί δεισιδαιμονίας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:είναι δυστυχές το γεγονός ότι έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που δηλώνουν άθεοι, αλλά συνεχίζουν να πιστεύουν σε τέτοιες βλακείες...
Και, κατά τ' άλλα, είναι μια χαρά άνθρωποι, ε; Μυστήρια πράματα...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

EmilofCrete, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Please explain.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:EmilofCrete, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Please explain.
Σαρκάζω, δεν ειρωνεύομαι.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Dude, κατάλαβα ότι σαρκάζεσαι, δεν είμαι ηλίθιος.
Αυτό που δεν κατάλαβα - όπως φαίνεται και από την αρχική μου ερώτηση - είναι τι εννοείς.
Ποιο ήταν το μήνυμα που ήθελες να μεταδώσεις?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Παιδιά, ειλικρινά επίζω να μην αρπαχτείτε για το τίποτα, θα ήταν κρίμα.

Noxteryn, γνωρίζεις πραγματικά άθεους που πιστεύουν σε άλλες εκδοχές του μεταφυσικού; Σε ποιες συγκεκριμένα Το έχω ακούσει κι από αλλού αυτό, αλλά δεν μου έχει τύχει. Έχεις κανένα παράδειγμα να αναφέρεις; (ρωτώ καλοπροαίρετα για να πληροφορηθώ - το δκευρινίζω αυτό επειδή έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα έντασης και αντιπαράθεσης, και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Dude, κατάλαβα ότι σαρκάζεσαι, δεν είμαι ηλίθιος.
Αυτό που δεν κατάλαβα - όπως φαίνεται και από την αρχική μου ερώτηση - είναι τι εννοείς.
Ποιο ήταν το μήνυμα που ήθελες να μεταδώσεις?
Απλά πράγματα. Αυτό που εμείς θεωρούμε παράλογο για εκείνους είναι φυσιολογικό.
Από την άλλη, θα δεις και θρήσκους που λένε ''τα ζώδια είναι αηδίες'' και σ' αυτό είναι πολύ λογικοί, όπως και σε άλλα ίσως. Αλλά με την θρησκεία η λογική τους πάει ...διακοπές και επιστρέφει όταν αλλάζει το θέμα της συζήτησης!
Δεν ήταν τόσο δύσκολο, ε;
Peace! :D
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι άνθρωποι είναι θρήσκοι γιατί υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούν να εξηγήσουν, γιατί έτσι έμαθαν αλλά και γιατί φοβούνται. Ο πρώτος λόγος σταδιακά εξαλείφεται καθώς μαθαίνουμε όλο και περισσότερα για το σύμπαν. Ο δεύτερος λόγος είναι ας πούμε "παράγωγος": αν λείψουν οι άλλοι δύο, σταδιακά θα διακοπεί η αναπαραγωγή μέσω των γενεών της θρησκευτικότητας. Ο τρίτος δεν ξέρω αν μπορεί να εκλείψει, να γιατί δεν ξέρω αν μπορεί ποτέ να εκλείψει η θρησκεία καθώς και τα διάφορα χαζά υποκατάστατά της (ζώδια).
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ρε, γιατί όλοι πιστεύουν ότι μιλάω επιθετικά?
:think:

Καμμία ένταση δεν υπάρχει, εγώ είμαι πάντα cool. Αν γράφω μερικές φορές με ωμό ύφος είναι επειδή δεν ξέρω πώς αλλιώς να εκφραστώ, όχι επειδή είμαι επιθετικός.

AoratiMelani, έχω γνωρίσει κάμποσα άτομα (10?) που είναι έτσι. Πιο πρόσφατο ήταν μια κοπέλα που δήλωνε secular humanist, αλλά παρ'όλα αυτά πίστευε στην ομοιοπαθητική. (Το πιο αστείο που έχω συναντήσει στο internet ήταν σε ένα comment κάπου: "I don't believe in God. Therefore, I believe in Fate.") Γι'αυτό το λόγο, με έχουν προβληματίσει αρκετές φορές τα στατιστικά στοιχεία που δημοσιεύονται κάθε τόσο, τα οποία λένε ότι Χ% του πληθυσμού είναι άθεοι ή naturalists.

EmilofCrete, σωστό αυτό που λες. Απλώς έχω υψηλότερες προσδοκίες σε αυτά τα θέματα από άτομα που δηλώνουν άθεοι. Ειδικά όταν πρόκειται για τη συγκεκριμένη κατηγορία άθεων που είναι αλαζόνες και υπεροπτικοί.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χμ, το να πιστεύεις στην ομοιοπαθητική δεν είναι το ίδιο με το να πιστεύεις στα ζώδια ή στο μάτι. Εξηγούμαι:

Υπάρχουν ορισμένοι τομείς που έχουν την ταμπέλα του "μεταφυσικού" και ορισμένοι άλλοι που έχουν την ταμπέλα του "επιστημονικού" - δικαίως ή αδίκως, δεν εξετάζω αυτό τώρα. Καλώς ή κακώς, η ομοιοπαθητική για πάρα πολλούς ανθρώπους βρίσκεται στην δεύτερη κατηγορία. Επειδή ο εμπνευστής της ήταν γιατρός, και επειδή πάρα πολλοί κλασσικοί γιατροί με πανεπιστημιακές σπουδές την δέχονται και την εφαρμόζουν, επικρατεί η εντύπωση ότι η ομοιοπαθητική έχει "επιστημονική" βάση.

Για τον μέσο άνθρωπο - μάλλον για όλους τους ανθρώπους τώρα που το σκέφτομαι - όλες οι πεποιθήσεις του βασίζονται σε αποδοχές εμπιστοσύνης. Οι περισσότεροι από εμάς δεν είναι σε θέση να αξιολογήσουν τις επιστημονικές έρευνες για ένα φάρμακο, ας πούμε - εμπιστεύονται απλώς τον γιατρο τους ως προς την αποτελεσματικότητά του. Οι περισσότεροι δεν είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε τα ευρήματα της αστρονομίας, ακόμη κι αν τα είχαμε στη διάθεσή μας - εμπιστευόμαστε όμως τους αστροφυσικούς όταν μας λένε ότι το Α του κενταύρου βρίσκεται σε απόσταση 3,7 ετώ φωτός, φερ' ειπείν.

Το είδος της εμπιστοσύνης που έχει καταφέρει να εμπνεύσει η ομοιοπαθητική σε πολύ κόσμο βασίζεται στο γεγονός ότι παρουσιάζει επιστημονικοφανώς τη θεωρία και την εφαρμογή της: γιατροί γράφουν άρθρα με σοβαρό ύφος και δύστροπη γλώσσα, τα φάρμακα παρουσιάζονται σε μικρά μπουκαλάκια με άσπρα χάπια και λατινικά ονόματα, παρασκευάζονται από ειδικούς με άσπρες μπλούζες και πωλούνται σε κανονικά φαρμακεία, δίνονται σαφείς και αυστηρές οδηγίες για τη λήψη τους καθώς και για τη διατροφή και την παράλληλη χρήση άλλων ουσιών (καφές κλπ.). Όλο αυτό δημιουργεί ένα κλίμα εμπιστοσύνης σε ανθρώπους που έχουν μάθει να εμπιστεύονται την κλασσική ιατρική.

Μακρηγόρησα ίσως (το έχω το ελάττωμα), ελπίζω τουλάχιστον να κατάφερα να ξεκαθαρίσω αυτό που ήθελα να πω.

Γνωρίζεις ανθρώπους που είναι άθεοι και πιστεύουν ας πούμε στο μάτιασμα ή σε άλλες "χοντρές" δεισιδαιμονίες, ούτως ειπείν;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία από τον ιδρυτή της The Skeptics Society:

[youtube]b_6-iVz1R0o[/youtube]
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Γνωρίζεις ανθρώπους που είναι άθεοι και πιστεύουν ας πούμε στο μάτιασμα ή σε άλλες "χοντρές" δεισιδαιμονίες, ούτως ειπείν;
Ναι, στα ζώδια. Τώρα τι άθεη ήταν αυτή...ένας θεός ξέρει. Λέει ότι απλά δεν έχει βρεθεί ακόμα επιστημονική εξήγηση. Μετά της είπα κάτι για confirmation bias και με κατηγόρησε ότι την έλεγα χαζή... :doh:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

το ματιασμα και την θετικη ενεργια την δεχετε και η επιστιμη νομιζω.
οποτε ανετα καποιος μπορει να τα πιστευει.
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ευθύμης, πες της για το Barnum Effect.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν το... διακινδυνεύω. :mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:το ματιασμα και την θετικη ενεργια την δεχετε και η επιστιμη νομιζω.
οποτε ανετα καποιος μπορει να τα πιστευει.
:lol: :lol: :lol:
Αυτό μου θυμίζει τους θρήσκους που λένε ''το μάτι το δέχεται και η Εκκλησία/θρησκεία'' σαν μέσο τεκμηρίωσης...
Όσο για την επιστήμη, δεν έχω δει πουθενά κάτι περί ματιάσματος ή θετικής ενέργειας.
Περί αυθυποβολής, ναι. Περί ψυχολογίας, επίσης.
Αλλά για να τα δεχτεί η επιστήμη (το ''μάτι'' και την ''θετική ενέργεια''), θα πρέπει να μπορεί να τα μετρήσει με κάποιο τρόπο. Λες να μην έχουν βρει ακόμα το ''ματιασματοσκόπιο'';
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:γνωρίζεις πραγματικά άθεους που πιστεύουν σε άλλες εκδοχές του μεταφυσικού;
Μελάνη, νομίζω ότι οι Raelians ανηκουν σ'αυτη την κατηγορια αλλα δεν παιρνω όρκο.
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Απάντηση